1IE1W1AAISGIIET Miss Blanche MAINDM 13 DECEMBER GEMEENTEBESTUUR "feuilleton Onder Betoovering. BINNENLAND Ondervinding doet ieeren CONOM1E VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Viissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het gebeele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels: 1.50 voor iedere regel meer 2ö centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 15 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 28 cent. Voor hen, die door middel eener adver tentie aan Vrienden en Begunstigers hun of -wensch willen brengen, bestaat daartoe gelegenheid in de „Vlissingsche Courant" die Woensdag 31 dezer verschijnt Een dergelijke advertentie, die het zen den van kaartjes vervangt, welke dikwijls eerst ecnige dagen na Nieuwjaar worden bezorgd, is meteen voor neringdoenden een uitstekende gelegenheid cm hun adres nog eens onder de oogen van het publiek te brengen. Opdat de kosten voor niemand een be zwaar behoeven te zijn, is met den prijs dezer advertenties belangrijk afgeweken van het gewone tarief, nl. slechts 60 Cent voor advertenties van 1—4 regels, elke regel meer 15 Cent. Zij die dus in het oudejaarsavondnummer een advertentie wenschen te plaatsen, ge lieven deze op te geven aan het bureau van ons blad, Walstraat 58, of aan onzen Agent voor Souburg en Ritthem, den Heer C. F. VAN DER PEIJL, Boekhandelaar, Kanaalstraat te Souburg. Wil men dezelfde advertentie geplaatst zien als het vorig jaar werd opgenomen, dan heeft men dit slechts te melden. Tevens zal er wederom een rubriek zijn, waarin, onder een algemeenen wensch, vermeld worden naam, beroep en woon plaats van den adverteerder. Plaatsing daarvan kost 15 Cent per rege!. Alles bij vooruitbetaling. Wij verzoeken de opgaven ten spoedigste te mogen ontvangen. DE ADMINISTRATIE. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 19 December 1924, des na middags te 2 uur, met voortzetting des avonds te 8 uur en zoo noodig op Maandag 22 December d.a.v., des na middags te 2 uur. I, Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. Het slagwoord, dat dagelijks door duizenden rookers wordt gebezigd is Geef Ml] maar (Ingez. jMededeeling.) Roman door REINHOLD ORTMANN. Niet met woorden hadden zij elkaar gezegd, hoe zij elkander haatten, maar haar blikken en sommige toespelingen waren duidelijk genoeg geweest. En onvermijdelijk scheen het oogenblik, dat de smeulende haat tot een geweldige vlam zou oplaaien. Toen Lisette haar nu naar haar man vroeg, gaf juffrouw Wöhlert haar kortaf en scherp ten ant woord, dat zij, Lisette, dat toch eigen lijk beter moest weten dan zijzelven. In elk geval zou zij haar niet helpen zoe ken. En als de dames van villa „Carla" zijn diensten noodig hadden, moesten zij op een behoorlijken tijd om hem sturen, niet midden in den nacht, als wanneer een man niets te zoeken had bij alleenstaande vrouwen. Toen had zij de deur dichtgeslagen tn waarschijnlijk niet meer het boos aardige antwoord gehoord, dat Lisette haar onder 't heengaan toeriep. Een oogenblik dacht het meisje er °ver na onverrichter zake terug te keeren. Daar zij er echter naar ver langde Wöhlert, die zich eenige dagen ang-niet had laten zien, te ontmoeten, besloot zij toch haar nasporingen voort 'e zetten. En zij was er tamelijk zeker van waar hem te vinden, daar zij de hérberg kende, waar hij vele uren van ill. Te verieenen ontslag Aan den heer P. G. Laernoes als re gent van het Ga-sthuis. IV. Benoemingen 1. Van een Raadscommissie ad hoe betreffende de organisatie van de ge meentepolitie en van de verschillende takken van dienst der gemeente. 2. Van een regentes en een regent van het Gasthuis. De aanbeveling luidt a. 1. Mevrouw E. J. HoogkamerUnger (aftr.) 2. mevrouw E. ten KateMuysken b. 1. ue heer A. C. de Baare (aftr.) 2. de heer J. de Meij. 3. Van een regentes van het Burger Weeshuis. De aanbeveling luidt 1. Mevr. M VermaasSchultz (aftr.) 2. mevr. -H. A. M. Stavermanvan Steeden. 