ZATERDAG 27 DECEMBER Eerste Blad Nieuwe Abonné's GEMEENTEBESTUUR HET JAAR 1924 FEUILLETON Onder Betoovering. Brieven uit de Hofstad N030S'. VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, i.edere regel meer 26 cent die zich op de „VLISSINGSCHE COU RANT" ingaande 1 Januari 1925 abon- neeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij dezen kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van M. J. Eekman, alhier, om ver gunning tot het oprichten van een rookerij van vleesch en visch, in het perceel ka dastraal bekend gemeente Vlissingen, sec tie E no. 20001 ged., plaatselijk gemerkt schoolstraat No. 7 dat dit verzoek met de bijlagen, te be- ignnen met Maandag den 20 December 1924, op de gemeente-secretarie (3e afdee- ling) ter visie zal worden gelegd, en dat vanaf dien datum schriftelijk bezwaren bij feun college kunnen worden ingediend. Op den 12en Januari 1925 zal ten ge meentehuize, des namiddags ten 3 ure, ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zoowel de verzoe ker als zij, die bezwaren indienen, in de ge legenheid worden gesteld, deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwa ren Inbrengen, ktmnen gedurende drie da gen vóór den 12en Januari 1925 ter ge meente-secretarie (3e afdeeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, dèn 27 December 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. II. (Slot). Onze verhouding tot andere staten, zoo verklaarde ook dit jaar de Troon rede, blijft vriendschappelijk. Maar •iettemin zullen tal van Nederlanders wel eens moeite hebben vriendschaps- gevoelens te bewaren voor BELGIE, ■waar nog telkens de gedachte aan annexatie van een deel van ons grond- geied blijkt rond te spoken en waar de behandeling, die er de Vlamingen on dervinden, getuige het weerzinwekken- Roman doOT RE1NHOLD ORTMANN. Eenige oogenblikken bleef hij voor zijn schrijftafel staan, besluiteloos, of hij de lade zou openen, waarin een sedert jaren niet meer aangeroerde revolver lag. Maar hij schold op zich zelf wegens de lafheid, die, volgens hem, in deze gedachte lag. Zonder een ander wapen dan zijn wandelstok, verliet hij het huis. Zijn weg voerde hem in de tegen overgestelde richting van dien, welke Elisabeth was gegaan. Hij liep nief vlug, want een chaos van onaangena me gedachten maakte, dat hij bijna zijn doel vergat. Ook lette hij niet op zijn omgeving. En dus had hij, toen hij boven op den breeden straatweg was aangekomen, niet bemerkt dat een slanke meisjesgestalte hem op korten afstand was gevolgd en zich achter een pilaar verborg, toen hij de treden naar de huisdeur opging. HOOFDSTUK XXII. Zoolang de voorbereiding tot haar vlucht haar geheel in beslag nam, had Hertha ternauwernood goed over haar toestand kunnen nadenken. En de ge dachte aan den doode in haar huis was door de honderd 'groote en kleine zor gen bijna op den achtergrond gedron- de optreden van de Gentsche politie bij de begrafenis van dr. Meert, de be handeling van den Waalschen student, die ter gelegenheid van het groot- Nederlandsch studèntencongres te Leu ven e.en Vlaamsch student neerschoot, in tegenstelling met die van den Vla ming De Man, die*in zelfverdediging te Brussel een Waal doodde, nog wei nig sympathie en achting voor het Ne- derlandsche zich uitspreekt. Toch toont de verwerping van het Fransch-Belgische handelsverdrag, dat het verzet tegen een achterna loopen van FRANKRIJK zich er beslister begint te openbaren. In Frankrijk voelde men deze veran dering te pijnlijker, omdat in het afge- loopen jaar Frankrijk's machtspositie ongetwijfeld verzwakte, zoowel door de gewijzigde verhoudingen aan den Rijn ais door de nieuwe verhoudingen in Midden-Europa en de verzwakking van het Fransche crediet, die van de daling van de franc het natuurlijk ge volg werd. .Deze daling noopte tot de ingrijpende financieele maatregelen ter bezuiniging, vermeerdering van inkom sten door nieuwe belastingen en tot te gengaan van speculatie, welke Poincaré ondanks heftig verzet wist door te voeren en tot het aanvaarden van een Engeisch-Amerikaansch crediet. Maar zij werkte