DONDERDAG 13 NOVEMBER Eerst© BSad :?e©k Maatschappij van maart. gemeentebestuur BINNENLAND Voor Uw succes WYBERT .jtfo 269! ii924! VIJSSINGSCHE COURANT JU nummer bestaat uit 2 bladen aast gelet VENHUIS, der stad. bureau „Vlissing-I DIENSTBODE dag of dag en nacht, december. STERS, Nieuwen#. WONING per 'week en een ƒ30,per maand. Kasteelstraat 56. KOOP ;len (Buffet met mar- ascoinfoor, Gasluster, iard, Kamerkachel, d (als nieuw). Adres: eert 28 (2 X bellen). >RBËR, Badhuisstraat »r den Zaterdag een KVROUW. melden na 7 uur. /ONING straat B 101. Te be- <OTVISCH, Vlissmg- Souburg. LJUFFROUW. tagd een net MEISJ& 15 jaar, om opgeleid ,n zaak van Porcelem, artikelen. r letters F. H., bureau DAGMEISJE evraagd. JWERIER, Badhuis- iddelb.- Rotterdam gelegen plaatsen. 'AN PASSAGIERS, REN EN VEE. IUL ;t. m uw. 8 iber T. T.UL dm 8 Erven t« bekomen: EEHHOOBN, Td-1® lOSTEBHOOTW' g BUIT «HEK ABONNEMENTSPRIJS «oat Vlissingen en eemeen'en op 'A'al- I fc.reii I>er drie maanden. Franco Im hét geheele rijk 2.50. Week-abon- 1 ementen 17 cent, alles bii vooruitbetaling. I Afzonderlijke nummers 5 cent 1 ADVERTENTIE-PRIJS yan i_4 rege'.c r 1.10 vooj iedere I „tei meer 26 centbij abonnement spe- 1 prijzen. Reclames 52 cent per regel 1 Kleine Advertenties betreffende Huur en 1 Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- I dingen én Dienstaanvrager), enz., prijs, bij I vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke Loei meer 15 Cent I familieberichten van 16 regels ƒ1.70, Indoe regel meer 26 cent LEERPLICHTWET. Burg. en Weth. van Vlissingen herinne- (en ouders en verzorgers van leerplichtige ■Kinderen (kinderen, die den leeftijd van 7 r hebben bereikt en dien van 13 jaar h.t niet hebben overschreden) welke niet I ^leerlingen op een school voor lager on- 1 derwijs zijn ingeschreven en waarvoo-r ■pen redenen .tot vrijstelling van het be loken eener school meent te hebben, aan ■tonne verplichting om voor zoover dit 1$ niet mocht zijn geschied daarvan lingifte te doen, en wel ten spoedigste en fii elk geval vóór 20 November a.s._, ter Ijeiiieente-secretarie (2e afdeeling) rul. van ■die kinderen, welke girt gezondheidsrede- Iten de school niet kunnen bezoeken of van ■degenen, die huisonderwijs genieten. I Voorts worden ouders of verzorgers van ■leerplichtige kinderen, die als leerlingen op leen school buiten deze gemeente zijn in- ■geschreven verzocht daarvan ook thans ■aangifte ter secretarie te doen. Vlissingen, 11 November 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DC Vlootwet in Indië aangenomen. J Een door het persbureau Aneta te 's- Itiavenhage ontvangen telegram uit «f meldt, dat- de Vlootwet door den Bisraad met drie en twintig tegen Itsen twintig stemmen is aangenomen. BÉ advies van den Volksraad zal lts luiden, dat het ontwerp Vlootwet, ImIs dit in Indië is aangeboden, door li wetgevende macht in Nederland pet worden aanvaard. I» den Volksraad brengen de ver- Willende rechterpartijen 31, de linker- lijde niet meer dan 17 stemmen uit. Er Bs dus een groep van leden van rechts lie tegen de Vlootwet moet hebben pstemd. De vooruitzichten van onze valuta. Naar aanleiding van het feit, dat de «tóen tot de goud-pariteit is gestegen, eelt het persbureau Vaz Dias zich tot e« van de leidende figuren van onze ««kwereld gewend en diens meening evraagd betreffende de oorzaken van «jongste stijging van den gulden en ntrent de vooruitzichten van ,onze iluta. Op de vraag, welke de voor- Samste factor ten opzichte van de «betering van den gulden is geweest 'W geantwoord, dat zich te dien op- le. het gecombineerde effect van reeks factoren