VRIJDAG 9 JANUARI egWo7i!^ 63e .x-i—-—-lmj.ihlg. ua 8925- BINNENLAND Stads- en Provincienieuws INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren - ƒ2.20 per drie maanden, franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS VaI) i4 regels S.10 voor iedere re"el meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verbuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanv ragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels f 0.75, elke tegel meer 15 Cent. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 28 cent Wijziging Dienstplichtwet. Naar de „Res.bode" verneemt, ligt het in het voornemen een wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwei aanhangig te maken, welke o.m. zal beocigen een reorganisatie van het vooroefenings-instituut, in dien zin n.l., dat de gelegenheid om zich de voorge oefendheid eigen te maken, slechts zal bestaan voor hen, die tot dienstplichti ge zijn bestemd. Ook zal de keuring voor deze dienst plichtigen belangrijk w-orden uitgebreid. Het concept-program der R. Kath. Staatspartij. Het voorloopig bestuur van het R. Kath. Werkliedenverbond heeft aan het bestuur van den Alg. Bond van R. Kath. rijkskieskringorganisaties een brief ge richt naar aanleiding van de door het Fondsbestuur gepubliceerde punten als concept-program van actie 1925. Het schrijft, punt 6 als volgt geformuleerd te willen zien 6. Bevordering van zoodanige ont wikkeling der arbeidswetgeving, dat steeds meer de regelingen betreffende de arbeidsovereenkomst in bedrijf en onderneming getroffen kunneri worden door colleges, samengesteld uit verte genwoordigers van de organisaties van werkgevers en werknemers, be houdens goedkeuring en toezicht door de overheid, binnen de grenzen door de wet gesteld, in dezen geest mede wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst, inclusief de mo gelijkheid tot verbindendverklaring, ge lijk opgedragen aan de samenwer kende organisaties van werkgevers en arbeiders. Waar uit de orspronkelijke formulee ring o.i. niet anders kan worden op gemaakt dan hetgeen met deze aanvul ling ter verduidelijking nader wordt aangegeven, meenen wij, aldus de I brief, dat deze aanvulling en wijziging I alle aanbeveling verdient. Ten slotte zagen wij gaarne, in ver- I band met de huidige situatie en met 't I oog op de toekomst van onze steeds toenemende bevolking, een punt opge- P nomen betreffende de bevordering van I de volkswelvaart. Dit punt zou onzes inziens zóó kunnen luiden 7. Krachtige bevordering van eigen I nijverheid en van welvaart, o.a. door I verbetering van verkeersmiddelen, B ontginning van woeste gronden en van I zich in onzen bodem bevindende rijk- dommen. Het is wel waar, dat in het program S van 1922 een daarop betrekking heb- bend punt voorkomt, doch het schijnt I ons in de huidige situatie geen over- I bodige weelde, dit punt voor de vol- I gende regeeringsperiode nog eens naar I voren te halen. Op wachtgeld. Men meldt aan de „N.R.Crt.", dat de in 1865 geboren ambtenaren, behoo- 1 rende tot het hoogere personeel der posterijen en telegrafie, tegen Novem- ber op wachtgeld gesteld zullen w-or- I den. De ontevredenheid bij de marine. Het Cambo (Comité tot behartiging van de algemeene belangen van het marinepersoneel beneden den rang van officier) heeft zich met een adres tot den minister van marine gewend, waar in opgekomen wordt tegen het feit, dat minister Westerveld nagenoeg nimmer met afgevaardigden van 't minder ma rine-personeel wenschte te confereeren, terwijl de actie van het comité tegen de verslechtering van