RA" Miss Blanche MOROS PEUK WOENSDAG 3 DECEMBER TIMMERMAN. teilijk Ik :RT HEIJN ag 3 Decembei itrée vrij firi8HI!i GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND HEBT U AL GEBLOOKERD? Stads= en Provlticienieows T OM, enz. tentie Donderdag. er nuttige St. Ni- cadeaux. Wij n een groote col legen billijke voorhanden. RMES, GRAVES! of Bordeaux Wijn. el eens bij ons per flesch j x St. Julien f 1 30 I f 1.20 f 1.40 iwijn f 0.90 rten Port laf f 1.15 tot f 2.00 perieure kwaliteit j t lagen prijs. ftieuwendijk 5 urg Telef. 480 ige DelSi B 116 s door geheel Ne- R 527 j ^r-j>lo286' >OTE ZAAL ur en Yer&am1, Koop en VorLoop ugcn oc OIonstannvrE^en, en« ruitbetaliug, van S—5 rogel ke regel meer !5 cent TE KOOR met 7 schuifladen en een beiden geschilderd hout. Is nieuw. Joordstraat 65. TE KOOP ÏEN VERDIEPINGSHUIS. gen bureau „Vüssing- nt". persoon, gewezen liof- ekt betrekking als IUISKNECHT, nde koken. Amsterdam- houdschool doorloopen ;n van goede getuigen Brieven motto „Huis- reau „Vliss. Courant". TE KOOP ed als nieuwe KINDER DAMESFIETS. jravenstfaat 7. inuari te huur een nette EDENWONING stad. Klein gezin. ƒ24. spoedig onder no. 7755. iss. Courant". izocht tegen Januari voor Duitsch meisje, 23 jat» machtig); een NDE BETREKKING, tip in de huishouding >nder letters A. Z., bureau he Courant". een flinke kGDIENSTBODE, ?n de 20 jaar. lureau „Vliss. Courant' i-Middelb.-Rotterda» hengelegen plaatsen. VAN" PASSA01ERS. DEREN EN VEE. t Kitó. cember 111 4 5 8 9 y. alt Y.B. W rmatóeii N.V .h te bekomen Transport- en Erven VOS, Tf B. v. Jebr. B. EENHOORN, W' jj OOSTERHOUT Te - L BUITENHEK w. VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2'.50. Week-abon- nernenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, y iedere regel meer 26 cent. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen vestigen nogmaals de aan-dacht op de door den Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 30 December 1921, onder no. 22, vastgestelde verordening tot regeling der verplichte aangifte inzake huur en verhuur, benevens koop en verkoop van woningen aan de gemeentelijke Woningbeurs, welke verordening bij beschikking van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 13 Januari 1922 is goedgekeurd onder no. 258, 3e afdeeling. Art. 1. Hij, die een woning, hetzij in aan bouw, hetzij voltooid, te huur heeft, als mede iedere eigenaar, die een onbewoonde woning te koop aanbiedt, is verplicht bin nen 3 X 24 uren, nadat de woning of een gedeelte daarvan te huur of te koop ge komen is, aangifte te doen bij de gemeen telijke woningbeurs. De in het eerste lid gestelde verplichting geldt voor ieder, die, hetzij voor zichzelf, hetzij in eenige hoedanigheid een woning of een gedeelte daarvan op eenigerlei wijze schriftelijk of mondeling verhuurt of ver koopt. Art. 2. Een woning of gedeelte daarvan wordt geacht te huur of te koop te zijn gekomen, wanneer aan die woning een kennisgeving is aangebracht, dat zij of een gedeelte daarvan hetzij te huur of te koop is, hetzij bij een woningbureau als te huur of te koop is ingeschreven, hetzij door mid del van een advertentie of op eenige an dere v/ijze als te huur of te koop zijnde bekend is gemaakt. Art. 3. Hij, die een woning of gedeelte daarvan, hetzij in aanbouw, hetzij vol tooid, verhuurd of verkocht heeft, is ver plicht binnen 3 X 24 uren na totstandko ming der huurovereenkomst of koopover eenkomst hiervan aan de gemeentelijke woningbeurs kennis te geven. Art. 4. Elke te huur of te koop gekomen