DONDERDAG 16 OCTOBER M155 Blanche ,piO 245 62e Jaargang '1924- nfiMEENTEBESTUUR I Ook de Commissaris der Koningin kan I bjnnen denzelfden temijn bij de Koningin j, beroep komen. FEUILLETON De Buffetjuffrouw BINNENLAND Stads= en Provmciemeuws Pijn in de ledematen Kloo®terha.lsem A VL1SSINGSCHE COURANT dienstplicht. Vrijstelling wegens broederdienst. n Burgemeester van Vlissingen brengt I evolge 44> tweede lid van het I rLtplichtbesluit ter openbare kennis, dat I Fr Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij Ir, it van 10 October 1924, no. 133 voor I d van den dienstplicht is vrijgesteld I S°ewns broederdienst Adriaan Dingeman 1 de Visser, behooreride tot de lichting 1925, I it deze gemeente. J Tegen deze uitspraak kan binnen tien daten na den dag dezer bekendmaking in 1 beroep w°rden gekomen door I a den ingeschrevene, wien de uitspraak* Leidt of diens wettigen vertegenwoordiger; 1b elk der overftje, voor deze gemeente, I oor dezelfde lichting ingeschreven perso- en df diens wettigen vertegenwoordiger. get -verzoekschrift daartoe, aan de Ko l/gin te richten, moet met redenen zijn Iomkleed en,worden ingediend bij den Bur gemeester ter Secretarie dezer gemeente. 10 De Burgemeester zorgt voor de door- I tending van het verzoekschrift. Vlissingen, 15 October 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. stortplaats voor puin. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen I Ier algemeene kennis, dat het terrein, ge- l|e»en°aan den West-Souburgschen weg [(vroeger genaamd Nieuwe Middelburgsche [weg) niet meer als stortplaats voor puin ma» worden gebezigd, doch hiervoor moet worden gebruikt het hiervoor bestemde lerrein, gelegen nabij het voormalige fort De Nolle". I' Vlissingen, 16 October 1924. Burg en Weth. voornoemd, *M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. PEST. J De Burgemeester van Vlissingen brengt I itr algemeene kennis, dat blijkens bij hem Iteekomen ambtsberichten de haven van s (Afrika) is besmet verklaard wegens lossingen, 16 October 1924. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdagmiddag. Officiersopleiding. Tariefwet. De officiersopleiding heeft haar be klag gekregen. Het ontwerp is goedge- lliurd met 48 tegen 32 stemmen. Van lüchts stemden tegen de heeren Tilanus |iVan Boetzeiaer van Dubbeldam. De Tariefwet. We staan voor eenige uiterst gezel lige dagen in de Kamer, Wie het zware boekdeel, dat het ontwerp^Tariefwet vormt, ziet, begrijpt dat daarin stof ge noeg kan schuilen om een jaar lang te debatteeren. Van alles zit er in de fi- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een opeenstapeling van goede hoedanigheden en „De Siga ret" zijn synoniem. Het is dus Uw belang te zeggen Geef Mil maar Vertaald door Mevr. WESSEUNK—VAN ROSSUM. 2) Maar hef was een lief gezicht, fijn m ovaal met groote, donkerblauwe 00gen, die medelijden schenen af te iieeken, met een kleinen fijnen neus ooven een vollen mond, met ronde wangen en dit .alles werd omlijst door W goudblonde haar, dat men reeds uit de verte bewonderd had. Haar kleeding geleek niet op die, Mke men gewoonlijk op een derge- fll*® plaats ziet. Deze was pijnlijk netjes ™g'ad, niet erg modern, heel eenvou- slecht gemaakt en zwart, alsof zij 10 den rouw was. Men stak aan ,je tafe| de hoofden bij kaar en besprak fluisterend het ge- we en zeer intéressante onder- rP> Hat, het „vergulde paard" een nnn e caissière gekregen had, een j ïrwerP. dat ondanks ai zijn onbe- uwu. 1e'H toch genoeg opzien ver- kte in het