leren Mis5Blanche ZATERDAG 29 NOVEMBER Eerste Blad feuilleton Asthma *aux IEE igen N AAS-CADEAU LOE Jf Gemeentebestuur Brieven uit de Hofstad Onder Betoovering Beursbescfaouwingen als vee! slijm vastzit, be wijst Akker's Abdijsiroop osisdatbare diensten door haar voortreffelijke sljjm- cplossende werking. fl^O 2S3i leren ilage Ir ontvangt vaarop het itwelk men ps een bon, moet in- hs werpen, inkel staat. |recies gaat prijsuit- |ppe zicht- het juiste )eze enve- [Jt op ZON- i en komen Irijswinners jaan, bene- |n de „Vlis- jen terstond rden. ld en staan llage. :rdag lag 6 s ipri|- Jeden 119 ct. |oop. Jschorten in anaf 89 ct. orten 49 ct. s Inaf 139 ct. en 328 ct. en 139 ct. ^sjaals 248 ct. 139 ct. likte 1 goedkoop. |urde verhemden, ■ten 128 ct. ft-eit 478 ct. jteit 528 ct. lanaf 49 ct. T, Heeren- en Flanel I week voor leefd men ÖE1V. igen le II zen VLISSINGSCHE COURANT Doeken een it, van de e soorten, rten - erleden jaar' jonnummei" 10 pit nummer bestaat uit 2 bladen WAARSCHUWING TEGEN HET WERPEN VAN SP1JSRESTEN e.d. I Burg. en Weth. van Vlissingen vestigen in verband met ingediende klachten J over het werpen van spijsresten e.d. aan ■'de achterzijde van de woningen aan dien I; Spuiboezem en aan de Paardenmarkt ge- I.legen, tengevolge waarvan de aanwezig- l'lieicl van ratten wordt bevorderd de aandacht op artikel 185 der Algemeene I föütieverordening voor Vlissingen, luiden- f t de Het is verboden op den openbaren weg 0f in de goten, riolen, vesten grachten of havens, steenen of andere vaste zelfstan- J dighedenafval van dieren, visch, groenten, beer, vuilnis en dergelijke te werpen, te la ten loopen of uit te storten of in de grach- len, vesten of havens dieren te verdrinken. Het is eveneens verboden het vocht uit J- mestvaalten of uit stallen op den openbaren weg te laten loopen I deelen mede, dat overtreding van ge- I noemde bepaling wordt gestraft met een I hechtenis van ten hoogste dagen of geld- I boete van ten hoogste vijf en twintig gul den. Vlissingen, 28 November 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DIENSTPLICHT. inlevering zakboekjes. De Burgemeester van Vlissingen ver- f.zoekt, ingevolge aanschrijving van den Commandant van het 14e reg. Infanterie, dato 24 November jl., den verlofgangers, in gelijfd voor deze gemeente, van de lichting 1917, behoorende tot genoemd Regiment, hunne zakboekjes ten spoedigste ten ge meentehuize, 4e afdeeling, in te leveren ter wijziging van de mobilisatie-indeeling. Vlissingen, 29 November 1924. De Burgemeester van Vlissingen. VAN WOELDEREN. Etalages en Exposities. Het loopt naar den alouden Sinter- |T!aasdag en het ligt dus voor de hand dat de winkels zich extra uitsloven om tiet publiek te trekken. De ouderwet sere „tafels" zijn niet meer in zwang de winkels hebben wel extra voorraden en allerlei nieuwigheden, maar het in richten van een speciale Sinterklaas etalage schijnt niet meer in de mode. De groote winkelramen bieden gelegen heid genoeg om al het fraais ten toon te stellen. Het publiek kan zich dan zoo lang aan de beschouwing ervan ver gapen als het zelf wil. In de grootste wijk van de residentie, Duinoord geheefen, hebben de winke liers zich' vereenigd' om dezer dagen een wedstrijd te organiseeren in het etaleeren. Op zichzelf is dit niets nieuws maar men heeft getracht door allerlei attracties de aandacht te trek ken. Er trok 's avonds een muziekkorps door de straten en een groot sfraator- „Men moet niets afschaffen", zeide Prof. Bolland. En zeker niet het motto Geef MIJ maar (Ingez. Mededeeling.) "oman door REINHOLD ORTMANN. 