M44N040 8 DECEMBER BINNENLAND FEUILLETON Onder Betoovering. Stads= en Provincienieuws tia/ij N0290 VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS yoor Vlissingen en gemeenten op Wal keren 12-20 per drie maanden. Franco Snor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- Jementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan i4 regels: f 1.10 voor iedere „el meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke „pel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Verhooging van den accijns cp tabak. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsont werp tot verhooging van den accijns op tabak, zegt o.a., dat het den minis ter van financiën niet is gelukt, nopens den invloed van de invoering van den tabaksaccijns op de werkeloosheid eenig betrouwbaar gegeven te verkrij gen. Naar zijn persoonlijke meening is die invloed van weinig beteekenis ge weest en hij deelt niet de vrees, dat de voorgestelde verhooging de werkeloos heid in de tabaksindustrie zal doen toe nemen en die eertijds zoo bloeiende industrie geheel te gronde richten. In tegendeel, nu het wetsontwerp zich bepaalt tot een verhooging van den accijns voor sigaretten en rook- en pruimtabak en snuif, is het zelfs niet ondenkbaar, dat het gebruik van siga ren weer eenigszins zal toenemen ten koste speciaal van sigaretten,en zal een vermindering van de werkeloosheid daarvan het gevolg kunnen zijn, omdat bij de sigarenindustrie de meeste arbei ders betrokken zijn. De R. Kath. Staatspartij en St. Michaël Het bestuur van den Algemeenen Bond van R. Kath. Rijkskieskring- or ganisaties in Nederland, heeft een nade re motiveering gegeven inzake de actie van St, Michaël. Het komt daarin tot de conclusie dat de actie van St. Michaël vooral ook op gronden van zuiver organisatorischen aard, moet worden afgewezen. Het bondsbestuur meent te moeten uitspreken dat het verbond St. Michaël in zijn tegenwoordige gedaante is een zelfstandige politieke partij, waarmede de R. Kath. Staatspartij geen relatie on derhoudt, voor welker doen en laten zij niet aansprakelijk, is en niet de minste verantwoordelijkheid draagt. Het bondsbestuur zal dit besluit ter goed keuring aan de bondsvergadering voor leggen. Het bondsbestuur doet een krachtig en ernstig beroep op het be stuur van St. Michaël, niet als tegen standers doch ais onze mede-Katholie ken, om af te zien van de ondernomen actie, in bovenomschreven vorm en geest gevoerd, een actie, die de eenheid der Katholieken op staatkundig terrein verstoort, de Katholieke Staatspartij verzwakt, den invloed der Katholieken vermindert en onder de Katholieken verhoudingen in het leven roept, waar van de gevolgen zich wellicht buiten 't staatkundig terrein zullen doen gelden. De D. P. en de V. D. B. Het hoofdbestuur van de Democrati sche Partij heeft van het bemiddelings comité, op welks initiatief en onder welks leiding de mogelijkheid eener 'usie van de Democratische Partij en den Vrijz.-Democratischen Bond werd Roman door REINHOLD ORTMANN. 