NOUVK f Abdijsiroop SHOES, Wilstnl ZATERBAO 25 OCTOBER Eerste BSad PIANO'S 62e Jaargang' 9924 BLEMENTEN, liefhebbers. FE HUES- she Maatschappij nan Stoomvaart. V J "tfTt! - LMSKS'S Brieven uit de Hofstad FEUILLETON De Buffeljuffrouw Beursbeschouwingen voordat het te laat is!! ;HELDesTRfl^T ^.^0253 s te Middelburg, coop zal plaats SDAG a.s. «VOLLEN Sie maten. O- OP aangeboden e kleine cheldestaaat 44boven gericht •NEDENHUIS huur. Q m Dishoeckstraat Middelb.- Rotterdam mgeiegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE. j f BUi tober 8 I Bit. VJ, w 30 j 31 lafrien te bekomen eüitenheki*1-11" VLISSIINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen 'ff* 11 'T Bevolkingscijfers. Geregeld worden over den loop der bevolking in Nederland en van de woote steden afzonderlijke statistieken gepubliceerd. Op zichzelf zijn die heel leerzaam maar zij geven niet op alle vragen antwoord. Een interessante sta tistiek zou het bijvoorbeeld zijn die ons liet zien hoe precies de samenstelling der Haagsche bevolking is in verband pet haar herkomst. Men ontmoet in Den Haag maar zelden menschen, wier vader grootvader en overgrootvader al Hagenaars waren. Het overgroote deel der Hagenaars zijn geïmporteerden en het is niet aan twijfel onderhevig of alle 1300 gemeenten in ons land hebben successievelijk burgers aan de residen tie geleverd. Het zou belangrijk zijn te weten, waarom zij naar Den Haag zijn gegaan en even belangrijk zou het zijn je vernemen waarom velen Den Haag weer verlieten. De aanwas van een be volking is het gevolg van het overschot dat het aantal geboorten geeft boven dat der sterfte en daarnaast het ver schil tusschen vestiging en vertrek. Een opmerkelijk verschijnsel is het voor Den Haag dat dit laatste verschil altijd is geweest ten gunste van de vestiging. Zoolang er statistieken zijn gemaakt bleken er jaarlijks meer menschen naar Den Haag te komen dan er uit gingen, in Amsterdam en Rotterdam heeft men ups and downs gehad, jaren waarin het vertrek grooter was dan de vestiging, maar in Den Haag is altijd een over schot geboekt. Het wisselde in den loop der jaren tusschen eenige honder den en eenige duizenden. Aangezien de sterftecijfers zeer zijn gedaald zou het overschot van de geboorten steeds grooter zijn geworden, ware het niet dat het geboortecijfer eveneens zeer is gedaald. Deze laatste daling is niet gering, althans niet voor Den Haag. In veertig jaar tijds is het cijfer tot op de helft verminderd. Van 40 geboorten op de duizend inwoners is het gedaald op even 20. Nu zou men kunnen meenen, dat het groot aantal gepensionneerden dat zich in den loop der tijden in Den haag heelt gevestigd, op dit cijfer van invloed is geweest. De cijfers voor van ieder fabrikaat. Uit onzen voorraad noemen wij slechts de merken Blüthner, Petrof, Kröger, Qebrs. Perzina, Lipp, Aug. Förster, H. Förster Co., Weisbrod, Weber, Dietzer, Seiler, Sponnagel, enz. - Kastner Auto-Piano's - Popper Electrische Piano's Vraagt inlichtingen aan ons Hoofdkantoor te GOES Firma A. S. J. DEKKER GOES - ROTTERDAM - UTRECHT (Ingez. Mededeeling.) Vertaald door Mevr. WESSELINK—VAN ROSSUM. En daarenboven leed zij steeds ar moede, beangstigende, drukkende ar moede, en moest vermoeienden, geest- «oodenden arbeid verrichten en durfde met aan den dag denken, waarop zij '■net meer zou kunnen verrichten. Marie's hart was door innig medelij een bewogen. Zij waren zoo vroeg van eikaar gegaan, dat er geen hartelijke nendschapsband tusschen haar kon eestaan, maar zij had een feeder hart voelde diep medelijden met de arme hp-j Toen deze weg was en zij mie betrekkingen vergeleek, voelde J een stille tevredenheid, die zij vroe- L O"0'* 200 goed gevoeld had. De harrt Was nu eenmaal bekrompen en arm en.