II fill I ei El Unrtiilnl agen VRIJDAG 17 OCTOBER A6E» 0U°S Prijzen, I f 1.10. WINST" ne-Artikelen GJ Stoomvaart. .ElNE WINST' BINNENLANP Stads- en Provincienieuws opnieuw verhoogd. SPORT INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND ,tfO 246! Zaterdag ett 3 vel© soorjetl sen guldenj en Zaterdag ee Koffieboonen cifers coek eppoeder irnemelkzeep 'ee mypark 46 r en Verhuur, Koop en Verko gen en Dlenstnanvrageo, tjjI itbetaling, van 1-5 regels I te regel meer 15 cent fiinke MEID, innende koken om v j I len opgeleid. Hoog leen. rdam" te Terneuzen, raagt gemeubileerde N SLAAPKAMER liet prijsopgaaf onder eau „Vliss. Courant". een nette ZITKAMER slaapkamers, op goeden I >nder No. 110, bui int". LAGERSJONGEN ij J. Ph. GILLISSEN,! TE KOOP e-persoons LEDIKANT I natras, en nieuwe luxe fl IEL. dhuisstraat 4. een ^RDIEPINGSHUIS. isteelstraat 7. angeboden een JSCHE GUITAAR, oorspronkelijken prijsl ader overeen te komen.l onder No. 80, bureati| nt". TE KOOP ?5ETS en een DAMES- ost de Moorstraat 5. luwelijk der tegenwoor- 1 gevraagd een flinke 3DIENSTBODE, de 18 jaar. CHRIJVER, fruithandel, Middelb.-Rotterdam engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, >EREN EN VEE. 7 Hidd. 7. m uür, 8 7. Rilt. yj. USE :tober 17 20 21 r23 - natiën te bekomen N.V. Transport- en Sip. Erven 8. VOS, B. EENHOOBN.Tel.lB v. OOSTEBHOOTTA W ibr. BHITENHEK j, Zaterdag en lag vele soorten OUDE prijzen VLISSINGSCHE COURANT f 1.10. kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting yan Donderdagmiddag. Tarieiwet. Vandaag veel over de Tariefwet en Jen landbouw. Voor den .landbouw zal Se wet nadeelig zijn. De heeren Hiem- tra De Boer en Ebels hebben het uit Hen 'treure betoogd, in tal van adressen Sit land- en tuinbouwkringen is met nadruk betoogd, dat er slechts nadeel js te duchten en dat de kleinere voor deden die misschien even zijn te wach ten verre in het niet zinken. Weer zet dit ontwerp den vicieusen «ang in beweging duurder leven, hooper loonen.hoogere productiekosten, hoogere prijzen enz. Voor den land bouw is vrije ruilgelegenheid een on misbare eisch en als die niet vervuld wordt, bestaat de kans op revanche ,an de zijde van andere landen. De landbouw is eerst tot bloei gekomen door den export en nu gaat de Regee ring juist dezen 'in gevaar brengen en bemoeilijken. Wat vroeger ter verbete ring van den landbouw is gedaan wordt daardoor in gevaar gebracht. Ook de heer Dresselhuijs heeft de nadeelen voor den landbouw geschetst. Het tarief was laag en het buitenland kon gemakkelijk zijn waar aanbieden. De landbouw vond daartegenover de' grenzen niet versperd. Een technische herziening achtte de heer Dresselhuijs niet urgent, maar de Regeering heeft alle fouten bijeengegaard om als mid del voor een algeheele herziening te dienen. Acht volle pagina's van de Me morie van Toelichting zijn besteed aan opsomming der fouten en gebreken dan echter komt de mededeeling dat nu de gelegenheid geschikt is om het tarief te herzien, d.w.z. te verhoogen. Van die technische herziening zal" niet veel terecht komen omdat niet minder dan zeven criteria zijn aangenomen, waarbij zelfs de godsdienstige en poli tieke overtuiging van den Minister als criterium niet ontbreekt. Dientengevol ge is het publiek aan willekeur overge leverd. Voor het sluitend maken der begrooting-was de tarief herziening niet noodig, meende hij. Maar alles is ca mouflage van de bedoeling om ons (rijhandelsstelsel aan te tasten. Wanneer dit ontwerp niet protectio nistisch is, maar ons vrijhandelsstelsel handhaaft, waarom juichen dan allen die vóór protectie zijn over dit vrijhan- delsontwerp. Beschermend is het