Miss Blanche r bus ^"binnenland I8 1 bbelen| veréee^ us VM®* OINSPAO 14 OCTOBER Sloomvaarr"a|,f"1 FEUILLETON De Buffetjuffrouw Stads= en Provincienieuws I- Badll"isstraat 7» MËÏSJÈ - »n aan voor nu nt i |t koken en werbn In onder letters P L 1 fourant 'Wfgj >nw VAN IMarrr rd Bankert so jet kindermeisje'8! "1 18 jaar, netjes I, en verstellen. Zich Is avonds na 8jp ,.a»« T October1!'!! Mi 14 dag 16 17 |g 20 jforrMahien te bekom,,. Xk •curven G. y<j» km J v.h. Inrg: B. EENHOORUT.H f^' T- °OSTERH0tJT Tsl 1Gebr. BDITEtrHKrj *en- Middelb. - Rotte ischengeJegen ER VAN PASSAftn, EN VEE tll,| Ui AJ30NNEMENTS-PRIJS Viissingen en gemeenten op Wal- f2 20 per drie maanden. Franco *eï»t eeiieeie rijk 2.50. Week-abon- enten 17 cent' al)es bii vooruitbetaling, ifonderliike nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS vji regels 1.10 voer iedere i v j meer 26 centbij abonnement spe- I "Je prijzen. Reclames 52 cent per regel I itWne Advertenties betretfende Huur en I Euur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- Ifren én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij Scaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke ,.el meer 15 Cent. Famitiebeiichten van 16 regels ƒ1.70, Idiere rauei «teer 26 cent De Koninklijke familie. I De Koninklijke familie, die heden avond van Het Loo naar Mecklenburg vertrekt, wordt a.s. Vrijdag weder in tiet land terugverwacht, althans de Ko ningin en de Prinses, daar de Prins nog torten tijd in Duitschland achterblijft. Het Engelsche koningspaar naar ons land. Het te Londen verschijnende week blad „The News of the World" meldt, dat thans definitief besloten is, dat de koning en de koningin van Engeland in het voorjaar van 1925 een bezoek aan ons land zullen brengen. In aansluiting aan deze mededeeling verneemt het blad nog nader, dat het Engelsche koningspaar ook een bezoek aan Den Haag zal brengen, waarvoor reeds een bezoek aan onze musea op 't programma staat. Vertrek na herhalingsoefeningen. Op de vragen van den heer Ter Hall betreffende ongelijkheid in het tijdstip van vertrek naar huis van voor herha lingsoefeningen opgekomen dienst- pichtigen, die voor rijksrekening en die op eigen kosten reizen, antwoordde de minister van oorlog Sedert het invoeren in 1916 van het nieuwe reglement van administratie bij de landmacht worden de met groot verlof vertrekkende dienstplichtigen int meer in detachementen vereenigd ichter bieef nog als gewoonte gehand haafd de onder het vervallen reglement geldende regel, dat o.m. degenen, die voor eigen rekening wilden reizen, op den voorlaatsten dag konden vertrek ken na afloop van den dienst en na gehouden inspectie. Hoewel daardoor demogelijkheid bleef bestaan, dat de genen, die in of in de nabijheid der garnizoensplaats woonden, nog op dien dag hun haardsteden konden be reiken, is practisch deze gelegenheid iter beperkt als gevolg van de om- standigheid, dat de voorlaatste dag als volle oefeningsdag moet worden ge bruikt en derhalve de werkzaamheden, die na de laatste oefening moeten ver richt worden (schoonmaken van wa pens, inleveren van wapens, Weeding en uitrustingstukken, houden van in spectiën, uitbetalen van soldij), althans INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gebruik geen omhaal van woorden als gij sigaretten koopt. Zeg eenvoudig Geef Ml/ maar Vertaald door Mevr. WESSELINK—VAN ROSSUM. 