ass- VRIJDAG 31 OCTOBER ^BINNENLAND NËLde -d.°?r de re8eerins 8£- Stads= en Provincienieuws VUSSINGSCHE COURAINT bragvogel LOUIS bouwmeestes en 11.00, verhoogd m„ iteursrechten. ïmber van 11 ,ot 2 uup bofdkantoor |gen van de welke wij len vallen U mee! ROTTERDAM jen- Middelb. - Rotterdam ichengeiegen plaatsen. :r van passagiers, iederen en vee. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Motor- en Rijwielwet. 0e Eerste Kamer heeft met 23 tegen 5 stemmen de Motor- en Rijwielwet aangenomen. Tegen waren de heeren Van Nagell, de Vos van Steenwijk, Verkouteren, Polak en Van Wassenaar, iadat de minister van justitie het ar tikel 25a had verdedigd. De verplichting van den automobilist is in dit ontwerp zeer getemperd. Het begrip overmacht is daar, waar eigen schuld ophoudt. 'De minister las artike len voor uit de Duitsche en uit de Oos- lenrijksche wet, en toonde daarmede aan dat deze wetten alle veel scherper zijn dan de voorgestelde. November een [1EID-HUISH0UDSTER fed, middelb. leeftijd. Nieuwstraat B 85, Souburl NET PERSOON, inneerd, vraagt betrekkit! sseerder of iets dergelijk' l ;n onder letter S no. 533, bf 'iiss. Courant". agd een MEISJE morgenuren, niet benedel Wasch aan huis. Verkuijl Quakkelaarstr. 23| hop, wegens vertrek, te] KAMER-AMEUBLEMENT. STAM, Aagje DekerJ !3. |ette DIENSTBODE i voor klein gezin, in I goed kunnende koken. Ziel oegen 's avonds na 8 r-1 Llbion". •EN WINKELHUIS, er beste standen te Middel-I or alle doeleinden geschikt.! ischenpersonen. i onder ietter K„ Boekhan-| ^DOUX, Middelburg. )p een modern WOONHUIS, Iprit. Te bevragen W. H.| lEN, Dorsnianslop 8. De minister meende te hebben aan getoond, dat art. 25bis gematigd is ge veld en gematigd is uitgewerkt. Hierbij komt nog, dat het begrip „overmacht" in onze rechtspleging een tendenz ver- loont naar uitbreiding en er is geen reden te veronderstellen, dat deze strooming zal worden onderbroken. De Kamer legde zich er bij neer. Ze ging daarna naar huis en komt 18 November voor de tariefwet terug. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Nieuwe Tariefwet. Op denzelfden voet ging het voort, amendementje voor amendementje. Mej. Westerman had een succesje lij wist gedaan te krijgen dat de Frö bel- en Montessori-artikelen vrijgesteld lullen zijn mej. Katz volgde haar en kreeg gedaan dat strijkijzers, glans- en persijzers van 8 op 5 werden terugge bracht. De minister schijnt moeilijk de vrou welijke pleidooien te kunnen weerstaan. Overigens aanvaardde de minister een paar onbeduidende rechtsche amen- dementj'es, die deels een technische ver- belering waren, deels weer een protec tionistisch karakter hadden. Spijkers, todnagels, tegeis en steenen vallen «u ook onder de wet. Allerlei pogingen om volksbehoeften Ie ontlasten mislukten. Pinkzaim, automobielen, paarden- ihsch, konden geen genade vinden, «aar havermout een amendement jakkerNort werd weer aanvaard en op 5 gelaten. Evenzoo de atnan- j Wen en de abrikozen voor de jam-in dustrie. Scheiding tusschen salon- en huis- toudstoelen kon de minister niet aan vaarden. Ce heer Fleskens pfobeerde nog eens iel zooileder, dat vrij is, te belasten ml 5 Waartoe dit noodig was, ge zien de geringe hoeveelheid die inge voerd wordt, was niet duidelijk. Het voorstel was in strijd met het beginsel der wet, dat grondstoffen voor de in dustrie vrijstelt. Op dien grond was de minister er ook niet voor. De Kamer verwierp het verstandiglijk. Ten slotte was nog het uitgestelde punt van de garens, waarop eenige