4. Van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. De aanbeveling luidt 1. de heer F. C. Wijsveld (aftr.) 2. de heer W. F. Vetter. 5. Van een lid der commissie voor de Zeemans- en Visschersbeurs. De aanbeveling luidt de heer G. F. Lindeijer (aftr.) 6. Van een lid der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. De aanbeveling luidt 1. 'de heer J. F. Schönfeld (aftr.) 2. de heer L. J van Blerkom. 7. Van leden der commissie van toe zicht op het lager onderwijs. Voor de vacature-M. Laernoes a. 1de heer P. Landsman 2. de heer A. J. van Ockenburg b. I. mevr. M. VaderDuyvekot (aftr.) 2. mevr. A. van OijenMaar- tense c. 1. de heer P. J. van Aartsen- (aftr.) 2. de heer F. G. Wijsveld d. 1. de heer A. van de Sande (aftr.) 2. de heer D. L. H. van Raalte. 8. Van leden der commissie tof we ring van schoolverzuim. De aanbeveling luidt: a. 1. de heer C. A. Soeters (aftr.) 2. de heer J. C. Heine b. I. de heer J. C. Heine (aftr.) 2. de heer C. A. Soefers c. 1. de heer A. de Mol (vacature- K. de Visser) 2. de heer J. Q. Brand d. 1. de heer P. H. Meerholz (aftr.) 2. de heer A. Schout e. 1de heer C. L. Smagge (vacature- J. L. Buissing) 2. de heer C. van de Swaluw f. 1. de heer G. jurry (aftr.) 2. de heer W. Cremer g. 1. de heer j. Blankert (aftr.) 2. de heer K. de Visser. V. Te behandelen punten 1. Voorstellen van Burg. en Weth. tot goedkeuring der begrootingen voor 1925 a. van het Burgerlijk Armbe stuur, b. van het Gasthuis, c. van het Burger Weeshuis, d. van de Gezond heidscommissie. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van de begrooting der ge meente en van die der bedrijven voor 1925. 3. Idem naar aanleiding van het voorstelAndriessen tot verhooging van de vergoeding aan het St. Joseph- ziekenhuis voor de opname in die in richting van armlastige patiënten, ver gezeld van een nader schrijven van het bestuur van het St. Joseph-ziekenhuis. 4. Idem van de raadscommissie ad hoe, naar aanleiding van de motie-van Oorschot betreffende een opdracht aan regenten van het gasthuis tot het ont werpen van een tabel voor te betalen verpleegkosten volgens het tarief. 5. Idem tot het afwijzen van een ver den dag doorbracht. Zij had zich niet vergist.. Zij vond hem in het gezelschap van een bende drinkebroers, die blijkbaar zijn gasten waren en die dus zelfs eenigszins tegen Item opzagen. Hij had te veel gedron ken en zooals steeds in dien toestand, alle macht over zichzelven verloren. Toen hij Lisette zag, was hij eerst verbaasd geweest, maar dadelijk daar na was hij er zeer mee in zijn schik. Zonder zich te bekommeren: om de boodschap van haar meesteres, wilde hij haar noodzaken te blijven. En hij scheen er niets om te geven, dat hij door zijn manier van handelen aan het vroolijke gezelschap verried, welke de betrekkingen waren, die tusschen Li sette en hem bestonden. Maar door zijn gedrag wekte hij in hooge mate haar ongenoegen op en 't was niet haar ge woonte, zoöiets te verbergen. Met van toorn fonkelende oogen bukte zij zich over hem en fluisterde hem een paar woorden in 't oor, die klonken als het sissen van een slang. Zeker lag er een wonderbaarlijke macht in deze woor den, want Wöhlert scheen opeens nuchter geworden. Hij zette het glas, waaruit hij haar juist had willen laten drinken, op de tafel en stond met moeite op. Nu, vooruit dan maar, als je ab soluut niet zonder mij kunt leven, zul len wij gaan. Een paar ruwe schertswoorden wer den hun nageroepen. Een oogenblik scheen Wöhlert lust te hebben om de zoek van het bestuur van het mannen koor D. O. U. om toekenning van een subsidie uit de gemeentekas, groot 50 per concert. 6. Idem tot het aangaan van een tij delijke geldleening voor den dienst 1925, ter voorziening in "de behoefte aankasgeld tot een bedrag van ten hoogste 200.000. 7. Idem tot het vaststellen van kohie ren voor de heffing van schoolgeld, be treffende het vervolgonderwijs, de han delsherhalingsschool en de Hoogere Handelsschool, voor den cursus 1924/ 1925. 