Iage MAANDAG 27 OCTOBER binnenland FEUILLETON De Buffetjuffrouw Stads= en Provinciemeuws 4! 62e Jaargang jr. maat 130 te maat 1.25 e borst 200 s 100 aat 100 ntalons Hemden 90 malle 'bandjes 85 r. maat 175 alle kl. 250 ons 240 kken 2.00 ntalons 1.25 i 160 rten van louwen 360 M.vanaf 165 275 175 150 120 er Werkpak ümscn 1000 180 EngelscheJ 425 Truien 675 550 (eens 575 goed 425 soons 775 soons 875 ïhecht 3.00 X140 2.25 40 che wollen ote maat voor 16.00 OFFEN inheid n uweel 95 i Chine euren 2.25 he Stof stumes 175 165 IFFEURS. :en nette BEDIENDE, scheren vereisclite. au „Vliss. Courant". DIEPINGSHUIS en prijs, isstraat 74. KOOP: 6 GAATJESSTOE- ETAFELTJE, SCHIL- )AMESFIETS. ;poortstraat B 367, netten stancf een EDENHUIS jang, tegen I Decern- rden. Te bevragen: ('boven). ie SLAAPKAMER KAMERS te huur met >eden stand. adres een ON met PLATEN afzonderink. w iu „Vliss. Courant' raagd DIËPINGSHUIS en- of Bovenwoning, voor klein gezin, ter Ietter S, bureau Courant". KOOP ÏERENCÖSTUUM en 'IETS met nieuw* u „Vfes. Courant".^ COOKKACHEL uil voor klein Heinstraat 10- ING5CHE ABONNEMENTS-PRljS Vlissingen en gemeenten op Wat- I .f220 per drie maanden. Franco reheele rijk ƒ2.50. Week-abon- "ten 17 cent, al.'es bij vooruitbetaling. I ,;ine nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS v i4 regels 1.10 voo.- iedere I l meer 26 cent; bij abonnement spe- l'Toriizen. Reclames 52 cent per regel; Mie Advertenties betreffende Huur en I Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- «ren én Dienstaanvragen, enz., pnjs, bij I fooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke I itxel rnc^r 15 Cent. I 'familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, I «tere regel meer 26 cent. Opheffing der huurcontmissies. De minister van arbeid, handel en I rijverheid heeft aan verschillende ge meentebesturen de navolgende circu laire gezonden Het komt mij voor, dat thans de tijd «komen is om te overwegen of de tuurcommissie in uwe gemeente nog langer bestendigd zal moeten blijven. In het algemeen zijn in de laatste ja- ren in ons land de woningtoestanden aanmerkelijk verbeterd. De opleving in particuliere bouwnijverheid bleef voortduren, zoodat de woningnood welhaast tot het verleden zal gaan be lmoren. De buitengewone omstandig heden, met het oog waarop de Huur wetten in 'het leven werden geroepen, rijn allengs aan het verdwijnen. Dit is I bij de jongste wijziging der Huurwetten voorzien en daarom is de weg geopend om tot geleidelijke opheffing der huur contmissies te geraken. Het moet toch 1 wenschelijk worden geacht, dat 't vrije verkeer op de woningmarkt langzamer hand wordt hersteld. In de laatste jaren zijn de werkzaam heden van de huurcommissie in uwe gemeente aan het verminderen. In ver band met het bovenstaande kan, naar het mij aanvankelijk voorkomt, worden overgegaan tot opheffing der huurcom missie in uwe gemeente. Gaarne zal ik vóór 15 November a.s. van uw college vernemen of het over wegende bezwaren heeft tegen ophef fing der huurcommissie en zoo ja, j «elke. Salaris-congres voor overheids personeel. Zaterdag had te 's-Gravenhage het landelijk demonstratief congres van ovetheidspersoneel plaats, uitgeschre ven door het Comité van Neutraal Overheidspersoneel (C.N.O.P.) en het comité ter behartiging van de alge- meene belangen van Overheidsperso neel. Uit alle deelen des lands waren er deelnemers aan het congres in massa opgekomen zij vulden drie vergader zalen, te weten het Gebouw voor K. en W., de groote zaal van den Dierentuin, het Theater Odeon en den tuin van het Volksgebouw aan den Prinsegracht. In de vergaderingen werd de volgen de resolutie aangenomen Het Congres, enz, gehoord de sprekers, overwegende, 1. dat de salarissen van het rijksper soneel in het algemeen genomen, steeds laag zijn geweest en. mede zijn vastge steld, in Maart 1919, op den grondslag van duurteverhoiidingen, welke, verge leken met die van Juli 1924, slechts een vermindering met 5 pet. aangeven, ter- vijl in laatstgenoemde maand desal niettemin de salarissen van kostwinners en niet-kostwinners reeds respectieve lijk met 13'/2 pet. en 18V2 pet. warjen Vertaald door Mevr. WESSEL1NKVAN ROSSUM. 