MissBlanche DONDERDAG 8 JANUARI BINNENLAND FEUILLETON DE ONTVOERING VLISSINGSCHE COURANT Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten (Ingez. Mededeeling.) ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Weck-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzónderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Gala-sojpée ten Hove. Gisterenavond heeft in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gra- venhage de jaarlijksche gala-soirée ten Hove plaats gehad, ter bijwoning waar van tot een 300-tal dames en heeren uit de 'Residentie, die, evenals vorige jaren, den wensch te kennen hadden gegeven hunne opwachting bij Hare Majesteit de Kóningin te mogen maken, namens de Koningin en den Prins uitnoodigingen waren gezonden. De soirée begon voor een deel der ge- poodigden ten 9 ure, op welk uur n.l. de Vorstelijke Familie want ook H. M. de Koningin-Moeder nam aan den ontvangst-avond deel cercle hielden voor Nederlandsche autoritei ten en hunne dames. Ten half 10 vulden zich de Paleis zalen met den verderen stroom der overige honderden genoodigden. De vorstelijke personen bewogen zich, na afloop van de cercle in de verschil lende zalen te midden der genoodigden. De Koninklijke Militaire Kapel luis terde deze gala-soirée met de uitvoe ring van een verzorgd programma op. In eenige zalen waren buffetten aan gericht, die zeer smaakvol versierd wa ren met tulpen in verscheidenheid van kleur. Geen lichtschip. Aan den minister van marine is het volgende telegram verzonden De vereeniging voor de Zeevaart te Botterdam, In vergadering bijeen, gele zen hebbende dat het lichtschip Haaks is binnengehaald en daarvoor geen re serve-lichtschip is gelegd, verzoekt Uwe Excellentie alsnog maatregelen te willen doen treffen, dat in verband met de belangrijke positie van dit lichtschip en het heerschende jaargetijde ten spoedigste aldaar een reserve-lichtschip wordt gelegd. De Mengelberg Concerten gebroadcast. De radio-techniek heeft een graad van volmaaktheid bereikt, die bij Vergissingen zijn menschelijk, dus vergeeflijk. Maar onver geeflijk is het, zich zoo te ver gissen dat men bij het koopen van sigaretten iets anders zegt dan Geef Mij maar (Ingez. Mededeeling.) Roman van A. GRONER. hnre ging met het ontvangbewijs naar buiten. Toen hij weer aan de tafel plaats nam, merkte hij op, dat zijn heer buitengewoon bleek was geworden. Lassony hield mevrouyv Igmandy's brief open in de hand. Hij staarde stijf voor zich uit. Nu, wat schrijft ze dan vroeg de bediende. Toen haalde zijn heer zwaar adem tn reikte hem den brief toe. Imre las hardop .jBeste vriend, Sedert acht dagen heb ik u niet ge zien. U is toch niet ziek Dat zou waarlijk de eenige verontschuldiging zijn voor uw wegblijven. Een andere reden kan ik mij niet denken, dat wil zeggen een voor mij afdoende. En hef js noodig dat u eens weer komt. Men heeft mij aangeraden eén deel van mijn geld in zekere papieren te beleg gen. Daarom zou het mij aangenaam zijn, de som, die ik ter uwer beschik king stelde, spoedig terug te mogen ontvangen en ik zou u daarover willen spreken. U weet immers, wanneer ik thuis ben. Groetend, Sary Igmandy". imre stiet, nadat hij den brief had gelezen, een scherp gefluit uit. Dus die ibegint ook, zei hij toen. Dat is erg met vrouwen, als zij on handelbaar worden, is het slecht ker- goéde uitzending en ontvangst een bron van kunstgenot is. De tijd, dat een dilettanten muziek korps zijn klanken den aether instuurt, is voorbij. En duizenden amateurs, die door hun afgelegen woonplaats of anderszins nooit in de gelegenheid wa ren om goede concerten, opera's of le zingen bij te wonen, zijn door de radio-verspreiding in staat gesteld de ze te volgen. De inwoners van de meest afgelegen provincie-steden kregen daardoor te hooren, wat zij zonder de „draadioo- ze" niet of heel bezwaarlijk bereiken konden. Zoo ook met de Mengelbergconcer- ten. 