1) EERSTE HOOFDSTUK. Hoc Marie in het „Vergulde Paard" kwam. Nalköping bezat twee restaurants, "aar de gegoede menschen konden den, wanneer zij niet te veel verwend waren, nl het „Stadhuis" en het „Ver gulde Paard", twee café's waar een zich te goed kan doen, zonder zich voor den middenstand te moeten scha- nen dat van het „Stadhuis" en dat van het „Vergulde Paard". «et „Stadhuis" lag, zooals dat be- °rt, aan de Groote Markt en als men er zat en iets gebruikte, had men het "'■zicht op de fashionabelste promena de van Nalköping, waar alles, wat het Ljr"weüjke geslacht aan nieuwerwets- aan elegantheid en schoons en ten, manlijke aan ridderlijkheid kon uu ,nsPreiden tusschen elf en twee r of na vier uur fe zien was. hui! ::Vergulde Paard" lag in een ee |W'ijk der stad, aan het einde van do n °P een kleinen heuvel, was eerwaardige eiken- en kastanje- een omgeven en in den stijl van Het out'Mwetsche herberg gebouwd, dieD;*as een 'ang huis met twee ver een m6"' zon[ler onnoodige versierin- aar het bezat twee groote, heer voor een belangrijk deel op den laat- sten dag moeten plaats hebben). Inderdaad genieten de dienstplichti gen, die van de geboden gelegenheid gebruik kunnen maken, daardoor eenig voorrecht boven anderen, echter voor namelijk als gevolg van de omstandig heid, dat zij in of in de nabijheid der garnizoensplaats wonen. Orders worden gegeven om in den vervolge ongelijkheid ten aanzien van vervoerkosten weg te nemen. Het afpresenteeren zal 'in het alge meen eerst op den laatsten dag der herhalingsoefeningen kunnen plaats hebben, waarbij dan het vertrek zoo danig wordt geregeld, dat allen op dien dag tijdig hun woonplaatsen kunnen bereiken. Wijziging Pensioenwet 1922. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922.Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend In de' nota betreffende den toestand van 's lands financiën ten geleide van de staatsbegrooting voor 1924 vestigde de regeering er de aandacht op, dat in de financieele consequenties van de nieuwe Pensioenwet bezwaarlijk kan worden berust. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat de jaaarlijksche bijdra gen, die in het Pensioenfonds worden gesfort, niet berekend zijn voor de risico's, zooals die door de nieuwe Pensioenwet zijn bepaald, zoodat hand having van den tegenwoordigen toe stand op groote tekorten van het fonds moet uitloopen. Voor het rijk komt daarbij, dat het stelsel is aanvaard om voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren het rijk van bijdragen vrij te stellen, doch daartegenover tot uit- keering aan het fonds van de pensioe nen te verplichten, zoodat de werking van de nieuwe wet zich aan het rijk rechtstreeks in een stijgende pensioen last doet gevoelen. Een en ander moet, vooral onder de tegenwoordige omstan digheden, tot hernieuwe overweging van de wet nopen. Ter voldoening aan het aangekondigde voornemen inzake een herziening, zoowel van de burger lijke als van de militaire pensioenwet ten strekt, voor zooveel de burgerlijke pensioenwet betreft, de indiening van nevensgaand ontwerp van wet. In de toelichting tot de artikelen wordt o.m. gezegd, dat art. 3 der Pen sioenwet vasten en tijdelijken dienst op één lijn stelt. Dit systeem voldoet niet. Het verdient, naar het der regeering voorkomt, aanbeveling, te dezen op zichte het stelsel der Pensioenwet te verlaten. De onderzoeking tusschen tijdelijken en lossen dienst schijnt, nu de tijdelij ken buiten de wet worden gebracht, haar beteekenis te hebben verloren. Vandaar dat de losse dienst niet meer opzettelijk wordt genoemd en dus onder den tijdelijken dienst begrepen moet worden geacht. Voorts acht de regeering het wenschelijk, personen, die een wedde of gezamenlijk bedrag aan wedden van 400 of minder genieten, uit te sluiten van uitzicht op pensioen. De regeering stelt voor het zgn. wachtgeld vervangend pensioen te doen