21) Wat beteekent dat, Hertha vroeg hij met wat ruwe stem. Waarom ontloop je mij sedert eenige dagen Want ik geloof er niet aan, dat je tel kens toevallig afwezig was, als ik hier kwam. Handig speelde zij de verwonderde en beleedigde. Ik begrijp je nief. Welke redenen zou ik dan moeten hebben, om je te ontloopen Laten we dat voorloopig onbe- ?Proken laten. In eik geval ben ik blij, Je nu aangetroffen te hebben, want ik ln°et je, helaas, een treurige tijding meedeelen. .De schrik, die zij nu toonde, was n'et gekunsteld. Om 's hemels wil, het betreft mijn vader toch niet Je wilt me er toch "jet op voorbereiden, dat dat hij zal sterven 't Zou mijn plicht verwaarloozen 'R als ik het langer stilhield. Wat ik an beginaf heb gevreesd, is gebeurd jij' ziekte heeft in de laatste dagen zulk een wending genomen, dat het erffste te vreezen is. i scheen weinig aan een dergelijke mstrophe gedacht te hebben, want 1 verloor al haar zelfbeheersching. onderzocht, een schrijven ontvangen, waarin dit comité mededeelt de onmo gelijkheid te hebben ingezien om beide partijen tot elkander te brengen, zoodat liet zijn pogingen opgeeft. VLISSINGEN, 8 DECEMBER. De uitbreiding van onze haven. In het jongste nummer van „Com mercial Holland", maandblad ter bevor dering van handel en industrie van Ne derland en koloniën in den vreemde, komt een artikel voor over de uitbrei ding van onze haven, dat bewerkt is naar de laatste brochure van Bur,g. en Weth. onzer gemeente. Het is zeer te waardeeren dat uit de ze brochure het belangrijkste gedeelte in het Engelsch is vertaald geworden. De groofe beteekenis van onze haven wordt daardoor ook in den vreemde bekend gemaakt. Het artikel bevat ook de bekende luchtfoto's van onze haven. De redactie van „Commercial Hol land" deed een zeer nuttig werk door nogmaals de noodzakelijkheid van onze havenuitbreiding onder de aigemeene aandacht te brengen. Tentoonstelling van konijnen enz. Als onze lezers dit verslag onder de oogen krijgen, behoort de tentoonstel ling der Konijnenvereeniging „Nill Dis- perandum" weer tot het verleden. Geopend Zaterdagmiddag om half 2, heeft ze hedenmiddag om 5 uur haar deuren gesloten. Zaterdagmiddag werd de tentoonstelling geopend met een kort woord van den voorzitter, den heer J. de Hamer, die, dankbaar voor de eereprijzen, welke geschonken zijn, uitweidde over de moeilijkheden, waar mee de inrichting gepaard ging. Ten slotte heeft de Konijnenvereeniging het zaakje alleen ahngepakt, mede omdat de Pluimveevereeniging hier ter stede niet in gunstige omstandigheden ver keerde mee te 'doen. Hij dankte Burg. en Weth. voor de beschikking over de lokalen, welke een geschit onderdak boden voor al deze dieren en verzocht den heer C. A. van Woelderen, eere voorzitter van het tentoonstellingscomi té, de tentoonstelling te willen openen. De eere-voorzitter, het woord ne mend, begon met de mededeeling met genoegen deze taak te vervullen. Hij wenschte de vereeniging geluk met deze naar hij meende zesde ten toonstelling en zinspelende op de ver vroeging ervan ze wordt anders te gen Kerstmis gehouden vermeldde hij nog even de moeilijkheden, die uit den weg geruimd moesten worden. Niettemin kon hij het bestuur geluk wenschen met den uitslag, want een goede 300 inzenders met een 500 num mers wees er op, dat deze tentoonstel ling een goeden naam had. Hij hoopte, dat allen die voor dezen tak van sport voeld'en, zouden samenwerken en vond het een gelukkig verschijnsel, dat hier elk jaar zoo'n tentoonstelling kon wor den gehouden. Hij sprak het vertrou wen uit, dat deze tentoonstelling door een druk bezoek mocht beloond wor den. Spreker complimenteerde de aan wezige winnaars, in het bijzonderheid IN IEDER GEZIN, DERMIN. Omdat Dermin zoo best is voor GESPRONGEN RUWE HUID en zoo