SllllltE I DUHCI nrtiitiis Miss Blanche Abdijsiroop 3LAAS KACHEL WOENSDAG 22 OCTOBER Macht-hoest 23 October RTJES. OOP: omvaart. BINNENLAND FEUILLETON fifëe «ftattrgangt S ons heerlijk per ons. smakelijk 1 e r h a m. irSt.Nicolaas nt per ons. rstplaatjes Beestjes per ons. JROENOUWE Scheldestraat iur van P luctie bij het de leden. "HEBBERS! aangeboden ine ,Vliss. Courant". isel eens bij ons maken dit ge- of geplakt aan rijzen en behou- ;er dan één dag, N, Bellamypark. aed als nieuwe 5 M. gegalva- buis, 3 ellebo- en mantel. Vliss. Courant". erhnnr, Koop on Verkoop >n Dlenstoanvragen, eni o 'staling, van 1-5 regel» gel meer 15 cent lijk der tegenwoor- STBODE aat 46. WNG (achter). ïrsplein 2. Stlddt OU \uu H mtoor kan I De Buffetjuffrouw TERSJONGEN JOBSE, Groote erblauw r COSTUUM, elmaat, en een KACHEL. straat 35 (boven) BEDIENDE schrijfwerk. Kennis len strekt tot aanbe- letter R. E., bureau iAGMEISJE beneden de 17 jaar' „Vliss. Courant 7. Hit. Y.H. tlt ddelb.- Rotterdam plegen plaatsen. AN PASSAGIERS, "EN EN VEE. Mill. berf.l Wi 8 8 en te bekom©0 BUITENHEK VL1SSIN0SCHE COURANT ABONNEMENTS-PRÏJS Vna- Vlissingen en gemeenten op Wal- f2 29 per drie maanden. Franco ï.'hét eeheele rijk 2.59. Week-abon- „h,i 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Öü'ke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS I regels 1.Ï0 voor iedere I meer 26 centbij abonnement spe- crijzen. Reclames 52 cent per regel £ie Advertenties betreffende Huur en Kiur Koop en Verkoop, Dienstaanbi^ Sen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij i ^uitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke "PanSieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, ïtdere regel meer 26 cent. kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 21 October. Nieuwe Tariefwet. Een bizonder onbeduidende rede van I den heer Van Vuuren, herhalend alles wat reeds is gezegd, opende den eer den dag van deze week. Er is geld noodig en er is geen.andere bron meer I dan het tarief. Protectie is het heele- maal niet en alleen slechts een fiscale maatregel, die onvermijdelijk is omdat er geld noodig is. Niet veel belangrijker was de rede van den heer de Monté Ver Loren, die minder fel, toch in denzelfden geest sprak De oppositie was z.i onevenre dig aan de beteekenis van dit ontwerp. De scheidingslijn tusschen protectie en vrijhandel lag ergens anders dan tus schen 5 en 8 tarief, maar waar die au wel lag dat vernamen wij niet. Reor. ganisatie van den financieeien dienst des Staats ging hem boven alles en het belang daarvan ging z.i. verre uit boven dat van de nadeelen aan een belasting- verhooging verbonden. Ds Kersten acht de grenzen der lan den Gods wil en daaraan mag hij niets veranderen. Hij wil zelfs die grenzen beschermen en is dus principieel vóór protectie. Hij is wel tegen belastingver- tooging maar als er nood is kan de I Regeering niet anders handelen. De I Regeering moet nu echter krachtig naar belastingverlaging streven en bijv. de storting van 12 millioen voor het (taderdomspensioen uitstellen. Niet meer dan een herhaling was de «de van mej. Groeneweg, die ook jammerde over de te vreezen prijsstij ging der binnenlandsche producten, en irad in het strijdperk voor de moeders der groote gezinnen, die het gelag zul len moeten betalen van deze tariefsver- hoogingen. Nog tracteerden de heeren Smeenk en Van der Waerden de Kamer op hun bespiegelingen. I Eerst daarna was het woord aan den Minister, die echter eerst morgen van I leer trekt. De salarieering der ambtenaren. Over de nieuwe komende sala rieering der rijksambtenaren is al heel wat te doen geweest en groot was de ontstemming, toen vernomen werd, dat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Men kan er lang en zwaar over redeneeren, er is toch maar één juiste keuze van sigaretten, nl. Geef Ml] maar Vertaald door Mevr. WESSELINK—VAN ROSSUM. 