PUROL 30' DIN80AÖ 30 DECEMBER BINNENLAND FEUILLETON Onder Betoovering. Stads= ea Provincienieuws NO307! VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMEMTS-PRIjS Voor Vlissingen en gemeenten op Wak cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaa.nvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, Iedere regel meer 26 cent KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Maandag. Jubilarissen. Allerlei. De voorzitter had vandaag twee ju bilarissen te huldigen den heer grif- tier, die 25 jaar zijn ambt vervult en den heer Goedhart, die 50 jaar in dienst der stenografie is. Beide kregen zeer hartelijke woorden te hooren en minis ter Van Dijk sloot er zich namens de regeering bij aan. Mr. Zillessen is een zeer bekwaam en welwillend man, die algemeene waardeering verdient. Bij de hulde sluiten wij ons dus gaarne aan. De heer De Murait heeft klaarblijke lijk den godsvrede van mr. Dresselhuijs op militair gebied niet aanvaard, want hij .verzette zich sterk tegen de gewij zigde officiersopleiding. Hij wilde daar een jaar mee wachten, omdat er z.i. aan vastzat een uitbreiding van dè leger- sterkte. Hij wilde een jaar wachten met deze wijziging, omdat wij dan wel licht een anderen kijk op de zaken heb ben. Volgens den minister had hij on der alle omstandigheden een goede encadreering noodig en dus stond dit ontwerp geheel los van alle verminde ringsplannen. De wijze van opleiding wordt beter en het aantal der op te leiden officieren sfaat daar geheel vrij van. In Breda zullen waarschijnlijk een honderdtal verlofsofficieren worden opgeleid, gelijk de minister in de Twee de Kamer heeft toegezegd te zullen overwegen. De heer De Murtllt was niet tevreden en diende een motie in tot uit stel van de uitbreiding van het aantal verlofsofficieren voor één jaar. Natuurlijk ontried de minister deze motie, die als gevolg daarvan rechts tegen links werd verworpen, waarna het ontwerp eveneens rechts tegen links werd aangenomen. Morgen nog een restje. Nederland en België. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" bespreekt het heropenen" van de Nederlandsch-Belgi- scbe onderhandelingen. Een gunstig re sultaat, zoo zegt hij, zou „een fraaie pluim op den hoed zijn" van de minis ters Van Karnebeek en Hijmans, daar dit niet alleen de verhouding tusschen de beide landen zou verbeteren, maar ook den weg zou banen voor de, vrij heid (veiligheid) van de Schelde, op den grondslag van een regeling van wijde internationale strekking. Het is daarom te hopen, zegt de schrijver, dat de regeling der tof nu toe Roman door RE1NHOLD ORTMANN. 35) 't Zou onder deze omstandigheden geen doel hebben getroffen en zeker zijn toorn opgewekt hebben, als Bertha hem er op gewezen had, hoe ver van nuchter hij nu al was. In elk geval was 't het beste alles te doen wat hij ver langde. Daarom beval zij hem met haar mee te gaan en nam uit een kast in de provisiekamer een flesch ouden port, dien de dokter Randolp Stounton had voorgeschreven. Dat zal je moed voor je werk geven, zeide zij. Maar je zal voorzich tig zijn nietwaar Zal je jezelf meester blijven Als antwoord bromde hij iets onver staanbaars en ging met onzekere schre den naast haar de kamer binnen,waar van de deur nog half open stond. Hij bleef besluiteloos stqan, nadat hij een blik op den doode had geworpen. Een lam stuk werk, fluisterde Jiij. Lisette heeft gelijk ik had mij er niet mee moeten inlaten. Maar het is nu eenmaal zoover en het hoofd kan het mij niet kosten. En nadat hij de flesch die hij zonder veel omslag aan den mond zette, voor de helft had leeggedronken, ging Wöhlert aan zijn afschuwelijken arbeid HOOFDSTUK XXIII. Toen Walter Relling de paar treden tusschen Den- Haag en Brussel be staande meeningsverschillen aangaan de enkele deelen der Schelde, niet lang meer op zich zal laten wachten. De R. Kath. Staatspartij. Naar de katholieke -bladen melden, zullen er besprekingen worden ge voerd tusschen prof. Angenent te War mond en het bestuur van St. Michael om tot eenheid met de R. Kath. Staats partij te geraken. De Haagsche redacteur van „de Maasbode" heeft den ondervoorzitter van „St. Michaël", baron Wittert van 'Hoogland, naar zijn meening gevraagd over deze