D1NSOAQ 16 DECEMBBR MEHMMSGIIET gai^oa97- Qge aaargang 1924 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Onder Betoovering. BINNENLAND VUSSINGSCHE COURANT Tegen SiapeSdcsheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende f^ijnhartii's Zenuwtabletten. (Ingez. Mededeeling.) ABON N ËMENTS-PR! JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie -maanden. Franco door het geheels rijk2.50. Week-abou- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1-^4 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. 1 Januari 19Ö5 Voor hen, die door middel eener adver tentie aan Vrienden en Begunstigers hun of -wénsch willen brengen, bestaat daartoe gelegenheid in de „Vlissingsche Courant" .cüe Woensdag 31 dezer verschijnt. Een dergelijke advertentie, die het zen den van kaartjes vervangt, welke dikwijls eerst eenige dagen na Nieuwjaar worden bezorgd, is meteen voor neringdoenden een uitstekende gelegenheid om hun adres nog eens onder de oogën van liet publiek te brengen. Opdat de kosten voor niemand een be zwaar behoeven te zijn, is met den prijs dezer advertenties belangrijk afgeweken van het gewone tarief, n!. slechts 60 Cent voor advertenties van 14 regels, elke regel meer 15 Cent. Zij die dus in het oudejaarsavondnummer een advertentie wenschen te plaatsen, ge lieven deze op te geven aan het bureau van on9 blad, Waïstraat 58, of aan onzen Agent voor Souburg en Ritthem, den Heer C. F. VAN DER PEIJL, Boekhandelaar, Kanaalstraat te Souburg. Wil men dezelfde advertentie geplaatst zien als het vorig jaar werd opgenomen, dan heeft men dit slechts te melden. Tevens zal er wederom een rubriek zijn, waarin, onder een algemeenen wensch, vermeld worden naam, beroep en woon plaats van den adverteerder. Plaatsing daarvan kost 15 Cent per regel. Alles bij vooruitbetaling. Wij verzoeken de opgaven ten spoedigste te mogen ontvangen. DE ADMINISTRATIE. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op Art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 15 Decem ber 1924 aan de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" alhier vergunning is verleend tot het oprichten van een Mïtinstallatie, welke gedreven wordt door een electro-motor van 31/2 P.K., in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie A No. 2347, plaatselijk gemerkt Boulevard Ev ertsen No. 34. Vlissingen, 15 December 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. SLIJMHOEST CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVE «PASTILLE. Bij uw drogist. (ïngez. Mededeeling.) Roman door REINHOLD ORTMANN. 26) Vriendelijk bedankt, juffrouw von Lindow, maar ik heb geen lust om iets te gebruiken. Maar hoe is het met uw vader Zoo goed, Wöhlert, als hij zeif maar kon verlangen. Hij hoorde verbaasd op. Wat bedoelt u U wilt toch niet zeggen dat hij Hertha knikte met een treurig gelaat. Ja, hij is overleden. Ik weet, dat je mijn verdriet deelt. Sedert jaren was je immers zijn trouwe helper. En hij behandelde je als een vriend. Nil, wat die vriendschap betreft, laten wij daarover maar niet meer spre ken. Doch dat het zoo gegaan is, is lee- lijk genoeg voor mij. Wat ter wereld moet er nu gebeuren Juist om dat met je te bespreken, heb ik je laten komen, zeide Hertha, wie het moeite kostte haar bezorgdheid over het optreden van den man te ver bergen. Vóór alles moeten wij zorgen het stil te houden. Hoe zou dat nu kunnen U moet het toch aan den Burgerlijken Stand laten weten, om hem te laten begraven. Ik hoop, dat zulks vermeden kan De ambtenaarssalarissen. Het Tweede Kamerlid Bomans heeft den minister van binnenlandsehe zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vraag ge steld Is uw Excellentie niet van oor deel, dat, gelet op de beraadslagingen in de Tweede Kamer dd. 11 December over de salarissen dier ambtenaren, die buiten het Bezoldigingsbesluit vallen, de billijkheid medebrengt, dat ook voor de overige ambtenaren de toestand van 1 October 1924, althans voorloopig, bestendigd blijft? Nederland en België. Volgens een Brusselsche correspon dentie in de 'Temps" zou de Belgische delegatie, die dezer