DONDERDAG 23 OCTOBER Mo 2S1 Jaargang - '0 ct. p. pond 60 75 FEUILLETON De Buffetjuffrouw BINNENLAND Stads= en Provincienieuws jon No. 102 aSom rSaging tat van sruikte in afslag jj jj 91 an onze FIJNE eigen slachting prijzen. Aanbevelend. TE KOOP S, FORNUIZEN enz. b» °W. J. GELDOF, Nieuw op een prachtige BUISKACHEL, idkoop. Marinestraat 23. en-Middelb.-Rotlef schengelegen plaatsen' ER VAN PASSAOI®1 JEDEREN EN VEL October dag23 24 27 28 T Wil. a in. 8 I lilt IJ. i» iformatien te bekomen s.m-, N.V. v.h. Erven w burg: B. EEHHOorf'S wTv. oost©hoft Qebr. BUITENS» i/LISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS v„or VHssingen en gemeenten op Wak anf 2.20 per drie maanden. Fpanco ?ihet sebeele rijk: ƒ2.50. Week-abon- "°r 17 cent, aHes bij vooruitbetaling, nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS V a i_4 regels 1.10 vo<w iedere 1 L meer 26 centbij abonnement spe- Inriizen. Reclames 52 cent per regel I K?etoe Advertenties betreffende Huur ea I Veriruur Koop en Verkoop, Dienstaanbie der! én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke „rel meer 15 Cent. Familieberichten van 1—6 regals 1.70, j(dere regel «neer 26 cent kajvieroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 22 October. Nieuwe Tariefwet. Men kan na het vierdaagsche debat, waarbij de voor- en tegenstanders het onderwerp tot het uiterste hadden uit geplozen, van den Minister niet anders verwachten dan een eenigszins gevari eerde herhaling van zijn schriftelijke memorie van toelichting, en antwoord op het voorloopig verslag. Bij voorbaat heeft de Minister afgewezen het even- Ineele verwijt dat hij een protectionisti sche bedoeling had en deze camoufleer, de onder een technische herziening, die lerens werd dienstbaar gemaakt aan een fiscaal doel. Waarschijnlijk is het juist andersom gegaan de Minister heeft uit alle bestaande belastingen iets meer willen halen en dus ook uit het invoer-farief. Dat ging echter niet zoo gemakkelijk nadat vroeger allerlei voorstellen daartoe zijn afgestuit op groote oppositie. Herhaaldelijk was daarnaast een technische herziening beloofd omdat het reeds meer dan een halve eeuw oude tarief tal van gebre- ten en fouten had. De Minister moest ins het gansche zaakje overhoop halen wilde hij niet het verwijt hooren dat de aard der belasting hem niets kan sche ien als hij het geld maar heeft. Dus een technische herziening en daarnaast een kleine verhooging van het tarief die nog als een gelijkstelling ran het bestaande tarief kan worden goedgepraat. Van 5 op 8 is niet zoo loodend, dat er een wijziging der han- élspolitiek in gezien kan worden niet zoo vijandig tegenover het buitenland 'dathet tot repressaille moet leiden, niet zoo belangrijk, dat de Nederlandsche producten zich nu achter een tarief- muur beveiligd zullen gevoelen. Eén der naaste vrienden van den Minister heelt het in zijn oprechtheid gezegd, dat de oppositie onevenredig was aan de beteekenis der verhooging. Dat is ook de bedoeling geweest de verhoo- fing is juist zoo laag gelaten dat aan ie oppositie het verwijt van ernstige 'overdrijving kon worden toegeworpen als zij daarin een poging tot protectie ol een wijziging der handelspolitiek durfde zien. Te meer viel een hevige oppositie te duchten omdat deze wijzi- ging der tariefwet juist is gekomen aan den aanvang van het laatste zittings jaar, op het moment dus dat de partijen zich beginnen gereed te maken voor don verkiezingsstrijd. Vandaar dat het debat over dit op zich zelf eenvoudige onderwerp een veelzijdig karakter heeft gekregen. Politiek, economische theorieën, be zuinigingsplannen, salarisvermindering, protectie en vrijhandel, belasting-wet- geving, alles zit'er meer of min aan vast en alles kan