amendementen waren ingediend, aan de orde. Het werd aangehouden tot Dinsdag. De discussie 'kwam nu op het amen- dement-Dresselhuijs, dat den minister de bevoegdheid wil geven om vrijstel ling te verleenen voor hulpmiddelen voor fabrieken, landbouw, tuinbouw, veeteelt en visscherij. Ook dit wordt Dinsdag voortgezet. Verhouding tusschen Nederland en België. indien de berichten volgens welke de moeilijkheden welke na den oorlog tus- icnen Nederland en België zijn gerezen, haar oplossing nabij zijn, juist zijn, zou- blijgens het verslag der afdeelin- 8en van de Tweede Kamer over hoofd stuk buitenlandsche zaken, sommige le- gaarne vernemen, in welke richting ct?e oplossing zou gaan. tenjge leden brachten de verschillen. hekanaalontwerpen tusschen de Schel- de Maas en den Rijn ter sprake, ertrouwd werd, dat de minister de sl'Tt de nood'ge inlichtingen zal ver- vekken en dat hij geenerlei toezeggin- i zal doen voordat hij de Kamer in Jpjbgenheid zal hebben gesteld naar „.„"'"g van die inlichtingen met hem n gedachten te wisselen. Spoorwegpersoneel. I wn» ("[ec''e der Nederlandsche Spoor- I snnn 1 aan 'hoofdbesturen der I znnJSPersoneei-organisaties toege- lussrÜ j W1!z|g|ngen in de indertijd nisaf;. n de directie en personeel-orga- wiizi2!etro!?en pensioenregeling. De' dié ïïp" z'Jn grootendeels gelijk aan v°órgesteld'00r d6 "^ambtenaren ziin Amh(^00fdbestuur van den B°nd van »een(,r«aren bee" de vier andere spoor- tou„n 1?ileelorSan'saties uitgenoodigd sprekin„,Jeenkornst °P Dinsdag, ter be- Jerle«nsVmiddeeienCtie 06 dUUrte Examen kommies directe belastingen. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 28 April 1925 en volgende dagen te Arn hem het vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen zal worden gehouden, ter vervulling van 150 plaat sen, welke in 1925 of later mochten openvallen. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar Stct. no. 212. Een landgoed geschonken. Naar „de Avp." verneemt, heeft ba ron Van Pallandt van Eerde, te Ommen, zijn geheele bezitting, het landgoed met kasteel en ongeveer 1400 H.A. aan lan derijen enz. geschonken aan de Orde van de Ster in het Oosten. Daar zijn o.a. dezen zomer de vergaderingen der Orde gehouden. Maatregelen tegen duurte. Het gemeentebestuur van Arnhem overweegt maatregelen ten einde de stijging van sommige levensmiddelen voor de minder-gefortuneerden minder zwaar te doen drukken. De wethouder van sociale zaken zal dezer dagen een conferentie houden met de organisatie van bakkerspatroons en de coöperatie ve broodbak'kerijen, ten einde na te gaan hoe het mogelijk zal zijn om ver dere stijging der broodprijzen te voor komen. Ook worden conferenties be legd met de leiders der Anrhemsche melkinrichtingen en de slijters ten einde te overleggen op weke wijze de melk, die daar 19 cents per liter kost, terwijl een prijsverhooging met één cent op nieuw dezer dagen te verwachten is, goedkooper zal kunnen worden afgele verd aan de minder gesitueerden. Ge dacht wordt aan een economischer dis tributie van de melk. VLISSINGEN, 31 OCTOBER. Gemeentebegrooting voor 1925. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd door Burg. en V/eth. de gemeente-begrooting voor 1925 aangeboden. De begrooting sluit, wat den gewonen dienst aangaat, in ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad 1.313.063.45 (loo- pende jaar ƒ1.600.090.63). De inkom sten op den kapitaaldienst zijn geraamd op 350.134.57J4 en de uitgaven op 244.420.35'/2, zoodat het geraamde batige slot 105.714.22 bedraagt (loo- pende jaar respectievelijk ƒ302.321.88, ƒ300.646.88 en 1675). De inkomsten en uitgaven op den gewonen dienst zijn derhalve in totaal 287.000 lager geraamd dan voor het loopende jaar, hetgeen wat de inkom sten betreft voortvloeit uit de lagere raming op Hoofdstuk I (vroegere dien sten) ƒ185.000 Hoofdstuk VIII 2 (open baar gewoon lager on derwijs) - 53.000 Hoofdstuk XII (belastingen) - 32.000 Hoofdstuk XIII 2 (Grond bedrijf) - 19.000 Totaal 289.000 en wat de uitgaven aangaat uit de lage re raming op Hoofdstuk VIII 2 (open baar gewoon lager onder wijs) 71.000 Hoofdstuk XIII 2 (Grond bedrijf) - 19.000 Hoofdstuk XV (overige in komsten en uitgaven t.w. rente en aflossing crisis- leening) - 42.000 Hoofdstuk XVI (onvoorzie ne uitgaven) - 161.000 Totaal 293.000 en uit de hoogere raming op Hoofdstuk II (algemeen be heer t.w. onderhoud van het gemeentehuis en ver kiezingen) 6.000 Blijft 287.000 Bedroeg het goed slot over 1922, dat ten bate van 1924 is gebracht, ƒ838.000, het bedrag dat wegens voordeelig slot over 1923 aan 1925 ten goede komt is aanmerkelijk lager en bedraagt de op zichzelf nog niet onaanzienlijke som van 153.000. Dit levert derhalve een nadeelig verschil op van 185.000. Hier staat echter tegenover dat van ge noemd saldo ad ƒ338.000 een som ad 175.000 op „onvoorzien" der begroo ting voor 1924 is gebrach,t, waarvan 100.000 is bestemd geworden voor extra-aflossing van het restant der crisisschuld, terwijl het restant of 75.000 is gereserveerd voor 1926. Het evenbedoelde nadeelig verschil be draagt derhalve feitelijk slechts 185.000 175.000 10.000. Hier staat echter tegenover dat uit de extra aflossing van het restant der crisis schuld voortvloeit dat de uitgaven voor rente en aflossing van geldleeningen voor het jaar 1925 41.000 lager kun nen worden geraamd. Voorts is het nadeelig slot van het openbaar gewoon lager onderwijs 18000 lager geraamd' knnnen worden dan voor 1924, hetgeen zijn oorzaak voornamelijk vindt in de reorganisatie van het onderwijs. Ook de kosten van het uitgebreid lager onderwijs zijn lager geraamd en wel 4000. Echter zijn de uitgaven terzake van het algemeen beheer 6000 hooger uit getrokken, doordat het gemeentehuis een buitengewone herstelling behoeft en in 1925 een verkiezing moet plaats heb ben van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Verder zijn de onvoorziene uitgaven, welke voor 1924, na aftrek van bo vengenoemd bedrag ad 175.000 voor extra-aflossing en reserve op ƒ42.000 zijn uitgetrokken, voor 1925 op ƒ56000 geraamd, dus 14000 hoo ger, zulks in verband met de te betalen rente ad 6J4 van een in 1915 te slui ten definitieve geldieening groot onge veer ƒ450.000. In vergelijking tot 1924 is de raming voor 1925 dus gunstiger ƒ41000 18000 ƒ4000 ƒ63.000 en nadee- liger 10.000 6000 14000 30.000, zoodat een bedrag groot 63.000 30.000 33.000 ten bate aan het hoofdstuk der belastingen is kunnen komen. In verband hiermede is de plaatselij ke belasting naar het inkomen, welke voor 1924 ƒ525.000 bedraagt, voor 1925 op ƒ490.000 kunnen worden ge steld. Onder de bovengenoemde „onvoor ziene uitgaven" is behalve de reeds ge noemde som wegens een half jaar rente van de in 1925 te sluiten geldieening, bedragende ƒ15000, nog begrepen een bedrag ad 20.000 wegens reserve voor werkverschaffing aan werkloozen, ter wijl de desbetreffende post evenals het vorige jaar op ƒ20.000 is uitgetrokken. Het reglement van orde voor den gemeenteraad. Blijkens heden in den gemeenteraad