gerste Blad ZATERDAG 15 NOVEMBER NO 271 Ons nieuw gebouw 21 1 Beursbeschouwingen is 't begin en een bron chitis kan 'teind zijn van Uw gewone verkoudheid. Gebruikt daarom voor Uw dikke keel direct Akker's Vervolg Binnenland SINGSCHE COURANT TE KOOP ertrek, een nieuw M®j ipoiitoerd SLAAPKA" EMENT, voor den gulden. Spuistraat 66. igd' voor den Zaterdaj RKVROUW of ME1S|£ n onder No- 4j0, ;sche Courant" U nummer bestaat uit 3 bladen Toen wij in 1607 een flinke uitbrei ding aan onze bureaux konden geven door het amoveeren van het oude en liel bouwen van een nieuw pand, bleek •dras dat deze uitbreiding geen afdoen de'oplossing had gebracht. Wij waren ,og veel te klein behuisd om zoowel de ■edactic- en admisrtstratiebureaux als de drukkerij te kunnen vergrooten en de behoel'ie aan nieuwe uitbreiding deed zich alras steeds nijpender gevoe len Vooral toen het aantal machines op de drukkerij maar steeds vermeerderde, moest getracht worden een geheel nieuw gebouw te stichten. Daarin zijn ivij ten slotte geslaagd toen wij de be schikking gekregen hebben over het naast ons bureau gelegen pand Wal- slraat no. 60. Nu waren wij uit den nood en was de noodzakelijke uitbreiding nog slechts een kwestie van tijd. Nadat de voorbereidende werkzaam heden achter den rug waren, kon 4 Maart de eerste steen worden gelegd van het nieuwe gebouw. Wij hebben ons sinds dien datum ijeruimen tijd moeilijk moeten behelpen. Ons bedrijf kan nimmer stilstaan. Het noest geregeld, liefst zonder eenige sloornis, voortgang hebben. Voor dit ongemak gedurende ongeveer 9 maan den zijn wij thans ruimschoots beloond geworden, daar wij heden ons nieuw gebouw officieel in gebruik konden ne men en dit met gerustheid kunnen pre senteeren. Bij den bouw is vooral zorg gedra gen dat alle lokalen zoo ruim mogelijk zijn en overal voldoende licht hebben, wat de gezelligheid niet weinig ver hoogt. Wij konden ook nog een gedeelte reserveeren voor een tijdingzaal, iets nieuws voor onze provincie In deze tijdingzaai, welke van des morgens 8 tot des avonds 8 uur zal geopend zijn en des Zaterdags tot 9 nr, hebben wij voor het gemak van de tooekers alle dienstregelingen van de jjoorwegen, trams, autobussen en boo- fen opgehangen. Daarnaast -vindt men verschillende reclamekaarten van fir ma's die in deze tijdingzaal de aan dacht op hun zaken vestigen. Verder zal men er de nieuwste foto's aantref- ien en twijfelen wij niet of deze zaal zal zich steeds in een zeer druk be zoek mogen verheugen en zeker even gfoote attractie uitoefenen als dit in andere plaatsen, waar men dergelijke halls aantreft, het geval is. Wij moeten nog een mededeeling doen over de tijdingzaal, welke wij on der de welwillende aandacht van het publiek brengen. De adressen van de advertenties die Ie bevragen zijn aan het bureau van de courant, zullen in het vervolg in de lijdingzaal op een daarvoor bestemde jaste plaats worden opgehangen. Dit is (lus voor hen die daarop reflecteeren P'U gemakkelijker en net bespaart aan 'f administratie heel wat tijd. Men moet 2ich dus daarvoor niet '"oer aanmelden aan het loket, dat zich schier de tijdingzaal bevindt. Aan dit loket moet voortaan ieder Z|cb aanmelden, daar de vroegere in sane voor het publiek komt te verval- Icn. Dc ingang is dus uitsluitend dooi de lijdingzaal. Wat het inwendige van ons nieuwe .pbouw betreft zij het voldoende mede tedeelen dat wij, zonder zelfverheffing. Secust mogen getuigen dat het geheel een goede verbetering voor het drukke stadsgedeelte, waarin onze bureaux ge bigd zijn, mag genoemd worden. Wij hopen dat de uitbreiding, welke W|l aan onze zaak hebben kunnen ge- san ook aan onze lezers zal ten goede 'srcien, want dat deze uitbreiding