6) Een kus van hem zij droomde van teen kus, hoe hij zou geweest zijn, als Jijn blond, jongensachtig hoofd zich 'egen haar wang gevleid zou hebben ®.n zijn heldere blauwe oogen haar hetderijk zouden hebben aangekeken W wanneer zij tot zijn kringen behoord bad en het recht zou bezeten hebben Jich zonder verdriet aan hem te geven. u was dat liefde Toen mijnheer Lund den volgenden °ag ontwaakte, dacht hij bijna niet ®eer aan den vorigen dag, alleen ston- °en ee" paar heldere blauwe oogen vol :°8st en toorn levendig en duidelijk oor hem. In hun blik lag iets meer dan wijzende verachting. Lag er zelfs wej 1,1 - ing in In dien blik was iets Jbngs, verlegens, iets onbeschrijfe- Jbs, dat hem, den ouden verstandigen het p15' z'in maand-abonnement in dae .rd" aanleiding gaf om twee ^adhUis» '3 Cart te d'neeren 'n "het ui1'', schold zichzelf duchtig uit om droen kinderachtigheid. Hij ge- schJir z'cl1 'mmers als een gestrafte beurd wat was er met hem ge~ a ™i, die alle dergelijken onzin de salarissen systematisch zouden ver minderd worden. Ten einde over de kwestie zekerheid te krijgen, is de „Haagsche Courant" eens op informatie uitgegaan en heeft van zéér bevoegde zijde het volgende vernomen. Van een verlaging percentsgewijze is geen sprake en daarvan is ,ook nimmer sprake geweest. Men moet respect hebben aldus de zegsman voor de mannen, die voor de ruim 2000 ver schillende categorieën een regeling pro- beeren te treffen, welke bevredigend is. Er is een bedrag van 15 millioen méér op de begrooting gebracht dit bedrag zal worden verdeeld onder de ambtenaren. Zij, die te veel salaris hebben, zullen dit verminderd zien, an deren die te laag gesalarieerd zijn, zul len meer ontvangen. Hier staat tegen over, dat de duurtetoeslag za! worden ingetrokken. Men hoopt, de nieuwe salarisregeling 1 Januari 1925 te kunnen invoeren, doch zekerheid bestaat hieromtrent niet en het blijft de vraag, of men tegen dien tijd gereed zal zijn met de nieuwe regeling. Het Haagsche blad gelooft; naar het geen het vernam, dat de ambtenaren er geenszins op achteruit zullen gaan. En dat stemt voor hen in elk geval blij moedig Naar „de Tel." uit goed ingelichte bron verneemt, heeft het departement van financiën aan alle andere departe menten verzocht op te geven, wat de kosten zouden bedragen, als de aange kondigde salarisverlaging voor het rijkspersoneel voor de gehuwden tot 10 beperkt zou blijven. De postcheque- en girodienst. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de postrekeningen, behoorende tot de 6e en 7e groep, bedoeld in lid III onder b. van de beschikking van den minister van waterstaat dd. 24 September (de nummers 50.000 t/m 69.999) de post- chèque- en girodienst weer wordt open gesteld met ingang van 27 October. De Duitsche leening in ons land. In ons land was de inschrijving open gesteld op 2'/2 millioen voor de Duit sche leening. De inschrijvingen hebben een zoodanig bedrag bereikt dat waar schijnlijk niet meer dan 1 kan wor den toegewezen, zoodat de leening dus ongeveer 100 maal volteekend is, of totaal vioor een bedrag van nominaal 3 milliard gulden. In Engeland» is, voor wat het Engel- sche gedeelte betreft, de leening 13 maal volteekend. Een radicaal verbond. Zaterdag heeft te Boulogne sur Mer de stichtings-vergadering plaats gehad van de.