goedkoop. Per groote doos 30 cent. Bij Uw drogist. (Ingez. Mededeeling.) Met beide handen omklemde zij de leuning van den stoel, waarachter ze stond, en in haar oogen lag een uit drukking van nameloozen schrik. Maar dat is toch onmogelijk dat kan immers niet. Je moet een mid del vinden, om hem te redden. Als ik zulk een middel bezat, zou ik niet gewacht hebben, totdat jij er om vroeg. Maar ik vertelde je immers al eens, hoe spoedig wij, doctoren, de grenzen van ons kunnen bereiken. En, naar alle menschelijke berekening, is hier niets meer aan te doen. En hoe lang kan ihet nog duren Hij zal toch niet reeds vandaag of mor gen sterven Daarvan valt niets te zeggen. Zij trad op hem toe en hief smee- kend haar handen op. Je zult alles doen, wat je kunt, om hem zoolang mogelijk in 't leven te houden Dat is immers mijn plicht. Maar in het gunstigst geval zal het toch niet langer dan een week duren. Hertha liet haar armen zakken. Haar zooeven nog zoo opgewonden gelaat wercT langzamerhand strak. En in haar oogen kwam een uitdrukking alsof zij over Walter Relling heen, in een an dere wereld, zag. Dus een week herhaalde zij, meer in zichzelve dan tot hem spre kend. In 't gunstigst geval een week. Wellicht had hij een andere uitwer king van zijn woorden verwacht. In 't onzen stadgenoot, den heer Siegers, die door voortdurende zorg aan zijn dieren besteed, er in geslaagd was zoowel den wisselbeker van den N. K. B. als dien van „Nill Disperandum" te'verwerven, met het bijzondere voorrecht den eer sten in vollen eigendom te verkrijgen. Spreker, eindigende met de mededee ling, dat het Burg. en Weth. een groot genoegen was geweest te kunnen hel pen met lokalen en de hoop uitspre kend, dat in toekomende jaren in dit gebouw de voormalige kazerne Wil lem III steeds meer plaats zou ge vraagd worden, verklaarde hij de ten toonstelling voor geopend. Nadat de heer J. de Hamer den bur gemeester voor zijn vriendelijke woor den had bedankt, viel het mandoline gezelschap T.O.V.I.D.O. onder leiding van den heer Ventevogei in met een correct uitgevoerd nummer. Hierna werd de rondgang door de twee zalen in de een'e de konijnen, in de tweede het pluimvee (duiven, kippen en wa tervogels) aangevangen. Behalve de dieren, Waarover straks een enkel woord, waren er natuurlijk ook eenige stands van voedselleveranciers, waar onder we in 't bijzonder vermelden die van den heer S. Boogerd te Middelburg om de eigenaardigheid, dat deze alle verschillende grondstoffen zoowel voor opfokvoeder als van ochtendvoer eta leert. Verder waren er de bekende producten van P. Sluis en de N. V. Ber- tels Oliefabrieken een stand had ter bekendmaking van haar Cleveland's Eggsmeei. Terloops zij hier gemeld, 'dat de eieren, die op de tentoonstelling werden geliegd, afgestaan worden aan de Vereeniging voor Kraamvrouwen alhier. De Anglo-Dutch Trading Com pany had een stand van benoodigdhe- den voor de duivensport. En nu nog een vluchtig overzicht over de dieren. Bij de konijnen zagen we in de groote rassen de Vlaamsche reuzen van haasbruin door ijzergrauw en zwart naar wit, de Lotharingers en de blauwe en zwarte Weeners. De mid denrassen waren vertegenwoordigd door Papillons, Belgian hair (in één exemplaar) aanwezig, Gouwenaars, Alaska's en Thuringers. In de kleine rassen zagen we Hollanders, Zilvers in 5 kleurslagen, te weten grijszilver, blauwzilver, crêmezilver, bruinzilver en