Geïllustreerd Zondagsblad DINSDAG 6 JANUARI MIS5BLANCHE gemeentebestuur binnenland --No4 63e Jaargang OEDER laatsshappij m aart. FEUILLETON DE ONTVOERING Stads= en Provincienieuws (I 4 1 i W1 7 7. Dl nnr, pkende keertdermeel. Hoor de Kippen Ue KALENDER |.Q. !25 cent. Weg, J. VER- t.j. F. LAOACE, JUR dvrij BOVENHUIS, liistli licht, a ƒ25 v Tc entrum der stad. Jtters H. J-, bureau |ant". JUR (WONING voor Kanaalstraat, kanaalstraat 66. nhuis bureau „Vlissing- L1BER, Badhuis- |en net Ieisje. pen 's avonds tus- Igd voor terstond REDENWONING Ier kinderen. Huur- §r maand, jtters A. Z., bureau rant". OP IN HUIS, in 't cen- jDevragen Woning- ÏSON ZOON, |tt 33. IsCH. j eerstbeginnende) Jtters L. S., bureau jelb. - Rotterdam :gen plaatsen. PASSAGIERS, EN VEE. lilt. t. Sou. t.m. mi 8 8 8 bekomen I Transport- en Exp. 1 Q. VOS, Tel. KHOORN, Tol. 163 ItERHOUT Tel. 282 PITENHEK Tel. 110 VUSS1NGSCHE COURAiNT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk', ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kieine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Een buitengewoon interessant en zeer uitgebreid is voor de lezers van de „Vlissingsche Courant" verkrijgbaar voor den- spot- goedkoopen prijs van 0.57Vè per kwartaal, franco per post 0.72%. Voor Week-abonné's 4% cent per exemplaar. Deze uitgave verschijnt iedere week in zestien bladzijden, rijk geïllustreerd en rijk aan goede en boeiende lectuur Niemand in onze dagen, die belang stelt in het wereldgebeuren, kaïn meer zonder een goed geïllustreerd weekblad. Maar de betrekkelijk hooge prijs van de meeste illustraties is voor menigeen een ernstig bezwaar. De prijs echter van ons Geïllustreerd Zondagsblad behoeft niemand af te schrikken. Voor slechts enkele centen per aflevering bekomt men een illustratie, welker veel zijdige inhoud de vergelijking met alle andere geïllustreerde bladen schitte rend kan doorstaan. Naast een rijkdom van illustraties boeiende vervolg-verhalen, interessante schetsen en novellen, humoristische en satyrieke teekeningen, geïllustreerde a-necdoten, damrubriek, gezelschaps spelen, puzzles, enz. enz. Een echt familieblad voor tt" 'groot-en klein. Een goede huisvriend, die de gezel lige huiselijkheid sterk weet te bevorde ren. Degenen, die zich reeds met ingang van 1 Januari hebben geabonneerd, hunnen de December-nummers en de overdruk-roman gratis aan ons Bureau afhalen. leder, die zich voor ten minste drie maanden abonneert, -ontvangt alle De cember-nummers GRATIS, alsmede overdruk van een boeiend verhaal. Voor inteefcenbiljet en nadere bij zonderheden verwijzen wij naar de hierachter opgenomen advertentie. Proefnummer op aanvrage gratis verkrijgbaar. DE UITGEVERS. Het kan verkeeren, zei Bree- roo. Vroeger vroeg men om sigaretten- zonder meer, thans heet het Geef Mlmaar (Jngez. Mededeeling.) t Roman van A. GRONER. Van mevrouw Igmandy is dus niets meer te halen, vervólgt imre cynisch. De dertigduizend kronen, die zij u heeft geleend, waren stellig bijna heel haar bezit. Dat weet Horvath, er is dus met hem ook niets meer aan te vangen, als niet Nu Als niet juffrouw Valerie uw vrouw wordt Dan is u eigenaar van viermaalhonderd duizend kronen zoo koog schat tenminste Horvath juffrouw Valerie Perzel. Juffrouw Perzel komt niet in aan merking Omdat zij