is stand kunnen komen danken wij den groei van ons blad, dat thans grootste oplage van alle Zeeuwsclie nieuwsbladen heeft. "et zal ons ernstig streven zijn dien groei te blijven bevorderen door naast c "allteit, op een zoodanige verzor- j> fi der verschillende rubrieken be- I® 't tc zijn, dat onze lezers in ons steeds datgene kunnen vinden wat c.c" Provinciaal blad niet redelijkheid e™ngd mag worden. s„'"Penkort zullen wij ons ook aan- die.n aan den radio-telefonischen a. Erven j'i f,i' van h.et persbureau Vaz Dias, „WO/IRS,'1® 1im'„ ,or wii n0K vlugger dan tot ^rwTEEHO®1!®^ Seval was het belangrijkste 'a®#"* 1 ünnr en Verboor, Koop eo Verw jjnfjeu en Dlenstaanvra^cn, r eorn'tbetaltng, van 1-5 ni elke regel meer 15 eeslf |uime VENWONINGEN Te bevragen Kast® TE HUUR. iderne BOVENWON [en ingang, met 1 D^j 'e bevragen Coosje 157 (beneden). TE KOOP :HE LOOPEENDEN efl bij C. DANIëLSE, VI lar nette kostgangers Adres Flesschenst» R LEEN GEVRAAGD 75.— ii onder letters O. C, b» sche Courant". TE KOOP DAMESRIJVVIEL (schilderde LtNNEN I WEUG, Hendriks"^ V IWVItl1 ;en- Middelb. - Rot,er schengeiegen ,ER VAN PASSAÖf DEDEREN EN VBt- I 1 MM. 1 November81 17 1 s 18 rdag20 ntormataen to i Jam: H.V. Trwjrek» y.h. Erven U. borg: B. El W v. 00? tGebr. BI nieuws met den meesten spoed kunnen publiceeren. Wij zeggen dank voor den tot nog toe ondervonden steun en medewer king en wij hopen deze in toenemende mate deelachtig te mogen worden en wij zullen niets onbeproefd laten ook den inhoud van ons blad, zooveel in ons vermogen is, uit te breiden en te verbeteren. De band welke tusschen de ingezete nen en de „Vlissingsche Courant" be staat is zeer hecht. Aan ons de taak om te trachten dezen band zoo sterk te maken dat hij onverbrekelijk wordt. Waar het onze gewoonte is van groote verbouwingen van winkels of magazijnen, de namen van de uitvoer ders van het werk op te noemen, willen wij voor ons eigen pand niet achter blijven. De bouw werd uitgevoerd door den heer W. Huson W.Lzoon, onder toe zicht van den architect, den heer W. Anker. Het schilderwerjc door den heer J. Grootjans. De centrale verwarming werd aan gelegd door den heer J. H. Schiecken- dantz te 's-Hertogenbosch, terwijl de electrische installatie werd uitgevoerd door het bureau „Eiectra" van den heer A. W. Smits Jr., en de sanitairische artikelen zijn geleverd door den heer j. H. van Bezooijen. Wij stellen belangstellenden gaarne in de gelegenheid de bureaux en werk plaatsen te bezichtigen, mits wij daarvan te voren kennis krijgen, om dat het natuurlijk interessanter is ver schillende machines in werking te zien. Het aantal bezoekers moet natuurlijk beperkt blijven, daar anders van een geregelden voortgang van het bedrijf geen sprake zou kunnen zijn. De willige stemming op de New-Yorksche beurs. Dollar en Gutden. Het economisch en financieel herstel in Duitsch- land. Verlaging der belastin gen. De Amsterdamsche beurs doorgaans stil maar vast. Suikeraandeelen wat lager. Staatsfondsen voor Nederlan ders iets vaster. De nieuwe Duitsche leening hooger. De Europeesche fondsenmarkten hebben ook in de afgeloopen. week een weinig bewogen verloop gehad in te genstelling met de New-Yorksche beurs, waar men de overwinning van president Coolidge met een hausse viert, welke aan de vóóroorlogsche ja ren herinnert. De omzetten zijn tot en kele millioen shares per dag gestegen en zoowel voor spoorwegshares als in dustrials zijn aanmerkelijke koersstij gingen tot stand gekomen. Zoo zijn b.v. aand. St. Louis San Francisco in enkele dagen van 37'/i tot 50 gestegen, Gewone aand. Missouri van 16 tot 24j/2, American Smelting (kopennaat- schappij) van 79'/2 tot 85'/2, Steel Cor poration (ijzer en staal) van 108 tot 114, etc. Als gewoonlijk berust ook deze willigte weer op verbetering van den economischen toestand in perspep- tief wel zijn er enkele verschijnselen waaruit kan worden opgemaakt dat de industrieele malaise begint te verdwij nen, de resultaten der bedrijven zijn thans nog niet van dien aard dat daar op een koersrijzing kan worden geba seerd. Zoo wijst b.v. de staat der on uitgevoerde orders van de Steeltrust op het einde van October een vooruit gang aan van slechts 50.000 ton en is de staalproductie nog altijd ver bene den haar voile capaciteit. Men is echter overtuigd dat het Amerikaansche be drijfsleven over heel de linie zich weer in opwaartsche richting zal bewegen. Coolidge is een nuchter man, die naar liet hart van Wallstreet weet te spre ken. Het was reeds bekend dat hij de staatsinmenging ten aanzien van het bedrijfsleven wilde beperken, zoodat spoorwegfusies e.d. konden worden overwogen zonder dat daartegen van hoogerhand verzet kwam thans schijnt hij zijn bevolking te willen verrassen met een jaar van „politieke rust", waarin de wetgevende arbeid zooveel mogelijk zal worden beperkt. Dat is voor den in vrijheid groot geworden Amerikaan het begin eener nieuwe phase van onbegrensde mogelijkheden ten aanzien der industrieele ontwikke ling. Nu de ontvangstcijfers der Spoor wegen, dank zij het groote transport van graan, katoen en koper, over de laatste maanden meevallen, verwacht men van die zijde groote orders voor nieuw materiaal, waarvan de voordee- len nu reeds in de koersen der aandee- len tot uitdrukking worden gebracht. Het is alleszins mogelijk dat de toe stand in de Vereenigde Staten zich ge leidelijk zal herstellen, vooral nu in Europa meer normale verhoudingen ontstaan. Of het gemotiveerd is thans voor de Amerikaansche shares te De- talen wat men er te New-York voor vraagt, zal nog moeten blijken Eu m zooverre heeft ons publiek wel gelijk dat het zich door de extase van Wall street niet laat meesleepenook hier waren Yankees uiteraard wel hooger en was er in sommige aandeelen (Wa bash, Kansas City) meer te doen, tot beduidende zaken kwam het toch met. Van den aankoop wordt men ook teruggehouden door den bewegelijken dollarkoers. Zij die uit een oogpunt van veiligheid een halfjaar en langer geleden Amerikaansche obligaties kochten, lijden daarop wegens het redres van den gulden een beduidend verlies en de mogelijkheid dat de dol lar nog verder daalt is ook voor den speculant een factor van beteekenis. Wat dien dollarkoers betreft, we hebben deze week weer een noteering van 2.50 gezien, wat weliswaar nog geen pariteit is, doch hiervan nog slechts enkele centenyverschUt. Met het oog op de vermeerderde kosten van transport en assurantie ligt de pariteit thans vermoedelijk tusschen 2.46 en f2.47 en wanneer de Nederlandscne Bank zou weigeren goud uit het bui tenland te ontvangen, zou de noteering allicht beneden pariteit kunnen dalen. Dit is echter niet waarschijnlijk het zou niet strooken met de inzichten waarvan de directie der Nederlandsche Bank steeds heeft blijk gegeven, zoo dat voor een daling van den dollar be neden pariteit niet behoeft te worden gevreesd. Gelijk we de vorige week reeds opmerkten zou wat ons land be treft, de gouden standaard ten voile kunnen worden hersteld en de schom melingen van den Amerikaanschen wisselkoers binnen de goudpunten kun nen worden teruggebracht, ware het niet dat 't nog altijd vrij groote disagio van den Pondenkoers en de sterke de preciatie van de Franc daaraan voor- loopig nog in den weg stonden. Daar om is ook het langzaam herstel van den Pondenkoers een verblijdend verschijn- sel het wijst er op dat Europa's positie