-theatq groot eren mm DONDERDAG 6 NOVEMBER MAAS. gemeentebestuur feuilleton De Buffetjuffrouw binnenland ,^0263 OOP jsebs Maatscfiappii fl Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest VLISSINGSCHE COURANT pe prijzen. dels 22 ct. pond. Cocosnoten sels 12 ct. pond. ia!f pond. West- Bellefleur II fperen 9 ct. per •aad Beilefieur, ander Zoet en rijzen. end, :htpaar met 2 kinder^ neubileerde EN SLAAPKAMER ider pension. Brieven prijs, onder letters R. ff liss. Courant". VANGEBODEN VULKACHEL met pijpt :hts 15 gulden. Een a plex DAMESRIJWIEL r voor slechts 45 guide C. PAAUWE, Paul Kni 2. of te huur modern VERDIEPINGSHUIS. der koopsom kan bliji'f bureau „Vliss. Courant' lieerde -SLAAPKAMERS et of zonder pension mej. ELSINK, Nieuwen eet Ien MEISJE van des namiddags 2 to boven 16 jaar. bureau „Vliss. Courant' een VERDIEPINGSHUIS. Glacisstraat 29. GULDEN BELOONING ene die net persoon af helpt, onverschillig waf- onder No. 260, burea trant". h- Middeib. - Rotterdan hengelegen plaatsen VAN PASSAGIERS, 1DEREN EN VEE l HM, T.B. I T HM- vember,7-111 ,llr' Ig 6 7 10 11 rmatien te bekomen^ i. amen te N.V. Transport-"u Erven G. VOS, B. EENHOOKfl.^'kj v. OOSTEKHOOTW lebr. BÜITENH® Tel' ABONNEMENTS-PRIJS V0or Viissirtgen en gemeenten op Wa.'- _,pn j e.'iO per drie maanden. Franco Snor hét geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- onenten 17 cent, altes bij vooruitbetaling. Afzonderliike nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van 11 regels 1.10 voo.r iedere recel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verbuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, er.z., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke rcgel meer 15 Cent PUBLICATIE. Burg. en Weth. van Vlrssingen brengen ter openbare kennis dat door hun College aan den heer P. <0. LAERNOES is opgedragen de behar tiging der aangelegenheden betreffenrde de Financiën. YTrssingen, 5 November T924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. GEMEENTE-BEGROÖTING 1925. Burg. en Wetb. van Vlissiijgen brengen ter openbare kennis, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1925, met memorie van toelichting, alsmede die van het grondbedrijf, van het bedrê'f der groente- en fruitveiling, van het haven bedrijf, van het badbedrijf, van het wo ningbedrijf en Aran het bedrijf van den vee- en vleeschkeuringscfienSt voor den kring Vlissingen, op de Secretarie (le afdeeling) voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 31 October 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. AFSLUITING OPENBAAR VERKEER MET RIJ- EN VOERTUIGEN EN VEE VAN EEN GEDEELTE VAN DEN VROONSLAG, GEM KOUDEKERKE. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat aan de Vlissingsche Duinwaterlei ding-Maatschappij alhier, door Gedeputeer de Staten van Zeeland vergunning is ver- leend om, ten behoeve van het vervangen der toevoerleiding van duinwater van haar pompstation naar den watertoren door een andere leiding, voor het openbaar verkeer met rij- en voertuigen en vee af te sluiten een gedeelte van den Vroonslag no. 10, van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Koudekerke tot 16 Novem ber 1924. Vlissingen, 5 November 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 5 November. Tabaksaccijns. - Salarissen. Minister Colijn beeft nogal geschar reld met zijn voorstel tot verhooging van den tabaksaccijns. Eerst wilde hij 15 a 16 millioen's jaars uit die ver hooging halen. 20 op sigaren, 40 op sigaretten was zijn eerste plan. 