10) Men lachte om zijn vroolijke invallen en scherpe satirische opmerkingen, ■naar zelf stelde men zich tevreden met °ver zaken, zoolang men nuchter en °ver onwelvoegelijke zaken te spreken, vanneer men iets gedronken had. Het was, zooals ik reeds zeide, niet gemakkelijk om het eigenlijke levens doel van kapitein Malm te kennen. Hij "ad geen eigen familie en had zijn va- ers vermogen, terwijl deze nog leefde 'n \00T diens eigen oogen zoo spoedig er door gebracht, dat de vreugde, die ijn ouders aan hem beleefden niet zoo als zi) verwacht hadden, sn t J. zHn schitterend vernuft, zijn ,5! bevattingsvermogen, zijn tegen- bomigheid van geest en zijn elegant ver h Z0U Ma'm Het zonder twijfel miliar,ben .kunnen brengen op zijn e 'njje, 'oopbaan, wanneer hij had hiert i gebruikte zijn gaven slechts ziin t' 0m zonHer werken met moeite volgen mCrat'en 'n de comPafïn'e mJl*as Hem door zijn helder hoofd aan 7i' zonder dat hij eenigen tijd dienst!11 Heroep besteedde, behalve de kwaad fi"' udi® 'hii zo° 8oed en zoo als t ging, er af bracht. Daar- verlaagd, en inmiddels de verlaging voor het geheele Rijkspersoneel I8J4 pet. is gaan bedragen 2. dat de regeering, hiermede niet te vreden, op 1 Januari 1925 nieuwe sala risverlagingen wenscht te laten ingaan 3. dat de prijzen der meest onmis bare levensmiddelen van dag tot dag omhoog gaan. en een duurtegolf in aan tocht schijnt te zijn 4. dat de regeering als het voor naamste motief voor verlaging van de salarissen van het rijkspersoneel heeft laten gelden den benarden toestand van 's lands financiën, welke echter, zelfs naar haar eigen oordeel, den laatsten tijd zichtbaar gunstiger is ge worden, terwijl de economische vooruit zichten hoopgevend mogen worden ge noemd overwegende voorts, dat de wijze, waarop van de zijde der regeering de herziening van het bezoldigingsbesluit 1920 tot dusverre heeft plaats gehad, alles te wenschen heeft overgelaten en door haar het georganiseerd overleg daarbij practisch tot een aanfluiting is gemaakt dringt er bij de regeering met den al lergrootsten nadruk op aan 1. den per I October 1.1. doorgevoer- den maatregel tot verlaging van de sa larissen der gehuwden en kostwinners ongedaan te maken en de on,gehuwden in gelijke mate tegemoet te komen, zoo mede af te zien van verdere verlaging van het salarispeil. Salarieering ongehuwden bij het P. T. T.-personeel. in de Vrijdag gehouden vergadering van den bondsraad van de Centrale van Ned. post-, telegraaf- en telefoonperso neel is een motie aangenomen, waarin de bondsraad protesteert tegen de sa- larispolitiek der regeering, „welke het personeel reeds aan den rand van de armoede heeft gebracht", en zijn sterke afkeuring uitspreekt over het onrecht vaardige systeem voor bezoldiging voor de ongehuwden, „die loonen ont vangen beneden het bestaans-mini/num en dus op ouders en voogden zullen blijven aangewezen, en aan wie het onmogelijk gemaakt wordt zich het noodige voor het huwelijk aan te schaffen en hun vakstudie te betalen." Voorts draagt de bondsraad in deze motie het bondsbestuur op, al het mo gelijke te blijven doen om voor het ongehuwde P. T. T.