Ier sta É8ad 62e Jaargang 1924 VR1JDAO 28 NOVEMBER BINNENLAND Gesprongen Kloosterh&lsem Stads= en Provincienieuws itfo282' VLISSINGSCHE COURANT t nummer bestaal uit 2 bladen ABONNEMENTS-PRIjS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco Joor het geheele riik ƒ2.50. Week-abon- „e,neuten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRÏJS Van 14 regels: T.ïG voor iedere ,egel meer 26 centbij abonnement spe- 1 ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij (ooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke ,epel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 27 November, Algemeen debat. Wederom moesten alle puntjes uit de justiliebegroofing de revue passee- ren, gelijk dit in het voorjaar ook is geschied. Voorwaardelijke veroordeeling, her ziening van het gevangeniswezen, hu welijksrecht, natuurlijke kinderen, die renbescherming, psychopatenwet en nog veei meer werd achtereenvolgens behandeld. De voorwaardelijke veroordeeling leeft naast veel goeds, veel nadeelen. De proeftijd is dikwijls- te lang en soms te kort. Er werd o.a. door den heer Boon aangedrongen op een betere re geling, waardoor het mogelijk wordt dat voor een deel der straf voorwaar delijke opschorting wordt toegepast. Eventjes kennismaking met de gevan genis doet het afschrikwekkende daar van kennen. Herziening van het gevangeniswezen wenscht men o.a. in dezen zin dat het bewakingspersoneel deskundig zal worden geschoold zoodat daarvan een goede invloed zal uitgaan op de ge vangenen. Cursussen in hygiëne zoo wel ais in beginselen van de psychiatrie zijn gewenscht. De moeilijke positie van het natuur lijke kind is wederom van eile kanten bekeken. Er doet zich hierbij een lastig vraagstuk voor dat spoedig oplossing 'vraagt, vooral in verband met het op volgend huwelijk van de ongehuwde moeder. De heer Kieerekoper betoogde met vele voorbeelden dat de versobering van den staatsdienst bij deze afdeeling niet is geschied zonder schade te doen aan de vitale belangen van het recht. Hij wees daarbij vooral op de reclas- seering. Het aantal reclasseeringsamb- tenaren is verminderd. Echter ontstaat daardoor het gevaar dat het instituut der voorwaardelijke veroordeeling niet tot zijn recht komt. Hoe meer voor waardelijke veroordeeling, hoe meer uitwinning van kosten Wat de Minis ter echter op het ééne punt vermin dering reclasseering wint, verliest hij op het andere. Natuurlijk heeft de heer Kieerekoper zich nogal dik gemaakt over het be faamde artikel van mr. Dulleman in het Weekblad van het Recht waarin van klassenstrijd-fanatici werd gespro ken. De.Minister keurde dit niet goed maar de geestesgesteldheid van den ambtenaar die deze uitdrukking ge bruikte, is niet afgekeurd en dat had hi.i graag gezien. Verandering in de voorwaardelijke veroordeeling achtte de Minister niet fewenscht, behalve op een enkel punt "I. het stellen van bizondere voorwaar den bij straffen minder dan twee maanden. Herziening van het gevangeniswezen is in voorbereiding bij een commissie jm dus liet de Minister dit punt gaan. mi stelt-thans prijs op spoedige behan deling van de Psychopathenwet. Inzake het natuurlijke kind wachtte de Minis ter het rapport der commissieLim burg af, gelijk ook ten aanzien van de Positie van de gehuwde vrouw Van achterstelling der gehuwde vrouw is ween maar sprake wanneer men uit fat van de gedachte dat man en vrouw precies gelijk zijn. Het woord achterstelling houdt een afkeuring in, dm de Minister niet aanvaardt. Overige puntjes liet de Minister kalmpjes zwemmen. Er heersclite een