MAANDAG 29 DECEMBER GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND MIS5ÖLANCHE FEUILLETON Onder Betoovering. Stads* en Proviocienieuws No30662e e™a1934 a» VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vtissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco, door het geheele rijk f 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. BESLISSING OP VERZOEK TOT VER BETERING VAN DEN TOESTAND DER SPEELPLAATS EENER SCHOOL VOOR BÏÏZONDER LAGER ONDERWIJS. Burg. en Weth. van Vlissingen maken ingevolge artikel 75 der L. O. wet 1920 bekend, dat de Raad der gemeente in zijne vergadering van 19 December jl. heeft be sloten afwijzend te beschikken op een ver zoek van het R.-K. Kerk- en Schoolbestuur alhier, om verbetering te willen brengen in den toestand van de speelplaats der jon gensschool aan de Kasteelstraat. Vlissingen, 27 December 1924. Burg. en Weth. voornoemd, i VAN WOELDEREN. j De Secretaris, F. BISSCHOP PRIVAATTONNEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis,'dat «ie Raad dezer ge meente in zijne vergadering van 19 De cember jl. heeft besloten, dat het ophalen der privaattonnen met ingang van 1 Januari 1926 niet meer zal plaats hebben, zoodat voor dit tijdstip door de eigenaren van de perceelen, welke nog het tonnenstelsel be zitten, ten kantore van den Directeur van Gemeentewerken een aanvraag tot het aan sluiten van hun gebouw op het gemeente riool zal moeten worden ingediend. Vlissingen, 29 December 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het bestuur van de N.O.T. vereeuwigd. Zaterdagmiddag had in een van de schitterende zalen van de Sophia Augusta-stichting in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de aanbieding plaats door een comité, onder presi dium van minister jhr. mr. dr. H. A. avn Karnebeek aan de uitvoerende com missie van de N.O.T. van een schilderij, voorstellende die uitvoerende commis sie en hare secretarissen, geschilderd door Antoon van Welle. De president dier commissie, dr. C. J. K. van Aalst, bood dit schilderij tege lijkertijd :in bruikleen aan de gemeente Amsterdam aan, en door deze, verte genwoordigd door burgemeester De Vlugt en wethouder Ter Haar, werd het in ontvangst genomen. Er is geen sigaret, die zich in eenig opzicht met „De Siga ret" kan meten. Het is dus Uw belang altijd te zeggen Geef MI] maar (Ingez. Mededeeling.) Roman door REINHOLD ORTMANN. -óroote zwakte overkwam haar, zoodat zij tegen den muur moest leu nen, om niet te vallen. Zij wilde naar haar kamer teruggaan en zich daar op sluiten, maar haar beenen weigerden haar letterlijk den dienst. En toen zij na eenige minuten weer in staat was zich van haa- phats te bewegen, trok ten geheimzinnige, onweerstaanbare macht haar naar de sterfkamer. Ternauwernood wist zij, hoe zij er gekomen was, maar plotseling stond zij voor de deur en legde haar oor voor het sleutelgat. Een minuut lang hoorde "/ij niets dan een gedempt, regelmatig geluid, alsot iemand met de vuist tegen een steenen -muur sloeg. Weer deed de angst haar trillen Maar na een poosje bemerkte zij plotseling, dat het niets anders dan het onstuimige kloppen van haar hart was, wat zij hoorde. Die ontdekking zou haar weer moed heb ben gegeven als liet daarbij was ge bleven. Maar nu meende zij nog aller lei andere, verdachte geluiden te hoo- ren een geschuifel en gekraak, dat ergens dicht hij haar vandaan moest komen. Zij kwam in de verzoeking, luid om hulp te roepen en 't was niet de gedachte aan het onzinnige en ge vaarlijke van zulk een optreden, als wel de onmogelijkheid van een geluid Bij de overdracht van het schilderij voerde minister Van Karnebeek het woord. Spr. herinnerde aan den thans vervlogen tijd, den grooten tijd van den oorlog, welke ons nu na zes jaren ver schijnt als een geweldige historische massa, een geweldig complex van ge beurtenissen evenals de groote figuren uit dien tijd. Zoo is naar oud-vader- landschen trant de herinnering aan de staatkundigen uit die jaren voor het nageslacht bewaard1 gebleven in den vorm van een schilderij van de toenma lige regeering. Ais woordvoerder