„Entente internationale des par ties des radicaux et parties democra- tiques similaires". Op deze vergadering waren p!m. 40 afgevaardigden van 17 Europeesche landen aanwezig, terwijl uit nog 3 landen schriftelijke bewijzen van instemming ontvangen waren. .De stichting van deze „entente" van radicale partijen was te Genève voor bereid en de oprichtingsbijeenkomst stoot aan bij het jaarlijksch congres van de Fransche Partie radicale et radical-socialiste. De statuten van de nieuwe „entente" werden vastgesteld. Bepaald werd, dat elk land minstens één afgevaardigde in de Executive za! hebben. Voor Neder land werd als zoodanig de heer Th. M. Ketelaar aangewezen, die eveneens zit ting heeft in het Bureau (dageüjksch haatte, was niet alleen, zooals men dat zoo aardig uitdrukt, democraat van top tot teen, maar ook in zijn hart en daar om was hij altijd teruggetrokken tegen over vrouwen, die een betrekking be kleedden, waarin zij weinig bescher ming hadden tegenover jongelui. Hij was krankzinnig geweest, zijn bloed stroomde als vuur door zijn aderen, de grond wankelde en hij had gedacht, dat zij het mooiste meisje was, dat hij ooit gezien had. Op een kouden Decemberavond tus schen vijf en zes uur ging hij zacht naar het buffet en vroeg om een sigaar op een toon, alsof hij een gravin om de roos op haar borst smeekte. Toen hij betaalde, sloeg hij zijn oogen neer en fluisterde „Kunt u mij vergeven Zij antwoordde niet, maar de blik, waarmee zij hem aankeek, verwarde hem die blik was schuw en treurig, maar er lag geen toom of afschuw in, doch iets verlegens, angstigs en weeks, iets, dat hij nog nooit in vrouwenoogen gezien had. Dien avond at hij daar en ging den volgenden morgen weg en zoo was alles weer als vroeger. Alsof er niets gebeurd was. Neen, hij voelde, dat er iets wonderlijks in de lucht zweefde, iets drukkends, dat tevens verleidelijk was en hij betrapte er zich op, dat hij verlangde naar zijn maaltijden op een wijze, die niets te maken had met zijn gezonden eetlust en dat hij in de uren, bestuur), dat uit 9 leden bestaat, en wel als een der vice-pfesidenten. Het onderscheid tusschen deze radi cale entente en bijvoorbeeld de socia listische „Internationale" is hierin o.a. gelegen, dat de entente een zuiver ver bond beoogt te zijn en geen gedragslijn of bepaalde handelingen aan de radi cale partijen der verschillend landen oplegt. Tot voorzitter der entente werd ge kozen senator Buisson te Parijs, tot secretaris de heer Berendsen te Kopen hagen. In laatstgenoemde stad zal de eerste algemeene vergadering van het nieuwe verbond plaats vinden. De Nederlandsche deputatie te Bou logne sur Mer bestond uit de heeren prof. Van Embden, mr. P. J. Oud, mr. M. Siingenberg en Th. M. Ketelaar. Een gedenkschrift Van directeuren van de Zuid-Hol- landsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen ontvingen wij een gedenkschrift, door den voorzitter, den heer Jan Leis, bewerkt ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der vereeni- ging. Dit gedenkschrift bevat naast een voorwoord en algemeen overzicht ver schillende mededeelingen over het be stuur en de vertegenwoordigers der maatschappij, het reddingsmaterieel en tal van goed geslaagde foto's verdui delijken den tekst. Op de titel-pagina komen foto's voor van de Koningin, Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Met groote belangstelling namen wij van den inhoud van het gedenkschrift kennis. Waar wij kort geleden verschil lende mededeelingen hebben gedaan over het nuttig werken der maatschap pij, kunnen wij er thans mede volstaan met te verklaren dat het gedenkschrift hoogst artistiek is uitgevoerd en de drukkers, de firma M. Wijk Zonen te Rotterdam, een typografisch keurig verzorgd'gedenkboek hebben geleverd. Den samensteller, den heer Jan Leis, komt welverdiende lof toe voor dit zoo uiterst nauwkeurig samengesteld ge schrift, waardoor het edele en mensch- lievende