stille leven van Nalköping p.., z® onveranderijlke, vermoeiend ?mp sleur, om een geheel uur de "enien V3n de ab°nnés 'n beslag te bc waard kwam, overhandigde haar I.38' sPtak druk met haar en toonde jj Verschi|lende flesschen. Zij luis- UCt 2eer aan'.achtig en dankte hem ten w 00fHknik, toen hij uitgespro- nancieele politiek der regeering, de kwestie van protectie en vrijhandel, de techniek der invoerrechten, het bedrag der heffing enz., ieder onderwerp kan dagen lange discussie uitlokken. Dan speelt de politiek er dwars door heen de»., kiezers hadden eigenlijk uitspraak moeten doen over één zoo belangrijke wijziging in. ons belastingstelsel die het zwaartepunt van de directe belastingen naar de indirecte verlegt. Technische verbetering van de hef fing was aanvankelijk het doel der her ziening. En passant was het gemakke lijk het percentage van 5 op 8 te brengen. Volgens de tegenstanders is lo. het bedrag dat de Minister uit de tariefs herziening wenscht te halen niet noodig voor de dekking van het tekort 2o. had de Minister deze wijziging niet mogen voorstellen zonder de kiezers zich te laten uitspreken 3o. is de technische herziening verre van vol- maalct 4o. zijn tal van nieuwe fouten in de wet gebracht 5o. zijn geschillen over de toepassing stellig in even grooten getale te wachten 6o. zal de raadpleging van het tarief moeilijker worden 7o. de herziening gaat scherp in de richting der protectie. De heeren Oud en Vliegen hebben vrijwel hetzelfde bewerkt. Financieel is deze verhooging niet onvermijdelijk het karakter is protectionistisch het tarief heft de progressie der inkomsten belasting weer gedeeltelijk op en het verslechtert onze internationale positie. Vrijhandel beteekent vrede en inter nationale welwillendheid protectie vermindert het internationaal verkeer en drijft de prijzen in eigen land op. Die vermindering van het verkeer heft gedeeltelijk de hoogere opbrengst der belasting op. De Regeering meent dat de verhou ding tusschen de directe en de indirecte belasting niet goed is in ons land. Hoe komt men toch aan dat verhaal dat er een bepaalde verhouding moet bestaan tusschen beide soorten belasting, zoo vroeg de heer Vliegen. Indirecte belas tingen drukken op de grootere gezin nen en heffen daar het progressieve in de inkomstenbelasting weer gedeelte lijk op. Het protectionisme schaadt het eco nomische leven als geheel, al helpt het misschien hier en daar een industrie er wat bovenop. Uit internationaal oog punt is het uit den booze. Ais de oorlog iets heeft geleerd dan is het dit dat alle economische slagboomen mo'eten ver- dwijnen.Zelfs een economische almacht als de Vereen. Staten wenscht niet ai- leen te staan en neemt deel aan de Duitsche leening. Het spoorwegverkeer tusschen Frankrijk en Duitschland is drukker dan ooit het geval was. Dien kant moet het internationale leven uit De heer Van Gijn voelde er veel voor om in deze wet een termijnbepaling op te nemen, zoodat binnen eenige jaren een herziening verplicht wordt gesteld. De onvoldoende voorbereiding van dit ontwerp maakte grondige herziening dringend noodzakelijk. Overigens .was zijn betoog hetzelfde als dat der heeren Oud en Vliegen. Het ontwerp vaart z.i. onder valsctie vlag als het niet protec tionistisch heet. Technische verbeterin gen zijn niet voldoende aangebracht, maar dat was ook de bedoeling eigen lijk niet. De Wester-Schelde. Naar de „N. R. Ct." meldt, bevesti Toen ging zij naar een tafel, nam de spijskaart, ging er mee op een stoel