bovendien in niet geringe mate mee tot de wijziging van de Fransche mentaliteit, die de nederlaag van Poincaré bij de verkiezingen ten gevolge had. De radicaal-socialistische overwinnaars bleken echter door Poin- caré's heengaan niet tevreden gesteld, maar eischten ook het aftreden van den president der republiek Millerand, die het nationale blok gesteund had. Na eenig verzet gaf Millerand toe. Maar de tegenstand van den Senaat had ten gevolge, dat niet de candidaat der overwinnaars Painlevé, maar Dou- mergue tot president gekozen werd. Poincaré's opvolger, Herriot, volgde van den aanvang af een tegemoetko mende politiek tegenover Ditschland en wist ook de verhouding tot ENGELAND aanmerkelijk te verbeteren. Daar was in het begin van liet jaar de arbeiders partij aan het bewind gekomen. Maar de afhankelijkheid van de liberalen, zonder wiens steun het in de minder heid bleef, hield het nieuwe ministerie zwak En herhaaldelijk moest het dan ook van een voorgenomen maatregel afzien en een nederlaag in het Lager huis-trachten te verduwen. De moeilijk heden met Ulster, dat weigerde in de grenscommissie een lid te benoemen, baarde het bovendien, evenals de Egyptische kwestie, veel zorg. Ten einde aan de Ulstersche moeilijkheden een einde te maken, stelde het.een wet voor, die de regeering tot de benoe ming van het benoodigde lid machtig de, welke wet door het parlement'werd goedgekeurd, waarna de benoeming plaats had. De Egyptische moeilijkhe den, die zich dadelijk bij de opening van het eerste Egyptische parlement al aankondigden, toen de troonrede Egypte's volledige onafhankelijkheid eischfe, maakten een conferentie met Zagloel-pasja, den Egyptischen eersten minister en leider der Egyptische nati onalisten. noodzakelijk. Maar de Egyptische eischen betreffende Soedan deden die conferentie zonder resultaat eindigen. En 't was voor 't ministerie, dat Mac Donald opvolgde, weggelegd, deze kwestie' o.p een hardhandige wijze tot een oplossing te brengen. Want 't bewind der arbeiderspartij mocht geen vol jaar duren. De tegenstand tegen gen. Nadat zij na haar laatste verblijf in de kamer de deur achter zich had gesloten, was het vertrek door niemand meer betreden. Mevrouw Bergner had haar kamer niet meer verlaten, daar zij voorgaf, hevige hoofdpijnen te hebben en Lisette voor wie men niets geheim kon houden, vermeed angstig de ka mer. 's Namiddags had zij zich, zonder om verlof te vragen, gedurende meer dan een uur verwijderd. En haar optre den na haar terugkeer liet Hertha geen twijfel over, dat zij Wöhlert gesproken had. Reeds 's middags was er door een hotelbediende een brief voor Randolph gebracht. Hertha had dit pas na haar terugkomst gehoord en zij begreep wel van wie die brief kwam. Eenigszins gedrukt trad zij zijn kamer binnen. Het berouwde haar, dat zij zich tegenover haar offervaardige mededingster zoo had laten gaan, want nu vreesde zij, dat Ruth spijt had gevoeld over haar besluit, er op terugkwam en haar, Her tha, bij hem zou aanklagen. Doch reeds de eerste woorden van den jongen man deden haar bezorgdheid verdwijnen. Hij zag er treurig en terneergeslagen uit, en zijn gezondheid scheen nog niet veel beter te zijn. Maar hij verweet Hertha niets, doch deed veeleer moeite haar zijn gemoedstoestand niet te toonen. De brief, waarvoor Hertha zoo had gevreesd, lag naast hem op de tafel en 't was haar niet ontgaan, dat 'hij hem pas uit de hand legde, toen zij binnen liet Russisch verdrag, dat Mac Donald na de erkenning der Sovjet-regeering en moeizame onderhandelingen geslo ten had, had de liberalen steeds meer van de regeering vervreemd. En toen tengevolge van het staken van de ver volging van een communistisch jour nalist het Lagerhuis een motie tegen de regeering aannam, ontbond Mac Do nald het Lagerhuis. De uitslag der daarop gehouden verkiezingen, waar op waarschijnlijk de brief van Zinowjef, welks echtheid door de Russen wordt ontkend, niet zonder invloed is geble ven, beteekende een schitterende over winning voor de conservatieven, die met een groote meerderheid in het La gerhuis terug kwamen. De