15) Dus moeten zijn wezenlijk groote inkomsten uit een andere bron vloei en. En hoe we ook ons best deden, het Weef bij vermoedens, maar op zekeren dag scheen de heer Von Lindow deel in een heel onaangename zaak van wis- selvervalsching te hebben. Er was sprake van een jongen Engelschmdn, die, om een groote speelschuld te vol doen, zich van een wissel had bediend, welke volgens dengene, die hem accep teerde, vaisch was. De heer Von Lin dow had dien wissel in betaling geno den en hij werd er nu van verdacht, dat hij niet alleen van de vervalsching had geweten, maar dat hij had mede- Seholpen om zoodoende den jongen ongelschman, die tot een zeer rijke familie behoorde, in zijn macht te krij- p®, teneinde hem dan later steeds geid ,e kunnen afpersen. Bij 't vooronder- Mek was hij slechts getuige, maar bij 't eerste verhoor moest hij al we! den indruk krijgen, dat er veel kans was, d c6 za z'c'1 00'< 'e8en ^em '<eer_ p' En misschien vreesde hij wel, dat r dan nog meer uit zijn leven bekend 1011 worden, dat geen daglicht kon ri'oD 'n..e"c geval werd hem plotseling p Beriijnsche grond te heet en gaf hij j. yoorkeur aan te vertrekken. Van en tijd af bleef hij verdwenen. Zijn gel hield er den moed in. Natuurlijk werd1 er gedanst en het gevolg was dat het zeer druk was, hetgeen natuur lijk den winkeliers ten goede zal zijn gekomen. Eenige grappenmakers' op zeer ouderwefsche rijwielen zorgden voor afwisseling en alles te samen was er voor de jongelui jolijt in overvloed. Het meest nationale vermaak van hos- sen-hossen vierde natuurlijk weer hog- tij. Zonderling toch dat ons volk niet zingt. We hebben het vermaak weer gadegeslagen en het eenige wat er aan ontbreekt is de zang. Hoe zou dat toch komen En het vreeselijkste wat er bij gebeuren kan is dat men eens wel zingt doch dan komt er altijd een dronke- mansgebrul ios. Een Fransche journa liste, die indertijd de Kroningsfeesten in 1898 in ons land medemaakte, werd bi zonder getroffen door 't hosse-hossen- vermaak, waarvan zij de portée hee- lemaai niet begreep. Ze meende dat het „osse-ossen" was en merkte op* dat men zich wel eenigermate „comme des boeufs" aanstelde. Het trof haar ook, dat zij nimmer gezang hoorde. In de kwarteeuw, die er sinds de Kro ningsfeesten is verloopen, is er ondanks alle pogingen aan het nationale ver maak niets veranderd. Nog altijd wordt er aan lange slierten van jongens en meisjes gehost en nog altijd schijnt een massale botsing van twee hossende groepen het toppunt van vermaak te zijn. Volgens eenige jongelui, die een mu- ziekclubje vormden en druk aan caba ret deden, is er geen Hollandsche mu ziek en zijn er geen Holiandsebe liedjes. Men liet ons een paar der nieuwste Hollandsche „Schlagers" zien en waar lijk, we moeten erkennen dat zij bizon der onbenullig waren. De nieuwste En- gelsche en Fransche stukken staken er verre boven uit. De vraag is nu maar, zijn er geen goede Hollandsche, omdat men die toch niet zingt, of zingt men geen Hollandsche, omdat zij er niet zijn De geleerden mogen het uit maken. Om nog eens even op de winkeliers terug te komen. Het is ons maar niet duidelijk of hun zaken goed of niet goed gaan. Toevallig vernamen wij dezer dagen iets dat op het laatste zou duiden. In October zond een bureau kwitanties uit, die bijna geheel aan winkeliers gèricht waren. De bedragen die geïnd moesten worden waren over het algemeen gering. Bij eerste aanbie ding der kwitanties werd in totaal nog niet één procent van het totale bedrag geïnd. Overal werd de honoreering uit gesteld, soms tot begin Januari. In één maand tijds was met veel moeite (en dus veel kosten) 12 van het totale bedrag binnen. Wijst dit nu op een slechten gang van zaken bij den handeldrijvenden middenstand of heeft dit andere oorza ken. Men heetf ons. meermalen verteld dat de winkeliers zóó te lijden hebben van wanbetaling aan de zijde van hun