gevoelen deed. De l-export politiek van de Neder- edsche Bank heeft echter hierbij een «beel ondergeschikte rol gespeeld. Wat de beteekenis van den invloed de daling van de koopkracht van dollar betreft, zou het verkeerd I" hieraan een te vèr-strekkende be- «ekenis toe te-schrijven, ten factor van beteekenis was de oor ons gunstige ontwikkeling van de '"eldmarktprijzen, m. n. der prijzen P°r de voornaamste Indische produc- ■l zoomede voor de Nederlandsche «bouwproducten, welke zich ten Mite, van onze handels- en beta- tlik 'n een Kllnst'Sen z'n deed last deze factoren is echter de ÏMologische factor, t.w. de toene- "fvan het vertrouwen in de econo- Kne en financieele toekomst van «opa en van ons land in het bijzon- 'nverband met de Londensche JMnkomst en met het geweldige van de Duitsche leening, van Zolang geweest. gevolg van de leidende finarici- in pOSI',e van Londen zal de houding inland voor die van de andere Itn ?ees,c'le landen, welke in staat zijn An en standaard spoedig te her- n. van beslissende beteekenis biij- REDENAARS 30 cent per doosje. ^JOOVER PASTILLE. Bij Uw drogist. -;®(Ingez. Mededeeling.) ken te zijn. Dat de afwachtende hou ding van Nederland te dien opzichte niet nadeelig was, blijkt uit het feit, dat het agio van de Zweedsche kfton ten opzichte van den guldep thans een quantité négligeable is gewórden. Collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie. Aan het einde van dit jaar loopt de huidige collectieve arbeidsovereen komst in de typografie af. De onder handelingscommissie, benoemd door de patroons- en gezellenbonden, om over een nieuw contract te spreken, is na een groot aantal vergaderingen, Dinsdag 11. tot overeenstemming geko men. Zoowel de besturen der federatie als die der gezellenorganisaties hebben verklaard de voorstellen voor hun le den te zullen verdedigen. De voornaamste veranderingen heb ben betrekking op den arbeidstijd en de arbeidslooneri. De duur van het contract is bepaald op 2 jaar en 3 maanden. De arbeidsloonen zijn zoo geregeld, dat de uurloonen van de volslagen werknemers met 2 cent worden ver jaagd. Het minimum uurloon voor de zetters en drukkers wordt daardoor 73 cent in Amsterdam en 56 cent in de laagste gemeenteklasse. In de loonen van de leerlingen en jonggezellen is een veel geleidelijker opklimming gebracht. De reserve-ma- chinezettërs zullen, als zij dienst doen als handzetter, geen extra belooning van 3, 2 of 1 cent meer ontvangen. De looncommissie, welke, wanneer de tijdsomstandigheden daartoe aanlei ding geven, de loonen kan verhoogen of verlagen, is weer opgenomen. In de ontslagregeling is geen veran dering aangebracht. De onderhandelingscojnmissie stelt voor, dat voor den tijd van een jaar geen nieuwe leerlingen van 14 jaar zul len worden aangenomen, opdat de werklooze leerlingen eerst kunnen ge plaatst worden. De besturen der patroons- en. gezel lenbonden bereiden de algemeene ver gaderingen ivoor, waarin het onlwerp- contract zal worden behandeld. De ver gadering van de patroonsorganisaties zal omstreeks midden December» wor den gehouden. Spoorwegpersoneel. In verband met de vermelde verga dering van de hoofdbesturen der vijf erkende organisaties van spoorwegper soneel deelt het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van spoor- en tram wegpersoneel mee, dat het, inzake de te houden gewestelijke vergaderingen ivoor een duurtebijslag, nog geen be slissing heeft genomen omtrent het al of niet samenwerken met den R. Kath. Bond van spoor- en tramwegpersoneel St «Raphael. Een standbeeld van Willem den Zwijger. Dc Holland Society te New-York koestert