OONDERDAO 11 DECEMBER feuilleton binnenland Hoestsiropen sa- o 293 62e Jaargang -1934 GEMEENTEBESTUUR MissBlanche Onder Betoovering voor Kinderen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMSNTS-PRÏJS Voor Vlissingen cn gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco ioor liet geheele rijk: 2.50. Weekabon nementen M cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels: ƒ1.16; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale pfijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop cn Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij tooi uitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regei meer 26 cent MUSEUM. Burg. en Weth. van Vlissingen bren gen ter algemeene kennis, dat het Museum aan het Bellamypark voor ïhet publiek tot nadere aankondiging gesloten zal zijn. Vlissingen, 11 December 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op artikel 27 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Joost van den Broeke, wonende te Oost- en West-Souburg, om verlof tot den verkoop van alcohofhoudenden drank anderen dan steiken drank, voor de benedenvóór-fokali- teit van het perceel Stnallekade No. 1, al hier dat vanaf heden gedurende veertien dagen tegen het verleenen van het ge vraagde verlof schriftelijke bezwaren kun nen worden ingediend bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 10 December 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 10 December. Binnenlandsche Zaken. De begrooting van Waterstaat is op de agenda geplaatst en bij art. 111 zai behandeld worden de interpellatie van den heer Van der Voort van Zijp over de haven van Vlissingen. De opmerkingen bij het „binnen- lancisch bestuur" van hoofdstuk V had den te weinig beteekenis om ze te her halen. De Minister stelt alleen voor vereeniging van gemeenten als dat g'ewenscht is. Maar het is nu en dan gewenscht dat het gebeurt. De Minister vernietigt ongaarne raadsbesluiten, maar hij kan er nu en dan niet buiten. Gelijk zijn gewoonte is, ridiculi seerde de heer Van Zadelhoff de bur gerwachten en de vrijwillige land storm. Hij wil die 1918-instellingen kwijt, gelijk ook de heer Van Rave- steijn, die de .burgerwacht onbetrouw baar acht. Minister Ruys herinnerde aan den onevenwientigen toestand waarin in 1918 velen verkeerden. Voor het geval dat evenwicht weer eens ver- Wie zijn oor te luisteren legt, zal steeds weer de vraag van den rooker hooren Geef MIJ maar (Ingez. Mededeeling.) Roman door REINHOLD ORTMANN. Dat hij niet dadelijk na zijn moederis vertrek om 'haar zond, was geen gun stig teeken voor haar_ Voor een poosje had het gesprek met' Relling haar elk ander gevaar doen vergeten, nu echter keerde het haar pijnigende ongeduld lerug, ja, werd steeds grooter en zij luisterde bijna niet meer naar de stem van haar verstand, toen, gelukkig, Lisette's gezicht om 't hoekje der deur verscheen. De Engelschman vraagt of de juffrouw even bij hem kan komen, zei J'j op haar gewone oneerbiedige ma aier, die zij zich sedert eenigen tijd had aangewend tegenover haar meesteres. is bepaald iets bijzonders met hem gebeurd, want hij loopt door de kamer als een gezond mensc'h. Hertha schrok. Wat zij daar hoorde, [vas een bewijs te meer, dat zij reden "ad bezorgd te zijn over den afloop van 't gesprek tusschen Randolph en 2|jn moeder. Zij begaf zich opgewon den naar zijn kamer, maar toen zij den "tempel betrad, had zij zich weer tot kalmte gedwongen. En toch klopte haar hart hevig bij j?3' zij zag. Voor den eersten keer was Randolph -zonder hulp uit zijn leuning- doel opgestaan, alsof een onverklaar- br'oken werd, is beveiliging gewenscht. Wanneer de moderne arbeidersbewe ging in goede banen blijft heeft zij niets te vreezen van de burgerwachten. De Minister begreep dus niet wat men voor verband ziet tusschen die bewe ging en de burgerwacht. Aan de grens zijn de politietroepen onmisbaar, in de kelders van het Rotterdamsahe stad huis zouden volgens den heer Van Ravesteijn wapens aanwezig zijn, het geen hij gevaarlijk vindt. De Minister heeft geen aanleiding om een onder zoek daarnaar in te stellen. Veertien leden stemden tegen de posten. De fest