er bij te pas gebracht Vertaald door .Mevr. WESSELINK—VAN ROSSUM. „Klein, onvoorzichtig kind. Je moet oppassen, zusje Hoe feeder klonk de stem van dien onbekende Marie's hart kromp ineen. Ook zij Had een broer, een armen kleinen jon- jjen, die in den winter boodschappen oood voor de zaak en roode, bevroren landen had en die nooit, nooit zijn zuster Marie zou kunnen beschermen. ™J zou zijn heldere kinderoogen onder ct Wasgele haar opengesperd hebben, 's hij haar te middernacht in het een- e woud had zien rijden niet een 'leemden heer Zij bleef staan, legde haar hand op Zlln arm en fluisterde „Vergeef mij, maar ik kan niet, ik dii ü-e!' ',et behoort niet. U hadt mij met moeten vragen..." vriest P''S t'at' ^arie Gauw» ie be- mj'eHoorJ,u niet wat ik zeg ik ga niet h/'Ü'a"e haar om het t. "«Sr met cpu/aIh middel en wil- Zü„"r" niet geweld in de slede zetten. odupv» bonsde hij wilde niet alles 1 wild» l" 0m een S"1 opgeven wat De sl,"fenlii opgeven? zijn ''Ju m haar hart was zwaar, Warm» arm 0,11 Haar middel, zijn' adem op haar voile magneti- worden. Het is daarom niet een bijster gelukkige greep van den Minister van financiën geweest om met dit ontwerp op dit oogenblik te komen. Het eenige wat hem kan trekken was de zekerheid dat de rechterzijde het voor een deel zelfs met vreugde zou accepteeren. Natuurlijk heeft de minister een ex posé gegeven van den stand der finan ciën. Hij was vandaag weer Jean qui pleure. Er is 20 millioen voor 1925 te kort en daarvoor is 15 millioen uit het tarief ea 5 uit de tabakswet noodig. De regeering kan deze miflioenen niet ge bruiken voor de salarissen der ambte naren. Maar... aangezien de rijwielbe lasting meer geld opbracht dan de ra ming en het spoorwegtekort kleiner is dan men raamde, is de regeering bereid dit winstje te gebruiken om de befaam de tempering der salarisvermindering voor gehuwden en kostwinners ook voor 1925 té handhaven. De nieuwe salarisregeling treedt 1 Januari a.s. in werking. Overigens hield de minister vast dat hij 20 millioen gulden noodig had. Eer is het perspectief minder gunstig dan gunstiger, wanneer men de raming van, 1924 vergelijkt met de uitkomsten. De opbrengst van de inkomstenbelasting over hetzelfde tijdvak in 1924 als in 1923 is geringer geworden. Er kan dus absoluut niets bizonders worden ge daan. Juist nu is de tijd gekomen om ijverig te gaan bezuinigen en te reorga- niseeren. Wat de minister tot nu toe deed was grabbelen hier en grabbelen daar om geld te vinden dat het eerste gevaar van het tekort afwendde. De wijze van voorbereiding der wet was geweest als die van iedere andere wet. Bovendien is jaren en jaren al overleg gepleegd over de herziening van deze wet, die haast niet toe te pas sen is. Minister Treub b.v. heeft een ontwerp gemaakt, waarin werd vastge houden aan de 5 maar daarnaast waren er percentages van 20 a 30 f en toevallig één van 50 juist voor het zelfde artikel waarvoor dit ontwerp 50 vraagt Het ontwerp was volgens den minis ter -niet protectionistisch, omdat een zoodanig ontwerp nooit vrijstellingen zou hebben bevat. De 8 was volgens de regeering de grens waartoe dit ont werp mocht gaan zonder het fiscale ka rakter te schaden. Retorsie maatregelen heeft de regeering niet voorgesteld, omdat die in. een fiscaal ontwerp niet passen, wel in een protectionistisch ontwerp. Als retorsie noodig is, dient zij geregeld te worden in een afzonder lijke wet, uitgaande van de ministers van arbeid en buiteniandsche zaken. Bij de beschouwing van het tarief moet men zich ook stellen op het stand punt van hetgeen in andere landen plaats heeft. Nederland heeft een voor sprong op andere landen, omdat het tarief hier het laagste is en het blijft nog verre het laagste al