havannah-zilver, welke alle vertegen woordigd zijn in de exemplaren, inge zonden door den heer Siegers, die daarvoor eenig moeten zijn in Neder land. Als iets aardigs troffen ons de inzendingen van voedsters met jongen en nesten met jongen. Het moet voor de jury voor de konijnen, de heeren G. |a- cobs te Utrecht en K. van Olst te Hen gelo (O.) een heel werk geweest zijn om daarover een goed en juist oordeel te vellen. De keurmeester voor hoen ders en watervogels, de heer G. Muijs te Amersfoort, bekroonde de hen van onzen stadgenoot, den heer J. J. Luteijn met den eersten prijs. Onder de kippen en hanen troffen ons mooie en groote exemplaren, terwijl de duiven, gekeurd door den heer Louis Pluijmakers te Val kenburg ook een bezienswaardige col lectie vormden. Een woord van speci- alen lof komen toe aan de mandoline- vereeniging, die door haar welwillende medewerking een muzikale attractie vormde en aan den heer Anker Jr., die veel hulp heeft verleend bij het opslaan der tentoonstelling. Hieronder laten wij de bekroningen volgen Konijnen.Vlaamsche Reuzen haas- kleur, ram, oud J. Goud, 's Heer Arendskerke- 2e prijs ram, jong, J. Rijkse, Vlissingen le en 2e pr. J. Goud eerste oogenblik had hij nog kunnen gelooven, dat haar vertwijfeling haar oorzaak vond in haar groot verdriet, haar vader te verliezen, maar nu wist hij niet wat te denken van haar vreem de manier van doen. De laatste dagen begreep hij haar toch al niet. En daar om was hij vandaag naar villa „Carla" gegaan met het vaste besluit, eindelijk bevrijd te willen worden van de twijfe lingen, die hem van dag tot dag meer pijnigden. Dat is één ding, Hertha, zei hij na een poosje. Maar 't is nog niet alles, wat ik je te zeggen heb. Nog meer vroeg zij, nog steeds strak voor zich heen kijkend. Ik dacht dat je me tijd zou laten, eerst dit te boven te komen. Het hangt er mee samen en wij moeten eindelijk eens tot een besluit komen. Deze ons onwaardige geheim houding mag niet langer duren, Hertha. Ik lijd er onder en verlies van dag tot dag meer mijn zelfsrespect. Daar jij mij halsstarrig weigert je redenen te noe men, geloof ik niet aan deze redenen. ■En ik wensch aan dezen toestand een einde te maken. Welken toestand. Ik begrijp je niet goed. Wij kunnen toch in deze omstandigheden niet onze verloving publiek maken Er is niet zoozeer sprake van het publiek maken onzer verloving. Dit komt bij mij pas in de tweede plaats. Maar wij kunnen de aanwezigheid van je vader niet langer geheim houden. 3e pr. en Z.E.V. C. A. Polderdijk, Nieuwland E.V. voedster, oud, J. Goud le pr. voedster, jong, J. Rijkse Ie pr. J. Goud 2e en 4e pr. C. A. Pol derdijk 3e pr. Vlaamsche Reuzen, ijzer en staal- grauw ram, M. Pierens, Souburg 2e pr. L. Hekkebus, Koudekerke 3e pr. voedster, G. Catsman, Vlissingen 2e' pr. M. Pierens 8e en L. Hekkebus Z.E.V. Vlaamsche Reuzen, zwart ram jong, A. C. Kokelaar, Vlissingen 2e pr. P. Poppe, Vlissingen 3e voedster, oud, G. Catsman le pr. Vlaamsche Reus, wit ram, oud, J. Rijkse Ie pr. [z. Versprillle, Schoon- dijke 2e pr. en A. Overweel, Vlissingen Z.E.V. raiti, jong, H. Hak, Vlissingen le, 2e en E.V. M. Pierens 3e pr. J. Rijkse, W. de Pagter, Middelburg, J. Ham, Serooskerke (Sch), allen Z.E.V.; voedster, oud, J. Rijkse le pr. J. Lindt, Rotterdam 2e pr. j. Fiipse, Koudeker ke 3e pr. en W. Kraamer, Souburg 4e pr. voedster, jong, H. Hak le. 2e en 3e pr. J. Fiipse. J. Ham en