stel sel dat den binnenlandschen producent in gunstiger conditie brengt dan den buitenlandschen en daarom is dit stelsel van minister Colijn beschermend. On der alle camouflage zal dit duidelijk worden en het Nederlandsche volk zal Keel wat meer hebben op te brengen dan de 15 miilioen. Voor land- en tuin bouw is dit ontwerp 'n soort vivisectie. Volgens den heer Lovinck, den eer sten spreker van rechts, was het ont werp niet zuiver fiscaal en bevatte het protectionistische tendenzen.Liever had de Minister dit punt moeten laten rus ten en zich moeten bepalen tot een her ziening van het tarief. Meer niet. Na tuurlijk heeft z.i. deze verhooging ge volgen, maar het is niet zeker dat het leven duurder zal worden. Het kan zijn, maar zeker is het niet. Deze afgevaardigde is dus vóór het ontwerp dat nu zeker wordt aangeno- Het protocol van Genève. Het „Hbld." verneemt dat onze re geering overweegt het protocol voor de vreedzame beslechting van interna tionale geschillen, 'dat in de jongste vergadering van den Volkenbond vast gesteld is, .wel te doen mede teekenen, doch onder een zeker voorbehoud, waarvan de formuleering nog niet is vastgesteld. De „Residentiebode" schrijft Naar wij uit zeer betrouwbare bron verne- mon, staat onze regeering tamelijk sceptisch tegenover de jongste beslui ten, in Genève genomen inzake de kwesties ontwapening, arbitrage en veiligheid. De redenen waarom onze vertegen woordiger in Genève niet onmiddellijk nri protocol geteekend heeft, vindt haar aanleiding in de bezwaren die onze re geering koestert tegen de bepaling, dat Nederland gedwongen zou kunnen wor- "en zijn neutraliteit prijs te geven bij een eventueel conflict tusschen den Volkenbond en een staat die zich niet aa" arbitrage zou willen onderwerpen. Dit bezwaar geldt te meer, wijl Ne derland indertijd onvoorwaardelijk tot den Volkenbond is toegetreden, in te genstelling met Zwitserland, dat aan 'e toetreding de voorwaarde verbond, at het zijn neutraliteit nimmer behoef- de prijs te geven. 's de regeering, ondanks dit W'eisme en deze bezwaren, in be- k nsel bereid het verdrag te ratificeeren, c||r zal daarbij trachten een voor del!; 'e Dedingen, waardoor de Ne- tenasche zelfstandigheidspolitiek "veel mogelijk behouden blijft. Ontsierende reclame. De minister van waterstaat heeft overwogen' of het toelaten van reclame borden boven rijkswegen niet tot een ernstige ontsiering van de rijkswegen zou leiden. Waar hiervoor naar de mee- nirng van den minister inderdaad ge vaar bestaat, heeft hij aan de Commis sarissen der Koningin zijn wensch te kennen gegeven, dat in het algemeen verzoeken om vergunning als bovenbe doeld worden geweigerd, tenp zeer bijzondere omstandigheden inwilliging wenschelijk maken, en in zulk geval de minister vóór het verleenen, van de ver gunning wenscht te worden 'ingelicht, om zijnerzijds de zaak te kunnen, beoor- deelen. De postcheque- en girodienst. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt' bekend, dat voor de postrekeningen, behoorende tot de 4de en 5de groep, bedoeld in lid III, on_ der b, van de beschikking van den mi nister van waterstaat d.d. 21 September 1924 (de nummers 30.000 tot en met 49.999), de postchèque- en girodienst \*eder wordt opengesteld met ingang van 20 October 1924. Onthulling monument Goeman Borgesius. 