de positie van het personeel ook deswege niet het ge- wenschte gevolg kon hebben. Het rekest vervolgt dan ..Al deze maatregelen hadden ten slotte tot gevolg, dat vanzelf medio 1922, dus reeds vóór Uwe Excellentie aan het hoofd van de marine stond, on der het marinepersoneel een geest van ontevredenheid ging heerschen, welke verergerde, naarmate de regeering doorging met het nemen van maatrege len, beoogende de positie ook van het marinepersoneel in elk opzicht te ver zwakken. De besturen van de bonden fwamen, daarbij steeds weer voor de firoot<? moeilijkheid te staan om langs den, in de statuten dier bonden aange geven weg, de actie tegen deze maat regelen te voeren.Daartoe moest in ieder opzicht en herhaaldelijk remmend wor den opgetreden. Ons comité zal ook verder daarmede blijven doorgaan, en doen wat zijn plicht is in het belang van- de marine en het personeel. Het is ons comité dan ook onbegrij pelijk, dat U.E. nog moeilijk kan aan nemen, dat het C.A.M.B.O. niet de hand- zou hebben in de soort van actie als „het op muren en schuttingen plaatsen van opschriften". Zooals ook in het ar tikel „De Geest" in het „Algemeen Ma rine Weekblad" van 10 juli j.l. uitdruk kelijk werd geschreven, konden we toen niet en kunnen we thans nog niet deze daden onderschrijven, alhoewel ze wel zijn te begrijpen. AI het voorgaande zou echter voor ons comité nog geen aanleiding zijn zich tot U.E. te wenden, ware het niet, dat door U in de Kamer ook is mede gedeeld, reden te hebben voor de ver onderstelling, dat in het program van actie van ons comité o.m. zou voorko men „het plaatsen van tegen de regee ring gerichte opschriften op muren, enz." Ons comité wenscht met kracht op te komen tegen de beschuldiging, in be doelde veronderstelling opgesloten, welke beschuldiging op geen enkelen grond steunt en waarmede U. E. te vens een blaam werpt op het marine personeel, georganiseerd in de bij het C.A.M.B.O. aangesloten bonden. immers ware de beschuldiging juist, dan zou het geheele personeel der ma rine, georganiseerd in de bij het C.A.M. B.O. aangesloten organisatis, dit punt van dat program onderschrijven uit hoofde van het lidmaatschap van één dier bonden. Een beleediging, dit personeel hier mede aangedaan, zal het dan ook niet licht vergeten. Het personeel bezit zijn organisaties om in het belang van zijn- positie te arbeiden en- stelt er prijs op, openlijk op te komen tegen alle ver slechteringen, zijn positie aangedaan. De geschiedenis dier organisaties is er om zulks te bewijzen. Het is ieder ter zake kundige duidelijk, dat de perso neelsorganisaties bij het voeren harer acties in geen geval steunen op balda digheden en als zoodanig zijn toch te beschouwen daden, als het plaatsen, van opschriften op muren enz." De -organisaties meenen dan ook, zoo besluit het adres, dat dit is ge schied door hen die het geloof in het welslagen der actie, door de organisa ties ontwikkeld, ontbreekt en daarom meenen hun heil te moeten zoeken mede in door de vereenigingen afgekeurde daden. VLISS1NGEN, 9 JANUARI. Spoedeischende vergadering van den gemeenteraad. De leden van den gemeenteraad zijn uitgenoodigd tot het bijwonen van een spoedeischende vergadering van den gemeenteraad op Maandag 12 Januari, des middags 2 uur. In d-eze vergadering zal behandeld worden een voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van een defini tieve leening, groot 650.000, rentende 6 overgenomen door de Incasso- Bank te Amsterdam tegen een koers van 98.62>/2 Tentoonstelling van postduiven. Op 10 en 11 Jan. wordt in het Concert gebouw