der socialisten vond het punt schijnbaar niet belangrijk genoeg om aanwezig te zijn. De werkverschaffing met de kwestie der loonen, de volkshuisvesting in Drente werden door den heer Hiemstra bekiaagd. De Minister heeft met de fi nanciën des lands rekening te houden en dat heeft de heer Hiemstra in min dere mate te doen. Vcor de afdeeling Landbouw waren at bij hef begin twee sprekers inge schreven. Alle agrarische specialiteiten voelen zich nu eenmaal verplicht hun licht te laten schijnen voor een deel natuurlijk om te beweren dat het niet zóó goed gaat in den landbouw ais men wel schijnt te meenen. Herziening van het pachtwezen achtten alle leden noodig evenals ontginning van woeste gronden ten einde het oppervlak der cultuurgronden te v-ergrooten en daar door de pachten te drukken. Stichting van boerderijen met hulp van den Staat achtte de heer Hiemstra noodig om het platteland te helpen. Het pachtvraagstuk beheerscht klaarblijkelijk 't platteland, want ieder agrariër sprak er over. De Minister voelt hoe moeilijk het vraagstuk is. De Minister zal morgen zijn laad- bouw-talenten weer bot-vieren. Nederland en België. De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt Men werkt hier op het ministerie van buitenlandsche zaken en dat van pu blieke werken aan de voorbereidende bestudeering van een herziening van het verdrag met Nederland van 1839. Publieke werken houdt zich bezig met de bestudeering van een reglement voor de Schelde en de voorstellen tot rege ling van de bestaande kwesties, bijv. de samenstelling van een riviercommissie, om een volledige overeenstemming tus schen beide landen te bewerken, het huidige regiem ten aanzien van werken die op Nederlandsch gebied moeten worden uitgevoerd en -die door België noodig geoordeeld worden, enz. Men denkt dat 'n Belgisch ontwerp binnen kort gereed zal zijn, maar voegt eraan toe dat de kwestie van de Wielingen er niet in wordt aangeroerd. De Kamerverkiezingen. Het hoofdbestuur van den Bond van Communistische Strijd- en Propagan- daclubs heeft besloten de mogelijkheid te onderzoeken, om met een eigen candidatenlijst uit te komen, die vrij wel geheel zou bestaan uit arbeiders, werkzaam in de bedrijven, maar waar op ook zou voorkomen mevr. H. Roland Holst. ïïet vervoer van benzine en petroleum. De minister van waterstaat heeft aan de Gedep. Staten der provincies ge schreven bare innerlijke onrust hem er toe had gedwongen. En nu stond hij midden in de kamer, doodsbleek, maar met roode koortsvlekken op zijn wangen. Vol vertwijfeling keek hij Hertha aan, O, waarom deedt ge mij dat aan riep hij met half verstikte stem. Hoe kon u dat voor mij verzwijgen Hertha was er wel op voorbereid geweest, dat hij getracht had zich te rechtvaardigen, maar een verwijt had zij niet verwacht. Wat heb ik 11 verzwegen, mr. Stounton vroeg zij, haar mooi hoofd trotsch achterover werpend. Ik wist niet, dat ik u iets bad moeten open baren. Haar groote kalmte scheen den op gewonden man weer hoop te geven. Maar misschien is het niet waar. Wellicht lijken de namen slechts op elkaar. Zeg mij, Hertha, hebt ge mijn broeder gekend Uw broer Zonder eenig teeken van ontroering schudde zij haar hoofd. Neen, ik herinner me niet, ooit een heer ontmoet te hebben, die uw naam droeg. En waart ge niet voor drie of vier jaren te Berlijn vorschte hij verder. Ge weet niets van een afschuwelijk bedrog, waaraan mijn broeder mee deed Nu week toch eensklaps de kleur uit Hertha's gelaat. Zij had de voüe waar heid gesproken, want de naam van den jongen man, wiens avontuur de aanlei ding tot haar vader's vlucht uit Berlijn was geworden, had zij nooit gehoord of Van verschillende zijden wordt mijn, aandacht gevestigd op het brandge vaar, dat het vervoer van benzine, pe troleum en dergelijke brandbare stoffen oplevert, inzonderheid het vervoer langs wegen, dat, door het toenemende verkeer met motorrijtuigen geschiedt onder in belangrijke mate veranderde omstandigheden. Daarbij wordt gewe zen op het onlangs op een weg te Lon- neker in brand geraken van een vracht auto, geladen met een groote hoeveel heid van genoemde brandbare stoffen, welk ongeval echter