'Het programma van de onthulling van het monument voor mr. H. Goeman Borgesius op Zaterdag 1 November, des middags 3 uur, op het Prins Hen drikplein te 's-Gravenhage, luidt als volgt Openingswoord van den heer D.Hans, voorzitter van het uitvoerend comité zangnummer rede van mr. H. C. Dresselhuijs, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van den vrijheidsbond ont hulling van het monument door me vrouw E. SlotemakerGoeman Borge sius, dochter van den staatsman zangkoor overdracht van het monu ment door den voorzitter van het uit voerend comité aan het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage aanvaarding van het monument door mr J. A. N. Patijn, burgemeester van 's-Gravenha ge gelegenheid voor deputaties tot het neerleggen van een krans slotwoord van mr. J. Goeman Borgesius, oudsten zoon van den staatsman. De zangnummers zullen worden uit gevoerd door een koor van ongeveer 150 dames en heeren, leden van het Haagsch gemengd zangkoor „Onder Ons", voor welke vereeniging mr. Goe man Borgesius veel sympathie koester de en die hij jaren lang als donateur heeft gesteund. Bekwaamheidsdiploma voor horlogemakers. Naar men ons mededeelt is voor het uurwerkmakersbedrijf besloten tot het invoeren van een bekwaamheidsdiplo ma. Dit besluit is genomen, nadat een commissie uit de bonden een rapport heeft samengesteld, waaruit de moge lijkheid voor de invoering daarvan werd aangetoond. Als overgangsmaatregel zullen tot 1927 diploma's worden uitgereikt aan personen boven een vastgestelden leef tijd, nadat uit een schriftelijk onderzoek is gebleken, dat zij voldoende vakkun dige bekwaamheid bezitten Voor hen die beneden dezen leeftijd zijn, is een examen noodig. VLISSINGEN, 17 OCTOBER. Folkestone. In een onzer fotokasten etaleeren wij heden en volgende dagen een keur- coilectie foto's van deze inderdaad zeer schoone Engelsche badplaats, waarvoor de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" zulk een intensieve reclame maakt. Dat de overtocht naar Engeland met de booten onzer „Zeeland" meer en meer wordt gewaardeerd, bleek ons dezer dagen opnieuw en wij maken daarvan gaarne melding. „Het Schouwvenster" Iaat in zijn nummer van heden eenige mooie pun ten van Folkestone zien, en begint zijn beschrijving van deze badplaats als volgt „Wie ooit het genoegen had met een der geriefelijke en fraaie boo ten der stoomvaart-maatschappij „Zee land" vanuit-Vlissingen naar Engeland over te steken, zal verrast geweest zijn bij het aanschouwen van de schoonheid en aantrekkelijkheid der plaats van aankomst Folkestone. Meerdere reizigers, die voor genoe gen of zaken naar Londen gingen, kwa men zóó onder den indruk van het on verwachte schoon van Folkestone, dat ze óf hunne reisplannen wijzigden en enkele dagen voor een verblijf in deze badplaats reserveerden, óf later gebruik maakten van de door de maatschappij „Zeeland" geboden gelegenheid tot het doen van een goedkoop uitstapje naar deze badplaats. Orgelbespeling Nieuwe Middelkerk. Gisterenavond had in de Nieuwe Mid" delkerk alhier een orgelbespeling plaats door den heer H. J. Kruithof, den be- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Grnyter's Hoogfijne Melange, slechts 80 ct. per pond. Plantenboter slechts 60 ct. per pond. Alléén in De Grnyter's winkels! ■kenden blinden organist en muziek onderwijzer te Kampen. Voor bijwoning van deze orgelbespe ling bestond een zeer groote belang stelling, zoodat de Nieuwe Middelkerk geheel was bezet. Nadat de bijeenkomst met een inlei dend woord en gebed was geopend door den heer J. Pelle en gezamenlijk gezongen was Psalm 150 1, ving de heer Kruithof de uitvoering van zijn programma aan. Achtereenvolgens werden een 5-tal orgelsolo's, waarvan nos. 2 en 4 met zang, ten beste gege ven, waarna de heer Kruithof een medi tatie in blindenschrift voorlas, met on derwerp „Zelfs des nachts", van dr. K. Dijk, Geref. predikant te 's-Graven hage. In aansluiting hiermede werd ge zamenlijk gezongen