Miss Blanche DONDERDAG 30 OCTOBER "gemeentebestuur binnenland ^.No257 VUSSINGSCHE COURANT AijGNhNE.V.ENTS-PP.lJS Voor Vlissingen en venteen'"- V.'al- hcr-ii 1 -■a" Per <irie maanden. Franco joorhet geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- tmenten 17 cent, aiies bij vooruitbetaling. Afrondoriiike nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRÜS Van i—-d re'-"':j 1.10 voo.' iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel liieine Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De .Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op 4 en zoo noodig ook op 5 November 1924, telkens om 9 uur voor middag, schietoefeningen zullen worden gehouden, met licht geschut, geplaatst op den westelijken oever van de Marinehaven. Onveilig is een gedeelte van de Wester- Scfielde en van de reede tusschen de pei lingen 100° en 140° (ware richtingen) van de batterij tot een afstand van 9 K.M. Op de schietdagen zal bij de vurende batterij om 6 uur voormiddag een roode vlag halfstok waaien, die om 8 uur voor middag geheel voorgescheschen wordt en tot het einde der oefening blijft waaien. Vlissingen, 30 October 1924. De Bitrgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. De Eerste Kamer deed de wet op de ruilverkaveling af en ging toen in de afdeeiingen om fe onderzoeken het wetsontwerp op art. 26 der Arbeidswet, dat 's middags in de Tweede Kamer was aangenomen. Tegen die over haaste behandeling protesteerden wel de socialisten. Na het afdeelingsonderzoek was de Motor- en Rijwielwet aan .de orde, die natuurlijk bij vele juristen tegenstand ondervond in verband met den. zg. om gekeerde bewijslast. 'De heer Wasse naar van Catwijck gaf dadelijk aan dien tegenstand uiting, de heer De Veer volgde hem, maar de heer Mendels stond ditmaal aan de zijde van den minister. Tweede Kamer. Zitting van 29 October. Van de Arbeidswet is wederom een lid afgehapt. In de overgangsbepalin gen was vastgesteld dat tot 23 October jl. de kinderen van 14 en 15 jaar. die hulpkrachten zijn in sommige bedrijven, een 10-urigen arbeidsdag zullen mogen hebben. De minister stelde thans voor, dien datum weer twee jaar te verschui ven omdat dit voor vele bedrijven ab soluut noodzakelijk is. De socialisten sputterden tegen en wilden dat de be drijven zich zouden aanpassen, maar de Kamer gaf in groote meerderheid den minister gelijk. De zware kinder arbeid blijft dus weer twee jaar ge handhaafd. Alleen de socialisten stem den tegen. De Tariefwet. Mangels, Waschmacjiines. Waarlijk, de minister wordt toeschie telijk. Hij nam een amendement-Bak ker—Nort over, dat het percentage voor deze huishoudelijke machines van 8 op 5 wilde brengen. Mej. Meijer, het jongste Katholieke lid, steunde dit amendement en de minister was tegen dezen vrouwelijken aandrang blijkbaar niet bestand. Ook bij de naaimachines was de mi nister andermaal niet bestand tegen den aandrang der vrouw. De eenvoudi ge machines, waarmede de naaisters haar brood moeten verdienen,zullen, nu maar 5 belasting hebben te betalen. Mevr. BronsveldVitringa hielp hier den heer IJzerman om dit voordeeltje te behalen. Niets mocht overigens baten om den minister tot verlaging te bewegen, zelfs niet voor de petroleum. De klompen moesten volgens den heer Fleskens worden belast. Zij zijn in "it ontwerp vrij, maar de protectie- zucht bracht den heer Fleskens tot dit voorstel. De klompen-industrie diende gesteund te worden. De minister bleef aP en liet de beslissing aan de Kamer, hetgeen mr. Dresselhuijs en den heer oehaper ontstemde. Werden de klom- Pen nu duurder of goedkooper De minister bleef echter op de vlakte n zeide dat hij daarop geen uitspraak Misschi ien worden zij goedkooper, Er is niemand die met argu menten kan staven dat de rooker ongelijk heeft als hij zegtGeef MI] maar "y (Ingez. Mededeeling.) -.