nieuwe conservatieve regeering onder Baldwin, die van deze overwin ning het gevolg wa,s, kwam, tengevolge van de vermoording van den Sirdar, al vrij spoedig na haar optreden voor de Egyptische kwestie te staan, die zij door een ultimatum, waarvan het af treden van Zagloel-pasja en de inwil liging van alle Erigelsche eischen het gevolg was, tot een vrat gedwongen oplossing bracht. In DUITSCHLAND bleek men met deze conservatieve con servatieve overwinning in Engeland maar matig ingenomen, daar men er een minder tegemoetkomende houding van vreesde, welke vrees zich tot nu toe niet bewaarheid heeft. De stemming in Duitschland zeil on derging trouwens ook een merkbare verandering. De geweldmethode van Pöincaré had de nationalistische strooming bijzonder versterkt, zoodat de Rijksdagverkiezihgen aan de volk- schen 32 zetels opleverden en aan Duitsch-nationalen en communisten, die eveneens tegen de vervuilingspolitiek in verzet zijn, een winst respectievelijk van 40 en 43 zetels. Niettemin aan vaardde ook de uit deze verkiezingen voortgekomen Rijksdag de overeen komsten van Londen. Maar een deel der Duitsch-nationalen had zich door stemmen voor de overeenkomsten al leen laten overhalen door de belofte der Duitsche Volkspartij, dat zij de Duitsch-nationalen in de régeering zou doen opnemen. Toen ze er tengevolge van het verzet der andere Tegeerings- parfijer, niet in slaagde-deze belofte gestand te doen, Wérd de ontbinding van den Rijksdag noodzakelijk. De nieuwe verkiezingen, die daarvan het gevolg waren, brachten de gewenschte uitkomst. De uiterste partijen, de volk- schen rechts en de communisten links, leden groote verliezen, terwijl de soci aal-democraten op de 100 meer dan 30 zetels wonnen en ook centrum, demo craten en volkspartij vooruitgingen. Hoewel ook de Duitsch-nationalen nog een paar zetels winst hadden, werd niettemin de positie der regeering, die op de midden-partijen en ten deele ook op de socialisten steunde, veel Sterker, zoodat ze de Duitsch-nationa len niet langer naar de oogen hoefde te zien. De uitslag, die zeker voor .en groot deel aan de veranderde houding der Entente en de verbeterde economi sche toestanden van Duitschland te danken was bewees trouwens, dat ook de meerderheid van het volk het ge volgde regeeringsbeieid goedkeurde. Tegenover de ontevredenheid, die de regeling van het militair toezicht op Duitschland door den Volkenbond, in wiens handen nu dit toezicht overging, in Duitschland gewekt had, kreeg die goedkeuring een bijzondere beteekenis en verzekerde ook verder een voort zetting van de vervuilingspolitiek, al trad. Daar hij hem al een paar uren geleden had ontvangen, moest de in houd hem wei in hooge mate interes seeren. En toch was het maar een brief je van hoogstens twaalf regels. Zwijgend reikte hij het Hertha over en onwillekeurig,voelde zij weer eenige bewondering voor de jonge Engelsche, toen zij het had gelezen. Zooals zij Hertha had beloofd, gaf zij haar ver loofde zijn vrijheid terug, niet vol wrok of gekwetste eigenliefde, maar in kalme onderwerping voor den wil van het noodlot, dat nu eenmaal anders had be schikt over zijn en hare toekomst. Er stond geen enkel verwijt in den brief ert ook tusschen de regels was er niets van te bespeuren. Welnu vroeg Randolph, toen zij den brief zwijgend neerlegde. Wat zeg je van dezen brief Je zoudt boos op mij worden, als ik je ronduit mijn meening zeide. Toch niet ik verzoek je er juist om. Ik weet immers zelf nief wat té denken of te doen. Als je 't dan wilt weten ik ge loof dat een meisje den man, dien zij zoo zonder strijd en zoo gemakkelijk opgeeft, nooit werkelijk heeft bemind. Randolph schudde zijn hoofd. Je doet haar onrecht, als je 't zpo uitlegt, zei hij treurig. Zij is in geen enkel opzicht in staaf te huichelen. Als zij niets voor mij had gevoeld, dan had zé mij er zelfs geen uur lang aan laten gelooven. Welnu, dan was haar genegen- tJ*Br$ondero Iberdeeten «xrffteu* eofericMenMusiekHbrpm fat hef oude ert welbekende odnos M.J.H.KESSELS nee. FoSnieli ran Mu^.JnÉ* TILBURG inOustn+stroat Vraagt