1300 o265 Z4TB1DAÖ 8 NOVEMBER EersteiBiad Lieven uit dê Hofstad FEUILLETON I Onder Betoovering. Beursbeschouwingen Rheumatiek JègèR&blcltat LISS1NGSCHE COURANT nummer bestaat uit 2 bladen 455 Het had moeite den zwaren wagen was voor de bewo- Ma" niets meer dan blijkbaar zwaar j opnamen. De huis- j ikkig dadelijk op de heil had kunnen ko- behalve eenige ver- j hersenschuddingen j hij voor inwendige kkig kwam zulk een vaak in zijn practijk woorden in 't Latijn loctoren elkaar hun d. Dr. Relling stem- beste was, dadelijk op zich dit te doen. man niet zulk een im had, hetgeen be- tstekende lichaams an zou ik aarzelen, e wagen, zeide hij. geval tamelijk zeker mneer hij niet sterft nden,dan zal ons in- zaak van zijn dood estaan door de dia- schijn ook door den Relling de tamelijk Men behoefde geen te gebruiken, want schudding ontstane laakte dat geheel :ele maal vertoonde van pijn en drukten stijf op elkaar, als iep van pijn tegen- ■aren slechts reflex- nuwen. Mordt vervolgd.) Monumenten. J ivelke eigenschapppen men den Hól- I «Her ook kan toedichten oi verwijten, i; mand zal ooit op de gedachte komen En he"1 schuldig te verklaren aan uit- iMndigheid in zijn lof, zijn piëteit' en Kin erkentelijkheid. De hoogste uiting II deze eigenschappen bij het dank- ar nageslacht is wel het noemen van J, straat naar den geachten en gevier- I en 'landgenoot, die het aardsche met Rjj eeuwffe heeft verwisseld. En als ■het ongerak eens wilde dat die landge noot herrees uit den doode en de straat ■rag die naar hem is vernoemd, dan zou ■tij zich diep schamen. Naar Rembrandt Ittet niet de mooiste allée in Den Haag, Laar wel een voiksstraatje. Wie in Am- literdam wel eens de Valeriusstraat zag, Iviaagt zich af wat de man misdaan laoet hebben dat zoo'n straat naar hem is genoemd. In Den Haag hebben wij het al zóó ■itr gebracht dat de nazaten van een Ijian naar wien een straat was ver- lioeiud een oud-regent van de resi- ■dentie den gemeenteraad verzochten ■die schande aan de familie te ontnemen Kat de beruchtste roofdieven-straat den Ijaara van hun voorvader droeg. Verder dan het naambordje aan den lingang van een straat brengen slechts Itiinig landgenooten het. Aan monu- Imenten zijn onze steden heel arm. Eer iemand hef zóó ver brengt, komt er heel wat kijken. Zóó bezien is de onderscheiding die liiijlen mr. Hendrik Goeman Borgesius lie beurt is gevallen, inderdaad wel iets lleel bijzonders. Hoeveel staatslieden ldeelen deze eer met hem H^t zijn er liter weinigen en waarlijk er zijn er ge- Bffst die dezelfde eer ook stellig had- |fci verdiend. We zullen geen namen I noemen om niet onbillijk te wor- lüen, maar ieder zal gelegenheid hebben Is voor zich zelf er eenige op te delven |iil zijn herinnering. Het monument dat Zaterdag jl. op liet Prins Hendrikplein in Den Haag is Ingericht, zal de herinnering levendig I tonden èn aan den man waarvoor het lis opgericht èn aan de erkentelijkheid [iit velen heeft vervuld voor hetgeen staatsman heeft tot stand ge- I tatit. Il'at het monument als kunstproduct I toeft kan men tevreden zijn. Altorf, Jé beeldhouwer die het ontwierp en schiep is een bekwaam artist, die fe- I recht een goeden naam heeft. Een geleden werd in Leiden het |(rie-October-monument onthuld, even een product van zijn hand. Ook lilt mag gezien worden. Het is iets I minder rustig omdat er verschillende op voorkomen en daardoor I dreigt onevenwichtig te worden. Het nonument voor Borgesius is sober, I strak van lijn en rustig, de drie kwali- I leiten die aan een dergelijk klein monu- I ment gesteld mogen worden. Het doet I gelukkig ook niet denken aan een graf monument, waarvoor het gevaar licht aanwezig is, vooral omdat wij derge lijke moderne vormen van „standbeel den" feitelijk alleen nog maar