MissBlanche Abdijsiroop ZATERDAG 13 DECEMBER Eerste Blad OEMEE NTE B ESTUUR s-üjr^O295! i62e Jaergangi VLISS1NGSCHE COURANT Dit ünitimsr bsstsst uit 3 bladen AFSLUITING NOLLE WEG. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door hen, krach tens een aan hen door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland verleende vergunning, in verband met het aanbrengen van een ver harding met. steenslag, de NoHeweg voor het openbaar verkeer met rij- en voertuigen en vee is aïgesloten van 15 December 1924 tot en met 24 januari 1925. Vlissingen, 12 December 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. STEDELIJK MUSEliii. De heer H. G. van Grol, conservator, schrijft ons Door de welwillendheid van de erf genamen kwam het Museum dezer dagen door schenking in het bezit van eenige preci-osa-, afkomstig van Baltha zar Johannes van Dierendonck, in Mei van dit jaar hier ter stede ovérleden in den ouderdom van bijna 97 jaar. Ge noemde B. J. van Dierendonck was een zoon van Carolus Franciscus van Dierendonck, aan wien de hierna te noemen voorwerpen behoord hebben. Het zijn le een geschilderd portret in lijst van C. F. van Dierendonck, onge signeerd, gedateerd 1864. 2e. een steendrukgravure in lijst, voorstellende het vergaan van de Oostenrijksche brik P^gno d'Amicizia op den hoek van den Ooster (in het Goereesche gat). 3e. de groote zilveren medaille van de Zuid-Holi. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam, uitgereikt den 23en December 1852 aan C. F. van Dierendonck met bijbehoo- rend diploma. 4e. een groote zilveren medaille van koning Willem III aan denzelfde ge schonken. ~51T het gouden kruis van verdienste der Orde van Franz Joseph, geschonken door 2. M. den keizer van Oostenrijk bij besluit van 16 Mei 1853. Het heeft mij nog vrij wat moeite ge kost de noodzakelijke commentaren op te sporen, maar met de zeer welwillen de medewerking van den archivaris van Zierikzee en hef gemeentebestuur van Brouwershaven is het mij mogen geluk ken. Uit de laatste plaats ontving ik een gedrukt „Relaas aangaande de redding bij) de schipbreuk van de Oostenrijksche brik Pegno d'Amizicia, tot opheldering van de schilderstukken vervaardigd door den heer C. C. Kanncmans, kunst schilder te Breda, ter expositie gesteld in het gebouw der Academie te 's-Gra- venhageZierikzee 1853''. Het re laas is opgemaakt door J. Meerman, H. Mctzon, J. Edelenbosch. In 't kort samengevat is de geschie denis zeer eenvoudig en schier alie- daagsch, in zooverre de Hollandsche zeelui talrijke blijken van heldenmoed hebben gegeven. Den 25en October 1852 strandde de Pegno d'Amizicia, ka pitein A. F. Zupar, komende van Odessa, bestemd naar Rotterdam, ge laden met graan, op de banken van het Goereesche gat. Een opkomende storm maakte de redding hoogst bezwaarlijk, toch stak de „loodsaflraalder" van Brouwershaven met den onderinspec teur van het loodswezen, aldaar J. L. L. Penning Nieuwland, den commissaris der loodsen C. F. van Dierendonck. den schipper van den loodsschokker B. Edelenbosch in zee. Men moest op eeni- gen afstand van de brik blijven, van daar dat een sloep bemand werd, en deze naar de brik voer om een lijn te spannen tusschen deze en den schokker, teneinde daarlangs de opvarenden te kunnen redden. Aan boord van de sloep waren de onderinspecteur, verder C. F. van Dierendonck, j. Meerman, H. Mct zon, Jan Edelenbos en F. Goos. Door middel van de sloep werden de schip breukelingen allen gered ten koste van ontzaglijke inspanning en levensgevaar en aan boord van den schokker ge bracht. De gehecle equipage evenals de zeeloods werd gered. Veel zeemanschap werd vereischt om met den schokker onder een geduchten storm den wal weer te bereiken. Men kwam'in Helle- voetsluis, daar Brouwershaven niet on der deze omstandigheden te bereiken was. De loodsboot No. 2, die ook in Al dienen zich nog zooveel sigaretten aan als de beste, de rooker weet wel dat hij het alierpuikstê krijgt, als hij zegt: Geef Mij maar (Ingez. Mededeeling.) zee gestoken was, doch geen hulp had kunnen bieden, liep behouden te Texel binnen. De reddingskotter Willem van Houten was evenals de reddingsloep van Goedereede onverrichter zake doch behouden teruggekeerd. De gemeente Hellevoetsluis werd evenwei zwaar ge