'Het Concertgebouw-orkest, wiens leider ook in de nieuwe wereld zoo'n fenomenaal succes oogstte, is nu voor allen bereikbaar. Er is geen kans meer op uitverkochte zalen of andere teleur stellingen iedere muziekliefhebber, waar ook, zal er van kunnen genieten. De H(ilversumsche) D(raadlooze) O(mroep) heeft met het Concertge bouw te Amsterdam een overeenkomst gesloten om de Mengelberg-concerten uit te zenden. Langen tijd nebben wij geprofiteerd van Engelsche en andere buitenlandsche stations, zonder een overeenkomstige tegenprestatie,te kun nen geven. Dit wordt nu anders. De H. D. O. heeft van de Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven de beschikking gekregen over twee zestig meter ho'oge masten. De capaciteit van het station wordt daardoor ongeveer vertienvoudigd. Voor een goede uitzen ding is dus reeds zorg gedragen. Hedenavond reeds zullen de masten in gebruik genomen worden. Vanuit de „zingende torens van het Gooi" zullen de concerten van onzen grooten diri gent klinken tot ver over onze grenzen. Leger des Heiis. Gedurende het Kerstfeest en Nieuw jaar werd door het Leger des Heiis in de strafgevangenissen fe Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Zutphen, Utrecht, Alkmaar, Haarlem, Dordrecht, Goes, Tiel en Breda zanguitvoeringen gege ven, terwijl aan ruim 1600 protestant- sche gedetineerden in verschillende ge vangenissen en rijks werkinrichtingen een exemplaar van het Kerstnummer van „de Strijdkreet" werd toegezonden. Ook werd in enkele gevangenissen den gedetineerden een potje met tulpen, een Kerstgroet (versierd met hulst) en weer elders eert ander Kerst-souveniertje aangeboden. 'Uit de bij de diverse reclasseerings- afdeelingen ingekomen mondelinge en schriftelijke dankbetuigingen kan wor den opgemaakt, dat door middel van dezen arbeid, die door het Leger des Heiis al veie jaren verricht wordt, veel zegen en troost is gekomen tot honder den die daaraan zoo'n bijzondere be hoefte hebben. Scheepsbouw. De Rotterdamsche Droogdok-maat schappij heeft van de Kon. Petroleum- maatschappij opdracht ontvangen voor den bouw van twee tankschepen. DE OPENING VAN DE NIEUWE R. H. B. S. Vroolijk staken de vlaggen het aloude oranje-blanche-bleu en het meer moderne rood-wit-blauw van de hoektorens van het nieuwe gebouw af tegen de somibere lucht, symbolen sen eten. Lassony zat weer in den hoek van ce sofa. Tengevolge van den schrik van den eersten, dacht hij niet meer aan den tweeden brief. Nu nam Imre dat tweede schrijven op. Wat wil die nu al weer Lassony haalde de schouders op. Mag ik vroeg de bediende, zijn pennemes uit den zak halend. Een knik was het antwoord. Hij sneed de enveloppe open. Er zat slechts een enkel blaadje in. „Om elk misverstand te voorkomen, deel ik u nog schriftelijk mee, dat ik niet geneigd ben, ook maar een dag te wachten met de gerechtelijke invor dering van den wissel. Ik heb mijn geld noodig, en u hebt toch maar V. R. te nemen. Trouwen is immers een zacht middel tot verbetering van uw lijden. Ik dring daardoor op niets moeilijks aan. Dus trouw dan staat ten allen tijde weer tot uw dienst bereid uw Lajos Horvath." Een zacht middel, zei Imre, toen hij den brief had voorgelezen. Harvoth heeft gelijk, maar u zegt, u kan dat middel niet toepassen. Dus moeten we naar een ander grijpen. Zijn meester had zich opgericht. Hij keek den bediende, opmerkzaam aan'. Waaraan denk je vroeg hij. Aan mijnheer Brauner. Nog altoos Ja, van hem zult u geld krijgen. Van hem Zooveel u maar wil. Zooveel ik wil - Zooveel, dat n weer aangenaam kunt leven. der blijdschap, dat ten slotte toch het gebouw zou kunnen ingewijd, in ge bruik zou kunnen genomen worden, hetwelk voorloopig het laatste der schoolinrichtingen van dien aard is, die gebouwd zijn. Het gebouw, waarvan reeds een beschrijving geplaatst is, maakt zoo'n voornamen, maar tegelij kertijd degelijken, mooien indruk, dat we een der directeuren van een H.B.S. in deze provincie het mag heusch wel gezien worden naar onze meening hoorden zeggen wie dit gebouw gezien heeft, durf ik' mijn inrichting niet te laten zien. Bij ons binnentreden werden we ontvangen door eenige leeraren, die ons geleidden naar de gymnastiekzaal. Wanneer we in de hoogte niet gymnastiekwerktuigen hadden zien hangen en langs de wan den eenige klimpalen, zouden we heusch die met