dagen in Den Haag is aangekomen, niet in opdracht heb ben de in 1921 afgebroken onderhande lingen tusschen Nederland en België weder aan te knoopen. De delegatie be studeert alleen deze onderhandelingen, teneinde.de mogelijkheid te overwegen de afgebroken besprekingen wederom op te nemen over de revisie van de ver dragen van 1839. In Belgische politieke kringen en vooral in Antwerpen zou men graag de quaestie zien opgelost in de richting van de internationalisatie van de Schelde, zooals geschied is met den Donau, den Rijn, de Elbe en de Njemen. De loonpolitiek der regeering. Vanwege den Centralen Bond van Nederiandsch Post-, Telegraaf- en Te lefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) is een brochure verschenen, getiteld „Onge- huwdenloon" met ais ondertitel „De Zig-zag-loonpolitiek der regeering", door H. van Giessel, algemeen secreta ris van genoemde organisatie. De brochure is verdeeld in de vol gende hoofdstukken 1. Inleiding. 2. Hoe vroegere salarisregelingen tot stand kwamen. 3. Hoe het Bezoldi gingsbesluit 1925 ontstond. 4. Het on- gehuwdenloon. Deze brochure geeft een beknopt overzicht van de gevoerde salaris-poli tiek der regeering en de schrijver stipu leert de zig-zag-lijn 1918-1920-1922- 1924, welke naar z'ijn meening „het veel gesmade vaste inkomen" van den amb tenaar elke stabiliteit heeft ontnomen en bij het overheidspersoneel een men taliteit heeft doen geboren worden, welke ongetwijfeld door iedereen als „schadelijk voor de gemeenschap" zal worden gekwalificeerd. De brochure is a 0.15 per stuk ver krijgbaar bij den C.B.T.T.T., Marconi straat 96 te 's-Gravenhage. PROVINCIALE STATEN. fn de gisteren gehouden zitting van de Prov. Staten waren alle leden aan wezig. Alvorens met .de werkzaamhe den te beginnen herdacht de voorzitter, de Commissaris der Koningin, het over leden Statenlid, den heer Nolson, en zeide dat hij sedert 1919 deel uitmaakte van de Staten, en hij aan de vaststel ling van menig belangrijk besluit heeft medegewerkt. Als een der directeuren van de N.V. Nolson's havenbedrijf en in verschillende openbare en particu liere functies heeft hij veel tot de ont wikkeling van zijn woonplaats Ter Neuzen en Zeeuwsch-Vlaanderen bij gedragen. Zijn nagedachtenis zal bij de Staten in aangename herinnering blij ven. Deze woorden werden door de leden staande aangehoord. worden en daarbij moet jij me juist hel pen, Wöhlert. Niet alleen in mijn, maar vooral ook in je eigen belang. Hij keek haar met groote oogen aan, zonder haar te begrijpen. Ik Wat kan ik er dan aan doen Luister ens, zeide zij, zoo vriende- ijk als zij nog zijn kon, terwijl zij haar stoei naast den zijnen schoof, om zacht te kunnen spreken. Je weet, wat er op 't spel staat, als er iets ontdekt wordt. Mijn vader leefde te Weenen onder een anderen naam, maar ik kan niet pro- beeren hem onder dien naam te laten begraven, daar dat ongetwijfeld aan 't licht zou komen. Als men echter ver neemt, wie de gestorvene is, dan is de politie verplicht een onderzoek naar de volle waarheid in te stellen. Zonder twijfel zal men dan mijn huis tot in de verste hoeken doorzoeken en daar ik niet alles, wat mijn vader bij zijn arbeid gebruikte, uit den weg kan ruimen, zal de geheele waarheid aan het licht ko men. Wel weet ik niet, waarmee ge daar beneden bezig waart, maar er is niet veel scherpzinnigheid noodig, om te raden, dat het iets was, dat niet mocht gebeuren. Je wenscht toch ook niet, dat de politie en het gerecht dat komen te weten, niet waar Wat of ik dat wensch riep Wöhlert, wel wat ondoordacht uit. Meent u, dat ik lust heb, om als de helper van een banknotenvervalscher de gevangenis binnen te trekken 't Was dom van mjj, dat ik er mij nog weer Werktijden enz. personeel stoom bootdiensten op de Westerschelde. De heer Onderdijk liit zijn verwonde ring nog eens over de poging eerst ge daan om deze zaak.op sleeptouw te houden. Spr. wijst op het nog ingeko men adres van den Centralen Bond van Transportarbeiders en zegt, dat bezui niging niet het eerst pp het personeel mag worden verhaald, dat geen sala risverlaging kan