MissBlanche VRIJOAO 3 DECEMBER NIEUWS FEUILLETON Onder Betoovering. BINNENLAND Stads= en Provincienieuws ^-Mo288: die een 'delijken a. de n van en bij 'a 80 a e mindere ling t ffende „cl0 ze factoren het V cijfer ou gaarne óór :en, ongunstig^ omslag 2U|. verdaging der "et personeel »de Schelde" 90 Belgische opbrengst aanneming wetsvoorstel '"'"i in aanJ geldende niet toerei- fne zien, dat behandeling re raadsver- met welk be- inkomen in "J is en hoe ijfer voor ongeveer zal men dan een ~.isch beeld van dan men thans de openbare ingen, n astbare erminderd 15 en uldigingscijfer 125/26 i. zal itimistisch r s. Reeds sedert ilitie-autoriteiten in estal vruchteloozen reenigingen, welke rieuze inrichtingen milddadigheid mis zakken der leiders jes te vullen. Door enigings- en straf- bijna nooit vat op loriteiten van Wee- en aantal oplichters „Karitas" tot bouw chtingen achter slot bestond sedert el in de binnenstad de zomermaanden roote schaal in Be- organiseerd. Wel e aandacht der po- ijke wijze van op- pagandisten geves- oeken ondernomen, rateriaal voor een onderzoek niet op, ■is liet echter aalt larmerie een gehei- ;n, met het gevolg, ingekomen rapport i met een grootsch artij te doen heeft, hspost" is vastge- ganda-leider, een eroordeelde Mezu- leren aan ongeveer n parochie-geeste- rachten. Ze traden grootste zekerheid oor als directeuren Ook wel ver en namens de re den-Oostenrijk om nee te deelen, dat ente overeenkom- 1 500.000, 800.000 als bijdrage voor nst moest opbren- cieele bevelen mee eer de burgemeès- aanwezig moesten f te dragen, behield Muzelanik :h en zijn agenten den laatsten tijd 100 voor zich, ebleven 8 millioen k grond gekocht, n voorkómen, dat barak het terrein Met dezen bouw t ernstig gemeend esteerden hebben anik was met het ihandel begonnen. .vereeniging" in r bestaan, waarbij bruik maakte van gunstig bekende 0 a 80 millioen ïmelen. an den hartstocht tnder dat er zelfs praatjes, Ran- Ik dank Ood, dat om dit ongeluk k hoop innig, dat ogend bent ge- ith iets te laten og het icht, niets gezegd, vandaag nog de geheele bovendien voel langer met je Ik een van je in blik leze n dat je ons "Og 1 te gaan. lisjeshart te bre- wel krachtig geweten- verwacht, eergevoel LNigeschokt. demonische uit jon te urde het bleeke man. onrechtvaardige nijn handelwijze ik zal ze gedul- -iertha moogt ge rdt vervolgd.) VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMEMTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- „cmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere ,e<rel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, 'bij Vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT.. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Onderwijs. Minister Aalberse schijnt van zijn boosheid te zijn bekomen althans hij heeft aan de Kamer meegedeeld bereid te zijn tot hervatting van de behande ling van zijn hoofdstuk. Er zal dus wel een modus vivendi gevonden zijn. Uit de rede van minister De Visser bij de algemeene beschouwingen ge houden, moeten wij nog één punt rele- veeren. Het betreft het herstel van het onderwijs in het Fransch op de lagere school. De minister blijft staan op zijn standpunt, dat het beter is dit te blij ven afschaffen, maar de tegenwerking van de zijde van het middelbaar onder wijs maakt het noodig tot een herzie ning te komen. Indien die tegenwer king niet ophoudt zal de minister over wegen of het niet gewenscht is het on derwijs in Fransch in het 5e en 6e leer jaar te herstellen. Voor de voorstan ders van het Fransch is dit een over winning en mej. Westerman heeft een succesje te boeken. In één opzicht ver gist de minister zich ten zeerste als hij denkt dat het alleen de leeraren M. O. zijn die zich tegen de afschaffing heb ben verzet. Het zijn ook tal van ouders die voor hun kind het Fransch wensch- ten en het reeds naar een cursus zen den om het het volgen van de eerste klasse H..B. S. te vergemakkelijken. Het is te hopen