150 100 25 \AS 10QQ Geïllustreerd Zoidagsblad Miss Blanche LEN HEM Eerste Blad !-2AND. ie :sohoitjes. ftlaatschappij van üvaart. OitpavsFirma F. AH SE VELDE Ir „Walstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287 ÏO JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen cnr^^nn FEUILLETON DE-ONTVOERING Brieven uit de Hofstad Beursbeschouwingen Voor Uw succes WYBERT mastraat n Zaterdag]'.!, heeft aesloten een a.s. met mede- op Zoom met zijn ïn der club en op HET BESTUUR. cent. ERSS PROEF heerlijke nbevelend, rij SIJTSÏVSA Yarhuur, lioop tv, Vfcïkoop ea DfonsUanvrigtti, sas Stilling, van l-S regel egel meer IS cent J ONGE N raagd. LAGACE, Noord- v, Kan. y.m. sc? 8 8 --N08 1UUR voor klein gezin, Huurprijs 27.—. letter B 600, bureau 11 rant". KOOP EL, paar LAARZEN KANT. dok 9. HUUR NG (beneden), ge- igemeubileerd, voor „Vliss. Courant" e, gevorderde leef- onder VJissingen, er geringe vergoe- uis een >i JUFFROUW, r gezelschap, doch uishoudelijke bezig en. letters A. B., bureau urant". KOOP ÏPINGSHUIS op het and. „Vliss. Courant". n in kLOSSEN. letters K. K., bureau urant". (OOP NAAIMACHINE in tadsbank van Lee- traat II. GEVRAAGD /ERDIEPIN GSHUIS gezinnen, bureau „Vlissing- NSTBODE Aanmelden tus- „Vliss. Courant". 1UUR iING Walstraat 55, aarden. Huurprijs Zelke 62. deib.- Rotterdam legen plaatsen. T. Midi t. m DM, 8 8 te bekomen Transport- en Exp. kren G. VOS, 1 EENHOORN, Tel. 153 STERHOUT Tël. 282 UITENHEK reL 110 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS t Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reel. 52 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 75 ct. elke regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn 0RAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. tlUU een ongeluk. UÜU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een buitengewoon interessant en zeer uitgebreid is voor de leze'rs vafi de „Vlissingsche Courant" verkrijgbaar voor den spot- goedkoopen prijs Van 0.57 >/2 per kwartaal, franco per. post J0.72y2. Voor Week-aborrné's 4'/2 cent per ■exemplaar. Deze uitgave verschijnt iedere week in zestien bladzijden, rijk geïllustreerd •en rijk aan goede en boeiende lectuur 1 Niemand in onze dagen, die belang stelt in het wereldgebeuren, kan meer zonder een goed geïllustreerd weekblad. Maar de betrekkelijk hooge prijs van de meeste illustraties is voor menigeen een ernstig bezwaar. De prijs echter van ons Geïllustreerd Zondagsblad 'behoeft niemand-af te schrikken. Voor slechts enkele centen per aflevering "bekomt men een illustratie, welker veel zijdige inhoud de vergelijking met alle andere geïllustreerde bladen'schitte rend kan doorstaan. Naast een rijkdom van illustraties 'boetende vervol'g-verhalen, interessante schetsen en novellen, humoristische en satyrieke teekeningen, geïllustreerde anecdoten, damrubriek, gezelschaps spelen, puzzles, enz. enz. Een echt familieblad mor groot en klein. Een goede huisvriend, die de gezel lige huiselijkheid sterk weet ie bevorde ren. Degenen, die zich reeds met ingang van 1 Januari hebben geabonneerd, kunnen de December-nummers en de overdruk-roman gratis aan -ons Bureau afhalen. leder, die zich voor ten minste drie maanden abonneert, ontvangt alle De cember-nummers GRATIS, alsmede overdruk van een boeiend verhaal. Voor inteekenbiljei en nadere bij zonderheden verwijzen wij naar de hierachter opgenomen advertentie. Proefnummer op aanvrage gratis verkrijgbaar. DE UITGEVERS. Soort zoekt soort. De man van ■standing zegt daarom: i'Geef MI] maar (Ingez. MedöÖeelm&O 5) Roman van A. GRONER. II tjXV. Tel. 