bemiddeling. De heer Wittert verklaarde, dat hij het zeer zou hebben toegejuicht wan neer de onderhandelingen zouden wor den hervat. Hij vreesde echter, dat er niets van zal komen, niet omdat hij den persoon van den bemiddelaar niet ge schikt acht, maa; door de ontijdige en tendentieuze berichtgeving daarover van het bondsbestuur. De voorzitter van „St. Michaël", prof. Veraart, dien hij later ook nog naar zijn standpunt in deze kwestie koiu. vragen, meende, dat de sfeer, waarin het schrij ven van prof. Aengenent hem bereikte, hoe sympathiek hij di't schrijven op zichzelf ook vond, zoo ongunstig mo gelijk was geworden, vooreerst door de wijze, waarop het bondsbestuur aan deze bemiddeling openbaarheid heeft «gegeven en vervolgens door hetgeen baron Van Wijnbergen in een interview men „de Tijd" heeft gezegd over zijn- rede te Alkmaar. ■Ook prof. Veraart had daarom wei nig vertrouwen in deze bemiddelings poging, waarover het hoofdbestuur van „St. Michaël" nog deze week zal ver gaderen. Postcheque- en Girodienst. De directeur,van den postcheque- en girodienst vestigt er de aandacht op dat herhaaldelijk girobiljetten en chèques aan de opdrachtgevers moeten wor den teruggezonden -omdat het saldo van de postrekeningen de afschrijving niet toelaat, wijl door de rekeninghouders uit het oog is verloren, dat op de reke ningen- een bedrag van 5 als waar borgsom imoet aanwezig blijven. Ten -einde vertraging in de uitvoering van opdrachten te ontgaan, wordt daarom dringend aanbevolen, met vorenbedoel de omstandigheid rekening te houden. De eenheid van het spoorwegpersoneel Het voorloopig centraal comité van actie tot het vormen van -één organisa tie voor spoor- en tramwegpersoneel zal, naar aanleiding van het feit dat de fusie-pogingen der drie niet-kerkelijke bonden mislukt zijn en dat de duurte- actie tot nu toe geen resultaat oplever de, een manifest tót het spoorwegper soneel richten, waarin er op gewezen wordt, dat die eenheid, welke door de overgroote meerderheid van het perso neel wordt gewenscht, alléén kan be reikt worden indien de poging daartoe uit het personeel zelf opkomt. -Het comité wenscht thans te weten, of hef personeel de door het comité gepropageerde eenheid, die alleen mo gelijk geacht wordt door politiek en godsdienst buiten Het vakvereenigings- werlt te houden, wenscht.- Vóór 1 Fe bruari wordt antwoord gewacht, opdat dan kan worden overgegaan tot oprich ting van een nieuwen boni. Dié op richting zou slechts kunnen geschieden was opgegaan, die naar de huisdeur leidden, bleef hij besluiteloos sfaan. Hij had, ofschoo-n hij opmerkzaam had ■uitgekeken, geen schemer van licht uit een der vensters zien vallen er bleef geen twijfel over, alle bewoners der villa sliepen. Nu zou hem zijn gedrag wel zeer dwaas hebben toegeschenen en waarschijnlijk was hij zonder meer teruggekeerd, als er niet van nog iets anders dan van Elisabeth's waarschu wing sprake was geweest. Wei wilde hij het zich zeiven niet bekennen, maar een voorwendsel, Hertha ondanks haar verbod, nog enmaal te mogen spreken, vóór hij deze noodlottige reis zou aan vaarden, was hem niet onwelkom ge weest. Zij had niet het recht boos op hem te zijn, wegens zijn niet-inachtne- ming harer wenschen, daar hij in haar belang kwam. Maar als -zooals hij vast geloofde Elisabeth's bezorgd heid, evenals de zijne, van allen grond ontbloot was, dan bood dit bezoek hem toch de gelegenheid nog eens met Hertha te spreken, met het doel de reis naar Parijs uit te stelllen of voorgoed op te geven... Hopend, dat dit mocht gebeuren, had hij zijn hand al naar de bel uitgestrekt, toen vanuit het huis een geluid als van stemmen hem bereikte. Onwillekeurig liet hij zijn arm weer zakken en luisterde scherp toe. Zonder twijfel bevonden de sprekers zich in dc hal en kwamen zij af op de huisdeur. Waarschijnlijk voor het eerst in zijn leven speelde hij voor luister vink. Zeer goed hoorde hij, dat de luide stem die van een man was, en daar hij indien het aantal adspirant-Ieden meer bedraagt dan de helft van 't personeel. Het comité deelt voorts mede, dat het resultaat van de afgeioopen actie is ge weest dat reeds 7876 personen ver klaard hebben het eenheidsstandpunt van het comité te