'Daarop kwam hij terug en. vroeg 15 voor sigaren en 25 voor sigaretten. Daardoor daalde de opbrengst met 6 millioen. Aangezien zeer vele leden be zwaar hadden tegen dit voorstel, werd de verhooging op de sigaren geschrapt en ging er weer 3.8 millioen van de REDENAARS CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TO OVER PASTILLE. Bij Uw drogist. (Ingez. Mededeeling.) Vertaald door Mevr. WESSELLNKVAN ROSSUM. 17) Denzelfden winter kwam er een nieuwe minister van oorlog. Het was n oude kameraad van Adolf Malm uit de cadettenschool, een begaafd man, roaar toch ver beneden hem staand en die hem in hun studietijd altijd op drie Passen afstand gevolgd was. Malm verzonk in diep gepeins, toen hij de benoeming las zonder te bluffen moest hij toch wel inzien, dat hij in s'aat zou geweest zijn den man te overvleugelen, die nu aan het hoofd van het geheele leger stond, in hetwelk 1 7e'fs slechts een graad had bereikt, me iedereen kon verwerven. Hij wist dit 11 toch lachte hij goedmoedig, nam -I® Potlood en begon de ruiven te ver- n6" en 'e verbeteren. ,P óén gebied ontmoetten zij elkaar oin ,?'anS!steUing, maar bijna als be- tuI! i"£en> dat der waardevolle litera- 7ii-i .in oppervlakkige genotzucht en zlJn talent in -- zijn tijd door te brengen, opbrengst af. Thans zal die 5.1 milli oen zijn, een derde deel van het eerste plan. Men kan niet zegen dat er veel en thousiasme bestaat voor deze wet. Het geen te begrijpen is. Zelfs kwam de heer Wintermans vragen of er nog niets af kan Er was al zoo dikwijls iets afgegaan, dat het misschien nog wei eens kon. in die vraag zat eenige kritiek, die niet geheel onverdiend is. Volgens de heeren Oud en Staalman is het geld niet noodig. De Regeering heeft geen tekort meer, nu ze de Ta- riefwet heeft, hetgeen de Minister al weer ontkende. Hij heeft nog een tekort en alle voorstellen die hij deed zijn door de linkerzijde afgewezen. Hij wil de dus uit allerlei heffingen iets halen. 'De opmerkingen die alsnog gemaakt zijn, hadden niet te veel te beteekenen. De Minister zal spoedig de commissie instellen tot onderzoek naar een betere wijze van belastingheffing op de tabak. Zij zal vo'ötal moeten zoeken in de richting van een belasting op ruwe tabak. Getracht werd nog -door den heer Wintermans de navordering uit de wet te lichten, hetgeen echter geen kans had aangezien van rechts niemand hem steunde. Het ontwerp werd aangenomen met 56 tegen 22 stemmen, rechts tegen links, behalve de Vrijheidsbond. Hierna was die heer -Gerhard aan de beurt voor zijn interpellatie over de ambtenaren-salarissen. Veel belang stelling was er njet voor dit betoog omdat iedeïeen wel weet in welke rich ting het zal gaan. Echter zegt men dat bij de discussie het debat hevig kan worden en het crisis-spook dwaalt volgens vélen ai weer rond in de-depar tementen. De vragen van den heer Gerhard wa ren zeer tam. Zij bevatten niet een. felle critiek, maar vroegen meer een tempe ring. De eerste twee vragen betroffen de salar'reering zeif en de kortingen. lo. Is de Regeering bereid de inwer kingtreding van het nieuwe Bezoldi gingsbesluit op te schorten en inmid dels den toestand ten aanzien van het geldige Besluit in zooverre te herstel len, dat op de salarissen van alle amb tenaren dezelfde kortingen worden toegepast en wel nevens het verhaal van 8>/2 voor. de pensioenspremie slechts eenmaal een korting van 5 2o. Is de Regeering bereid de ver klaring af te leggen, dat welke ook de beslissing zij omtrent het bedrag der korting, bedoeld in de vorige vraag, zij voor 1 Januari 1926 met terugwerkende kracht tot 1 October 1924 geen verdere korfingen zal opleggen Sedert 1919 is de toestand ten op zichte van de ambtenaren zeer veran derd. Toen was de Regeering tege moetkomend en welwillend tegenover