woning of gedeelte daarvan blijft bij de i gemeentelijke woningbeurs ingeschreven, I totdat in den zin van artikel 3 is kennis gegeven, dat de woning verhuurd of ver kocht is. Heeft de inschrijving een jaar geduurd, dan is" de aangifte, bedoeld in artikel 1, eerste lid, opnieuw en binnen den daar gestelden termijn verplicht. Art. 5. Bestuurders zijn aansprakelijk in dien de overtreding der voorafgaande be palingen geschiedt door een rechtspersoon. Deze verordening treedt in werking op 1 Februari 1922. Strafbepaling, artikel 43 der Woningwet „Hij, die niet of behoorlijk voldoet aan een der verplichtingen, in artikel 11 of krachtens dat artikel bij plaatselijke veror dening of bij besluit van Gedep. Staten op gelegd, of de opgaven niet verstrekt, die van hem gevraagd worden ter zake van een woningtelling, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden." De Gemeentelijke Woningbeurs is geves tigd ten gemeentehuize en geopend op werkdagen van 912.30 uur, en van 25'4 uur, behalve 's Zaterdags namid dags. Vissingen, 23 September 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 2 December. De school te Heerlen. Onderwijs. Het was eenigszins een verrassing, dat de Christelijk-Historischen zich te gen de subsddie-verhooging voor de vroedvrouwenschool te Heerlen ver klaarden. Het gevolg daarvan was dat het amendementBoon tot schrapping van de verhooging werd goedgekeurd met 46 tegen 39 stemmen. Van de rechterzijde stemden alle Christelijk- Historischen vóór het amendement en bovendien vier Anti-RevoJutionairen. Ten slotte gaven de vier Anti's dus den doorslag. De overige amendementenBakker Nort tot verhooging van allerlei hygië nische posten werden bij zitten en opstaan verworpen. De begrooting van justitie werd aan genomen met alleen de socialisten en communisten tegen. Daarna was aan de orde de onder- Liefhebbers en kenners van edele tabakken weten wel wat zij zeggen, als zij steeds weer herhalen Geef MIJ maar (Ingez. Mededeeling.) wijsbegrooting, waarbij natuurlijk het splitsings-ldaaglied van mej. Wester man weer werd gejammerd. Die split sing is de bron van veel ruzie en veel... kosten. Alsof men dat vooruit niet heeft geweten bij de pacificatie. Ieder heeft dit kunnen voorzien evenals men kan begrijpen dat de openbare school de dupe worden zou. De afschaffing van het Fransch heeft volgens haar het peil van het onderwijs doen dalen. Nu ge bleken is dat vele ouders het Fransch weer wenschen, vroeg zij den Minister facultatiefstelling te openen. Doet de Minister dit niet dan zal zij het indie nen van een initiatief-voorstel overwe gen. Overigens pleitte zij voor de toe passing van het Esperanto op de scho len, voor bevordering van de vredes- gedachte en voor de kennis van de re gels voor den weg. Veor het vervolgonderwijs kwam de heer Bakker op. Hij verklaarde zich voorts voor vermindering van het aan tal onderwijzers. In tegenstelling met mej. Westerman betoogde de heer Van Zadelhof! het voordeel dat het afschaffen van het ambulantisme heeft opgeleverd. Men scheen dit niet met den heer Van Za- delhoff eens te zijn, want hem werd bij interruptie toegeroepen dat hij de ver slagen der inspectie maar eens moest lezen. Een twistpunt is ook altijd nog art. 73 van de L. O. wet. Wanneer een bepaald aantal ouders verklaart dat zij op het stichten van een bijzondere school prijs stellen, dan wordt dit ver zoek ingewilligd. Gebleken is echter dat diie handteekeningen op zonderlin ge wijze worden bijeengebracht. In Arnhem bleken