deelen, ni. 3193 van de Nederl, Vereeniging, 1239 van den B.A.N.S., 744 van den Neutralen Bond, 606 van St. Raphaël, 215 van den Prof. Christ. Bond en 1880 behoorende tot de niet erkende organisaties en ongeorga niseerden. Kalenders. De Nationale Levensverzekerings bank te Rotterdam zond ons haar be kenden kalender, die op vele kantoren een plaatsje inneemt. De cijfers der maandbladen zijn- rood gedrukt. De Blue-band maandkafender der firma Van den Bergh fe Rotterdam ziet er frisch uit. Hef schild vertoont het bekende meisjeskopje d-at men op alle reclame voor Blueband aantreft. Van den Rotterdamschen Lloyd kre gen wij een portefeuille-almanak toe gezonden mef agenda voor hef geheele jaar. De Veneka-kalender van den heer Frans Timmerman is een duidelijk bloc van 52 weekbladen en bevat reclames voor de verschillende Veneka-arfikelen. Onze Sociale Verzekering in Woord en Beeld is een kalender waarin op populaire wijze, in woord zoowel als in beeld, een bijdrage wordt geleverd voor de juiste voorlichting op hef gebied der- sociale verzekering. De foto's zijn ori- -gineele opnamen speciaal voor dezen kalender vervaardigd. De Cigarettes Kyriazi Frères zond ons een duidelijken maand-kalender met een prachtig schild. De Stoomververij en Chemische Was- scherij „dc Regenboog" te Tilburg geeft weder haar gewonen kalender uit. Ditmaal bevat het schild een fijne reproductie van „In hét Atelier" van F. van Mieris. The Three Castles Tobacco and Ci garettes bestaat uit 4 kwartaalbladen met foto's van Engelsche wedrennen, voor liefhebbers van paardensport om van te smulien. Wij kregen- verder nog verschillende eenvoudige kalenders, welke geen af zonderlijke bespreking behoeven. VLISSINGEN, 30 DECEMBER. Vlissingsche Reddingsbrigade. Het bestuur van bovengenoemde ver eeniging had zich gewend tof den heer A. J. Meijerink, voorzitter van de pers en propaganda-commissie van den Ned. Bond tot Redding van Drenkelingen met het verzoek een propagandalezing te willen houden en de heer Meijerink, die zich ten doel heeft gesteld in zoo veel mogelijk plaatsen van ons water rijk landje reddingsbrigades te doen verrijzen, had zich voor gisterenavond 'beschikbaar gesteld tot het houden eener lezing -met lichtbeelden over .Zwemmen en redden van drenkelin gen". De heer dr. A. Staverman opende de bijeenkomst in het Concertgebouw met een woord van welkom aan de vrij talrijke aanwezigen en van warmen dank aan den spreker, wiens mensch- lievend werken hij in den breede uit eenzette. Hij sprak de hoop nlt, dat deze avond een stoofje mocht zijn in de wist dat. er zich behalve Randolph Staunton geen man in het huis bevond, verbaasde die ontdekking hem zeer. Dan kon liet dus wel waar zijn, wat vrouw Wöhlert Elisabeth had verteld. Als die man lang na middernacht hier was en als de andere, de vrouwenstem van een der beide dames was, dan moesten er bepaald heel buitengewone dingen gebeuren en hij had een recht om te weten te komen, wat dat alles toch beteekende. Hij legde zijn oor tegen de deur, maar toch kon hij niets van het ge sprek daar binnen verstaan. Het leek hem echter toe, of de personen, die spraken, het niet eens waren. De stem van den man klonk gebiedend, alsof hij iets verlangde. En nu lachte hij plotseling zoo luid en spottend, dat Walter onwillekeurig zijn wandelstok steviger vastgreep, hij de gedachte, dat de dronkaard mis schien tegen Hertha zoo optrad. Weer wilde hij naar de bei grijpen, maar op dat oogenblik werd er een sleutel omgedraaid en hij had juist nog tijd om de treden af te springen en een stap op zijde te gaan. Hij stond nu echter goed in het donke'r én kon niet worden gezien door iemand, die uit het licht in 't duister trad. Hij was blij die -plotselinge ingeving gevolgd te hebben, want wat hij zag moest in hem wel den wensch opwek ken nog meer te zien en te hooren, vóór hij er zich in mengde. Op den drempel der open deur stond Hertha, een iamp in de hand om de treden te belichten. Langs haar heen Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Mededeeüng.) goede richting, waarbij er aan gedacht wordt, dat redding van drenkelingen is een kwestie van oefening en kennis. De heer Meijerink vin,g daarna zijn rede aan met een