gedane mededeeling van Ged. Staten acht dit college het raadzaam ter ken nis van Burg. en Weth. te brengen, dat de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, die door Ged. Staten is gepolst met betrekking tot de wettig heid van artikel 44 van het reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad, blijkens missieve van 18 October, bedoeld artikel niet in strijd met de wet acht. Tn hoogste instantie is dus beslist dat dit artikel rechtsgeldigheid bezit en is alle twijfel daaromtrent dus opgeheven. Ged. Staten wilden daaromtrent ook zekerheid hebben en hebben zij daarom den minister van binnenlandsche zaken gepolst, die het bovenvermelde ant woord heeft gegeven. 'De minister heeft zich dus op het zelfde standpunt geplaatst als zijn ambtsvoorganger in 1913 deed, toen Ged. Staten ook reeds de rechtsgeldig heid van bedoeld art. 44 hadden be twist. De gemeenteraad bezit dus de be voegdheid met art. 44 van het regle ment van orde een benoeming of be sluit tot onbepaaiden tijd uit te stellen. Het blijft nu echter de vraag of de gemeenteraad zelf de wenschelijkheid of noodzakelijkheid van wijziging van bedoeld artikel inziet. De Huurcommissie in 1923. De huurcommissie te Vlissingen heeft in 1923 omtrent 206 verzoeken nopens huurverhooging uitspraak gedaan, waarvan 108 werden toegewezen, 42 gedeeltelijk toegewezen en 56 gewei gerd. Ten aanzien van verzoeken om schat ting van den huurprijs werden 35 ver zoeken behandeld. Hiervan werden 23 geschat met goedkeuring van den ver zochten huurprijs en 12 met niet-goed- keuring daarvan. Door den kantonrechter werden in hooger beroep beslissingen genomen ten opzichte van 5 woningen. Hiervan, werden 3 'beslissingen van de Huur commissie bevestigd en 2 vernietigd. Bij de commissie kwamen in 229 ver zoeken om vernietiging van huuropzeg- ging of tot het tot stand brengen van een nieuwe huur. Er werden 147 geval len voor de eerste maal, 48 voor de tweede maal en 14 voor de derde maal, 6 voor de vierde maal en 5 voor de vijfde maal verlengd. In 3 gevallen werd geen verlenging meer toegestaan 6 verzoeken werden niet ontvankelijk verklaard. Verplaatsing personeel Belgisch loodswezen. Er liepen reeds lang geruchten over een gedeeltelijke overplaatsing van het personeel van het Belgisch loodswezen alhier. Wij konden daaromtrent geen zekerheid verkrijgen en maakten dus van deze geruchten geen melding. Thans is definitief bekend geworden dat een gedeelte van het personeel met itiiiuiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiuumtiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiHiiiiiiiuiiiuiiiuiiiuuiiu Na het rooken verdwijnt de onaangename smaak in den monddirectdoor gebruik van de verfrisschende WYBERT TABLETTEN Groote dooxen 65 Cts. minimi ingang van 1 Maart a.s. naar Antwer pen wordt overgeplaatst. Bij dagorder is nl. ter kennis van het personeel gebracht dat met ingang van genoemden datum naar Antwerpen wordt overgeplaatst het dekpersoneel van de stoomloodsbooten, huiploodsen, loodsleeriingen enz., omvattende in het geheel ongeveer 90 gezinnen. Ned. Christel. Vrouwenbond. Het verslag van de lezing, gisteren door mevr.Diepenhorst-de Gaay Fort man over „Vrouwenbeweging en Vrou wenbond", moet wegens plaatsgebrek blijven overstaan tot het volgend num mer. Een afscheid. Heden was het de laatste daig, dat de heer J. F. Huser, hoofdbaas van de af- deeling ketelmakerij der Kon. Maatsch. „de Schelde" aan bovengenoemde af- deeling verbonden was. Namens zijn onderbazen werd