ten' opzichte van de-Vereenigde Staten verbetert, terwijl voorts van de onder handelingen met de Unie en binnen- landsche maatregelen in. Frankrijk, o.a. de uitgifte van een nieuwe leening tot onbeperkt bedrag, gehoopt mag wor den dat zij tot stabiliseering van dem frankenkoers zullen leiden. Zoolang de Europeesche wisselkoersen niet ge stabiliseerd zijn, worden de bedrijfs resultaten van vele ondernemingen be- heerscht door toevalligheden er. be houdt de buitenlandsche concurrentie haar abnormaal en immoreel karakter. in Duitscliland beginnen de vruchten der stabiliseering van den Markenkoers meer en meer zichtbaar te worden. De Sanierung" van het geld- en zakenle ven maakt daar flinke vorderingen on danks de politieke strubbelingen, w-aar- van men zich in de handelswereld te recht heeft losgemaakt en die klaarblij kelijk ook geen beletsel zijn voor de receering om 'de economische wetge- ving voortgang te doen hebben. Men weet dat allengs de goudmark weer is in ingevoerd. Hierdoor zijn bij tal van bedrijven wel groote verliezen aan het licht getreden, het feit dat de belans thans weer een juist inzicht geeft in den werkelijken toestand heeft het ver trouwen doen terugkeeren. Daar komt bij dat de reorganisatie der circulatie bank en de uitgifte der Dawesleemng tot een vergemakkeling der credietge- ving heeft bijgedragen. De Duitsche Rijksbank heeft haar kapitaal gehal veerd en zal straks Mk. 210 millioen nieuwe aandeelen uitgeven ze publi ceert thans weer weekstaten in goud marken, waaruit blijkt dat de goud voorraad, dank zij het door de Dawes- leening in New-York verkregen tegoed, van week tot week stijgt, zoodat de bankbiljettenomloop kan worden ver meerderd zonder gevaar voor inflatie op te leveren de dekking der biljetten is alleszins voldoende. De verbeterde fi- nancieele positie des lands, de meeval lende belastingopbrengsten hebben nu reeds tot voorstellen geleid om ver schillende heffingen aanzienlijk te ver- lieren Zoo zal de inkomstenbelasting van 15 tot 25 worden verlaagd voor inkomens van minder dan Mk. 8CXK) (dit zijn dan weer de vroegere goud- marken), terwijl gezinnen met acht kin deren en een inkomen tot Mk- 2uuu (dus 1200) geheel zullen worden vrijgesteld. De omzetbelasting zal wor den verlaagd van 2 tot 1V4 de weel debelasting van 15 tot 10 de beurs- belasting van V/2 tot ƒ0.6voor particulieren en van 0.4 tot u.z voor makelaars, etc. Het spreekt van zelf dat men aan de beurs te Berlijn en in de Duitsche zakenwereld deze faciliteiten met vreugde begroet, wijl zii tot verlevendiging van den hande.. met name ook tot vergemakkelijking van den export kunnen bijdragen. Voor- loopig moet die Duitsche export sterk worden opgevoerd om aan 'de uit het Dawes-plan voortspruitende verplich tingen te kunnen voldoen. Over ,de maand October werd voor Mk. 59 mil lioen meer in- dan uitgevoerd. Het moet dus nog beter worden. Op de Amsterdamsche Beurs bleef de handel binnen nauwe grenzen be perkt de grondtoon van de meeste af- deelingen blijft weliswaar vast en ver- koopers zijn er weinige, daar staan ook maar weinig koopers tegenover, waar men algemeen de thans door de onder nemingen bereikte en in 1924/25 te be reiken resultaten verdisconteerd acht de markt is dus vrijwel op het doode punt gekomen, zoodat zich öf nieuwe gezichtspunten moeten voordoen, óf de koersen bij gebrek aan affaire allengs wat zullen moeten afbrokkelen. Dit laatste was einde van de vorige en be gin deze week reeds met Suikerwaar den het geval. We hebben nog onlangs enkele cijfers over de suikerproductie gegeven, welke we niet behoeven te herhalen. De overvloedige productie van bietsuiker, gepaard gaande met een doorgaans bevredigend