Catalogen. (Ingez. Mededeeling.) werd in de besprekingen, die Chamber lain en Herriot te Parijs hielden, ook een lichte verandering van de Engel sche politiek merkbaar. Met RUSLAND had Duitschland een plotseling con flict, tengevolge van het binnendringen der Berlijnsche politie in het gebouw van de handelsafdeeling van het Sov jet-gezantschap. De erkenning van Engeland, Italië, Frankrijk en kleinere staten, verzeker de de Russische regeering een vastere .positie, hoewel in het land zelf de te genstelling tusschen Trotzki en de doc trinaire bolsjewisten onder Zinowjef zich na den dood van Lenin bedenke lijk toespitste. Het conflict met Roemenië over Bess- arabië bleef na de mislukking van de Weensche conferentie slepende en schiep een nieuw gevaar in hef Zuid- Oosten. OP DEN BALKAN zelf wilde de rust ook nog niet terug- keeren. Roemenië had zijn antisemis- tische troebelen. In Zuid-Slavië duurde de strijd met de Kroaten, die meerdere centralisatie verlangden, voort. En Griekenland zette koning George II buiten de landsgrenzen. Ook in Albanië bleef hef onrustig. ITALIË, dat nog altijd streelt naar versterking zijner positie op de Oostkust der Adri- atische Zee, bleef deze onrust met bij zondere aandacht gadeslaan. Het land herbergde de marine-conferentie, die een voortzetting der Washingtonsche zou zijn, maar zonder succes verliep, in de vergadering van den Volken bondsraad. De positie van Mussolini bleef uiter lijk dezelfde, maar verloor door den toenemenden tegenstand tegen het fas cisme, die zich vooral na den moord op het socialistisch Kamerlid Matteotti zoo sterk openbaarde, ongetwijfeld aan innerlijke kracht. Nog in sterkere mate geldt dit voor het directorium in SPANJE, dat ook met het verzet van het leger te kampen kreeg en op welks prestige de ongelukkige afloop van den veldtocht tegen de Rif-Kabielen in Marokko een alierongunstigsten invloed oefende. De roerigheid der Arabieren, die zich in dezen opstand uitsprak, toonde zich overal in de Arabische wereld, ook vooral in het nabije Oosten, waar TURKIJE ze met leedvermaak gadesloeg niet al leen, maar de nationalistische Turksche regeering, die o.a. het kalifaat ophief en den laatsten kalief het land uitzette, ze ook zooveel mogelijk tot haar voor deel trachtte aan te wenden bij haar streven naar herstel der vroegere Turksche macht. Dit streven ..bracht haar met de Franschen in botsing in Syrië en met de Engelschen over Mo- soei en had een algemeene onrust in het nabije Oosten ten gevolge. Maar ook in het verre Oosten, met name in lieid van een soort, waarvan ik geen begrip heb En waarom, als zij je lief hadt, wachtte zij dan niet op een op heldering van jouw kant. Dat is het juist, waarover ik mij al uren lang het hoofd breek. Ik had ge hoopt van jou een opheldering te ont vangen. Want ik kon geen andere uit legging vinden voor het eigenaardig gedrag van Ruth dan deze, dat jullie met elkaar had gesproken, of dat zij door je uitlatingen had begrepen, hoe het tusschen ons staat. Eén oogenblik had Hertha geaarzeld of zij hem tenminste niet een gedeelte der waarheid zou mededeelen. Maar snel weerstond zij die verzoeking. En met een ontkennende beweging zei zij Ik ben mij er niet van bewust iets gezegd te hebben. En indien je moeder haar niets heeft gezegd, dan is de eenige oplossing, dat zij zelve verlang de, weer vrij te worden. Misschien had zij dit plan al, toen zij hier kwam. De hemel geve, dat het zoo was. 't Valt me zoo zwaar haar pijn te doen. Maar zeker vindt jij ook, dat ik met dezen brief alleen geen genoegen kan nemen Jaren lang hebben Ruth en ik van elkaar gehouden nog mag ik haar graag lijden, dus zóó kunnen wij toch niet van elkaar gaan Wat was je dan van plan te doen? Zij schrijft, dat ze mij vooreerst liever niet meer wil ontmoeten. Maar ik geloof niet, dat zij dat ernstig meent. En ik zelf verlang zeer, haar nog eens voor het laatst te spreken. CHINA was het het afgeloopen jaar onrustig. In den strijd, die er opnieuw tusschen Woe-péi-foe en Tsjan-tso-lin uitbrak, werd de eerste, tengevolge van het verraad van generaal Feng, verslagen. De