vervallen. Aan hen, die wegens opheffing van hun betrekking worden ontslagen, is een beroep op de Kroon gegeven, indien te hunnen aanzien geen of, naar hun oordeel, geen voldoende maatregelen zijn getroffen. Den in het 5e lid van art. 48 ge noemden wachttijd van 7 jaren acht de regeering van te korten duur. Daarom iijke veranda's, die langs den heelen voorgevel van het gebouw liepen. In deze veranda's had men niet al leen een prachtig uitzicht over alle pa leizen en torens van Nalköping, maar ook over het meer en het woud, dat zich amphitheatersgewijze aan de over_ zijde van het meer uitstrekte en welks heerlijke gezonde harsgeur onveront- reinigd naar Nalköping stroomde. Het „Stadhuis" had zijn stamgasten en zijn gasten, die er dagelijks dineer den, nl. den jongen, ongetrouwden raadsheer, den stadssecretaris, den klerk, den boekhouder ën den kassier uit de bank van Nalköping en nog eenige anderen, die oordeelden, dat zij als de vertegenwoordigers der bureau cratie en der plutocratie in een huis van de stad moesten eten, dat als 't ware eenigszins officieel was, en waarin op de bovenste verdieping Justitia haar rechtzaal bezat en waar zelfs het gip sen borstbeeld van den regeerenden vorst reeds meer dan zeventig jaar op dezelfde plaats op den schoorsteen mantel in de feestzaal stond. Maar in het „Vergulde Paard" kwamen gaarne geleerden en vrijdenkers, onverschrok ken jongelingen en die naturen, die van zon, lucht en licht, van bloeiende hoo rnen in de lente, bloemengeur in den zomer en van het schoone uitzicht over den berg en het meer hielden. Daar aten twee leeraren, waarvan er een les gaf in het Zweedsch en gedichten maakte, wanneer dit noodig was, ver der de redacteur van de „Post" van Nalköping, die bijna een genie was en wordt voorgesteld tot den toestand, welke voorheen gold, terug te keeren en de pensioengerechtigheid in ver schillende gevallen afhankelijk te ma ken van een diensttijd van tien jaar. Mede wordt voorgesteld instede van 3 jaar, vijf jaar werkelijken dienst te eischen. Voorgesteld wordt, het pensioen voor eik jaar in aanmerking komenden dienst 1.75 te doen bedragen, zoodat gelijk voorheen, het maximum-perscen- tage na 40-jarigen dienst kan worden bereikt. Voorts is het minimum-pensioen van 30 tot het invaliditeits- en verhoogd invaliditeitspensioen beperkt. Een nieuw voorgesteld artikel betreft de cumulatie van pensioenen met in komsten uit na het ontslag ter hand genomen arbeid. Met betrekking tof deze cumulatie bevat de wet voor het tegenwoordige slechts een bepaling voor wat betreft het wachtgeldvervan- gend pensioen, zoomede het pensioen voor den weder als minister optreden den oud-minister. Een verdere beper king schijnt geboden. Blijkt de onderstelling te falen, dat de betrokkene niet in staat is de inkom sten, die hij tot dusver uit zijn ambt genoot, door voortgezette werkzaam heid te verwerven, dan is er alle aan leiding het pensioen dienovereenkom stig te herzien. De regeering heeft ge meend het ouderdomspensioen ter zijde te moeten laten, omdat dit pensioen voor het bewustzijrj al te zeer het ka rakter draagt eenerlverzekering van een vast bedrag. Intussdhen, ontkomt men er dan bezwaarlijk aah, ook voor de ove rige pensioenen de .cumulatiebeperking te doen eindigen, zoodra de betrokkene den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt. Van korting kan eerst sprake zijn, in dien pensioen en nieuwe inkomsten ge zamenlijk de laatstelijk genoten wedde overschrijden. Op het bedrag dier over schrijding wordt echter niet een volle dige inhouding voorgesteld, doch deze tot 90 pet. beperkt. Er doen zich vele gevallen