-personeel een re delijke en rechtvaardige salarieering te verkrijgen en daartoe alle ten dienste staande middelen te benutten. Opheffing Raad van Arbeid te Zutphen. Bij Kon. besluit is de Raad van Ar beid te Zutphen opgeheven. De bij dien Raad ingeschreven ver zekerden worden overgeschreven in de registers van den Raad van Arbeid te Arnhem. Alle ambtenaren en beambten werk zaam bij den Raad van Arbeid de Zut phen, gaan, voor zoover hun diensten vereischt worden, met ingang van de overplaatsing over naar den Raad te Arnhem. De Vrijz.-Democratische bond en de Democratische Partij. Geruimen tijd geleden hebben wij me degedeeld, dat drie vooraanstaande leden van den Vrijz. Dem. Bond en drie vooraanstaande leden van de De mocratische partij tot het besluit geko men waren, dat het wenschelijk was, dat beide democratische organisaties zich zouden vereenigen tot één organi satie. Deze ieden, namelijk prof. mr. C. om werd hij ook niet hooger bevorderd dan tot kapitein. Wanneer zijn vroegere kameraden, die veel minder begaafd waren dm; hij, majoor en overste werden, troostte hij zich door in den vroolijken kring bij een glas punch deze bevorderde wa penbroeders te bespotten en op een on weerstaanbare komische manier hun zwakheden en belachelijkheden bloot te leggen en te geeselen, tot alle toehoor ders stikten van het lachen Dan voelde hij zich schadeloos gesteld voor zijn eigen achteruitzetting. Bij de groote manoeuvres in Scane, gelukte het hem niet heeiemaal tot de middelmatigen te behooren. Twee majoors van het regiment waren ge- pensionneerd en Malm moest ais oud ste kapitein een der bataljons aanvoe ren. De grootere hoeveelheid troepen en de nieuwe taak wonden hem op en hij gevoelde lust om te toonen, wat hij kon. De koning had tweemaal op een dag „hooo, mijn beste Malm" geroepen en de bevordering tot majoor dreigde hem reeds, maar viel gelukkig in 't wa ter, doordat Malm bij het bivacvuur in een grooten kring zijn scherpe tong den vrijen teugel liet over verschillende voorschriften, zoodat men het als een heilige plicht beschouwde hem te laten, wat hij was. Toen kapitein Malm tweede luite nant was, maakte hij zeer veel indruk op vrouwenharten. Maar men moet om eerlijk te zijn toegeven, dat hij ook op dit gebied weinig voordeel van zijn van Vollenhoven, mr. A. M. Joekes en mevr. Van Deventer-Maas, behoorende tot 'den Vrijz. Dem. Bond en prof. mr. J. H. Carpentier Alting, prof. mr. D. van Blom en mej. M. S. Wiener, heb ben toen een brief aan de hoofdbestu ren dezer organisaties gezonden met het doel, een samensmelting te willen bevorderen. Naar wij thans vernemen, hebben de onderhandelingen tusschen beide hoofdbestpren reeds tot dit resultaat geleid, dat een fusie kan worden ver wacht. Alleen de naam, die na de fusie de nieuwe organisatie zal voeren, maakt nog een onderwerp van bespre king uit. Een R. Kath. Democratische Bond. In een Zaterdag te Utrecht, op uit- noodiging der politieke studie- en de batingclub „St. Michaël" uit Den Haag gehouden vergadering, is na een rede van prof. dr. Veraart opgericht een Roomsch-Kath. democratische Bond, welke den naam „St. Michaël" zal voeren De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Examen radiotelegrafist. Het eerstvolgende examen voor het verkrijgen van certificaten voor radio- telegrafist eerste of tweede klasse zai in de tweede helft van November aan vangen. Verzoeken om te worden toegelaten moeten vóór 13 November a.s tot den directeur-generaal der posterijen en te legrafie worden gericht onder overleg ging van een gezegelde geboorte-akte en met opgave van de klasse van het certificaat. Het collectief contract in de bouwvakken. Gisteren heeft te Amsterdam een huishoudelijk congres plaats gehad van de Ned. Federatie van Bouwvakarbei ders ter bespreking van de kwestie van het collectief contract. 