dat de minister spoe dig met zijn voorstel tot weder-instel- iing komt. Hij zal er duizenden een. ge noegen mee doen. De verdere behandeling der onder- wijsbegrooting bracht allerlei detail punten naar voren. Nog even herhaalde zich de broedertwist tusschen prof. Visscher en den minister in zake de theologische faculteiten. Prof. Visscher schijnt specifiek-ethische of specifiek- gereformeerde faculteiten te willen, die, geïncorporeerd in de rijks-universitei ten, betaald zullen worden door de geestverwanten. Van dezen minister is echter geen wijziging te wachten en dus blijft dit geschilpunt bestaan. Subsidieering van nieuwe H. B. S.'en, gelijkmaking van de salarissen van leeraren bij openbaar en bizonder M.O., salarieering van de gymnastieklera ren, zijn punten die de minister nader onderzoekt. Bij het Nijverheidsonderwijs zijn de Men mag al eens experimen teeren met andere sigaretten, het draait altijd weer uit op Geef MI] maar (Ingez. Mededeeling.) Roman door REINHOLD ORTMANN. Ik zweer u, dat zij niets heeft gedaan om mij tot zich te trekken en mij van mijn zoogenaainden plicht af ie brengen. Ja, in dit uur nog heeft zij alles gedaan, wat zij maar kon, om mij Ie noodzaken dezen plicht te vervullen. Lady Tarkington vertrok haar lippen 'ot een sarcastisch glimlachje. Werkelijk Heeft zij dat gedaan En jij bent natuurlijk nog zoo'n goed- geloovige jongen, die zich door zulk een echt vrouwelijke handigheid voor den gek laat houden Goed, laten we vooreerst niet over haar spreken, het komt er volgens mijn meening niet op aan, waf zij wenscht of niet wenscht, maar alleen daarop, wat jij als man van eer moet doen. Ruth bezit je woord mi daar zij niets heeft gedaan, wat je 't recht zou geven je verloving te verbre den, moet jij je woord houden en 't zou zoo goed ais een misdaad zijn als je "aar ooit maar liet merken, welke voornemens je in een uur van verblin- ""tg gekoesterd hebt. if? sPra'c op bevelenden toon, den elfden toon, welken zij gewoon was egenover haar ondergeschikten te ge- ntiken en waarvoor sedert jaren allen «derden, die van haar afhingen. Ook aar zoons hadden zich zonder tegen- salarissen, de examen-eischen en het schoolprogramma zeer uitvoerig be sproken. Dit onderwijs is gedeeltelijk nog in de groei-periode en dus is het nog niet geheel geregeld. De minister heeft echter met alle vertegenwoordi- gers overleg gepleegd en daardoor is zeer veel tot oplossing gebracht. De mi nister is er niet voor dat in het Nijver heidsonderwijs de scheiding tusschen openbaar en confessioneel onderwijs dieper zou doorvreten, want dat zou zeer duur worden. Hij liet een waar schuwende stem hooren tegen het stre ven naar splitsing. Tenslotte was het lager onderwijs aan de beurt waarvoor al zeer vele sprekers waren ingeschreven. Avondvergadering. Minister Aalberse heeft gisteren avond de volgende verklaring afge legd Mijnheer de voorzitter, nadat mij ge bleken is, dat de door den heer dr. Schokking afgelegde verklaring r.iet de bedoeling heeft gehad, wantrouwen uit te spreken in den persoon of het beleid van den minister heb ik mij bereid ver klaard de behandeling van mijn begroo ting met de Kamer te hervatten. Met betrekking tot het votum der Kamer over het amendement-Boon stel ik er prijs op het volgende mede te deelen. Uit hetgeen ik op 27 November in deze Kamer sprak, kon blijken, dat het onderzoek, hetwelk door het depar tement van financiën werd ingesteld, in zooverre nog niet voltooid was, dat nog overleg werd gepleegd over voorstellen die wellicht tot vergrooting der inkom sten zouden kunnen leiden. Het is mijn voornemen om zoodra de resultaten van dit nog hangende on derzoek voor zoover noodig vervolle digd, bekend zullen zijn, het initiatief te nemen tot de indiening eener supple- toire begrooting, welke ik vergezeld zal doen gaan van de mededeeling der re sultaten, waartoe dat onderzoek heeft ■geleid. Daarna werden de algemeene be schouwingen over de begrooting