8. Idem tot het wijzigen van den naam vara de Handelsherhalingsschool in „HandelsavondschooF'. 9. Idem tot opheffing van de Hoogere Handelsschool, wegens het verbinden van een litterair-oeconomische afdee- ling aan de R. H. B. S., en het veriee nen van eervol ontslag aan directeur, leeraren enz., met toekenning van wachtgeld. 10. Idem naar aanleiding van het ver zoek van het R.-K. Kerk- en Srhoolbe- stuur, om verbetering van den slechten toestand der speelplaats van de jon gensschool aan de Kasteelstraat. 11. Idem tot toekenning aan het be stuur der Vlissingsche Schoolvereeni ging van de benoodigde gelden (met kast) ten behoeve van het onderwijs in handenarbeid, voor zooveel betreft het onderwijs in kleiti en- karton. 12. Idem tot het verhoogen van het toegestane crediet met 120 voor de v.m. kazerne Willem Ui en met ƒ230 voor het maken van een waschgelegen- heid c.a. 13. Idem tot het bepalen van een da tum (1 Januari 1926) waarna het op halen van privaattonnen niet meer zal plaats hebben. 14. Idem tot het weder vërkoopen aan L. Schipper te Leiden van de beer- stoffen voor het jaar 1925, tegen 1.60 per M3. 15. Idem tot het bekrachtigen- van de in openbare veiling gekochte perceelen grond en tot overdracht van een perceel aan de Stoomvaart-Maatschappij „Zee land". 16. Idem naar aanleiding van de ver zoeken van A. J. en J. Klijberg tot overdracht van het erfpachtsrecht van een strook grond gelegen achter de schoenfabriek aan liet "bestuur van het St. Joseph-ziekenhuis. 17. Idem tot het bekrachtigen van den aankoop van een stoomkraan met grijper voor het Havenbedrijf. Zomerdienstregeling op de spoorwegen In 1925 zal de zomedic-nstregeling op de spoorwegen in den nacht van 4 op 5 Juni beginnen en van 1926 af tot nattere regeling midden Mei. De postcheque- en girodienst. De minister van waterstaat deelt in zijn memorie van antwoord mede, dat een nauwkeurige opgaaf van de kosten der stopzetting nog niet kan worden gedaan, omdat alle gegevens dienaan gaande nog niet volledig zijn vastge steld. Voor dekking van het bedrag, dat ten slotte geheel onverhaalbaar zal blijken (het zal vermoedelijk de 100.000 niet bereiken) zal te zijner tijd een post op dfe begrooting worden gebracht. De onkosten van commissie werk, verhuiskosten, reis- en verblijf kosten enz bedragen tezamen 59.100. De minister meent, dat reeds deze en- spotters op dezelfde manier te ant woorden. Maar Lisette, die hem bij zijn arm had gegrepen, trok hem snel mee. En toen buiten waren, zside zij driftig Ik verklaar je, dat het de laatste keer is geweest, dat ik je in zoo'n toe stand en in zulk gezelschap heb willen zien. Als je werkelijk te zwak bent, om deze ondeugd te laten varen, is het be ter, dat wij er nu dadelijk een einde aan maken. Waarschijnlijk hoorde hij aan den klank harer stem, dat zij meende wat zij zeide hij kroop in zijn schulp. In een stroom van woorden vertelde hij,' dat het alleen zijn treurige huise lijke omstandigheden waren, die hem naar de herberg dreven en dat alles beter zou worden, als zij beiden maar eerst een paar waren. En wie anders dan jij is er schuld aan, dat het al niet lang zoo ver is Heb je dan wezenlijk ai iets gedaan, om spoedig te scheiden iets wat je me al zoo lang beloofd hebt Als je het ernstig meent, heb je nu de gele genheid het te doen. Want daarginder bij ons in huis gebeuren allerlei dingen die het daglicht niet kunnen zien. Mijn meesteres moet alles doen, wat jij ver langt dus sris je nu een groote som geld vraagt, zal zij niet durven weige ren. En dan kan je de scheiding door zetten. Ik ben er zeker van, dat je vrouw liever een ronde som ontvangt dan dat zij wenscht nog langer met je samen te leven. Maar als je nu de ge- kele voorloopige gegevens tegenover de overdreven verhalen als van gerust stellenden aard kunnen worden be schouwd. Voor de gepensionneerden