wordt het per centage 8 Alie landen zijn aanzien lijk veel verder gegaan en het was dus voor den minister reden om bewezen te achten dat Nederland zijn positie niet slechter maakt als het zijn tarief iets verhoogt. Relatief blijft onze positie even gunstig en de tarieftoestanden in andere landen pleiten voor de verwach ting, dat de internationale handel den weg naar ons land zal blijven zoeken, terwijl de producent geheel of gedeel telijk het hoogere tarief zal betalen. In geheel Europa is er een zuiging naar omwending van de algemeene seerden haar. Zij verlangde en wilde toch niet. Plotseling fonkelden haar oogen en zij fluisterde „Begrijpt u dan niet, dat wij op een gevaarlijken weg zijn Wees barmhar. tig Heeft u nooit een zuster gehad Zijn arm viel neer, de uitdrukking van zijn verhit gelaat werd zachter. Zijn Lilian O, hij zou gaarne met een zwaren slag van zijn sterken arm den ihan neerslaan, die zijn Lilian tot zoo iets wilde dwingen, waartoe hij nu een even rein meisje had willen overhalen Langzaam keerden zij naar „het Paard" terug. In afgebroken zinnen mompelde hij, dat hij haar geen kwaad had willen doen en dat hij haar hartelijk en oprecht liefhad. „Ja, ik geloofde, dat ik dit ook voel de en was zoo blij. Maar er kan toch niets van komen en dat dat is in ieder geval niet de rechte weg, Ga hier ver weg, en denk er aan, dat ik nooit slecht over u zal denken, a! kan de liefde, die u voor mij voelt, na de scheiding ook niet alles uit den weg ruimen." Zij stonden bij de deur van „het Paard", zij sloeg haar voile op en hij zag een doodsbleek, betraand gelaat vol liefde en smart met groote, vochtige oogen. Hij boog zich tot haar over en kuste haar en in zijn kus lag niets beleedi- gends of vernederends. Zij dacht, dat haar hart zou breken, zij wilde weenen, op haar knieën vallen en er om smee- ken, dat het geluk zou blijven. Maar een voorgevoel zei haar, dat dit onmogelijk was en nu legde zij richting. Sedert 1878 heeft men het dogmatische vrijhandelsbeginsel losge laten en is men omgezwaaid Dus, zoo riep men, gaat het naar de protectie Dat ontkende de minister, maar fiet was onmogelijk dat Nederland alleen de strooming tègenhield. 'Dit slot van den minister was nogal zonderling en nam een deel van, den in druk weg, een indruk die nogal sterk was. Waarschijnlijk bedoelde de minis ter, dat Nederland gerust iets meer uit het tarief kan halen zonder zich nadeel te berokkenen en dat het daarmede nog niet zelf protectionistisch wordt. Relatief is 8 f niets in vergelijking met de enorme bedragen die andere landen uit het tarief halen. Dat is eigenlijk het bewijs dat dit voorstel geen protectie mag heeten en dus geen wijziging brengt in onze handelspoli tiek. De replieken brachten geen nieuws. De oppositie bleef en de voorstanders gevoelden zich versterkt. Het Koninklijk Huis en de A.N.W.B. Dat de A.N.W.B. zich wel mag ver heugen in de belangstelling van bijna iedereen, uit alie kringen en uit alle deelen van ons land, blijkt nu weer, gelijk „de Kampioen" mededeelt, uit het opgeven door H. K. H. Prinses Juli ana, Prinses van Oranje-Nassau, die reeds drie jaar junior-lid is, van Hare beide ouders als lid van den Bond. Als no. 68000 A.N.W.B. werd inge schreven Hare Majesteit de Koningin, als no. 68001 A.N.W.B. Zijne Koninklij ke Hoogheid Prins Hendrik der Neder landen. De nieuwe salarisregeling voor de rijksambtenaren. In aansluiting op de mededeeling van minister Colijn in de Tweede Kamer wordt gemeld, dat verwacht wordt, dat volgens een overgangsbepaling in het Bezoldigingsbesluit niemand der amb tenaren meer dan 10 in salaris zal teruggaan. Naar aanleiding van beschouwingen, waarin te kennen wordt gegeven, dat de regeering, in weerwil van