'Dit laatste loopt nl. begin 1925 af en de vaststelling van een nieuw moet voor het einde van dit jaar plaats hebben. De verwachting is nl. dat alle betrokken partijen de huidi ge collectieve arbeidsovereenkomst op den daarvoor vastgestelden datum. nl. 1 November a.s. zullen opzeggen. De Federatie besiom met algemeene stemmen het loopende contract op te zeggen en ten aanzien van het nieuwe ter vervanging van den huidigen 8/2- urendag weder den eisch van een 8- urendag te stellen. Het gemeentepersoneel te 's-Hertogenbosch. Burg. en Weth. hebben aan den ge meenteraad toegezonden een onfwerp- salarisregeling voor het gemeenteper soneel, welk een algemeene salarisver laging beteekent. De verlaging zal volgens deze rege ling bedragen bij een minimum-salaris volgens de bestaande regeling van 2000 en daar beneden 100, 2001 tot ƒ3000 ƒ150, ƒ3001 tot ƒ4000 200, 4001 tot 5000 250, 5001 tot 6000 300, 6001 tot 7000 350, 7000 en daarboven ƒ400. De lóonen der politie-agenten wor den met 2 per week verlaagd. De „Rembrandt" en de „Rijnstroom" in aanvaring. Zaterdagmiddag heeft in het Noord- zeekanaal tusschen de Hembrug en Velzen een aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip „Rijnstroom" van de Hollandsche Stoombootmaafsch. uiterlijk wist te trekken bij zijn hof makerijen nooit ernstig was of huichel de, zoodat hij geen gebroken harten op zijn geweten had. Nu hij bijna vijftig was en eerst daags zijn pensioen zou krijgen, leek het wel of het hem speet. Hij sprak er dikwijls weemoedig over, dat een grijsaard wel gedwongen was den wedstrijd om de gunst der jonge da mes op te geven, hij bewees de vol wassen dochters zijner kameraden teedere oplettendheden en sprak bittere woorden als de een na de ander zich met jongelui verloofde. Nu nam men het nooit meer ernstig op van den goe den kapitein en al had men het gedaan en al was er een van de Nalköpingsche dames, die verliefd op hem zou gewor den zijn, dan zou hij zich toch in het beslissende oogenblik angstig terugge trokken hebben 'Hij betreurde nóch de liefde, nóch zijn verzuimde huwelijks plichten, maar zijn verloren jeugd. Uiterlijk was hij een gentleman van top tot teen. Menschcn bloedig te gee selen en hoonend te bespotten was zijn lust, maar hij zou .niet in staat zijn om iemand niet te herkennen, aan wie hij eens voorgesteld was of om een dame voorbij te zien, die aan de overzijde der straat liep en waarmee hij eens. al was het in zijn schooljaren, gesproken had, omdat zij slecht gekleed was of een leelijken hoed droeg en evenmin zou hij een buffetjuffrouw brutaal of onbehoorlijk kunnen behandelen. Als hij tweemaal in denzelfden winkel en het stoomschip „Rembrandt" van de stoomvaart-maatsch. Nederland. Beide sdhepen waren op de uitreis de „Rembrandt" was op den voor de Indische mailbooten gebruikelijken tijd van 12 uur, de vrachtboot „Rijnstroom" om 12 u. 40 uit de Amsterdamsche ha ven vertrokken. Halfweg het Noordzeekanaal haalde de „Rijnstroom" de „Rembrandt" in en wilde toen bakboord passeeren.Hoogst waarschijnlijk zijn daarbij de twee schepen tegen elkaar aangezogen, met het gevolg dat het anker van het stuurboord-voorschip van de „Rijn stroom" de „Rembrandt" aan bak boord, midscheeps en 2 M. boven de waterlijn trof, hetgeen een ffinken. deuk in de huid van de „Rembrandt" tenge volge had, terwijl het voorschip van de „Rijnstroom" licht beschadigd werd. Naar men begrijpen kan verwekte de aanvaring vooral aan boord van de „Rembrandt", waar vele toeristen en passagiers voor Java waren, nog al consternatie, doch onmiddellijk kon kapitein G. Boon vaststellen, dat