van de 160 handteeke ningen er slechts 10 waarde te hebben. Een- onderzoek door een hoofd eener openbare school naar 31 ouders van zijn school die geteekend hadden, leer de dat 30 niet van plan waren hun kin deren van de openbare school af te nemen. De Minister stelt alleen de vraag of hij overeenkomstig de wet handelt en die vraag beantwoordt hij zelf bevestigend. Het onderwijs moet meer volkszorg zijn en minder staatszorg, betoogde de heer Visscher. Meer moeten het de ouders zijn, die het onderwijs leiden en minder moet de A'.inister dit doen. Hoe hij zich dat eerste voorstelde, vernamen wij niet. Overigens bereed deze afge vaardigde zijn stokpaardje, nl. de af schaffing der theologische faculteiten bij de openbare universiteiten. Nog tal van technische details wer den behandeld. Avondvergadering. Aan de orde werd gesteld de behan deling van hoofdstuk financien. Bij de algemeene beschouwingen klaagt de heer IJzerman er over, dat de bezuiniging zoo weinig resultaten heeft opgeleverd ten aanzien van dit departe ment. Spr. geeft eenige voorbeelden, waaruit blijkt, dat op het departement de behandeling van soms eenvoudige zaken soms loopt over 16 tot 23 schij ven. Aan een der afdeelingen van het departement zijn de uitgaven der sa larissen zelfs gestegen met 5 pet. Er heeft geen bezuiniging plaats, eer het tegendeel. De heer Staalman bespreekt den ac cijns op gedistilleerd. De minister heeft medegedeeld, dat de smokkelarij en de clandestiene fabricage nog steeds groo- ten omvang heeft. Ook de cijfers be wijzen dit. In de afgeloopen 10 maan den zijn niet minder dan 40 clandestie ne branderijen ontdekt. In werkelijkheid is dit bestaande aantal natuurlijk veel grooter. Ondanks de bestaande rech telijke maatregelen is de minister er dus niet in geslaagd dit euvel den kop in te drukken. De heer Van Voorst tot Voorst be spreekt den aanslag van de landbou wers in de inkomstenbelasting. Het komt zeer vaak voor, dat de inspecteurs de landbouwers aanslaan naar hun eigen inzichten, volgens de oude methode, waarbij in het geheel geen re kening wordt gehouden met de be- drijfsonkosten. Ook wordt daarbij te veel gekeken naar de hooge prijzen welke in de stad voor de landbouwpro ducten worden betaald, zonder dat ge dacht wordt aan de vele tusschenhan- delaren. De heer Van den Heuvel bespreekt de fraude met de rijwielbelastingplaat- jes, welke tot de kleinst mogelijke af metingen moet worden teruggebracht. De nieuwe plaatjes moeten niet zoo vroeg beschikbaar worden gesteld, ter wijl ook geen overgangstermijn noo- dig is. De heer Bierema sluit zich aan bij hetgeen door den heer Van Voorst is gezegd over het aanslaan der landbou wers in de inkomstenbelasting. De heer Boon bespreekt de belasting op de pleiziervaartuigen. Hij wijst erop, dat deze op de watersport hier te lande een noodlottigen invloed uitoefent. Onze meeste jachten zijn naar het bui tenland verkocht. Het gevolg is een groote malaise onder allen, die in de watersport hun brood verdienen. Bij de Vie afdeeling herinnert de heer IJzerman aan de meedeeling van den minister, dat de regeering een wetsontwerp voorbereidt om te komen tot geleidelijke afschaffing van de staatsloterij. Spr. gelooft dat dit niets anders is dan een paradepaardje van de anti-revolutionaire partij voor de komende verkiezingen, dat na deze verkiezingen zoo spoedig mogelijk weer op stal zal worden gezet. Spreker vraagt den minister te beloven, dat na afschaffing van de loterij ook maatre gelen zullen worden genomen, waar