troffen. In een. ijssioep waren negen wakkere varensgezellen uitgevaren om eveneens redding te bieden, maar de Noordwesterstorm overweldigde hen en allen vonden hun graf in de golven. Acht hunner waren gehuwd en lieten 26 kinderen achter. In de vergadering der te Rotterdam gevestigde Zuid-Holl. Maatschappij van >den 23en December werden de hee- ren J. L. L. Penning Nieuwland en C. F. van Dierendonck begiftigd met de groote ziiveren medaille, terwijl er 50 verdeeld werd onder de bemanning van den schokker. De Oostenrijksche keizer liet zich ook niet onbetuigd, benoemde den onderinspecteur tot ridder van de Franz-joseph-orde, en de commissa ris van het loodswezen ontving het gouden kruis van verdienste dier zelfde orde. De andere opvarenden kregen een geldelijke vereering. De vraag dringt naar voren of deze voorwerpen wel in het Viissingsche Museum tehuis behooren Inderdaad is dit wel het geval. Carolus Franciscus van Dierendonck, hoewel in 1797 te Ostende geboren, huwde in 1819 met een Vlissingsch meisje en was toen reeds Vlissinger, wat hij tot zijn dood (1881) gebleven is, behoudens dan zijn interregnum als loodscommissaris van 1852—1864. Van belang is het ook te weten, waar „de schilderstukken", genoemd in den titel v'an het „Relaas", beland zijn de gravure is stellig naar een dier stukken genomen 1 Een eventueel bericht zal mij hoogst welkom zijn. MEMORIE VAN ANTWOORD van Burg. en Wefii. naar aanleiding van het rapport betreffende het onder zoek der gemeente-begrooting c.a. voor 1925. Waar in de gehouden vergaderingen van de zijde van ons college op vele in het rapport vermelde vragen een antwoord is gegeven, meenen wij, evenals vorige jaren, te kunnen vol staan met de beantwoording van die punten, welke nog toelichting eischen, of waarvoor wij nog nader uwe aan dacht wenschen te vragen. UITGAVEN. Zooals U bekend is werden door den secretaris in een aan ons college uitgebracht rapport eenige perspectie ven geopend, ten einde binnen af zien- baren tijd tot een reorganisatie van de secretarie te geraken, welke tot een vermindering van uitgaven voor dien dienst zou leiden. Waar deze administratie thans goed functioneert en zij het controleerend college van Ged. Staten nog onlangs, bij een onderzoek, aanleiding gaf zijn voldoening daarover kenbaar ie ma ken, daar mag terdege voorzichtigheid geboden zijn om niet, ter wille van een bezuiniging, den dienst te verslechte- ten. Het doordachte reorganisatieplan van den 'secretaris streeft eenerzijds naar een verbetering vah de admini stratie en anderzijds naar beperking van het aantal ambtenaren, daarbij rekening houdende met bestaande toe standen en personen. Met de invoering van het rapport is reeds thans een aanvang gemaakt. Een vacature van klerk le klasse blijft on vervuld door het combineeren van werkzaamheden en het overplaatsen van ambtenaren naar andere afaeelin- gen. De bij de we' voorgeschreven woningbeurs is op de 2e afdeeling (onderwijs, verkiezingen, arbeidsbe middeling en werkloosheidsverzeke ring) ondergebracht, zoodat het sala-. ris van den ambtenaar der woning- beurs voor de helft kan drukken op de secretarie en voor de helft op de wo ningbeurs. Een vergelijking met Middelburg te maken, wat het aantal ambtenaren be treft en het totaal bedrag van hel sala ris, gaat niet op. Nog niet zoo zeer door het verschil in zielenaantal (Vlis singen telt 3000 zielen meer), dan wel door het verschil in den aard der plaats en d'oor tal van andere factoren. Daarenboven is voor de werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling te Middelburg een afzonderlijk bureau met een bezoldigd ambtenaar en een bode ingesteld, hier geschiedt die ar beid op de secretarie. De administratie van de begraafplaats vindt niet plaats op de secretarie enz. Wanneer men het jaarverslag opslaat ziet men al dadelijk dat hier in 1923 1512 personen zich hebben gevestigd, te Middelburg 1143. Hier vertrokken 1759 personen, daar 1186. Het getal geboorten was te Vlis singen 447, daar 374, en dat der huwe lijken hier 200, te Middelburg 149. Niet alleen het maken van meerdere huwelijksakten, doch de voorbereiding daarvan (correspondentie enz. in andere gemeenten en aanvraag akten van ge boorten en overlijden) geeft het meer dere