;n gereed IELSE Miss B ESCH ideaux?? DONDERDAG 27 NOVEMBER TABAK 3 LANCHE tfo 281 62e Jaargang n-Kokers inz, enz. AS-CADEAU erstraat 16 RIKSE oÉMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws JANSSEN itNMMhhU iDELBURG nds, Tafeltjes, Waterstoven, estalles, enz. <waliteit prijzen, anbevelend itten gevuld, dubbel ge- 17.50-1975 af f 1.95. adeaux ng in Hand- s vanaf 79 ct. :eren Sokken laf 198 cent. 3, Fantasie- 6, 10, 15 ct. ollen Mutsen nde keuze in Voetkussens en, Fantasie- nuttig cadeau aarmede een altijd welkom t koopt U en voor elk wat delburé van tramkosten ring. VLISSIINGSCHE COURANT abonnements-prijs Vo0r Vlissingen en gemeenten op Wal- f2.20 per drie maanden. Franco het geheete rijk 2.50. Week-abon- "enten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs Van i4 regels 1.10 voor iedere pfel meer 26 centbij abonnement spe- I '-1 prijzen. Reclames 52 cent per regel Seine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- L„en én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij I vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke ,egel meer 15 Cent. pamiliebericnren van 16 regels 1./0, iedere regel meer 26 cent. afsluiting coosje buskenstraat. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen Ier openbare kennis, dat het verkeer in de Coosje Buskenstraat met rij- en voertui gen'vanaf heden tot nadere aankondiging i. afgesloten. Vlissingen. 27 November 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kanier. Zitting van Woensdag 26 November. Algemeen debat. De heer Wijnkoop heeft de Kamer 40 minuten geamuseerd met zijn re pliek. Daarna heeft mr. Troelstra alvast een stukje toekomstmuziek ten beste «egeven nu dr. Nolens schijnbaar aiie samenwerking met zijn partij niet heeit afgewezen. Hij scheen op de moge lijkheid al veel hoop te hebben en sprak al van het buitengewone congres der S. D. A P., dat zou moeten beslissen. De hoop is hier te veel de moeder der gedachte, want voorloopig zien wij van die nieuwe combinatie niet veel terecht komen. In concreto kan alles pas na de verkiezingen worden beslist. Een kalmeerend woord tot de vak organisaties was zijn slotwoord. Mati ging in het persoonlijke achtte hij ge- wenscht om den gemeenschappelijken grondslag op hooger plan te brengen. De heer Nolens heeft misschien al een fraaie illusie weggenomen door te verklaren dat zijn program niet alleen bestemd was voor gegadigden van links. Dat was niet juist. Zeifs had hij in de eerste plaats aan de partijen der rechterzijde gedacht. Zijn betoog was overigens in het algemeen bedoeld en ieder kon er in vinden dat van zijn gading was. De linkerzijde moest maar eens goed kennis nemen van allerlei encyclieken, waarin het levensbeginsel der Katholie ken is vastgelegd en waarin ook ge leerd wordt wat het begrip democratie beteekent voor de Katholieken. Van een democratischen vleugel van de Katholieke partij was geen sprake. De rechterzijde had geen vleugels, meen de hij. De rest van de replieken had geen nut, zelfs niet de antwoorden van de Regeering. De Koninklijke familie. Naar wij vernemen is de Koninklijke familie voornemens Maandag 8 Decem ber e.k. van Het Loo naar Den Haag tag te keeren, ten einde haar winter verblijf weder in de residentie te ves tigen. De vliegtocht NederlandIndië. In een hoofdartikel, getiteld „Flying Dutchmen", bespreekt de „Times" de HollandIndië-vlucht en stelt daarin «ast, dat de Nederlanders een nieuwe triomf voegden aan de lange serie wed vluchten, waarmede door een handvol vliegers de dag aanzienlijk nader werd gebracht, dat het vliegtuig het gewone middel van vervoer voor lange reizen zijn. De namen Van der Hoop, Poel man en Van den Broeke moeten wor sen toegevoegd aan de lijst van koene internationale vliegers, die de rest van je wereld widen bewijzen, hoe betrek- fetijk gemakkelijk, veilig en pracfisch net vliegen is. Het artikel trekt een vergelijking tus- Mien de vroegere pionier-zeevaarders, ouder wie vooral de zeventiende-eeuw- kne Nederlanders uitblonken, maakt melding van de ontdekkingen van Abel 'asman en Jan van Riebeek en zegt 'en slotte De Flying Dutchmen van thans, die 00 van een leien dakje en bekwaam zending hebben uitgevoerd, zijn 1 jkkiger dan de ongelukkige vliegen- "«"ander van de legende zij be- «ten de haven. Maar