van de kerkhoven kennen. Er is ook geen over- Roman door REINHOLD ORTMANN. |2) Want de mooie gestalte van den [«oogstens vijf en twintigjarigen man bleei roerloos en hij liet het gruwelijk fes, dat in zijn lichaam drong, stil zijn I arbeid verrichten. Na verloop van een half uur was alles voorbij. ik hoop, beste collega, dat ge 'erder voor den jongen man zult zor gen, zeide dr. Roland. Ge zult trouwens "ok graag zelf het verder verloop wil len zien. Bovendien is het meer een geval voor u dan voor mij. Vindt u 't goed, dat ik het den dames hier in huis meedeel Goed, maar alleen dan, wanneer "et slechts voor korten tijd is. Ik ver-/ onderstel, dat men den bloedverwanten/ /an den jongen man het ongeluk heef/t meegedeeld, en zij alleen kunnen bf_ ,'ssen, wie hem verder medische hu/lp zal verieenen. En wie zou dat beter kunnen dan i zei de oude dokter beleefd. Il(. heb co»'eUW Llw bekwaamheid bewonderd, •üS Indien de arme jongeri her- I- heeft hij het grootendeels laan u niet 5 Want ik zou' eerliïk gezegd, ,J ,etl moed gehad hebben/ zoo lieenu Ln,te SriiPen. Maar nti _ga ik u, ik heb beneden in de stad (nog moedSm e/nst'8e zieken, die mij )Ver- Ron- i a met 'Ongeduld verwachten, ol Ho g vvas er n'ef geheel zeker van, waardeering, die hij had getroond daad aan fraaiigheid. Het zijn slechts de namen van eenige deugden, die Bor gesius sierden, de namen van eenige belangrijke wetten die hij tot stand bracht en de vermelding van eenige voorname maatschappelijke stroomin gen, die hij steunde, welke op het mo nument zijn gebeiteld. Altorf onthoudt zich gelukkig van symbolische voorstellingen. Gelukkig zeggen wij omdat deze een gevaarlijk punt zijn bij monumenten. Of zij zijn banaal en afgezaagd, of zij zijn te vèr gezocht. En het is daarbij niet onmoge lijk dat het nageslacht over die symbo liek heel anders denkt en er een loopje mee neemt. Het monument achten wij dus een aanwinst voor de residentie en wanneer het voorbeeld aanstekelijk mocht wer ken, zoodat men nog andere voorname figuren wilde eeren door de oprichting van een monument, dan hebben wij daar geen bezwaar tegen, noch uit een oogpunt van artisticiteit noch uit dat van eerbiedsbetuiging jegens hen die in het openbare leven een bijzondere plaatshebben ingenomen. Een ander artistiek puntje dat we even willen aanroeren, is dat van de gerestaureerde Gevangenispoort. Toen de tegen deze-poort aangebouwde hui zen gesloopt waren, kwam een blinde muur van de poort bloot. Die stond alles behalve fraai en men heeft ge tracht daarvan iets redelijks te maken. Niemand minder dan Berlage zette zich aan de oplossing van die artistieke puzzle.Hij ontdekte dat misschien vroe ger een „gemak" aan dezen blinden muur uitgebouwd is geweest. Dat nu herstelde hij en bij wijze van bij poortje staat nu deze juist tegen den muur. Nadat er vele maanden lang een heining om gestaan heeft, is nu einde lijk het ding voor het oog van het pu bliek gebracht. We kunnen niet zeggen dat wij bij zonder verrukt zijn over de oplossing die aan het vraagstuk is gegeven. Het geheel ziet er nogal prutserig uit en het valt te wachten dat iedereen die hier passeert zal vragen wat het voor een eigenaardig uitsteeksel is. Natuurlijk moeten wij ons neerleggen bij deze op vatting van den kunstenaar, maar het zal ons nooit duidelijk worden waarom deze oplossing beter is dan die andere, hier in bestaande dat eenige vensters in ouden stijl waren aangebracht, met tralies er voor, gelijk er reeds eenige aan de Gevangenpoort zijn te vinden en die veel typischer en beter het karakter van een oude gevangenis aan deze poort gaven, dan deze zeer gezochte uitwas, die stellig niet uit artistieke overwegingen gebouwd zal zijn ge weest. Het staat zelfs niet vast, dat de oorspronkelijke vorm