^.e we§ was moeilijk voor een rüume'?ie zonder steun van invloed- moed vrienden of begunstigers men wee h Z'cl1 door Hoornenstruiken een lejtL ,en zonder op de scheuren te eerliii' men maar wist, dat men een le J? «"ensch was. De strijd zou in al- w gingen wel even zwaar zijn. ziin betrekking zou dan de beste <Wn,°ü twi!feI Hie, Hie tenmins*» bi»eren deren0"' b'Hpeloozen nood bij alle an- "eren vopb,I„ J En voegde. met de rustige, blijmoedige ge Amsterdam en Rotterdam zijn echter slechts weinig hooger, zoodat deze factor niet veel te beduiden zal hebben. Het gemiddelde geboortecijfer voor het gansche land is 25, zoodat wel ter de- ge de daling in de steden aanzienlijk is. We zullen niet zoo heel ver mis zijn wanneer wij het geboortecijfer voor de kleinere gemeenten en het platteland op 30 stellen, anderhalf maat zoo groot als dat in de drie groote steden. De situatie is dus deze, dat de groote ge meenten alleen door de geboorten nog geregeld aangroeien en dat de kleinere gemeenten geregeld een deel van hun overcompleet naar de steden afvoeren. De onrustbarende toeneming der bevol king heeft dus niet haar oorzaak te zoeken in de steden zelf maar wel ten plattenlande. In 1813 had Den Haag slechts veer tig duizend zielen, eerst in het midden der vorige eeuw overschreed het aantal de honderd duizend en thans naderen we met rassche schreden de vier hon derd duizend. Er zijn jaren geweest, dat de bevolking met tien duizend zie len toenam in de laatste jaren is dit cijfer op geen stukken na meer bereikt, hetgeen natuurlijk voor een deel te wij ten is aan het woning-tekort. Sedert dit aan het afnemen is, is het aanwas- cijfer weer stijgende. Waar moet het ten slotte heen Be vraag is dan eerst wat voeren die menschen in de groote steden uit Zijn daar steeds zooveel werkkrachten noodig Het antwoord is ontkennend. Een andere vraag is waarom is het vertrek-cijfer voor Den Haag zoo hoog Zijn dat menschen, die geen le- vensbestaan in Den Haag kunnen vin den Voor een deel natuurlijk ook zijn het tijdelijk-vertoevenden. iedere boot uit Indië brengt een lading aspirant- tijdelijke Hagenaars mede en iedere boot, naar Indië vertrekkend, neemt gewezen Hagenaars mee terug, maar die cijfers zullen niet zoo hoog zijn en geen overschot laten. Voorts is er een vertrek van jongelui, die hun beroep gaan aanvangen en daarvoor meestal niet aanstonds in een groote stad te recht komen. Daartegenover staat weer een groep, die zich hier vestigt nadat zij op andere plaatsen een leerschool hebben doorloopen. Ten slotte is er een groep, die zich hier neerzet omdat zij Den Haag als aangename woonstad verkiezen of die hier hun geluk komen beproeven in het een of andere bedrijf. Aangezien echter over het algemeen in geen enkelen tak uitbreiding plaats heeft, dreigt er een opstopping van de jongere krachten te ontstaan, voor wie niet ruimte wordt gemaakt door het vertrek van anderen. Het kanaal dat voert naar den staatsdienst is geheel afgesloten en het zal nog wel eenige jaren afgesloten blijven. Voor de jon gelui, die den leeftijd naderen waarop zij een plaats zoeken in het maatschap pelijk leven is de toestand zeer hache lijk, zelfs onrustbarend. De stroom naar de steden zal moeten ophouden, want daar is stellig geen ruimte meer over, zeker niet in de eerste jaren die ons wachten. Men is dikwijls bevreesd