5 fruit! DINSDAG 7 OCTOBER gemeentebestuur binnenland ingezonden stukken ISGhe Maatschappij ij Stoomvaart. FEUILLETON IDEÜRGQTE ONDEUGD Stads= gg Provincienietiws ,tfO237' ven steeds ien laagsten prijs e verkoopen i's als gewoon cent per pond cent half pond Aanbevelend, VLISSINGSCHE COURANT ..ULII.Kill ABONNEMENTS-PRIJS Voor Viissingen en gemeenten op Wai- f2.20 per drie maanden. Franco 5? hét geheele rijk 2.50. Week-abon- menten 17 cent, alles bij vooruitbetaling, Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van 4 regels 1.10 voor iedere «rel mier 26 ceotbi' Abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betredende Huur en wrfiuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dieostaanvragen, enz., prijs, bij I™,uitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke „gel meer 15 Cent. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, Were reset meer 26 cent I 5»»—' VOOR DE NAGELATEN BETREKKINGEN 1 VAN DE VERONGELUKTE VTSSCJiERS. Vorige opgave ƒ45365.92 I Stammtisch Jockele Club te Amsterdam - 10.75 Uit Sluis 4 Oemeente-Ontvanger Schagen, nagekomen gitten - 3.80 Totaal ƒ45384.47 PUBLICATIE. Burg. en Weth. van Viissingen brengen ter openbare kennis, dat door hun College aan den heer P. LANDSMAN is opgedra- «en de behartiging der aangelegenheden betreffende het onderwijs aan den lieer Al. LAERNOES, die van Gemeentewerken en' dat de heer W. L. HUSON voorloopig met die van Financiën belast blijft totdat in zijne vacature za! zijn voorzien. Voorts is door hun College ingevolge ar tikel 77 der Gemeentewet de heer M. Laer- joes aangewezen om bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den Bur gemeester, dezen te vervangen. Viissingen, 7 October 1924. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. IDE Mfi.RKT STUDIEBOEKEN ter overname gevraajl met prijsopgaaf oniil bureau „Vliss. Courant® N PAKHUIS te huur. QUASTERS, Badhuisstraa| ?d een nette LOOPJONGEN. PLOÜVIER's Schoenhak NET MEISJE voor de morgenuren. Badhuisstraat 86. ian zoekt degelijk Ï.-K. KOSTHUIS. met prijsopgaaf ondel H., bureau „Vliss. CourantJ CHAUFFEUR getuigschriften voorzien* te of tijdelijke betrekkin® mnibus, vrachtauto of b® onder No. 1210, bureaij Lirant". voor klein gezin een netlij BOVENWONING, 1 per maand. onder letter A, bure»| irant". 1 i- Middelb. - Rotterdam hengelegen plaatsen- VAN PASSAGiEfö DEREN EN VEE. y MUL - Ictober1 7 j 9 f i° I - 13 f •mabien te bekomeni N.v. Transport- h. Erven G. VOS, B. EENHOORN, I Fv. OOSTERHODTW-jjd I ebr. BU1TMBEEI Staatsraad prof. Oppenheim t In den ouderdom van ruim 75 jaren is Ie 's-Gravenhage overleden staats raad prof. dr. J. Oppenheim. Door dit verscheiden heeft de rechts- Iwtenschap een ontzettend zwaar ver lies geleden. Want haar was zijn leven 1 p/ifd. Talloos zijn de rechtsgeleerden 1 Si discipelen zijn geweest van deze n teileeraar, eerst aan de Groningsche, htti aan de Leidsche Universiteit, en ét hij daar gevormd heett voor het i verdere leven. Prof. Oppenheim heeft aan het_pu- I Mieke leven van de laatste halve, eeuw ap velerlei gebied een groot en werk- I raam aandeel genomen. Voor vele belangrijke functies heeft men in den loop der jaren beslag weten te leggen op de uitgebreide en gedegen kennis I ran dezen grooten rechtsgeleerde, in alle functiën waarin prof. Oppen- heim werkzaam was ging er grootc invloed van hem uit. Dit was het geval toen hij doceerde in het college-lokaal. Dat was eveneens het geval in de com missies, waarin hij zitting kreeg en in 1 de belangrijke betrekkingen welke door kern zijn bekleed. Prof. Oppenheim werd 3 Maart 1849 te Groningen geboren en promoveerde aan de Universiteit aldaar op 26 Febru ari 1872 tot doctor in de beide rechten. Na korten tijd leeraar in de Staatr- wetenschappen aan de Landbouwhuis- Vertaald door Mevrouw I- P. 'WESSELINK—VAN RGSSUM. 63) „Ge weet zeker, dat Mark niet boos op mij is dord zuil vmden. Ik ben veel met hem samen geweest, sinds ik u op het jacht Wrliet en ik heb de verandering zien oafstaaii. 