de ambtenaren zij diende de Ambte narenwet in. Daarna is het alles achter uit gegaan. Zelfs het overleg met de ambtenaren werd illusoir en dat is bij na gebeel waardeloos. Dat gaf de derde vraag aan den in- terpellant is de Regeering bereid onverwijld de noodige maatregelen te treffen tot herstel der regelmatige betrekkingen met de centrale commissie van georga niseerd overleg deze commissie te re- organiseeren en haar op te dragen zoo spoedig mogelijk een advies, c.q. een ontwerp-herziening betreffende het op geschorte Bezoldigingsbesluit in te dienen Tot slot de vage en wéinig omlijnde vraag 4. Is de Regeering niet van oordeel, dat de grondslag voor het Bezoldi gingsbesluit deze moet zijn, dat ook den minst bezoldigden volwassen amb- zoncfer iets uit te voeren, haar armoede en haar werkzaam leven waren de oorzaak, dat zij -geen van beiden veel van schoone literatuur genoten hadden. Nu haalden zij het verzuimde in en gevoelden zich beiden als in een nieu we wereld, amuseerden zich kostelijk en lazen elkaar hardop voor. Haar herinneringen uit de vierde klasse waren vrij wel uitgewischl en zij begreep, dat het hem onaangenaam zou aandoen, wanneer hij zijn vrouw vreemde woorden verkeerd zou hooren uitspreken. Als zij een vreemd woord ontmoette en zij niet geheel zeker van haar zaak was, gaf zij hem het boek, keek hem openhartig aan en vroeg bescheiden ,,-Hoe wordt dit uitgesproken Haar ontoereikend onderricht droeg eigenlijk bij tot hun geluk hij moest toch iets hebben, waarin hij werkelijk haar -meerde was. De harmonie in een huwe lijk is niet volmaakt, wanneer een in alles de meerdere is en vooral wanneer die eene de vrouw is. Hun harten maakten de vuurproef der eerste twee huwelijksjaren in om gekeerde volgorde door. De meeste andere huwelijken, waarbij de persoon lijke liefde de overhand gehad heeft, Aambeien zijn een bij vrouwen zeer vaak voorkomende kwaal, die ondraag lijke ongemakken met zich brengt. Foster's Zalf geeft baat vanaf de eerste toepassing. Inderdaad een probaat ge neesmiddel. Per doos 1.75 per tube 1.-. 7 (Ingez. Mededeeling.) tenaar een salaris moet worden toege kend, dat hem een behoorlijk maat schappelijk bestaan waarborgt 'De geheele lijdensgeschiedenis van de salarisverminderingen maakten wij nog eens door. De lankmoedigste amb tenaar moet er nog van dood gaan, meende de heer Gerhard. 'De twee groote fouten waren z.i. de vaststelling van de normen en de ope ning der gelegenheid om bepaalde groepen uit 't Bezoldigingsbesluit weg te nemen en onder de signeur van een arbeidsovereenkomst te brengen. De Regeering kan eenzijdig vaststellen wat er in die arbeidsovereenkomst zal staan. Daardoor is alle rechtszekerheid weggenomen of op losse schroeven ge zet. Onjuist achtte hij het stelsel der Regeering die meevallertjes besteedt aan de ambtenaren om hun salarissen weer iets te verbeteren. Het lijkt dan alsof de ambtenaren het aan de be leefdheid der Regeering moeten over laten wat zij- voor salaris zullen ont vangen. De ambtenaren-salarissen zijn slechts een sluitpost. In 1920 zijn de salarissen niet op het peil van dien tijd gebracht, meende de heer Gerhard en het gaat dus niet aan thans 1924 met 1920 te vergelijken. Het georganiseerd overleg had geen beteekenis meer als de regeering de hoofdpunten vaststelt. Geamputeerd zouden de ledematen der ambtenaren worden en alleen mochten zij zelf de volgorde aangeven. Over het algemeen ging de heer Ger hard te veel in de ruimte met zijn rede en dat was wel jammer. Minister Ruys antwoordde dat ook voor de Regeering salarisvermindering onaangenaam is als zij die moet toe passen. Zij wil graag