Iz. Ver sprille, ieder Z.E.V. Vlaamsche Reuzen, andere kleuren voedster, J. Fiipse 2e pr. Lotharingers ram, oud, P. Poppe 2e pr. ram, jong, J. van der Stel, Rot terdam le pr. P. Poppe 3e pr- I voedster, oud, P. Poppe 2e pr. A. Rijk se, Vlissingen 3e pr. voedster, jong, J. v. d. Stel 2e pr. Engelsche ere Fransche Weeners, blauw ram, oud, C. M. van Zanten, Rotterdam le pr. voedster, oud, J. Franke, Souburg Ie pr.; voedtser, jong, C. M. van Zanten le pr. P. C. Brasser, VJissingen 2e pr. Weeners, zwart ram, oud, J. Rijkse le pr. P. C. Brasser 2e pr. ram, jong, J. Fiipse 2e pr. P. C. Brasser 3e pr. voedster jong, J. de Hamer, Vlis singen 2e pr. J. Rijkse 3e pr. Papillons ram, L. Wisse, Middel burg le pr. A. P. Dingemanse, St. Laurens 2e en 3e pr. P. C. Brasser Z.E.V. Belg. Haas ram, M. v. d. Ende, Middelburg le pr. Gouwenaar C. v. Sluijs, Middelburg 3e prijs. Alaska's ram, N. J. Rolfes, Vlissin gen voedster, dezelfde le pr. Thuringer Woudkonijn: ram, Iz. Ver sprille 2e pr. H. de Smidt, Vlissingen 3e pr. voedster H. de Smidt le en 3e prijs. Hollander, zwart voedster, L. Wisse Z.E.V. andere kleuren, ram, dezelfde 2e prijs. Zilvers, grijs ram, oud, H. Siegers, Vlissingen le pr. ram, jong, dezelfde Ie pr. voedster, oud, dezelfde Ie pr. voedster, jong, dezelfde le pr. Zilvers, Blauw ram, oud, H. de Smidt le pr. H. Siegers 2e en 3e pr. voedster, oud, H. de Smidt le pr.>; J. v. d. Weel, Souburg 3e pr. H. Siegers Z.E.V. voedster, jong, H. Siegers twee Ie pr. Zilvers, crème ram, oud, H, Siegers le pr. ram, jong, C. N. Vreke, Vlissin gen le pr. j. Gabriëlse, Middelburg 2e pr. H. Siegers 3e pr. en Z.E.V. voed ster, oud, H. Siegers twee 2e pr. voed ster, jong, C. N. Vreke le pr. H. Sie gers twee 2e pr., een 3e pr. en Z.E.V. J. Gabriëlse Z.E.V. Zilvers, bruin ram, oud, H. de Smidt le pr. H. Siegers 2e pr. ram, jong, J. Gabriëlse le pr. H. Siegers 2e en 3e pr. voedster, oud, H. de Smidt 2e pr. H. Siegers 3e pr. voedster, jong, J. Gabriëlse le pr,H. Siegers 2e en 3e pr. Als dat gebeuren mocht, waarop ik je zooeven heb voorbereid, moet het im mers toch bekend worden. En dan zou men mijn handelwijze geheel verkeerd beoordeelen. Hertha trad een schrede van hem terug en haar vingers begroeven zich weer zenuwachtig in de bekleeding van de stoelleuning. Je hebt mij je woord gegeven, niets te verraden, zei zij toonloos. En 't zou eerloos van je zijn, zoo je je woord brak. Zijn voorhoofd rimpelde zich. Je moet wat minder sterke uit drukkingen gebruiken, beste Hertha Ik heb je niets beloofd, dat me dwong tegen mijn eer te handelen. Maar je geweten kan je onmoge lijk verbieden het geheim, dat wij zoo-, lang hebben bewaard, nog een paar dagen te bewaren. Ik zie echter niet in, wat wij er mee zouden hebben gewonnen. Men zou je vader nu niets doen, ik sta er voor in. Tegenover een stervende heeft de aardsche gerechtigheid haar macht verloren. En als er nu niet alleen sprake is van mijn vader, maar ook van mij Zou jij er toe kunnen komen mij bij al het verdriet, dat mij deze hopelooze ziekte van mijn vader al veroorzaakt, nog meer pijn te doen Wat gaat je de schuld van je va der aan Heb je mij al niet herhaalde lijk en uitdrukkelijk gezegd, dat je er geen deel aan hebt met Moeders standjes over kapotte schoenen IK DRAAG NU C.R.E.S. ECONOMIE SCHOENEN Dat onderwerk van Economierubber maakt deze schoenen zoo bijzonder sterk, dat er zelfs schoenwinkeliers