voor de dichte opeenpakking in de steden. In derdaad heeft dit vele bezwaren, maar de oorzaak ligt niet in de eerste plaats in de steden zelf, maar wel op het plat teland, waar de geboortecijfers de sterftecijfers zeer overtreffen. Wanneer de steden alleen haar groei aan dit overschot hadden te danken, zouden zij slechts zeer langzaam toenemen en was het gevaar voor een dichte opeenhoo- ping niet groot. Om maar één voor- dachte aan haar spaarbankboekje en eenige andere goede papieren in de bovenste lade van haar commode sliep Marie eindelijk tevredener dan anders in na dezen merkwaardigen dag, waar op zij voor de eerste maal sedert veie jaren een kennis uit haar kinderjaren weergezien had. Degene, die flink en met zijn hart op de rechte plaats zijn ambt bekleedt, zal zeker na eenigen tijd een zichtbaar en aangenaam bewijs van achting en eer bied krijgen en ook Marie had er meer dere gehad. Op een zomerdag kwam het meisje, dat in de bovenste, kleine kamers be diende, beneden en gaf Marie een visi tekaartje van een der gasten. Verwon derd las zij „Asessor Alfred Björk zou dankbaar zijn, wanneer u hem in de gelegenheid wilde stellen, om u zijn bruid en haar moeder voor te stellen." Na een poosje ging Marie eenigszins aarzelend naar een kleine kamer, waar in een heer en twee dames juist aan het dessert van een fijn, gezellig diner be zig waren, de geleegde wijnflesschen hadden misschien eenig aandeel in den wensch van den gast om zijn bruid en zijn schoonmoeder aan de caissière van het restaurant voor te stellen in ieder geval was het 'n goede, billijke wensch. Alle drie stonden op, toen Marie binnenkwam en de heer stelde voor „Mijn toekomstige schoonmoeder, me vrouw Berg, mijn bruid... juffrouw Ma. rie... juffrouw Marie... hm uit „het Paard". Neem me niet kwalijk, ik ben uw achternaam vergeten, ofschoon ik u beeld te noemen in 1923 hebben zich in Den Haag 2070 menschen meer ge vestigd dan er vertrokken zijn. Het aantal geboorten bedroeg 7000, het aantal sterfgevallen ruim 3000, zoodat daarop ai een winst van 4000 valt te boeken, die echter nog eens met ruim 50 wordt opgehoogd door de groo- tere vestiging. Het is onmogelijk dat Den Haag een dergelijke aanwas kan volhouden. Het gevolg zal zijn een voortdurende daling van het geboorte cijfer omdat deze daling onmiddellijk volgt als de bestaansstrijd heviger wordt. Het vraagstuk van de overbevolking waaraan ons land ongetwijfeld lijdt, is zeer belangrijk. De cijfers, die wij hier bespraken, geven een kleinen indruk van de verhoudingen en wijzen er op waar de oorzaak gelegen is, nl dat men ten plattenlande den aanwas niet weet te plaatsen en dat men dezen doet afvloeien naar de steden. De staathuishoudkundigen mogen ons de oplossing van deze puzzle brengen. Liefst wat spoedig als het kan, want het is een urgent punt. EIBER. Het succes der Duitsche lee ning. De „klasseering' der stukken. Ons foutieve emis sie-systeem. De waarborgen der leening Vaste stemming voor Cultuurwaarden, met name voor Rubber en Thee. Suiker onregelmatig. Industrieelen meerendeels hooger. De be weging in Redjangs. De geld markt. De appreciatie van den Gulden. 