behoorlijke sala rissen betalen, maaT de omstandighe den dwingen sedert 1920 anders en voor de ambtenaren is het ook een groot belang" dat bet Nederlandsche crediet op peil blijft. Bij de overbren ging van groepen naar de loonregeling lijdt niemand schade. Dat de salarissen een sluitpost zijn heeft de Minister nooit gezegd, maar de ambtenaren vra gen juist verbetering omdat de finan ciën beter zijn geworden. Financieeie beschouwingen liet de Minister rusten omdat die bij de Staats- begrooting komen. Op de eerste vraag antwoordde de Minister ontkennend, omdat de finan ciën dit niet toelaten op de tweede kon hij geen antwoord geven, omdat niemand weet wat er gebeuren zal. Die vraag is ook ongelukkig geredigeerd. Tot 1 Januari '25 blijft de toestand als ze is. Bij het georganiseerd overleg heeft de Regeering den pas en het tempo aangegeven. Inmiddels is herziening van de regeling in overweging maar overleg moet altijd een advies blijven, want de Regeering houdt de beslissing aan zich. De vage vierde vraag liet de Minis ter natuurlijk onbeantwoord. Morgen, replieken. De Italiaansche gezant over ons land. -De Italiaansche gezant te 's-Gra- venhage, markies Maestri Molinari, heeft in een inteview, bij gelegenheid van zijn bezoek aan Italië's hoofdstad eenige indrukken weergegeven over Nederland en ook over aangelegenhe- beginnen met bedwelmend geluk een stormachtig gevoelsleven en duren voort onder afwisselende regen en zon neschijn, geluk, verstoorde illusiën en die ontdekkingen, dat de engel een mensch is en eindigen, wanneer beide ec-htgenooten goed zijn, in een warme, hartelijke liefde, die waardevoller is dan de vroegere stroom van gevoelens, maar veel kalmer is. Hun liefde was rustig, hun blik hel der en open, hun kritiek waakte, zij vreesden veel en zij hadden elkaar geen oogenblik voor iets anders dan een zwak mensch gehouden. Ook voor hen waren er steenen des aanstoots en zij ondervonden niet altijd even sterk hun geluk maar over het geheel ste gen zij in waarde in el-kaars oogen naarmate de liefde in hun harten toe nam en toen zij op een dag hun hoof den over een klein, rood -kopje bogen, dat trekken vertoonde, die slechts wei nig op die van kapitein Malm leken, maar des te meer van die van haar hadden, die vroeger Marie uit „het vergulde Paard" -geweest, waren hun gevoelens ongeveer dezelfde als die van twee jonge mensehen, die ge trouwd zijn uit de teederste liefde. Toen legde zij den kleine weer voor Gebruik hiertegen Mijnhardt's Anga-Siroop, f1.75. Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Mededeeling.) den, waarbij beide landen betrokken zijn. Het Permanente Hof van Interna- tioanie Justitie in Den Haag gaat z.i. bij ailes zoo onpartijdig mogelijk te werk, uitsluitend lettende op juridische motieven, zonder zich op eenige wijze door politieke stroomingen te laten be ïnvloeden. ■De heer Molinari noemde vooral drie oorzaken, waarom de handelsbetrek kingen tusschen beide landen nog niet die vlucht genomen hadden, zooals men dit had gehoopt. Eerste oorzaak is het niet uitbetalen in guldens van de obli gaties der Italiaansche spoorwegen, welke hier geplaatst zijn ter waarde van 150 millioen aan papieren geld, terwijl het uitbetalen in papieren geld door Nederland als een schending van het eenmaal aangegane contract be schouwd wordt. Als tweede oorzaak beschouwt hij het bedrog, dat van den kant der Itali aansche handelslieden gepleegd zou zijn. Als derde reden de dure trans porttarieven. Grooten eerbied koestert de gezant voor Koningin Wïlhelmina, die, zoo als hij zei, op buitengewone wijze door haar volk wordt bemind en die zich geheel en al wijdt