der commissie droeg minister Van Karnebeek nu het schilderij aan den voorzitter van de N. O. T. over, onder het uitspreken van den wensch, dat het stuk opgehangen ïJt worden op een voor het publiek toe gankelijke plaats. Dr. Van Aalst aanvaardde het schil derij en betuigde er zijn dank voor. Burgemeester De Vlugt verklaarde zich gaarne bereid, het schilderij voor- loopig in dit museum te plaatsen, om het als 't noodig is, over te brengen naar de speciale verzameling van kunstwerken der gemeente Amsterdam. Het doek zal de herinnering levendig houden aan een kring van mannen, die niet geschroomd hebben de regeering van dienst te zijn in moeilijke dagen. Moge van dit schilderij de bezieling uitgaan tot heel ons volk, om in benar de tijden zich te scharen achter de re geering in het belang van ons volk Pensioen voor spoorwegpersoneel. Overeenkomstig haar toezegging, ge daan in de jongste conferentie, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen zich gewend tot den minister van wa terstaat, met het verzoek, het ontwerp pensioenwet voor het spoorwegperso neel thans ongewijzigd in te dienen. De directie heeft hiervan aan de organisa ties mededeeling gedaan. Reizen op een reisorder. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben het volgende ter kennis van het personeel gebracht De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat bij gebruik van reisor- ders voor gerequireerd kosteloos ver voer inspecteurs (en hoofdinspecteurs) van politie, rijksrechercheurs, adju dant-onderofficieren der marechaussee en beambten van lageren rang in de 3e klasse vervoerd worden. Wordt een reisorder ter afstempeling aangeboden, waarop ingevuld is „tweede klasse", dan moet de afstempeling geweigerd en de reisorder aan den aanbieder te ruggegeven worden. Het tienduizendste schip in Rotterdam Het tienduizendste schip, waarvoor havengeld wordt betaald, is voor het loopende jaar Zaterdagmorgen te Rot terdam binnengekomen. Het was de „Jonge.Anthony" van Wam'bersie en Zoon, geladen met fruit voor de Inter nationale Fruit Maatsc'h., Rechter Rot- tekade. Sedert 1913 werd zulk een getal van schepen in één jaar tijds in de Rotter- damsche haven niet bereikt. SLIJMHOEST! CA&USGL, 30 cent per doosje. DE TOOVEKPASTILLE. Bij uw drogist. (Ingez. Mededeeling.) voort te brengen, wat haar daarin ver hinderde. Maar 't was haar, alsof de seconden, die zij daar doorbracht, eeuwigheden werden. En ten laatste greep haar de moed der vertwijfeling aan. Zij tastte in haar zak en stiet den sleutel in 't slot. Een vlugge draai naar 'rechts en het slot sprong terug. Bij het zwakke schemerlicht, dat door het onbedekte open venster naar binnen drong, kon zij de voorwerpen slechts in zwakke omlijningen Waarnemen. Zij had slechts één schrede over den drempel gedaan en nu bleef zij, luis terend, in de kamer staan. Het ge schuifel en gekraak was verstomd. Hoe 'zij zich ook inspande, zij kon niets verdachts meer hooren. 't Is allemaal dwaasheid, zeide zij bij zichzelven, ik wist immers wel, dat hij dood was. Toch trilden haar handen nog hevig, toen zij naar de lucifers op de tafel zocht en er ging een geruime tijd voorbij, voordat zij den blaker had gevonden en in staat was, de kaars aan te steken. Het verschrikkelijk ge voel van angst met kracht bestrijdend wendde zij het gezicht naar het bed, waarop de doode rustte. En daar lag hij werkelijk nog juist zoo, als zij zelve hem had neergelegd. Al haar dwaze vrees was dus onnoodig geweest. En zij had, gerustgesteld als zij was, nu weer heen kunnen gaan, als niet een nieuwe aanval van zwakte haar had gedwongen te gaan zitten. Zij ging op een tabouret bij de deur zitten en leun de haar hoofd tegen den wand. Hoe- VLISSINGEN, 29 DECEMBER. „De Kleine Stem". Concertgebouw Voor de openbare uitvoering van bo vengenoemd kinderkoor bestond Zater dagavond, trots het zeer slechte weer, een overgroote belangstelling. Waar van kinderzang een grootsche wijding pleegt uit te gaan, zal het optreden van de kleinen aan het flinke bezoek we! niet vreemd zijn geweest. Klasse A kwam 't éérst aan