'De nieuwe Duitsche leening is er dus ook hier „als koek" ingegaan, gelijk men aan de beurs zegt. Op inschrijvin gen tot 5000 wordt niets ontvangen, daarboven tot 10.000 slechts 100 en verder 1 zoodat volgens deze toe wijzing voor niet minder dan drie mil liard zou zijn ingeschreven. De notee ring is dan ook eenige procenten boven den inschrijvingskoers, welke op ruim 88 uitkwam Amsterdamsche nuances, opgeloopen. Verleden Maandag werd voor 91 !4 afgedaan, sedert is de koers, mede in verband met den lageren pondenkoers, teruggeloopen tot circa 90 t. Als bekend was ook in Engeland het succes overweldigend, evenals trou wens in Amerika te Londen deden de stukken deze week een agio van 4 en Duitschland kan dus over zijn nieuwe credietwaardigheid alleszins tevreden zijn. Nu is hiermede natuurlijk nog niet gezegd dat de Duitsche leening zich op peil zai kunnen handhaven of verder zal kunnen monteeren. Het moge niet uitgesloten zijn, ook het tegendeel is mogelijk. Men heeft hier te bedenken dat de waardeering dezer leening voor- loopig niet uitsluitend samenhangt met de waarborgen welke er voor gesteld zijn, maar dat de koers het resultaat is van vraag en aanbod, ten opzichte waarvan de vraag gesteld moet worden hoe de leening geclasseerd is, d.w.z. waar de stukken zijn terecht gekomen. Deze vraag is vooral in dit geval niet zonder beteekenis. Het hier geëmitteer de bedrag van 2.500.000 zal na twee jaren vermoedelijk hier en in Londen dooreen-leverbaar zijn met de gedeel ten, welke in Engeland en Frankrijk zijn uitgegeven ad totaal 15 millioen en het aanbod kan dan dus van alle kanten komen, wanneer de leening te niet vergeten zal En toen vulde de assessor de glazen hij had er voor gezorgd, dat er een te veel was en vervolgde met ont roerde, misschien een beetje onvaste stem „Juffrouw Marie, ik heb haar alles verteld. Hoe de oude ezel Lind- berg hier beneden achterdeuren en kamers voor schooljongens opent, en dat het door de schoolwetten, de on derwijzers en de schoolopzieners ver boden is, zulke plaatsen als deze te be zoeken. Hoe ik en mijn kameraden uit de hoogste klasse in den Iaatsten tijd voor het eindexamen hier een paar maal in de week kwamen, punch dron ken, rookten en kaart speelden en ons als heeren aanstelden. Hoe ik op zoo'n avond dronken, wanhopig bleef zitten, toen de anderen weg waren, als een kind huilde en tot u zei, toen u het licht wilde uitblazen, dat ik het inschrijvingsgeld voor mijn examen en het geld voor de boekhan delaarsrekening verspeeld had, ruim 65 kronen, die mijn arme oude vader op het land met moeite pfenning voor pfenning overgespaard had. En toen leende u mij geld uit uw eigen kas en sprak nog eenige vriendelijke, maar ernstige woorden, waarover ik bloosde, maar die toch voor altijd waarschu wend in mijn zie! gegrift waren en juist daarom daarom... u ziet wei, dat ik u niet kwetsen wil, juffrouw Marie... daarom, omdat het een buffetjuffrouw was, die het recht had, mij de les te iezen en het op zoo'n hartelijke en weinig vernederende manier deed. gen dien tijd niet in vaste handen raakt. Het is moeilijk na te gaan hoe het in andere landen geweest is, voor ons land schijnt het toch wel vast te staan dat ons publiek aan de leening slechts matig heeft deelgenomen, dat de grootste bedragen naar de buitenland- sche banken zijn afgevloeid en hieruit kunnen allerlei verrassingen voort vloeien. Waarbij dan voorts dient te worden bedacht dat ons door en door foutieve inschrijvingssysteem het intee- kenen op een dergelijke leening tot een btoote speculatie maakt, waartoe eigen lijk geen secieus belegger mag worden geadviseerd. Het is immers duidelijk dat de inschrijvers, welke tezamen voor drie milliard inschreven, geen drie mil liard begeerd hebben, maar het door hen gewenschte bedrag eenige malen hebben verdubbeld uit vrees anders niets te krijgen of in de hoop er een paar procent tusschen weg te halen. De zoogenaamde premiejagers