aan -het welzijn van het land, dat thans als een van de meest beschaafde landen der wereld kan beschouwd worden. Gevraagd zijn indruk weer te geven over de industrie in Nederland, zei de ItaTiaansche gezant, dat deze aller be wondering afdwingen, vooral indien men let op den nauwen band welke in Nederland bestaat tusschen weten schap en industrie. Ook de betrekkingen tusschen pa troon en werklieden waren volgens zijn oordeel waarlijk navolgenswaard. Hij betreurde het zeer dat Nederland zoo weinig door de Italianen bezocht werd. Hij stelde voor alles in het werk te stellen, opdat hierin een verandering moge komen, omdat hij doordrongen is van het groote nut, dat dergelijke naties beter gekend worden. De nieuwe pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel. De wijzigingen, die de regeering eischt dat zullen worden aangebracht in de pensioenregeling voor het spoor wegpersoneel, alvorens een ontwerp bij de Tweede Kamer zal worden inge diend, komen in hoofdzaak hierop neer Alle losse dienstjaren bij de spoor wegen doorgebracht, zullen niet voor pensioen in aanmerking komen. "Vervallen zullen de wachtgeldjaren van 1 Januari 1925 af daartegenover wordt bepaald, dat voor de wachtgel ders na dien datum de tijd op wacht geld doorgebracht, wordt ingekocht. De bijdrage daarvoor is verschuldigd door het lichaam, uit welks dienst de belanghebbende is ontslagen. Ten hoogste kan daarvan de helft op den betrokkene worden verhaald. De wachtgelders kunnen hun nage laten betrekkingen een pensioen ver zekeren tegen storting van ten hoogste 5% 's jaars van hun Iaatsten pen sioengrondslag met dien verstande echter, dat, indien de'pensioengrond slag een -bedrag van 3000 over schrijdt het jaarlijks bij te dragen be drag niet hooger mag zijn dan' 5'/2 van 3900. Het absolute recht op vervroegd ouderdomspensioen komt te vervallen voortaan zal de toekenning afhangen van de validiteit van den betrokkene, terwijl hij een diensttijd van ten minste tien jaren moet kunnen doen mee tellen. Voortaan zullen weer 40 dienstjaren (vaste) noodig zijn om vol pensioen zichtig in de manden-wieg naast het bed, sloeg haar armen om zijn hals, trok zijn hoofd aan haar borst en fluisterde „Nu schaam ik mij niet meer, dat ik mezelf aanbood Nu voel ik, dat je er nooit, nooit berouw over zult heb ben..." Zijn stem klonk onzeker, toen hij haar tot antwoord kuste en zeide „Goede hemel, wat heb ik gedaan, dat gij mij zooveel geluk schenkt Maar toen hij een oogenblik later met haar band in de zijne naast haar bed zat en zijn blik van haar gelaat naar dat van -het kind dwaalde, ver scheen tusschen zijn wenkbrauwen een zwakke schaduw van den diepen, som beren rimpel, die daar altijd in de zwaarste dagen van vernedering en zorg te zien was geweest. Marie keek hem uitvorschend aan en streelde feeder zijn breede, bruine hand. „Je vindt het toch niet naar, dat de jongen op mij lijkt „O neen, Marie Moge hij in hart en karakter ook -op je lijken Maar ik wierp een blik in de toekomst ik dacht aan een rekenvraagstuk, dat niet wil uitkomen. Kijk eens, Marie, vijf en vijf tig en twintig. Wit haar hier en een (70 te kunnen verkrijgen, terwijl het invaliditeitspensioen niet minder dan 30 zal bedragen. Bepaald wordt thans, dat de directie bevoegd is een voorschot op het pen sioen toe te kennen, indien de regeling van een pensioen is vertraagd buiten schuld van den aanvrager. De pensioenen voor de weduwen van op wachtgeld gestelde spoorwegamb tenaren komen te vervallen. Dit geldt evenzeer voor de minderjarige wettige of gewettigde kinderen van die ambte naren, alsmede voor deze kinderen van vrouwelijk spoorwegpersoneel