indien zij den Tijdens de pauze in den schouwburg, is het eerste wat men zegtGeef MI] maar (Ingez. Mededeeling.) weg bereid hebben voor anderen, die hun voetspoor zullen volgen, dan heb ben zij dit gedaan, omdat zij van een dapper en avontuurlijk ras afkomstig zijn en het bloed hunner pionier-voor vaderen nog door hun aderen stroomt. In verschillende groote bladen ko men ingezonden stukken voor, waarin met groote verwondering te kennen wordt gegeven dat aan den mecanicien Van der Broek het ridderkruis werd onthouden. Zoo ooit dan had hier zeker moeten gelde'n het „gelijke monniken, gelijke kappen". Er wordt in de „N. R. Ct." zelfs op gewezen dat eenige jaren geleden een wagenbestuurder te 's-Gravenhage het ridderkruis der Oranje Nassau-orde kreeg, omdat hij zijn wagen remde toen Prins Hendrik er dicht bij was. Voor iederen prins en iederen plebejer had hij moeten remmen, zegt de schrij ver. Was er meer moed en meer kennis voor noodig om een tramwagen te rem men, dan om een vliegtocht naar onze schitterende Oost te doen en de schrij ver eindigt Voor alle drie de vliegers de vlag in top hen allen dient een ridderkruis te sieren. De R. Kath. Staatspartij en het verbond „St. Michaël". De heeren Van Wijnbergen en Van Rijckevorsel de heer Pastoors was verhinderd de conferentie van 25 No vember jl. bij te wonen zenden aan „de Maasbode" de volgende rectificatie van de aan het Haagsche Correspon dentiebureau verstrekte mededeeling uit die conferentie 1. De vertegenwoordigers van het verbond „St, Michaël" hebben, naar aanleiding van een brief van een toe hoorder der Alkmaarsche rede de vraag gesteld, of de heer Van Wijnbergen het verbond „St. Michaël" heeft genoemd in verband met de geïncrimineerde zin sneden. De heer Van Wijnbergen heeft daar op geantwoord, in zijn geheele rede het verbond „St. Michë!" niet te hebben genoemd. De verdere vragen, wie hij had bedoeld en of hij de leiders van het verbond „St. Michaël" had bedoeld, heeft de heer Van Wijnbergen gewei gerd te beantwoorden, omdat hij zich geen verhoor op vraagpunten wenschte te laten afnemen. 2. De aan het slot der mededeeling omschreven „commissie van overleg" was reeds in de vorige conferentie als onjuist gedacht afgewezen, omdat als grondslag der onderhandelingen was aanvaard, dat 't verbond „St. Michaël" aan de R. Kath. Staatspartij onderge schikt zou zijn. Het bondsbestuur zal morgen te Utrecht vergaderen ter bespreking van het resultaat der conferenties en ter be paling van zijn houding ten opzichte van tiet verbond „St. Michaël". De onderwijs-begrooting. In zijn memorie van antwoord ont kent de minister van onderwijs, dat hij bij het doorvoeren van bezuiniging het bijzonder onderwijs meer dan het open baar of omgekeerd heeft getroffen en mitsdien het juiste evenwicht niet heeft weten te bewaren. Met eenige bevreemding bemerkte de minister, dat ook zijn houding ten op zichte van de opleiding van onderwij zers tot critiek aanleiding gaf. Men wil blijkbaar den schijn wekken, dat de tot nog toe genomen maatregelen voor het bijzonder onderwijs onbillijker hebben gewerkt dan voor het openbare. De be langrijke besparing van -kosten der rijksopleiding is te danken aan het feit, dat na 1922 tot inkrimping van het aantal opleidingsinrichtingen is over gegaan. Wat de gesubsidieerde oplei ding betreft, is tot nog toe geen andere bezuiniging verkregen, dan die uit de salarisvermindering voortvloeit en ver der een kleine besparing op de bijzon dere normaallessen. In 1924 zijn uitgereikt 2674 acten van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres. Hiervan kwamen 1189 voor rekening van ifet staatsexamen en 1485 voor rekening van het eindexamen der rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscholen. Rekening houdende met de vermoedelijke behoefte aan nieuwe leerkrachten kan men nu reeds spre ken van een overschot, maar het is vol gens de meening van den minister zeker niet voor tegenspraak vatbaar, dat die overproductie in de volgende jaren be denkelijke afmetingen zal gaan aan nemen. Dit maakte den maatregel van de subsidieering in de kosten van pa rallelklassen terug te nemen, tot een gebiedenden eisch. En de minister kan niet inzien, dat deze maatregel die zoowel in het be lang van 's lands financiën is als in dat van