werk. Dat een deel der bevolking van Belgische nationaliteit is, maakt de administratie ook omvangrijker. Enkele jaren geleden is eens een onderzoek ingesteld naar de bezetting en de be zoldiging der secretarie in andere ge meenten van ongeveer gelijken omvang en aard als Vlissingen, waaruit bleek, dat de dienst hier geenszins te breed was opgezet. Ten aanzien van de levering van drukwerken, kantoor- en schoolbehoef- ten zij medegedeeld, dat die voor den geheeien gemeentelijken dienst wordt aanbesteed, waardoor nagenoeg dezelf de resultaten worden bereikt als met een inkoopbureau. De aanbesteding zal begin Januari, a.s. plaats hebben in verband' met de nieuwe loonregeling voor de drukkers. Met den geuiten wensch om ook firma's buiten Vlissin gen te laten inschrijven zal rekening worden gehouden. Ten aanzien van het onderhoud van het gemeentehuis, de kosten van ver lichting en verwarming kan worden medegedeeld, dat voor 1925 het vol gende is geraamd voor loodgieters- werk 190 voor schilderwerk 350 voor stukadoorswerk 450 voor gla zen wasschen 110 voor smidswerk 200 en voor diverse arbeidsloonen 700 2000. De raming der kosten van verlich ting en verwarming is gebaseerd op de uitgaven over het Ioopende jaar, welke booger zijn dan verleden jaar, en die geen verlaging van dezen post toe laten. Op weike wijze de gemeente de veel jarige diensten harer ambtenaren zal kunnen blijven waardeeren, zai ons college, aan de hand van de geuite meeningen nader overwegen. Dat hei 'toekennen van eereblijken e.d. prae- historisch zou zijn, kunnen wij in geen geval deelen. De controle op de levering van brandstoffen, welke ook door opmeting plaats heeft, geschiedt thans niet op kostbare wijze indien zulks bijv. door een opzichter van gemeentewerken zou moeten geschieden, zouden de kosten aanmerkelijk hooger zijn. Wat de aanbesteding voor het be schikbaarsteilen van rijwielen ten dien ste van de gemeenteboden betreft, zij opgemerkt, dat het in ons voornemen ligt, deze onde^ een afzonderlijken post te doen geschieden zoodat de juis te uitgave daarvpor op de begrooting wordt gebracht. Te vorigen jare is uit den raad ver zocht een onderzoek te willen instellen of de gemeente bij eventueeie liquidatie der Eerste Onderlinge Aannemers Ver zekering Maatschappij risico zou loo- pen, ten aanzien van Je ongevallen verzekering van werklieden bij het la den of lossen van schepen. Deze gege vens zijn toen ingewonnen en voor de leden ter inzage gelegd, hetgeen thans wederom is geschied. Uit die gegevens blijkt, dat de gemeente in de jaren 1919 t/m 1922 resp. 15 20 25 en 25 van de 'betaalde premies ais winstaandeel terug ontving, zijnde resp. 1278, 939, 1352 en 1310. Aan de hand van de thans verkregen inlichtingen zal omtrent deze aangele genheid een nader' onderzoek worden ingesteld. Hoofdstuk III. Aanvankelijk was ook ons college van oordeel, dat de post „straatverlichting" te hoog was geraamd. Een daarnaar ingesteld on derzoek bracht aan het iicht, dat zulks door de uitbreiding der stad geenszins het geval was. In hoeverre het in het algemeen juist is in de vergaderingen van den raad ten aanzien van het bestuur der gemeente te spreken over „parlementaire bezwa ren en onjuistheden" zoowel ten op zichte van den burgemeester als van het college van Burg. en Weth., is een vraag, welke wij niet bevestigend zou den willen beantwoorden. De gebruiken van het Parlement zijn geenszins die van den raad en bovendien is de posi tie van hen, die de regeering vormen, tegenover de Kamers een geheel andere dan die van den burgemeester en het college van Burg. en Weth. ten op zichte van den raad. Bij je geoefende critiek op het beleid van ons college ten aanzien van het voorstel tot het verleenen van subsidie aan de Burgerwacht, wordt ten eenen- male uit het oog verloren, dat thans de politieke samenstelling van Burg. en Weth. een andere is dan ten vorigen jare. Het college, in zijn tegenwoor dige samenstelling, neemt dan ook de volle verantwoording van het prae- advies in den vorm van den be- grootingspost naar aanleiding van het bij deze begrooting opnieuw inge komen verzoekschrift van de Burger- vracht op zich. Het zou geenszins te rijmen zijn met de politieke beginselen van de leden van dit college, en