Nicolaas ioefiist' KEES HELDER IE WISH MissBlanche Tot en met E COLOGNE RWAR'N ^-&0284 Woensdag-avond 3 Dec. pat2eijt|es tjes ;W| N -n voorraad, Feil betaalt. 'u*® Artikelen verkoopen, ssi© ^arj^i Nfthial GOEDrRB |e fijnste luwste met geen finst, zooais cudJ Koopt in tegen de duurte) VLISS1NGSCHE COURANT MAANOAO 1 DECEMBER [EN ZONDAG ansa si tot uur. len VerbODr, Koop en VwiWD 1 |cn cd Dtensteanvragcn, ent L Bftbetallifg, van I-Sreücll regel meer 55 cent In modern ingericht fRDIEPJNGSHUlS, I de Spuistraat. BovenJ pp gang. Jnder No. 55, bureaul lit". IE KOOP rek, een CANAPE ratfl Jertrek, zoo goed twee nieuwe LÏNNEN-I |>rdstraat 65. 3VENHUSS 4, per 1 Januari a.s.l Badhuisstraat 121. |E KOÖPI oor jongelieden" Dr. Hooijkaas, in 6| li'dekerksche weg naar vraagt f 350.— lite en aflossing naderI In en. Brieven onder No.| IVliss. Courant". [E HUUR KAMERS met vrije Iteelstraat 111. |)P GEVRAAGD HEPINGSHUIS of hufsl Ijken opgang. Brieven prijs en waar gelegen,! „Woning", bureaul |it". -ETAGE I te huur. fit 9. [E HUUR )NING Kleine Markt 301 N DE VAATE, Kleine* TE KOOP TAARN met film en I SCH 9 X 12. I ost de Moorstraat 291 E HUUR age, modern ingericht i: Van Dishoeckstr. 4k ENWONÏNG - per maand, Nieuwen- j n No. 31. E KOOP in >AARD en een HANU- ogdok 7 (boven). an Sim fete o iet de sleehte natuurlijk i"11 ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissir.gen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- „einenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere reKel meer 26 centbij abonnement spe- I ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. """binnenland- veridijfe^ I De nieuwe Vlootwet. Aan de memorie van antwoord op 't voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over de begrooting van marine is het volgende ontleend In zake de maritieme verdediging van Nederland en koloniën zegt de re geering van meening te zijn, dat moet worden voortgegaan in de richting, die bij de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende de ma- rinebegrooting voor het dienstjaar 1924 is aangegeven. N De regetrrng kan zich omtrent het tijdstip van indiening der nieuwe Vloot wet eerst beraden na ontvangst van 't advies der Indische regeering. Zij zal dan tevens nauwgezet hebben te over wegen, of en in hoeverre de gang van zaken met betrekking tot het Protocol van Genève en een eventueele ontwa- penings.onierei'tie op haar plannen van invloed behoort te zijn. De regeer'mg acht zich echter niet verantwoord om met het oog hierop ook noodzakelijke vervanging van reeds bestaande oor logsvaartuigen van een type, dat bij elke aan de hedendaagsche eischen be antwoordende vloot behoort, aan te houden. Naar de meening der regee ring is over het oogenblik, om de sa menvoeging der beide departementen van marine en oorlog nader onder de oogen te zien, nog niet aangebroken. De totaalkosten der flotielje-vaartui- gen zullen bedragen pim. 4.670.000 ofplm. 2.350.000 per vaartuig. De bouw der nieuwe jagers zal slechts worden opgedragen tegen een vaste aannemingssom. De geruchten, dat de vloot in Indië in zeer ongunstigen toestand verkeert en daaraan voor de bemanning zelfs gevaar verbonden kan zijn, zijn niet juist, zegt de minister. De algemeene toestand van Hr. Ms. „De Zeven Pro vinciën" is goed te noemen. Ter voldoening aan het te kennen gegeven verlangen kan de minister nog mededëelen, dat bij het aanvragen van den eersten termijn op de begrooting werden geraamd de kosten van de kruisers „Java" en „Sumatra" op 10.500.000 per stuk de onderzee booten K XI t/m K XIII op 3.600.000 