Psalm 42 5. Na het lezen dezer meditatie speelde de heer Kruithof nog Koraalfantasie Psalm 97, gecomponeerd door hemzelf, en als slotnummer „De Bruid des Lams" (zang met orgel) van C. S. Adama van Scheltema. De heer Pelle was zeker de tolk van alle aanwezigen met den heer Kruithof dank te zeggen voor den genotvollen avond, door muziek en zang, aan allen geschonken. Aanrijding. Hedenmorgen had in de Aagje De kenstraat 'n aanrijding plaats tusschen twee wielrijders, doordat de een den weg zonder noodzaak links bereed. De rijwielen bekwamen nogal schade, per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den wielrijder, die handelde in strijd met de regels van den weg. Schoorsteenbrand. ■De politie bluschte gisteren een schoorsteenbrand in een perceel in de St. Jacobstraat. Vermoedelijke' oorzaak is roetaanlading. Verkapte bedelarij Aangehouden werden een man, die met zgn. koopwaar langs de huizen bedelde en een vrouw, die zonder de vereischte vergunning 'n collecte hield, zgn. voor een liefdadig doel De collecte voor het Roode Kruis op il. Zaterdag gehouden, heeft opgebracht f 396.56 Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in. de ie helft der maand October. Brieven (binnenland) P. Jansen, Axel Reclame afd. The Anglo Ameri can Cigarette Co., Eindhoven A. J. M. Stroeck, Willemsoord. Briefkaarten, (binnenland): J. Geen- se, Breda B. Holtz, Woerden W. E. Jansen, Amsterdam G. v. d. Linde, Utrecht N. Meulmeester, Deventer. Brieven (buitenland) Elliot, Dur ham A. v. d. Lucht, Porto Boe (Frank rijk). Briefkaarten (buitenland) J. en M. Ballieul, Eecloo Familie Haag, Frank furt a/iM. S. de Koning, Lyon. Het Poolsche motorschip Josef Eng lish van Antwerpen naar Kolberg gela den met phosphate is met defect aan de schroef alhier op de haven gekomen en zal door een duiker onderzocht worden. Verplaatst met ingang van I Novem ber a.s. de assistent H. van de Velde van Middelburg (postkantoor) naar 'Rotterdam (postkantoor). Te Amsterdam is bevorderd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift „Over pathogene huidschimmels im Amsterdam" (voorkomend bij den mensch) de heer Papegaaij, geboren te Middelburg. Met ingang van 26 October a.s. is bevorderd tot brigadier-majoor, briga decommandant der Rijksveldwacht ter standplaats Tholen, de brigadier der Rijksveldwacht A. J. Voerman, thans te Middelburg, terwijl de brigadier-tit. der Rijksveldwacht H. Weertman te Renes- se is bevorderd tot brigadier bij dat corps ter standplaats Middelburg. De vliegtocht NederlandIndië. Het comité Vliegtocht Nederland Indië heeft te Amsterdam een vergade ring gehouden ter bespreking van de veranderde situatie na de ontvangst van het telegram van Guilonard. In de vergadering van de vorige week was men algemeen van oordeel, dat de tocht eerst in April van het volgend jaar op nieuw gemaakt zou kunnen worden en eigenlijk had men reeds daartoe beslo ten. Nu echter Guilonard geseind heeft, dat het mogelijk is, nog voor 15 No vember met het herstel van het vlieg tuig gereed te zijn, heeft men de maat regelen overwogen, die getroffen moe ten worden voor een tijdig vertrek. Reeds zou de nieuwe motor per snelste gelegenheid, onder geleide van eigen personeel, naar Sofia worden verzon den. Het Nederlandsch personeel zal de motor in het vliegtuig monteeren. Spoe_ dig daarna zullen de nieuwe onderdee- Ien, zooals het landingsgestel en de aileren, ter vervanging van de bescha digde stukken, volgen. Er zal met groo- ten spoed aan de herstelling van het toestel worden gewerkt. Men acht het vrij zeker, dat de tocht van de plaats, waar de noodlanding is geschied, nog voor 15 November kan