bij de spoorwegen. De hoofdbesturen der vijf samenwer kende spoorwegpersoneel-organisaties hebben een onderhoud aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen aange vraagd, ten einde voor het personeel, dat gepensionneerrf is, alsmede voor de gepensionneerde weduwen en wee zen sinds 1 April 1919, een pensioen regeling te verkrijgen, overeenkomstig de regeling, die met de organisaties door de directie was overeengekomen en waartegen thans door de regeering bezwaren zijn gemaakt. Bedoeld gepensionneerd personeel, alsmede die weduwen en weezen had den de overtuiging, gezien de tusschen de directie en de organisaties gesloten overeenkomst, dat deze pensioenverbe tering ook werkelijk tot stand zal ko men. Locale rijkstelefoon-aansluitingen. In bijzondere gevalien, ter beoordee ling van den directeur-generaal, kan voortaan worden toegestaan, dat een perceel aan een tweede net, kantoor of station wordt aangesloten. Voorts wordt bepaald^ dat geabon- neerden, wier perceel op een ander dan het door de ligging aangewezen kan toor van aansluiting is verbonden, die aansluiting alleen mogen gebruiken voor hun persoonlijke of zakelijke ge sprekken. Het is derhalve niet geoorloofd, die aansluitingen in gebruik te geven aan derden of ze te gebruiken voor het overbrengen van berichten van of aan derden. Herhaalde overtreding kan opheffing der aansiuiting fen gevolge hebben. PROVINCIALE STATEN. Vergadering van Maandag 15 De cember, des morgens te kwart over elf. Voorzitter de Commissaris der Ko ningin, de heer ihr. mr. J. W. Quarles. van Ufford. Door een daartoe benoemde commis sie werden de geloofsbrieven van den heer Ph. J. van Dixhoorn, gekozen ver klaard m plaats van wijten den heer R. O. E. Nölson, onderzocht en werd tot zijn toelating besloten. Ingekomen waren een verzoek van de Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen om subsidie ten behoeve van het va- cantie- en rustoord „St. Antonius" te Egmond aan Zee. Een verzoek van C. J. Maas en A. Westbroek, veerlieden tusschen Brui- nisse (Zijpe) en den Willempolder, om subsidie en het aanbrengen van pon tons. Een verzoek van de spoorwegmaat schappij Tholen en West-Brabant om nadere verlenging van den termijn, ge steld voor steun voor den bouw van een spoorweg op Thoien. Vervolgens kwamen aan de orde de verschillende afdelingsverslagen be treffende mededeelingen en voorstellen van Ged. Staten en wel het eerstee dat betreffende het voorstel tot Werktijden enz. personeel stoomboot diensten Westersclielde. Wel heeft het adres van den Centra- len Bond van Transportarbeiders in zake de werktijden enz. van het perso neel bij den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde in de afdeelingen aanleiding gegeven tot zeer uitvoerige tegenheid voorbij laat gaan, zijn onze vooruitzichten hopeloos. Laat het maar aan mij over, zoo trachtte hij haar te kalmeeren. Ik weet precies hoe ik met den ouden man moet omspringen. En waarom zou ik nu zijn dochter wat afpersen, nu wij zulk een prachtigen slag zullen slaan, als hij weer beter is. Een leeiijke snijdende lach kwam ever haar lippen. Omdat hij nooit weer gezond zal worden, dwaas dat je bent, zeide zij. Ik ben er zeker van, dat hij de eerst volgende dagen zal sterven, als hij ten minste al niet dood is. Er is vandaag wat bijzonders gebeurd. Zonder ernsti ge redenen zouden zij mij ook niet heengezonden hebben om jou te halen. Daardoor zou de zaak zeer zeker veranderen, zeide hij peinzend. En het zou voor ons niet al te best zijn, want als de oude dood is, heeft zij geen re den meer, mij te vreezen. Ik kan niet anders van haar vertellen, dan dat zij den overledene heeft verborgen. En daar zij hem nu onmogelijk langer kan verbergen, zal iedereen het toch verne men, zonder dat ik het verraad. Ja, als ik er over nadenk, kan zij mij nu meer kwaad doen dan ik haar. En dus be hoeven wij niet op veel geld te hopen. Natuurlijk, zeide zij