WOENSDAG 7 JANUARI e-N05: JVC! Iapkamer mb nvaart. BINNENLAND FEÜJLLETnN DE ONTVOERING HEBT U AL GEBLOOKERD? Stads=en Provincienieuws U de zaal a f O.SO1 Orkest. lang. Irig te weigeren. |ed onderhouden WOONHUIS nsche straat 124, rtEISJE |als hulp in de huis- fl lindeyen. fetter S., aan Boek- PEIJL, Souburg. lier kinderen vraagt Mei of eerder eèn I BOVENWONING, ■Boulevard. Jnder No. 110, bu- ■e Courant". [zich aan als JFFROUW, Jen voorzien. [tenlaan 21. KOOP: HIEL met buis en ook KEU KEN- |5.Brieven onder jeau „Vliss. Crt.". bNHUIS Kasteelstraat 8W WE KAMER uur. §2, beneden. jjWONING jö te huur, geheel 65.— per maand psion). „Vliss. Courant". Idelb.-Rotterdam |legen plaatsen. PASSAGIERS. [N EN VEE. 1 Kilt. |ri t, in mr. 8 8 aott. v.m. mi 8 8 i te bekomen Transport- en Exp ■ven G. VOS, Te! NGSCHE COURANT s ABONNEMENTS-PIÏIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco tioor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nêmenten 17 cent, alles bij vooruitbetiiling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van i—1 regel? 1.10 voor iedere regel ineer 28 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kteine Advertenties betreffende Huur en Yeihuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van I6 regels 1 ./O, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 6 Januari, 's avonds 8'/2 uur. De voorzitter deelt mede dat de cen trale sectie besloot Woensdag en Don derdag in de afdeelingen de Staatsbe- grooting voor 1925 en Vrijdag de Indi sche begrooting te behandelen, Conform werd besloten. De heer Wittert van Hoogland zegt de laatste maal, dat de vergadering bij ten was verhinderd te zijn geweest. Hij wenscht te verklaren dat hij vóór het wetsontwerp in zake de officiersoplei ding zou hebben gestemd. Een program van St. Michael is hem niet bekend en spreker staat hier op den bodem van het program der Katholieke staats partij, dat ontwapening niet vraagt maar wel wederzijdsche vermindering der bewapening overeenkomstig de eischen van den Volkenbond. Dr. J. Th. de Visser. in verband met het bericht omtrent het voornemen van den heer mr. Koo ien, om zich niet weder voor het pre sidium van de Tweede Kamer beschik baar te stellen, maakt het „Hbld." mel ding van een in parlementairen kring loopend gerucht, dat dr. De Visser voornemens is na de verkiezingen zijn ambt neer te leggen, doch zich voor een Kamerzetel beschikbaar te stellen. In dat geval, en bij een rechtsehe meer derheid als resultaat der verkiezingen, waaraan men niet. twijfelt, wordt dr. de Visser de eerstaangewezen candi- daat voor het voorzitterschap der Ka mer geacht. Pensioenregeling spoorwegpersoneel. Door den heer Van Braambeek is aan den minister van waterstaat het volgende gevraagd is de minister bereid bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen tot in voering van een pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel en diens nage laten betrekkingen, op den voet van de thans geldende Pensioenwet 1922 voor de burgerlijke ambtenaren, zooals door de directie der Nederlandsche spoor wegen bij haar brief van 24 December 1924 werd gevraagd Het rijwielmerk 1925 en de werklcozen Door den heer Hiemsira zijn aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat aan arbeiders, aan wie een gratis rij wielmerk voor 1924 is uitgereikt, thans een zoodanig merk voor 1925 wordt geweigerd, op grond dat zij werkloos zijn en op hen derhalve niet van toe passing is de bepaling, inhoudende dat, cm voor een gratis merk in aanmer- Roman van A. GRONER. .EENHOORN, Tel. 153 BSTERHODT Tël. 282 tUlTENHEK Tel. 110 3) Zoo ben ik burger geworden, een levende leugen, ben thuisgekomen, heb den zieke gespeeld, om den ouden va der te misleiden. Hoe heeft hij mij ge troost, hoe geloofde hij mij en hoe verloor ik met hem allen steun. Slechts twee jaar gebruikte ik, om heel mijn erfgoed door te brengen. En nu