verdragen, maar even min verzwaring van den dienst. Door uitbreiding van den dienst werd toch reeds het werk verzwaard en behoefde inen toch geen menschen te ontslaan. Dat diensttijd niet gelijk is aan werk tijd ontkent spr. Als een postambtenaar die uren lang aan zijn loket zit, nie mand krijgt om geholpen te worden, heeft hij toch gewerkt. Spr. toont door cijfers aan, dat voor de meeste van het personeel bijna steeds werk is geduren de den geheelen diensttijd. Het rapport van den- inspecteur, dat zegt, dat de toestand goed is voor het personeel, dateert van April j!., dus vóór de in krimping. Spr. meent, dat zij, die wel eens medevaren, zullen weten, dat de menschen steeds bezig zijn. De voor- deeligste berekening komt op 63 uren gemiddeld per week maar dat is nog 8 uur meer dan de thans gebruikelijke 55 uur. En gedurende het opleggen wordt niet altijd 48 uur gewerkt, want er is dan veel vervanging en men komt dan weer tot meer dienstverband. Spr. vraagt of de regeering wel weet hoe het hier met de diensttijden is gesteld spr. twijfelt daaraan, anders gelooft hij niet dat de reorganisatie van den dienst zou zijn goedgekeurd. Spr. stelt ten slotte een motie voor, waarin de werküjden te lang worden genoemd en Ged. Staten worden uitgenoodigd nader overleg te plegen met de organisaties van het per soneel, teneinde zooveel mogelijk tege moet te' komen aan de grieven in het adres geuit, betreffende de diensttijden van het personeel en de resultaten aan de Staten mede te deelen. De heer Adriaanse betuigt sympathie met het gesprokene van den heer On derdijk. Hoe men oo!t denkt over den 8-uren-dag, zal men toch moeten toe geven, dat de werktijden op verschillen de der bootlijnen te lang zijn. Spr. wijst er op, dat Ged. Staten zich bereid ver klaren met de belangen van hei perso neel zooveel mogelijk rekening te hou den. Dan moet men ook niet tegen over leg met de organisaties zijn. De heer Van der Wart erkent, dat een dienstverband, waardoor men alleen thuis kan gaan slapen, te lang is. Spr. vraagt alleen of financieel de gevolgen niet te zwaar zullen zijn. De heer Vienings acht de werktijden ook nog steeds te tang. Als werkgeef ster heeft men de sociale rechtvaardig heid in het oog te houden, en de werk nemers niet alleen ais een rad in de machine te beschouwen. Men moet hen gelegenheid geven thuis te zijn, op tijd. Dat zij goed werken, blijkt wel uit de verklaring dat de booten er uitstekend onderhouden uitzien. Spr. wil maar drie etmalen laten varen en dan één dag vrij. De heer Moelker zegt, dat men met vaartdiensten andere regelingen moet treffen, dan bij diensten op kantoren enz. Spr. stelt vertrouwen in Ged. Sta ten, dat zij werkelijk mét de belangen van het personeel rekening zullen hou den. De voorzitter zegt dat Ged. Staten mee heb ingelaten, te meer, waar men den eersten dag al kon zien, dat de dood hem op 't gezicht lag. Trouwens plotseling scheen hij zich Lisette's raad diplomatisch te werk te gaan, te herinneren niemand kan mij van iets beschuldigen. En u zal wel oppassen, mij te verraden. Natuurlijk, onze belangen noodza ken ons, elkaar te helpen. Op mijn ge heimhouding kamje rekenen. Bewijs me nu, dat jij mij ook wilt bijstaan. Nu, wat wilt u dan eigenlijk van mij Wij moeten den doode doen ver dwijnen, zonder dat iemand: het be merkt. Men zou Wöhlert zeker nooit een fijngevoelig of zachtaardig mensch noemen. Maar de kalmte en de onge voeligheid, waarmee hier een dochter sprak, om het aardsch omhulsel haars vaders te doen verdwijnen, gaf zelfs hem een gevoel van afschuw. Dat bedoelt u zeker niet, juffrouw von Lindow. En dan stelt u zich het ook veel gemakkelijker voor dan het is. Heeft u al aan den dokter gedacht IO ja, ik heb ook aan dr. ReHing gedacht. Wees er maar zeker van, dat ik alles rijpelijk overdacht heb. Ik zal den dokter onder een of ander voor wendsel een paar dagen verwijderd houden en hem dan laten gelooven, dat ik mijn vader op zijn wensch naar een andere plaats hebt laten, brengen. En ii dacht, dat hij daarmee tevre geen bezwaar hebben tegen de motie Van der Wart. De