'Lassonyitoalde verlicht adem, fte gelo&ft dus, dat het zoo ;gaap zal v.weg hjy aarzelend. Zijn ibediemk lachte hardop Wat t-ent u tsfih ees hazenhart. "Natuurlijk is bel gew.aagd, maar denk u eens na Zijn Wijj misschien de eersten, die papieren v.a» waarde stelen en ze on gehinderd 'm -geld-omzetten U begrijpt toch Juist in ijst .geval zal neen, moet het gelukken. Lassony knikte Sktefots. Zoo, nu praten swij verder, zeide Imre levendig. Maar ((rink eerst eens, beste mijnheer. Drink, dat zal u de koude verdrijven. En dat is noodzake lijk, Want u moet goed opletten. Mijn plan is namelijk al gemaakf. U hebt er slechts uw goedkeuring aan te hechten. Kan niemand ons hooren Imre lachte weer. Daaraan denkt u wat laat, spotte hij. Maar, wees onbezorgd, hier kan niemand ons hooren. Het is toch een eetkamer, waaraan uw slaapkamer en mijn kamer grenzen wij kunnen dus ongestoord over de zaak praten. Er is ook haast bij. Om de middelen te heb ben, ze uit te voeren, moeten wij heel wat van uw goed verkoopen en dat vraagt tijd. En binnen een maand inbe ten Horvath en Igmandy tevreden zijn Woningbouw. Bevolking Het is zonderling dat het maar niet mogelijk is een goed overzicht te krij gen over den stand van de woning markt. Het lijkt wel alsof men gestadig en opzettelijk de gegevens daarvoor niet bijeenzoekt. Over de laatste jaren zijn zij verstrekt wat betreft den aan bouw van nieuwe woningen, maar dat beteekent niets wanneer geen gege vens omtrent den aanvangsstand wor den gegeven- en niet geraamd wordt hoeveel woningen van iedere soort noodig zijn geworden door den aanwas der bevolking. In het jaar 1924 is de bevolking met 9500 zielen toegenomen, 8000 kinderen zijn er geboren en 3500 personen zijn gestorven. 5000 personen hebben zich hier gevestigd méér dan er zijn ver trokken. Er zijn gebouwd 3500 wonin gen. Wie kan nu de puzzle oplossen welke beteekenis dit voor den stand van de woningmarkt heeft We weten nog dat van die 3500 woningen er 2500 een huurwaarde beneden 500 g1d. per jaar hebben. Met dat al weten wij nu eigenijk nog niets. Hoeveel menschen zijn er voor iedere soört woningen Daarover loopt het. Volgens een niet geheel on juiste raming zulten in de woningen beneden 500 gld. 4 a 5 personen een onderdak vinden en boven de 500 3 4. Totaal zouden dus 14625 personen in deze huizen wonen. A1s dit juist is is voor 500 personen meer gebouwd dan met het oog op den aanwas der bevol king noodig was. We hebben nog eens een rekening opgezet. 'Sedert 1914 is de bevolking van Den Haag toegenomen met rond 60.000 zielen. Sedert 1919 zijn gebouwd 16500 woningen. Wanneer daarvan 10000 zijn geweest voor de lagere hu ren en 6500 voor de hoogere, dan ko men wij tot de conclusie dat sedert 1919 vijfduizend woningen meer zijn gebouwd dan voor den aanwas sedert 1914 noodig was. Blijft dan nog over alles wat van 19141919 is gebouwd. Stellen wij dit echter op nihil, dan moet v-olgens onze berekening de woning markt op dit oogenblik ruimer zijn dan in 1914. En daarvan bespeurt men vrij wel niets. Men zegt dat er 1500 wo ningen leegstaan, voor het grootste deel met huren boven 500 gld. Het eenige wat wij er nog van kun nen constateeren is dat de huren veel te hoog zijn, waardoor velen boven hun kracht wonen en velen grooter wonin gen voor hun geld zouden willen heb ben. Er moet nog een verschuiving plaats hebben en een daling der huren. Een groot deel van de na den oorlog gebouwde huizen zijn veel te duur en \eel te ongerieflijk in vergelijking van de huizen die vóór den oorlog werden gebouwd, met dit gevolg dat nog steeds een tekort aan goede, geriefelijke wo ningen bestaat en het straks zal blijken dat er een enorm overschot is van gesteld. Vandaag moet alles nog wor den besproken. Het was na middernacht toen Imre wegging. HOOFDSTUK II. October ging ten einde. Een bleek- _b,lauwe hemel welfde zich over het JVJarchfeld, slechts boven de Donau- auen zweefden een paar wolken, die straalden als zilver. En als zilver' sche merden de rustetooze bladeren der po pulieren, die in een lange, dubbele rij van de dorpsstraat leidden naar een ouderwetsche hofstede, die aan een der .armen yan den Donau lag. Deze Jange atlee reed zoo juist een jf-nge dame te paard, van zeer sympa thiek uiterlijk, in. Haar mooie, donkere oogen keken over het vlakke land, dat zij door de rij zijver-popjilieren zag ,en waarop hier .ejs daar een landman ms.t zijn die ren en zijn ploeg donkere voren trok. Deze omgeving tyas niet buitengewoon