achter het buffet zitten en las ijverig en zenuwachtig, zooals een verschrikt schoolkind zijn les overleest. Nu was een handelsreiziger klaar met eten. „Brood met boter, een pilsner, filet a la Nalköping, zure melk en room taart, hoeveel is dat Maar denk er aan, juffrouw, dat God ons zien kan", zéide de vroolijke reiziger en leunde vertrouwelijk op het buffet. Het marmerbleeke gelaat werd vuur rood, maar met een zachte stem, die zij vergeefs trachtte vast te doen schij nen, antwoordde ze snel „2 kronen 25 öre". „Als 't u blieft en dit is- voor een nieuw zijden kleed", zei de vriendelijke heer en legde 2,50 op de tafel Zij kromp ineen, alsof ze een slag ge kregen had. Toen boog zij en liet het 25 öre-stuk in haar zak glijden, terwijl zij de rest in de kas legde. Lector Anker (mathematiek) rekende het vluchtig over, knikte bevredigd en zeide „Het' komt uit. Drommels Zij had het gauw uitgerekend." JHa, ha, ha Zij rekent misschien wel even goed als je jongens in de zevende klas Wie weet, of zij vroeger wel achter een buffet gestaan heeft", zeide zijn collega. Het leek werkelijk wel van niet, niet omdat zij verkeerd gerekend of een ver gissing begaan j had, maar zij scheert wat onzeker en verstrooid te zijn en ieder oogenblik, dat zij niets te doen gen de jongste peilingen van de Belgi sche loodsen op de Wester Schelde de vroegere waarneming, dat de diepte van den pas bij Rilland geleidelijk toe neemt, en de pas bij Bath meer en meer verzandt. Te Rilland bedraagt de maximum diepte bij laag -water thans 71 decimeter, in het vaarwater bij Bath nog slechts 51 decimeter. Het mooie weer. Het zeldzaam mooie weer der laatste dagen is in eerste instantie een gevolg van windstilte, zonneschijn en vrij hoo- ge temperatuur. Wat deze laatste be treft, gisteren steeg de thermometer tot 20 gr. 6 O. in de schaduw. Een record is dat nog lang niet, want October 1908 bracht in Nederland een maxi- mum-tempe,ratuur tot 30 gr. C. te Maastricht en temperaturen van 26 29 C. op andëre, plaatsen. Wat zonnig weer betreft, in 1921 kwamen in October nog zeer mooie dagen voor en als wij een uitvoerige statistiek bij de hand hadden, zouden wij nog wel meer mooi-weerperioden in October kunnen aanhalen. Windstilte is wel een der voornaam ste factoren van zulk mooi weer als we nu hebben. Met iets meer wind is zelfs de tegenwoordige temperatuur niet hoog genoeg om den indruk van warm te te geven. De tegenwoordige mooie weersge steldheid strekt zich over een groot deel van Europa uit en gaat vergezeld van hooge temperatuur, vooral in het Zuiden, hoewel de morgentemperaturen in midden-Frankrijk beneden normaal liggen. Gisteren en eergisteren werd de weerstoestand over het geheele vaste land van Europa beheerscht door een groot en krachtig gebied van hoogen druk, waarvan de kern boven Oost- Europa lag met barometerstanden bo ven 779 m.M. en binnen dat gebied was de lucht overal helder, terwijl de wind zwak w^s. Een diepe depressie boven- de Noord zee -is weggetrokken en een nieuwe, zeer vlakke, vertoonde zich gisteren morgen boven de Golf van Biskaye. Het is vare belang op te merken dat de ze blijkbaar geen regen of onweer in Z.W.