van buitenlandsche zaken gehouden. De heer Vliegen 'meende, wat de ver houding tusschen Nederland en België betreft, te weten dat er wel een zeker resultaat bij de onderhandelingen is bereikt, hetgeen zeker niet uit de me morie van antwoord is op te maken. Daarom vraagt spr. nadere inlichtin gen over deze kwestie, welker oplossing spr. in het belang van beide landen acht. De heer Dresselhuijs wil uiting geven aan zijn overtuiging, dat den laatsten tijd in Genève voor het heil der mensch heid groote dingen zijn geschied. Spr. erkent, dat de moeilijkheden nog vele zullen zijn. Deze moeilijkheden zullen onder de oogen moeten worden zien, opdat men tot een goed eind resultaat zal kunnen komen. De heer Van der Bilt behandelt het rijwielverkeer met België en wijst er op dat de Belgische arbeiders volgens een klacht van een Belgisch Kamerlid, wanneer zij geregeld per rijwiel de grens overkomen, ook rijwielbelasting moeten betalen. Geheel juist was deze klacht niet, omdat vele zijn vrijgesteld. Spr. wil het stelsel van reciprociteit toegepast zien, en de Belgen op de zelfde wijze behandelen, als de Hollan ders in België worden behandeld. De heer Marchant zegt, dat het zijn aandacht heeft getrokken dat de Indi sche regeering het bij de behandeling van het Vlootwetontwerp heeft willen spreken naar haar gevoegd, als zij zoo sprak. Zij, die zoo trotsch was op haar menschenkennis, nad zich dezen keer zeer vergist in de keuze harer midde len. En zij had de schranderheid harer tegenstandster onderschat. Indien lady Tarkington innig en hartelijk had ge sproken, waartegen een volwassen man, die opgevoed is vol eerbied en liefde voor zijn moeder, zelden bestand is, dan was haar zoon misschien weer gaan wankelen in zijn besluit. Maar zij had het met het oude -middel gepro beerd en had de wonde aangeraakt, die Hertha's woorden veroorzaakt hadden. Vol schrik bemerkte zij, dat hij zich voor den eersten keer tegen haar wil'verzette en haar de gehoorzaam heid opzei, en dat daarbij op zijn ge zicht een harde trek verscheen, waar door hc-t veel op het hare geleek. Neen, moeder, ik wil niet doen, wat u van mij verlangt. Dan zou ik juist een eerloosheid begaan, want al leen de leugen is eerloos. En het zou een schandelijke leugen zijn, als ik Ruth nog langer in het geloof liet, dat haar mijn hart behoort. Verrast door het onverwachte van dezen tegenstand, verloor Lady Tar kington iets van haar zelfbeheersching. Je bent niet bij je verstand riep zij. ik vrees bijna, dat de professor, toen hij je onderzocht, niet genoeg ge let heeft op je geestestoestand. Want zoo zou je niet spreken, als je verstand in orde was, Wellicht is'het beter, als doen voorkomen, alsof dit ontwerp be- teekende een handhaving van de neu traliteit. Daarmede heeft die regeering blijk gegeven niet begrepen te hebben de nieuwe internationale positie welke ons land thans inneemt. Voorts verwerpt spreker de stelling, dat Nederland, wanneer het is toege treden tot het protocol, een zelfstandige weermacht moet onderhouden. De heer Tilanus acht de grondge dachte van het protocol zeer toe te jui chen. Toch heeft spreker enkele beden kingen. Wel is het wenschelijk dat we tot andere verhoudingen komen, maar toch vraagt spreker of de samenstelling van den raad van den Volkenbond, zoo als deze tot dusver was, dit niet in den weg staat. De heer Rutgers juicht ook de ge dachte die aan het protocol ten grond slag ligt van harte toe. Over de ver plichte arbitrage merkt spreker op, dat deze voor Nederland van groote betee- kenis is. Omtrent de verplichte arbi trage gevoelt spreker zich niet geheel gerust. De verzanding van de Schelde. De Antwerpsche redacteur van „de Maasbode" schrijft Maandag jl. is het Duitsche stoom schip „Liebenfels" vlak bij Antwerpen aan den grond gevaren en eerst het volgend tij met assistentie van vijf sleepbooten weer vlot gekomen. Dit feit heeft de volle aandacht ge vestigd op de verzandingen welke