hoonend. jij zult nu zeker alles bederven. Jullie mannen behooren nu eenmaal tot zulk een jammerlijk zwak geslacht. Maar ik zeg je, dat ik geen lust heb nog langer te wachten en daardoor mijn leven te rubber veel sterker dan leer kan zijn en liet mijn schoe nen steeds voorzien van Rubber hakken en -zolen, maar lette nooit op het merk. Nu weet ik, dat ook daarin de kwaliteit zeer uiteen kan loopen en dat ik alleen dan gegarandeerd ben, het allerbeste en dus het voordeelSaste te hebben, als ik Iet op het merk ECONGNÜE. (Ingez. Mededeeling.) discussie en geeft ook Ged. Staten aan leiding tot een uitvoerige beantwoor ding, waarin zij o.a. zeggen, dat een consequente doorvoering van een 8- urigen arbeidsdag bij deze diensten vrijwel onmogelijk is, er werd toen na den oorlog een regeling getroffen waarbij hef varend personeel buiten het verlof van 14 dagen nog 121 vrije dagen kreeg, dus totaal 135, wat toch en dit gaf ook het personeel toe buiten gewoon hoog moet worden geacht. Nu allerwegen op vermindering van uitga ven o.a. door meer intensiever arbeid moet worden aangestuurd, hebben Ged. Staten zich niet verantwoord geacht, dien toestand te laten voortbestaan- en hebben zij daarin verandering gebracht in dien zin, dat na 4 dagen varen een vrije dag zou worden genoten. Gere kend de dagen, dat de booten opiiggen (dan is de werktijd 48 uur per week) dan komt men op de lijn Breskens Viissingen tot gemiddeld 63 uur per week. Ook wordt er op gewezen, dat de booten Ter NeuzenHansweert en WalzoordertHansweert meermalen gedurende een paar uur niet varen. Ook meenen Ged. Staten dat men den tijd van het dienstverband niet geheel als werktijd kan beschouwen. Ged. Staten blijven voortgaan te trachten de dienst tijden iets te verbeteren, maar stonden voor de keuze vermindering van loon of vermindering van- personeel met ver lenging van werktijden zij kozen toen dit laatste. De ontslagenen, jongere krachten, komen bij eventueele vacatu res weer het eerste in aanmerking. Ged. Staten kunnen niet anders doen dan voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. Wijziging begrooting 1923. Tegen dat voorstel had niemand in de afdeelingen bezwaren en werd dit nu zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Autobusdienst Middelburg Wolphaartdijksche Veer. Bij de bespreking van het verlagen door inschrijving van de subsidie door dezen dienst van ƒ6000 op ƒ200, werd in een der afdeelingen gevraagd of het niet gewenscht zou zijn ook eens na te gaan of andere diensten, bijv. Goes Hoedekenskerke, die nu ƒ1500 krijgt, niet met minder kunnen toekomen. Een ander lid was bevreesd voor een min der goede uitvoering bij dit lage sub sidie, in een andere afdeeiing werd op bederven. Als je nu niet flink doortast, dan ga ik morgen weg en dan is alles uit tusschen ons. Deze bedreiging scheen hem werke lijk te treffen hij probeerde haar met nederige woorden te overtuigen, dat hij alles zou doen, wat hij kon. Toen hij in de villa aankwam, was hij door haar invloed zoo vastbesloten, ja, koppig geworden, dat het niet veel goeds voor Hertha beloofde. -En de manier, waarop zij hem ontving, was zóó, dat hij nog meer moed kreeg. Had zij hem tot dus ver, niettegenstaande zij hem met wel daden overlaadde, steeds laten voelen, hoezeer zij hem verachtte, nu ontving zij hem op een zeer vriendelijke wijze, zoodat hij dadelijk begreep, dat zij hem een zeer gewichtigen dienst wilde vragen. HOOFSTUK VX1II. Je begrijpt wel, Wöhlert, dat ik je niet had laten roepen, als ik niet iets heel gewichtigs en dringends met je had te bespreken. Mag ik je een glas wijn aanbieden Zeker was de verzoeking voor hem geen kleine. Maar hij kende zichzelven maar al te goed en wist hoe weinig hij zich kon beheerschen, als de alcohol hem in zijn macht kreeg en daar hij Lisette's bedreigingen meende te hoo- ren, vond hij de kracht om te bedanken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1