er geen gevaar voor passagiers of goede ren bestond. De „Rembrandt" stoomde dus ook verder langzaam naar ljmui- den op om daar nadere orders af te wachten. Het stoomschip „Rijnland" draaide onmiddellijk na de botsing in 't Noord zeekanaal om en keerde naar Amster dam terug. Hier werd het schip in zeer korten^ tijd guepareerd op de be schadigde plaats op het voorschip werd r.en cementen bekisting aangebracht en om 6 uur veriiok het stoomschip op nieuw mar zee, met Leith als plaats van bestemming. Bij welk scnip de schuld van de aan varing lag, of dat men alleen met een ongelukkigen samenloop van omstan digheden te maken had, zal de Raad voor de Scheepvaart uit te maken krij gen. De scheepvaartinspectie stelde reeds een voorloopig onderzoek in. Het stoomschip „Rembrandt" is om ö'/z uur van IJmuiden naar Amsterdam teruggestoomd de passagiers bleven aan boord. De bedoeling zat voor, daar volkomen zekerheid te krijgen omtrent den omvang van de schade, 'in het bij zonder om na te gaan of er ook nog een scheur in de scheepshuid gekomen was. Want stellig voor een passagier schip geldt het „safety first". De „Rembrandt" lag Zaterdagavond plni. 9 uur vóór de werven van de Ned. Dokmaatschappij te Amsterdam, waar onmiddellijk de noodige reparatie- werkzaamheden begonnen. Er werd den geheelen nacht doorgewerkt. Zondag morgen heeft het schip weer zee ge kozen. VLISSINGEN, 27 OCTOBER. De wethouders-crisis. Naar wij vernemen is door den Vrij heidsbond aan de rechtsche raadsfrac ties voorgesteld voor den derden wet houderszetel weder den heer W. L. Huson te benoemen, welke candidatuur door den Vrijheidsbond zou worden gesteund. De rechtsche raadsfracties hebben evenwei verklaard daartoe niet te kun nen medewerken. Stoomvaart-maatsch. .Zeeland". In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van commissarissen en di rectie der Stoomvaart Mij. „Zeeland" zijn de tusschen deze maatschappij en handschoenen had gekocht, groette hij later op straat de winkeljuffrouw even vriendelijk als de burgemeestersdochter en een half idiote wachtmeestersdoch ter, die telefoniste was en gewoon was links en rechts de woedendste scheld woorden te hooren, wees hij op de vol gende wijze terecht „juffrouw, uw manier van doen bewijst, dat u geen belang genoeg stelt in uw werk Natuurlijk werd Marie uit „het Paard" door den kapitein van af het eerste oogenblik zeer beleefd behan deld. Toen hij zijn eerste spijzen be stelde, stelde hij zich voor en de naam Marie kwam zelden over zijn lippen meestal zei hij heel beleefd „juffrouw Wibom". Hij begreep niet, dat het haar hinderde, wanneer hij vlak bij het buf fet ging zitten en haar met praatjes ophield, wanneer zij haar aandacht aan andere gasten moest verleenen maar als hij met haar sprak, deed hij dit op zijn vroolijken ongedwongen toon, waarop hij met jongedames van goe den 'huize placht om te gaan, maar in dit opzicht verschillend, dat hij zich tegenover de laatsten nog steeds ver oorloofde weemoedig verliefd te wor den en over rozen te klagen, die zijn oog streelden, maar die hij niet meer op zijn hart mocht dragen en dat er geen blik of lach meer aan hem werd geschonken werd, nu hij grijs gewor den was. Wat Marie betrof, zij had van af het eerste oogenblik, dat zij hem zag, medelijden met hem. De andere onge- KEELPIJÜS CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TO OVER PASTILLE. Bij Uw drogist. (ingez. Mededeeiing.) de firma W. H. Muller en. Co. gerezen moeilijkheden ter sprake gekomen. In gemeen overleg zijn deze uit den weg geruimd en is een overeenstem ming bereikt, waardoor waarborgen voor een verdere goede samenwerking werden verkregen. Versterkingen bij Vlissingen. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de kustverdedi- gingsbegrooting, werd gevraagd of het juist is, dat kort geleden een groot aantal militairen naar Vlissingen is vertrokken tot het aanleggen van ver sterkingen. Er zouden hierbij ook tal van burgers te werk worden gesteld. Op een langen duur van de verster- kingswerken zou zijn gerekend. Mocht dit inderdaad juist zijn, dan zou men gaarne volledig over den aard en de kosten der hierbedoelde werken wor den ingelicht. Voordracht met lichtbeelden. De voordracht met lichtbeelden wel ke Woensdag a.s., des avonds 8 uur, gehouden zal worden in „de Oude Vriendschap", is behalve voor de leden van het departement Vlissingen van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen, ook toegankelijk voor de leden van de afdeeling Walcheren van de Ned. Reisvereeniging met genoodigden. liet zitten in ramen. Herhaaldelijk worden den laatsten tijd jongens aangetroffen die voor de ramen van etalages zitten of zich daar voor noodeloos ophouden. Dit is straf baar gesteld in de algemeene politie verordening. Wij vernemen dat verschillende win keliers zich te dezer zake tot de politie hebben gewend, teneinde dit zitten in de ramen te voorkomen, omdat daar door de etalages aan de oogen der voorbijgangers worden onttrokken. Gaarne erkennen .wij de juistheid dei- bezwaren van de winkeliers en wekken ou'ders en opvoeders op hun medewer king in deze wel te willen verleenen. Vooral met het oog op het a.s. St. Nicolaasfeest, wanneer altijd meer werk van de etalages gemaakt wordt, is 'het voor de winkeliers verre van aan genaam als voortdurend jongens voor de etalages staan of zitten. Vechtpartij. Zaterdagavond waren 3 jonge man nen op stap. Zij kochten ieder in een winkel een flesch port en dronken die op straat leeg. Het resultaat bleef niet uit en kwamen zij spoedig in botsing met de politie. Bij de arrestatie van 2 hunner op den Nieuwendijk liepen deze jonge mannen zoowel als de politie verwondingen op. Ten slotte kwamen zij op het bureau terecht, waar zij in arrest werden ge steld. Vermoedelijk zal de slotscène van de ze vechtpartij zich binnen een paar we ken ivel afspelen, op de openbare zit ting van de rechtbank te Middelburg. Aanrijding. Zaterdagavond stond de auto van mr. H. te Middelburg aan het einde van de Badhuisstraat op de rails van de stoomtram „Walcheren". Op dat oogenblik kwam de tram juist aan. huwde heeren hadden allemaal liefheb berijen de een verzamelde geld, de andere ging geheel in zijn zaak op, de derde moest voor de kinderen van zijn zuster zorgen. Kapitein Malm had ai- leen zijn eten, zijn punch, zijn korten officiersdienst, zijn scherpe tong en nu en dan een partij vira. Zij zag, dat de rimpels in zijn voor hoofd dieper werden, dat zijn lachende mond en levendige bruine oogen dik wijls, wanneer hij alleen was, een ver moeide weemoedige uitdrukking aan namen en hoorde de andere heeren zeggen, dat het zeer slecht gesteld was met zijn financiën. Langzamerhand merkte zij, dat het in het café niet meer zoo vróolijk toe ging als vroeger, wanneer de kapitein op het gewone babbeluurtje binnen kwam. Als hij ging zitten en weer den een of anderen zondenbok geeselde of een van zijn vroolijke grappen ten bes te gaf, hoorde men nog wel het luide gelach van anders en dan was hij het middelpunt van het gezelschap, maar het gebeurde ook, dat de jongste on gehuwde heeren dan den daaropvol- genden dag een uitstapje wilden maken en kapitein Maim vergaten. Het was een winter met heerlijke sneeuw om te sleden en een dag met prachtig rijp en een stralende, maar weinig warmte gevende winterzon. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1