hinkt Van Horvath's plan kan niets ko men, omdat de oude Perzel veel te voorzichtig is. Maar hij zoekt een edelman voor zijn dochter. Den rijk geworden bakker zijn de duizenden naar het hoofd geste gen, zei Imre lachend. Maar ik krijg Valerie Perzel niet 1 Misschien toch Het meisje is destijds toch verliefd op u geworden. Het samentreffen op het bal heeft Horvath niet voor niets bewerkt. Heelemaal vergeefs was het U laat ook terstond het hoofd hangen. Edellieden zijn nog altoos in DEMONTEEREN VAN MIJNEN EN TORPEDO'S. De Burgemeester-Strandvonder van Vlis singen brengt ter openbare kennis, dat het levensgevaar kan opleveren, wanneer on bevoegden op het oog ongevaarlijk lijken de mijnen of mijngedèelten of torpedo's of gedeelten van torpedo's aan een of andere bewerking onderwerpen, b.v. om zich in het 'bezit te stellen van onderdeelen daar van dat bij het aantreffen van genoemde voorwerpen, deze niet aan een bewerking mogen worden onderworpen, doch in voor komende gevallen onmiddellijk de onder strandvonder ten Geméentehüize moet worden gewaarschuwd. Vlissingen, 5 januari 1925. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, VAN WOELDEREN. De Schek'.ekwestie. De correspondent van de „N. R. Ct." te -Brussel meldt Donderdag worden de besprekingen in Den Haag ten aanzien van de Schel de, die eenige weken geleden begon nen zijn, hervat. De besprekingen met St. Michaël. Het Haagsch Correspondentiebureau zendt ons het volgend communiqué 'Naar aanleiding van het bericht in. „De Tijd" dat professor Aengenent als voorwaarde voor zijn bemiddeling tus- schen den Algemeenen Bond van. R.K. Rijkskieskringorganisaties en het stu- dieverbond „St. Michaël" zou hebben gesteld, dat tijdens de besprekingen geen publicaties zouden worden ge daan, ontving de voorzitter van „St. Michaël", prof. Veraart het volgende telegram van prof. Aengenent „Ik stel er prijs op U mede te deelen, dat ik mij ten zeerste verbaas over het bericht in sommige bladen, dat ik als voorwaarde zou hebben gesteld vol strekte geheimhouding der besprekin gen. De bron van het bericht is mij to taal onbekend." Een malaria-epidemie in Indië. Naar uit Soerabaja wordt gemeld is in het district Kedamean plotseling een malaria-epidemie uitgebroken, welke reeds 1000 slachtoffers geëischt. Lijkverbranding. In het crematorium te Westerveld hadden in het afgeloopen jaar 256 cre maties plaats tegen 218 in 1923. Het weer in 1924. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bildt publiceert het volgende voor-' loopige overzicht van het weer in 1924: Gemiddeld over het geheeie jaar was de temperatuur ongeveer een halven graad Celsius beneden normaal, janu ari tot April en Augustus waren bijna 2 graden te koud Mei, October en De cember 1 graad te warm. De jaarsom van den neerslag week nagenoeg niet af van de normaal, 691 m.M. In Noord-Holland, Friesland en Groningen was zij gemiddeld ruim 90 m.M. er beneden overigens bijna 40, in Limburg ruim 100 m.M. er boven. Augustus was de natste, November de droogste maand. Van Januari tot November hadden de vijf hoofdstations gemiddeld 1450 uren met zonneschijn, tegen 1355 uren nor- trek. Zelfs als ze... Imre zweeg. Zijn heer had hem gemeten met een blik, die hem nog altoos deed zwijgen. Een huwelijk is dus niets, zei na lange