werk der vereeniging tot in alle bijzonderheden voor het nageslacht wordt vastgelegd. Een royaal echtpaar. Onder zeer groote belangstelling hebben de heer en mevrouw H. J. H. GeldermanMuller, huize Kalheupink te Oldenzaal, hun 40-jarig huwelijks feest gevierd. De arbeiders(sters) der firma H. P. Gelderman en Zonen, waar van de heer H. J. H. Gelderman het hoofd is, boden den jubilarissen een kostbaren, uit de hand bewerkten, zil veren broodschotel aan. Het jubileerende echtpaar deed de volgende schenkingen. Alle arbeiders der firma H. P. Gelderman en Zonen (circa 1600) ontvangen een extra-gift ten bedrage van hun halve weekloon. de gepensionneerde arbeiders dier fir ma vier weken extra pensioen. Zij die uitkeeringen- genieten van het wedu wen- en weezenfonds, verbonden aan de fabrieken dier firma, vier weken extra-uitkeering en zij, die 16 October 40 jaar of langer bij de firma werk zaam zijn, een extra-gift van 40 gulden ieder. Verder ontvingen het ziekenfonds te Oldenzaal ƒ5000; de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose aldaar 1000; de armen van Oldenzaal ƒ2000; de Ned. Herv. Kerk 1000 de diaconie der Ned. Herv. Gemeente ƒ500 de af- deeling Oldenzaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 1200 de Protes- tantsche Vereeniging „Ons Belang" te die hij niet in „het Paard" doorbracht vegeteerde en slechts opleefde, als hij in Marie's nabijheid was. Hij begon zich vol eerbied met haar te onderhouden op een toon, die wer kelijk vol respect was en veel verschil de van dien, welken de „Lions" van Nalköping aansloegen, als zij met de mooie caissière wilden babbelen. Eerst werd zij rood tot achter de ooren, later klopte alleen haar hart wat sneller, wanneer hij kwam, uit blijd schap over de woorden, die hij zou spreken, woorden, die zij boven in haar nauw kamertje honderdmaal in haar verbeelding terugriep en waarop zij met een hart, dat van dag tot dag meer hongerde, teerde. Eens op een avond waren zij na het sluitingsuur weer alleen. De laatste gasten waren heen gegaan, Lina en Charlotte waren in haar slaapkamer, daar er niemand meer te bedienen was, alleen Marie was op haar post om het geld van den laatsten gast te ontvan gen en dat wou hij. Marie vond ook haar gewoonlijke plagerijen niet voor late bezoekers, zooals „Vindt u niet, dat het goed is, 's nachts te slapen", of „de politie zal proces-verbaal opmaken", of „men zal u toch niet in het meer zoeken, als u niet thuis komt Zij wisten beiden, hoe het met hen gesteld was, ofschoon zij er geen woord over gesproken hadden. Nu stond hij weer bij het buffet en boog zijn hoofd, Oldenzaal 1000 de predikant der Herv. Gemeente te Losser, om te be steden, 500 de armen te Losser en buurtschap Berghuizen 1000 de Wijkverpleging te De Lutte 100 de afdeeling Oldenzaal van de Kinder-, Herfst- en Vacantiekolonies ƒ500; de Israëlietische armen te Oldenzaal 250; de Vereeniging tot Ontspanning en Ontwikkeling te Oldenzaal 10.000. DE JEERSTE NEDERLANDSCHE COÖPERATIEVE BEETWORTEL- SUIKERFABRIEK. Het is wel een zeer luisterrijk feest geworden dat gisteren te Sas van Gent is gevierd ter eere van het zilveren ju bileum van de eerste Nederlandsche Coöperatieve Suikerfabriek aldaar. Reeds van verre wezen de vlaggen op kantoor en fabrieksgebouwen en aan verschillende andere huizen, er op, dat er iets bijzonders te doen was. Af en aan liepen zij, die moesten me dewerken aan de toebereidselen, terwijl den geheeien morgen door telkens groote bloemstukken, werden aange bracht en in een der lokalen van het die afschuwelijke kwelling verdwijnt snel en zeker met kantoor werden geschikt, waar te ruim elf uur Burg. en Weth. van Sas van Gent met den secretaris het bestuur bij