-Europa heeft veroorzaakt, want regen- werd alleen van. de Britsche eilanden gemeld. Zondagmorgen was de algemeene weerstoestand in Zuid en Zuidwest Europa nog gunstiger, zoodat wel mag worden aangenomen, dat de weersomstandigheden voor de Zeppelin III daar zoo gunstig mogelijk zijn geweest, waf den wind betreft. Minder gunstig is het feit, dat de tem peratuur boven den Oceaan ten Z.W. van Ierland hoog was. VLISSINGEN, 16 OCTOBER. Een afscheid. Gisterenavond had het bestuur der vereeniging „Vlissingen Vooruit" een vergadering belegd om afscheid te ne men van haar scheidenden voorzitter, den heer J. G. van Niftrik. Nadat de heer en mevrouw Van Nif trik hun zetels hadden ingenomen, nam de heer lz. Fontein als waarnemend voorzitter het woord en heette in het bijzonder mevrouw en den heer Van Niftrik welkom, alsmede het eere-lid, den heer A. W. Smits, en bracht dank voor hun tegenwoordigheid. had, ging ze op haar stoel zitten en las aandachtig de spijs- en wijnkaart, blijk baar vast besloten, deze uit haar hoofd te leeren. Om vijf uur, toen alle menschen ge geten hadden en de laatsten hun koffie hadden en ®lechts nu en dan om een nfeuwe flesch punch, selzewater of een sigaar schelden, waren de meisjes een weinig vrij. Lina gaf Charlotte een duwtje en wees naar het buffet als om te vragen, of zij er niet heen zouden gaan om kennis te maken met haar nieuwe kameraad, daar zij niet scheen te weten, dat zij zich aan haar, die hier veel langer waren, moest voorstellen. De caissière is dan ook, al moet zij hier in het „Vergulde Paard" soms helpen met bedienen, toch in ieder geval iets meer dan de andere meisjes. Zij keek verlegen naar haar, toen zij naar haar toe gingen. Zij zagen er zoo vroolijk en zelfbewust uit en waren zoo elegant gekleed, dat zij dacht, dat zij op -haar armoedige kleeding neer zagen. „Ziezoo, nu kan men misschien zoo lang adem scheppen, dat men eikaar goeden dag kan zeggen. Welkom Waar komt u eigenlijk vandaan, juf frouw", vroeg Charlotte. „Dank u hartelijk. Ik kom van huis en ben nog nooit in een hotel geweest. Wilt u zoo goed zijn, mij Marie te noemen, daar wij kameraden zijn." Haar toon en de blik, die deze woor den vergezelde, ontwapenden Lina en Charlotte. Zij begrepen dadelijk, dat zij door deze caissière niet uit de hoogte behandeld zouden worden en dat zij De heer Fonteijn dankte mevrouw Van Niftrik voor de groote gastvrijheid en vriendschap, die zij steeds in haar woning aan het bestuur van „Vlissin gen Vooruit" heeft betoond. Zij gaf daardoor blijk van mede te leven met het streven der vereeniging. Als bewijs van hoogachting -bood spreker daarna mevr. Van Niftrik bloemen aan. Vervolgens richtte de heer Fonteijn zich tot den heer Van Niftrik, en zeide dat woorden niet genoeg zijn om den dank der vereeniging te vertolken voor het zeer vele dat de heer Van Niftrik in het belang van „Vlissingen Vooruit" en dus voor geheel Vlissingen heeft ver richt. Spreker wees dat vorsten buiten gewone verdiensten van hun onderda nen met een ridderorde beloonen, en zoo wil „Vlissingen Vooruit" ook aan den heer Van Niftrik de hoogste onder scheiding verleenen door hem het eere voorzitterschap der vereeniging aan te bieden, met bijbehoorend gouden in signe. Alzoo wordt de band met de vereeniging niet verbroken, en spreker sprak de hoop uit, dat het den heer Van Niftrik in zijn nieuwe woonplaats goed moge gaan. Verder deelde de heer Fonteijn nog verdrijft de pijn mede, dat de heer D. L. H. van Raalte bij acclamatie tot voorzitter der veree niging was benoemd en hij verzocht den heer Van Niftrik hem als zoodanig fe willen instaileeren. De heer Van Niftrik, daarna het woord nemend, zeide dat het duidelijk zal zijn, als men 35 jaar in een stad heeft gewoond en zich in het openbare leven heeft bewogen, het moeilijk is de banden te verbreken. Het heeft spreker in