klanten, maar van andere zijde heeft men ons vaak verzekerd dat de winke liers zelf uiterst traag zijn in het vol doen van hun nota's. In hoeverre het een met het ander in verband staat, is niet uit te maken. Van etaleeren sprekend, een enkel woord over de expositie van schoone vrouwen in fraaie oostuums, die ais de Palace of Beauty in de Koninklijke Bazar zijn te... bezichtigen. Eigenaar dig is het dat op deze nieuwigheid zeer verschillend gereageerd wordt door de kijkers. Er zijn er die zeer ge choqueerd worden door deze tentoon stelling van vrouwen, wijl het hun hin- angst was trouwens onnoodig geweest, want door bijzondere omstandigheden, waarmee we nu niets te maken hebben, werd het onderzoek geëindigd' en daar door verviel ook de mogelijkheid, dat de heer Von Lindow vervolgd kon worden. Wij hadden geen redenen om ons verder over hem te bekommeren, maar nu werden wij er toegebracht, doordat de politie te Weenen ons ver zocht hem op te sporen. De commissaris hoorde met steeds grooter wordende belangstelling naar deze wel wat breedvoerige uiteenzet tingen. Belangrijke of sensationeele gevallen behoorden in zijn ambt tot de zeldzaamheden. En 't gewicht, waar mee zijn collega uit Berlijn oogenschijn- lijk de zaak behandelde, had langza merhand in hem het denkbeeld ge vormd, dat er zich hier mogelijk een gelegenheid voordeed, waarin hij kon foonen, welk een schérpen blik hij had. Hij maakte dus een opmerking, die bewijs moest pfleggen van zijn belang stelling en met een bevestigend knikje ging de andere voort Ais niet alle teekenen bedriegen, heeft mijnheer Von Lindow, die zich volgens zijn dochter ergens in Amerika bevindt, den meesten tijd te Weenen gewoond, nadat hij zijn naam en uiter lijk had veranderd. Men deelde ons van daar mede, dat men in den laatsten tijd een groepje personen in 't oog hield', wier handelingen het daglicht schenen te schuwen. Daar men ze echter nog slechts verdacht, had men nog niet kunnen ingrijpen, maar wel had men derf dat menschen zich er toe leenen om „bekeken" te worden. Zij zijn het die er iets vernederends in zien dat zulks geschiedt. Dit nu lijkt ons over dreven. Het is wel te hopen dat het niet alge meen ingang gaat vinden en straks „heusche" ledepoppen in de etalages verschijnen, maar ten slotte is het zóó ver niet. Wij zouden geneigd zijn te vragen of niet alle vrouwen zich op haar tijd trachten ten prooi te maken aan bezichtiging. Zij dragen toch niet hun fraaie kleeren om niet gezien te worden Nu scheelt het natuurlijk wel iets of men er speciaal voor gaat po seeren om gezien te worden en ieder een vrijheid krijgt om opzettelijk en onderzoekend te kijken dan wel of men zich keurig kleedt om geprezen te worden, maar principieel is daarin geen verschil. Afschuwelijk uit een oogpunt van menschelfjkheid achten wij dit kijkspelletje niet, en misschien heeft het zijn aesthetisch nut, dat men eens in de gelegenheid is volle aandacht aan een bizonder fraaie kleeding te wijden. De mode-shows die overal in de mode komen hebben dit goede dat zij den smaak bevorderen. Dat men plaats van stijve rottan-poppen met dwaze wassen koppen er op, jonge elegante vrouwen de kleeren laat dragen, heeft voor de tentoonstelling van de kleeren heel veel vóór en wij zouden niet weten welke schade er aan de be- teekenis dier vrouwen wordt berok kend, wanneer zij meehelpen om het mooie te doen uitkomen. Met de Sandwich-mannen, die afgrij selijk worden toegetakeld met allerlei narre-pakken en daarmede voor gek loopen, kunnen wij medelijden gevoe len. Zij worden door dit bedrijf naar omlaag getrokken in hun beteekènis als mensch, maar in het poséeren van deze vrouwen die de kunst en den smaak helpen bevorderen, kunnen wij niets onteerends