door gunstige om standigheden tot geen ernstiger gevol gen heeft geleid. Ook het meevoeren van benzine in autobussen, zooals dit thans plaats vindt, zoude uit een veilig heidsoogpunt te wenschen laten. De vraag rijst, in hoeverre aanleiding zoude kunnen bestaan, van regeerings- wege ten deze tot het treffen van maat regelen. over te gaart, in verband daar mede zou ik het op prijs stellen, van u te vernemen, of zich de laatste jaren in uw provincie ongevallen van vorenbe- doelden aard hebben voorgedaan, en, zoo ja, welke, alsmede tot welke be schouwingen de kennisneming van het vorenstaande overigens nog aanleiding geeft. Het Kamerlid Duys gesiaagd. Het lid der Tweede Kamer de heer j. E. W. Duys heeft gisteren aan de Universiteit te Leiden met goed gevolg het candidaatsexamen in de rechten afgelegd. De R. Kath. arbeiders en de voorzitter der R.-Kath. Staatspartij. Te Heerlen hebben vergaderd de ge salarieerde bestuurders en voormannen uit de R.-Kath. arbeidersbeweging in Limburg. Ze hebben besloten met kracht op te komen tegen de hetze door de Michaël- isten op touw gezet tegen het Kamerlid Hermans,die door zijn jarenlange werk zaamheid op sociaal terrein, meer recht heeft op den naam van democraat, dan veie nieuwbakken democraten, die thans om der wille van enkele guldens meer of minder loon, het hoogste woord gaan voeren en in een persbe richt tot uiting doen komen, dat een zeer belangrijk deel der vergadering, om een betere verhouding in de partij organisatie te bewerkstelligen, het af treden van baron Van Wijnbergen ais bondsvogrzitter met kracht vordert. Daarbij is tevens de wensch geuit, dat de heer van Wijnbergen dezen eisch ernstig zal opvatten en niet onder de ..malligheden" zal rangschikken. Christ. Nat. Vakverbond. Te Utrecht zijn de hoofdbesturen van de bij het Christelijk Nationaal Vakver bond aangesloten organisaties gisteren bijeen gekomen ter bespreking van den aigemeenen economischen' toestand, en de taak der Christelijke Vakbeweging in verband met de positie der arbeiders en ambtenaren. Nadat de vergadering, die druk be zocht was, en o.m. werd bijgewoond door prof. dr. j. R. Siotemaker de Brui ne, met gebed was geopend, zette de heer K. Kruithof, voorzitter van het C. N. V., de wordingsgeschiedenis van het congres uiteen. De heer H. Amelink, secretaris van het C. N. V., hield daarna een inleiding van het bovengenoemde onderwerp. Naar sprekers meening is er tegen de huidige prijsstijging niet te veel te doen Dg drie samenwerkende vakcen- trafen hebben nu een anh-duurte-comi- té opgericht. Dit comité is bezig een weer vergeten. Nu echter wist zij, wat hij bedoelde. En zij wist, dat het geluk, waarnaar zij zoozeer verlangde, nooit zou komen. Maar haar hart, dat naar liefde snakte, verzette zich tegen deze zekerheid. Zonder strijd wilde zij het noodlot zijn gang niet laten gaan. Wat heeit men u verteld Voor ik kan antwoorden, moet ik alles weten. Mijn broeder bevond zich toen te Berlijn, om studiën te maken voor een wetenschappelijk werk, dat hij onder handen had. Hij is nog een paar jaren ouder dan ik en ik was nog aan de universiteit, zoodat ilk van de gebeurte nissen niets anders vernam, dan Her bert's plotselinge terugkomst in Enge land en zijn even zoo onverwachte plaatsing in het Indische leger. Men liet mij in 't geloof dat het een luim van mijn broeder was, en eerst van daag hoorde ik de geheele waarheid. Hij was, zooals men mij zeide, in slecht gezelschap geraakt, had onzinnig hoog en vee! gespeeld en iets nog veel ergers gedaan, zoodat het slechts met moeite gelukte hem voor gevangenisstraf te behoeden. De man echter, die volgens mijn Familie, het eerst en meest ver antwoordelijk was voor Herbert's dwa lingen. die man droeg uw naam, Hertha Terwijl hij sprak, had zij tijd gehad, zich te beheerschen en te overleggen, wat zij zou doen. Zij zag hoe hij leed en begreep, dat zij hem nog niet geheel verloren had. Maar mét alles te looche nen was hier niets te winnen want als Mijnhardt's Borsthoningsiroop f0 60 Mijnhardt's Thijmsiroop f0 75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoest) f 1 75 Bij Apothekers en Drogisten (Ingez. Mededeeling.) onderzoek naar de prijzen en de prijs stijging in te stellen. Spreker stond daarna stil bij de po sitie van verschillende groepen van werklieden en ambtenaren, en kwam tenslotte tot de conclusie dat de econo mische toestand eenige opievir.g ver toont, waarvan een daling der kosten het gevolg is. Waar door de arbeiders de laatste jaren reeds zeer belangrijke offers zijn gebracht, moet getracht worden een verdere loonsverlaging te gen te gaan en voor sommige groepen moet zoo mogelijk een verhooging worden bedongen. Noodig is daarom een versterking van onze Christelijke vakbeweging, versterking in ledental en van de financieele weerkracht, terwijl de propaganda met energie en volhar ding zal moeten worden gevoerd. Radio-ieed en radio-vreugd. Door de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven zijn uitgegeven een zestal prenten, waarin reclame wordt gemaakt voor Philips' radio lampen. De prenten zijn geteekend door den Engeischen teekenaar Robin son, die het nuttig effect van de Phi lips' radiolampen op aardige wijze illustreert. Incident in den Dordtschen Raad. Bij. de behandeiing der gemeentebe- grooting in den gemeenteraad te Dord recht zeide het s.-d. Raadslid Sanders dat een deel der Christ. Hist, raads leden onoprecht was geweest_ Enxele raadsleden alsook de burgemeester be schouwden déze uitdrukking als belee- digend en laatstgenoemde verzocht her haaldelijk den heer S. het gewraakte woord in te trekken, wat deze weiger de, zeggende omdat hij z.i. vrij was een meening erop na te houden. Aan het einde der zitting deelde dr. Van Brug gen namens de Christ. Hist, fractie me-r de, zeggende dat hij z.i. vrij was een weigering om het woord onoprecht in te trekken bleef, zijn fractie voortaan niet meer met dezen heer ir, debat zou treden. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeen teraad gedaan Wegens periodieke aftreding op 31 Decemer a.s. van mevrouw E. J. HoogkamerUnger als regentes en den heer A. C. de Baare als regent van het Gasthuis alhier, hebben wij de eer uw vergadering hierbij de door het college van regenten van genoemde instelling ingezonden aanbevelingen in te dienen a. Voor dc vacature-mevrouw E. j. HoogkamerUnger i. Mevrouw E. j. HoogkamerUnger (aftredend) 2. Mevrouw E ten KateMuijsken. b. Voor de vacaturede lieer A. C. de Baare 1. de heer A. C. de Baare (aftredend) 2. de heer J. de Meij. jje Ten einde in de toekomst uitvoering te kunnen geven aan het door uwen raad vastgestelde plan van uitbreiding is het gewenscht, dat de gemeente de beschikking krijge over een aantal per zijn moeder alles wist, kon die haar woorden immers logenstraffen. Daar om sloeg zij vastberaden den anderen weg in, die haar de eenige scheen, om zijn hart te behouden. Ja, hij droeg mijn naam, zeide zij, want hij was mijn vader. O, dus toch En deze vreeselijkc beschuldigingen berusten op waarheid? Daarop kan ik niet antwoorden, want ik weet het niet. Of dacht ge soms, dat ik er deel aan had Zoo ge dat voor mogelijk hield, zou het een smadelijke vernedering voor mij zijn, er nog verder met u over te spreken. Zij maakte een beweging alsof zij de kamer wilde verlaten. Maar hij liep op haar toe en hield haar met beide han den tegen. Neen, neen, vergeef het me, dat heb ik nooit gedacht. Maar ik weet niet meer, wat te denken 't is alles zoo onbegrijpelijk, zoo ongelooflijk en vóór alles zoo vreeselijk. 't Is of ik gek zal worden. Zijn vertwijfeling sneed haar door de ziel. En toch is de verklaring tamelijk eenvoudig, zei zij, vastbesloten er zoo gauw mogelijk een einde aan te maken, ik kan niets zeggen ter verdediging van mijn vader. Wellicht is alles waar, wat men van zijn schuld heeft gezegd, of schoon ik het niet kan gelooven. Maar ik herinner mij nu, dat de een of andere gebeurtenis in betrekking tot een jon gen Engelschman, dien ik dikwijls bij ons thuis ontmoette, de aanleiding was OS» ceelen. grónd-,Teneinde deze voor stra ten of plantsoenen te kunnen bestem men in verband hiermede hebben wij in overlég met de commissie voor het grondbedrijf de hand kunnen leggen op een 5-tal perceelen bouw-, weiland en sprink aan den Zwanen- burgschen