zjch onder den rook van Antwerpen voor doen. Op dien Hnker-oever hebben de verzandingen een onrustbarend karak ter aangenomen, zegt de „Neptune", en door deze omstandigheid alsmede door de overkropping der dokken is de scheepvaart zeer moeilijk geworden. De verzandingen doen zich sterk voe len tusschen Burght en het Vlaamsche Hoofd en de Paling-plaat en de -bocht van Austruweei. Daar wordt hoegenaamd niets ge daan om verbetering te brengen. Men is alleen aan het baggeren recht voor het Steen. De „Neptune" maakt zich ernstig on gerust over dezen Stand van zaken en vreest ook, dat zich bij Bath, waar de vloed niet denzelfden weg volgt als de eb, nieuwe verzandingen zullen voor doen. Zondagsrust. Het comité voor Zondagsrust van de Christ, organisaties in publieken en semie-publieken dienst in Nederland heeft in zijn vergadering van gisteren o.m. het tot nog toe niet in behandeling nemen door de Tweede Kamer van het ontwerp-Zondagswet besproken. De indruk van een conferentie met de anti- rev. en chr.-hist Kamerfracties gaf niet vee! hoop op hét in behandeling nemen van' bedoeld ontwerp in deze zittings periode. Wel werd van die zijde volle medewerking toegezegd, vooralsnog pogingen te beproeven, dit ontwerp op de agenda van de Tweede Kamer ge plaatst te krijgen. Hei comité zal bij de verkiezingen in 1925 bij genoemde fracties er op aan dringen, dat voile aandacht zal worden geschonken aan de Zondagsrust en de daarvoor te nemen maatregelen. Sa menwerking met vereenigingen met ge lijk doel zal worden bevorderd. Plannen voor meer propaganda zijn in voorbereiding. ik je den tijd Iaat, met je zelf te rade te gaan en ik dan eens met juffrouw Von Lindow spreek. Met een heftige bew-eging richtte hij zich uit zijn kussens op. Dat zult ge niet doen. Ik verbied het u ten strengste, ik ben geen kind meer en ik geef niemand het recht op dergelijke wijze in mijn leven te grijpen ook u moogt het niet, moeder U zou van mijn lichamelijke zwakte ge bruik kunnen maken, om mijn levens geluk te verwoesten. Dan zou u onher stelbaar onheil aanrichten, hetgeen u later bitter zou berouwen, Lady Tarkington had nooit een week gemoed gehad, maar in de woor den van haar zoon, maar meer nog in den toon dier woorden, lag -toch iets, dat haar trof. Want de liefde voor de zen zoon was misschien nog het eenige gevoel, dat zij na een leven vol bittere teleurstellingen had bewaard. Boven dien was zij scherpzinnig genoeg, om in te zien, dat zij wellicht toch op een verkeerden weg was, en dat het niet verstandig was hem door haar heerschzuchtig optreden tot het uiter ste te brengen. Maar je dwingt mij immers voor je te handelen, hervatte zij op zachfen toon. Had je dan werkelijk verwacht, dat ik het rustig mee kon aanzien, dat je niet alleen de zielsrust van een on schuldig meisje, maar pok je eigen eer opoffert, je maatschappelijke positie, je heele toekomst zelfs en dat alles ter- wille eener vrouw-, die je niet kent, die VLISSINGEN, 5 DECEMBER. De Belgische loodsdienst te Vlissingen De „Libre Belgique" bevat, naar aanleiding van de verplaatsing van den Belgischen ioodsdiqnst van Vlissingen naar Antwerpen, een artikel, waarin wordt betoogd, dat de Belgische kust als loodsbasis had dienen te worden verkozen. De vereeniging van loodsper- soneel heeft trouwens tegen de geno men beslissing verzet aangeteekend op grpnd van het verzwaren van den dienst en het toenemen der moeilijk heden. Het blad wiist verder op de groote besparingen aan kolen en per soneel die zouden zijn gedaan op de kust en noemt den genomen maatregel een stap te meer naar de ontwrichting van den Belgischen loodsdienst, ont wrichting die de Hollanders heeft in staat gesteld het aantal door hen ge loodste schepen van 22 tot 42 in October op te voeren. De Hollandsche loods is een goed patriot „zal" zoo vraagt het blad „zijn regeering ons zeggen waarom ztj millioenen guldens uitgeeft om dezen dienst te Vlissingen te versterken Is het