-.■„c-hitM-i ietc A..misschien blij ven zij even duur, maar de minister nau het gevaar van duurder worden willen voorkomen en dus de klompen vrijge laten. Het amendement werd verworpen met 46 tegen 22 stemmen. Slechts eenige Katholieken en de heer Rutgers stemden voor. Een Belgische onderscheiding. Naar het „Hsgz." meldt, is baron A. E. J. van Voorst tot Voorst, Commissa ris der Koningin in Noord-Brabant, die Zondag jl. te Gent den Koning van Bel gië heeft begroet namens Koningin Wilhelmina, door den Koning begiftigd met de onderscheiding van groot-offi cier in de Belgische Kroonorde. De Personeelraad bij de Spoorwegen. Naar „het Volk" verneemt, zal op de maandelijksche conferentie tusschen di rectie en vertegenwoondigers der perso- neelbonden, welke conferentie Maandag a.s. zal worden gehouden, de samen stelling en de bevoegdheid van den in te stellen personeelraad behandeld worden. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. In de te 's-Gravenhage gehouden al- gemeene vergadering van bovenge- noemden Bond heeft niet de afgevaar digde van Vlissingen, doch die van Noordwijk voorgesteld om den oproe- pingsdienst te bespoedigen. De fusie van den Vrijz.-Dem. Bond en de Democratische partij. Als naam, waarmede beide partijen zich wellicht zullen kunnen vercenigen, hoorden wij dezer dagen noemen „Ver- eenigde democratische partijen" (V. D. P.), waarbij het V. D. en het D. P. in eere worden gehouden en w.elke naam toch zeker de bedoeling der iusie we dergeeft Het aantal zwakzinnigen in Nederland. In het Augustusnummer van het Tijdschrift voor Buitengewoon Onder wijs worden de resultaten medegedeeld van een onderzoek naar het aantal zwakzinnigen, voor zoover deze de scholen voor buitengewoon onderwijs in ons land bezoeken, in de verschil lende plaatsen blijkt gemiddeld bijna 1 percent der schoolkinderen zwakzinnig te zijn. (Het wisselt tusschen 0.8 en 1.6 Overal werden meer jongens dan meisjes zwakzinnig bevonden, het geen uit theoretisch .oogpunt niet onbe langrijk is, daar het mogelijk wijst op een overwegen van den endogenen fac tor onder de oorzaken der zwakzinnig heid. Reeds lang was zoo teekent het Tijdschrift voor Sociale Genees kunde hierbij aan bekend dat in ge stichten meer mannelijke dan vrouwe lijke zwakzinnigen worden opgenomen, maar men meende dat de oorzaak hiervan niet moest worden gezocht in het grootere aantal mannelijke zwak zinnigen. doch in den grooteren maat- schappelijken last, dien zij aan hun omgeving bezorgden. Die meening blijkt nu wei onjuist. In Amsterdam waren van de laatste duizend door de keuringscommissie zwakzinnig bevon den kinderen 628 jongens en 372 meisjes. In een opstel over onderwijs en werkverschaffing voor de imbecielen van onze maatschappij, in het Tijd schrift voor Sociale Geneeskunde komt dr. A. van Voorthuysen (inspecteur van het buitengewoon onderwijs) tot de gevolgtrekking dat een goede ver zorging van de imbecielen buiten de gestelde afzonderlijke scholen of be- zinkingsklassen verbonden aan scholen voor zwakzinnigen en werkinrichtingen speciaal bestemd voor laagstaande zwakzinnigen noodig is. Een groot deel van de imbecielen kan in steden, waar dergelijke instellingen bestaan, in het eigen gezin blijven vertoeven. Hier