wég, nabij de grens der ge meente Koudekerke, ter oppervlakte van 1.98.90 H.A., een tweetal perceelen bouw- en weiland en sprink aan den Vrijdomweg, groot 1.81.60 H.A., een perceel bouwland aan den Vrijdomweg, groot 0.32.90 H.A. en een perceel bouw land aan den Kapoentjesweg, gelegen tegenover de hofstede Baskensburg, ter grootte van 0.39.85 H.A., totaal 4.53.25 H. A„ voor respectievelijk f 5575, 4654, 1032 en 1727 of samen 12.988, vermeerderd met 8 vei- iingskosten ad 1039.04 en polderlas- fen over 1925 ad 99.72 of totaal 14.126.76. Dit bedrag wordt vermin derd met de som der winpenningen ad 182.75, zoodat de kosten voor de ge meente bedragen 13.944.01. Door de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" is, als expioitanie van hef hotel „3rittannia", tot ons het verzoek gericht het genoemd perceel grond aan den Vrijdomweg ter oppervlakte van 0.32.90 H.A. van de gemeente te mo gen overnemen, teneinde hierop een tennisbaan aan te doen leggen. Hiertegen bestaat bij ons geen be zwaar mits de overdracht geschiedt op dezelfde voorwaarden als waarop de gemeente bedoeld stuk grond gekocht heeft en voorts onder beding, dat het terrein uitsluitend voor den aanleg van een tennisbaan en (of) plantsoen zal worden gebruikt en de kosten van den aan- en verkoop voor rekening van deze maatschappij komen. Daar de prijzen in verband met de sommen, welke in den laatsten tijd voor aankoop van grond zijn besteed, billijk zijn te noemen, hebben wij de eer U voor te stellen genoemde perceele i grond cn sprink ten laste van het grondbedrijf aan te koopen en tot over dracht van een dier perceelen aan de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" te besluiten. Een ontwerp-beshiit wordt ter vast stelling aangeboden. STUKKEN VOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Gemeentewet ten opzichte plaatselijke belastingen. Het bureau is van meening, dat dc Kamer evenals andere Kamers reeds deden, haar gevoelen mag doen blij ken betreffende bovenstaande wijzi ging, welke de .bedoeling heeft in het vervolg de forensenbeiasting als een afzonderlijke belasting te beschouwen, /•oodat iedere gemeente vrij zal zijn haar ai of niet te heffen, terwijl als een bijzonder soort werkforens worden beschouwd de eigenaren van „vliegen de winkels". Voor de werkforensen zal in het algemeen voor de forensenbelas ting slechts in aanmerking komen de verdienste verkregen binnen de ge meente, waar men forens is. Betaalde men thans 2/3 in de woongemeente en 2/3 in de forensgemeente, in het ver volg zai men in de woongemeente het volle bedrag betalen en in de forens gemeente y2 vaa hetgeen een bewoner dier gemeente van een gelijk inkomen Als uw kinderen last hebben van een jeukende huidkwaal, past dan Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat ge neesmiddel. Per tube f 4 (Ingez. Mededeeling.) van ons vertrek uit Berlijn. Waar schijnlijk was die Engelschman uw broeder. Dus ge kendet hem Ge gingt met hem om En had mijn moeder het recht te zeggen, dat ge voor hem wildet zijn, wat ge nu voor mij zijt Driftig maakte zij haar handen los. U beleedigt mij, mr Stounton, riep zij, eerlijk verontwaardigd uit. Op zulke vragen moest ik u eigenlijk niet antwoorden. Maar daar het toch zeker de laatste maal is, dat wij met elkander spreken, wil ik u zeggen, dat ik dien jongen man slechts enkele keeren en steeds vluchtig heb ontmoet, dat er geen vriendschaps- of andere betrek kingen tusschen ons bestonden en dat ik hem al bijna was vergeten op den dag van ons vertrek. Haar wangen brandden en haar ademhaling was gejaagd. Hij echter voelde zich gelukkig door haar veront waardiging, want die was een bewijs, dat men ongelijk had gehad met haar te verdenken. En 't was hem te moede, als was nu alles weer goed. Als zij rein en on schuldig was, wat ging hem dan het andere aan Vergeef me, Hertha smeekte hij, vergeef me I Het denkbeeld, je te ver liezen, maakte mij radeloos. En toch zult gij u er in dienen te schikken, dat i'k u niet meer kan toebe- hooren, na alles wat er nu tusschen ons is gesproken. Gij moet dat tooii zelf voelen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1