palmen kwistig ver sierde zaal, tyaar een deel der wanden met tapijten bekleed was, eer „aula" dan „zaal voor lichaamsoefeningen" genoemd hebben Langzaam vulde zich de ruimte met genoodigden, van wie we o.a. opnoemen het geheel ge meentebestuur, het grootste deel der leden van den gemeenteraad, een lid van Ged. Staten, de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, voorzitter en directeur der Zeevaart school, den vertegenwoordiger van den minister van onderwijs, den heer dr. C. H. Coops, de leeraren en leera- ressen, den rijksbouwmeester, den heer G. C. Bremer uit 's-Gravenhage, de di recteuren der R H. B. S. te Middelburg, Ter Neuzen en Oostburg, den architect en den aannemer van het nieuwe ge bouw, benevens den cpzichter van rijksgebouwen en een groote groep leerlingen Nadat de directeur, de heer J. Coster, met de autoriteiten gezeten waren, zette het strijkje, gevormd en geoefend door den beer De Wilde, die daarvoor een gedeelte zijner vacantie heeft op geofferd, het Zeeuwsche Volkslied in, oat nog gevolgd werd door een ander nummer,'waarna de heer j. Cosiei hei woord nam om in e?i 'iiinioristischfc vergelijking met een talrijk huisgezin, dat zich behelpen nviot met een te kleine woning den toestand te schetsen der iR. H. B. S„ die niet genoeg plaats kreeg voor huisvesting. Hij besprak de vreugde, die, evenals in een huisgezin, zooals boven geschetst, beerscht, toen bekend werd in 1918. dat de gemeente lijke iH. B. S. in een Rijks 5-jarige zou omgezet worden, want dat zou onver mijdelijk moeten gepaard gaan met vestiging in een nieuw gebouw, want nu, met bovendien nog de Hoogere Handelsschool, zat men veel te be krompen :n de ruimte. Van dien tijd af beleefde men jaren van vrees en hope, tot 2 jaar geleden gelukkig de beslis sing was gevallen. En toen nog is de opening, die oorspronkelijk bepaald was op September 1924,vertraagd door verschillende omstandigheden, o.a. een staking. Nu het gereed komen der in- inrichting een feit is geworden, richtte spreker namens het onderwijzend per soneel een woord van welkom in de eerste plaats tot den inspecteur bij het middelbaar onderwijs, den heer dr. C. H. Coops, die, waar de minister van onderwijs verhinderd was, in diens plaats de school officieel zou openen Aangenaam leven. Lassony wiscb- te zich over de oogen. Hoe zou dat ge beuren vroeg hij dof. Ik denk na, begon Imre. Maar verder sprak hij niet. Hij moest lachen, omdat de ander, zijn anders zoo trot- sche, elegante meester als een auto maat tegenover hem zat. Waaraan denk je vroeg einde lijk die automaat, plotseling levend wordend. Imre was weer baas over zich zelf. Aan hef. eenzame huis van Brau ner denk ik, aan het zoo eenzaam ge legen huis van den heer Brauner, waarover u eens met uw vader sprak, zei hij zacht, en zich onwillekeurig naar Lassony overbuigend, vervolgde hij fluisterend aan dit huis, dat geheel door bosch en wei omgeven is. En daaraan, dat Brauner steeds veel geld in huis heeft, en dat de kast met zijn papieren van waarde gelijkvloers... Verder kwam Imre niet. Lassony, doodsbleek, was langzaam opgestaan. Zijn gelaat was vertrokken, zijn vuisten balden zich. Ellendeling Waartoe wil je mij verleiden siste de ander hem grim mig toe. imre's blik begon reeds weer te wefken. Bedaard beval hij met de oogen en met zijn diépe, ruwe stem. Bedaard. Heb ik u misschien verleid om valsch te spelen Daar is u toch van zelf toe gekomen, en een valsche speler heeft waarlijk geen recht meer gevoelig te zijn. Dus geen comedie, mijnheer. Het is eenvoudig een natuurwet, dat men, eenmaal zinkende, steeds dieper in de tweede plaats tot het dagelijksch bestuur der gemeente en de leden van den gemeenteraad, in de derde plaats tot de aanwezigen. Hij verzocht den heer Coops de openingsrede te willen houden. ■De inspecteur begon met de mede deeling, dat het hem een aangename plicht was, den gelukwensch namens den minister te mogen overbrengen. In 'de eerste plaats verdiende Vlissingen een gelukwensch met het bezit van het monumentale gebouw, waarvan de ge meente-zelf nooit gedacht zou hebben het te bezitten. Dit alleea