zien. Er zal misschien bij de kijkers wel eens een enkele zijn die met zijn blikken langs het m,ooie heengaat en in zijn gedachten iets heeft, dat hier afwezig behoorde te blijven, maar dit pleit niet tegen de daad dezer vrouwen maar wel tegen de kwaliteit der kijkers. En voor dezulken is niemand ooit veilig. Op zichzelf zien w.ij niets afkeu renswaardigs in deze -expositie mits men daarbij strenge- 'grenzen blijft stellen. EIBER.' De hausse in New-York. Teekenen van economische op leving. Zullen de omzetten in Amerikanen ook te Amsterdam toenemen De lusteloosheid op de locale markt. Het per sonenvervoer op Zuid-Amerika. De daling in aand. H. A. L. Sommige industrials beter. Beleggingswaarden vast. De tegenstelling tusschen de New- Yorksche en de Europeesche fondsen- markten blijft bestaan terwijl men hier den indruk krijgt alsof de jaarswisse ling reeds haar schaduw vooruit werpt, viert de speculatie aan de overzijde hoogtij en keert na elke reactie dusver de willige stemming terug. We wezen er eerder op dat de redenen voor de geëxciteerde stemming in Wallstreet voor een goed deel ligt in het senti ment in vele gevallen worden onte genzeggelijk de schoonste toekomst verwachtingen reeds verdisconteerd en ook in de Unie zijn er beurslieden die waarschuwend den vinger opstekeri. redenen om te gelooven, dat door de bedoelde personen een of' andere on derneming op touw was gezet. En ik kan u, mijnheer de commissaris, wel mededeelen, dat men een bende hoogst gevaarlijke vervaischers van bankno ten op het spoor is. Hebben die men schen nu gemerkt, dat de politie op hen let, of vonden zij het raadzamer eenigen tijd van elkaar te gaan hoe 't ook zij, allen zijn plotseling uit den ge zichtskring van de Weener politie ver dwenen. Zij zijn naar alle richtingen heen verdwenen en het spoor van ieder moet gevolgd worden. De grootste moeilijkheid bestaat nu daarin, dat geen der personen over wie ik spreek, onder hun eigen naam bekend is. Zekere om standigheden, die ik echter niet ken, hebben nu de Oostenrijksche overheid doen vermoeden, dat één der verdwe nen individuen de heer Von Lindow is. M'en heeft ons om nadere inlichtingen verzocht en om een portret gevraagd, hetwelk wij toevallig bezaten. En nu schijnt het niet meer aan twijfel onder hevig te zijn, of de verdachte persoon is mijnheer Von Lindow. En daar men redenen had te gelooven dat deze naar Duitsehlandi was uitgeweken, heeft men ons opgedragen uit te vinden, waar hij zich ophoudt en hem scherp, maar on gemerkt te bewaken opdat de uitvoe ring van de misdaad kan worden voor komen. Ik zie in, dat u onder dergelijke omstandigheden 't allereerst er aan dacht hem ten huize zijner dochter te zoeken. Maar, eerlijk gezegd, geloof ik Daarnaast schijnen evenwel de symp tomen van economische redres toe te nemen en verkrijgt de hausse op die wijze een meer wezenlijke stimulans. Zoo is de productie van ijzer en staal vooruitgaande en loopen tegelijkertijd ook de prijzen iets op, wat op levendige vraag wijst. Meerdere hoogovens zijn weer in bedrijf gesteld allengs neemt de capaciteit der staalfabrieken toe, zoo dat het percentage, hetwelk tot circa 50 was ingezonken, nu weer tot circa 70 is verhoogd, wat van temeer be- teekenis is wanneer bedacht wordt dat het productievermogen der Amerikaan- sche staalfabrieken in den oorlogstijd aanmerkelijk gestegen is zoo kunnen thans per jaar bijna 57 millioen ton stalen blokken worden geproduceerd tegen 38 miliioen ton tien jaar geleden. De koperexporten zijn de laatste maan den beduidend toegenomen, de prijs is van 12% ct. per Amer. pond tot ruim 14 ct. opgeloopen, de bestellingen der spoorwegen moeten nog altijd zeer om vangrijk zijn, dank zij de bevredigende ontvangsten