alhier een tentoonstelling van postduiven gehouden. Op deze tentoon stelling zulien verschillende waarde volle dieren worden geëxposeerd, waaronder velen die den Spaanschen bodem hebben gezien. De duiven worden gekeurd door den bekenden Belgischen keurmeester, den heer Th. de Veirman te Seizaete, die de duiven za! keuren naar rastype en kwaliteit. Het stadhuis te Middelburg. Sedert meer dan 40 jaar is gewerkt aan de restauratie van het Stadhuis te Middelburg, het monumentale gebouw, dateerend uit het einde der 15de en het begin der 16e eeuw. Thans is echter de restauratie geëindigd en vertoont het door de bouwmeesters Kelderman van Mechelen gewrochte bewijs van hun groot kunnen, zich in zijn volle glorie en is het gezicht niet meer belemmerd door stellingen, die noodig waren voor het verrichten van werkzaamheden. De voorgevel was reeds tal van jaren niet meer aan het gezicht onttrokken, maar dit Was wel het geval met den koerto- rer op den hoek van de Noordstraat, dus aan de Oostzijde van den voor gevel. Betreffende dezen thans ontmantel den toren schreef W. N. RW in 1858 o.a. De toren- is boven de gevellijst hoog 12.30 el en van den beganen grond 27.30 el. Het grondvlak is een regel matige achthoek, de zijvlakken zijn met kasementen ingediept, welker boven einden met bogen en tooten, en vier zwikken met bladvormen zijn versierd. Daarop is, ter hoogte van de wendellijst van den gevel een d'eklijst geplaatst, waarop een balustrade gesteld is, die hierdoor in overstand staat, en in.hare kasementen met vier lobben is ver sierd. Boven de balustrade verheft zich een ander achthoekig prisma, in welks zijvlakken nissen zijn aangebracht, ter wijl voor de ribben van het prisma schraagpijlers in overstand zijn gesteld, die door korven worden gedragen. De schraagpijlers zijn gesloten door een roeving en finaal. Het prisma verheft zich echter boven die rooving, en ein digt met een vierkante pynakei, die met frontaal, kepei en finaal is voorzien. Denkelijk h-eeft men tegen die schraagpijlers beelden willen plaatsen, "hetgeen uit de daar aangebrachte kor ven en kepelvormige fredaas kan afge leid worden. De nissen zijn met punt- bogen gesloten, die inwendig met too ten versierd zijn, en uitwendig een dub bel gezwenkten rand hebben, met bo- gels versierd, die zich in een finaal met eene kruisbloem oplossen, in de nissen zijn beelden geplaatst rustende op kor ven en door fredaas beschermd. De korven zijn goed van grootte en vorm. De fredaas zijn echter even gebrekkig als die van den voorgevel, hetgeen te meer te betreuren is, omdat hier ruimte bestond om ze sierlijk en rijzig aan te brengen, hetgeen in goede overeenstem ming met den schraagpijler had kunnen geschieden. Boven en beneden deze nis sen zijn traceeringen in de kasementen aangebracht. Dit gedeelte van den to ren is mede met een deklijst gesloten. Onder het plansier zijn spuijers, in de gedaante van ongehieren evenals in de gevellijst, aangebracht. De deklijst komt met de gevellijst overeen, hetgeen zeer goed gezien is. Over het geheel is dit gedeelte van den koertoren, de opge noemde gebreken daargelaten, niet zon der verdiensten. Men vindt daar veel wat sierlijk is. Het heeft het rijzige vrij goed behouden, er bestaat veel optisch effect, het is niet verward of onduidelijk en overal vindt men verband en samen hang. Boven de gevellijst verheffen zich nog de prismatische verhoogingen. De eerste is weinig merkwaardig, de twee de echter zeer belangrijk, zij bevat een kern, waarom pilaren geplaatst zijn, die rondbogen dragen. Voor, lederen pilaar is