worden voort gezet. Het ligt in het voornemen van het comité, om, zoodra het geld daarvoor bijeen is, een reserve-motor aan te koopen en deze naar Britsch-Indië te laten transporfeeren.. VOETBAL. Programma voor Zondag 19 October AFDEEL1NG IV. Ie klasse. EindhovenWillem II NOADWilhelmina BredaniaAlliance BW—MW De Valk—NAC 2e klasse, 't ZesdeBreda. Middelburg—DOSKO NAC 2NOAD 2 Dongen.Vlissingen RoosendaalLONGA Het Nederlandsch elftaL Tot reserves van het Nederlandsche elftal, daf 2 November tegen Zuid- Afrika speelt, zijn gekozen Schandeler (Blauw-Wit), Vermetter H.B.S., Krom (R.C.H.) en Visser (Stormvogels). KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Geref. gemeenten. Beroepen te Brui- rasse ds. A. de Blois te Vlaardingen. Buiten veranlroordeiljkhekl der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Daar het houden van duiven meer en meer toeneemt, vooral ook onder het jongere geslacht, zoo besloot de post- duiven-vereeniging „de Vriendenkring" tot oprichting van een adspirantenclub. Het doei daarvan is „Het aankwee- ken van liefde voor de dieren. De jon gens te onderrichten in de huisvesting en meest geschikte voederwijze. Ze mee te laten dingen aan voor hun onderlin ge wed- en oefenvlucht'en op een wijze, welke voor de duiven het minst be zwaarlijk is. In één woord ze in te wij den in de geheimen van de postduiven sport." De bedoeling is deze club onder lei ding te stellen van een der leden en voorts de jongens zooveel mogelijk zelfstandig te laten werken, zoodat ze leeren op eigen beenen te staan. Dit kan niet anders als ten goede komen aan de dieren en zal het mogelijk zijn om op die wijze verschillende onge rechtigheden in onze sport te doen ver dwijnen. We hebben daarvoor echter de me dewerking der ouders noodig. Mogen wij door middel van uw blad op deze wijze dezen steun verzoeken Onze secretaris, den heer W. J van Uxem, Walstraat, zal gaarne alle verdere in lichtingen verstrekken Het Bestuur P. V. „de Vriendenkring". VRIENDEN VAN VOLKSONDERWIJS GETROUWEN VAN ONZE OPENBARE SCHOOL Ruim zestig jaar ijverde de vereeni ging „Volksonderwijs" voor goed on derwijs aan onze kinderen eni toonde zich daarbij een. warm verdedigster van de Openbare Sqhool. Zij heeft tijden gekend, waarin de omstandigheden noopten tot krachtig aanpakken, dan weer was haar positie ais van een wachter, die een kostbaar .pand be waakt. Doch de laatste tijd. en. inzon derheid het verloopen. jaar, heeft zich gekendmerkt door een hooggespannen actie. Tot tweemaal toe was zij ge dwongen het gansche volk op te roepen tot een strijd tegen de aanvallen onzer regeering op ons volksonderwijs. Het woord onderwijs-verslechfering leeft in den volksmond. De meest betrouwbare zieners op on derwijsgebied zien de toekomst donker in. Het geestelijk kapitaal, dat men aan hef opkomend geslacht dreigt te ont houden. in een tijd, waar meer en bree der ontwikkeling een gebiedende eisch is, moet door ons in krachtige samen werking met andere organisaties be schermd worden. De lust tot het bou- >ven. van allerlei gezindte-scholen is in de laatste jaren, tot bouwwoede geste-- gen, heeft de schatkist 'geplunderd en de gemeentekassen ondragelijk belast. Herhaaldelijk wordttot tegenweer ook op „Volksonderwijs" een beroep gedaan om geldelijk'en steun, ter ver sterking van de positie van het open baar onderwijs, meest ten plattelande, maar dan ook vrij algemeen als nood zakelijk erkend. Ouders, die met opoffering van groo te kosten en moeite een. openbare school op grooten afstand verkiezen boven de secteschool in hun nabijheid, moeten maar al te veel op steun onzerzijds kunnen rekenen. De ouders, die