mooi, tenminste njet voor het oog van een vreemde. Magr juffrouw Jo'hanna Mileska's oogen waren met het beeld wél bekend, en haar hart hing met aJJe vezels aan het wat droefgeestige, wilde landschap, dat haar thuj.s was gewor den, Hoe dikwijls had zij aan de randen van die velden bloemen geplukt. Hoe dikwijls was zij met haar oom in de streek op jacht geweest. Eiken boom en elk boschje kende zij hier, elke straat en ieder pad, elke brug, die over de yele waterloopen voer-dc, die de bijna ejf)detoo?e auen langs den Ppnpu minder goede en geriefelijke woningen, die door daling der huren zullen ten deel vallen aan een andere categorie bewoners dan waarvoor zij nu be stemd zijn. Het lijkt ons daarom noodig dat stopgezet wordt de aanbouw van de zgn. goedkoope woningen van 300 500 gld. huur en dat men met kracht den bouw gaat aanvangen van e'en beter type, dat niet veel duurder is. Als dat geschiedt zal een deel dier eerste soort leegloopen en zal dit deel door verlaging der huren van zelf beschik baar komen. Er moet nu spoedig een debacle in de huishuren komen, want er is een overschot, zij het dan een eenzijdig overschot. Van opheffing der Huurwetten Kan dan ook nog geen sprake zijn in Den Haag. Het gevolg van opheffing zou zijn, dat de huizen van vóór den oor- 'og enorm in huur stegen en daardoor de verschuiving eer in andere richting zou plaats hebben dan gewenscht is. Het was dan ook een bizondere dwaas heid dat bij de behandeling der ge- meentebegrooting op intrekking dezer wetten voor de huizen boven 500 moest worden overgegaan. Eer is het tegengestelde noodig. Wanneer niet langer op de bepaling der huurprijzen voor de goedkoopere woning door de huurcommissie kan worden beroepen, zullen die dalen. Trouwens die dalen reeds. Wij vernamen reeds dat bij het verhuren van de na-oorlogsche huizen aanzienlijke verlaging wordt toege staan, wanneer het huis voor drie jaar werd gehuurd. Het typeert dat voor de huizen boven 500 van contraeten voor eenigen tijd niet wordt gerept. Men verhuurt daar niet eens meer per jaar omdat men niet gebonden wil zijn zoo dra de Huurwetten zouden verdwijnen. Trouwens deze wetten worden over bodig als men den noodtoestand heeft opgeheven. Het eenige wat zij doen is verhooging tegenhouden. Wanneer geen verhooging meer zou worden ge vraagd als de wétten weg zijn, hindert het bestaan van die wetten ook niet. Zou de opheffing effect hebben dan is liet verhooging heeft ze geen effect, dan is de wet ook in niets hinderlijk. Het beste is dus ze doodkalm haar eigen dood door overbodigheid te laten sterven. De adviezen die de Minister van Arbeid in deze heeft gegeven, gaan voor het meerendeel in deze richting. De toeneming der bevolking in Den Haag met 9500 in één jaar achten wij verontrustend, vooral de aanwas door geboorte boven het verlies door sterfte. Men ga de consequentie daarvan maar eens na. Het blijkt dat uit het overige deel van het land een geregelde afvoer van het overschot naar Den Haag plaats heeft. Dat lijkt zoo aardig maar het is bedenkelijk, want het is onmo gelijk voor allen een werkkring te vin den. Natuurlijk zal een deel ervan dien hier niet zoeken, maar voor de jonge krachten is hier reeds geen werk genoeg. In 1925 zal Den Haag wel de vier- tot eilanden maakten. Ja, zij was hier tehuis dat zei de warme blik van haar oogen, dat zei de vriendelijke glimlach om haar mond. ■Langzaam liet zij haar goudvos stappen, die ondanks zijn vurigen aard zich door haar geoefende hand gemak kelijk liet bedwingen, Plotseling echter maakte hei prachtige dier een grooten sprong. Verwonderd opziende zag de jonge dame een oude vrouw aan den weg staan. Johanna hield haar paard in en knikte haar toe. Nu, oudje, hoe gaat het vroeg zij vriendelijk. Kus de hand, juffrouw 1 ant woordde de oude onderdanig. Nu, het gaat goed. Nog is de winter er niet. De viooltjes beginnen nog eens weer te bloeien. Daar heb ik een bosje bijeen gezocht, 't was voor juffrouw Johanna bestemd een verloofde en bloemen behooren bij elkander. Vooral een