door het verdere kwaad van de speel zucht ook wordt uitgeroeid. Dan zou de minister bij voorbaat van sprekers stem voor het wetsontwerp verzekerd zijn. De heer Staalman is van meening dat gezorgd moet worden dat alleen in de staatsloterij kan worden gespeeld. Spr. merkt op, dat geijverd moet worden voor goede collecteurs en collectrices. De heer Van Gijn betwijfelt, dat de gewetensbezwaren wel zoo ernstig zijn, waar een partijgenoot van den minister van financiën, de minister van justitie, premieleeningen van openbare licha men niet zoo erg vindt en de mogelijk heid hiertoe zelfs voorstelt in een wets ontwerp. De heer Oud maakt bezwaar tegen de stopzetihg van de bevordering van particuliere klerken tot rijksklerken. De minister merkt op, dat het bedoel de wetsontwerp binnenkort bij de Ka mer zal inkomen. Dan zal spreker ge legenheid hebben op de gemaakte op merkingen van den heer IJzerman terug te komen. In afwachting van de behan deling van dit ontwerp heeft het vol gens spreker geen nut, thans nog ver anderingen te gaan brengen in de or ganisatie. Wat de premieleeningen betreft, ge looft spr., dat ook hiertegen ernstige bedenkingen kunnen worden aange voerd. Spr. zal de aandacht van den minister van justitie vestigen op de te dezer zake gemaakte opmerking. Zomertijd. De publicatie van het rapport, uitge bracht door de Tijdcommisie, kan bin nen zeer korten termijn worden tege moet gezien De minister meent, in af wachting van de overweging welk ge volg aan dat rapport zal zijn te geven, zich te mogen onthouden van beschou wingen omtrent door de meerderheid en de minderheid der commissie aanvaar de conclusies. De werkloozenkassen. Naar „de Msb.'' verneemt zal de po ging, welke de wethouders der vier groote gemeenten kort geleden bij den minister van Arbeid deden om voor de werkloozenkassen door verhooging der rijksbijdrage een langeren uitkeerings- duur te verkrijgen, niet tot het ge- wenschte resultaat leiden. De minister moet n.l. niet voornemens zijn aan dit verzoek te voldoen, omdat hij het on juist acht, dat een hoogere bijdrage dan honderd procent wordt verstrekt. Vliegtoestellen voor het leger. Geruimen tijd reeds kunnen de Rot terdammers boven hun stad eiken dag op groote hoogte een vliegtuig in actie zien, dat door zijn mooien vorm opvalt. Het is de Koolhoven F. K. 31-verken- ner, vervaardigd in de werkplaatsen der Nationale Vliegtuigindustrie, waar mede in het begin van dit jaar voor de luchtvaartafdeeling te Soesterberg reeds proef gevlogen werd aangezien de luchtvaartafdeeling niet over één nacht ijs wenschte te gaan, temeer waar het hier een geheel nieuwen mo tor betrof, heeft de Nationale Vlieg tuigindustrie sedertdien geregeld zware proeven genomen, om den nieuwen luchtgekoelden motor van dezen Kool hoven-verkenner zoo goed mogelijk te leeren kennen. Deze proefvluchten zijn in alle opzichten geslaagd, zoodat bin nenkort de levering van de eerste Kool- hoven-toestellen aan de regeering kan worden tegemoet gezien. De regels voor het verkeer. Het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land, heeft aan alle gemeente- en schoolbesturen een rondschrijven ge zonden 't welk betrekking heeft op de door den A. N. W. B uitgegeven schoolplaten, ter bevordering van ken nis bij de jeugd; van de regels voor het verkeer en de gevaren op den weg. Wij juichen deze uitgave ten zeerste toe en wij twijfelen niet of aile ge meente- en schoolbesturen zullen een dankbaar gebruik maken van deze pla ten. De onderwijzers