door wordt aan de patiënten een geluk kig bestaan verzekerd en wordt een voor de maatschappij niet onbelangrij ke besparing van kosten verkregen. GEMEENTERAAD TE SOUBURG. Voortzetting der vergadering van den gemeenteraad op Woensdag 29 Octo ber des avonds te half acht uur. Voorzitter de burgemeester, de heer P. S. Buten?. Aanwezig alle inden 1 vacature. Voortgegaan wordt met :1e behande ling van de gemeente-begrooting. Bij den post aanschaffen van sehoul- meubelen klaagt de heer De Priester over de weinige mededeelingeu in de memorie van toelichting dienaangaan de. Spreker vraagt wat er ongevee' noodig zal zijn. De voorzitter zegt van het hoo/d der school geen opgave te hebben ontvan gen. Dus er zal zeer weinig noodig zijn Voor onderhoud is een aparte post uit getrokken. iDe heer De Priester wijst er op, dat voor het geven van avondonderwijs 'r bedrag van 100 is vastgesteld. Het -"rpicpr dat nog geen voor stellen aan dén raad zijn geaaan. nu nu toch zeker de tijd daarvoor. Hij vraagt, w w-fh van olan zijn voor het avondonderwijs te doen. De heer Melis zegt, dat hem bij in formatie is gebleken, dat de behoefte aan..onderwijs zeer gering is. Waar schijnlijk zal dan ook geen avondon derwijs gegeven worden. De post is facultatief. De heer De Priester zou gaarne de meening van den wethouder van onder wijs vernemen. Hij acht het toch noo dig dat avondonderwijs gegeven wordt De heer Jobse zegt het eens'le zijn met den heer Melis. Wanneer geen leer lingen zich aanmelden, kan men het toch niet geven. Vorig jaar was de deelname ook reeds zeer gering. Er schijnt niet veel liefhebberij voor te zijn. Burg. en Weth. hebben in ieder geval de gelegenheid opengesteld. De heer De Priester is niet bevre digd. Er is geen oproeping gedaan voor avondonderwijs, dus wij weten niet of er veel belangstelling is. Verschillende personen heben bij spreker er naar Ge ïnformeerd. De heer jobse zegt, dat deze perso nen zich beter bij Burg. en Weth. had den kunnen vervoegen. Spreker is ook voor avondonderwijs, maar wij moeten de zekerheid hebben, .dat de deelname voldoende is. De heer Suurmond zegt, dat de be hoefte moet opkomen uit het volk. La ten de belanghebbenden samen aan Burg. en Weth. om vervolgonderwijs verzoeken. De heer De Priester staat verbaasd over de meeningen der raadsleden. De ouders moeten dit niet doen, doch het initiatief moet van Burg. en Weth uit gaan door middel van een oproeping De heer La Soe meent ook, dat Burg. en Weth. er publiciteit aan dienen te geven. De heer Cysouw wijst er op dat ook het vorig jaar de bejioefte niet groot was. Den laatsten dag van de inschrij ving was er nog niemand geweest, en melen men 06 'eerling,!n °P gaan trom- Burg. en Weth. geven toezegging alsnog een oproeping te doen. De heer Jobse v. .,r een derde leerkracht bij het openbaar voorberei dend onderwijs den post op de begroo ting verhoogen. Hef enderwijs wordf nu ingedeeld in 2 klassen en het is ge- wenscht dat in elke klas 2 leerkrachten z'JVfwijl mei- Geertsema de leiding zal behouden. Het zou een meerdere Uitgave vorderen van 7.50 per maand. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Melis, Arendse, Cysouw en Suurmond. 