gehalte en be richten over uitbreiding van aanplant in het buitenland hebben een druk op den suikerprijs uitgeoefend, welke ook ïl in de koersen der Suikerwaarden tot uitdrukking kwam. De laatste dagen was New-York weer iets vaster, en waar het aanbod niet groot is, konden verschillende Suikeraandeelen weer eenige procenten monteeren. De VISP heeft thans van oogst-1925 bijna 13 millioen picol verkocht, terwijl einde November 1923 reeds 19 millioen van' oogst-1924 gerealiseerd waren, cijfers welke er op duiden dat de vraag sinds verleden jaar wel verminderd is. Ook de rubberprijs is de laatste da- igen stationnair (1 sh. 5)4 d.)zoodat Rubberwaarden hun rijzing niet verder voortzetten. Er liepen geruchten als zoude de Rubber Cult. Mij. Amsterdam een oblingatieleening aflossen, ook was er sprake van dat de aandeelen „Amsterdam 2" zouden worden inge ruild tegen aandeelen Amsterdam i, welk gerucht evenwel geen geloof vond. Aandeelen Koloniale Rubber waren vaster op het bericht inzake de overname door de Kali Tello. Van Petroleumwaardon zijn aand. Konink lijke iets opgeloopen, hoewel ook hier de rechte animo ontbreekt, in verband met de slechte toestanden in Rumenië zijn aandeelen Geconsolideerde terug- geloopen. Tabakken hadden doorgaans een vaste markt, terwijl van Scheep- vaartaandeelen die der Hollandsche Stoomboot gefavoriseerd werden in verband met de afsluiting van vracht- overeenkomsten op de vaart naar Lon den. Van lndustrieelen waren Wilton-s Dok- en Werfmaatschappij onregelma tig naar aanleiding van de voorstellen tot inkrimping van het kapitaal. Op de Staatsfondsenmarkt trokken Nederlanders de aandacht door de nieuwe noteeringswij ze, welke nog moeilijk kan worden beoordeeld de koersen konden zich goed handhaven, daar de Geldmarkt iets ruimer werd. Prolongatie 3% na 4 Van buiten landsche fondsen was de nieuwe Duit- geren Pondenkoers en de gunstige be- sche leening doorgaans vast gestemd (circa 93 in verband met den hoo- richten over Duitsclilands financiën. De marine-begrooting. Aan het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over hoofdstuk marine is het volgende ont leend Door eenige leden werd de opmer king gemaakt, dat deze begrooting en de toelichting daarvan weinig stof tot bespreking bieden. De begrooting is opgemaakt naar het model, dat reeds jaren wordt gevolgd en de bedragen voor aanbouw en herstel van materieel komen merkwaardigerwijze telkenjare ongeveer overeen. Mede in verband met de jongste besluiten van den Vol kenbond, die voor de ontwikkeling van bet defensievraagstuk van groote be teekenis kunnen zijn, zouden deze leden het op prijs stellen te vernemen, welke plannen de regeering heeft inzake de maritieme verdediging van Nederland en koloniën, en of de evenbedoeide be sluiten van den Volkenbond in die plannen wijziging hebben gebracht. Andere leden verklaarden aan deze begrooting -hun stem niet te kunnen geven. Deze leden stelden zich op het standpunt, dat Nederland tot ontwape ning moet overgaan en tot liquidatie der marine moet besluiten. Van een streven in die richting is in deze be grooting niets te bespeuren integen deel wordt blijkbaar gepoogd, in snel tempo tot vergrooting en versterking onzer oorlogsvloot te geraken. De baten der bezuinigingen, die op de salarissen van het personeel en de niet-militaire uitgaven van het depar tement zijn toegepast, gaan volledig te Ioor door de verspilling, welke inade aanschaffing van nieuw personeel is gelegen. Deze leden aarzelden niet een dergelijke politiek een ramp voor het land te noemen. De regeering gaat daarmede ook lijnrecht in tegen den volkswil. Veel verzet in verband met de jong ste vergadering van den Volkenbond ontmoette