een schalk, die óp een basement staat en een kapiteel heeft. Uit het kapiteel stijgen hoekposten naar boven, die de sterk vooruitspringende deklijst schra gen. Tot nog toe was aan den koertoren- niets overhoeks geplaatst, bij de kern evenwel houdt dit op, niettegenstaande de vorm altijd een regelmatige achthoek blijft. Het vrije der pilaren om de kern maakt dit stuk, geheel op zichzelf ge nomen, tot een fraai gedeelte van dezen toren, en dat niet alleen om de werking van licht en schaduw, maar ook om het losse en lichte van de gansche voorstel ling. Op het prismatisch lichaam staat een an-der achthoekig prisma, met fron talen die inzwenkende zijden hebben, waarop tooten zijn geplaatst, en die in een talaanvormigen sluitknoop eindi gen. De torenspits is vierkant met in zwenkende zijvlakken, de ribben zijn met hogeis versierd, en alles eindigt met een kort en dik tinsel, hetwelk een kruisbloem bezit. Uit deze beschrijving blijkt, dat men hier met een groot kunstwerk te doen heeft err de restauratie van dit laatste deel zal het Stdahuis zeker nog meer tot nu toe een attractie doen zijn voor inwoners en vreemdelingen. Nog fieer dan tot nu toe kan- Middelburg trotsch zijn op zijn stadhuis, dat terecht ge noemd is een der schoonste en beste gebouwen, die in ons land worden aan getroffen. Voor het diploma Nederlandsche handelscorrespondentie der Federatie „Mereuritrs" is gestaagd de heer L. van Diffelen te Middelburg. Voor het voorloopig machinisten diploma is te 's-Oravenhage geslaagd ae heer D. M. V-erburg te Wilhelmina- dorp. De suikerbieten-campagne. In de afgeloopen suikerbietencam pagne zijn alléén voor de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Zeeland te Bergen op Zoom verscheept via de ha ven van Breskens 35.010.510 K.G. sui kerbieten bruto. Wanneer men nu be denkt, dat voor de suikerfabriek Wif- touck een circa even groote hoeveel heid en voor de suikerfabriek Sas van Gent een iets mindere hoeveelheid ver scheept zijn, kan men zich een denk beeld vormen, welk een drukte zoo'n transport aan de haven geeft. Dank zij den regelmatigen aanvoer en het gunstige weer kon de versche ping vlug geschieden. Jammer, dat de ruime haven van Breskens zoo weinig gelegenheid biedt tot het overladen van de tramwagons, zoodat dus de ge heele aanvoer per tram op een zeer klein gedeelte der haven moet worden overgaiaden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ds. J. N. Bieger, die Zondag 25 Janu ari te 'Middelburg door ds. j. W. Brass van Rotterdam bevestigd wordt en al daar 's avonds zijn- intrede doet en zich 1 Februari, des avonds om 6 uur aan 4e Luthersche gemeente alhier hoopt te verbinden, werd geboren te Tegal op Java, als zoon van een zendeling. Hij studeerde in Duitschland en slaagde te Coblenz, waarna hij als zendeling, in Duitschen dienst, 8 jaar op Nias(west- kust van Sumatra) arbeidde en 7 jaar onder de Batakkers op Sumatra. Door den oorlog werd hij gedwongen dit ambt neer-te leggen en vertrok, zelf Nederlander zijnde, naar Holland. Na volbrachten studietijd slaagde hij voor proponent bij het Evang. Luth. Kerkge nootschap, werd te Tiel en Stadskanaal beroepen, w-elke laatste plaats hij 15 Ynaanden diende. Z-ondag a.s. zal ds. Bieger afscheid van zijn tegenwoordige gemeente nemen. Ds. Bieger hoopt hier op Walcheren ook onder de Duit- schers krachtig te arbeiden. Ds. L. Bouma, predikant bij de Ger.