het mee vallen der inkomsten, de zelfde offers van het rijkspersoneel blijft eischen, welke gevraagd werden, toen de finan- cieele cijfers zeer ongunstig waren, wordt er in een mededeeling van be voegde zijde aan het Haagsche Corres pondentiebureau nu de aandacht op gevestigd, dat na aanvaarding van het advies van de commissiede Wilde, deze commissie op 12 September j.l. aan de regeering haar erkentelijkheid heeft betuigd, voor de wijze, waarop na het uitbrengen van haar advies nog nader met haar in overleg is getreden. De commissie sprak tevens haar vol doening er over uit, dat bij dit overleg tusschen de regeering en de commissie overeenstemming is verkregen. Voorts wordt naar aanleiding van het beroep, dat in de laatste dagen in zoo sterke mate op de kortelings ingetreden prijsstijging van sommige artikelen ge daan wordt, nog verwezen naar de verschenen budget-statistiek, waaruit blijkt, dat de stijging van het indexcij fer sinds Juni jl. niet hooger is te stel len dan 1.4 baseert men zich uit sluitend op einde September op 2.2 De daling van het indexcijfer be_ haar armen om zijn hals en drukte den eenen kus na den anderen op zijn lip pen, zonder ophouden, zooais iemand dit doet, die niet gewoon is de schat kamer van zijn hart te openen, zooals de vrouw dat doet, die alle teederheid 25 jaar opgesloten heeft in haar hart en geheim gehouden. Den volgenden middag ondervond de waard van „het Stadhuis" een zeer groote vreugde. De nette compfoerist Lund had er genoeg van, nog langer door de diepe sneeuw naar „het Paard" te gaan en nam daarom een maand abonnement in „het Stadhuis". Maar die vreugde duurde niet lang, want den lsten April nam mijnheer Lund reeds een betrekking in een andere stad aan. En Marie Wibon uit „het Paard" hoorde langen tijd niets van hem. Maar toen het volgende jaar de Mariadag aanbrak, kreeg zij een klein etui, waarin een broche lag in den vorm van een zilveren duif met een takje in den bek en een blauw geëmailleerden ring daaromheen. Aan de speld van het sie raad was een kaartje bevestigd en Marie las „Axels zuster betuigt haar oprechte hoogachting en vriendschap aan haar, die zij misschien nooit zien zal, maar die altijd in dankbare herinnering zal blijven bij LILIAN LUND." VIERDE HOOFDSTUK. Lange jaren. De zoogenaamde „gelukkige" liefde, die niet alleen beantwoord wordt, maar ook het doel harer wenschen bereikt, die zich verheugen kan in den aanblik loopt zoo wordt gezegd, dus sinds 1 October 1920 nóg steeds ten minste 21.9, terwijl de op 1 October van kracht geworden korting een vermindering op levert van ten hoogste 17.65 (voor ge huwden met .kinderen nog lager). Loodswezen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 December 1924 lo. aan den inspecteur van het loods wezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 1ste district J. E. J. Eybergen, op zijn verzoek, ter zake van meer dan 65-jarigen leeftijd, eervol ont slag uit zijn betrekking, alsmede uit die van Nederlandsch permanent commis saris van toezicht op de betonning en verlichting der Eemsmonden, verleend 2o. aan den kapitein ter zee H. J. Albarda, aan wien was opgedragen de betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 2de district, nader opgedragen dezelfde betrekking in het lste en 2de district, tevens Neder landsch permanent cpmmissaris van toezicht op de betonning en verlichting der Eemsmonden. Rijwielpaden. Rekening houdend met de opbrengst van de rijwielbelasting, neemt „de Kampioen", het orgaan van den A. N. W. B., aan, dat er in ons land meer dan twee millioen rijwielen in gebruik zijn. Een cijfer, dat er op wijst, dat op elke drie inwoners bijna 1 rijwiel ge houden wordt. Neemt men als levens duur van een rijwiel aan