uiteenzetting van den strijd tegen den dood door verdrinking, die niet zoo den steun heeft der iands- regeering als de bestrijding van de volksziekten, hoewe! naar spreker uit opgemaakte statistieken aantoonde, het verdrinken, waaronder dan ook begre pen dient te worden ijsongelukken en dergelijke, meer slachtoffers eischf dan de gevreesde buiktyphus en longtuber- culose. Na met tal van cijfers er. voor beelden te hebben aangehaald hoeveel levens op deze manier verloren gin gen, besprak de heer Meijerink het zwemmen, hef middel om dit verlies tot een minimum te reduceeren. Uitvoerig ging hij het zwemmen na door -tie eeuwen heen, waarbij hij gelegenheid vond te vermelden, dat in sommige landen deze lichaamsoefening verboden was, zoodat zelfs Prins Maurifs zich moest spenen van deze sport. Ais reden £jd o.a. opgegeven, dat men de vis- onder het water niet mocht na- Vervolgens 'beschouwde de heer Meijerink het zwemmen uit hygië nisch oogpunt ais oefening, die de borstkas vult met gezonde stofvrije lucht, die het bloed forscher door de aderen jaagt, die heilzamen invloed uit oefent op spier-, 'beender- en zenuw stelsel. Het eigenaardige glanspunt van h^t zwemmen noemde spreker wel het redden van drenkelingen, waarvan de heer Meijerink de historische oniwikke- ting naging. Hij wees op het geloof der oude volken, die meenden dat bij den dood de ziel het lichaam ontvlood en die in het schuim, dat op de lippen der drenkelingen verscheen, juist de ^el zagen en die daarin het 'beletsel zagen om hulp te bieden. Maar nog later trof men iefs aan, dat tijdig hulp bieden 'buiten sloot, waarbij hij het. voorbeeld aanhaalde, dat men een drenkeling niet nif het water mocht halen, voor de po- fitie er bij gehaald was. Door de eeu- men heen ging spr. de 'behandeling van drenkelingen na en kwam zoodoende tot eenige prijsvragen over de beste wijze van het hulp verleenen aan ver dronken personen. Deze gaven aanlei ding tot het oprichten van de eerste maatschappij tot redden van drenke lingen hier fe lande, waardoor de stoot gegeven werd tot dergelijke vereenigin- gen in Engeland, Duitschland en Frank rijk. Na eenige personen o.a. Van Has selt en Laborde genoemd te hebben, die zich op detailpunten verdienstelijk ge maakt hebben, demonstreerde en ver klaarde spreker kopgreep, bovenarm- greep en Nelsongreep. Dit practische gedeelte werd gevolgd door een tof in bijzonderheden afdalende beschrijving van de inrichting der Haarlemsche Red dingsbrigade, waarbij de verschillende hulpmiddelen als ladders, zuurstofappa raten en dergelijke werden besproken. Ten slotte besprak de heer Meijerink de Noord- en Zuid-Hoilandsche Red- dingmaatscha-ppij en gaf eenige pak kende beschrijvingen van reddingen o.a. door den heer j. van Dijk, die tij- Dep een man in gebukte houding, hij steunde onder een blijkbaar zwaren last, dien hij op zijn schouders droeg. Hij ieun-de op een schop, waarmede hij tastend den weg zocht, en Waiter Rei- ling, die slechts een paar schreden van hem verwijderd was, hoorde hem zeg gen Blijf toch met uw lamp in huis. Ik zal den weg wel vinden. Wilt u dan met alle geweld de opmerkzaam heid trekken Hertha trad werkelijk gehoorzaam in de gang terug, 't Zelfde oogenlik trad Relling den man in den weg Halt riep hij hem bevelend toe. Wat draag je daar En waarheen ga je er mee De man, in wien Relling dadelijk Wöhlert had herkend, had een halfiui- den kreet van verrassing en woede uit- gestooten. Onmiddellijk wierp hij een in een zak gehuld lang voorwerp weg, zoodat het met een doffen smak op den grond viel en nu hief hij met een dreigend gebaar de schop op, de steel met beide handen omklemmend. Dat gaat u niets aan. Ga uit den weg of er gebeurt een ongeluk. Maar Relling was er niet de man naar om zich door een paar woorden -bang te laten maken. Wel was hij eerst een stap achteruit gegaan, om een slag te ontwijken, die zeer noodlottig had kunnen worden maar die beweging ontstond niet door vrees. Want het volgend oogenblik wierp hij zich met al de kracht van zijn mager, maar ge spierd lichaam op den veel kleineren man. Hij wilde hem de spade ontruk- dens den oorlog in de Middeilandsche Zee een 150 personen het leven deed 'behouden. Hierna