monde van den. burgemeester kwamen gelukwenschen met tiet jubileum. Eenigen tijd later klonken uit de verte de tonen van de muziek en naderde het plaatselijk muziekgezelschap „De Ver- eenigde Vrienden". Voor het kantoor werd halt gehouden en werd nog een nummertje gespeeld, waarna de voor zitter van het gezelschap het bestuur der Coöperatie gelukwenschte, waarop de president van het bestuur der Coö peratie, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, antwoordde. Intusschen stroomden de gasten, die genoodigd waren voor de eigenlijke feestviering, het groote suikerhuis bin nen, dat in een werkelijke feestzaal was herschapen. Een deel was voor vestiaire, een deel voor het gereed ma ken der spijzen in orde gebracht. Doch de grootste ruimte was voor het feest zelf gereserveerd. De muren waren voor het grootste deel keurig behangen, terwijl de verdere versiering met vlaggen en wimpels voor het grootste deel gehouden was in blauw-wit, de kleuren van den presi dent, terwijl achter diens stoel aan den wand zijn familiewapen hing, geflan keerd door die van Zeeland en van Sas van Gent. 'De tafels voor de ongeveer 1000 per sonen, onder wie zeer veel vrouwen en dochters van leden der Coöperatie, wa ren keurig gedekt en versierd, toen de officieel genoodigden met auto's en autobussen bij de fabriek kwamen. Nadat ook deze autoriteiten aan ta fel hadden plaats genomen, bleken o.a. aanwezig de minister van binnenland sche zaken en landbouw, de Commis saris der Koningin, het Eerste Kamerlid mr. de Veer, het Tweede Kamerlid de heer Fruijtier de leden van Ged. Sta ten de heeren Dieleman, Van Rompu, zijn groot blond hoofd naar het hare toe. Maar wat was dit anders dan den vorigen keer. Nu straalden haar oogen van teederheid en zij vreesde slechts, dat zij haar stormachtige gevoelens niet genoeg zou kunnen beteugelen. Ook nu spraken zij niet veel, er werd geen verklaring of gelofte afgelegd, maar na dit oogenblik begrepen zij, elkaar. Wat was zijn bedoeling Dat wist hij zelf niet. Indien hem iemand zou gevraagd hebben, of hij slechte bedoe lingen had, zou hij den vrager neerge slagen hebben indien hem iemand ge vraagd had, of hij de mooie caissière uit „het Paard" wilde trouwen, zou hij verdrietig en onrustig geworden zijn. Het was een eerlijke, eenvoudige na tuur, die de gebeurtenissen hun gang liet gaan. En in haar hoofdje heerschte een volkomen chaos. Zij wist slechts, dat zij oneindig gelukkig was, als zij hem zag en spreken hoorde. Eind Januari was de knappe Marie, die meestal zekerder en beter dan een meisje uit goede familie den afstand wist te bewaren zoo yer gekomen, dat zij Lund toegestaan had om haar in den nacht om half een te komen halen voor een sledenpartij in het mooie bosch onder den schitterenden sterrenhemel. Wel was zij niet blind, voor wat zij waagde. Wel vertrouwde zij hem en zich zelf, maar de verwondering harer kamera INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. The CARUSOL Menthol Pellets tegen hoest en verkoudheid. 30 cent. import N.V.v/h.Obenhuijsen&IJsselstijn Arnhem Den Haag. .Bij alle Drogisten. Van Dusseldorp en Van der Weijde de inspecteur van den landbouw en de iandbouwconsulent in Zeeland (de di recteur van den landbouw was even als het Eerste Kamerlid, de heer De Muralt op het laatst verhinderd te ko men). Verder dr. Molhuijzen, secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité en Kielstra, secretaris Z. L. M. verte genwoordigers van Rijks- en provincia len waterstaat van de Kamer van Koophandel. Nog zij vermeld de aan wezigheid van oud-minister Posthuma, als voorzitter van de federatie van Bon den. van Coöperatieve Suikerfabrieken. Toen allen de voor hen bestemde ze tels