gedurende 1924. Hierbij is vooral opmerkelijk dat in de meeste ge vallen weliswaar de bruto's beduidend zijn gedaald, maar dat de netto's wei nig beneden die van 1923 blijven. Ge durende 1923 hebben de spoorwegen ruim 900 millioen op de exploitatie bespaard, waarvan een groot deel in den vorm van vrachtverlagingen aan het publiek is ten goede gekomen. De meerdere welvaart in het Westen, ge volg van de prijsstijging der granen, is uiteraard voor heel het economisch le ven in de Unie een factor van de groot ste beteekenis, tevens is in het Zuiden dank zij de hooge katoenprijzen en den meevallenden oogst de welvaart der bevolking toegenomen. Waar men thans onder Cooiidge's bewind een verdere inkrimping der staatsbemoei ing, bovendien ook een algemeene be lastingverlaging meent te mogen ver wachten, beschouwt men een verdere opleving van handel en bedrijf in de Unie hier en daar als onvoorwaarde lijk zeker, een beschouwing waarvan de speculatie in Wallstreet handig gebruik maakt. De omzetten blijven daar groot; dagelijks gaan er soms meer dan 2 mil lioen stukken van de eene hand in de andere en het zou de New-Yorksche draadtrekkers zeker niet onaangenaam zijn wanneer het hun gelukken kon Am sterdam mee te krijgen. Amsterdam was vroeger altijd een zeer dankbaar afzetgebied voor shares, welke men aan de overzij kwijt wilde wezen. En men heeft de laatste weken ook hier de vraag gesteld of de geschiedenis zich zal herhalen. Wel heeft men hier slech te ervaringen met Amerikanen gehad, daarvan is veel vergeten en nog altijd heeft men hier de hebbelijkheid te wil len koopen wanneer de markt reeds een flinke rijzing achter den rug heeft. In derdaad heeft de handel in Amerikaan- niet, dat u dan op het goede spoor is. Zoo de politie te Weenen echter niet dwaalt, wat nog niet onmogelijk is, ben ik toch van meening, naar den in druk te. oordeelen, dien juffrouw Von Lindow op mij heeft gemaakt, dat zij niets weet van haar vaders verblijf en zijn werk der duisternis. De dame ziet er werkelijk niet uit, alsof zij betrekkin gen zou onderhouden met de misdadi- gerswereld. En 't zou dan ook onbe grijpelijk zijn, welken beweeggrond zij had gehad, om zich in onze kleine stad te vestigen, waar men moeilijk een dergelijk geheim zou kunnen bewaren. Misschien zouden wij .daarvoor toch wel een verklaring kunnen vinden. Maar ik geef u gaarne toe, dat er voor- loopig geen reden bestaat, al te vee! te combineeren. Tot nu toe kunnen wij juffrouw Von Lindow nog van niets beschuldigen en als het blijkt, dat zij geen betrekkingen met haar vader on derhoudt, zal zij ook op geen enkele wijze worden lastig gevallen. U wenscht dus, dat ik de jonge dame hier Iaat komen, of dat ik een fiinken beambte naar haar toezend, om haar in haar huis te ondervragen Even trilde er een spotachtig lachje om de dunne lippen van den Berlijner. Deze weg zou niet aan te bevelen zijn, meneer de commissaris, zeide hij beleefd. Want als daar werkelijk iets niet in orde is, zal men u de waarheid niet zeggen en dan zou het verhoor een waarschuwing zijn, .die juist op tijd kwam. Maar al werden deze woorden ook t^Brionden Kortfiolw MrKetm cpreritfifenJtvridtKorpm iNSTRUMENTENy' \AJenctr^USïn~ Veniroyvoen tot fr&jwde en welbekende adres M.J.n.KESSELS Fabriek van Muf.JaM TILBURG Industrie-jfraerf 44» Vraagt Catalogen. scne waarden te Amsterdam zich de laatste weken uitgebreid de vroeger bestaande belemmeringen zijn grooten- deels weggevallen. De arbitrage kan weer haar bedrijf opvatten, de koersen van New-York komen op tijd en bij den vrij stabielen stand van den dollar zijn ze een tamelijk betrouwbare maatstaf voor de noteeringen welke hier worden gemaakt. En de oude namen Eries, Frisco's, Wabash, Kansas