weldadige rust jn de hamer. Het aantal aanwezigen steeg n|6t boven de twintig. Avondvergadering. Voortgezet werd de behandeling van de begrooting van arbeid. De heer Bak- ber betoogt dat de afschaffing van 7 uspecteurs van de veterinaire coumis- Sto de gezondheid van den veestapel tot ten goede zal komen. Ook zal de «zuiniging, welke men zich daarvan ?Jr voorgesteld, niet worden bereikt. De heer Deckers bespraekt de sa- ddwerking tusschen den Vleeschkeu- dm ,'ens' en ('en Veeartsenijkundigen Etoze zaak hangt reeds vele jaren herhaaldelijk is met klem op een in nige samenwerking aangedrongen. Spr. acht deze samenwerking van het grootste belang voor den landbow. De heer Ament kan zich eveneens zeer goed vereenigen met de combina tie van beide genoemde diensten. De heer Van Voorst tot Voorst voelt zeer veel voor de bezuiniging, welke uit de fusie van beide diensten zal kunnen worden.verkregen. De minister acht het begrijpelijk, dat er tot dusver nog eenig misverstand over de reorganisatie bestaat. Spreker deelt mede, dat een ingestelde commis sie eenparig heeft geadviseerd om de exportkeuring te voegen bij de gewone vleeschkeuring, hetgeen een' bezuiniging zou opleveren van ƒ60.000. Daartegen kwam toen uit iandbouwkringen be zwaar, en het gevolg is,, dat tot deze fusie nog niet is overgegaan. De heer Van Voorst tot Voorst acht het gewenscht, dat iedere gemeente be- schikkken kan over een eenvoudig keu ringslokaal, vooral met het oog op noodkeuringen. Een bedrag van 1500 acht spr. voor een dergelijk lokaal zeer zeker voldoende. De heer Deckers bespreekt art 8 van de Vieesehkeuringswet. Spreker merkt op dat het voorkomt, dat bij vervoer van vleesch naar een andere gemeente (usschenliggende gemeenten dit vleesch ook aan een keuring onderwerpen en daarvoor betaling vragen. Dit is zeer onbillijk, omdat daardoor de lasten zeer aanzienlijk worden verhoogd, het geen toch niet in de bedoeling van den wetgever kan hebben gelegen. De minister zegt bereid te zijn om na te'gaan, of er werkelijk voldoende aan leiding is om maatregelen te nemen of overleg te plegen in den zin als door den heer Van Voorst is bedoeld. Den heer Deckers deelde spreker nog mede, dat de landbouworganisaties bij uitvoering van regelingen voortvloeien de uit de Vieesehkeuringswet steeds zij gehoord. De vliegtocht Nederiand-Indië. De gouverneur-generaal van Ned.- lndië heeft de vliegers ten zijnen paleize ontvangen en zeide, dat de groote drukte en de bijzondere levendigheid op Tjililitan hem zeer aangenaam wa ren geweest.Het was daardoor een on-r vergefelijk moment geworden en eer schooner herinnering dan wanneer iki kalm en rustig te midden van een or.-I bewogen publiek u had toegesproken.? De Landvoogd zond mede namens, de vliegers een telegram aan de Konin gin en bezichtigde gisterenmorgen he: toestel. Verpachtingen in Zeeiand. De minister van financiën heeft uit voerig geantwoord op de vragen van den heer Dresselhuys over het optreden van het bestuur der registratie in Zee land tegen het in die provincie be staand gc-.bruik van verhuring van pachthoeven op langen termijn tegen matige pachtsommen. Uit het antwoord blijkt, dat niet op getreden wordt tegen een bestaand ge bruik van verhuring tegen matige pachtsommen, doch in die gevallen, waarin de pachtsommen, in verhouding tot de pachtwaarde, veel te laag zijn. Twee besproken gevallen zijn eerst in 1924 aan de administratie bekencf ge worden. Een vroeger optreden was daardoor niet mogelijk. Verder schrijft de minister nog. dat slechts in het belang van 's rijks schat