hen, die anders voor een betrek king zouden worden opgeleid, waarin geen bestaan te vinden is, onbillijk zou zijn. Wat het nijverheidsonderwijs aan gaat beoogt de tijdelijke stopzetting van subsidieering van nieuwe scholen accres van de toch reeds zeer hooge kosten tegen te gaan. Het Bezoldigingsbesluit. Het Tweede Kamerlid, de heer Kete laar, heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld Heeft de regeering reeds ingevolge de toezegging van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, overwogen om den datum van 1 Octo ber 1925 in art. 27 van het Bezoldi gingsbesluit te veranderen in 1 Januari 1925 Zqo ja, tot welk resultaat heeft deze overweging geleid De Ned. Vereeniging van Staatsburgeressen. Het hoofdbestuur van bovengenoem de vereeniging heeft de volgende pun ten samengevat, waarvoor de vereeni ging bij de a.s verkiezingen zal strij den le. een huwelijkswetgeving, ge baseerd op gelijke rechten en gelijke plichten voor beide echtgenooten 2e. Vrijheid van arbeid en beroeps keuze ook voor de gehuwde vrouw 3e. gelijk loon voor gelijkwaardigen arbeid 4e. benoembaarheid van de vrouw tot alle ambten en betrekkingen, met gelijke bevorderingskansen als de man; 5e. geen aparte bescherming van vrouwenarbeid, behoudens voor de zwangere vrouw en jonge moeder 6e. bezuiniging op de rijksuitgaven, behalve op die, welk de cultureele en hygiënische belangen van de bevolking aangaan 7e. oplossing van internationale ge schillen door verplichte rechtspraak in plaats van door geweld. De Regels voor den Weg. Het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land, heeft een vierde herziene uitgaaf verkrijgbaar- gesteld betreffende de regels voor den weg. De brochure kost maar 5 cent en bij 100 exemplaren tegelijk slechts 2.50. De veiligheid van den weg wordt het beste bevorderd, wanneer ieder de voorgeschreven regels voor het verkeer in acht neemt. Hoewel er reeds tienduizenden exemplaren van dit nuttige boekje ver kocht zijn, wordt dagelijks maar al te veel tegen de regels voor den weg gezondigd. Daarom raden wij ieder aan zich zulk een boekje aan te schaffen. Zij zijn verkrijgbaar aan de bureaux van den A. N. W. B. en aan het hoofdkantoor Parkstraat 18, 's-Gravenhage. VLISSINGEN, 27 NOVEMBER. Afsluiting Coosje Buskenstraat. Wegens het verrichten van werk zaamheden is het verkeer met rij- en voertuigen in de Coosje Buskenstraat tot nadere afkondiging afgesloten. English Association in Holland. Degenen, die belangstellen in dicht en schrijfkunst, zullen ongetwijfeld ge noten hebben van de enthousiaste rede van prof. Charlton uit Manchester, over „Poetry and the Plain Man", gisteren avond voor de afdeeeling Vlissingen van bovengenoemde vereeniging in het Concertgebouw gehouden. Prof. Charlton begon met de vraag te stellen of men gerechtvaardigd is zijn leven te wijden aan de dichtkunst, en aan het eind van zijn lezing beant woordde spreker deze vraag. Leest de gemiddelde mensch wel één gedicht per dag Is eigenlijk de dicht kunst niet verdacht Wordt de dichter niet veelal voorgesteld als een man met lange lokken en starenden, afwezigen blik, die in een andere wereld schijnt thuis te hooren Spreker noemt Habs- pur in Shakespeare's „Henry IV" de belichaming van den eenvoudigen mensch en zijn oordeel over de dichters is nu juist niet zeer vleiend. In de toe spraak van Thesens in „Midsummer Night's Dream" zou men kunnen den ken de meening van Shakespeare zelf te vernemen, en hier wordt de dichter op één lijn gesteld met den minnaar en den krankzinnige. Plato, zoo ging spreker verder, stelde zich zijn Utopia, zijn Staat ideaal voor, indien er geen dichter werd to'egelaten. Na aldus de houding van den een voudigen mensch tegenover de poëzie getypeerd te hebben, stelde spreker deze vraag Wat is dichtkunst. Eén antwoord was Wat een dichter maakt. Een ander dichtkunst bestaat uit woorden, en woorden zijn de symbolen van gedachten.Prof. Charlton illustreer de aan de hand van verschillende voor beelden hoe, op zijn typische wijze uit gedrukt, een woord is een geheimzin nige uitbarsting van granaten. Wat roept het woord moeder niet in ons op. Spreker liet zien hoe Keats in zijn gedicht „La Belle Dame sans Merci" het woord steed (=ras) ge bruikt en niet horse (=paard). Het was geen paard,waar