- Kerk te Middelburg, die zijn emeriaat heeft genomen, zai zich te Hyum (Fr.) vestigen en in de Geref. kerk aldaar den herderlijken arbeid waarnemen. Geref. Gem. Drietal te De Lemmer ds. J. Vreugdenhil te Borssele, ds. R. Kok te Aagtekerke en ds. A. Verhagen te Middelburg. RECHTSZAKEN. De roofmoord te Haarlem. Voor de rechtbank te Haarlem heb ben terecht gestaan drie beklaagden in de zaak van de aanranding tegen een winkelierster in de Kleine Houtstraat te Haarlem op 17 November. Beklaagden waren in de uitvoering van hun voor nemen, de winkelierster te berooven, verhinderd-, doordat de politie, die tij dig gewaarschuwd was, zich in den winkel had opgesteld. Beklaagden be kenden de afspraak gemaakt te hebben de winkelierster te berooven.Deze win kelierster, als getuige gehoord, ver klaarde op de vragen van den president dat men haar een doek over het hoofd had geworpen en haar daarna tegen den grond had gegooid. Een der be klaagden was pas drie weken bij haar in dienst. Het O. M. achtte de ten laste legging bewezen, eischte tegen den eersten be klaagde 3 jaar gevangenisstraf, tegen den tweeden 1 jaar en zes maanden en tegen den derden Swmaanden. Zijn moeder vermoord De rechtbank te Leeuwarden heeft rechtsingang verleend tegen J. C. te Blesse. die ervan verdacht wordt zijn moeder te hebben vermoord en haar lijk daarna in een puf te hebben gewor pen, hetgeen ongeveer een jaar geleden geschied moet zijn. Een en ander houdt verband- met de pertinente verklaringen van getuigen en de aanwijzingen, wel ke het sectieonderzoelc op het lijk van de vermoorde vrouw heeft opgeleverd. Bulten verantwoordelijkheid der redactie Be cople wordt niet teruggegeven» Mijnheer de Redacteur, Onderstaand schrijven is heden aan Vlissing's Comité voor de stormramp 18 Juli 1924 verzonden, en zai Zaterdag up de slotvergadering van dit comité, voor de betrokken weduwen worden" verdedigd. Verzoeke uwe redactie beleefd dit schrijven in uw blad van heden te wil len opnemen, opdat de comitéleden, vóór de vergadering, kennis van den inhoud zullen ontvangen. H. DUIJM. Aan Vlissing's Comité voor de Stormramp 18 juli 1924. L. S. De ondergeteekenden, Wed. Jasperse, Prinsenstraat alhier Wed. Meerman en Wed. Siereveld te Arnemuiden, ken nis genomen hebbende van een mede- deeling van uwen voorzitter aan. den heer H. Duijm, als zouden wij allen, de grootste slachtoffers van de visschers- ramp 18 Juli 1.1. niet voor materieele schade in. aanmerking komen, terwijl een totaal bedrag van pl.m. 10.000 van ons verloren is gegaan. Verzoeken daarom uw comité thans nog niet tot ontbinding van, dit comité over te gaan en het daarheen te willen leiden, dat van onze schouders een drukkende last wordt ontnomen. Hetwelk doende, (w.g.) Wed. JASPERSE. Wed. MEERMAN. Wed. SIEREVELD. Mijnheer de Redacteur, Onder de verschillende speeches, die door onderscheidenen werden afgesto ken bij gelegenheid van de opening van de nieuwe R. H. B. S. hier ter stede, is er ook een-, gehouden door onzen wet houder van onderwijs, den heer Lands man. Blijkens het daarvan in uw blad van gisteravond gegeven verslag, heeft ge noemde wethouder bij die gelegenheid onder meer hef navolgende gezegd „Zich tot de leerlingen wendend, hoopte spreker dat deze, zich herinne rend, dat zij in staat gesteld zijnde deze opleiding te krijgen, niet laag zullen neerzien op hen, die dat voorrecht niet deelachtig KUNNEN worden. (Cursi veering van ons V.) Het is nu tegen deze welhouderlijke uitlating dat ik wensch te protesteeren. In de eerste plaats acht ik ze in hooge mate krenkend en grievend voor de ouders van die kinderen, die dat voor recht nog missen en in de tweede plaats onpedagogisch en ontactisch ten over- staani van jongens en meisjes van 16 18 jaar. Had