de beurt. Ofschoon beginnelingen, er was reeds een aardige verscheidenheid. Het zang- speiletje „De dwergjes", werd lief en schattig voorgedragejihet succes was zeer zeker nog verhoogd, indien de-kin deren gecostumeerd en uitgerust met gereedschapszakje er, stok, waren ge weest. Met weinig kósten is dit te be reiken we hopen het een volgende maal nog eens te zien opvoeren. In „Fopreisje", wat vol uitdrukking werd gezongen, trad zelfs al een solistje op. Klassen B en C vertolkten o.m. het welbekende ,,'t Keezewachtertje" van Poldermans en Lijsen, 't-welk aardig met klappen geïllustreerd werd. Bij de jongens, hier in beter aantal aanwezig dan in klasse A, bestaat blijkbaar het streven om de meisjes te overtreffen. Dit is niet goed, de heldere, metalen jongensstem wordt dan te ruw in hef anders zoo mooi klinkende tweestem mige koor. Een fout, welke door nage noeg allen wordt gemaakt, is voorts dat men te weinig naar den directeur ziet. De bloemencantate van Geertruida van Vladeracken, waarin een paar solo passages en rijke afwisseling voor de verschillende stemmen en groepjes -is niet gemakkelijk, vooral door den beurtzang en het invallen, 't Is een heele prestatie om deze ten gehoore te brengen. Er is natuurlijk nog wel wat aan te verbeteren, doch over 't geheel heeft ze ons wel voldaan. Het koor van de madeliefjes was snoeperig en het liedje van den regen was beslist goed. We zagen het heusch regenen tingele, pingele... De klompendans, welks effect verhoogd werd door belichting, décor en costuumpjes, werd gebisseerd. En dit was verdiend. Met het uitvoeren van een drietal liedjes, door de mandolineclub, welke slechts enkele maanden oefent, bewees de heer Oorschot, een goed onderwijzer te zijn. 't Waren eenvoudige gerechten, welke smakelijk werden opgediend. De clou van den avond bestond in de opvoering van de operette „Het sprookje der Dryaden" boschnim fen), zangspel voor soli en koor, uit te voeren door Klasse D. Ook hier een prachtige aankleeding van medewer kenden en omgeving en een tooverach- tige belichting, welke het geheel zoo ten goede kwamen. De zang klonk goed en we kwamen tot de overtuiging, dat in deze voorbereidende klasse van „De Volksstem" goed stemmateriaal aan wezig is. De woorden waren over 't al gemeen moeilijk te verstaan en dan ge voelt men het gemis van een tekst boekje. De muziek maakte echter een niassa goed, vooral als door een „We- bertje" of een „Heroldje" ons oor aan genaam gestreeld werd. De rhythmus van de elfendans liet wel waj te wen- schen over. Een woord van lof aan den directeur, den heer Sturm en zijn getrouwe help ster mej. Groeser, die ook op verdién- lang zij zoo zat, wist zij niet. Mis schien sliep zij zelfs in, want toen de schrille klank der huisbel haar plotse ling op deed springen, duurde het wel een minuut, vóór zij zich alles weer goed kon herinneren, 't Was haar te moede, alsof zij uit een vreeselijken droom was gewekt. Maar 't kon toch niet alles een droom zijn geweest, want nu hoorde zij weer het bellen. En nu wist zij opeens weer alles, ze begreep, dat het Wöhlert was, die bin nengelaten wenschte te worden, en dat zij had vergeten de deur op een kier te laten, zooals zij had beloofd. Toch aarzelde zij nog, om op te staan. Al het afschuwelijke dat zij voornemens was te doen, drukte haar nu neer. Ergens in haar hart moest nog een restje van kinderlijk gevoei zijn, dat zich nu verzette tegen de schandelijke liefdeloosheid van een plan, dat zij had verzonnen, om haar geluk te redden. Als hij nu heengaat, zonder nog éénmaal, te bellen, zal ik het als een teeken beschouwen, dat ik het niet doen moet. Geslingerd tusschen vrees en hoop, luisterde zij in de stilte van den nacht, 't Scheen werkelijk, alsof het noodlot haar het verwachte teeken wou geven, want minuten lang bewoog zich niets meer. Toen werd er echter nog eens gebeld, luider en langer dan eerst. Nu wist Hertha, wat zij moest doen. En nu zij inzag, dat er van terugkeer geen sprake meer kon zijn, was ook haar vastberadenheid teruggekeerd. stelijke wijze het piano-accompagne- ment verzorgde, is