reeds was een felicitatie waard. Voor de ge meente was het een heele geruststel ling, dat in 1918 het rijk deze school overnam, zoodat nu alleen nog de Hoogere Handelsschool in 1910 ge sticht bleef bestaan. Alaar ook deze laatste instelling werd aan de gemeen- te ontnomen, daar ze in het nieuwe ge bouw als litterair-oeconomische af- deeling zoo goed als ten laste van het rijk komt. Waar deze inrichting van algemeen ontwikkelend onderwijs is tot stand gekomen, die een voorbereiden de hoogere onderwijsopleiding geeft, daar sedert de wet-Limburg ook leer lingen van H. B. S. zonder zware aan vullingsexamens kunnen doctoreeren, heeft Vlissingen een inrichting gekre gen, die een dubbelzinnige opleiding geeft le. een speciale voor allerlei beroepen en 2e. een voor hooger on derwijs. Het bezit daarvan is daarom van groote waarde. De tweede gelukwensch richt spreker tot directeur en leeraren, leerlingen en beambten, die wel uitbundige blijd schap mogen vertoonen bij de verwis seling van het oude gebouw. Spreker is ten mir.ste zelf blij, dat hij niet meer naar het oude gebouw toe moet. Het onderwijs heeft nu een heerlijke, nieu we woning, voorzien van alle mogelij ke hulpmiddelen en hij uit de hoop, dat het gegeven moge zijn hier veel fe ge ven en te ontvangen. Hij hoopt, dat het den leeraren van Gods wege gegund moge zijn sterkte en kracht te bezitten om inzicht en beleid te krijgen bij de opvoeding der leerlingen aan hun zor gen toevertrouwd. Maar ook de leer lingen moeten toonen door ijver en plichtsvervulling mee te willen werken, want van de leeraren alleen kan het niet tomen. Vervolgens richt hij ook het woord tot de ouders, die moeten zorgen thuis te zijn. ais de kinderen moeten werken en die niet alle klachten over leeraren moeten aannemen zonder eerst onderzocht te hebben. Hij spreekt een woord van hartelij- ken dank aan den bouwmeester, den architect en de opzichters en verklaart hiermee, namens den minister, de schol voor geopend. Alsnu betreedt de burgemeester het spreekgestoelte en houdt de volgende toespraak Bij het officieele openen van dit onderwijspaieis een monument van den sterken groei van het middelbaar onderwijs te Vlissingen en tevens een bewijs, dat de mannen, die het stichten der gemeentelijke H. B. S. met 3-jari- gen cursus te Vlissingen in 1908 be werkten, goed gezien hebbep wil ik in die eerste plaats namens het ge meentebestuur dank betuigen aan den minister van onderwijs, die het bouwen zinkt. Als u niet binnenkort een ver acht bedelaar wil zijn, blijft u niets an ders over dan mijn voorstel aan te ne men. Zoo en ga nu zitten en houdt u netjes stil. Anders weten morgen ai de heeren, met wie u hier speelde, hoe de kaarten er uitzien, die u gebruikte. En dan is u in eens voor al in uwe kringen onmogelijk. Sandor von Lassony zat weer. Kreunend legde hij de armen op tafel en drukte er zijn gezicht in. En de storm raasde om het huis, en de regen zweepte tegen de ramen, en het huilde in den schoorsteen. Eindelijk hief Lassony het hoofd op. En het was een vreemde stem, die met tusschenpoozen uitstiet In geen geval mag bloed vloeien liever werk ik voor mijn onderhoud. Misschien in een fabriek In de blauwe blouse hoonde Imre. Von Lassony kromp ineen. Het is zoo gevaarlijk wat je daar voorstelt. Biro beantwoordde die opmerking slechts met een blik van verachting. In elk geval is de zaak voor ons gemakkelijker dan voor menschen uit Brauner's omgeving. Wie zal ook maar in het minst aan ons denken De fami lie, de bekenden van Brauner en de politie zullen niet eens vermoeden, dat wij de hand in het spel hebben dat wil zeggen, als u niet het hoofd ver liest. Maar daarvoor is geen reden, tl hebt bij de heele zaak slechts een heel nauwkeurige plaatsbeschrijving te ge ven, heel nauwkeurig, want ik wil snel en zeker handelen. En botertje maak ik aanspraak laterjencj '°n, op ilJTSMA van deze nieuwe R. H. B. S. krachtig heeit bevorderd. En ik mag hier nu wel even aanstippen, dat wij den mi nister persoonlijk dank ver schuldigd zijn. in het najaar 1922, toen wegens de bezuiniging menig plan moest blijven liggen, heeft ook