voor, waarin een ambtenaar bij een genees kundig onderzoek ongeschikt is ver klaard voor het verder waarnemen van zijn betrekking, doch de Pensioenraad de verklaring niet voldoende gestaafd acht. Bovendien gebuurt het niet zelden, dat de onderzochte naar het oordeel der medici door een lichte genees- of heelkundige behandeling weer voor zijn arbeid volkomen geschikt kan worden. Het gemis van voorgestelde aan den Pensioenraad te geven bevoegdheden heeft zich reeds ernstig doen gevoelen. Voorgesteld wordt de pensioenen, gelijk voorheen, driemaandelijks te vol doen. Postcheque- en girodienst. Vele rekeninghouders gebruiken voor de toezending van hun opdrachten aan het centrale giro-kantoor andere om slagen dan de speciaal daarvoor bij de postkanforen tegen betaling van 30 ets. per 50 stuks verkrijgbaar gestelde. Aangezien dit tot vertraging in de behandeling van de opdrachten kan leiden, is het van belang zooveel mo gelijk van bedoelde omslagen gebruik te maken. Het nieuwe belastingplaatje. Het nieuwe belastingplaatje voor 1925 zal eenigszins afwijken van het thans gebruikte model. Wel blijven de vleugels van het 'plaatjje met de" gleuf jes er in onveranderd, maar de boven en benedenrand worden rond in plaats ook verzen maakte, luitenant Averting, die het monopolie bezat om alle nieu we cotilliorifiguren te ontdekken en die alle tooneelstukken van een 'acte uit koos voor de dilettanten tooneelvoor- stellingen, verder proefleeraren aan de scholen met aesthetische en erotische liefhebberijen en eenige andere heeren, die gewend waren aan het huis en bey hagen schepten in het gezelschap en die het niet te lastig vonden, den weg van drie minuten af te leggen vanaf het centrum der stad naar den heuvel, waarop het „Vergulde Paard" lag. De bekentenis van dezen kleinen af stand vernedert mij dadelijk, nadat ik haar gedaan heb, want nu heb ik zon der het te willen, bekend, dat Nalkö ping een klein nest is. Dit waren ongeveer de stam- en tafelgasten. De overige bezoekers, die geen stamgasten waren, gingen 's win ters liever naar het „Stadhuis" en in de lente en den zomer naar het „Ver gulde Paard". In den voorgevel van het „Stadhuis" was een klok, die reeds elf jaar lang op kwart voor vijf stond en midden op het dak van de bovenste veranda van het „Paard" zag men een fantastisch hou ten paard, dat telkens opnieuw verguld werd, wanneer het huis van eigenaar verwisselde, hetgeen zeven jaar gele den voor de laatste maai gebeurd was. Het was een heerlijke dag in het begin van juni, waarop de meeste leeraren nog in de stad waren, maar de zomer toch reeds begonnen was. Een eetlust opwekkende symphonie van recht. Het plaatje zal van een lood-blauw metaal gemaakt worden. Zooals men weet, zal op het plaatje de inscriptieRijwielbelasting 1925, in omamente letters aangebracht worden, naar een ontwerp van den beeldhouwer en teekenaar C. j. van der Hoef. Richtige heffing der directe belastingen Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, in verband met het aanhangige ontwerp tot bevordering van de richtige heffing der directe be lastingen, in welk adres wordt gecon stateerd, dat de neiging tot belasting ontduiking sterk geprikkeld wordt door de buitensporige hoogte, waartoe de belastingdruk hier te lande allengs is opgevoerd. Naast belastingverlaging is noodig een herziening en technische verbete ring van de belastingwetgeving. Als zoodanig strekt het aanhangige wets voorstel echter niet. Het ontneemt aan de burgers de bevoegdheid, met de fis cale gevolgen hunner rechtshandelingen rekening te houden, wat op den duur slechts kan prikkelen tot verzet tegen den