per stuk de onderzeebooten O 9 t/m 0 11 op 3.300.000 per stuk terwijl de kosten van de 2 torpedojagers 1925 worden begroot op 4.750.000 per stuk. Iedereen zegt het met zijn eigen accent, maar allen zeg gen het ondubbelzinnig Geef Mij maar (Ingez. Mededeeling.) FEUILLETON Onder Betoovering. Roman door REIN HOLD ORTMANN. ik behoef u niet te verzekeren, dat uw wenschen zullen worden vervuld. Maar ik moet u toch dringend verzoe ken, mij van uw plannen en van den uitslag uwer onderzoekingen op de hoogte te houden. Dat zal gebeuren. Daar ik hier al voor een paar dagen ben aangekomen, heb ik natuurlijk mijn tijd goed be steed, in zooverre ik dat zonder amb telijke hulp, als gewoon burger, kon doen. Ik moet bekennen, dat mij al vaak iets verdachts heeft getroffen. Dat is heel interessant. Mag ik iets naders er van hooren Allereerst vond ik het zeer vreemd dat de beide dames zoo weinig dienst personeel hebben in dat tamelijk groote huis. Behalve een half doove, oude schoonmaakster, die maar twee uren Per dag komt voor 't grove werk, is er 'n 't heele huis maar één dienstmeisje, een zekere Lisette Rossmann, die, zoo als ik hoor, al lang bij juffrouw Von i-mdow in betrekking is. De commissaris wierp weer een blik ln zijn papieren. De ongehuwde Lisette Rossmann !f. werkelijk reeds met de jonge dame "'erheen gekomen. Zij gaf haar op als naar kamenier. Voorts deelt de minister mede, dat vermoedelijk voor de a. kruisers „Java" en „Sumatra" op de begrooting van 1926 noodig zal zijn een bedrag van 500.000 b. de onderzeebooten K XI t/m Xiil op dezelfde begrooting noodig zal zijn 510.000 c. de onderzeeboo ten O 9 t/m O 11 geen gelden meer na 1925 zullen behoeven te worden aange vraagd d. de torpedobootjagers in totaal nog een bedrag noodig zal zijn van 500.000.000. Omtrent de torpedobootjagers wordt vermeld, dat deze vaartuigen nog niet zijn aanbesteed en dus omtrent den bouwtijd nog geen gegevens bestaan. Van dezen bouwtijd zal afhangen welk gedeelte van de geraamde 5.000.000 op de begrooting van 1926 c.q. van volgende jaren zal worden aange vraagd. De bouw der kruisers „Java" •en „Sumatra" heeft door branden en werkstakingen vertraging ondervon den, zoodat het geraamde bedrag niet ten voile verwerkt is. De niet verwerkte bedragen zullen tezamen vermoedelijk 7 a 800 duizend bedragen. De R. Kath. Staatspartij en „St. Michaël". Aan de Katholieke bladen werd het volgende communiqué verstrekt De bondsbestuursvergadering heeft Vrijdagavond te Utrecht de kwestie van „6f. Michaël" besproken. Uit de door het hoofdbestuur van „St.Michaël'' officieel ingezonden stuk ken bleek, dat het overleg tusschen het bestuur en „St. Michaël" van de zijde van „St. Michaël" als geëindigd wordt beschouwd. Het bondsbestuur kwam tot het oor deel, dat hef verbond „St. Michaël" door het bondsbestuur moet worden afgekeurd èn wegens het gestelde doel, zooals dat in het reglement is omschre ven, wijl daaruit blijkt miskenning van het doel der R. K Staatspartij, èn uit organisatorisch oogpunt. Mocht het verbond „St. Michaël" zijn actie voortzetten, dan is het bonds bestuur genoodzaakt te verklaren dat het verbond „St. Michaël" in zijn te genwoordige gedaante is een zelfstan dige politieke partij, waarmee de R. Kath. Staatspartij geen relatie onder houdt en voor welker doen en iaten zij niet de minste verantwoordelijkheid draagt. Deze week zal het standpunt van het bondsbestuur nader gemotiveerd aan de katholieke kiezers in de pers wor den uiteengezet, terwijl dit besluit aan de goedkeuring der bondsvergadering zal worden