ge lukkige verloofde en bloemen. Een gelukkige verloofde, fluister de juffrouw Mileska stil, terwijl zij eigenaardig glimlachend de bloemen aannam en de hond van de oude vast hield. Je hebt je heel vaak voor mij ge bukt, zei ze hartelijk. Daarvoor moet je een glas wijn koopen. En als de sneeuw komt, zal tante er wel voor zorgen, dat jouw haard niet koud en leeg blijft. Maak nu, dat je naar huis komt, want de wind1 wordt erger en dat is niet gaed v,oor jouw hoesten. juffrouw Mileska had de oude een honderd duizend zielen behalen. Met inbegrip van Loosduinen zeker. In een eeuw tijd zal de residentie dan vier maal zoo groot zijn geworden, want wij vonden in 1820 het aantal zielen op honderd duizend aangegeven. Het vraagstuk van de overbevolking eischt ernstige beschouwing, want als daarvoor niet zeer spoedig een deug delijke oplossing wordt gevonden zal Nederland geleidelijk verarmen Het cijfer der werkloosheid is blijvend te hoog en dat beteekent dat blijvend een deel der werkkracht onbenut blijft en een deel van het inkomen der werken den aan onnut moet worden besteed. Dit is de slechtste positie die er uit een sociaal en economisch oogpunt voor een land kan bestaan. Niet het vraag stuk van de zorg voor de werkloozen is het belangrijkste maar wel uit een al gemeen oogpunt de zorg voor het be houd van het volledig nuttig effect van den arbeid, die door de werkenden wordt geleverd. En juist dat nuttig effect daalt door de overbevolking. Het maakt ons volk economisch minder weerbaar. EIBER. De levendigheid aan de New- Yorksche beurs. Dividendver- hoogingen. Invloed van Ame- rika's welvaart op ons wereld deel. Het aspect voor 1925. Het redres op de vrachtenmarkt. Bedrijvigheid op scheepswer ven en slooperijen. Vraag naar beleggingswaarden. De Dollar beneden pari. Het is voor de Hollandsche beurs- menschen wel om jaloersch te worden op hun New-Yorksehe collega's, die een tijdperk van ongekenden voorspoed beleven, waaraan voorloopig nog geen eind schijnt te zijn. Op den vorigen Za terdagWaren, de omzetten ter beurze grooter dan ooit gedurende de laatste vijf en twintig jaren en op de kantoren wordt dag en nacht gewerkt om niet. a! te zeer ten achter te raken. Met Kerst mis zijn aan het personeel der beurs firma's gratificaties uitgereikt, welker totaal in de millioen-en moet loopen, waaruit wel blijkt dat er aan de beurs weer grof verdiend wordt. En de koer sen stijgen, nog steeds. Verleden Zater dag werden niet minder dan veertig nieuwe records verkregen, zoodat de baissiers dusver geen voet aan den grond kunnen krijgen. Tijdelijk kon de ze week een lichie reactie intreden als gevolg van winstnemingen, de lagere koersen schenen aanstonds nieuwe koo- pers naar de markt te voeren en alras brak naar aanleiding van de lage geld koersen en de aankondiging van hooge re dividenden door de Atchison Topeka (1% JS inplaats van 1J4 en de Ame rican Smelting Refining (Iy2 in plaats van- 1 de willigte opnieuw uit en werden weer omzetten van kroon in de hand gedrukt, knikte haar nog eens toe en reed verder. Met een vriendelijken blik keek de oude vrouw haar na en strompelde toen verder. De hemel moge haar alle leed en verdriet besparen, zei ze innig, haar en de Brauneris, want ze hebben gouden harten. Vol gedachten reed Mileska verder. Gelukkige verloofde. Die woorden hadden zooveel gedachten bij haar doen opkomen. Plotseling sloeg een hond aan. Zij hief het hoofd op en keek naar den kant, vanwaar het geluid kwam. Toen verhelderden haar trekken. Die daar met zijn hond uit het bosch kwam was een goed vriend. Weer hield zij haar goudvos stil. Wat rekent u toch alweer in alle vroegte riep zij den naderende vroo- lijk toe. O, niets van belang, antwoordde hij en sprong over de breede sloot langs den weg. Met nog rood gelaat stond hij nu naast haar en reikte haar de hand, die zij hartelijk drukte. Toen eerst sloeg hij zijn aanteeken- boek dicht en schoof het vlug in den zak. Daarbij toonde de jonge man een verlegenheid, die Mileska niet begreep. En die verlegenheid week ook niet, toen hij naast haar ging en over allerlei dingen sprak. Hij vroeg, waar zij was geweest, en nadat hij gehoord had, dat zij naar de apotheek in Groot-Enzers- dorf was geweest voor haar tante, praatte hij terstond met bijzondere haast over den wildstand en de goede vooruitzichten voor de jacht. ifiiiimitiiiiiiiiiimiiiiiMiiiitiiifiiiifimiiiiiitiiiiiuimiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiri is een welluidende stern van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct hmiihiuiiiihin (Ingez. Mcdecleeling.) 