het voornemen, om een stand beeld van Willem den Zwijger aan de stad New-York aan te bieden, in ver band met het aanstaande herdenkings feest van het driehonderd jarig be staan van Nieuw-Amsterdam en tevens in verband met de kortgeleden plaats gevonden herdenking van de komst der eerste Hugenoten naar Nieuw- Nederland. Het beeld zal binnen een of twee maanden gereed zijn, om te worden onthuld. Over de plaats, waar het zai worden opgericht, wordt nog met het gemeentebestuur va^ New-York van gedachten gewisseld. Volgens de laatste berichten uit New-York, door dc Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam ontvan gen, worden er drie plaatsen genoemd, nl. Central Park, waar het beeld na tuurlijk de publieke aandacht met talrijke andere beelden zou moeten deelen Riverside Drive, de groote boulevard langs de Hudson, waar ook het beeld van Jeanne d'Arc en de ge- denkteekenen van generaal Grant en voor dc gesneuvelden uit den Spaan- schen oorlog staan en eindelijk de Battery, het parkje op de Zuidpunt van Manhattan Island, dat zeker wei het meest Nederlandsche deel is, waar het oude fort Amsterdam stond en de Ne derlandsche _geest nog voortleeft in straatnamen 'en de muurschilderingen in het Custom House. De Battery wordt dan ook door de Holland Society het sterkst aanbevojen. De Holland Society is een vereeni- ging van New-Yorksche families van oud-Nederlandsche afkomst. Zij werd in 1885 opgericht en telt ongeveer 1000 leden. Gemeentelijke Werkeloosheids fondsen. Te Amsterdam is de jaarvergadering gehouden yan de Vereeniging van Gemeentelijke Werkeloosheidsfondsen gehouden. De voorzitter, de heer H. de Bordes, burgemeester van Bussum, gaf een overzicht van den arbeid der vereeni ging in het alfgeloopen jaar en de vraagstukken, waarmede zij in aanra king kwam. Hij wees er op, dat de werkeloosheid nog niet binnen de nor male grenzen is teruggekeerd en be sprak verder de moeilijkheden der werkloosheidsfondsen om hun instand houding financieel mogelijk te maken. Een van de groote wensclien, welke de vereeniging ten opzichte van de wer- keloozenzorg.koestert, is wel deze, dat in 1925 de beperkende bepalingen in de reglementen van de we-keloozenkassen zullen kunnen worden opgenomen. In behandeling kwamen de prae- adviezen over de vraag' Is het in het belang van de werkeloosheidsverzeke ring van overheidswege invloed uit te oefenen op het beëindigen van de steunregelingen en zoo ja, op welke wijze Is het dan nog gewenscht voor werkelooze leden van werkeloozenkas- sen, die geen recht op reglementaire uitkeering hebben, bijzondere maatre gelen te treffen ten opzichte van de hun te verleenen hulp Prae-adviezen waren uitgebracht door de heeren dr. ir. J van Hettinga Tromp en A. H. Smulders. De heer Tromp, oud-directeur van het Gemeentelijk arbeidsbureau te Am sterdam, stelde o.m. de conclusie dat tusschen werkeloosheidsverzekering en maatschappelijk hulpbetoon een stren ge scheiding behoort te worden ge- fiandhaafd en dat het verleenen van onderstand aan daaraan behoefte heb bende werkeloozen, die geen uitkeering meer ontvangen uit hoofde der werke- loozenverzekering, behoort tot de be moeiing van het maatschappelijk hulp betoon. De heer Smulders, wethouder voor arbeidszaken te Utrecht, kwam tot de volgende stellingen 1. De bestaande steunregeling worde zoo spoedig mo gelijk gelikwideerd. 2. De werkeloos- heidsverzekering worde krachtig be vorderd. 