fiscus. Behoeftige krankzinnigen. Ged. Staten van Gelderland hebben in een aanschrijven aan de gemeente besturen in hun gewest te kennen ge geven, dat bij de bewerking der opgave betreffende de in de gemeentekassen gestorte bijzondere bijdragen ter tege moetkoming in de kosten der verple^ ging van 'behoeftige krankzinnigen iri gestichten, het is opgevallen, dat voor zeer vele patiënten nimmer eenige bij drage in die kosten is verantwoord. Het mag dan ook betwijfeld worden, of door alle gemeentebesturen wel steeds de noodige moeite wordt gedaan tot verhaal der kosten, geheel of gedeelte lijk op inkomsten der lijders, of op die van hun onderhoudplichtige bloed- of aanverwanten. Het komt Ged. Staten niet onwaarschijnlijk voor, dat in dien de verpleegkosten in vergelijking met die van een tiental jaren geleden, niet zoo hoog waren er in veel min der gevallen dan nu aan het gemeente bestuur kosteiooze opneming '.n een gesticht zou worden aangevraagd,maar het ligt dan ook voor de hand, dat in dergelijke gevallen althans voor een gedeelte de verplegingskosten zullen kunnen worden vergoed. Ged. Staten meenen dan ook, voor zooveel noodig te mogen herinneren aan het in de Ar menwet neergelegd recht van verhaal, en geven in overweging van dat recht gebruik te maken, indien op het daar toe gedaan verzoek niet minnelijk bij gedragen wordt in de verpleegkosten van die patiënten, welke eigen midde len hebben of wier onderhoudplichti- gen, bloed- of aanverwanten, tot ge- heele of gedeeltelijke vergoeding der kosten zonder groote bezwaren in staat blijken te zijn. Een bezoek aan Philip's fabrieken. Vergezeld van 72 studenten, die zijn college bezoeken, heeft prof. J. G. Sleeswijk van de Technische Hooge- school te Delft, hoogleeraar in de tech nische hygiëne en de psychotechniek, Vrijdag een bezoek gebracht aan de Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven. Bezichtigd werden het nieuwe proeflaboratorium, de glasfabrieken, de cartonnagefabrieken en tenslotte zeer uitvoerig de psychotechnische labora toria. In groepen maakten de bezoekers van messen, vorken en glazen (meest bierglazen, want de Naiköpingers zijn zuinige, verstandige menschen), klonk in de veranda's van „Het Paard", de vogels zongen in de oude boomen, de heele natuur prijkte met jong lente groen. Lina en Charlotte hadden haar kleurigste blouses aangedaan en maak ten, als zij netjes en zindelijk met fles- schen, borden en schotels nu hier en dan daar heen zweefden veel meer den indruk van jonge dames van goede fa milie, die de lieve gasten in haar ouderlijk huis bedienden dan van dienstmeisjes, die de geabonneerden porties van 25 pfenning brachten. Vooral Charlotte zag er lief uit Maar noch Lina, noch Charlotte werden dien dag door teedere of gees tige opmerkingen opgehouden, noch lector Berg, noch redacteur Malm had den vroolijke invallen er lag over het geheele „Paard" iets van die gespan nen verwachting, die over ieder gezel schap zweeft, als een standbeeld moet onthuld worden, het zwaard van den beul moet vallen of een verloving pu bliek zal gemaakt worden. In een hoek der vejanda zaten eenige vreemdelingen aan een tafeltje. Zij aten en babbelden als altijd, maar alle Nai köpingers waren zenuwachtig, zij maakten nu en dan een opmerking, bestelden eten en bier, maar 't gesprek wilde niet vlotten.Van tijd tot tijd keek men naar de stad en mijnheer Maimen haalde zijn horloge, dat in de kronieken van het plaatsje het oogenblik van zoovele merkwaardige gebeurtenissen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogist zaken. 