kunnen nu aan de leerlingen aanschouwelijk .voorstellen, hoe gevaarlijk het spelen op straat voor de jeugd is en vooral het zich niet strikt houden aan de regels voor het verkeer op den weg. De schoolplaten zijn zoo sprekend mogelijk en als de .gevaren, daarop voorgesteld, herhaaldelijk onder de aandacht van de kinderen worden ge bracht, zullen deze platen zeker het gewensohte practische nut afwerpen. Het aantal verkeersongevallen neemt BLQOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP *3t&ét&Cez* Ctuxur* DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN IK BLOOKER ELKEN DAG! asa (Ingez. Mededeeling.) schrikbarend toe en men mag geen enkel middel verzuimen deze ongeval len zooveel mogelijk te beperken. Pensioenkorting gemeente-personeel. De gemeenteraad te 's-Uravenhage heeft, na breedvoerige discusse, met 25 tegen 20 stemmen dus in voltallige zitting aangenomen het voorstel van Burg. en Weth. om 5 pensioenkor ting voor het gemeente-personeel toe te passen. Hamburg, Antwerpen, N. Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in November binnengekomen 1235 sche pen, metende 1.377.616 ton, tegen 1008 schepen, metende 1.222.119 ton in No vember 1923, zijnde een vermeerdering met 277 schepen en met 155.397 ton. In de haven van Antwerpen zijn in November binnengekomen 846 schepen metende 1.471.206 ton (herleid), tegen 775 schepen, metende 1.244.160 ton (herleid) in November 1923. Er is dus een vermeerdering met 71 schepen én met 227.046 ton. De cijfers van de havenbeweging over de eerste 11 maanden van 1924 en 1923 zijn (met herleiding van de Ant- werpsche cijfers om ze vergelijkbaar te maken) Hamburg 1924 11.546 schepen en 14.159.732 ton 1923 12.272 schepen en 14.053.339 ton. Er is dus een ver mindering met 726 schepen en een ver meerdering met 106.393 ton Antwerpen 1924 8848 schepen en 14.854.610 ton 1923 8530 schepen en 13.316.493 ton. Er is dus een'ver- meerdering met 318 schepen en een vermeerdering met 1.538.117 ton. Nieuwe Waterweg 1924 10.683 schepen en 15.584.693 ton 1923 8380 schepen en 11.613.323 ton. Er is dus een vermeerdering met 2303 sche pen en met 3.971.370 ton. Rotterdam 1924 9237 schepen en 13.768.182 ton 1923 7340 schepen en 10.328.217 ton. Er is dus een vermeer dering met 1897 schepen en met 3.439.965 ton. Over de eerste 11 maanden van 1924 heeft dus de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg die van Antwerpen met 730.083 ton overtroffen, terwij! het verschil ten nadeele van Rotterdam in deze maanden van 1923 1.086.428 ton bedroeg. Scheepvaartbeweging. Gedurende November 1924 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1104 schepen, metende 1.696.628 netto reg. ton, waarvan 3 zeilschepen, met 297 netto reg. ton en 11 zeelichters, met 7083 netto reg. ton. In November 1923 kwamen den Nieuwen Waterweg bin nen 816 schepen, metende 1.128.564 netto reg. ton, waarvan 3 zeilschepen met 307 netto reg. ton en 6 zeelichters met 3443 netto reg. ton. Er is dus een vermeerdering van 288 schepen en van 568.064 netto reg. ton. Te Rotterdam kwamen in November 1924 binnen 918 schepen, met 1.449.053. netto reg ton, tegen 717 schepen met 1.002.979' netto reg. ton in November 1923. Er is dus een vermeerdering met 201 schepen en een vermeerdering met 447.074 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 10.683 sche pen metende 15.584.693 netto reg. ton, tegen 8380 schepen met 11.613.323 net to reg. ton in de eerste 11 maanden van 1923. Er is dus een vermeerdering met 2303 schepen en