3. Geen uitkeering worde ver strekt aan niebreglementair rechtheb benden. De staking in de Rotterdamsche haven opgeheven. In een gisterenmiddag gehouden vergadering van stakende bootwerkers te Rotterdam, werd besloten heden aan het werk te gaan. Een cp/umissie uit de stakers zal een onderhoud aanvragen met de Scheepvaartvereeniging Zuid ter bespreking van de door genoemde vereeniging genomen rancuné-maatre- gelen. Overtreding Loterijwet. De politie te Amsterdam heeft giste ren bij verschillende hoofdagenten en agenten van Lotisico en het Witte Kruis groote partijen obligaties in be slag genomen., op grond van vermoede lijke overtreding der Loterijwet. Tegen de beide maatschappijen is proces-verbaal opgemaakt uit hoofde van overtreding van de Loterijwet van 1905. Door dit onverwachte optreden van de justitie worden de bedrijven van Lotisico en het Witte Kruis zeer gedu peerd. De hoofdstad van Noorwegen. Het departement van buitenlandsche zaken heeft van de Noorsche regeering de olficiee-le mededeeling ontvangen, dat de naam van de hoofdstad van Noorwegen met ingang van 1 Januari a.s. in plaats van Christiania zal luiden „Oslo". VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. is het volgend voorstel aan den gemeenteraad ge daan De commissie van advies voor de crisiswerkloosheid deelt ons college in haar rapport mede, dat zij het, met het oog op de weder voorkomende werk loosheid in deze gemeente, noodzake lijk acht thans opnieuw de gemeente lijke werkverschaffing in te stellen en geeft ons derhalve in overweging uwen raad daartoe de noodige voorsteilen te doen. Zij wenscht deze werkverschaffing te doen plaats hebben overeenkomstig de daartoe het vorige jaar getroffen re geling, waardoor een geleidelijke ont plooiing mogelijk werd gemaakt en dus langzamerhand uitbreiding aan de werkverschaffing kon worden gegeven, hetgeen tot een noodzakelijke controle op het te verrichten werk kon leiden. De commissie verzoekt dan ook we der alle bepalingen 'te doen toepassen, welke het vorige jaar golden. Echter zou zij op grond van. door haar aange voerde motieven daaraan nog toege voegd willen zien, dat de te werk ge stelden verplicht zijn op straffe van ontslag alle werkzaamheden te ver richten, die door den directeur van ge meentewerken worden opgedragen, met het recht van schriftelijk beroep voor belanghebbenden op bedoelde commis sie. Ten slotte is-de commissie van oor deel dat het loon althans voorloopig moet gesteld worden op 18 per week. Daar wij ons met het advies der commissie wel kunnen vereenigen, heb ben wij de eer uwen raad voor te stel len om, zoodra de voorbereidende werkzaamheden daarvoor genoegzaam zullen zijn gevorderd, een begin te ma ken met de werkverschaffing overeen komstig de bovengenoemde door de commissie van advies voor de crisis werkloosheid aangegeven regeling. Wat de te verrichten werkzaamheden aangaat, deelen wij U mede, dat door den directeur van gemeentewerken, een uitvoerig rapport dienaangaande is uit gebracht, hetwelk wij uwen raad even eens overleggen. Blijkens dit rapport komen behalve den aanleg en de verbetering van ver schillende wegen, nog eenige andere werken in aanmerking om in werkver schaffing te worden uitgevoerd. Het verdient aanbeveling het eerst een aan vang te maken met laatstbedoelde werkzaamheden. Immers, voor de we gen zijn materialen noodig, welke uit den aard der zaak eerst nog besteld moeten worden, waaraan nog vooraf moet gaan de berekening van de hoe veelheid, het vrageni van offerte, enz. waarmede in totaal een week of zes gemoeid zal zijn. De in de plaats aan te vatten werken welke, evenals den na te noemen aan leg enz. van wegen, door den directeur in zijn rapport uitvoerig zijn omschre ven, bestaan uit a. Het dempen van het oude reservoir in dé Coosje Buskenstraat met het daarmede verbandend houdende leggen van een klein riool in genoemde straat. De kosten hiervan zijn in totaal ge schat 'op 10.000, waarbij niet is gere kend op de kosten van het zand, het welk echter nog in voorraad is. In genoemd bedrag is ongeveer 6000 begrepen voor loonen en 2000 voor transportkosten. b. Piantsoenwerkzaamheden. Ie. Het maken van eeni plantsoentje van het driehoekig strookje grond op den hoek van de Scheldestraat en de Verkuijl Quakkelaarstraat. 