zeer zeker op zijn plaats, de bloemenhulde, beiden ge bracht, meër dan verdiend. De Kleine Stem mag met voldoening op dezen goed geslaagden avond tej^g- zien en vol vertrouwen onder de huidige leiding de toekomst tegemoet gaan. Al leen is een vroeger uur van afloop ge- wenscht twaalf uur is voor een kin- dersoirée beslist te laat, al is het dan ook vacantie of Zaterdagavond. Een kunstavond. Het zeer interessante programma, dat de heeren Rient van Santen en B. van den Ligtenhorst Meijer morgen in het -Concertgebouw op den kunstavond van „het Zuiden" zullen uitvoeren, bevat behalve enkele klavier-composities van den componist, o.a. zijn zeer bekende Fuji-Yama Suite, ook meerdere onbe kende liederen, waaronder juweeltjes van volkskunst, o.a. het oud-Breton- sche lied le Semeur, dat wel voor het WalcherensciT landschap geschreven lijkt. De storm. Door den storm werd op enkele plaatsen schade aangericht. Op den Nieuwendijk brak een draad van de electrische verlichting, waardoor deze in aanraking kwam met een draad van de tram. Door de zorgen der politie werd ter plaatse hef publiek voor het gevaar gewaarschuwd. Het defect werd door personeel van de tram hersteld. Van een huis in de Badhuisstraat zijn eenige dakpannen afgewaaid, ter wijl in een tuin bij den Koudekerkschen weg een ligtentje is omgewaaid. Ook hebben enkele schoorsteenen schade door den storm geleden. Examen stenografie. Voor het examen kantoor-stenograaf, 130 lettergrepen per minuut, afgeno men vanwege de Nationale Vergade ring van Leeraren in „Steno-Groote", zijn geslaagd de dames C. Bijl, W. A. S. de Bruyne, V. Kroothoep, J. P. Kuy- pers, M. P. Willemsen, allen alhier en J. P. Zegelaar te Oost-Souburg Voor het examen stenotypisf(e) de dames G. J. Luitwieler, A. S. W. Spaan, beiden alhier en de heer M. Poortvliet te. Middelburg. Voor het examen kantoor-stenograaf 165 lettergrepen per minuut dee dames C. Bijl, W. A. S. de Bruyne en J. P. Kuvpers, allen alhier. Voor het examen dictaat-stenograaf 165 lettergrepen per minuut de dames 200 lettergrepen per minuut de heer M. van Beers alhier en voor kantoor-ste nograaf Duitsche taal mej. C. J. Luit wieler alhier, allen leerlingen van den heer 1. Sinke alhier. Vreemde kerkganger. ■De politie werd gisteren gewaar schuwd dat in een der kerken zich een man bevond, die onwel was. Bij onder zoek bleek dat de man onder drank invloed verkeerde Hij verklaarde eepi- ge café's te hebben, bezocht en daarna ter kerke te zijn gegaan. Den man werd door de politie het ongepaste van zijn gedrag onder het oog gebracht. Stowaway. Wederom is van een hier passeerend schip, dat van Antwerpen was geko men, een stowaway, een Duitscher, aan wal gebracht en ter beschikking van de politie gesteld. Hij werd over de grenzen des rijks geleid. Zij stond op, om de deur te openen. Maar zij was nog niet genoeg ge schrokken. Toen zij den eersten stap in de gang deed, deinsde zij met een gil achteruit, want zij had aan het ein de van de gang een witte gestalte ge zien, die met een licht in de hand op haar afkwam. Hertha om 's hemels wil, wat heeft dit vreeselijke bellen te beteeke^ nen 't is toch de politie niet 'De trillende, welbekende stem deed Hertha's angst bedaren. De verschij ning, welke haar zoo hevig verschrikt had, was immers maar mevrouw Berg- ner. En die arme stumperd, die van angst beefde, moest nu Hertha's woede ontgelden* daar zij haar onnoodig had doen schrikken. Neen, 't is niet de politie, voegde zij haar ruw toe. Den geheelen dag is u'niet buiten uw kamer geweest was er nu ook maar gebleven. Ik verzoek u dringend naar bed te gaan en u niet te bekommeren, om wat hier gebeurt. Ik sta er voor in, dat u geen kwaad zal geschieden. Zij nam de oude dame den blaker uit de hand en ging haar vootbij naar de vestibule om den wachtende einde lijk binnen te laten. .Hij strompelde zoo onhandig over den drempel, dat hij haar bijna had omvejgeloopen. Wat scheelt u toch, mopperde hij. Had ik geweten, dat u mij een kwar tier buiten zoudt laten staan, dan zou ik er voor bedankt hebben u te helpen. Als de dranklucht het haar al niet Ergerlijk. Bij de politie kwam aangifte in van het verstrekken van sterken drank in een café alhier aan een 15-jarigen jon gen. De politie heeft deze zaak in on derzoek. Diefstai. Door de politie zijn eenige jongens gearresteerd terzake van het wegnemen van toegangsbewijzen van een der bioscopen alhier. De loonen van het P., T. en T.