sta ik voor het niets voor iets ergers nog aan niets een vrouw, die mij ver trouwde, ben ik een som schuldig, die ik nooit zal kunnen terugbetalen, en ik ben in handen van een woekeraar, die mij nooit meer zal loslaten. Mij rest slechts... het einde. Dat waren de gedachten, die den on- gelukkigen zwakkeling kwelden, die niet genoeg kracht bezat, een ander leven te beginnen. Tegen den avond was het weer steeds slechter geworden. Nog altoos regende het. De Noordweststorm was een orkaan geworden. Door de dunne muren van het huis, dat Lassony bewoonde drong de kou de, zoodat de kamers een heel ongezel- lige verblijfplaats werden. Huiverend zat Lassony in een hoek van de sofa, rookte en zocht een uitweg uit zijn wanhopigen toestand maar geen reddende gedachte kwam in hem op. king te komen, hun werkgever minstens een half uur gaans van hen móet af wonen 2. Zoo ja, is de minister dan bereid te bevorderen, dat ook aan weiklooze arbeiders een gratis rijwielmerk voor 1925 wordt verstrekt, indien hun voor 1924 een dergelijk merk is uitgereikt en aan te nemen is dat de omstandig heden dezer arbeiders in 1925 niet zul len afwijken van die in 1924 Herplaatsing van gehuwde ambtenaressen. Het bestuur van den C. B. T. T. T. meldt Door den directeur van het telegraaf kantoor te Rotterdam is aan een' aantal op 1 Maart 1924 ontslagen gehuwde ambtenaressen verzocht spoedig te wil len mededeelen, of zij voor een herbe noeming in den rang van telefoniste in aanmerking wenschen te komen. Bij niet aanvaarding van een her plaatsing vervalt het wachtgeld en pen sioen. Deze terugroeping geschiedt in ver band met het bestaande tekort aan te lefonisten, welk tekort tot nog toe werd aangevuld door vrouwelijke kan toorbedienden en telegrafisten, bij den telefoondienst werkzaam gesteld. Verbetering van het kiesstelsel. iNadat in haar algemeene vergade ring van 29 November de Ned. Veree- niging tot verbetering van het kiesstel sel met zéér kleine meerderheid het personenstelsel had verkozen boven het lijstenstelsei, deed de voorzitter, de heer C. E. van Koetsveld, het voorstel, deze beslissing genomen met zóó klei ne meerderheid bij een stemming,waar aan nauwelijks 20 der leden had deelgenomen, nog niet als bindend te aanvaarden, maar te trachten voor den verderen arbeid der vereeniging een steviger grondslag te vinden dan deze beslissing bood. Besloten werd, om al len leden tot 31 December nogmaals de gelegenheid te geven, zich, thans schriftelijk, uit te spreken over de vraag personenstelsel of lijstenstelsei. Bij deze stemming, waaraan 52 der leden deelnam, werd met 75 der uitgebrachte stemmen de voorkeur ge geven aan een personenstelsel. Dat is dus een stelsel van evenredige verte genwoordiging. waarin de candidaat- stellingen niet worden ingeleverd voor een aantal te samen op één lijst ge plaatste personen tegelijk, zooals dat thans het geval is, maar waarin voor eiken candidat een afzonderlijke can- didaatstelling wordt ingeleverd, zooals dat vóór 1918 geschiedde. De kiezers kunnen in zulk een stelsc-I niet meer stemmen op lijsten, mar zullen moeten stemmen op personen. De naamlooze vennootschap „de Hoogstraat". Er is in de Nederlandsche pers reeds hee! wat geschreven over de door minister Colijn opgerichte naamlooze vennootschap ,,de Hoogstraat". In en kele artikelen in de groote pers werd bedektelijk te kennen gegeven dat de ze vennootschap door minister Colijn zou zijn opgericht met het vooropge zette doel op deze wijze belasting te kunnen ontduiken. in zijn bekende redevoering te 's- Gravenhage gehouden is minister Co lijn tegen deze beschuldigingen opge komen. De „N. R. Ct." is evegwel voor deze verklaring van minister Colijn niet op zijde gegaan en heeft over deze kwes tie nog een scherp artikel geschreven, Hij stak tot over de ooren in schul den en kende zich niet de bekwaam heid toe, ook slechts zooveel te verdie