zóó is geweest er zijn oude~ teekeningen waarop de uitwas niet voorkomt en waarop wel ramen zijn uitgegeven, die op den vijver uitzien. Over de geheele situatie van de Ge vangenpoort na aanleg van den ver keersweg valt nog niet te oordeelen,; Op dit oogenblik is het er een chaps, die eerst over eenige maanden zal/zijn opgelost. Veel vertrouwen jn de schoonheid van het geheel hebfoen wij nog niet, maar het kan nog frfeevailen. Uit een praktisch oogpunt js alles een groote verbetering en die/aanvaarden we gaarne. Over het aesthetisctyé zal het nage slacht oordeelen, gelijk wij het doen over dat van onze .voorvaderen. voor het kunnenf van den jongeren col lega, niet eeïi afkeurende criliek in hield. Maar ja ij bralt er zich het hoofd niet mee, doch gaf aan de opmerkzaam toehoorefid.e zuster Monica, in wier knapheid en nauwgezetheid hij op grond va/ji talrijke ervaringen, een on bepaald vertrouwen stelde, eenige aan wijzingen in het belang van zijn pa tiënt. Nog ongeveer twintig minuten bracht'hij aldus in de geïmproviseerde ziekenkamer door, maar toen vond ook hij er/n langer blijven onnoodig, en na dat hij de verpleegster op het hart had getïrukt, hem 'bij de kleinste, ongun stige verandering in den toestand van djin zieke, onmiddellijk te laten halen, v/erliet hij het vertrek. HOOFDSTUK II. Relling had verwacht, dat hij nu weer de weduwe van den geheimraad zou ontmoeten, die hem hier ook had gebracht. Maar de eerste kamer, die hij doorliep, was leeg. En toen hij de portière op zij schoof, die deze kamer van de volgende scheidde, zag hij niet de deftige matrone, doch een jonge dame van hoogstens twintig of twee en twintig jaren voor zich. Zij was dezelfde, die hij eens in de beneden stad had ontmoet, dat zag hij dadelijk. Maar hij begreep niet dat haar schoon heid indertijd zoo weinig indruk op hem had gemaakt. Want, zooals zij nu voor hem stond, beschenen door het zachtroode licht der lamp, leek zij meer op een door de hand van een groot kunstenaar gevormd heerlijk beeld dan op een levend wezen. De volmaakte lijnen van haar nog meis jesachtige gestalte, de vorm van haar tevredenheidsbetuigingen in één jaar tijds. Origineele ter Inzage. Attestenboe'k gratis. "98 Door grootsten omzet voordee- ligste prijzen. Keuze uit 400 Piano's en Orgels. Vraagt inlichtingen aan ons Hoofdkantoor te GOES Betaling kan ook in huurkoop geschieden. Firma A. S. J. DEKKER GOES - ROTTERDAM - UTRECHT (Ingez. Mededeeling.) Invloed der verkiezingen in Engeland en Amerika. Ameri ka en Frankrijk's financiën. Appreciatie van Ponden en Gul dens. Verbeterde positie van ons land. Beurs doorgaans vast. Waar de effectenbeurzen gedurende den iaatsten tijd in 't algemeen een vast verloop hebben gehad, is het wei verklaarbaar dat zij niet met een haus se in grooten stijl hebben gereageerd op een tweetal gebeurtenissen welke voor haar toch van groote beteekenis mo gen worden geacht. Wij doelen hier na tuurlijk op den uitslag der verkiezingen in Engeland en Amerika, welke een overweldigend succes hebben gebracht aan de conservatieve elementen in de volksvertegenwoordiging, zoodat in Engeland Mac Donald door,-Baldwin vervangen, in Amerika de stille even wichtige Coolidge voor den tijd van vier jaren op den presidentszetel ge handhaafd is. Dat de beurzen als cen tra van het kapitalisme behoudend zijn en zich onder een conservatief bewind het meest veilig gevoelen, ligt in de rede. Het is wel duidelijk geworden toen na den. val van het kabinet-Baldwin in Engeland de vrees voo" een sociaal democratische regeeriirg hét kapitaal uit het land dreef en den pondenkoers beduidend deed dalen. En wel' is later de vrees overwonnen toep bleek dat de Engelsche sociaal-democraten in meer derheid sterk natiopiaiistisch zijn en de