City etc., ze wekken bij velen de herinnering op aan zoete winsten in korten tijd, zoodat men geneigd wordt het nu ook maar weer eens te wagen. Nog is de handel in Yankees hier niet algemeen in de provincie merkt men er nog niet veel van op de kantoren, wanneer de bewe ging te New-York maar lang genoeg aanhoudt, kan dat echter ook verande ren. De oude spreuk is nog altijd weer Wat er geweest is, dat zal er zijn en wat er gedaan is, dat zal gedaan wor den er is niets nieuws onder de zon. Of met een meer modern woord on revient toujours a son premier amours. En de bekende waarschu wing is daarom misschien ook hier niet van onpas Hier ligt een goede vinger wijzing koop nimmer na een. groote rijzing. Hoe groot die rijzing dusver was moge uit het volgende staatje blij ken 2 30 Jan. Oct. thans Topeka 07 106% 111 Baltimore 58% 61 70 Gewone Erie 21 27)4 31 Kansas City Southern 18)4 24% 31 St.Louis San Francisco 1934 37% 56)4 Missouri Kansas Texas 11% 15% 26% Chic. Rock Island Pac. 23% 34 47 Southern Railway 38% 66% 79 Union Pacific 128 139 147% Wabach Gewone aand. 10% 15% 21% Idem Preferente 34% 44% 54 Am. Car c£ Foundry 162 163 172 Gewone Steels 98% 108 115%- De verleiding voor de speculatief aangelegde naturen om zich in Yan kees te begeven is te sterker omdat de Locale Markt ten onzent nu reeds we ken in een toestand van lethargie ver keert. Men is het er wel algemeen over eens dat de vooruitzichten van de mees te cultuurondernemingen zeer bevredi gend zijn, het gaat toch niet aan op de resultaten van meer dan één jaar voor uit te loopen, teminder omdat meer dan eens ook over gunstige jaren het divi dend tegenvalt wegens het conserva tisme der directie, die dan groote be dragen voor reserve of afschrijvingen bestemt. Vandaar dat er voor een ver dere koersrijzing geen durf is de on dernemingslust is finaal geweken, in sommige afdeelingen gaat vrijwel niets meer om. Dit geldt bijvoorbeeld van Rubberwaarden, waarvoor allicht een nieuw avans gerechtvaardigd zou zijn, ware het niet dat de toekomstige prijs van het artikel in hooge mate onzeker is wegens de kunstmatige methoden waarmede men de productie heeft doen inkrimpen. Het verzet hiertegen neemt toe en kan na verloop van tijd tot on aangename verrassingen leiden. De prijs kan zich dusver op 1 s'h. 4% a 5% d. handhaven en nog steeds hou den de vóórverkoopen aan tegen prijzen nog zoo beleefd geuit, de commissaris voelde toch wel het lesje, dat hem ge geven werd. En daarom antwoordde hij iets geprikkeld En hoe heeft u zich dan eigenlijk onze inmenging voorgesteld. Als ik u goed begrepen heb, gelooft u toch, dat de bewuste heer Von Lindow met zijn dochter in betrekking staaf, of er zich waarschijnlijk heeft verborgen Om zulks te constateeren, is er mijns in ziens geen eenvoudiger middel dan hetgeen ik aanried, waarbij wij tegelijk de villa kunnen doorzoeken. Ik heb tenminste altijd hetTneest gehouden van recht door zee te gaan, waarde collega en ik kan u op grond van lang jarige ervaring verzekeren dat het mij daarbij niet slecht is gegaan. jlk zou u daarin volkomen gelijk geven, als wij een wettige reden tot zulk een ingrijpen hadden. Maar mis schien heb ik er niet genoeg op gewe zen, dat wij zulke redenen niet hebben en dat ook de politie te Weenen ons dringend heeft verzocht, uiterst be hoedzaam te werk te gaan. Dus voor- loopig kunnen wij niets doen als goed opletten. En 't spreekt vanzelf, dat ik het meeste werk op mij zal nemen, 't Is mij voldoende, als ik zou mogen be schikken over een fiinken agent, over wien ik mij vrij mag vervoegen, en als ti mij als het noodig mocht worden, wilt helpen. Want natuurlijk mag ik niet eigenmachtig optreden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1