tien jaar, dan heeft de bevolking elk jaar noodig on geveer twee honderd duizencj, rijwielen. Als men den gemiddelden prijs van een rijwiel stelt op tachtig gulden, dan vertegenwoordigt dit een bedrag van over de 15 millioen gulden. Dit vormt dus ten naastenbij het omzetcijfer der Nederlandsche rijwielindustrie en den handel. Wij zijn overtuigd, dat het meeren- deel onzer iandgenooten niet wist, dat deze industrie en handel van zoo groo te beteekenis is. Zij heeft recht op de „aanhoudende zorg" van de regeering, opdat zij zich vrij en los van knellende banden ontwikkelen kan. Maar ook zijn wij er van overtuigd, dat onze autoriteiten niet wisten, dat het leger van ons, wielrijders, zoo reus achtig groot is, dat, hetgeen voor wiel rijders gedaan wordt, ten goede komt aan het derde gedeelte van de geheele bevolking, de zuigelingen en de jeug dige nog niet-schoolplichtigen, zoowel als de ouden van dagen en niet meer mobielen inbegrepen. En daarom... mogen wij verwachten, dat de Staat zich meer. het lot der wielrijders zal aantrekken dat aanleg en onderhoud van rijwielpaden meer en beter zal verzorgd worden, dat voor de veiligheid van den wielrijder op den grooten weg meer en beter gewaakt zal worden, dat het werk op, aan en langs den weg van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders Bond meer en beter gesteund zal worden. Het snelverkeer heeft zich naast het rijwielverkeer met aan zijn karakter beantwoordend tempo ontwikkeld op onze groote wegen. De wielrijder is in verdrukking geko men hinderlijke stofwolken bij droog weer, vieze modderspatten bij nat weer en steeds dreigende gevaren van aan- of overrijding maken het voor vele wielrijders op de groote wegen niet aangenaam meer des avonds voelt hij van den geliefde, en die jaren lafig aan het hart van den geliefde kan rusten, verliest dikwijls haar bekoring, veran dert dikwijls in het tegenovergestelde, wordt dikwijls door de zorgen des le vens en de uren van zorg zoo veran derd, dat zij door de wenschen, die haar in haar bloeitijd in hun hart droe gen, nauwelijks meer herkend wordt, wanneer men haar, bijvoorbeeld bij ge legenheid eener zilveren bruiloft, weer zoekt en een grondig onderzoek laat ondergaan. In het allergunstigste geval,/in dat, waarin de banden ieder jaar sterker worden, verandert de liefde toch mis schien wordt zij trouwer, hechter en bindt ons met steeds, meer banden, maar steeds verdwijnt de aureool van poëzie, waarmee een ontwaakt hart het voorwerp zijner liefde omgeeft. De eerste liefde waant in kinderlijken een voud, dat de geliefde geen menschelijke fouten en gebreken heeft en de voort durende samenleving rukt met min of meer harde hand den wazigen sluier der fantasie weg en tpont de ondeug den en zwakheden. Maar een liefde, die beletselen ont moet, voor zij haar doel bereikt heeft, de liefde, die het hart verheft, zooals het verlangen van Mozes bergen ver zette die het gewenschte, zonnige Ka- naan een oogenblik toont, om het dan voor altijd te sluiten dat gevoel kan door alle tijden heen zijn schoonheid en eigenaardigheid behouden. In het hart van den grijsaard kan het nog in dezelfde sprookjesachtige be- toovering tronen als bij den twintig- 1NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Een zittende leefwijze is vaak oor zaak van aambeien. Zorg voor geregel, den stoelgang, de noodige reinheid en pas Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos 1.75; per tube 1.6 zich door de verblindende verlichting niet meer veilig. Hij wenscht, en van zijn standpunt gezien niet geheel ten onrechte, alle automobielen, vracht auto's en motorfietsen naar de maan, hoopt althans den tijd nog eens te be leven, dat zij zich niet meer op de we gen vertoonen