kist wordt opgetreden tegen verpach tingen onder bijzondere omstandighe den, die zij mogen dit niet als doel hebben een groote benadeeiing van die schatkist ten gevolge hebben. De anti-rev. partij en de verkiezingen. Naar de „N. Leidsche Crt." meldt, heeft het centraal-comité van anti-rev. kiesvereenigingen besloten, bij de ko mende verkiezingen met één candida- tenlijst uit te komen, plus e>en bijlijst. Bij de vorige verkiezingen werden, gelijk bekend is, vijf candidatenlijsten ingediend. Het jubileum der Reddingmaatschappijen Naar „de Avondp." verneemt za! naar ruwe schatting het totaal der in zamelingen voor het nationaal hulde blijk aan de Redding-Maatschappijen bij haar eeuwfeest, ongeveer f 20.000 bedragen. Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. In een te Utrecht gehouden buiten gewone algemeene vergadering van den Prot.Christ. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel ter bespreking van de duurteactie werd met algemeene stem men een motie aangenomen, Waarin volle instemming wordt betuigd met deze actie, waarbij de vijf erkende or ganisaties van spoor- en tramwegper soneel zich thans gemeenschappelijk met een verzoek tot de directie 'zullen wenden, om in verband met de stijging van de kosten der levensmiddelen aan het personeel een bijslag op de loonen te geven. De vergadering sprak ais haar oor deel uit, dat, waar de inkomsten van 1 Januari 1921 sindsdien met 18i/2 zijn verminderd, die van het werkplaats- personeel met 23J4 werden verlaagd en aan de beambten op de vierde klasse standplaatsen een nog hoog ere korting opgelegd is, terwijl de verstrekking der dienstkleeding werd beperkt en de diensttijden verlengd een verhooging der inkomsten dringend noodzakelijk moet worden geacht. Rijksregeling voor de winkelsluiting. De besturen van den Ned. Bond van Handelaars in Manufacturen en aanver wante vakken St. Willebrordus en van den Chr. Bond van Winkeliers in Ma nufacturen en aanverwante artikelen, hebben aan den minister v. aTbeid, han del en nijverheid verzocht geen gevolg te geven aan den aandrang om uitvoe ring te geven aan de Arbeidswet 1918, in het bijzonder wat betreft het Werk tijdenbesluit voor winkels en kantoren en mede te willen bevorderen dat spoe dig een rijksregeling voor de winkel sluiting in het leven worde geroepen. Een eigenaardig grensgeval. Nu mevrouw PoldermanGerritsen zitting nam in den raad der gemeente Bergen op Zoom is het wei eigenaardig er op te wijzen hoe dit lidmaatschap op de grens der mogelijkheden ligt. Tusschen de gemeente Bergen op Zoom en Halsteren ligt een zeer grillige grens. De weg naar Tholen is aan stonds als men de brug over de Zoom is gepasseerd, Haistersch grondge bied. Veie bewoners vestigden zich hier o.a. raadsleden Van Dordt, Kanters, die daarom ophielden lid van den raad te zijn. De laatste candidate op de V.D.-lijst was mevrouw Polderman. De woning van den heer Polderman nu staat op de grens, en .vel 2/3 deel op Haistersch terrein, 1/3 op Bergsch. Omdat op dat 1/3 deel de voor deur uitkomt worden de heer en mevrouw Polderman inwoners van Bergen op Zoom geacht te zijn en kan mevr. raadslid zijn. Op 't kantje at PROVINCIALE STATEN. Het rapport is verschenen van de electriciteits-commissie voor de mid dengroep van Zeeland, welk rapport aan de Prov. Staten is uitgebracht. Aan dit rapport ontieenen wij het volgende Een vergelijking is opgemaakt van de kosten van stroomlevering van de Prov. Noord-Brabantsche Electr. Mij. en van de Société te Vlissingen. Hierbij is Goes als plaats van levering gesteld, terwijl gedacht is aan twee kabels van voldoende capaciteit om den stroom aan te voeren. (Gebruik werd. gemaakt van de gegevens, ingekomen van ver schillende gemeente-besturen in ver band met den vermoedelijk af te nemen stroom). Der commissie gewerden nu de vol gende berekeningen. 