ónze wethouder deze ontboeze ming gemotiveerd, door b.v. te zeggen, dat het gemis van dat voorrecht nog in zoo talloos vele gevallen zijn oorzaak vindt in het feit, dat, ook in ons land, het krijgen van onderwijs nog maar al te veel vastzit aan den meer of minder welgevulden geldbuidel der ouders, met tot gevolg, dat vele begaafde kinderen- van onbemiddelde ouders van middel baar en hooger onderwijs zijn verstoken (men kan daarover maar al te vaak be schamende staaltjes lezen), dan ware daarmede nog accoord te gaan. Nog maals, nu protesteer ik. Onze H. B. S. krijgt thans ook een litterair-economische afdeeling. Ik voor mij hoop, dat ze meer economisch dan litterair zal zijn. Verwacht mag dus worden, dat onze jongens en meisjes daar dus, als maat regel van opvoeding voor den maat- schappelijken bestaansstrijd die hun straks wacht, ook het noodige inzicht zal worden bijgebracht in de economi sche en sociologische oorzaken en ver schijnselen, die de stuwkracht zijn en geweest zijn tot het scheppen van goed onderwijs in al zijn vormen voor een volk in zijn geheel. Dan twijfel ik er niet aan of zij zul len straks, opgenomen in het raderwerk van onze maatschappij-inrichting, ijve- raars worden voor de bevordering van het zelfde onderwijs aan die nog maar al te velen, die dat voorrecht nog niet deelachtig mochten worden om de rede nen door mij genoemd. K. VISSER. MARINE EN LEGER. Hr. Ms. „Tromp". Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Hr. Ms. pantserschip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee C. Aronstein, op zijn oefeningsreis naar de Middel- iandsche Zee op 7 Januari van Palmas vertrokken. De luitenant ter zee ie klasse J. J. van der Linden is eervol ontheven van het tijdelijk bevel over het artillerie- instructieschip „Gelderland". De zeemiliciens van de lichting 1925 I komen tusschen 18 en 20 Febru ari a.s. onder de wapen-en. De officier van den marine-stoom- vaardienst ie klasse H. Steensma is bestemd om te worden benoemd tot chef van den technischen dienst bij de luchtvaart-afdeeling te Soesterberg. Kampeeren van troepen, Bij ministerieeie beschikking is be paald, dat bij het inrichten van groote tentenkampen ten aanzien van de ter- reinkeus, de inrichting en de eventueel uit gezondheidsoogpunt te nemen voor zorgsmaatregelen vooraf het advies van den hygiënist der landmacht moet worden ingewonnen. DE DU1TSCHE NOTA OVER DE KEULSCHE ZONE. De „Times" zegt in een bespreking van de Duitsche nota, waarin geprotes teerd wordt tegen de voortzetting der bezetting van de Keutsche zone, dat de tegen Duitschland ingebrachte be schuldigingen niet van geringe betee- kenis zijn. Er kan geen practische be spreking over de algemeene vraagstuk ken van veiligheid en ontwapening van Europa mogelijk zijn, zoolang Duitsch land deze beschuldigingen niet ernstig ter harte neemt. De geallieerden zullen het Duitsche volk een werkelijken dienst bewijzen, indien zij het er van kunnen overtuigen dat in zijn midden krachten aan het werk zijn, die onder bepaalde omstan digheden Duitschland gemakkelijk in een nieuwen oorlog kunnen wikkelen. Het onschadelijk maken van deze krachten is de eenige weg om de vei ligheid en den vrede in Europa te ver zekeren. De geallieerden blijven in alle op zichten trouw aan de politiek, die be gon op de Londensche conferentie. Engeland koestert niet den wensch zijn troepen voor onbepaalden tijd te Keulen te laten, maar de verzoenings politiek der Londensche conferentie kan niet worden uitgevoerd, zoolang

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1