het tot stand komen van dit gebouw voortdu rend gevaar geloopen, telkens hebben wij moeten pleiten voor de urgentie van het werk en niet het minste op het laatst, toen er zelfs nog een plan kwam cm een groote centrale R. H. B. S. te Middelburg te bouwen. Maar de laat ste dagen van December 1922, die Vlissingen niet licht zal vergeten, want zij brachten ons tevens de aanbeste ding van de waterkeerende dijken van onze nieuwe haven en de aanbesteding van onze nieuwe marechausseekazer ne, verschaften Vlissingen nog juist als laatste gemeente een nieuwe k. H. B. S. Immers de regeering had met het oog op de bezuiniging het besluit genomen dat vanaf 1 Januari d.a.v. voorloopig geen gelden meer beschikbaar zouden worden gesteld voor de nieuwe H.B.S., lycea of gymnasia. Van de lijst van verscheidene gegadigden waren niet lang te voren Ter Apel, Oostburg en ""•Rurmerend voorgegaan Velsen en Almelo wier R. H. B. S. nu pas onlangs werd aanbesteed, schenen eerst betere kansen te hebben. Wanneer men be denkt, dat na Ter Apel en Oostburg heden de Vlissingsehe R. H. B. S. in jeugdigen luister wordr geopend, dan is et inderdaad reden van dankbaarheid aan den minister van onderwijs. Toen ik als jongen de R. H. B. S. te AAiddelburg bezocht, waren er op die school jaarlijks hoogstens 15 Vlissing sehe leerlingen, nu telt onze nieuwe R. H. B. S. 217 leerlingen, 2 jaar gele der, had zelfs de laagste klasse 105 leerlingen, verdeeld over 5 parallel klassen, bovendien bezit Vlissingen sinds eenige jaren 3 U.L.O.-scholen inderdaad merkwaardige cijfers. De in 1908 gestichte gemeentelijk^ H. B. S. met 3-jarigen cursus, beschei denlek in een lagere school gevestigd, breidde zich spoedig dermate uit, dat reeds in 1917 en 1918 dringend aan de orde kwam verhuizing naar betere lo- caliteiten, omzetting in een 5-jarige H.B.S. en overname dOor het rijk. Het rijk is tegemoet gekomen aan de wen- schen der gemeente en heeft bij de financieele eischen, die het bij den overgang stelde aan de gemeente, re kening gehouden met het terzelfder tijd niet verlengen door het rijk van de speciale machtiging tot het heffen van gemeentelijken accijns op het gedis tilleerd. Zoodoende heeft de gemeenteraad bij besluit van 26 Apri! 1918 met al- gemeene stemmen de door het rijk op gelegde voorwaarden voor de over name der H. B. S. aanvaard, die bij akte van Juli 1919 zijn vastgelegd, ter wijl reeds 1 September 1918 de om zetting in eene R. H. B. S. met 5-jari- gen cursus plaats had. In dit nieuwe ruime gebouw zal te vens gastvrijheid worden verleend aan de vroegere gemeentelijke Hoogere Handelsschool, die met ingang van 1 Januari jl. is omgezet in een litterair- oeconomische afdeeling der R.H.B.S. Ook bij de behandeling van deze aan een derde van de verdienste. Dat is bovendien al heel bescheiden. Von Lassony kreunde. Dus inbraak, gaf Imre bedaard toe en vervolgde dan geërgerd Wat hebt ge nu weer Lassony was namelijk opgerezen en lachte grimmig. Het viel mij in, dat deze bespre king bepaald nutteloos is. Zoo Ja. Brauner heeft stellig niet zoo veel contant geld in huis als wij noodig hebben en papieren kunnen wij toch nigt te gelde maken. Waarom niet Ik reken er na tuurlijk op, dat we slechts weinig geld. maar genoeg papieren van waarde zul len vinden en wisselkantoren opgeven. Men zal ze per telegram aan alle banken O ja, dat zal men doen. maar niet tijdig. Natuurlijk haal ik ze 's nachts. De kamer, waarin zich Brau ner's brandkast bevindt, ligt, zooals u zegt, ver weg van de woon- en slaap kamers der familie. Ik zai dus onge stoord kunnen werken. Men zal de in braak natuurlijk in den loop van den volgenden morgen ontdekken maar vóór iemand van den Erlenhof r.aar de naaste plaats, dus naar Groot-Enzers- dorf komt, en voordat men vandaar uit de autoriteiten de telegraaf laten spe len, ben ik al lang in Weenen en heb ben wij beiden de papieren te geide gemaakt. Dat kan al tusschen des morgens acht en negen uur in orde we zen, en tegen dat de wisselkantoren bericht hebben, zrtten wij al in een ól anderen trein en verdwijnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1