pauze, met een diepen zucht, de geruïneerde edelman. Tenminste niet in den korten tijd, die mij nog rest vóór de wissel vervalt. Ik zeg immers, u laat terstond- het hoofd hangen, spotte Imre. Die wissel van veertigduizend kronen doet mij lachen. Zoo Lachen Ja ik zou ook lachen als ik hem kon betalen Er is nog een hoop geld in de wereld Ja, in den zak van anderen Men moet het slechts verstaan, het naar zijn eigen te doen verhuizen. Maar u weet alleen, hoe men het weg werpt. Zelfs met de kaarten weet u zich geen voordeelen te verschaffen Lassony stuift op maar zijn ver- ntwaardiging houdt niet stand tegen den scherpen blik van Irme. Als Irme iets zegt van kaarten, wordt zijn heer sedert eenigen tijd stil hee lemaal stil. Het is nog maar een paar weken ge leden, dat Imre zijn meester zonder dat die het wist gadesloeg, hoe hij eenige spellen kaarten merkte. Dat moet u anders doen. Met die woorden was Imre naast hem gekomen en had het spel kaarten, dat hij merkte, uit de hand genomen. Bleek en ontsteld had Lassony hem laten worden. Er maal. De Bildt had in December 34 uren, gelijk aan de normaal. De bevolking van Rotterdam. De bevolking van Rotterdam is in 1924 vermeerderd- van 536.838 tot 543.714 zielen. Er werden 11822 kin deren geboren en er overleden 6876 personen. Er vestigden zich 22.060 en er vertrokken 22.689 personen. De foe- nemi»g der bevolking was dus weder om een gevolg van het overschot aan geboorten boven dat der sterfgevallen. Heemgenot. Bij de uitgevers gebr. Dijkstra te Groningen is het eerste nummer ver schenen van „Heemgenot", geïllustreerd populair wetenschappelijk tijdsohrift, gewijd aan kanarievogels en kanarie- teelt, pluim- en kleinvee, tuinbouw, fruit- en bloemencultuur, aquarium en terrarium en alle andere liefhebberijen in huis en hof. Een verdere toelichting behoeven wij niet te geven, daar uit den titel vol doende blijkt wat dit weekblad zich ten doel stelt. ■Het zal er vooral op gericht zijn de kennis te verrijken van hen die er lief hebberij in hebben vogels te kweeken, kippen, duiven en kleinvee te houden. OPGAVE DER PERSONEN die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft der maand December. INGEKOMEN: J. J. Plaizier, schoenmaker, Scherminkel- straat 20, van Lier. H. H. jalving, kok, Boulevard de Ruyter 2, van Assen. R. A. M. BlokGalie, huishoudster, Dormanslop 4, van Ritfhem. L. van Belzen, visscher, Nieuwstraat 45, van Arnemuiden. C. Coesijns, korporaal-machinedrijver. Primulalaan 22, van Oost- en West-Sou burg. P. J. E. Corveleijn, schoenmaker, Evert- senstraat 35, van Antwerpen. A. van Belzen, werkman. Molenstraat 14, van Arnemuiden. W. Corstanje, matroos provinciale boot, Bioemeniaan 22, van Oost- en West-Sou burg. Th. J. Doorakkers, marinier le klasse, Hr. Ms. „Van Meerlanf", v'rm Amsterdam. A. v. Viersen. bestuurder electr. tram. Primulalaan 13, van Host- en West-Sou burg. H. H. Kannegieter, scheepstimmerman, Noordstraat 15, van Slochteren. j. R. Haating, expediteur. Van Dishoeck- straat 41, van Utrecht. A. Labruyère, koopman. Oude Markt 18, van Koudekerke. C. Pichai, schippersknecht, Marinestraat 38. van Oude Tonge. H. Zaaijer, bootsman Kón. marine, Hr. Ms. Wachtschip, van Helder. G. M. den Herder, machinist, Primulalaan 10, van Goes. J. C. Verschoof, zonder, Groenewoud 