openbaar voorberei dend onderwijs verlangen, moeten in de gelegenheid worden gesteld om voor hun kinderen een bewaarschool te krij gen, Waarde gemeenten dan niet tot de stichting daarvan overgaan, behooren particulieren' de handen ineen te slaan om mee met behulp van „Volksonder wijs" een bewaarschool te stichten. De blzondere schoolbesturen beschik ken- in het algemeen over de noodige fondsen de openbare school heeft die niet. Wij moeten daarvoor niet minder zorgen dan de voorstanders van het bizonder onderwijs. De „Unie"-coliecte, de „Oranje"-collecte brengen nog altijd jaarlijks tienduizenden- en tienduizen den op. „Volksonderwijs" moet ook in dezen aan het openbaar onderwijs haar steun bieden. Zij .is daarvoor de aangewezen vereeniging. Steunt daarom de op Zaterdag 18 October te 'houden collecte voor de Openbare Schoot. De Bestilren van de afd. Vlissin gen van „Volksonderwijs"„Bond van Ned. Onderwijzers" en „Cen trale Ouder-Commissie". RECHTSZAKEN. Door den politierechter te Middel burg zijn heden- de volgende uitspraken gedaan diefstalH. S., 36 jaar, arbeider te St. jansteen, tot 10 b. s. 10 d. h. H. K. B., 28 jaar, opperman te Vlissingen, tot 1 maand gevangenisstraf openbare schennis der eerbaarheid C. de R., 30 jaar, ijzerwerker te Vlissin gen, tot 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk E. J. M., 46 jaar, te Sas van Gent, tot 15 b. s. 15 d. h. mishandelingP. F. R., 56 jaar, ar beider te Graauw, tot 20 b. s. 20 d. h.; beleediging van een ambtenaarF. L., 52 jaar, te Retranchement, tot 15 b. s. 15 d. h. vederspannigheid NL H., 22 jaar, kermisreiziger te Vlissingen, tot 15 b. s. 15 d. h. landlooperijH. A., 56 jaar, leurder^ zonder vaste woonplaats, tot 12 dagen hechtenis. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De vooruitzichten van de a.s. verkie zingen zijn- te eenen male onzeker. Van den eenen kant erkent men zoo wel in het liberale als in het conserva tieve hoofdkwartier, dat er meer geest drift bestaat voor de arbeiderspartij dan men. aanvankelijk had gedacht. Dit zal wellicht in sommige districten aan leiding kunnen geven -tot verrassingen. Hiertegenover staat echter, dat con servatieven en liberalen in ongeveer 50 districten hebben besloten tot samen werking, terwijl bij de jongste verkie zingen de labourman kon profiteeren van de verdeeldheid der burgerlijke partijen en bij eenvoudige meerderheid kon worden gekozen. Vermoedelijk zul len. in tal van de districten, waar men zoodoende driehoeksverkiezingen ver mijdt, de zittende arbeidersleden niet worden herkozen. Toch is men niet ge heel zeker dienaangaande. Vooral niet in de districten, waar een liberaal can- didaat aan deze regeling wordt opgeof ferd. Hier zal het zeer de vraag zijn of de liberalen zullen stemmen op hun oude tegenstanders dan wel op den ar- beiderscandidaat, die door hun eigen leiders Asquith en Lloyd- George maan- denland in het parlement is gesteund. Er gaan geruchten, dat de gezond heid van Mac Donald veel te wenschen overlaat en dat het groot aantal rede voeringen, dat hij de laatste dagen, heeft gehouden, hem buitengewoon heeft ver moeid, dat hij tegen de inspanning, die in de eerstkomende dagen, nog van hem zal worden gevorderd niet zal opge wassen blijken. Gevaarlijk voor de liberalen acht men het feit, dat Mac Donald in Man chester bij zijn redevoeringen voor een buitengewoon geestdriftig en talrijk ge hoor heeft gesproken. Men acht het niet onmogelijk, dat de liberalen hier verlie zen zouden kunnen lijden. Hetzelfde geldt voor de conservatieven wat de districten, van Birmingham betreft.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1