zijn ook bij deze leening weer actief geweest. Dat was wel te merken aanstonds na de toewijzing, waar het bleek dat velen stukken moesten koopen omdat zij vóór de toewijzing reeds hadden verkocht op rekening van wat zij uit de inschrij- Hoesten is een verschijnsel van den strijd, dien het lichaam voert tegen alles wat de ademhaling belemmert. Zuiver Uw luchtwegen en kom de natuur te hulp met de slijm- oplossende en ontsteking genezende f 1.50 £2.75 f4.50 De groote zijn voordeeligeH ving meenden te zullen ontvangen. De meest zuivere dobbelarij dus. Men is al jaren bezig het emissie systeem te -wijzigen, maar alle po gingen loopen op niets uit, omdat de groote bankiers alle op hun beurt van dit systeem profiteeren. Met behulp van hun voorwetenschap, kunnen ze zichzelf en hun cliëntèle bevoordeelen en waar ook andere systemen bezwa ren hebben, gelooven wij voorshands niet aan een ingrijpende wijziging. Veel zou reeds gewonnen zijn wanneer voor de toewijzing van alle emissies een vas te onpartijdige commissie benoemd werd en voorts preferentie gegeven werd aan inschrijvers die verklaarden hun stukken gedurende één of twee jaar Het geld werd teruggegeven, maar er zijn leeningen, die al worden zij te rugbetaald hem, die leent voor altijd tot schuldenaar maken. Mijn bruid wil mij helpen om u voor uw goedheid vo-or den ontaarden schooljongen hartelijk te danken." De glazen raakten elkaar en de klei- jie bruid was lief en zacht. Zij was zoo gelukkig met haar Alfred, de middag was zoo heerlijk geweest en de oude portwijn stroomde ais vuur door de slanke tengere meisjesgestalte juf frouw Marie stond daar zoo waardig, mooi en lief, met stralende oogen en blozende wangen en met de mooie gou den ketting op haar elegante zijden blouse... en de kleine bruid deed nu, wat recht en billijk was, legde haar armen om Marie's hals en zei „De hemel zegene u, dat u goed voor mijn verloofde geweest is." Op dit oogenbiik ging redacteur Malmen langs het venster, dat op de veranda uitzag en lachte, toen hij bij de punchtafel kwam en zei „Kersversch bericht Daarbinnen is juffrouw Marie en wordt door de gas ten omarmd en gestreeld „Nu jok je Er is geen enkele man, die Marie met een vinger mag aanra ken", antwoordde candidaat Hausson. „Ik spreek niet over mannen Fijne deftige dames Kijk eens naar bene den, daar loopen zij VIJFDE HOOFDSTUK. Kapitein Malm. Kapitein Malm had, toen Marie drie niet te zullen verkoopen. Nu dient te worden afgewacht hoe zich de koers- ioop der obligaties verder ontwikkelt. Het spreekt wel vanzelf dat hierbij de waarborgen van groote beteekenis zijn. En over die waarborgen is men in het algemeen nogal goed te spreken. Het feit, dat de dienst der leening een verband heeft op alle betalingen, in het plan-Dawes voorzien en in rang voor afgaande aan de reparatie- en andere betalingen volgens het vredesverdrag, terwijl zij voorts is zekergesteld door een eerste verband op de bruto-inkom- sten der Duitsche regeering uit de douane-ontvangsten en uit de belastin gen op Tabak, Bier en Suiker, etc. geeft een zeer groote waarschijnlijkheid dat de verplichtingen jegens obligatiehou- ders zullen kunnen worden nagekomen. Van belang is hier ook dat de rente- dienst der leening ad Mk. 9t'/2 millioen in goud van de toekomstige betalingen aan de reparatie-commissie wordt af getrokken. En wanneer dan bedacht wordt dat de totale reparatiebetalingen door de Dawes-commissie zijn vastge steld op Mk. 1000 millioen in goud voor het eerste jaar, oploopend tot Mk. 2500 millioen voor het vijfde