1 K.W.U. van de P. N. E. M. zou dan kosten 15.89 cent. 1 K.W.U. van de Société zou dan kosten 16.3 cent. Bij halve afname van het te verwach ten gebruik zouden de berekeningen als volgt uitvajlen 1 K.W.U. van de P. N. E. M. 25.3 ct. 1 K.W.U. van de Société 21.3 cent. Bij dubbele afname van het te ver wachten verbruik kregen we de vol gende uitkomst 1 K.W.U. van de P. N. E. M. 13.67 ct. 1 K.W.U. van de Société 15.27 cent. In het eerste geval zou naar ons ge schat verbruik de P. N. E. M. ƒ2000 goedkooper zijn, doch bij half verbruik zou ze 10.000 duurder wezen dan de Société. Nu is het duidelijk, dat om tot het eerste stadium te komen het tweede ge val gepasseerd moet worden, en een be drag van 10.000 is dan niet zonder beteekenis. Dat alles geldt alleen de voorziening van de Bevelanden. Komt Walcheren er bij, dan komt dit ten ongunste van de P.N.E.M. met een jaarlijksch bedrag van ruim 12.000. De adviseur der commissie beveelt de stroomlevering door de Société aan. Met deze beslissing kan de Commis sie zich nog niet tevreden stellen. Wel is nu een vergelijking gemaakt tusschen de beitje offertes, maar we moeten ook weten aan welken prijs de gemeenten dan stroom zullen kunnen betrekken. Bij deze berekening is de adviseur uitgegaan van de gedachte, dat de Société den stroom zou leveren zoowel voor Walcheren (zonder Mid delburg en Vlissingen) als^oor Noord- Beveiand en geheel Zuid-Beveland. Hij komt dan aan een bedrag van 32.885 cent inclusief de kosten van het hoog spanningsnet, waarvoor de gemeenten netto zouden kunnen inkoopen. Hij acht dezen prijs echter beslist te hoog en be weert dat de gemeenten niet meer dan 20 cent kunnen betalen en dan nog deze stroom (e meten aan de laagspannings- zijde der transformatoren. Hieruit zou volgen, dat een belangrijke subsidie, ruim ƒ90.000 per jaar, noodig zou zijn. Waarschijnlijk is de deskundige mede geschrokken van dit hooge be drag en doet hij een' goedkooper oplos sing aan de hand. Hij onttrekt dan Zuid-Beveland beoosten het kanaai aan het geheel en meent, dat hef hoogspan ningsnet daardoor met 340.000 zou worden ontlast, waardoor men met ruim 12.000 minder subsidie zou toe komen. Het Oostelijk gedeelte zou alsdan voor twee mogelijkheden staan. Of wel een kleine centrale in het centrum, of wel bediening door de P. N. E. M. Voor het eerste geval wordt de mogelijkheid aan de hand gedaan om de electrici- teit op te wekken door gas. Misschien ware hierin een oplossing te vinden voor de moeilijkheid der concessie- M.A.B.E.G. In dit kort tijdsbestek kon de commissie zich hiervan niet volledig op de hoogte stellen, mede ook al weer, omdat zij zeer beperkt is in hare mid delen. Wel is de commissie op andere wijze met de M.A.B.E.G. in overleg getreden. Hierbij bleek, dat de M.A.B.E.G. het handen helpt direct liefst zou zien, dat de betrokken ge meenten hare gasfabrieken in eigen be heer zouden overnemen, waarbij de M.A.B.E.G. z'ch bereid verklaarde een nader te bepalen bedrag of gedeelte der geleden verliezen voor hare rekening te nemen. De commissie meent gerust te kunnen zeggen, dat de oplossing iangs dien weg niet gevonden zal kun nen worden, in dat geval verlangt de M.A.B.E.G. een jaarlijksehe som als vergoeding voor den minderen gasver- koop en zij stelt die bedragen