economische vraagstukken breeder be zien dan uit een eenzijdig partijstand punt, voorai/tvaar straks na een geluk kig optreden in de buitenlhndsche po litiek voornamelijk binnenlandsche aangelegenheden aan de orde zullen komeh, voelde men zich onder het La- bojjfbewind in de geld- en zakenwereld piet meer gerust en heeft het verlangen naar een in apolitiek opzicht minder vooruitstrevende regeering blijkbaar in breede kringen der bevolking weer klank gevonden. De Londensche beurs heeft met groot enthousiasme op den verkiezingsuitslag gereageerd, zoodat men een oogenblik de zaken, vergat en in groot poehaai uitbrak, gelijk men daarvan onder beurzeniers het mono polie heeft. Ook de meeste fondsen, vooral Engelsche Staatsfondsen en Spoorwegwaarden werden hooger ver handeld, alras trad echter een rustiger door dik zwart haar omgeven hoofd, de schitterende donkere oogen, de fijn besneden kleine mond met de volle, roode lippen, het matte ivoorwitte van haar gelaat en van den slanken hals, die even te voorschijn kwam uit het licht uitgesneden zomerkleedje, dat ai- les vormde zulk een lieflijk geheel, dat het op Relling, in wiens arbeidzaam leven de vrouwen tof dusver slechts een kleine rol hadden gespeeld, een diepen indruk maakte. Zeker deed hij zich, sprakeloos als hij was van zooiets bekoorlijks te zien, niet op zijn voordeeligst voor, want even tjes gleed er een glimlachje over het gelaat van het jonge meisje. Maar het volgend oogenblik trad' zij op hem toe en terwijl' zij hem haar smalle, met schitterende ringen besierde hand toestak, zei zij zoo onbevangen en hartelijk, als sprak zij tot een ouden vriend Daar mijn tante had verzuimd, mij te laten roepen, kan ik u nu pas voor uw komst bedanken, dokter Doch mijn dank is nu nog grooter, want dr. Roland heeft me verteld, wat u voor onzen gast hebt gedaan en dat deze, zoo hij geneest, dit voornamelijk aan u te danken heeft. 'Relling had de hem toegestoken hand aangenomen en haar stevig gedrukt, maar hij had er geen oogenblik aan gedacht, zijn lippen er op te drukken, zooals een man van de wereld zou ge daan hebben. Of hij werkelijk zal herstellen, waarde juffrouw, staat nog te bezien, zei hij openhartig, van meening zijnde, dat hij niets behoefde te verbergen, daar de gewonde toch een vreemde stemming in. Men verwacht ook van Baldwin geen wonderen. Hij is geen staatsman van groote allure die mef wilskracht en bedachtzaamheid een eigen program ten einde toe afwerkt, maar hij is een nuchter zakenman, die in de eerste plaats met de werkelijkheid rekent en dus geen utopiëen najaagt. Wat men van hem en zijn regeering verwacht is niet anders dan een stabi- liseerïng van den bestaanden toestand, een verder herstel van het terugkeerend vertrouwen en een voortgang van het economische reconstructieproces. En in de Vereenigde Staten wordt van presi dent Cooiidge in hoofdzaak hetzelfde verwacht. Vooral de meerdere vrijheid welke de particuliere ondernemingen onder zijn bewind hebben verkregen niet het minst zijn medewerking aan de fusioneering der spoorwegen en voorts zijn streven naar protectie van industrie en landbouw, hebben hem in Wallstreet tot een gewenscht man ge maakt. Nu de bekende generaal Dawes als vice-president nevens hem zal staan, mag vermoedelijk een ietwat krachtiger beleid worden verwacht en zal ook de financieele verhouding tot Europa de belangstelling der regeering hebben. Wat die verhouding betreft, als bekend is zij sinds de laatste jaren aan merkelijk verbeterd. Engeland kwam tot een regeling, verschillende kleinere landen, waaronder ook het onze, kon den hun wisselkoersen geheel of nage noeg op den ouden stand terugbrengen en feitelijk zijn het thans nog alieen Frankrijk en Italië, welke aan de weder invoering van den