6, van Ctinge. K. D. Visser, bankwerker, Verkuijl Quak- keiaarstraat 40, van Utrecht. W. van der Groef, stoker-olieman, Hr. Ms. Wachtschip, van Helder. j. A. P. Zeeman, stoker le klasse, Hr. Ms. Wachtschip, van Helder. A. Nederhand err A. F. S. Wissekerke, stoker le klasse, Hr. Ms. Wachtschip, van Helder. H. J. v. d. Voorde, opperschrijver. Van der Manderestraat 4, van .Middelburg. S. M. BorgerKamermans, zonder. Spui straat 63, van Rotterdam. C. de Vries, werkman. Rozengracht 22, van Bergen op Zoom. J. H. torveleijn, roeier Belgisch loodswe zen, Molenstraat 59, van Ter Neuzen. VERTROKKEN: O. J. B. Joos, Walstraat'2. naar Antwer pen. viel niets meer te ontkennen. Des avonds speelden Lassony en de heeren die hij had uitgenoodigd, met de ge merkte kaarten. Maar Lassony won niet veel. Hij was veel te vreesachtig om van het bedrog veel profijt te trek ken. Misschien waren ook Imre's blik ken daaraan schuld. In elk geval had hij den dag, waarop hij voor de eerste maal zoo diep, zoo heel diep gezonken was, nauwelijks iets anders kunnen denken dan Nu ben ik in de macht van dien man. Overigens had hij ook later weinig geiuk met de valsche kaarten gehad. Hij bezat niet de daar voor noodige koelbloedigheid, en gaf daarom na enkele mislukte pogingen de zaak op. Imre zelf had hem daartoe geraden en minachtend gezegd Daarvoor moet men meer moed en tegenwoordigheid van geest hebben dan u. Liefst had ik u van de speeltafel weggehaald- -en zelf de kaarten in de hand genomen. Maar waarlijk, met een bediende had-den de hooge heeren niet gespeeld zonder er nog van te spre ken, dat die bediende ze hun geld had afgenomen. Waarom speel je dan niet met jouws gelijken had Lassony, bleek van woede, geantwoord. Maar jij hebt immers de politie te vreezen. Imre had hem daarop uitgelachen. Hij geneerde zich nu heelemaal niet meer voor zijn meester, wien hij had verteld, dat hij reeds in het tuchthuis gezeten had. Lassony had hem toen liefst terstond willen ontslaan, maar hij P. J. E. Dccrop, Gravenstraat 7, naar Ant werpen. K. Boogaard, Slijkstraat 35, naar Beunie. R. L. J. 't Jaeckx, Groenewoud 25, naar Antwerpen.. P. A. Azaert, Groenewoud 27, naar Ant werpen. Ch. F. Barbé, Kleine Markt 7, naar Ant werpen. M. F. De Pooter, Coosje Buskenstraat 57. naar Antwerpen. G. C. F. Timmerman, Coosje Busken straat 21, naar Antwerpen. M. B. F. Vercoutter, Boulevard de Ruy ter 52, naar Antwerpen. G. P. Logghe, Kleine Kerkstraat 17, naar Antwerpen. C. Sinke, Winkelmanstraat 22, naar Mid delburg. W. Jilleba, Glacisstraat 45. naar Utrecht. C. J. van den Brink, Hr. Ms. Wachtschip naar Helder. Mej. W. M. Sutherland, Paul Kruger- straat 5, naar Haarlem. C. J. Labruyère, Bioemeniaan 22 naar Amsterdam. J. F. Bakker, Noordstraat 50, naar Oud- Beijerland. J. van Bedaf, Verkuijl Quakkelaarstraat 115, naar Oud-Beierland. J. v. d. Grijp, Walstraat 2, naar Middel burg. Mej. A. E. Raes, Glacisstraat 161, naar Bloemendaal. A. H. Bax, Hr. Ms. „Van Meerlanf', naar Rotterdam. A. P. Nierynck, Noordstraat 65, naar Antwerpen. F. J. H. Mohn, Beursplein 5, naar Ant werpen. J. A. Dewaele, Verkuijl Quakkelaarstraat 15 naar Antwerpen. R. A. Labbeke, Weststraat 12, naar Ant werpen. - Ph. V. E. Van den Bussche, Boulevard Bankert 28, naar Antwerpen. U. E. Raekelboom, Peperdijk 40, naar