bij deze leden de aanvrage van 1.200.00 ais eerste termijn voor den aanbouw van twee torpedoboot- jagers, nadat op de vorige begroofing reeds tot den aanbouw van twee zulke schepen was besloten. Met dezen post zal 'de Kamer zich binden voor een som van 9l/2 millioen. Is het aanbouwen van 4 torpedo- bootjagers in twee jaar tijds voor het op sterkte houden van een vloot van zes zulke schepen niet veel te veel Bovendien begrepen deze leden niet, hoe het in den gedachtengang der re geering zin kan hebben een belangrijk deel der kosten van nieuwen aanbouw onder de buitengewone uitgaven te boeken. Indien men vooropstelt, dat door den aanbouw geen vermeerde ring van de bestaande schepen, maar slechts vervanging van verouderd ma terieel wordt beoogd, gaat het toch niet aan het betalen van de kosten van dien aanbouw op het nageslacht te doen drukken. Andere leden, hoewel zich niet op het standpunt van nationale ontwape ning stellend, betreurden eveneens, dat uit deze begrooting zoo weinig van bezuiniging op de marine-uitgaven blijkt. Door deze leden werd gevraagd of de voortgezette aanbouw van het in aanbouw zijnde materieel, waarvoor een bedrag van 12.455.490 wordt aangevraagd, niet in langzamer tempo kan plaats vinden, met name wat be treft de onderzeebooten O 9 tot en met O 1 voor den dienst in Nederland bestemd. Men betreurde voorts, dat omtrent den bouw van twee nieuwe torpedoot- jagers in de toelichting een aanneme lijke motiveering ontbreekt. Deze leden wenschten nader te vernemen, tot welk doel deze schepen bestemd zijn en waartoe hun oogenblikkelijke aanbouw noodig is. Ook bij deze leden was de vraag gerezen, ot het protocol van Genève en de verwachtingen welke mogen wor den gekoesterd van de, in den loop van het volgende jaar te houden, interna tionale ontwapeningsconferentie het niet raadzaam doen zijn, de beslissing over eventueelen nieuwen vlootaan- bouw tot na die conferentie aan te houden. Verscheidene andere leden konden zich met deze beschouwingen niet ver eenigen. Deze leden stelden de vraag, of de indiening bij de Kamer van een nieuw ontwerp-Vjootwet binnenkort kan worden tegemoet gezien. Ge^ vraagd werd, -of de indiening zal kun nen plaats vinden op een zoodanig tijdstip, dat het ontwerp nog in dit zittingjaar kan worden afgedaan Zoolang een Vlootwet ontbreekt, zal men zich wel met partieele voorstellen, die weinig houvast bieden, moeten vergenoegen. Deze leden achtten ove rigens de aanvrage van een tweetal nieuwe torped-obootjagers volkomen gemotiveerd, waar de thans in Indië aanwezige jagers door den zwaren dienst in de oorlogsjaren sterk zijn op gebruikt en de aanbouw van nieuwe jagers eenige jaren zal vorderen. Het beroep, gedaan op de in het najaar door de Volkenbondsvergadering geno men beslissingen, kan hun inziens aan de noodzakelijkheid van dien bouw niet afdoen. Al mogen deze beslissin gen wellicht in de toekomst eenige hoop geven op internationale beperking der bewapeningen, voor het oogenblik ontslaan zij ons niet van den plicht om binnen de grenzen onzer draagkracht in stand de houden de bescheiden vloot, die vooral Indië voor de bescherming van zijn gebied noodig heeft. Tegen over den wensch, dat de regeering spoedig met een nieuw ontwerp- Vlootwet zou komen, gaven andere le den de regeering in -overweging, alvo rens zulk een ontwerp in te dienen in ieder geval den uitslag der eerstko mende aigemeene verkiezingen af te wachten. Nog andere leden uitten de hoop, dat de indiening van zulk een ontwerp ge heel achterwege zou blijven. Begrooting van arbeid. Verschenen is de Memorie van Ant woord betreffende het tiende hoofdstuk

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1