en voor volgen de jaren, voorts dat de ontvangsten van den Duitschen staat gedurende de laatste maanden een beduidende voor uitgang toonen, dan mag wel worden gezegd dat de materieele waarborgen der leening voldoende zijn. Een andere vraag is weer hoe het staat met de po litieke risico's. Die kleven natuurlijk aan elke staatsleening, maar het kan niet ontkend dat de politieke „stan ding" van den Duitschen staat nog altijd ver beneden pari noteert. Er is wel een sterk vermoeden dat de, ook voor de uitvoering der Dawes-piannen gewenschte gematigde elementen straks versterkt uit den verkiezingsstrijd zul len terugkeeren, de jongste ervaringen hebben geleerd dat men in Duitschland telkens voor politieke verrassingen staat. Die politieke factor mag niet worden onderschat immers Politik und Börse, innig gesellt, beherrschen die Kurse, regieren die Welt. -Ü Over het algemeen heeft het welsla gen der Duitsche leening op de beur zen een gunstigen invloed gehad. Zoo wel te New-York, te Londen als te Amsterdam bleef de vaste stemming gehandhaafd, ai zijn ook de omzetten hiermede niet in overeenstemming. Het is trouwens wel te begrijpen dat de handel ter beurze thans niet bijster le vendig is. De koersen der meeste fond sen, vooral die der Cultuurwaarden, zijn dermate gestegen dat aankoop ee» tamelijk risico met zich brengt, ander zijds worden de bezitters van verkoop weerhouden doordien de berichten over de vooruitzichten der cultures nage noeg onverdeeld gunstig blijven. Zoo- heeft één der grootste rubber- en thee firma's te Londen dezer dagen ais zijn meening uitgesproken dat de rubber- markt in geen jaren zoo gezond is ge weest de wereldvoorraden zijn in 1923 en 1924 belangrijk verminderd, de we reldconsumptie voor 1925 wordt ge raamd op 450.000 ton, zijnde minder dan thans per jaar wordt geproduceerd. Vooral in Amerika neemt het verbruik van rubber nog voortdurend toe per hoofd en per jaar wordt daar nu reeds 5J4 pond verbruikt tegen circa V2 pond in Europa. Van nog meer belang dan soortgelijke beschouwingen is de stij ging van den rubberprijs te Londen tot 1 sh. 4i/2 d., uitkomende op circa 85 jaar in Natköping woonde, zich daar gevestigd en at, daar hij ongehuwd was, in „het Paard" en bracht er het grootste deel van zijn tijd door. Hij had zijn vaste plaats aan een vaste tafel in den zomer at hij in den lin kerhoek van de benedenste veranda en zat daar ook als hij koffie of punch dronk, 's winters at hij aan de tafel naast het venster, zat in het café op de laatste bank in den rechterhoek en zat 's avonds vlak bij de deur van het buffet. Kapitein Malm had veel van het le ven genoten nu was zijn haar grijs en was zijn figuur niet meer geschikt om een unuiform te dragen. Niemand wist, waarom hij hier op aarde geleefd had, misschien opdat de jongeheeren van Natköping een buitengewoon correct man zouden kunnen bewonderen, in ge val zij lust hadden een voorbeeld aan hem te nemen. Maar dat wilden of lie ver gezegd, dat konden zij niet kapi tein Alaim was nog altijd de eenige „deftige heer" in Nalköping, die niet schreeuwde of schandaal maakte, wan neer hij gedronken had en niet aan de koffietafel in alle schotels met denzelf den vork prikte en deze daarenboven van tijd tot tijd in zijn eigen mond stak. Nog minder hadden kapitein Malm's grappige en aardige gesprekken (die met verbazing aangehoord werden door de vreemdelingen, die nu en dan in Nalköping kwamen) den toon in den kring der ongehuwde heeren kunnen verbeteren. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1