Antwerpen. F. P. I. Brackx, Van Dishoeckstraat 41, naar Antwerpen. E. de Smit, Dijkstraat 123, naar Antwer pen. L. H. M. Gonsales, Badhuisstraat 17, naar Antwerpen. I. D. Torreele, Coosje Buskenstraat 28, naar Antwerpen. L. G. Brackx, Scherminkelstraat 31, naar Antwerpen. C. J. L. Ghys, Kanaalstraat 106, naar Antwerpen. H. A. Delanghe, Coosje Buskenstraat 14. naar Antwerpen. E. F. van Wouw, Piet Heinstraat 16, naar Antwerpen. P. Vanioo, Coosje Buskenstraat 17, naar An-twerpen. Th. O. Debeen, Hyacinthenlaan 24, naar Antwerpen. C. A. Barbé. Groenewoud 19, naar Ant werpen. D. A. Legein, Dormanslop 5. naar Ant werpen. P. A. 'M. Willems, Scheldestraat 50, naar Antwerpen. P. J Maesen, Brees.traat 2, naar la Panne. P. M. Lerooy, Lampsensstraat 4, naar Antwerpen. A. L. Stinders, Coosje Buskenstraat 44, naar Antwerpen. Mej. T. Hoek, Hellebardierstraat 2, naar Purm erend. N. J. Breeker. Hr. .Ms. „Hydra", naar Helder. N. Drijver, Boulevard de Ruyter 72, naar Koudekerke. K. R. Warns, Kanaalstraat 96, naar Nij megen. S. L. H. Janssen, Kanaalstraat 96, naar Nijmegen. B. L. W. van den Meerendonck, Prins Hendrikweg 15. naar Diemen. P. F. de Bruijne, Achter de Kerk 13, naar Aardenburg. F. W. Schoenfeld, Noordstraat 70. naar Leiden. K. Hoekstra, West-Berm weg 12, naar Katwijlf. J. van den Berg, Piet Heinstraat 8, naar Oostburg. waagde het niet. En de verhouding tus- schen Lassony en Imre Biro was niet veel veranderd. Imre's vroeger half kruipend, half brutaal wezen was in openlijke brutaliteit verkeerd voor de rest was hij de bruikbaarste, in alle dingen doorknede bediende gebleven, die hij vroeger was geweest. Nadat hij zijn heer verwijt had ge daan, herinnerde de bediende zich plot seling zijn huiselijke plichten, sloeg zich voor het hoofd en zei, dat hij ter stond naar de keuken moest, ais de rostbeaf nog op tijd gaar zou worden. Want Imre was een genie. Hij had het slotenmakersvak geleerd, had- bij de huzaren gediend en was la ter kunstrijder en athleet geweest, had ergens in het buitenland op een passa giersboot gediend als kok en was daarna met een hoogen aristocraat als bediende in 't vaderland teruggekeerd. Waarom zijn heer hem ontslagen had, daarnaar had de zorgelooze Las sony niet gevraagd, maar den eersten den besten bediende, d-ie zich op zijn vraag aanbood, aangenomen Imre Bino, wiens dienstboekje in orde was en wiens bruikbaarheid spoedig was beproefd, ja, die zelfs heel goed wist te koken, wat zijn reeds sedert langen tijd al-leen levende, gemakzuchtige meester hoog op prijs stelde. Ook was Imre geen kroeglooper, maar menschen- schuw en spaarzaam tot gierigheid toe. Mijnheer Von Lassqny was dus zoo ongeveer het tegenovergestelde van zijn bediende en hij meende, dat zijn P. Joosen, Keet R. K. Weeshuis, naar Oosterhout. Mej. C A. van Beijnen, Breestraat 8, naar Amsterdam. A. J. van der Bijl, Hr. Als. „Hydra", naar Helder. H. Koning en M. j. Laurijsen, Hr. .Ms. Wachtschip, naar Helder. W. J. Kersten, Hr. Ms. Wachtschip, naar Rotterdam. A. H. van Aalst, Kanaalstraat 96, naar Rotterdam. I. K. Hallemeesch, Nieuwstraat 13, naar Antwerpen. J. A. Nierynck, Badhuisstraat 45, naar Antwerpen. J. Deknuyt, Spuistraat 66, naar Ant werpen. J. A. Jacobs, Arsenaalstraat 16, naar Karnbeek. Ch. L. E. Timmerman, Spuistraat 65, naar