'De heer De Pagter vraagt inlichtin gen over de verhooging van den post kosten verpleging van arme krankzin nigen. De voorzitter zegt dat er een ver pleegde meer is gekomen dit kost on geveer 400 meer. De heer De Pagter wil op deze zaak in besloten zitting terugkomen. ^eer Melis meent, dat de post van 400 subsidie voor openbare middelen rig" vervoer best kan geschrapt wor- De heer Jobse wil den post handha ven Wanneer men op den Ouden Mid- delburgschen weg en dit gedeelte van den Abeele woont, voelt men het gemis aan een behoorlijke verbinding met het centrum der gemeente. De bewoners zijn daar zeer geïsoleerd, vooral ouden van dagen en kinderen ondervinden dit. Spreker wijst er op, dat waarschijnlijk net pontveer wordt opgeheven, en dan een aut°busdienst over den Ouden Middelburgschen weg zeer wenschelijk. De laatste autobusdienst had wel le vensvatbaarheid, doch door wijziging van route is hij opgegeven. Spreker wil in het belang van de bewoners den post handhaven en afwachten of er weer een onderneming komt. De heer Cysouw is er voor subsidie toe te staan, als er meer ritten komen. Vier ritten op een dag is te weinig De post wordt echter geschrapt'. Al- leende heer Jobse was tegen. Bij hoofdstuk belastingen stelt de heer Cysouw voor 30 opcenten te hef fen op de rijksinkomstenbelasting. Hier door zou de begrooting sluitend ge maakt kunnen worden. Ieder draagt dan naar vermogen bij. De heer De Priester ontkent, dat dan ieder naar vermogen zal bijdragen. In- tegendeel, wanneer men 30 opcenten hett, betalen de minst draagkrachtigen het meest. We staan voor het feit, dat de belastingen naar boven moeten. Hij is er echter van overtuigd, dat de grens van belastingbetalen voor de arbeiders is bereikt. Spreker heeft een progressief stelsel ontworpen en stelt daarom voor mplaats van 30 100 opcenten op de rijksinkomstenbelasting te heffen. Wanneer de raad hiermede accoord gaat, zal men pas bij een inkomen van 4000 iets meer moeten gaan betalen. Sprekers fractie is van mecning, dat men de centen moet halen waar ze zijn en niet bij degenen, die reeds een zwa- ren dobber hebben om rond te komen. De heer Jobse zegt namens de vrij zinnige fractie, dat zij zich met het voorstel van de soc.-democraten kun nen vereenigen. T" hpnr Cysouw zegt, dat gezien Souburg veel "arbeiders en kTV. ""4- denstanders heeft, die geen groote in komens hebber., -? heer De Priester voor een groot deel zal drukken op de ambtenaren, en dat is toch wel in strijd met de socialisti sche beginselen. De heer Melis kan zich met het voor stel niet vereenigen. De inkomens van f 30004000 zullen het zwaarst ge troffen worden, en die zijn al zoo zwaar belast. Bovendien hebben wij weinig groote inkomens. Hij meent, dat wanneer de raad het voorstel aanneemt de leden stemmen in hun eigen belang. Elk der raadsleden zal er bij vooruit gaan. Daarom za! hij er tegen stemmen. De heer Suurmond merkt op dat het heel gemakkelijk is te zeggen, dat de meest bezittenden het meest moeten be talen. Hij is huiverig zijn stem aan het voorstel te geven, het gaat wel wat te ver. Principieel is spreker voor pro gressie, doch niet alleen de arbeiders, ook de an.dere groepen zijn reeds zeer zwaar belast. De heer De Priester ontkent dat de ambtenaren door zijn voorstel zwaar zullen getroffen worden. Spreker geeft verschillende cijfers, waaruit blijkt, dat wanneer het percen tage van 3.5 voor den hoofdeiijken om slag kan behouden blijven, bij een hef ting van 100 opcenten op de rijksin komstenbelasting de belasting pas bij 4000 zuiver, inkomen iets gaat stijgen. Spreker bestrijdt de meening dat de soc.-democraten den verkeerden kant opgaan. Hij begrijpt niet dat de recht- sche leden zich tegen zijn voorstel kun nen verzetten, gezien hun verkiezings beloften. Met een gerust geweten stelt hij heffing van iOO opcenten voor. Wanneer zijn regeling wordt aange nomen, dan kan de begrooting sluitend gemaakt worden en komen we zelfs er nog iefs boven. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer De Priester in stemming gebracht en aangeno men met 6 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Melis, Arendse, Cysouw en Kodde. De heer De Priester vraagt inlichtin gen over fiet rioleeringsplan. Spr. wijst op het genomen besluit van den raad in Januari, waarin Burg. en Weth. ver zocht worden een plan in te dienen. Er is echter tot nu toe geen plan inge diend. De voorzitter is van fneening, dat de kosten van een goede rioleering voor Souburg niet te betalen zijn. Hiervoor zouden wij financieelen ste'un moeten hebben van het rijk. De groote moei lijkheid is een uitwatering te vinden. Deze zou moeten loopen naar Vlissin gen of de Zuidwatering, en dit zou tonnen gelds kosten. Burg. en Weth. houden zidh aanbevolen voor goede raadgevingen. Hij za! in het dag. be stuur bespreken of met het oog op de a.s. werkverschaffing een eenigszins afdoende verbetering in de gemeente kan worden tot stand gebracht. Het blijft echter een lapmiddel, doch hij wanhoopt aan een voldoende oplossing van dit vraagstuk. De heer 'De Priester constateert, dat men nog even ver is als in januari. Het is absurd om duizenden guldens weg te gooien voor lapmiddelen. Er was toe gezegd, dat een deskundige een plan zou maken. In het belang der volksge zondheid moet het maar eens uit zijn met lapmiddelen. Hij dringt er op aan om ten spoedigste met een plan te ko men. Wij zouden elk jaar een post op de begr'ooting kunnen brengen en ge leidelijk tot uitvoering over gaan. De heer Jobse vindt de idéalen van den heer De Priester heel mooi, doch hij wijst op het gezegde van wethouder Wibaut. dat wanneer men maar een gulden heeft, geen rijksdaalder kan uit geven. Spreker ziet geen uitweg, al erkent hij dat de toestand niet deugt. De be zwaren zijn echter te groot. De heer Melis adviseert er maar van af te stappen. Wanneer de raad voor de consequentie kwant te staan, zou zij de gelden niet voteeren. Laten wij met bescheiden middelen doen wat wij kunnen en het grootsche plan laten rus ten, tot wij geannexeerd worden bij Vlissingen. Dan kan de rioleering het eerste werk zijn. 'De heer De Priester houdt vol, dat Burg. en Weth. de besluiten van den raad moeten uitvoeren en daarom had den zij met een plan moeten komen. Bleken de kosten dan te groot dan had men verder kunnen zien. Hierna sloot de voorzitter de discus sie over deze zaak. De overige artikelen der begrooting leverden geen stof tot op- of aanmer kingen. De begrooting werd daarna aange nomen mef 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Melis en Kodde. De voorzifter stelt voor, het nieuwe reglement van orde in te doen gaan Januari 1925. Rondvraag. De heeren De Pagter en Arendse Door krabben worden huidaandoe ningen nog erger. Wend Foster's Zalf aan, die onmiddellijk verzachting geeft en uw kwaal geneest. Inderdaad een probaat geneesmiddel. In zeer handige ...Bo.oo-noVVinfT -f 0 (Ingez. Mededeeling.) wijzen er op, dat des Zondagavonds de orde wordt verstoord door baldadi ge en schreeuwende jongens. Door den drukken dienst van de politie bij de tramhalte kan niet voldoende toezicht in het dorp worden uitgeoefend. De voorzitter zal hiertegen maatre gelen nemen. De heer De Pagter wijst er op, dat de Kanaalstraat door het stuk zijn van een lantaarn, reeds 3 weken in Egyp tische duisternis verkeert. 