2e. Idem ter plaatse waar het oude tolhuis heeft gestaan. De kosten hiervan, welke practisch geheel uit loonen zullen bestaan, kun nen thans nog piet.worden opgegeven doch zullen uit den aard der zaak niet hoog worden. c. Het maken van een eenvoudige uit- neembare directiekeet, waarvan de kos ten op ongeveer 500 a 600 zuilen komen. Dit werk zal worden aangevat, ingeval zich werklooze timmerlieden aanmelden. d. Het opknappen (camoufleeren van den gehavenden toestand) van den St. Jacobstoren. DU werk, waarvan de kosten ongeveer 400 bedragen, zal kunnen worden uitgevoerd, indien bij de werkloozen metselaars en opperlie den zijn. e. Het leggen van een riolcering in den Zandweg, waarvan de kosten op rond 1000 worden geraqmd. Thans overgaande tot de aan te leg gen wegen merken wij op, dat de volg orde van urgentie, op grond van tech nische overwegingen, dient te worden vastgesteld in afwijking mef die, welke door de meergenoemde commissie is aangegeven. Deze volgorde zou dan als volgt worden le. Het verleggen van den Nolleweg; 2e. Het gereed maken van den on derbouw van den West-Soubiirgschen weg 3e. Het verlengen van de Kenau Has selaarstraat 4e en. 5e. Het verlengen van de Van Dishoeckstraat tusschen Verkuyl Quakkelaarstraat en Singelweg 5e en 4e. Het verharden van de Park laan vanaf de kiinkerbestrating' tot aan de Badhuisstraat. Ad le. (Nolleweg). De kosten hier van zullen rond 7200 bedragen, waar onder ƒ2600 aan werkloon, ƒ2900 aan materialen en 700 aan kosten van ver voer. Ad 2e. (West-Souburgsche weg). De kosten hiervan kunnen thans nog niet worden opgegeven, hetgeen echter geen bezwaar oplevert, aangezien zij een onderdeel vormen van op de ge- meentebegrootingen voor 1924 en 1925 uitgetrokken posten. Ad. 3e. (Kenau Hasselaarstraat). De kosten vaji dezen weg komen op een bedrag van ƒ7500, waarvan 2500 werkloon, ƒ3700 materialen en ƒ460 vervoerkosten. Ad 4e (Van Dishoeckstraat). De kos ten van deze straat zullen rond ƒ5900 bedragen, waarvan 1600 werkloon, 3400 materialen en 300 vervoerkos ten. Tevoren zal hier echter nog een riool moeten worden aangelegd, welk riool een bqdrag van rond 1900 zal vorderen, waarvan ongeveer de helft uit werkloon bestaat. Ad 5e. (Parklaan). De kosten hier van zullen 3700 bedragen, waarvan 1050 werkloon, 2050 materialen en ƒ250 vervoerkosten. Behalve de genoemde werken komen nog eenige straten in aanmerking, o.a. de Scheldestraat, de Lampsensstraat, de Singelweg en de Paul Krugerslraat, lUiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiitiMiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiMiiiiiti is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frisschende TABLETTEN Groote dour.cn 65 Ct Iniimihiiiii|ihm (Ingez. Mededeeling.) welke te zijner tijd nader in beschou wing kunnen worden genomen. De totale raming der eerstgenoemde werkzaamheden- bedraagt derhalve ƒ12.000, waarin ongeveer ƒ7000 ar beidsloon is begrepen, terwijl de ra ming der wegen, afgescheiden van den West-Sou'burgschen weg, qngeveer 26.200 beloopt, waarvan 8TO0 ar beidsloon is. Samen derhalve ƒ38.200, waarvan 15.700 arbeidsloon. Het ligt voor de