Antwerpen. A. H. Maertens, Wagenaarstraat 1, naar Antwerpen. VLISSINGEN, 6 JANUARI. Voor het praktijk-examen in Fran- sche handelscorrespondentie, afgeno men door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Am sterdam, is geslaagd de heer F. J. Desein alhier. Voor het voorioopig machinisten diploma is geslaagd de heer C. G. Ven- tevogel alhier. De bevolking van Middelburg. De bevolking van Middelburg ver meerderde in 1924 door geboorte met 173 jongens en 169 meisjes en door vestiging van 544 mannen en 646 vrou wen. fTotale vermeerdering 1532 per sonen. Daarentegen verminderde de bevol king door overlijden van 109 mannen en 99 vrouwen en vertrek van 698 mannen en 776 vrouwen. Totale ver mindering 1682 zielen. De bevolking verminderde dus met 90 mannen en 60 vrouwen of 150 zie len en besfond op 1 Januari uit 9048 mannen en 10.222 vrouwen, totaal 19.210 personen. Het meerdere vertrek dan vestiging is toe te schrijven aan de verplaatsing der marine en ook door den aanbouw van nieuwe woningen aan den Noord- weg even buiten Middelburg, in de ge meente St. Laurens. In laatstgenoemde gemeente hebben zich in het afgeloo pen jaar 154 personen gevestigd en vertrokken 92 personen. De A.Z.E.M. in verband- met het bericht, dat de Bank Associatie zich voor de rechtbank als crediteur van de Algemeene Zeeuwsche Electriciteitsmaafschappij (A.Z.E.M.) te Middelburg verklaard, heeft tegen het verleenen van surséance van betaling aan die maatschappij, ter wijl zij op een der buitengewone aan deelhoudersvergaderingen toch bij monde van haren rechtskundigen advi seur had verklaard daar niet tegen te zullen zijn, hebben wij een nader on derzoek ingesteld en werd ons van de zijde van de Bank medegedeeld, dat een conferentie heeft plaats gehad. Naar aanleiding van die conferentie heeft de adviseur der Bank schriftelijk gemeld, dat de Bank bereid bleef in de surséance toe te stemmen, en ook tijdens de surséance de maatschappij te blijven finqneieeren, mits aan haar werden overgelegd bepaalde financi- eele gegevens, opgemaakt door den accountant der maatschappij, zooals die haar ook vroeger werden verstrekt, tegenzin in dezen man eenvoudig uit hun geheel verschillenden aard viel te verklaren. Heden, toen hij na imre's vertrek zeer ontstemd naar het verschrikkelijke weer daar buiten keek, kwam hem een woord van zijn overleden vader in de herinnering. Imre heeft den blik van een roofdier, had de oude heer gezegd. Je moest een anderen bediende 'nemen. Maar de jonge heer Lassony was gemakzuchtig en traag hij zag niet uit naar een anderen bediende, wat hij sinds een paar weken diep betreurde. Inderdaad, sedert een paar weken mocht Sander von Lassony, die van oudsher geen redenen had, trotsch op zichzelf te zijn, geen groote eischen stellen aan degenen, waarmee hij ont ging. Deze erkentenis kwam hem he den voor het eerst recht tot bewustzijn. Hij sloeg de handen voor het gelaat en kreunde Wat is er van mij geworden, de zcon van een edele moeder en van een vader, die tot zijn laatsten ademtocht een man van eer was. Iemand, die niets heeft geleerd dan soldaat te zijn, en wien men te verstaan gaf, dat een spe ler niet in het leger past, dat hij vrij willig moest gaan om niet daartoe te worden gedwongen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1