zijn, die ze niet wenschen te verkoopen, omdat ze meenen, dat het hun voor deel niet is. Kleingeestig, hé Waar niet verkrijgbaar, wende men zich tot de" C. R. E S. ECONOMIE SCHOEN FABRIEKEN, HEVEADORP (Geld.) (Ingez. Mededeeling.) Zilvers, andere kleuren ram, H. Siegers le pr. voedster, dezelfde 2e pr. Poolsch Konijn voedster, C. M. van Zanten 2e pr. Niet genoemde rassen ram, H. Sie gers le pr. voedster, dezelfde le pr. P. Brasser 2e pr. Nutfokvoedster, J. Fiipse Z.E.V. Voedster met jongen, groote rassen M. Pierens le pr. middenrassen, N. J. Rolfes 2e pr. A. P. Dingemanse Z.E.V. Nesten met jongen, groote rassen P. C. Brasser ie pr. kleine rassen J. Gabriëlse le en 2e pr. Verder werden tal van eereprijzen toegekend, terwijl de wisselbeker van den N. K. B. voor de tweede maal werd behaald door den heer H. Siegers met blauwe zilver voedster en dit met 95 punten. De beker is nu blijvend eigen dom van den heer Siegers. Hoenders. Hollandsche Witkuiven: haan, J. Montfoort, Souburg 3e pr. hen, dezelfde 2e pr. Leghorn, wit haan, Iz. A. Ghijseis, Oostburg le pr. en Z.E.V. A. Rijkse, Vlissingen 2e pr. O. Venema, Vlissin gen 3e pr. W. Kesteloo, Gapinge Z.E.V. hen, G. Poppe, Vlissingen Ie pr P. J. Terwoert, Koudekerke 3e pr. en E.V. W. Kesteloo Z.E.V. Leghorn, Patrijs haan, R. J. de Mil- liano, Oostburg le pr. I. J. Luteijn, Vlissingen 2e pr. M. C. v. d. Ende, Goes 3e pr. hen, I. J. Luteijn le pr. R. J. de Milliano 2e en 3e pr. O. Vene ma Z.E.V. Leghorn, zwart hen, M. Pierens, Souburg 2e pr. Leghorn, Duckwing hen, W. Keste loo 2e pr. Zwarte minorca's haan O. Venema le pr. A. Stroo, Vlissingen 2e pr. hen, J. J. Vader, Koudekerke le pr. A. Stroo 3e pr. Rhode Islands haan, J. A. Cysouw, Oostfourg le pr. P. H. A. v. d. Vliet Vlissingen 3e pr. N. J. Rolfes, Vlissin gen E.V. hen N. J. Rolfes 3e pr. Barnevelders haan, M. Marinisse, Souburg en H. Brasser, Vlissingen bei de Z.E.V. hen, H. Brasser 2e pr. Wijandotte, wit hen, W. Kesteloo le pr. J. Montfoort, Souburg 2e pr. O. Venema Z.E.V. Plymouth Rocks, koekoek haan, F.» Yntema, Oostburg le pr. J. Montfoort, Souburg 2e pr. hen, F. Yntema le ere 2e pr. J. Montfoort 3e pr. En ik sprak slechts de waarheid. Maar men zal er mij rekenschap van vragen, dat ik hem zoolang verborgen hield. Je vergist je. Op een dochter heb ben de bepalingen van het strafrecht, die over het verbergen van een ver dachte handelen, geen betrekking. Mis schien zal je handelwijze veroordeeld worden door de kleingeestige menschen hier, maar daaraan zal jij je zeker niet storen, evenmin als ik het doe. Maar het geval zal voor ons allen veel pijnlijker worden, als men eerst bij je vader's dood' verneemt, wat zich afspeelde achter de muren van villa „Carta". Ais je de meening van deze men schen zoo onverschillig is, kan je het ook daarop rustig laten aankomen, antwoordde zij, op echt vrouwelijke manier een wapen makend van zijn eigen woorden. Daar jij slechts je plicht als dokter bent nagekomen, kan nie mand een smet op je werpen. En als je toch in dit opzicht bevreesd bent, ver klaar ik plechtig, dat ik alles op mij zal nemen ik geheel alleen. Noem mij dan de reden voor al dit onbegrijpelijke. Zeg mij, welke de schuld van je vader is, en hoe 't moge lijk kan zijn, dat jij hier in weelde en overdaad leeft, terwijl hij zich moest verbergen als een opgejaagde vluch teling (Wordi vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1