voorgelegd. Het mobilisatiekruis. Omtrent het Mobilisatie-herinnerings- feeken kan worden medegedeeld, dat het bestaat uit een vierarmig kruis van brons, groot 32 mM. De beschrijving van het kruis is als volgt De voor-zijde Tusschen de armen van het kruis bijeengebonden pijlen bundels, voorstellende Kracht door eenheid. Op de armen van het kruis links Augustus boven 1914 rechts November en onder 1918. De keerzijde In het medaillon de woorden Mobilisatie, Vrede, Eer. Het kruis wordt gedragen aan een moiré zijden lint, breed 30 m.M., ge kleurd als volgt ter linker- en rechter zijde, smal gestreept, de kleuren rood- wit-blauw in het midden een breede blauwe baan, gescheiden van de rood- wii-blauwe banen door een smalle wit te baan. Het ontwerp van het kruis is ge Ik heb een gelegenheid gezocht, om zonder argwaan te wekken, met haar te spreken en ik heb daarbij den indruk gekregen, met een zeer sluw en doortrapt mensch te doen te hebben. Als juffrouw Von Lindow iets geheim te houden heeft, is dit meisje in haar vertrouwen. Ik ben dus heel voorzich tig geweest en heb er wel voor gezorgd haar argwaan niet op te wekken door veel te vragen. Maar ik ben toch te weten gekomen, dat tot de weinige per sonen, die er vaker aan huis komen, een zekere Wöhlert behoort, lithograaf van beroep. En heel graag zou ik wil len weten, hoe die man bekend staat. Dat kan ik u wel zeggen, zonder verdere onderzoekingen te doen. Die man, met wien wij ons al vaker moes ten bemoeien, heeft een zeer slechte reputatie. Hij is een leeglooper en dronkaard, die zijn gezin verwaarloost en van wien wij bovendien denken, dat hij dingen doet, die het daglicht niet kunnen lijden. Iets dergelijks heb ik ook al ge hoord. En zegt u nu zelf eens, of het niet zeer merkwaardig is, dat twee al leenstaande dames zich met zulk een sujet inlaten. De man komt dikwijls op de villa, om er allerlei werk te doen, dat buiten zijn beroep staat, en ook schij nen er nog andere betrekkingen te be staan tusschen hem en de dames. Dezen keer was het de commissaris, die zijn lippen tot een spottend lachje vertrok. Deze betrekkingen zullen u mis maakt op advies van den Ned. Kring van Beeldhouwers, door den heer H. j. Jansen van Galen te Amsterdam, lid van dien kring. De vliegtocht NederlandIndië. Bij het bestuur van de vereeniging ,,'IJ.muiden's Bloei" te IJmuiden is op haar verzoek, om de drie vliegers bij gelijktijdige terugkomst te IJmuiden een feestelijke ontvangst te mogen be zorgen, van het comité te Den Haag te legrafisch het onderstaand bericht ont vangen „Omtrent terugkeer vliegers nog niets bekend. Vermoedelijk eerst Maart. Koninklijke Vereeniging voor Lucht vaart Amsterdam organiseert huldiging bij terugkeer. Geef u in overweging met haar in verbinding te stellen.'' fr. J. J. L. Bourdrez f Op 62-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden de heer J. J. L. Bour- drez, een bekende persoonlijkheid in Den Haag. De heer Bourdrez werd 16 Septem ber 1862 te Middelburg geboren. Na zijn studie voor de Middelbare acte in het Engelsch (A B) volbracht te heb ben, woonde hij 2 jaar in Londen waar hij les gaf. Op 28-jarigen leeftijd is hij in Delft gaan studeeren, waar hij in 1894 het diploma voor civiel-ingenieur en in 1895 het diploma van bouwkun dig ingenieur behaalde. De heer Bourdrez is gedurende 8 jaar lid van den gemeenteraad te 's- Gravenhage geweest. Een recordcijfer voor den Nieuwen Waterweg. in de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg binnengekomen 246 schepen met een tonnenmaat van 418.954 netto reg. tons. Dit is de groot ste netto tonnenmaat, welke tot nog toe in één week den Nieuwen Water weg is binnengekomen. Het vorige re cordcijfer werd behaald in de week van 30 Maart tot 5 April van dit jaar met 374.676 netto reg. tons. Het recordcijfer voor het aantal schepen staat nog steeds op 266. Stads-- en Provfceienieuws VLISSINGEN, 1 DECEMBER. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand November in de rijkspostspaarbank ingelegd 32.356.83 en terugbetaald 35.598.40. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 23885. Had je dat gedacht „De Oude Vriendschap". Er woei een echt ouderwetsche uit voeringsgeest, toen we Zaterdagavond de geheel gevulde schouwburgzaal bin nenstapten de muziek onder leiding van den heer T. Borgman droeg in rui me mate het hare daartoe bij. „Had je dat gedacht revue in twee bedrijven, door den heer De Ruijter, zou weder voor het voetlicht worden gebracht. Beschouwen we allereerst den in houd van dit tooneeiwerk, dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat het bij is „tot en met", getuige de vliegtocht naar Insulinde door Van dér Hoop c.s. Wat al niet in fijne, rake zetten deels boer Zonderwijs een beurt krijgt, 't is te veel om op te noemen. Stippen we slechts aan de Vlissingsche haven, de overplaatsing der marine, de afvloeiing schien minder bevreemden, als ik u meedeel, dat juffrouw Von Lindow veel goed doet en ook het gezin van Wöhlert, waar schraalhans vaak keu kenmeester is, zich in haar gunst ver heugt. Nu is het toch heel goed te be grijpen, dat zij den man nu en dan ge legenheid geeft iets te verdienen, op een nette manier. Hij moet een zeer handig man zijn en waarom zou hij dus niet in staat zijn kleine reparaties en dergelijke te verrichten, zooals in iedere huishouding voorkomen De inspecteur vond het onnoodig, hierop verder in te gaan. Hij zag nog even vlug zijn aanteekeningen door en vroeg toen losweg Dokter Relling, die den zieken jongen man op villa „Caria" behandelt, staat zeer goed bekend, nietwaar Uitstekend Misschien was het niet kwaad als u hem in vertrouwen nam en hem vroeg u te helpen, d'e da- nies in 't oog te houden. Dat wil ik toch maar liever niet doen, om zeer geldige redenen, die meer persoonlijk zijn en die ik liever nog niet zeg, als u het goed is. Ik ben ook wei van meening, dat een huisarts meer dan iemand anders op de hoogte is van alles wat er in een huisgezin gebeurt. Maar, nog afgezien van het feit, dat hij als dokter tot geheimhou ding verplicht is, schijnt mij deze dr. Relling, met wien ik reeds kennis heb gemaakt, niet zeer mededeelzaam te zijn. 'k Heb echter, door het toeval ge holpen, een gunstige gelegenheid ge bij de landmacht, de kruiser „Java", de Zeeuwsche huldebetooging aan H. M. dé Koningin, de visschersramp enz. "enz. En dit alies is gegoten en wordt opge diend in een vorm, welke den toets der critiek vrijelijk kan doorstaan. Dat Polyhymnia op voorbeeldige wij ze samenwerkt met Thalia, daarvoor zorgde de heer Borgman. Hij toch ar rangeerde de verschillende teksten, soms gebruik makende van bekende wijzen zonder de maat geweld aan te doen, dan weer door een lofwaardige eigen compositie. Een voorname factor is voorts de aankleeding en de costuums. Hiervan kunnen we volmondig getuigen, dat de grootst mogelijke zorg is besteed, het geen bijzonder naar voren treedt in het Oranje Ballet met z'n Tableau Vivant, de diverse tijdwijzers, een nacht in Venetië (met solo-zang en mandoline- spel), de AZ polis, Flora's hof etc. Daar de zaal naar de eischen des tijds is ingericht, wordt door de bij uitstek