gouden standaard in den weg staan. Van de gezamenlijke schulden der Europeesche staten aan de Unie ad 11.8 milliard komt voor rekening van Frankrijk niet minder dan 4 milliard en voor Italië 2 milliard en nog altijd klopt de verarmde Marian ne bij den rijken Oom aan, zoodat straks vermoedelijk weer een neuwe Fransche leening van 150 millioen zal tot stand komen met behulp waar van de regeering haar al te groote voorschotten bij de Bank za! moeten aflossen. Daarmede is zii er echter nog niet. De begrooting veöt 1925 wijst nog een deficit van eenige milliarden aan, welke uit nieuwe belastingen, verhoo ging van invoerrechten, etc. moeten worden gevonden en nog altijd blijft de vraag óf de~ "regeering de voortkanke- rende inflatiebacil zal kunnen stuiten. De Fransche wisselkoers is voortdu rend zwak en zal tengevolge van den noodzakelijken graaninvoer allicht nog veel te verduren hebben. Fransche staatsfondsen dalen aan de Parijsche beurs onrustbarend ondanks het wets voorstel om de naamlooze vennoot schappen te dwingen hun gewone re serves in die fondsen, te beleggen. Voor heel Europa is het te hopen dat de Fransche regeering in haar pogingen om tot een budgetair evenwicht en een consolidatie der schulden te komen moge slagen. Want uit den loop van Pondenkoers en gulden is wel te merken dat er be trekkelijk weinig noodig is om voor deze devisen de pariteit te hersteilen. Tegelijk met de willigte voor Spoor wegfondsen en industrials tengevolge van Coolidge's verkiezing, is te New- York ook de pondenkoers beduidend verbeterd (4.424.55) en is onze gul den dermate gestegen dat ten onzent voor de jonge dame was. Wij hebben gedaan, wat wij doen konden, het re sultaat daarvan moeten wij afwachten. O, ik koester heel veel hoop, nu ik hem in uw handen weet. Als men zooveel goeds en verdienstelijks van u heeft gehoord, als ik Heeft u zooveel goeds van mij ge hoord vroeg hij verbaasd. En waar is dat gebeurd U bedoelt, omdat ik een vreemde voor u ben en u mijn naam heden voor 't eerst hoort. En nu concludeert u daaruit, dat ik u ook niet ken. Doch dat is niet waar. Wij hebben veel meer gemeenschappelijke vrienden, dan u denkt. Daarover ben ik wezenlijk ver baasd. Want ik verkeerde tot dusver in de meening, dat ik de namen van de vrienden, die ik in deze goede stad heb gekregen, al heel spoedig kan optellen. 't Zijn waarschijnlijk allen ïnen- schen, op wier vriendschap u niet veel prijs stelt. Want zij behooren allen tot die arme stumperds, waarmede de meeste menschen liever niets te maken willen hebben, ik was wel genood zaakt, het beetje weldadigheid, dat ik graag wil bewijzen, zelf uit te oefenen, toen het bleek, dat de vereeniging, die alle hier bestaande menschenliefde or ganiseert, mijn hulp niet noodig had. Nu kom ik vaak bij menschen, die een zeer fijn gevoel hebben voor ware naastenliefde, daar zij het verschil tus- schen gehuichelde vriendelijkheid en ware goedheid des 'harten zelf hebben ingezien. En die menschen spraken vol bewondering over u. Dikwijls heb ik er naar verlangd u te ieeren kennen, daar ik van meening was, dat wij te wordt veroorzaakt door opecnhooping ven het urinezuur in de gewrichten. I ogal tast deze ziekte direct in den kern aan, lost het urinezuur op en maakt Uwe gewrichten weder lenig als voorheen. To gal het vermaarde middel bij Rheumatiek, Jicht, Spit en Zenuwpijnen zal ook U genezen. Koop vandaag nog een Bacon. Gene- Tzing en onschadelijkheid gegarandeerd. Bij alle Apoth. en Drog. a f 0.80 en f 2.