hand, dat de uitvoe ring der verschillende werken geleide lijk zal plaats vinden, zoodat slechts een deel der evengenoem.de kosten ten laste van de loopende begrooting zal komen. Hoe groot deze som zal zijn, is thans nog niet bij benadering te bepa len. Het ligt voorts in onze bedoeling de kosten der materialen, voor zoover zulks, in verband met den aard der werken toelaatbaar kan worden geacht, ten laste van dén- kapitaaldienst te brengen en derhalve te zijner tijd uit een geldleening te bestrijden. Wat ten slotte de middelen tot dek king aangaat, wijzen wij er op, dat op den dienst 1924 slechts een betrekkelijk gering bedrag meer beschikbaar is. De post „werkverschaffing" toch is uitge trokken op 20.000, waarvan reeds on geveer 14.000 is uitgegeven, zoodat hierop nog ƒ6000 over is. Dit bedrag kan echter vermeerderd worden met on geveer ƒ3000 wegens ontvangen sub sidie van het rijk in de kosten der werk verschaffing. Samen dus ƒ9000. Weliswaar is op den post „onvoor ziene uitgaven" voor dit doel nog ƒ20.000 gereserveerd, doch dit bedrag zal vermoedelijk geheel ten bate van den post „plaatselijke inkomstenbelas ting" moeten worden gebracht. Zooals uwen raad bekend zal zijn kon immers hej 'vermenigvuidigingscijfer voor het belastingjaar 1924/25 slechts op 1.34 gehandhaafd blijven door fe beschik ken over hetgeen op werkverschaffing zou overblijven (Zie Handelingen 1924, pagina 128). Gelet op de bedragen, welke tot heden aan inkomstenbelas ting ontvangen zijn, zal evengenoemde 20.000, zooals gezegd, vermoedelijk geheel aan deze belasting ten goede moeten kbmen. Zijn op den post werkverschaffing voorloopig derhalve nog gelden be schikbaar, ten aanzien van den kapi- taalspost „aanleg van wegen" is zulks niet het gevai. Het ligt dan ook in- onze bedoeling om, zoodra de cijfers voor den loopen den dienst eenigszins bekend zijn, uwen raad, zoo noodig, een wijziging der gemeentebegrooting ter vaststelling aan te bieden. Resumeerende hebben wij de eer U derhalve alsnog voor te stellen ons col lege te machtigen, opgemelde werken in werkverschaffing uit te voeren en ons daartoe de bovengenoemde credie- ten te verleenen. PROVINCIALE STATEN. Financieele resultaten lijn Breskens Vlissingen. In de zomerzitting der Staten werd door Ged. Staten overgenomen een motie-Wallien, waarin zij werden ver zocht nadere gegevens te verstrekken over de financieele resultaten van het veer BreskensVlissingen Thans deelen Ged. Staten mede, dat volgens een in overleg met den regee- rings-commissaris reeds voor eenige jaren opgemaakte gesplitste rekening van ontvangsten en uitgaven van den prov. stoombootdienst op de Wester- Schelde onderscheidenlijk van de lijnen Breskens^Vlissingen Vlissingen NeuzenHansweert en Hansweert Walzoorden met de tram Vlake Hansweert, er over 1923 op de lijn BreskensVlissingen een batig saldo van 16.113.23 zou zijn geweest. De splitsing der uitgaven is in hoofdzaak gebaseerd op het afgelegde aantal kilo meters, waarbij verder rekening werd gehouden met het aantal paardekrach- ten van de booten, welke op de onder scheidene lijnen dienst deden. Ged. Staten zijn niet geheel overtuigd van de juistheid van deze wijze van bere kening in haar gevolgen, welke immers zou medebrengen, dat over 1923 bo vengenoemde winst -op bedoeld traject zou zijn gemaakt. Daarom zal door hen met den regeeringscommissaris die wij ze van berekening voor het vervolg in ernstige studie worden genomen. Dit daargelaten, wil het echter Ged. Staten voorkomen, dat, waar van rijks wege 80 in het tekort op den Wes-

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1