10 de verschillende tests van het psycho technisch onderzoek mede. Door mid del van dit onderzoek is men in staat de persoonlijke bekwaamheden en de psychische hoedanigheden van een sol licitant binnen den tijd van 1 '/2 uur vrij nauwkeurig te bepalen. Het bezoek vond plaats onder leiding van de hee ren der afdeeling technische propagan da, dr. ing. Halberfsma, Wouter Hul- stijn, R. Swierstra en ing. Hondius Boldingh, terwijl de toelichting bij het bezoek der afdeeling psychotechniek toevertrouwd was aan den leider dier afdeeling, ing. Fetter. Prof. Sleeswijk gaf zijn groote be wondering te kennen voor de zeer uit gebreide outillage van deze moderne afdeeling. Voor de studenten is het een zeer waardevolle blik geweest in de praktijk van een vak, dat eerst kort facultatief aan hun hoogeschool wordt gedoceerd, doch dat zich naar wij ver nemen in een zeer groote belangstelling verheugt. Plan voor een tunnel onder het IJ. Men meldt, dat deze maand bij het college van Burg. en Weth. van Am sterdam in behandeling komt het plan tot het maken van een vaste verbinding tusschen de oevers van het IJ. Het plan, dat sedert langen tijd bij openbare werken in studie is geweest en thans in een concept-voorstel is neergelegd, voorziet in den bouw van een tunnel met aan de beide uiteinden spiraalvor mige gangen, die cirkels van zoodanige grootte beschrijven, dat zij het moge lijk maken, dat alle vervoermiddelen, trams incluis, langs die spiraalvormige wegen de tunnel binnenkomen en ver laten. De duur van den aanleg van de ze tunnel wordt op vijf jaar geschat. VL1SSINGEN, 14 OCTOBER. Christ. Vrouwenbond. Gisterenavond herdacht de Chr. Vrouwenbond haar 5-jarig bestaan.Aan dezen avond werd een min of meer feestelijk karakter gegeven. Opgericht door mevr. De Groot, thans woonachtig te 's-Gravenbage. met aanvankelijk 17 leden, bleek al heel spoedig, dat deze bond levensvat baarheid bezat. Gedurende den korten tijd van haar bestaan mocht zij, de laatste jaren onder de gewaardeerde leiding van mej. J. Terwoert, uitgroeien tot een krachtige organisatie, die thans reeds meer dan 170 leden telt. Den 2en Maandag van elke maand wordt vergaderd in het gebouw van de Chr. Jongemannen vereeniging. Vechtpartij. Een opgeschoten jongen die aan de politie werd gesignaleerd als vechtlus tig en dragende verboden wapenen, werd door haar gearresteerd. Op hem werden evenwel geen ongerechtigheden gevonden. Nog werd uit een dansgelegenheid door de politie een 20-jarige jongeman gehaald, wiens opsporing door den va- had aangegeven, uit zijn zak, en zei zenuwachtig, maar zakelijk „De trein komt nu 3.45 aan." Iedereen haalde zijn horloge te voor schijn, keek nauwkeurig, knikte beves tigend en zeide „De trein komt om 3.45 aan." Plotseling rekten zich alle halzen over de balustrade der veranda heen en adjunct Hausson fluisterde gejaagd: .Daar Een jong slank meisje klom met moede, wankelende schreden de trap op. Zij was goed en netjes, maar een voudig, zeer eenvoudig, gekleed Lina schatte snel haar armoedigen hoed op hoogstens vier kronen. Van haar zelf kon men nu nog slechts de slanke ge stalte zien en dik blond haar, dat een bleek gezicht omlijstte. De gasten gunden zich meer tijd dan anders en enkelen lieten een extra des sert brengen. Na een poosje verscheen het bleeke gelaat en het blonde haar achter het buffet, aller blikken waren er op gericht en uit aller mond klonk een gedempt -,.Ah." Zij zag er heelemaal niet naar uit, of zij bij haar omgeving van flesschen en glazen paste zij zag er angstig, ver legen en treurig uit en leunde met haar kleine witte hand op de tafel, alsof zij moeite had te blijven staan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1