de laatste dagen moeite gekost van veel afscheid- te nemen. Niet het minst betreft dit de vereeniging „Vlissingen Vooruit", waaraan hij zich zoovele ja ren nauw verbonden gevoelde. Het vatt hem niet gemakkelijk daarvan te schei den. Doch de band is gelukkig niet ver broken en gaarne aanvaardt hij het eere-voorzitterschap der vereeniging. Spreker zal, wanneer hij ver hier vandaan is, nog dikwijls aan de veree niging herinnerd worden. Wanneer hij nog eens in Vlissingen komt, zal hij met trots het kostbare insigne dragen, want hij weet zich dan te bevinden on der trouwe vrienden en broeders. Namens zijn vrouw dankte de heer Van Niftrik voorde bloemen, welke we! verwelken, doch getuigenis afleggen van de innige vriendschap der gevers. Daarna wenschte de heer Van Niftrik den heer Van Raalte geluk met zijn be noeming tot voorzitter. Dit is geen ge makkelijke taak. „Vlissingen Vooruit" is geen vereeniging met een goed ge- vulden buidel, en daardoor zijn de moeilijkheden bij het uitvoeren der plannen vele, doch spreker heeft steeds mogen ondervinden, dat er vele helpen de handen waren. De heer Van Niftrik hoopte, dat de nieuwe voorzitter „Vlissingen Vooruit" mag opvoeren tot een vroeger nooit ge. kende hoogte. Hierna overhandigde hij den voorzittershamer aan den heer Van Raalte. De heer Van Raalte zeide, dat hij van haar ook geen concurrentie bij de heeren behoefden te vreezen, waaron der zij haar gunstelingen hadden. „Wees welkom, Marie Wij zullen trachten het goed met elkaar te vin den", zei nu ook Charlotte en stak haar hand, die door haar vorm en ruwe huid slecht met haar kleeding harmonieerde, vriendelijk uit. Buiten in het café pakte men aan alle tafeltjes den waard bij zijn jaspanden. „Zeg, Lindberg, wat is dat voor een verlegen duif „Waar heb je die pop vandaan ge haald „Zeg, het is toch geen meisje, dat de zedelijkheidsvereenigjng ons heeft gezonden om ons in'toom te houden Zoo hagelden de vragen op den waard neer. En de oude, opgeblazen, asthmati- sche waard zette een plechtig, geheim zinnig gezicht en hijgde „De heeren puh puh moeten pu-h in één woord vriendelijk /voor het meisje zijn puh puh want zij is nog nooit van huis geweest, en zij is puh puh in één woord een fijn, beschaafd meisje, of schoon puh haar vader failliet is gegaan in één woord." „Hemel, wij zullen haar niet opeten. Maar hoe heet het lieve kind en waar komt zij vandaan „Puh zij komt uit Karlstad puh ze heet Marie Wibom puh en haar vader was mijn schoolkameraad met één woord „Wat koketteert die oude kerel 1 Je bent toch niet op school geweest, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Huidkwalen zijn dikwijls zeer hard nekkig, doch moeten steeds zwichten voor de anti-septische en genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inder. daad een probaat geneesmiddel. Per tube ƒ1.6 huiverig was het voorzitterschap der vereeniging te aanvaarden. Hij is ervan overtuigd, dat hij den scheidenden voorzitter niet kan vervangen, doch hij zai zich den heer Van Niftrik steeds als voorbeeld stellen. Hij hoopt zijn beste krachten voor den bloei der vereeni ging te geven en riep daartoe de mede werking der overige bestuursleden in. De heer Smits zeide dat hij heeft be hoord tot de oprichters van „Vlissingen Vooruit" en hij gaf een kort overzicht van de moeilijkheden, welke de veree niging in de eerste jaren te doorworste- ten had. -Het was d-us van belang man nen van invloed voor de vereeniging te doen gevoelen, en daaronder behoorde ook de heer Van