Japansche regeering zag ongetwij feld dezen uitslag met genoegen. En het is daarom zeer waarschijnlijk, dat AMERIKA met nieuwe bezorgdheid de ontwikke ling der gebeurtenissen in het verre Oosten gadesloeg, waar de nieuwe immigratiewetgeving reeds een zekere spanning tusschen Japan en de Ver- eenigde Staten veroorzaakte. De presidentsverkiezingen brachten ■er, evenals de verkiezingen voor 't Huis van Afgevaardigden en Senaat, de overwinning van de republikeinen, zoodat president Coolidge van zijn ver kiezing verzekerd kan zijn. De verkiezingen in ZUID-AFRIKA daarentegen brachten aan de regeering van Smuts een nederlaag, waarna een ministerie van nationalisten en arbei derspartij onder Hertzog aan het be wind kwam. Het beteekent de over winning van het Holiandsch-Afri- kaansche element en een winst voor het Hollandsch-Afrikaansche leven, zoodat ook Zuid-Afrika in het vredes jaar een stap naar den inneriijken vre de schijnt te hebben gedaan. Het karakter der stad. Het is wel een eigenaardig verschijn sel dat in de residentie het zgn, café- leven nimmer tot eenige ontwikkeling is gekomen. In Amsterdam schijnt het nog altijd toe te nemen, in Rotterdam lijkt het ons op beperkte schaal te be staan in Den Haag kan men haast zeggen dat het niet bestaat. Natuurlijk zal dit zijn oorzaken heb ben, maar het zal niet gemakkelijk zijn om dat na te gaan, want er zullen zeer vele oorzaken voor zijn. In de eerste plaats gaat een voornaam deel der be volking als het gaat „kroegen" naar de Witte Sociëteit. Aan deze sociëteit zit wel niet meer de oude glorie vast^oen het. de aristocratie pn wat daar graag- •voor wilde doorgaan, deze sociëteit uitsluitend vormde. Er is allang een ander soort leden daarnaast lid ge worden en er is al lang een groote groep ontstaan onder degenen die vroeger stellig lid zouden geweest zijn, maar die nu geen aanleiding voor dit lidmaatschap vinden. Politieke betee kenis heeft de Witte sedert lang niet meer. Er is een tijd geweest dat :s lands belangen misschien evenveel op de Witte werden behandeld als op het Binnenhof. Bijna alle Kamerleden wa ren lid en kwamen er geregeld mi nisters lagen er als kind in huis. Van de huidige ministers is er maar één die er geregeld komt en er zijn nauwelijks een doiijn Kamerleden lid van de Witte. Het ideaal van ambtenaren was vroeger om zóó hoog te klimmen, dat ze lid der Witte konden zijn. Dit is ook al lang uit. Het is geen ideaal meer en het verlangen is weg. De schittering, die van het lidmaatschap uitging, is verdwenen, totaal verdwenen. Vroeger was het zoo'n eer dat naar men zegt er menschen. geweest zijn die op hun naamkaartje hun lidmaatschap ver meldden Of het waar is weten we niet, maar als document humain is het grapje niet onaardig. Toch zeker niet hier en nog voor je vertrek Zoo je mij doodelijk wilt Lieleedigen, kan je zoo iets van plan zijn. En waarom zou ik je daarmee beleedigen, Hertha Je weet heel goed dat ik jou met hart en ziel toebehoor, en dat ons niets kan scheiden. Wat zou je dus van dit gesprek te vreezen hebben Met een trotsch gebaar wierp zij haar hoofd achterover en krulde min achtend haar lippen. Vreezen Neen, als ik bespeurde dat je belofte je berouwt, dat er in je hart nog een restje van liefde voor je vroegere verloofde is, zou ik je vast en zeker je woord teruggeven. Ik vrees niets, maar ik zou het beschouwen als gebrek aan achting voor mij, als je na dit alles nog met je nichtje wilt spre ken. En bovendien, wat wil je haar zeggen Wou je haar misschien om vergiffenis vragen, dat je zoo dwaas was, mij te gaan liefhebben Wat ben je onrechtvaardig, Her tha Denk je er dan in 't geheel niet aan, welke, tot kort geleden, mijn ver houding was tot Ruth Sedert onze kinderjaren was zij een goede vriendin en kameraad voor mij, en een vriend en kameraad verliest men niet, zonder smart te gevoelen. En 't zou altijd als een schaduw op ons geluk liggen, als ik mij moest verwijten, haar harteloos behandeld te hebben. Hertha stond op. Doe dan,waartoe je hart je dringt, 4

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1