nen, als hij voor het eenvoudigste leven noodig had. In werkelijkheid was hij grenzenloos traag reeds sedert lang eiken aëbeid ontwend, wilde hij heele- maal niet werken slechts genieten. En tegenover den honger naar genot stond de meest troosfelooze armoede, want zijn gering pensioen kwam bij hem nauwelijks in aanmerking. De deur ging open. irme bracht de aangestoken lamp en zette die op tafel. Toen bracht hij een blad, waarop een volle flesch wijn en een glas. U hebt bijna niets gegeten, daar om is 't voor u dubbel koud van buiten en van binnen, zei hij. Maar hij zei het niet op vriendelijken wijze neen, zijn stem klonk hard. Ik zou meneer een voorstel willen doen, vervolgde hij, en daarvoor moet u in de stemming zijn om naar mij te luisteren. Een voorstel. Dat zal wat moois zijn, bromde Lassony, greep mistroos tig naar de flesch, schonk het glas haastig vol en dronk het in één teug uit. Toen keek hij verwonderd op. Imre had een stoel genomen en ging bij de tafel zitten. Zijn heer kneep de lippen opeen. Imre glimlachte spottend. Met een huwelijk is het voorloopig niets, begon hij zakelijk daarom heb ik aan iets anders gedacht. Zoo En waaraan dan waaraan wij het volgende ontleenen Inplaats van zich te hullen in den mantel des zedemeésters en onver diende beschuldigingen tegen onge- noemden te uiten, zou de minister van financiën nu eindelijk eens moeten ver klaren, waarom hij dezen vorm heeft gekozen voor de exploitatie van zijn nu nóg zijn landgoed, en waar om hij dat niet als gewoon firmant of desnoods als 'stille vennoot heeft kun nen doen. Wanneer geen misbruik bedoeld is, zoo zal de rechter overwegen, dat dan de kosten der oprichting weggegooid geld zijn en in de toekomst veelal meer belasting zal moeten worden betaald (immers ook dividendbelasting) dan anders het geval zou zijn. Dit is het zonderlinge, waarop wij en anderen met ons zijn gestuit en dat tot onze verwondering nog steeds niet is opge helderd. Dat het ingediende wetsontwerp te rugwerkende kracht z-ou hebben tot 1 Mei 1924 en dat het daarom, zooals de minister in zijn Haagsche rede heeft gezegd, dom is op de oprichting van zijn naamlooze vennootschap critiek te oefenen, bewijst slechts gebrek van in zicht bij den minister zelf, ten aanzien van zijn eigen wetsontwerp. Het is dan ook wonderlijk, dat een minister van financiën daarop zijnerzijds voortge borduurd heeft in zijn rede. Die terug werking kan in dit geval alleen betee- kenis hebben voor het belastingjaar 1924-1925. Elke naamlooze ven nootschap, ook al is zij vóór 1 Mei 1924 opgericht, komt voor elk nieuw belastingjaar weer voor een nieuw onderzoek in aanmerking. Na een een maal verricht onderzoek met voor haar bevredigenden uitslag is zij voor een volgend belastingjaar niet veilig. De aandeelen kunnen bijv. sedert uit ver schillende handen in één hand of, zoo als bij de N. V_ Landgoed de Hoog straat 248 van de 250 aandeelen, prae- tisch in één hand zijn overgegaan. Al leen de belastingjaren vóór 1 Mei 1924 zijn niet meer te achterhalen, waarbij het de vraag is, of practisch ook nog 19241925 onder de werking van de- wet kan worden gebracht. Examens van stuurlieden ter koopvaardij: De commissie, voor, de stuurlieden examens, bedoeld in de Schipperswet (Staatsblad 1907, no. '244). zaf, aan vangende 3 Februari 1925, zitting hou den te 's-Gravenhage, Carel van Bij- landtlaan no. 5. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten moeten den voorzit ter der commissie bereikt hebben vóór 18 Januari 1925. Voor verdere bijzonderheden verwij zen we naar Staatscourant no. 3. Spoorwegpersoneel. In een Maandagavond daartoe be legde buitengew one ledenvergadering van de afdeeling Utrecht van den Cen- tralen Bond van Spoorwegpersoneel, werd het verloop der fusie-onderhan delingen tusschen den B.A.N.S., de Ned. Vereeniging en den Centralen Bond behandeld. Met algemeene stem men ging de vergadering accoord met het hoofdbestuuursschrijven, dat den 22en December aan de commissie van negen werd gericht. Door een der leden werd een motie ingediend om 't hoofd bestuur uit te noodigen met den B.A. N.S. besprekingen te voeren om gelei delijk te komen tot samenvoeging on der een of anderen vorm van den B.A. N.S. en Neutralen Bond. Na toelichting Aan een geldleening tot zich een goede partij opdoet. Mij leent toch niemand meer iets. Horvath... Horvath is een woekeraar Die weten altoos hoever zij kunnen gaan, Ik heb aan eei ander gedacht. Ik ken op de heele wereld nie mand... O, jawd, u kent er wel een, die geld zal ge\en dat hij zoo ver van ons leeft is juist goed voor ons dat wil zeggen, zoor u, mijnheer verbe terde hij, (oen hij den rimpel op het voorhoofd van zijn meester bemerkte, Ik denk aan mijnheer Brauner. A/n Brauner n den trouwen vriend van uw vaderidien u met uw papa voor vier jaar btzocht hebt. De oude heer zal den zoon van zijn vriend stellig gaarne hel pen. rfet gaat immers slechts om zoo'n twinlgduizend kronen, daarmee kan u zich/ een jaar boven water houden, onzJ kleine schulden betalen en, als u eemoudig leeft, zoolang rondkomen, fotcjit een goudvischje voor u gevon den is. En Horvath en mevrouw Mevrouw Igmandy Iaat zich met gahnterie nog lang rustig houden en Hrfvath zal ook met zich laten praten, jassony was opgestaan, lij liep opgewonden door de kamer, stbrde uit het venster zonder iets te zin, liep een paar maal heen en weer wierp zich toen op de sofa. Een nar ben je, een nar riep hij. BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS EENMAAL PER DAG EEN KOP dCoMtdsée&a C&C&0* DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN 1 !K BLOOKER ELKEN DAG! (Ingez. Atededeeling.) en bespreking nam de vergadering met op twee na algemeene stemmen deze motie aan. Een hypothecaire leening. In het nummer van heden- s opgeno men een advertentie van het Feistritz- talerkonzern te Weenen, welk consor tium verschillende maatschappijen om vat, in genoemde advertentie opgeno men. Dit consortium geeft een leening uit van ƒ4.000.000, IVz pet. 1ste hypothe caire obliagties, verdeeld in coupures van 1000 en 500. In een prospectus wordt de beteeke- nis van de Feistritsztaler Indusfrie- werke voor den wederopbouw van Oostenrijk uitvoerig uiteengezet. VLISSINGEN, 7 JANUARI. De opening der nieuwe R. H. B. S. Het is/heden voor ónze gemeente een gewichtige dag. Reeds vele jaren werd de behoefte gevoeld aan een nieuwe R. H. B. S., omdat het tegenwoordige gebouw in de Wagenaarstraat niet meer aan de matigste eischen voldeed. Hoewel herhaaldelijk werd aange drongen op den bouw van de nieuwe school, ging dit niet van een leien dakje. Integendeel. Het heeft heel waf moeite gekost alvorens de minister van onderwijs er defitinief zijn goedkeuring aan hechtte dat hier een nieuwe R. H. B. S. zou gebouwd worden. Uit aile deelen van het land werd aangedrongen op nieuwbouw van dergelijke scholen, doch toen de noodzakelijke bezuinigin gen verplichtten om heel wat schoien van de lijst te schrappen, bleef onze ge meente haar plaats op de lijst behou den niet alleen, doch werd de urgentie van den bouw toegegeven. Den 6 December 1922 kon tot de aan besteding worden overgegaan en 15 December volgde de gunning en werd de bouw opgedragen aan de firma A. M. Baljeu Zoon te Middelburg. Twee jaren na de gunning van de aanbesteding kon de school geopend worden. De driekleur wapperde van het ge- Hoe zal Brauner mij zooveel geld leenen U zal het geld van hem krijgen zei Imre met verbluffende kalmte. Lassony lachte spottend. Waarschijnlijk, omdat ik zoo on beleefd was, hem zelfs geen kennis fe geven van den dood mijns vaders. Dat treft nu juist zeer gunstig. H-oe zoo Hij behoeft heelemaal niet te we ten, dat mijnheer de hofraad dood is. Imre waarom behoeft hij het niet te weten Lassony boog zich