Keats over sprak, maar een ras. De woorden wekken of SLIJMHOEST CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TO OVER PASTILLE. Bij uw drogist. (Ingez. Mededeeling.) ontladen, zooals spreker zich uitdrukte, in ons zulke geheel verschillende ge dachten, dus zijn de woorden ook niet hetzelfde. Spreker kende geen onder scheid in practische en niet-practische woorden. Het woord ros werd even goed door een dichter gebruikt als het woord paard'. Hoe zuiver teekende de spreker ons niet Pippa in Browning's gedicht „'Pippa Passes", hoe dit fabrieksmeisje zingende door de velden ging en niet philosopheerde, en niet een logische ge volgtrekking maakte, maar eenvoudig waarnam dat „God's in his heaven All's right with the world". Zoo verklaarde prof. Charlton ons meer gedichten, en verklaarde het juis te gebruik der woorden, en liet zien hoe men dichtwerk moest lezen niet cri- tisch, maar opnieuw scheppend. Wat een dramatische kracht en welk een begrijpen schiep hij voor zijn hoor ders opnieuw in Browning's „A Soli loquy in a Spanish Cloister". 'En nu kon prof. Chralton zijn vraag van het begin van den avond, die ook Shelley zich gesteld had', nl. of men het recht heeft zich te midden van de soci ale nooden, te wijden aan de dichtkunst met een volmondig ja beantwoorden. Want sympathie, meevoelen is alleen door de verbeelding mogelijk. Een dich ter, door zijn verbeeldingskracht, doet ons begrijpen en meevoelen. En zoo eindigde prof. Chariton met deze con clusie De poëzie heeft .bovenal een sociale waarde, het is een plicht. De Democratische Partij. Het hoofdbestuur van deze partij zal morgenavond een openbare vergade ring houden in het Concertgebouw al hier. In deze vergadering zal de heer J. N. de jong te Rotterdam spreken over den Democratischen Bond en de ontwapening. De voorzitter, prof. mr. J E. Heeres, zeide in zijn rede gehouden te Amster dam op de buitengeworfe"algemeene vergadering van 15 November 1.1. on der meer Welke verlangens zullen door ons bij de komende verkiezing naar voren ge bracht worden Uw hoofdbestuur durft te voorspellen, dat onder de verkie- zingseischen, die het allereerst zullen worden gesteld, de volgende niet zullen ontbreken herstel van de gevolgen der achter uitzetting van de vrouw door het te genwoordig bewind betere, mindere onbillijke, oplossing van het salaris-vraagstuk der ambte naren betere handhaving van het beginsel der arbeidswet regeling van de medezeggenschap der werknemers premievrij staatspensioen betere behartiging van de landbouw- aangelegenheden regeling van een staatstoezicht op het bankwezen regeling van Indië's zelfbestuur als zelfstandig deel van het rijk volledige toepassing van het vrijhan delsstelsel en nationale ontwapening, met strijd te gen de plannen voor een nieuwe vloot wet. Het laatste niet het minst, omdat de verwezenlijking van dit verlangen niet alleen op zich zelf in hooge male wen- schelijk, ja noodzakelijk is maar ook omdat die vervulling ons land in de toekomst in staat zal stellen, betere fi- nancieele zorg te besteden aan onder wijs, aan sociale aangelegenheden, aan zooveel nog meer dat voorziening vereischt. Nationale ontwapening naar voren Maar het zou onwaar en onwaardig voor onze partij zijn, als wij dezen eisch alleen lieten klinken. Nationale ontwapening is noodig, maar de roep daarvoor mag ons niet uit het oog doen verliezen het vele an dere in ons land, dat om voorziening roept. En wanneer ik dan toch aan uit slot mijner rede nog een enkel woord bepaaldelijk aan onzen eisch van nationale ontwapening, dan doe ik dit, omdat wij juist daarin dikwijls ver keerd begrepen worden. Er zijn er, die nog eens weer naar een ondubbelzinnige verklaring van onze partij op dit punt wachten ter beantwoording der vraag, of zij tot onze partij zullen toetreden. Vergun mij daarom kort en, naar ik hoop, duidelijk het standpunt uiteen te zetten, dat ons hoofdbestuur te dezen aanzien inneemt, al heb ik dit vroeger reeds meer dan eens gedaan. Wij wenschen te komen tot nationale ontwapening op moreele gronden, om dat wij een afschuw hebben van het menschonteerend bedrijf, dat oorlog heet. Wij doen dit te eerder, omdat wij daarvan uitnemende resultaten voor den economischen en financieelen toe stand van het land verwachten. Wij doen dit met