Niftrik. Spreker is er van overtuigd, dat de heer Van Niftrik veel zal missen. Haast elk punt van de stad spreekt hem toe. Wat heeft hij niet aan verfraaiing en verbetering der stad gedaan. Spreker hoopt dat hij nog veel aan „Vlissingen Vooruit" zal denken. iDe heer Smits feliciteerde ook den heer Van Raalte met zijn benoeming als voorzitter hij is nu de rots waarop de vereeniging bouwt. De heer Van Raalte dankte ook mede namens den heer Van Niftrik voor de hartelijke woorden door den heer Smits gesproken. Spreker hoopte te mogen rekenen op den steun van alle bestuurs leden, dan zal niet alleen de vereeniging do.ch geheel Vlissingen daar wel bij varen. De heer Van Krieken wenschte nog te wijzen op de groote stuwkracht van den heer Van Niftrik, steeds in het be lang van „Vlissingen Vooruit" betoond. Nu wij zulk een voorzitter moeten mis sen, ligt het op den weg van de be stuursleden nog harder te werken en hun nieuwen voorzitter te steunen. Nadat de heer'Van Raalte nog aan allen dank had gebracht, was hiermede het officieele gedeelte beëindigd en bleef men nog eenigen tijd bijeen. Maandag 13 October werden aan den heer van Niftrik, door den heer A. F. P. Hayman, directeur der Gasfabrieken te Antwerpen, namens collega's en vrien den der Imperial Continental Gas As sociation, zoowel van hef Hoofdkantoor te Londen, als van de fabrieken op het vasteland, eenige zeer fraaie souvenirs aangeboden in den vorm van een wit marmeren pendule, stijl Louis XVI, en een Sèvres-vaas op voeststuk. Salarisactie. De afdeeling Vlissingen van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond zal in verband met de afwijzende beschik king van de regeering, namelijk om in den noodtoestand van het rijksper soneel tegemoet te komen, in het be gin van de volgende week een. protest vergadering beleggen, welike echter uit sluitend toegankelijk is voor overheids personeel. Nadere bijzonderheden omtrent da tum plaats en aanvangsuur worden de zer dagen gepubliceerd. Naar wij vernemen heeft de burge meester van Vlissingen het eere-voor zitterschap aanvaard' van de zesde na tionale tentoonstelling van Hoenders en Lindberg „Ja, was ik maar niet in de vierde blijven zitten in. één woord". „Leve, leve de martelaar van de we tenschap, die zijn arm beschermend om de onschuld eener buffetbloem legt", schreeuwde lector Berg. Met een gewond hart en bevende knieën ging Marie om twaalf uur naar het zolderkamertje, dat naast de ge meenschappelijke slaapplaats van de andere meisjes lag en in het „Paard" den naam van caissière-kamer droeg. Ach, het was erger dan zij had gedacht. Wel was er nog niets gebeurd van wat de lieve huisgendoten haar verteld hadden om haar van haar be sluit af te brengen. Geen brutaliteit, geen onwelvoegelijke vertrouwelijkheid had haar beleedigd, geen ruwe scherts haar oor getroffen en toch, maar zij moet het moedig uithouden. Zou zij, de dochter van den stamhouder van een geruineerd huis, zonder voldoende kun digheden een betere betrekking hebben kunnen bekleeden Een paar even onbeduidende als deze, ofschoon ze misschien wat minder kwetsend waren voor haar eergevoel, had ze misschien kunnen krijgen, maar er was bijna geen verdienste aan verbonden weinig eten, bijna geen kleedgeld en niets om aan haar moeder te zenden. Neen, zij wilde toonen, dat zij meester was over zich zelf en zelf haar eer hoog kon houden, waar het leven haar ook zou heenvoe ren en trouwens niemand kende haar hier. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1