- personeel. De afdeeling Goes van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel, op den len Kerstdag in openbare vergadering bijeen, verzond het volgende telegram aan den minister van financiën De Zuid-Bevelandsche P. T. T.- ambtenaren verzoeken Uwer Excellen tie de loonen van het P. T. T.-perso- neel opnieuw te bepalen op den grond slag van het Bezoldigingsbesluit 1920. De principes die in het nieuwe Bezol digingsbesluit zijn neergelegd, stuiten een rechtgeaarden Zeeuw tegen de borst, omdat een absoluut onvoldoend „behoefte" loon, aangevuld met aller lei wisselvallige toelagen niet langer een loon naar prestatie genoemd kan worden. De gevolgen van dit stelsel beteeke- nen voor de P. T. T.-ambtenaren een belooning waarvan men niet kan rond komen. Een aanhouding. Te Oostburg is ten huize van zijn zuster door de marechaussee gevangen genomen, voor vermoedelijke uitleve ring aan de Belgische justitie, zekere A. M., die uit Frankrijk op bezoek was gekomen en door de Belgische politie werd gezocht, onder verdenking dat hij ook heeft behoord tot „de bende Ver- stuijftVan Hoe", waarvan een 27-tal personen in MaartApril 1921 te Gent werden gevonnist (10 ter dood, 7 tot levenslangen en de rest van 20 tot 12 jaar dwangarbeid) wegens gepleegde moorden en diefstallen. Voorheen had bovengenoemde M. in België gezworven en later was hij naar Frankrijk uitgeweken, alwaar de politie hem tevergeefs gezocht had. In een weide te Oostburg zijn een 14-tal schapen door twee honden ver scheurd en gedood. Van 8 andere scha pen zijn er nog twee afgemaakt moeten worden. Het is de politie nog niet ge lukt de eigenaars van de honden te vinden. Belgische visschers beboet. >!n de „N. R. Ct." vonden wij het vol gende ingezonden stuk van den heer J. van den Berg Jumelet te Bruinisse Wij lazen een bericht van uw corres pondent uit Brussel, volgens hetwelk verscheidene Belgische visschers in Ne derland beboet waren voor 100 we gens het visschen van mosselen in de Wester-Schelde. Dit is onjuist. Belgi sche visschers mogen in de Wester- Schelde visschen. Maar de situatie is als volgt Visschers uit Zeebrugge ne men het mosselzaad af van de pieren en dammen langs de Belgische kust en komen dit met hun vaartuigen verkoo- pen in verschillende vissehersplaatsen in Zeeland. Wanneer nu de een of an dere mosselkweeker zoo'n boot met mosselzaad gekocht heeft, moet hij dit zoo vlug mogelijk op zijn perceel uit zaaien. Het meest voor de hand ligt nu, dat de Zeeuwsche mosseikweeker(koo- had verraden, dan zou Hertha door zijn manier van spreken en de onzeker heid zijner bewegingen wel bemerkt hebben, hoe het met hem stond. En zij Itad hem toch zoo uitdrukkelijk ge vraagd, zich niet te bedrinken, 't Was nu echter niet het goede oogenblik, hem dat te verwijten, integendeel zij moest er voor zorgen dezen man, op wien zij alle hoop had gebouwd, in een goede luim te houden. Ik was door oververmoeidheid in slaap gevallen, zei zij kalmeerend. En niemand heeft je toch gezien. Heb je alles meegenomen wat noodig is Daar hij wierp een opgerold bundeltje voor haar voeten op den grond. Dat is de grootste zak, dien ik machtig kon worden. Die zal wel pas sen. Hier in huis is wel een houweel en ook wel een schop. Maar komt u mij nu helpen, want alleen kan ik 't niet doen. En 't wordt veel te vroeg dag, dan dat wij nog meer tijd zouden mo gen vermorsen. Hertha zag hem onthutst aan. Moet ik je helpen Neen, dat kan je onmogelijk van mij verwachten. En toen ik je vroeg, zei je toch, dat jij sterk genoeg zou zijn om het alleen te doen. Ook goed 'k zal 't probeeren, bromde hij, maar u moet tenminste mee naar binnen gaan. En u moet ook iets te drinken meenemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1