groot vertrouwen, omdat wij vertrouwen op de internati onale gerechtigheid, zooals die in het pact van den Volkenbond, in het proto col van Genève, in internationale rechtspraak en erkenning van het arbi- fragebeginse! haar uitingen heeft ge vonden. Wij wenschen dan ook zooevel wij kunnen mede te werken aan de tot standkoming van die internationale po litiemacht welke in staat zal stellen kracht bij te zetten aan de eischen der organen van de internationale gerech tigheid. Moreel gevoel, vertrouwen en plichts besef zijn de leidende beginselen, die ons tot nationale ontwapening brengen, voor ons een der belangrijkste punten op ons verkiezingsprogram. Raad van Arbeid te Middelburg. Bij beschikking van den minister van arbeid, handel en nijverheid is de vol gende wijziging gebracht in de samen stelling van den Raad van Arbeid te Aliddelburg en is aangewezen als plaatsvervangend arbeider-lid J. G. Dielissen, Nieuwe Haven I 108, Middel burg, in verband met het tusschentijds uittreden van het plaatsvervangend ar beider-lid j. G. Kuipers, vroeger te Middelburg. Gemeenteraad te Middelburg. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad te Middelburg werd het voorstel van Burg, en Weth. tot vaststelling van een nieu we verordening op de wachtgeldrege ling, na eenige discussie met 14 tegen 3 stemmen aangenomen, die der vrij zinnig-democraten. 'De heer J. Lampert werd op wacht geld gesteld als onderwijzer bij het vervolgonderwijs en overeenkomstig zijn verzoek volgens de oude veror dening. Uitgesteld werd de behandeling van de verordening inzake maatregelen te gen brandgevaar, op verzoek van de patroonsvereeniging. Bij het voorstel inzake de heffing van gelden voor ontsmetting, werd het voorst'è.' van den heer Vèrfregt, om de progressie te schrappen, verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Tegen de S. D. A. P., de V. D. en de heer den Hollander. Het voorstel-Vertregt, om de buiten gemeenten alles te laten betalen, werd aangenomen met 11 tegen 6 stemmen tegen de S. D. A. P. en mevr. Weijl. Het voorstel tot verbetering van de algemeene begraafplaats werd aange nomen voor zoover het betreft het ver beteren van het terrein. Het overige deel van het voorstel werd op voorstel van den heer Port- heine met 9 tegen 8 stemmen aange nomen, teneinde te kunnen nagaan of een radicale verbetering van het wacht huis op de begraafplaats mogelijk is. In behandeling werd ook genomen een voorstel van Burg. en Weth. om niet te voldoen aan de adressen van de kerkeraden der Ned. Herv. en Geref. Kerken tot invoering van een vloek- verbod. De voorzitter zegt, dat heel het col lege van Burg. en Weth. het vloeken afkeurt, maar de meerderheid meent, dat men niet regelend moet optreden. De heer Callenfels zegt, dat er reeds veel over een vloekverbod is geschre ven. Men verzuimt echter te zeggen waarover het gaat. Het verdedigen van Gods Heiligdom ligt niet op den weg der overheid. Als in de tien geboden staat gij zult niet dooden of niet stelen, is dat iets anders als dat dit in de wet verboden is. Als er staat „gij zult God's naam niet ijdel gebruiken", de wetgever moet op komen tegen het geven van aanstoot, evenals ten opzichte van het houden van onzedelijke toespraken. Waar dr. Cannegieter schreef over het geestelijke leven, zegt spr., dat niet het geestelijke leven wordt gereglementeerd, doch het geven van aanstoot wordt tegengegaan De heer Hondius herinnert aan zijn woorden van verleden jaar. Er is ver schil bij toen, nu is er een tegen-adres en door de adressen der kerkeraden weet men beter hoe uitgebreid het kwaad hier is. Wat het adres van dr. Cannegieter betreft verbaast het spr., dat deze zegt namens 9 personen te spreken en dat die niet hebben medegeteekend, want nu is het adres van geheel particulieren aard. Er wordt een bezwaar geopperd dat deze zaak het geestelijke leven betreft en door een uiterlijke reglementeering beleedigd zou worden. Met de eerste alinea gaat spr. ac- coord en vertrouwt hij dan ook dat de bedienaars van den godsdienst, wien 't geestelijk leven der menschen ter harte g.aat, alles doen wat in hun ver mogen is om het vloeken tegen te gaan, vooral door invloed uit te oefenen op de jeugd. Maar spr. vraagt welken indruk

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1