redelijk aan God te geiooven Door het comité, dat zich hier ter stede heeft gevormd om verschillende sprekers te laten optreden over onder werpen van godsdienstigen aard, werd gisterenavond in het Concertgebouw de eerste bijeenkomst gehouden, waarbij ais spreker optrad dr. P. Stegenga, predikant te Amsterdam. Voor deze vergadering bestond zulk een enorme belangstelling, dat reeds lang vóór den aanvang de groote zaal van het Concertgebouw, tot zelfs de vestibule, geheel gevuld was en velen terug moesten keeren. Ds. W. A. B. ten Kate opende de bii eenkomst en heette allen, in het bijzon der dr. Stegenga, welkom. Spreker was verheugd over de groote belangstelling en zette het doel van het comité uit een, daar dit door verschillende per sonen verkeerd wordt begrepen. Het comité is geen striideomité en het doei met deze vergaderingen is niet negatief maar positief en heeft de strekking om eeuwigheidsiicht te doen vallen op de belangrijke geestelijke vraagstukken die leven ondér ons volk. Na het uit spreken van een kort gebed, gaf ds. Ten Kate het woord- aan dr. Stegenga die vooraf mededeelde, dat door het comité aan spreker overgelaten was of er ai dan niet debat zou zijn. Persoonlijk heeft spreker liever geen debat. Naar aanleiding van het inge zonden stuk in de „Vlissingsche Cou rant" deelt spreker mede, dat de ver eeniging ,,de Middaghoogte" te Rotter dam het debat als voorwaarde stelt. Vooral voor dezen avond en met het oog op hef te behandelen onderwerp, had „spreker bezwaar tegen debat. Gedachtenwisseling echter zal spre ker welkom zijn. Spreker kwam nu tot zijn onderwerp en stelde voorop, dat het comité zelf dit heeft gekozen en geformuleerd. Het comité meende zeker dat het een actu eel onderwerp was, en dit is het ook. Het is steeds actueel en misschien is er geen onderwerp waarover in alle tijden zoo hartstochtelijk is gedacht als over het Godsbestaan. De twijfel aan het bestaan van God heeft steeds de gedachten der men- schen beroerd. De dichter He-ine laat in zijn „Vragen" een jonge man aan 1 je niet kunt kennen en tot wie je niets anders trekt dan haar uiterlijke schoon heid U dwaalt moeder. Ik ken haar. Men hoeft niet eerst maanden lang met elkaar om te gaan om een blik in iemands hart te slaan. Ik weet, dat zij het edelste wezen op aarde is en dat haar bezit werkelijk niet te duur was gekocht, als ik daarom werkelijk mijn 'positie moest opgeven. Dat is de taal van een verliefd man -en ik verwonder mij er niet over. Maar je zult zeker niet van mij verlan gen, dat ik mij door zulke overdreven woorden zal laten overtuigen, 't Zou je niet gelukken, ook al kende ik deze familie Von Lindow niet en al had ik niet van 't eerste uur af geweten, in welk een jou onwaardige omgeving het noodlot je had gevoerd. Zij, was vastbesloten haar laatste hulpmiddel aan te grijpen zij had -dit, verstandig als zij was, tot het laatste gespaard, daar zij heel goed wist, dat zij geen wapenen meer had dan dit. Wat zegt u, moeder vroeg hij getroffen. U kende Hertha's familie en u meent het recht te hebben haar on waardig te noemen En toch heeft 11 tof nu toe daarvan nooit iets verteld. Ik -kon daarover niet spreken, mijn zoon, zonder een geheim te ver raden, dat een moeder waarlijk niet eerder dan noodgedwongen prijs geeft. Want het heeft betrekking op je broer, Hlerbert, en op een misstap, waarvan niemand, zooals ik geloofde, door mij strand der zee peinzen over de levens vragen en vraagt in twijfel Wat is de mensch, waar gaat hij heen Wie woont er boven de sterren Doch tot een antwoord kwam hij niet Zoo was het een eeuw geleden en zoo is het nog. Spreker citeert het buitengewoon fijn gevoelde gedicht van mr. Troelstra „De strijd om 't -hoogste", waarin tot uiting komt zijn strijd en twijfeling over het Godsbestaan. Bij velen is er twijfel omdat het geloof aan God strijdt met de rede lijkheid. De Genestet zegt „Alijn ge loof en wetenschap leven vaak in on min." Spreker wil