motie-Onderdijk wordt verworpen met 35 tegen 7 stemmen, die van me vrouw Bergsma, en de heeren Onder- dijk, De Pauw, Lindeijer, Overhoff,Wel- leman en Adriaanse. De motie-Van der Wart wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Autodienst Middelburg Wolphaartdijksche Veer. De heer Overhoff meent, dat als Ged. Staten ook erkennen dat een hooger subsidie in het belang van den dienst zou zijn geweest, zij het niet voor 200 hadden moeten gunnen. Maar ook vraagt spr. waarom niet geantwoord is op den wensch een nader onderzoek in te stellen. De heer Van Rompu verdedigt de houding van Ged. Staten, maar weet niet ot dat wel voor andere lijnen op zal gaan, daar b.v. voor de lijn Hoedekens- kerkeGoes maar één gegadigde is, en men daar 80 van het Rijk voor krijgt. De heer Overhoff meent, dat dan ook het Rijk er goed mede zou zijn. De mededeeling van Ged. Staten wordt voor kennisgeving aangenomen. Aantal passagiers op de booten op Zondag. De heer Brandsma juicht de mede deeling toe, dat Ged. Staten nader zui len overwegen beperking van den dienst op Zondagen. Voor enkele passagiers, onder wie b.v. nog voetballers zijn, wordt gevaren. Als maar één boot méér uitvalt, is er reeds een groote verbete ring. Spreker heeft de toezegging ver nomen, dat Ged. Staten de motieven zullen willen mededeelen, als zij niet tot verdere beperking kunnen overgaan, maar hij vraagt ook wanneer dit zal kunnen zijn en of het schriftelijk of mondeling zal geschieden. De heer Kodde meent ook. dat een of twee diensten kunnen uitvallen. De heer Van der Wart komt er o.a. tegen op, dat de gegevens niet gedrukt zijn en alleen ter inzage lagen, al kost het eerste iets. De heer De Pauw zegt, dat na het gesprokene van hedenmorgen erken nende, dat het algemeen belang een goede verbinding eiseht. de S.D.A.P.- fractie meent beperking van den dienst niet te mogen tegenhouden, omdat alles gaat ten koste van het personeel. De toestand is zoo geworden, d-at men het belang van het personeel moet doen voorgaan bij dat van het algemeen. De heer Van Waesberghe verdedigt voornamelijk het behoud van de gele genheid om de des avonds te Vlissin gen aangekomen post nog des Zon dagsmorgens vroeg naar Zeeuwsch- Vlaanderen over te brengen, en verde digt ook het standpunt om alles te doen, wat mogelijk is om Zeeuwsch- Vlaanderen met overig Nederland in nauw contact te houden. De heer Van Rompu zegt, dat Ged. Staten gaarne den Zondagsdienst zoo veel mogelijk zullen beperken, maar men moet rekening houden met de be langen der Zeeuwsch-Vlamingen en met de treinverbinding met Holland. Ook de postverbinding is van groot belang. Ook zij die Maandags weer vroeg op hun werk moeten zijn en ook de militairen met verlof moeten gehol pen worden. De heer Brandsma heeft geen ant den zou zijn Juist hij, die zich niet licht wat laat wijsmaken Ais het een ander was, welaan, maar met dr. Rel ling is niet te spotten. Daarvan kan ik meepraten. En toch verzeker ik je, dat jij je om hem niet bezorgd behoeft te maken. Dr. Relling zal alles gelooven wat ik zeg en zal alles doen, waar ik hem om vraag. Wel scheen Wöhlert niet overtuigd, maar Hertha's plan scheen hem nog om zooveel andere redenen zoo onzin- ning en onuitvoerbaar, dat hij 't niet noodig vond, op dit punt langer met haar te strijden. Zelfs als het zoo was, dan hadden wij hem nog niet uit den weg geruimd. Hoe stelde u zich dat eigenlijk voor Ik had gedacht, dat je hem in een der eerstvolgende nachten wel in het bosch zoudt kunnen begraven. Hier is 's nachts geen mensch, die je zou op merken en van hier tot 't bosch zijn het maar een paar meters. Maar de man schudde vastbesloten het hoofd. Met zooiets laat ik mij niet in, nooit ofte nimmer. U moet maar naar een ander uitzien, 'k Zou er van be schuldigd kunnen worden, den man vermoord te hebben. Trots dit antwoord gaf Hertha den moed nog niet op, dat hij zou toegeven. En 't scheen werkelijk, dat zij haar weinig piëteitvol plan tot in de kleinste kleinigheden goed had overlegd. Haar woorden op zijn beide vragen gehad. De heer Van Rompu zegt dat in de zomerzitfing rapport