hel standpunt van zijn voorzitter ten aan zien van de handhaving der orde en rust in de gemeente, indien zij het in gekomen verzoek niet zouden hebben ondersteund. De bij deze zaak aangehaalde kwes tie der winkelsluiting kan met het ge noemde geval der Burgerwacht niet worden vergeleken. Indien men het als voorbeeld zou willen aanhalen, kan het slechts tot bewijs strekken, dat het door enkele leden ingenomen standpunt niet steeds dat van den raad is, im mers de verordening op de winkelslui ting van 1919 werd reeds in Mei 1921 ten opzichte van belangrijke punten gewijzigd, welke veranderingen in Juli 1921 weder werden ingetrokken. Hoofdstuk IV. Ten aanzien van het verzoek van de Viissingsche Red dingbrigade hebben wij de eer U voor te stellen aan die vereeniging tot we deropzegging een subsidie te verleenen onder de gebruikelijke voorwaarden in verband met het toezicht, dat daarop wordt uitgeoefend van ten hoogste f 300, overeenkomende met het bedrag dat aan particuliere bijdragen wordt ontvangen. HOOFDSTUK V. Wat het nut der Woningbeurs betreft, zij het ons ver gund te verwijzen naar de belangrijke gegevens, voorkomende itt het jaarver slag over 1923, hetwelk aan de leden is gezonden. Waar thans deze beurs bij de secretarie is ondergebracht en aan den ambtenaar ook secretarie- werkzaamheden zijn opgedragen, is het billijk, dat ook een deel van zijn wedde op de secretarie drukt. Het niet uittrekken van geiden op voordat Uw verkoudheid ontaardt in een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening. Neem de kleine oorzaken weg en voorkom al dus de groote gevolgen met de ver zachtende en genezende Akker's deze begrooting voor de Huurcom- rnissie hield verband met verkregen in lichtingen nopens een te verwachten advies der commissie tot opheffing. Waar nn gebleken is, dat zulks op een misverstand berustte is, in afwachting der opheffing, bij nota van wijziging weder een post betreffende deze instel ling op de begrooting gebracht, met daarbij behoorenden post wegens 50 subsidie van het rijk in de kosten. Hoofdstuk VI. Omtrent de plan nen ten aanzien van het voormalige beursgebouw hopen wij U binnenkort eenige mededeeling te kunnen doen. Onze pogingen om het gebouw te ver huren werden niet met succes be kroond hetgeen groötendeels het ge volg was van ons standpunt, om aan dit gebouw geen groote uitgaven ten koste te leggen, welke met een restau ratie geen verband houden. Wat het voltooien van den Prins Hendrikweg aangaat, de stijging van de prijzen der granietkeien van' ƒ200 .tot 260 per duizend was de oorzaak, dat daarmede nog geen voortgang is gemaakt. De kosten van deze wegver- betering zullen bedragen voor het ge deelte van den weg vanaf de Keersluis brug tot aan het nieuw bestrate ge deelte f 21.000 en die van het nieuw bestrate gedeelte tot aan het Stations pleintje 8000, terwijl.het pleintje zelf f 2300 zal kosten. Naast de uitvoering van den aanleg en de verbetering van die wegen en straten, door middel van de werkver schaffing, waarmede hooge sommen gepaard gaan, acht ons college het niet verantwoord in 1925 den Prins Hendrikweg welke voor zwaar ver voer moet morden .gereed gemaakt tevens onder handen te nemen Met de geuite wenschen betreffende de plantsoenen zal rekening worden gehouden. Wij kunnen hieraan toevoe gen, dat ons college alle pogingen in het werk stelt om door middel van plantsoen de stad te verfraaien. Ten aanzien van den verkoop van grond ten behoeve van den bouw van huizen in het villapark en omgeving zal getracht worden met den geuiten wensch, om tevens tuingrond te ver- koopen, rekening te houden. In antwoord op de vraag naar den stand onzer plannen voor de invoering van een autotractie voor den reini gingsdienst, kunnen wij U mededeelen, dat deze plannen hun voltooiing nade ren, waarna zij door ons college nader zullen worden overwogen in verband met de financieele gevolgen. Ket is juist, dat gedurende eenigun tijd een paard voor den dienst is ge huurd a 4 (niet 5) per dag. Dat niet eerder tot aankoop van een paard is overgegaan hield verband met de in voorbereiding zijnde plannen tot het invoeren van een autotractie, waarop ten slotte niet kon worden gewacht. Het besproeien der straten met stof- wcrende vloeistof heeft, ondanks