dat overleden of op wachtgeld gesteld is. De gunstige bepalingen omtrent de vooruitbetaling van de pensioenen zul len vervallen. Ingevoegd zijn bepalingen, dat van hem, die bij de directie een bezwaar schrift indient of bij den centralen raad van beroep beroep instelt, onderschei denlijk ten behoeve van het fonds en het rijk een recht wordt geheven van onderscheidenlijk f 5 en f 10. Voorts zijn aan de regeling nog toe gevoegd tal van bepalingen van ver schillenden aard, o.a. betrekking heb bende op den overgang van het bedrijf aan een opvolger. De belastingen. in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer nopens hoofdstuk 1 van de Staats- begrooting 1925, wordt ten aanzien van de belastingen meegedeeld dat de minister van finantiën beoogt te komen tot verlaging van het successierecht, verlichting van den druk der verdedi gingsbelastingen en vergrooting van den kinderaftrek bij de inkomstenbelas ting. De belasting op de weeldeverterin- gen, die in voorbereiding is, zal gehe ven worden van de verteringen in ho tels en restaurants, die een bepaald be drag te hoven gaan, en bij aanschaf fing van bepaalde weeldeartikelen De Ned. Bank en de Rotterdamsche Bankvereeniging. De regeering deelt het volgende mede De Nederlandsche Bank -heeft de Rot terdamsche Bankvereeniging gesteund in haar liquiditeit. Zij heeft dit gedaan in het algemeen belang en niet alleen met voorkennis, maar ook met volledige instemming van de regeering. De Nederlandsche Bank vroeg daar bij of de regeering bereid zou zijn haar een garantie te geven, voor zoover hare credietgeving de normale gebruikelijke grenzen zou overschrijden. De regee ring heeft, de zeer bijzondere omstan digheden in aanmerking genomen, deze garantie toegezegd, voor het geval dat deze noodig zou blijken, natuurlijk on der het voorbehoud eener eventueele nadere goedkeuring door de wetgeven de macht. De huidige toestand geeft geen aanleiding om te verwachten, dat die goedkeuring behoeft te worden ge vraagd. Hamburg, Antwerpen en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in October binnengekomen 1242 schepen, metende 1.484.926 ton, tegen 1002 schepen, metende 1.187.055 ton in Oc tober 1923, zijnde een vermeerdering met 240 schepen en met 297.87] ton. In de haven van Antwerpen zijn in October binnengekomen 891 schepen metende 1.492.883 ton (herleid), tegen 774 schepen, metende 1.277.309 ton (herleid) in October 1923. Er is dus een vermeerdering met 117 schepen en met 215.524 ton. In de haven van Rotterdam zijn in October binnengekomen 964 schepen, kleinen tandeloozen mond daar Neen, dat klopt niet Ik zal nooit, nooit mijn jojngen als man zien, nooit de witte mufs op zijn hoofd zien. Arm kind... herfstbloem..." Zij streelde zacht zijn hand en ant woordde feeder „De avondzon, hoe schoon zij ook is, kan niet alles doen rijpen, zooals de warme lange zomerzon maar toch moeten wij God danken, dat hij ons dit alles schonk „Ja, dat zal ik. En als ik er niet meer zijn zal, wanneer hij den ernst van het leven zal voelen, hoop ik toch, dat hij jou aan zijn zijde zal hebben in de voile kracht van het leven, dapper en sterk als nu en hem voor ons beiden beminnend. Wil je hem dan Marie, wanneer hij naar ik hoop, op twintig- jarigen leeftijd een man zal zijn, een warmen, innigen groet overbrengen van mij, dien je op vier en vijftigjari gen leeftijd töt man maakte Ik smeed de sombere plannen tot jij me de hel pende hand reikte. Zeg hem, als ik dit niet meer kan doen, dat je zoowel zijn vader ais hem het leven gegeven hebt. Dan zal hij je nog meer beminnen EINDE.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1