echter trachten aan te toonen, dat het redelijk is aan God te geiooven. Persoonlijk heeft hij zich ech ter nog nooit die vraag gesteld, omdat hij dit bewijs niet behoeft. Tolstoi zoekt in zijn „Uit mijn leven" en „Mijn Biecht" de oplossing van de levensraadselen door wijsbegeerte en wetenschap, waarbij hij echter tot de •conclusie komt,dat het „klare onzin" is. Ook spreker heeft dezen strijd ge kend, maar wetenschap en wijsbegeerte hebben hem geen troost gegeven hij kon er geen vrede bij vinden. Spreker vond echter een woord in den ouden Bijbel „Roept mij aan in den dag der benauwdheid" en dit greep hem in zijn ziel, hierbij vond hij rust. Of dit nu redelijk of onredelijk is heeft voor hem geen 'waarde. Het is sprekers persoon lijke ervaring. Dr. Stegenga stelde nu twee vragen le. Waarom het redelijk schijnt niet aan God te geiooven en 2e. Waarom het redelijk is wel aan God te ge iooven. De eerste vraag kan men in drie groepen verdeelen, ni. verstandsbe- zwaren, gemoedsbezwaren en wilsbe- zwaren. Eén van de grootste moeilijk heden bij 't geloof aan God is de nood wendigheid om iets absoluuts aan te nemen. Het verstand kan het eeuwige niet omvatten. Het kan niets aannemen dan 't geen ligt'binnen den gezichts kring. Nog een bezwaar is God, indien Hij er zou zijn, hoe zou Hij dan moeten zijn. Zelfs groote denkers als Hecke! hebben zich over die mogelijkheid vroo- lijk gemaakt. Het verstand zegt verder alles heeft een begin, een oorzaak, dus hoe is dan God ontstaan Het denken verwerpt dus het bestaan van God als iets onmogelijks. De gemoedsbezwaren zijn moeilijker dan- de verstandsbezwaren. Spreker noemt de ontzettende ellende en het lij-den dat er in de wereld is. Het groote probleem van den wereldoorlog hoe kan men geiooven in een God van lief de, die zulk een ellende toelaat. Verder is daar de onchristelijkheid van de Christenen, doordat hun daden niet har monieeren met hun geloof. Vooral dit laatste is wel een weinig beteek.enend, doch zeer populair argu ment. Een ander 'gevoelsbezwaar is de ontzaglijke moeilijkheid van het kwaad in de wereld. Dit is een vreeseiijk pro bleem. Reeds Plato voelde dit, doch ook Paulus klaagde in zijn Romeinen brief hierover, dat goed en kwaad te gen elkaar opworstelen. Dan zijn er nog de wilsbezwaren. Er zijn mensehen, die niet aan God geioo ven, omdat zij het niet willen, daar zij voelen dat zij dan heel anders zouden moeten leven. Spreker behandelde nu waarom het redelijk is wél aan God te geiooven en vroeg eerst aandacht voor het begrip r e d e I ij k en Go d. Spreker stélde de vraag wat verstaan wij onder redelijk. Vele menschen definieeren dit niet iets zou ervaren. Haar toespelingen waren nog volko men onbegrijpelijk voor Randolph. Om een misstap van mijn broeder, waarmee de familie Von Lindow be kend is Ja, zooals je weet, moesten wij Herbert, die immers eens den trot- schen naam van onze familie dragen zal en op wien wij dus groote ver wachtingen bouwden, eenige jaren ge leden plotseling uit Duitschland terug laten komen. Hij was daar terwille van zijn studiën en nu nam hij een plaats als officier, ofschoon hij niet van dat beroep hield en wij andere plannen met hem hadden. Iedereen, oo-k jij, was even verbaasd over die plotselinge verandering. Maar wij deden je zelfs niet vermoeden, wat onze eigenlijke beweeggrond was. Wij konden je immers niet vertellen, dat Herbert hier in Duitschland gewikkeld was in een leelijke zaak, die een tijd lang dreigde zijn eer te vernietigen. Om 's hemels wil, moeder, wat hoor ik daar voor vreeselijke dingen. Wat kan Herbert hebben gedaan, hij, de beste en ridderlijkste van alle men schen, die ik ken Wel was hij goed en ridderlijk, maar ook lichtzinnig en niet in staat een verzoeking te weerstaan. Je hebt nu immers aan je zeiven ondervonden, hoe onweerstaanbaar de macht is van de verzoeking, waaraan hij, evenals jij nu, was blootgesteld. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1