den natten zomer, aan zijn verwachtingen beantwoord, zoodat met de toepassing van dit middel zal worden doorge gaan. Ten aanzien van den post „Onder houd vhn oeververdediging", welke op 8000 is uitgetrokken, bestaat bij ons college geen bezwaar om dien post tot 2000 terug te brengen. Zooals door ons reeds werd medegedeeld, hield de raming verband met de kosten van her stelling der oeververdediging, tengevol ge van storm, waarvan- de gevolgen van té voren niet zijn te overzien. Hoofdstuk VIII 1. Het oprichten van een bureau voor beroepskeuze heeft nog steeds onze aandacht. Het onderwijs in handenarbeid voor de lagere scholen heeft do volle sym pathie van ons college. Aan de school van den heer Lemmers za! binnenkort een aanvang met dit leervak worden gemaakt. Of het mogelijk zou zijn dit vak voor alle scholen aan één onder wijzer op te dragen, is een vraag, wel ke- vermoedelijk niet bevestigend zal zijn te beantwoorden, daar de handen arbeid een hulpmiddel vormt bij het ge^ wone onderwijs. Hoofdstuk VU! 2. Bij de be handeling der reorganisatie-plannen voor het lager onderwijs is alleen van het gemiddelde aantal leerlingen per klas eener school gesproken. Dat de klassen 4 en 5 bij opheffing van scho len het grootste aantal leerlingen gaan bevatten, is verklaarbaar. Op de meeste scholen zijn echter in totaal minder leerlingen, dan werd geraamd. Leerlin gen van de scholen H en I kunnen desgewenscht naar andere scholen worden overgeplaatst, doch dit zou meestal tegen den wil der ouders ge schieden. Voor het gewoon onderhoud van één dubbele school is 2300 niet te hoog. De raming dezer uitgaven berust op ervaring en is gebaseerd op de kos ten van vorige jaren. Een specificatie kan daarvan vóóraf niet worden gegeven. Hetzelfde gekit ten opzichte van de uitgaven voor verlichting en verwar ming. Naar aanleiding van de vraag be treffende de instelling van schoolbibli otheken veroorloven wij ons te verwij zen naar het raadsbesluit d.d. 28 Maart 1924 no. 8 (Handelingen blz. 70 e.v.) tot het instellen dezer bibliotheken. Hoofdstuk Vill 4. De raming van den post „verlichting-, verwarming en schoonhouden van schoolgebou wen" voor O.U.L.O. school kan, nu het aanta! lokalen niet is uitgebreid, als oorspronkelijk was gedacht, met 300 worden verminderd. Hoofdstuk VIU 5. De resultaten van het onderzoek naar de mogelijk heid van de oprichting eener school voor achterlijke kinderen hebben nog niet hun beslag gekregen. Binnenkort zullen door ons dienaangaande mede- deelingen worden gedaan. Daarbij zal door ons tevens worden nagegaan, of door de onttrekking van leerlingen aan de gewone school de rijksbijdrage ten aanzien van de jaarwedden der onder wijzers niet in gevaar wordt gebracht. Hoofdstuk Vlll 15. De hoogere raming van den 'post „aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen der Avondschool voor Nijverheidsonder wijs" is 't gevolg van de vermeerdering van het aantal leslokalen. Het uitge trokken bedrag is, afgezien van de uitbreiding der lokalen, in verhouding met den dienst 1924 150 lager. Met de plannen voor de vestiging van een ambachtsschool te Vlissingen kan, nu het rijk voorshands niet bereid is subsidie te verleenen, geen voortgang worden gemaakt. Hoofdstuk IX 1. Na al hetgeen reeds is gezegd over het zgn. „luister- aplparaat" aan de Zeevaartschool mee nen wij te kunnen volstaan met de me dedeeling, dat deze kwestie aan het oordeel van den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen is on derworpen. De beslissing van den mi nister kan dus binnenkort worden te gemoet gezien. Voorts moeten wij ontraden, bij wijze van „protest", den raad voor te stellen het bedrag der subsidie aan de Zee vaartschool met 1000 te verminderen. De aanneming van zoo'n voorstel zou in strijd zijn met de door de gemeente gedane toezegging om 25 te oetaien in de kosten dezer inrichting. Hoofdstuk VIII 16. In aansluiting niet de geuite wenschen zullen wij de harmonie „Ons Genoegen" verzoeken een viertal concerten te geven in de muziektent op het Bellamypark, zoodat het subsidie dan 100 per concert zal bedragen. Ten aanzien van het Vlissingsh Studiefonds is het laatste verschenen verslag van dit fonds bij de stukken

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1