een vermeerdering met 3.971.370 netto reg. ton. Te Rotterdam kwamen sedert 1 Ja nuari binnen 9237 schepen metende 13.768.182 netto reg. ton, tegen 7340 schepen met 10.328.217 netto reg. ton. Er is dus een vermeerdering met 1897 schepen en met 3.439.965 netto reg. ton. VLISSINGEN, 3 DECEMBER. Gemeentelijke Hoogere Handelsschool. De gemeentelijke hoogere handels school alhier zal met ingang van 1 Ja nuari a.s. worden geconverteerd in een economisch-iifteraire afdeeling van de R. H. B. S. Het loodswezen en de haven. De hoefijzer-correspondent van het „Hbl." bespreekt drie punten van re- geeringsbeleid, waarvan er twee voor ons van bijzonder gewicht zijn, ni. de loodsquaestie en de uitbreiding, van onze haven. Hij schrijft o.a. het volgende In de Scheldeloodsquaestie is, met medewerking van minister Van, Karne- beek (want aan Marine is ons verze kerd dat Buitenlandsche Zaken voort durend op de hoogte werd gehouden) een „voo-rloopige" regeling met België getroffen geheel in de lijn der zeer ver werpelijke welke in het (gelukkig nog steeds niet geteekende) verdrag voor komt de beioodsing der Wielingen aan België, die van het Oostgat aan Nederland. En dat er bij deze voorloo- pige regeling althans nog één boot over en weer in het loodswater van den an deren Staat mag worden gehouden, is misschien aan minister Van Karnebeek te danken, maar wij hebben goede re denen om aan te nemen, dat hij dan toch eerst door een ander op dat denk beeld moest worden gebracht. Maar een zeer onaangenamen indruk heeft vooral 's heeren Van Karnebeeks houding in zake de Vlissingsche haven op ons gemaakt. Nu eens heeft hij dit, dan weer dat „buitenlandsche bezwaar" doen gelden zijn beweringen bleken daarbij soms vlak in tegenspraak met de' feiten te zijn. En evenals in de zaak- Tack deed hij het voorkomen alsof het geval hem eigenlijk vrij koud liet en hij alleen maar „advies" gaf dat hem „ge vraagd" was... terwijl men van andere departementen een heele andere lezing kreeg. Wij moeten ronduit zeggen dat wij van 's ministers houding in deze drie zaken, en vooral in die van de Vlis singsche haven, een onbehagelijken in druk hebben bewaard en dat wij, toen we onlangs schreven dat alle vertrou wen in de verklaringen van deze re geering betreffende de laatste quaestie bij ons was verdwenen, daarbij zeker geen uitzondering voor den minister van buitenlandsche zaken wilden ma ken. Zelfs moeten wij verklaren dat, na 's ministers houding in die drie aange legenheden, ons vertrouwen in hem in 't algemeen is geschokt. Dit alles kan niets wegnemen van onze groote waardeering voor 's heeren Van Karnebeeks verdiensten op de pun ten die wij in den aanvang noemden. Die verdiensten zijn onaantastbaar. Ze zijn er en ze blijven er. En daarmede eveneens onze waardeering. Op die punten. Maar wel zijn, op onze waardeschat ting van 's ministers beleid en 's minis ters figuur in 't algemeen, drie zware schaduwen geworpen door zijn houding in de drie zooeven genoemde zaken. En we kunnen dientengevolge, dat beleid cn die figuur niet meer zonder voorbe houd bewonderen. Zooals de Kamer nog steeds schijnt te doen. De brand in de Nedpam. In verband met den brand in de Ned pam is veel gesproken over de schuim- bluschinstaliatie bij een brand in pe- troieumreservoirs en fabrieken. In „de Ingenieur" geeft ir. Roydon een uitvoerige beschrijving van de in richting, die te Rotterdam is tot stand gekomen. Wat betreft de bestrijding van den

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1