- (Ingez. Mededeeling.) de dollar nog slechts enkele centen agio doet (koers 2.52V2pariteit circa f 2.47/2). Wij wezen er vroeger reeds op dat de economische positie van ons land sinds het begin des jaars aanmer kelijk is verbeterd. Onze uitvoer is ge durende de eerste negen maanden met rneer dan 268 millioen, onze invoer met 244 millioen gestegen, zoodat het invoer-overschot met ƒ25 millioen te rugliep. De meerdere export komt voor een, goed deel op rekening van land- en tuinbouwproducten, zuivelproducten (de uitvoer van boter steeg van 29.3 tot ƒ51.6 millioen), waarbij Duifsch- land als afnemer een groote ro! speel de, maar ook onze industrie voerde in bedoeld tijdvak voor circa f 80 millioen meer uit. Met name de margarine-in dustrie zag haar debouché aanmerke lijk vergroot. Ook de doorvoerhandel is veel levendiger dan een jaar te voren. Voor alle Nederlandsche havens teza men bedroeg het havenverkeer 431/2 millioen ton, tegen 27J4 millioen in de eerste negen maanden van 1923. Dit toegenomen transito-verkeer heeft be trekking op granen en metalen, zoowel als brandstoffen en hout. Waar atzoo de verbetering' der han delsbalans gepaard gaat met toene mende vorderingen op het buitenland wegens hef intermediair bij den inter nationalen handel, laat het zich gemak kelijk verklaren dat onze betalings balans langzamerhand haar evenwicht bereikt, temeer nu de regeering met krachtige hand naar beperking der staatsuitgaven blijft streven. Wij wezen er vroeger reeds op dat de Nederl. bank geruimen tijd door goud-uitvoer naar New-York den wisselkoers ge steund heeft, zoodat sinds het begin van dit jaar de goudvoorraad en daar mee gelijk te stellen activa van ƒ700 millioen tot ƒ448 millioen zijn terugge gaan, waartegenover ook de bankbil- jettencirculatie met circa 100 millioen verminderde.De versterkte economische en financieele positie (men .denke ook aan de groote cultuurwinsten uit onzen Archipel) heeft haar daartoe in staat gesteld en za! allicht er toe kunnen lei den dat, wat ons land betreft, met vol- iedigen terugkeer tot den gouden standaard (vrije export van goud) niet langer behoeft te worden gedraald. Ge lijk we bereids opmerkten' zal men daarmede vermoedelijk wachten totdat ook 'Engeland tot zulk een besluit in staat is en Frankrijk's financiën gere geld zijn. Wanneer we al het bovenstaande samenvatten ligt daarin voldoende grond' voor de bestendiging der vaste stemming op de Amsterdamsche beurs. samen menig goed werk tot stand zou den kunnen brengen. Maar, ronduit gezegd, had ik tot dusver den moed niet, den eersten stap te doen. Zij had ving en levendig gesproken met een weeke, aangename stem, die Relling ais muziek in de ooren klonk. Hij had haar onafgebroken aangezien en terwijl zij hem deze vriendelijke woorden toevoegde, die hem uit den mond van ieder ander onaangenaam zouden hebben aangedaan, had hij bij 't zien harer prachtige, witte tanden gedacht, hoe onberispelijk en volkomen toch haar wonderbaarlijke schoonheid was. Nu zij zweeg, was hij werkelijk verlegen, wat te antwoorden. En het geen' hem juist inviel, kon zooals hij nu eenmaal was, haar onmogelijk zeer aangenaam zijn. Want met de wat ru we oprechtheid, die hij zich aangewend had in den zwaren strijd om 't bestaan, zeide hij De waardeering en zoogenaamde dankbaarheid van de menschen, die u daar noemt, beteekent, goed be schouwd, heel weinig. En ik vrees, dat u een veel te hoog denkbeeld heeft van mijn goedheid, als u meent, dat ik, al leen door liefde tot den naaste gedre ven, mijn armenpraktijk uitoefen. Die maakt nu eenmaal ook een deel van mijn beroep uit. Ais ik aan een ziekbed sta, zie ik slechts den zieke, en het laat mij heelemaal koud, of hij rijk of arm is. Ten slofte moet ik nog zeggen, dat •het me nooit is opgevallen, dat die menschen zooveel van mij houden. Juffrouw von Lindow glimlachte. Misschien durven zij het niet too- nen, want zij zijn ook wel wat bang voor u, dat kan ik niet ontkennen. En

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1