werden tai van beelden op 't doek geprojecteerd, waarbij de ver schillende reddingsmiddelen de revue passeerden de lijn met bal, de red dingshaken (aan den zijkant der brug gen bevestigd), de sieepdreg, waarbij er op gewezen werd, dat men niet ai- tijd behoeft te dreggen langs den bo dem, het zuurstofapparaat een prac- tisch middel bij ijsongelukken (de be zem van den baanveger, met een ijzeren beugeitje, waaraan een reddingslijn kan bevestigd worden) het verkeerd en het goed optreden bij ijsongeluk ken de reddingskastjes aan het strand te Scheveningen, 'Noordwijk enz., de O. S. boot bij Scheveningen, bestaande uit twee verbonden kano's, portretten van bekende redder en ten slotte kiek jes zeer interessant op verschil lende zwembaden over de heele wereld verspreid. Het laatste beeld gaf een oproep fe zien om aan fe sluiten bij reddingbrigades, waaraan dr. Staver man, die een hartelijk woord van dank uitte aan het adres van den spreker, een slotrede vastknoopte om op te wekken tot deelneming bij een vereeni ging, die zich ten doel stelt te redden, waardoor men dubbel geluk kan sma ken door een ander fe redden met ge vaar voor eigen leven, een geluk, dat kan verhogd worden door het verkrij gen van de medaille voor bereidwillig hulpbetoon bij het redden van drenke lingen, wel-ke medaille hij hooger stelt dan welke ridderorde ook, daar ze werkelijk verdiend wordt. Hij dringt aan op aansluiting, daar dan in de eerste plaats kan gewerkt worden voor het verkrijgen van een zwemschool, die hier helaas nog ontbreekt. Met èen opwekkend- woord sluit dr. Staverman de bijeenkomst, in de hoop, dat ze leiden moge tot versterking der financiën van de vereeniging, die voor alien moet werken. Een jubileum. De heer A. Praag, commies bij de Ned. spoorwegen alhier, herdenkt he den den dag waarop hij vóór 25 jaar nis surnumerair in dienst trad. Vreemdeling. •Gisterenmiddag ïs door een agent van politie alhier aangehouden een vreemdeling, een Pool, die, zooals bij onderzoek bleek, 's avonds te voren met den. laatsten trein alhier was aan gekomen met het doel naar Londen te vertrekken, alwaar zijn familie woon achtig is. Bij gebrek aan geld kon hij echter geen passagebiijet naar Folke stone koopen. Deze vreemdeling blijft thans onder politie-toezicht, totdat hij van zijn fa milie, welke in kennis is gesteld met zijn aanwezigheid te dezer stede, het noodige geld voor den overtocht zal hebben ontvangen. Latfefichting. Bij de politie kwam aangifte in van ladelichting, althans van diefstal van een bakje met geld uit een winkel te dezer stede. Een onderzoek wordt in gesteld. Nutsdepartement Middelburg. Gisterenmiddag vergaderde in het gebouw der Nutsspaarbank het depar tement Middelburg van de Maatschap pij „Tot Nut van 't Algemeen", onder voorzitterschap van den heer mr. G. J. Sprenger. Goedgekeurd werd de rekening van het departement over het jaar 1 Juni ken, en daar de ander hem stijf vast hield, ontstond er een kort, maar woe dend gevecht, totdat Relling werkelijk zijn doei bereikte. Daarbij had hij den dronken man niet bepaald zacht behandeld, en een vuistslag, die den overrompelde midden in 't gezicht trof, had diens woede nog doen toenemen. Toen hij zich van zijn wapen beroofd zag, greep hij met zijn -rechterhand in den binnenzak van zijn jas en hief da delijk daarna weer zijn hand tegen den dokter op. Een zacht, aketig geluid klonk er tegelijk met een sissend uit gesproken scheldwoord. Toen dit alles had zich binnen een paar seconden afgespeeld een lichtstraal en een knal, die door de nachtelijke stilte klonk Het knallen van het schot open baarde Relling pas, In welk een gevaar hij zich had bevonden. Hij had gemeend zijn tegenstander ontwapend te heb ben, toen hij hem de schojKontnam, en had zich toen van hem afgekeerd naar den ingang van het huis, waar hij Hertha zag staan, sprakeloos en roer loos, als een standbeeld. Nu draaide hij zich om en wat hij zag deed even zijn adem stokken. Tusschen hem en Wöhlert, nauwelijks vier schre den van hem af, stond een slanke vrouwengestalte. Hij zag haar gelaat niet, maar te oordeeien naar haar evenredig gebouwde figuur moest het Elisabeth zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1