zal worden uitge- De heer Brandsma zegt, dat het toch ook schriftelijk kan gebeuren. De mededeeling van Ged. Staten wordt nu voor kennisgeving aangeno men. Tarieven VlissingenBreskens. De heer Waliien zal zich niet verzet ten tegen het voorstel om de mededee ling ter dezer zake voor kennisgeving aan te nemen. Maar spreker wenscht antwoord op enkele reeds in de afdee- lingen gestelde vragen en wel of Ged. Staten een gesplitste rekening willen overleggen van de verschillende lijnen of zij bereid zijn goedkoope retourkaar- ten op Donderdagen in te voeren voor de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, evenals voor de Belgische en Engelsche badgasten. De heer Lindeijer gaat de geschiede nis dezer zaak na. Ged. Staten leggen nu een rekening over, die in de zomer zitfing er wel was, maar niet werd overgelegd, en nu wel, maar met de boodschap niet geheel juist te zijn. Men wordt steeds met een kluitje in het riet gestuurd. Spr. wil gaarne het idee van goedkoope retourbiljetten op de booten voor de inwoners van Zeeuwsch-Vlaan deren steunen. De heer Van Rompu zegt dat, als de tarieven verlaagd worden de inkomsten zoo laag zullen worden, dat het Rijk de 80 niet meer zal bijdragen. Men moet de diensten niet afzonderlijk, doch als een geheei beschouwen. De mededeeling wordt voor kennis geving aangenomen. De electriciteits-voorziening. Breedvoerig werd van gedachten ge wisseld over het voorstel van Ged. Sta ten betreffende electriciteits-voorzie ning. De heer Weileman kwam op voor een meer economische electriciteitsvoorzie- ning, waarmede hij tegelijk opkomt voor vele andere nuttige zaken, die stellig achterwege zullen moeten blijven als de P.Z.E.M. regelmatig de inkomsten der provincie blijft opslokken. De heer Lindeijer critiseerde den langzamen gang van zaken in deze ma terie. Het onderzoek naar~dieselmoto- ren duurt nog maar steeds door. Spr. zou wei eens een veldspoorlocomotiefje als de Centrale te Ter Neuzen willen zien helpen aan het op gang brengen van den sneltrein, incasu de Centrale te Westdorpe. Van de middengroep ziet spr. Walcheren afbrokkelen, waar Vlis singen en Middelburg plannen schijnen te hebben een deel van Walcheren van electriciteit voor licht en kracht te voorzien. De heer Mes bepleit voortwerken der commissie-Welleman en een grooter crediet aan de commissie. De heer Kodde bepleit hetzelfde en stelt voor een maximum crediet van 10.000 voor die commissie. De heer Walfien vraagt of de betrok ken gemeenten ook in de kosten van het onderzoek mede betalen. Spr. be pleit verder het verleenen van mede werking aan de gemeenten, die elkaar helpen willen, zooals Middelburg blijk baar thans wil. De heer Vienings wit ook gaarne we ten wat ér wringt. Men zit nu reeds 7 jaar in den mist en mén moet er ach ter komen welke barrière den weg ver spert. Spr. hoopt, dat het niet noodig welsprekendheid en misschien ook de betoovering van haar persoonlijkheid, waaraan zich nog nooit een man had kunnen onttrekken, deed hem werkelijk al aarzelen. Maar hij was niet zoo be- tooverd, dat hij het waagstuk om haar mooie oogen zou ondernemen. 't Klonk zoo brutaal als 't maar kon, toen hij zei En ais ik het deed, hoeveel zou mij dan dat zaakje op brengen Ik zou je alles geven, wat ik op het oogenblik aan contanten bezit ongeveer 3000 Mark. Verontwaardigd stond Wöhlert op. Wat denkt u wel van mij, dat u mij zoo iets durft aanbieden Maar 't is ook beter, dat wij eerst eens over zaken praten. Weet u, hoeveel uw va der mij had beloofd Neen, dat weet ik niet zooals ik je al zei, sprak hij nooit met mij over die dingen. Nu, dan zal ik het u zeggen. En 't kan me niets schelen, als u 't niet ge looft. Ik zou vijftigduizend Maik heb ben als het zaakje gelukte. En daarop heb ik gerekend. Ik wil naar Amerika en dat kost geld, vooral als men hier nog eerst iets in orde moet maken. Ik ben er toch niet verantwoordelijk voor dat mijnheer Von Lindow gestorven is, voordat het werk gereed was en er onder lijden wil ik niet. U" moet mij er voor schadeloos stellen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1