nette décors, door de verschillende wij zen van belichting, zoowel van zaal ais tooneel, wat zich daar op de planken afspeelt, een lust voor de oogen. Om zijn creatie voor te dragen heeft „Piet Plat" (de heer de Ruijter) behal ve over zijn „Roosje" (mevr.de Ruijter) de beschikking over een dertigtal mede werkenden,die allen hun beste krachten geven om 't geheel te doen slagen. En het is deze schare wel toevertrouwd. Allen dragen het hunne er toe bij om deze aaneenschakeling van actualitei ten een schitterende vertolking te ge ven. Zonder de overigen in het minst te willen achter stellen vermelden we en kelen nog even apart en wel „Piet", de ziel, de nimmer vervelende conféren cier „Roosje", de commère, die op 200 innemende wijze haar partner weet te leiden „de Reclame dame" in haar di verse rollen de„middernachtzending", die tevens het Revue-lied ten gehoore bracht en last not least de hoofdfiguur uit de „visch wordt duur betaald". Bij dit nummer ontrolde aan menig oog een traan. Men veroorlove ons een enkele op merking de rhyfmische oefeningen in het ballet werden niet gelijk uitge voerd de solo op de wijze van „Ich bete an die Macht der Liebe" werd wel wat al te veel ad libitum gëzongén. Dat de revue een uitbundig succes ■oogstte bleelc uit het soms tot een ova tie aangroeiende applaus. Bond van Oud-Gepensioneerden. Zaterdagmiddag had de aangekon digde jaarvergadering plaats van de afdeeling Vlissingen van den Bond van Oud-gepensionneerden in de bovenzaal van het café van den heer Vermeesch. Nadat door den voorzitter de verga dering was geopend en de agenda, be staande uit voorlezing der notulen, verslag secretaris en penningmeester, behandeling van ingekomen stukken en de verkiezing van 3 bestuursleden die allen werden herkozen was af gehandeld, werd het woord gegeven aan den heer Stil, voorzitter van het hoofdbestuur van genoemden bond, die voor deze gelegenheid was uitgenoo- digd een lezing te houden voor de af deeling. De heer Stil wees er op, dat de bond in ledental toenam, dat er kort gele den een afdeeling was gesticht te IJmuiden en Delft en dat alles in 't werk wordt gesteld, om den bond zoo krachtig mogelijk te maken, daartoe de gepensionneerden, die geen lid wa ren aansporende toe te treden. Hij be treurde echter, dat de oud-gepension- vonden, om een zeer betrouwbare bloedverwante als huishoudster bij hem te plaatsen. Misschien kom ik op die manier iets te weten, wat men door vragen stellen misschien nooit zou hooren. De commissaris trok even zijn voor hoofd in rimpels. Al minder beviel hem die collega uit Berlijn en zijn manier van onderzoek, Ook vreesde hij, dat zijn eigen talent op dit gebied bij deze gelegenheid niet in het volle licht zou worden geplaatst. En al verzekerde hij den inspecteur ook nog eens, dat hij in alle opzichten op hem kon rekenen, toch nam hij tamelijk koel van hem afscheid en toen de deur achter den heengegane was gesloten, mompelde hij iets van „ai te grooten ijver en betweters" hetgeen niet be paald en vleierij was voor den Noord- Duitschen coliega. HOOFDSTUK XII. 