voor Krabbendijke op 2.090 en voor de gas fabrieken te KruinmgëhIerseke op ƒ1.800, dus jaarlijks ƒ3.890. De com missie meent, dat een dergelijk bedrag een eventueele electriciteitsvoorziening al te zeer zou belasten en zocht de uit komst in een meer economisch werken. Kunnen die drie kleine fabrieken niet worden omgezet in één fabriek, die dan het geheele gebied voorziet Ook op deze vraag heeft de commissie een ant woord gekregen M.A.B.E.G. wil de gasfabrieken combineeren. Daartoe is o.m. noodig een persleiding, alsmede de bouw van een kleine tusschengas- houder voor de plaatsen Oostdijk én Waarde. De kosten zouden aan de M.A.B.E.G. moeten worden verstrekt, terwijl de betrokken gemeenten hare toestemming zouden moeten geven om de bedrijven fe combineeren. De totale kosten van dezen bouw worden door haar berekend op ƒ57.500. (Op een dertigparige annuïteit a 6 pet. zou dit ƒ4177.26 per iaar, op een veertigjarige annuïteit a 6 pet. zou dit ƒ3821.51 be dragen.) Verder is gebleken, dat behalve Goes, de gemeenten met een eigen gas fabriek zeer zwaar de gevolgen inzien van een eventueele electriciteitsvoorzie ning, zoodat eenige garantie dezerzijds öf moeilijk zal zijn te krijgen, öf zeer aan den voorzichtigen kant zal worden gegeven. De commissie komt nog even terug op de kwestie van garantie van de zijde der der gemeenten. Deze zal nauw ver band houden en moeten houden met den prijs van den stroom. Deze prijs kan alleen worden genoemd, als een bepaald plan met bepaalde projecten is opgesteld. Dan pas kunnen de gemeen ten de perceelen en bedrijven aanwij zen, welke op rendabele wijze, dus met een redelijk tarief, te exploiteeren zijn. Wil men derhalve teleurstelling voor komen, dan dient a.h.w. voor elke ge meente een behoorlijk project met ren- tabiliteits-berekening opgemaakt te worden, terwijl aan de verschillende ge meentebesturen gewenscht zou zijn. VLISSINGEN, 28 NOVEMBER. De sectie-vergadering van den gemeenteraad. De sectie-vergadering van den ge meenteraad ter behandeling van de ge- meente-begrooting voor 1925, welke Woensdagavond 8 uur is begonnen, heeft voortgeduurd tot een half uur na middernacht. De begrooting was echter toen nog niet afgehandeld en wordt deze vergadering nu hedenavond voortgezet. Vereeniging van Christelijke Kantoor- er. Handelsbedienden. Gisterenavond kwam de afdeeling Vlissingen van bovengenoemde veree niging bijeen in het Militair Tehuis al hier, ter feestelijke herdenking van het 30-jarig bestaan van den bond. De voorzitter der afdeeling, de heer Ph. J. Woltering, sprak na de gebruikelijke opening een kort woord ter inleiding, waarin hij in den heer Nauta, secreta ris van dén bond, het hoofdbestuur gelukwenschte met dezen dag, waarop een historisch teit herdacht wordt, nl. de -oprichting der eerste Christelijke vakvereeniging. Hij wees ook op den groei van het ledental van den bond jdit bedroeg 8 jaar na dé oprichting slechts 300, in 1914, dat is 20 jaar na de oprichting, 600, terwij! het ledental in 1919 klom tot 5000. Hierna verkreeg de heer Nauta het woord. Spreker begon met te zeggen dat ais de bond op iets trotsch mag zijn, het zeker wel hierop is, dat hij de eerste Christelijke vakvereeniging in ons land is. Hij vroeg zich af, of"er wel reden is om feest te vieren, er waren geliefkoosde verwachtingen in die 30 jaren, die helaas niet allen verwezen lijkt zijn, o.a. de rijkswet op de winkel sluiting en de arbeidstijd der handels- en kantoorbedienden. Toch mogen Ave met dankbaarheid terug zien op de zegeningen waarmede God den arbeid van den