hadden ingenomen, nam de voor zitter, de heer K. J. A. G. baron Coliot d'Escury, het woord, om in de eerste plaats allen welkom te heeten, in het bijzonder de gasten, ten eerste den. mi nister, den Commissaris, den burge meester, de leden der Staten-Generaal en van Ged. Staten, de vertegenwoordi gers van andere coöperatieve fabrieken en ook die van de Centrale Suikermaat schappij, waarbij, spr. er op wees, dat, al is de strijd nog niet overal beëin digd, aangename samenwerking met speculatieve suikerfabrieken mogelijk is gebleken. Speciaal heette spr. ook de dames welkom, waarbij aan mevrouw De Veer een bloemenhulde werd aangeboden, bedoeld als een waardeering voor alle aanwezige dames. Vervolgens memo reerde spr. in het kort de geschiedenis der totstandkoming der fabriek en noemde daarbij met dankbaarheid o.a. de namen van dr. Bruinsma en Vorster- man van Oijen, terwijl hij er aan herin nerde dat de destijds door mr. Jac. de Witt Hamer ontworpen statuten nog bijna geheel onveranderd gehandhaafd zijn en door de andere fabrieken zijn overgenomen zonder ingrijpende ver anderingen. Na de rede van den voorzitter, sprak de heer P. Lindenbergh uit Wemeldin- ge, die zich speciaal tot den voorzitter richtte, die in zich vereenigt de drie mannen, die men voor het welslagen van een groot deel steeds noodig heeft, namelijk een met een hart gloeiend van liefde, een met een helder hoofd voor de leiding, en een, met een krachtige vaste hand voor de uitvoering. De ge schiedenis der fabriek zal niet kunnen worden geschreven zonder dat de naam van den voorzitter op iedere bladzijde meermalen voorkomt. Spr. heeft eerst kort voor de oprichting zitting geno men in het bestuur, maar heeft toch juist toen den heer Collot d'Escury lee- ren kennen en dat is tevens waardeeren diens volledige toewijding en verstan dig beleid. Direct nam nu de heer G. Vogelvan ger, vice-voorzitter der vereeniging, het woord en richtte zich tot de heeren Lin denbergh en Wolfert, die ook van het begin af lid van het bestuur zijn. en wenschte hen, de mannen van de oude garde, geluk, hun namens het bestuur aanbiedende een wandbord, eveneens met een afbeelding der fabriek. Nadat een deel van het uitstekend bereide en vlug opgediende menu was afgewerkt, nam de voorzitter opnieuw het woord en wel om een, dronk te wij den, de mogelijkheid, dat de koetsier, die hen in de laan wachtte, haar zou herkennen en allerlei andere bezwaren vervulden haar hart met angst. Zij kon het echter niet afslaan, als zij het hem geweigerd had, zou zij zich zelf van deze heerlijke oogenblikken met hem alleen beroofd hebben. Af en toe be kroop haar een heimelijk wantrouwen tegen hem. Hij zou het niet gewaagd of gewild hebben om een fatsoenlijk meisje zooiets voor te stellen. Bij deze gedachte voelde zij zich gekwetst en haar hart bloedde. Maar nu wilde... Zij hoorde haar hart kloppen, toen zij in een mooien, nieuwen winterman tel gehuld met haar mof en haar boa bij de glazen deur van de trap stond en naar hem uitkeek. Zij was een paar minuten te vroeg gekomen, weer werd zij angstig en zij wenschte een oogen blik thuis te zijn... Daar was hij. Hij opende zachtjes de deur en zwijgend liepen zij door de laan beneden wachtte de slede. Zij beefde, zij was ijskoud. Beneden liep een paar in elegante pelsmantels langs den wandelweg, een jong paar, zooals men aan hun veerkrachtige, snelle schreden zien kon. Naar het scheen kwamen zij thuis van een familiefeest, dat lang geduurd had. Plotseling legde de heer zijn eene hand op den schouder der dame en dwong haar stil te staan, terwijl hij met de andere hand eenige knoopen van haar mantel sloot. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1