hij toegesproken door den heer C. A. Compeer, die hem nog vele jaren van welverdiende rust toewenschte, na een werkkring van bijna 48 jaar. Ook werd hem namens zijn onderba zen een souvenir aangeboden. Baas Huser dankte met eenige har telijke woorden voor het geschenk en voor de waardeeren.de woorden tot hem gericht. De heer Huser verlaat de Kon. Maat schappij „de Schelde" met pensioen. Cursus voor radio-telegrafie. De cursus voor radio-telegrafie van den heer Van Dolder wordt 1 Novem ber overgebracht naar de De Ruyter- school en zal met ingang van dien da tum aan genoemde school een cursus voor de opleiding van de examens in radio-telegrafie worden verbonden, waar voor de certificaten wordt opge leid. Deze cursus komt onder leiding van den heer Van Dolder. De winterschietoefeningen der Vlis- singsche Burgerwacht zullen dit jaar weder gehouden worden en aanvangen Maandagavond a.s., in het gymnastiek lokaal Prinsenboschje. De oefeningen zullen geopend wor den met een huishoudelijk concours. Ontslag bij „The Vitrite Works". Door de N.V. „The Vitrite Works" te Middelburg is tegen deze week aan een 20-tal arbeiders ontslag aangezegd, terwijl nog meerderen zullen volgen. Naar „het Volk" verneemt, heeft dit ontslag geen betrekking op slapte in het bedrijf, doch is dit een gevolg van de verbetering der techniek. Men schrijft ons uit Middelburg Gisterenavond bleef de 8-jarige zoon Piet van de familie Mieras, wonende in het Kiein-VIaanderen weg en verkeerde men begrijpelijker wijze in onrust. Spoedig bleek, dat een vriendje, die met den jongen was wezen wandelen, niet had durven zeggen, dat de knaap spelende bij de Bellinkbrug in het wa ter was geloopen. De politie ving toen, bijgestaan door enkele schippers, met dreggen aan. Hedennacht te één uur was nog niets gevonden en werd toen gestaakt tot vanmorgen 7 uur. Het zou echter 10 uur worden voor het lijkje bij de werf aan de Punt werd gevonden, waar het heen schijnt gedreven te zijn. Op het politiebureau, waarheen het lijk je eerst werd overgebracht, constateer de een medicus den dood door verdrin king, waarna de overbrenging naar de woning van de diepbedroefde ouders plaats had. Heden is door den waarnemenden commissaris van politie te Middelburg op verzoek van het bestuur van het Car negie Heldenfonds aan den couranten- bezorger L. Wondergem, wonende Ro zendwarsstraat alhier, een fraai getuig schrift, vervat in vergulden lijst uitge reikt voor het met levensgevaar redden van een 4-jarig knaapje uit het dok op 25 Juli jl. Verplaatst met ingang van 1 No vember a.s. de assistent J. Wagenaar van Middelburg (postkantoor) naar Rotterdam (postkantoor). kerk- en schooln1euws. Geref. Kerk. Op het tweetal te Kra- iingsche Veer komt voor ds. H. Veld kamp te Anna Jacobapolder. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Kampen en Kalamazoo (Ver. Sta ten) door ds. A. Verhagen te Middel burg. Stakende scholieren. Wegens een te groote repetitie (60 bladz.) heeft de vijfde klasse eener H. B. S. in het Gooi gestaakt. Het papier voor deze repetitie werd blanco inge leverd. De klasse was op een vrijen middag terug ontboden,waarop de jon gens andermaal weigerden het werk te leveren, behalve twee leerlingen, die de vragen beantwoordden. Thans is een der leiders voor een week van de school verwijderd, in afwachting van een na dere beslissing RECHTSZAKEN. Een diefachtig paartje. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage had zich te verantwoorden een 24-ja- rige dienstbode uit den Haag, thans ge detineerd,wegens diefstal van een bank biljet van 100 en van verschillende goederen en gordijnen, linnen goederen, kopjes en schoteltjes, en boeken ten na- deele van een familie, bij welke zij in betrekking was. Bekl. bekende. Een man, met wien zij omgang had, heeft haar tot de fei ten overgehaald. Zij gaf de goederen aan hem over en ook had de man zelf meerdere malen een en ander weggeno men. De benadeelde, als getuige gehoord, deelde mede, dat, behelve hetgeen bekl. erkende weggenomen te hebben, voorts o.a. verdwenen zijn 8 gouden tientjes, nog een bankbiljet van 100 en fles- schen wijn en champagne. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. MARINE EN LEGER. De kruisers „Java" en „Sumatra". Naar wij vernemen hebben de her stelwerkzaamheden aan den kruiser „Java" een vlot verloop. Men verwacht dat het schip in den loop van de maand Mei in dienst gesteld zal kunnen wor den. Nadat het schip vervolgens nog eenige maanden zgn. voor „garantie" heeft gevaren, kan dan tegen den herfst uitzending naar Ned.-Indië worden te gemoet gezien. De nog op stapel staande „Sumatra" nadert thans ook meer en meer zijn voltooiing. Medio 1925 hoopt men de proefvaart te kunnen houden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Hr. Ms. onderzeeboot K X gisteren van Alexan- drië vertrokken. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot of ficier-vlieger 2e klasse die der 3e klasse M. Vethake tot officier van den ma rinestoomvaartdienst 2e klasse die der 3e klasse J. G. Frederiks en J. A. Habig. Marine-tenue, Binnenkort is een Koninklijk besluit te verwachten, waarbij o.a. wordt be paald, dat met ingang van 1 Januari 1925 voor officieren en onderofficieren der Kon. Ned. Marine is vastgesteld een nieuw model pet van het zgn. En- gelsche model, blauw voor buiten de keerkringen en wit voor binnen de keerkringen. Op de klep der petten voor de vlag- en hoofdofficieren wordt in plaats van het omboordsel van goud galon, een gouden borduursel van eikenloof aangebracht. Een tweede wijziging is dat inge voerd wordt een blauw met gouddraad doorweven nestel, bestemd om te wor den gedragen door den adjudant van den minister van marine en de leden van den persoonlijken staf van den vlootvoogd in Nederlandsch-Indië en van den commandant der marine te Willemsoord. Verder zal komen te vervallen het blauw fluweel op de mouwen en de schouderbedekkingen van de uniformen der officieren van den marine-stoom vaartdienst. Ten slotte zijn nog eenige wijzigin gen gebracht in de galons en distinctie van de vlagofficieren. Herhalingsoefmringen in 1925. Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernemen, staat er nog niets vast om trent in 1925 te houden herhalings oefeningen voor de landmacht en de daarvoor eventueel op te roepen lich tingen. Alle berichten en geruchten, welke hierover werden verspreid, kunnen als onjuist worden beschouwd, aldus meldt de „Haagsche Courant". 'Men heeft aan oorlog nog geen be slissing genomen. Trouwens, dit ge schiedt gewoonlijk eerst nadat de oor- logsbegrooting is aangenomen. Boven dien geldt thans nog de bijzondere overweging, om eerst de rapporten over de dit jaar gehouden oefeningen en de daarbij opgedane ervaringen te bestudeeren en leering er uit te putten. afloop verkooping. 'Door notaris J. L. van der Harst al hier werd gisterenavond in het veilings- gebouw „Mercurius" te Middelburg verkocht 1. Een winkelhuis met erf aan het

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1