waar hij rijdt. Welnu, zou het zoo onmogelijk zijn, dat hij reeds nu in een luttel aantal jaren zijn zin kreeg Zou het onmogelijk zijn, dat de aan leg van rijwielpaden eens in het groot werd aangepakt, dat men alle plaatsen van belang, met onderling druk ver keer per motoras, verbond door rijwiel paden, met vermijding van de be staande groote wegen Zou het zoo onmogelijk zijn, dat er in betrekkelijk korten tijd een geheel net van rijwielpaden werd aangelegd tusschen de hoofdplaatsen, zooals men nu hoofdwegen heeft voor het alge meen verkeer Zouden de afstanden niet heel wat kunnen bekort worden door vermijding van omwegen, zonder nög te vervallen tot lijnrechte paden voor de wielrijders? Zoo zoude het geld, dat de brave wielrijders meer hebben opgebracht, dan de regeering van hen verwachtte, ten hunnen nutte kunnen worden be steed maar niet alleen ten hunnen behoeve, het snelverkeer zou er zeker evenzeer mede gediend zijn, want het zou ook z ij n veiligheid op den weg belangrijk verhoogen. Men moge nog zoo geestdriftig wiel rijder zijn, men kan niet ontkennen, dat vele wielrijders op drukke en niet al te breede wegen een groot gevaar ople veren voor de verkeersveiligheid. Gelijk de voetganger in de steden een der grootste hinderpalen is voor een geregeld en veilig verkeer, omdat hij zich nu eenmaal meent te mogen neroepen op de oudste rechten, zoo zijn hel de wielrijders dikwerf op de bui tenwegen, dit de verkeersregelen niet behoorlijk in acht nemen alhoewel wij ze ook niet steeds geheel kunnen vrij pleiten van een soms zeer geringen dunk van hun verplichtingen in de stra ten onzer steden. In elk geval zal door het overbrengen van een gedeelte van het verkeer van oen drukken hoofdweg naar een deels nieuw aan te leggen eigen weg, een groote schrede gedaan worden ter ver hooging van de verkeersveiligheid. VL1SS1NGEN, 23 OCTOBER. De wethouder-crisis. De volgende week zal de gemeente raad vergaderen en komt dan de ver kiezing van een derden wethouder we der aan de orde. Hoe deze stemming zal afloopen is natuurlijk niet bekend en doet momen teel niets ter zake. Wij blijven van meening dat den 3en October een wettige benoeming heeft plaats gehad, al voegen wij er dadelijk aan toe dat met het reglement van orde van den gemeenteraad in de hand de benoeming niet geldig was. Ons standpunt is evenwel dat in een vergadering waarin het wettelijk ver- eischte aantal leden tegenwoordig Is, jarige, want het teven en de werke lijkheid hebben het nooit met ruwe hand aangetast en verwoest, de ver beelding mag ongestraft, onophoudelijk het beeld van den geliefde tooien en zich in vroolijke kleuren het onbeschrij felijke geluk voortooveren dat het ar me bloedende hart zou hebben onder vonden, indien niet... In het dagelijksch leven brengt zulk een liefde-zwakheid en sterkte voort. Zwakheid door de verminderde be langstelling, de afnemende kracht om een initiatief te nemen en de gering schatting voor het arbeidsloon. Maar kracht door de gevoelloosheid voor de kleine speldeprikken van het dage lijksch leven, door het lichter opnemen van alle leed, dat niets met het hart te maken heeft. Zoo ging het ook Marie, toen zij na de verdooving, waarin zij door de smart der scheiding was, door haar arbeid langzamerhand haar evenwicht herwon Wanneer zij 's morgens voor haar wérk in haar klein hokje onder het dak wakker lag en aan den komenden dag dacht, scheen haar alles zoo kleur loos, ruw en dor toe, dat zij het bijna niet de moeite waard vond te leven maar wanneer zij weer aan het werk was, was zij er zelf verbaasd over hoe veel, wat haar vroeger moeilijk viel in haar betrekking, nu gemakkelijker en beter ging. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1