1.500.000 a 2.000.000 shares per dag bereikt. De voorspoed schijnt in de Unie thans in versneld tempo te vorderen. Het aantal faillissementen neemt van week tot week af, de stijgende vraag voor binnenlandsche en buitenlandsche rekening heeft voor de meeste artikelen prijsverhooging tengevolge en nu aan de vroegere groote afnemers credieten zijn en worden verstrekt, voorziet men ten deze voorloopig ook geen nieuwe stagnatie. Rechtstreeksche voordeelen van de haussebeweging aan de New-Yorksche beurs zijn voor ons land nog altijd niet groot. Wel heeft men zich hier geduren de de laatste maanden in sterkere mate bij de lichtere spoorwegshares, als Wabash en Kansas City Southern e.d. geïnteresseerd, zoodat er in deze fond sen soms weer „open hoeken" zijn, in vergelijking met vroegere omzetten op de Amerikaansche afdeeling, blijft de handel daar nog steeds onbeduidend. Indirect wordt echter ook de Amster- damsche beurs wel door de willigte te New-York beïnvloed en ondergaat ook de economische toestand van ons we relddeel ongetwijfeld den weerslag van den toenemenden voorspoed in de Ver. Staten, doordien uiteraard de prijsstij gingen ook buiten de Unie worden na gevolgd en over heel de wereld tot een vergrooting der productie en tot toe neming der arbeidsgelegenheid leiden. Ook is de prijsstijging in de Unie een factor van beteekenis voor de. Europee- sche wisselkoersen, welke er door wor den gestimuleerd wijl immers de invoer naar de Unie er door wordt vergemak kelijkt. Het Pondsterling is tot 4.76.15 gestegen en noteert nog slechts enkele procenten beneden de oude pariteit on danks de slechte handelsbalans van het Vereenigd Koninkrijk. Financieele spe cialiteiten uit Engeland zouden reeds den Oceaan zijn overgestoken ter be spreking van de vraag wanneer de gou den standaard voor Engeland weder kan ingevoerd worden. In ieder geval wijst de stijging der Europeesche wis selkoersen op een snellen terugkeer van normale verhoudingen, welke aan de ontplooiing van den internationalen handel ten goede zullen komen en voor 1925 wel eenig optimisme wettigen. Ook aan de Amsterdamsche beurs, trouwens ook te Londen en te Berlijn, heeft men in de afgeloopen week van Ook over zijn moeder sprak hij ook geheel onverwacht maar daarbij werd hij werkelijk warm, wat bij het praatje over de jacht niet het geval was geweest En toch was hij, de toe komstige jachtopziener, vol hartstocht voor zijn vak, dat wist Johanna Mileska zeker. Maar nog veel meer hield hij van zijn goede moeder, ook dat wist zij waarom praatte hij dan zoo broksge wijze over die twee dingen, die hem het liefst waren En waarom nam hij nu zoo snel af scheid en weer zoo onverwacht Verwonderd keek juffrouw Mileska hem na, toen hij tusschen de boomen verdween. Wat scheelt hem dacht zij in stilte. Tien minuten later was Johanna thuis. Lois, de stalknecht, nam het paard van haar over en Johanna beklom, nog altoos peinzend, de vier treden van de veranda, die naar de voorhal leidde. Die hal was gezellig ingericht, waar door -de h-ooge ramen en de dubbele deur met glas veel licht naar binnen stroomde. Op den achtergrond stond een groote kachel, een bewijs,, dat het ruime vertrek ook in het koude jaarge tijde gebruikt werd. Goeden morgen, tante. Hoe hebt u geslapen A1et die woorden legde Johanna hoed en rijzweep weg en boog zich over een kleine magere vrouw, die in een vensternis zat. Men zag aan het gelaat der vrouw,

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1