'De gasfabriek zal hier op gewezen worden. Over een verzoek van den heer Arendse om een lantaarn te plaatsen op de zgn. Keizersbaan ontspon zich een discussie van ongeveer een uur. De voorzitter wees er op, dat de bewoners van de Baan geen recht heb ben op een lantaarn van gemeentewege daar de straat particulier eigendom is. Wanneer de Baan aan de gemeente kwam, dan zou voor een behoorlijke verlichting en bestrating gezorgd kun nen worden. De heer De Pagter wijst er op, dat de belanghebbenden een verzoek had den moeten indienen. De heer Arendse zegt, dat dit is ge schied, doch het verzoek is abusievelijk aan Burg. en Weth. gericht, inplaafs van aan den raad. Hij doet een voorstel om een lantaarn te plaatsen De heer 'De Priester steunt dit voor stel en dringt aan met de eigenaresse tot overeenstemming te komen om de Baan over te nemen. Dan zou tot be strating kunnen worden overgegaan. De heer Melis wijst op de weinige medewerking van de bewoners om tot een goede oplossing te komen. Het schijnt of men Burg. en Weth. niet ver- trouwt. Spreker is er niet tegen een I lantaarn te plaatsen, doch wil vastleg- I gen dat zij van gemeentewege er geen l recht op hebben. j Besloten wordt een lantaarn te i (.taai-sen. De heer Cvsouw vraagt om beter po litietoezicht bij het voefbalterrein wan neer er gespeeld wordt. Door het loo pen op ander terrein, wordt daar nog al beschadigd en loopt het vee der boe ren door elkander. De voorzitter zal hier de politie over spreken.- De heer La Soe wijst er op dat het rooster der rioleering op West-Souburg telkens verstopt zit, vooral met het af vallen der bladeren. Dit veroorzaakt veel last aan de omwonenden. Hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. Verder vraagt de heer La- Soe inlich tingen over het leveren van cementen buizen aan de gemeente. Spreker weet een inwoner, die ze goedkooper kan leveren. De voorzitter zegt, dat de buizen ge leverd worden door de firma De Putter te Vlissingen. In het vervolg zal men er rekening mee houden. De heer Brouwer wil bij den rijks waterstaat aandringen op betere ver lichting van de Loskade. De lantaarn daar ter plaatse brandt niet. Dit za! geschieden. Verder vraagt de heer Brouwer stren ger toezicht op het reinigen der wielen van de wagens der landbouwers bij de kom der gemeente. Ook worden de wa gens te hoog opgeladen met pulp. Dit veroorzaakt erg glibberige straten. De heer Jobse zegt, daar de landbou. wers onze duiven willen opsluiten, la ten ze dan ook medewerken de straten schoon te houden. Ten slotte vraagt de heer Brouwer dat wanneer riooldeksels worden afge nomen voor schoonmaak, de putten af gedekt zullen worden voor eventueele ongelukken. De heer De Priester wijst op het storten van koolasch bij den ingang van de Spoorstraat. Hierin zijn fietsers blijven steken en gevallen. Dit zal in het vervolg voorkomen worden. Verder vraagt spreker wat Burg. en Weth. denken te doen met het dempen van de slooten in de Ritthemsche straat en het Tuindorp, nu de belanghebben den geen medewerking willen verlee- nen. De toestand verergert steeds. De voorzitter zegt dat getracht zal worden de medewerking van den pol der Walcheren te verkrijgen wat het Tuindorp betreft. Wat de Ritthemsche straat aangaat, deze zou door de werk- ioozen gedempt 'kunnen worden. De heer De Priester vraagt nog in- lichtingenn over een ondersteuning van het Burgerlijk Armbestuur. De heeren Melis en Cysouw waren van meening, dat deze zaak niet in openbare zitting behandeld dient te worden. Hierna ging de openbare zitting te 11 uur over in eene met gesloten deuren.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1