bond bekroond heeft. Spreker schetst de -oprichting van den bond, waaraan de namen Weijland en Tellier vast verbonden blijven, een voudige Amsferdamsche jongens, die met leedwezen aanzagen hoe hun oudere collega's, in hun arbeid ver grijsd, zonder middelen van bestaan aan den dijk gezet werden, als hun het werk niet meer van de hand ging, ook de zieke bedienden werden vrijwel zon der hulp aan het allernoodzakelijkste ontslagen. Door de oprichting van den bond kwam hierin verandering, een onder steuningsfonds werd opgericht, han delscursussen werden gesticht, hier door kwamen ruimere maatschappe lijke levensomstandigheden. Men zag de mannen van den klassenstrijd hun verderfelijke beginselen zaaien in de arbeiderszielen, zij plaatsten daar te genover het beginsel van de liefde tot den naaste, zij .wilden geen altoos-tlu- enden strijd, maar goede verstandhou ding tusschen werkgever en werkne mer, zij wilden bevorderen de eere Gods. Tegen het standpunt van den strijd, hef standpunt van den vrede. Spreker stelt de vraag is daar iets van terecht gekomen, voor den persoon vragen we dit niet, dat is niet de vraag van den Christen. Ook bij schoolstrijd, zending, evangelisatie vraagt men niet tiaar het resultaat. Wij kunnen net ech ter met ónze oogen zien en met onze handen tasten, dat het werk van den bond niet ongezegend is, we kennen het vakonderwijs, de federatie-cursus, waaraan door tienduizenden kantoor bedienden deel wordt genomen, ook de bond heeft hierin zijn aandeel, verder hebben we de fondsen-, zooals werke- loozenkas en het ondersteuningsfonds, waardoor tientallen bedienden dag aan dag van het allernoodigste worden voorzien. Er is nog grooter zegen van God, de bond heeft een grooten in vloed bij de werkgevers alsook bij de regeering. Spreker toont met feiten aan hoe de grootste instellingen hier te lan de onze bondsbestuurders in conferen tie ontvangen, dikwijls met goede re- sulutaten. Ook de regeering vraagt den bond advies bij voor-ontwerpen op de arbeidswetten en de werkloozenzorg. De arbeid van den bond is niet alleen stoffelijk, niet enkel materialistisch, zooals velen wel zeggen. Achter het loonvraagstuk en dat van den arbeids duur liggen de geestelijke waarden, vakopleiding, vorming van het gezin, opvoeding der kinderen, alsook de be langen van kerk en school. Al dit werk is niet tot verbetering van den toe stand voor den enkeling, maar tot ver heffing van den geheelen stand van handels- en kantoorbedienden, hier valt het egoïsme weg en treedt de liefde tot den naaste naar voren, het echt Chris telijk karakter van onze vakbeweging. Ten slotte brengt de heer Nauta hulde aan onze palstaande leden, ook hier in Vlissingen, die deze lange jaren doorworsteld hebben. De voorziter bracht dank aan den spreker voor de waardeerende woorden en wekte in het bijzonder de jeugdigen in ons midden op, daar van hen vooral de toekomst van den bond zal afhan gen. De avond werd verder afgewisseld door muziek, zang en enkele voor drachten. De afdeeling mag zeker op een welgeslaagden avond terug zien. Nadat nog een drietal nieuwe leden zich opgegeven hadden, werd met het zingen van den Avondzang en met ge bed geëindigd. Apollo. „De Oude Vriendschap". De steeds meer bekend rakende en een goeden naam verkrijgende mando- line-vereeniging „Apollo", gaf gisteren avond een uitvoering, welke zich in een aardige belangstelling mocht verheu gen. 't Deed aangenaam aan, de vele medewerkenden met hun veelkleurig geiinte instrumenten in dat gezellig

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1