't Was tien dagen later, een heerlij ke zonnige, heldere zomerdag. De ven sters van het boudoir, dat men op den dag, toen Randolf Stounton het onge luk had, in een ziekekamer had veran derd, waren wijd geopend en vanuit den tuin drongen heerlijke versterkende geuren in het vertrek. In een leunstoel, gesteund door kus sens, rustte de jonge Engelschman hij mocht reeds sedert een paar dagen eenige uren opzitten. Zijn genezing was werkelijk zeer vlug gegaan en had in zijn verloop de stoutste verwachtin bestaai er gelegenheid tot Fotografeeren en het bestellen van Ver- grootingen als ST. HiCGLAAS-GESGHENK Aanbevelend, Fotograaf lip Delft 134, MIDBELBURI (Ingez. Mededeeling.) neerden zoo verspreid waren in ver schillende vereenigingen, hetgeen het voeren van actie zeer bemoeilijkt, ter wijl hij zich mocht verheugen in het feit, dat de oud-gepensionneerden van het spoorwegpersoneel, ongeveer 3000 man, zich bij den bond hadden aange sloten. Door het hoofdbestuur zijn stappen gedaan, om de besturen van verschil lende vereenigingen van oud-gepen sionneerden bij elkaar te brengen, ter bespreking om zich tot één bond te ver eenigen. Ten slotte besprak hij wat er reeds is gedaan voor de oud-gepension neerden en de weduwen, welke resulta ten er bereikt waren, wat er nog te doen staat en gaf op zeer duidelijke wijze uitlegging van de wijzigingen van de pensioenwet. De door enkele leden aan den heer Stil gestelde vragen, werden door hem beantwoord. Nadat de voorzitter den heer Stil had bedankt voor de verschillende belang rijke mededeelingen en de wijze waarop hij zulks deed, sloot hij de vergadering, na vooraf de zekerheid te hebben ge kregen, dat de spreker bereid was nog eens in Vlissingen terug te komen. Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel Zaterdagavond hield de afdeeling Vlissingen van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel een feestavond voor leden en geïntroduceerden met medewerking van de tooneeivereeni- ging „Koningin Wilhelmina" in het Concertgebouw. De drukbezochte vergadering werd door den voorzitter geopend met een feestrede, waarin hij het nut van de neutrale vakorganisatie op spoorweg gebied uiteen zette en zijn gehoor aan spoorde mede te werken de eenheid on der het spoorwegpersoneel te bevor deren. Een dankbaar applaus en een bloe menhulde waren zijn belooning. De avond werd verder door de too- neelvereeniging op aangename wijze aangevuld en vooral de duetten had den veel bijval. Er werd een goedgeslaagde tombola gehouden, waarin vele fraaie prijzen, welwillend afgestaan door onze nering doende stadgenooten. De feestcommissie, bestaande uit de heeren Eggink en De Witte, hebben de leden een genoeglijken avond en den neutralen bond een mooie propaganda bezorgd. gen van Walter Relling overtroffen. De inwendige blessuren, die eerst het ergste deden vreezen, waren bijna geheeld en na een week kon er geen sprake meer zijn van levensgevaar. Slechts de bieeke gelaatskleur van den jongen man en het verband om zijn voorhoofd legden nog getuigenis af van de pijnen, die hij zoo moedig had ge leden. Hij was niet alleen in de kamer. Op een lage fauteuil bij het raam zat miss Ruth, wier blond haar er wat minder vaal uitzag in de belichting, die ontstond, doordat het zonnelicht door de massa's groen rondom het venster getemperd werd. Zij had zeker den patiënt voorgelezen, want op haar schoot lag een open tijdschrift. Nu hadden zij al sedert een kwartier geen woord gesproken. En misschien dacht Ruth, dat Randolph ingesluimerd was, want zijn oogen waren gesloten en op zijn gezicht lag een eigenaardig droo- merige uitdrukking. Van tijd tot tijd keek zij hem aan, met een vluggen, bijna schuwen blik, als vreesde zij door hem daarop betrapt te worden. Maar telkens schitterden haar oogen vol teederheid, oogen, die er anders zoo onbeduidend uitzagen. Nu maakte de patiënt een lichte bewe ging en het volgende oogenblik was zij aan zijn zijde. Riep je mij, Randolph Kan ik je met iets helpen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1