voorover. Levenden ontziet men, de dooden niet. Spreek verder Wat geeft de oude heer Brauner om u, als uw vader, zijn vriend, niet meer leeft Verder Maar als hij nog leeft, dan zal zijn trouwe vriend Brauner hem gaarne een groote aandoening sparen. Verder Van zijn vele geld u zei eens, dat Brauner op zesmaal honderddui zend kronen getaxeerd werd van dat veie geld zal hij gaarne twintig duizend kronen en ook meer geven, om den zoon van zijn vriend te redden. Nu zei Imre's toehoorder niet meer verder maar staarde op de lippen bij tend, stil voor zich uit. Toen schudde hij het hoofd. Dat gaat niet, zei hij. Er is geen mensch, die een ander zoo veel zonder bouw en hedenmiddag heeft de officiee- le opening plaats. Op deze plechtigheid komen wij in ons volgend nummer na der terug. Voor heden willen wij volstaan met een korte beschrijving van het gebouw, waartoe wij door de welwillendheid van den heer J. C. Spek, hoofdopzichter bij den bouw, in de gelegenheid werden gesteld. Wij kunnen gerust zeggen dat het gebouw, dat in modernen stijl is opge trokken, in alle opzichten een gunsti- gen indruk maakt. Een flinke hoofdingang geeft toe gang tot de R. H. B. S. Deze hoofainging zal evenwel voor de leerlingen niet als entrée voor de schooi dienen. De leerlingen zuilen aan de achterzijde over de speelplaats naar binnen komen. Zij vinden daar ook de rijwielstalfen, waar een groot aantal fietsen plaatsing kunnen vinden. Een electrische bel waarschuwt de leerlin gen dat het tijd is zich naar hun loka len te begeven. Het gebouw telt in het geheel 15 les lokalen, waarvan 5 gelijkvloers, 6 op de eerste verdieping en 4 op de tweede verdieping. Dit zijn gewone leslokalen, waarvan 11 in gebruik worden geno men. Er is dus voldoende rekening ge houden met een groote uitbreiding van leerlingen. Behalve deze gewone leslokalen zijn er nog verschillende andere lokalen voor hef onderwijs in de scheikunde, na tuurkunde, natuurlijke historie, aard rijkskunde, lijnteekenen, handteekenen, gymnastiek enz. Verder heeft men nog lokalen voor practische lessen in scheikunde (met aangrenzende kamer voor den ama nuensis), natuurkunde en natuurlijke historie. Voor directeur en leeraren zijn even eens flinke kamers ingericht. Alle lokalen en vestibules zijn ge schilderd in moderne kleuren, het mee- rendeel in glansverf, doch ook enkele in doffe verf. Alle meubelen en banken zijn gedeel telijk gebeitst en gedeeltelijk van blank hout. In alle lokalen zijn kiepramen en tol- ramen aangebracht, waardoor men zooveel frissche lucht kan doen bin nenkomen als gewenscht is. Voor het projecteeren zijn in de loka len voor natuurkunde, natuurlijke his- waarborg leent. Natuurlijk ais mijn va der nog leefde en ontzien moest wor den, dan zou Brauner mij wel helpen. Dat hij echter omtrent mijn omstandig heden nauwkeurig onderzoek zou doen daar ben ik vast van overtuigd. Je weet niet, wat ik weet dat Brauner hef reeds door eigen arbeid heel ver gebracht had, toen hij een groote erfe nis kreeg. Zulke menschen stellen hun geld op prijs. Brauner keert nog tegen woordig, hoe groothartig en vrijgevig hij is, elke kroon om vóór hij die uit geeft. Daarom zou het eenvoudig krankzinnig zijn aan te nemen, dat hij mij zoo maar twintigduizend kronen zou toevertrouwen. Hij liep weer door de kamer heen en weer. rmre zat, op de ellebogen steunend, in gedachten. Daardoor hoorde hij nief het luide bellen aan de voordeur. Ga dan toch, er wordt gebeld herinnerde Lassony hem. De postbode stond voor de deur. Hij stak Imre twee brieven toe. Imre bracht ze binnen. Ais 't u blieft, teekenen zei hij, de brieven op tafel leggend. Lassony had zich reeds over de brieven gebogen. Zijn gelaat teekende ongerustheid. Hij kende het schrift van de beide adressen. De eene brief kwam van Horvath, de aangeteekende van mevrouw Igmandy. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1