'Uw man heeft u hartstoch-' lelijk lief en 'hij heeft een goede fes Rehad. Gij zult hem altijd bereid vinden door 4e vingers te zien. Eens, ter- U we spraken, zei hij, dat het hem mets kon schelen, of u voortging che- alra 'er sPelen hij zou alleen z°rgen bij u te zijn als u speelde.'' fan ®e'00' niet, dat ik er naar ver eg, weer te spelen. Van avond kon ik maar geen belangstelling voor krij- zei zij bevend. J]'! 11 hier een oogenblik blijven, kamér !elef.oneer Beloof, dat u de terwijl ik a7,niet zult verlaten.' ep" beloof het", zeide zij en viel op een stoei neer. Macht 'lar' flopte onstuimig bij de blikt„„ clat z'j over enkele oogen- ticlinL zou zien, en als Shalton ®ecr r )ferR's'e, dan was hij niet boos waar t„ «ar' ^et sclleen te mooi om om zoo *,tn zii verlangde er naar ie gnanp°ed'g mogelijk naar hem toe 's deur werd snel open geworpen -en houdkundige schooi en het -Gymnasium in zijn geboortestad te zijn geweest, werd hij gemeente-secretaris van Gro ningen, welk ambt hij bleef vervullen tot 1885, toen 'hij tot hoogteeraar aan de Groningsche Universiteit werd be noemd. Acht jaar tang profiteerde deze Hoogeschool van de bekwaamheden van dezen grooten kenner van ons ad ministratief recht, want in 1893 wetd prof. Oppenheim naar Leiden geroepen om na den dood van iprof. Buys, "diens plaats als hoogleeraar aan die ÜidA'er- siteit aldaar in te namen. Nieuwe bankbiljetten. Na heden zullen door de Neöerland- sch-e Bank nieuwmodel bankbiljetten van 30B, 206 ren 60 wonden uitge geven. -Nadere bijzonderheden 'bevat de Staatscourant 'van gisteren. De trapitaal„vlucbf'. De Brussélsche redacteur van „de Maasbode" meldt Volgens reen nog niet bevestigd be richt, dat wij onder voorbehoud mede- deelen, zouden de Nederlandsche en de Belgische -regeeringen in onderhande ling zijn mm de mogelijkheid te onder zoeken op welke Wijze een pind zou lamnen 'worden gemaakt aan den uit tocht van kapitalen in beide landen. Uit een worstelende gemeenteraad. In den gemeenteraad te Zwijndrecht rs langdurig gediscussieerd over het voorstel' van' eenige leden om het regle ment van orde zoo te wijzigen, dat de bepdiin'g betreffende verwijdering van ordeverstorende leden er uit werd ge licht, swaar Burg. en Weth. niet van weten wilden, die hun zin kregen. De "heer 'Los betreurde het, dat het regle ment tot misbruik van -de zijde van den voorzitter aanleiding zou geven. Het zwijgt, of u gaat er uit had hem zich deen ergeren aan het reglement. De vergadering was niet veilig in 'handen van den voorzitter. De heer Stoop noemde het schaam teloos, dat de heer- Los nog eens over deze kwestie sprak, maar de heer Horsman weet de scène van 30 Mei toen het bekende gevecht in de raads vergadering werd geleverd, geheel aan de ontactische leiding van den voor zitter. Deze had de vergadering móeten schorsen, dan zouden de ergerlijke dirrgen niet geschied zijn. De Geuzen hadden een hekel aan de Spanjaarden. Zoo was het ook hier. Wij waren de Spanjaarden, waarop het reglement van orde toegepast moest •worden. Thans zal men zich niet wa gen aan een tweede stommiteit en de vergadering eerst schorsen 'De voorzitter U hebt het mis Hij verklaarde, dat menschen, die niet "hooren willen, maar moeten voelen en zou er voor zorgen, dat de orde ge handhaafd blijft en er niet voor terug deinzen een volgende maal eventueel weer zoo op te treden en neemt daar voor rde voile verantwoordelijkheid. Een beroep op het publièk. Het 'Leger des Heiis, de stichting van William Booth, houdt dit jaar zijn Na tionale A-anvrage, d.i de Aanvrage, die uisluitend ten goede'komt aan 't werk hier te '-lande, van Zaterdag 11 tot en met Zondag -26 October a.s. De Heilssoldaten zullen in deze pe riode allerwegen zich tot het publiek richten met een verzoek om steun voor htm .arbeid,,-en zij hopen levendig, dat dit 'verzoek zoo royaal mogelijk door het publiek zal worden beantwoord, zoödat het Leger, gedurende den ko- Olive Delaire '-kwam binnen! „Waar is jim'.Shalfon vroeg zij op meesterachfi-gen -toon. „Hij is mijn man gaan telefoneereh." „Mark. "Hij zal toch niet zoo krankzinnig zijn, hemde zeggen, dat je hier bent. Ik Wil geen scènes in mijn speellokaal", zei -Olive 'boos. „Je behoeft niet'bang te zijn. Er komt geen scene van." „Wat. Hebt ge het bij gelegd Dat geloof ik niet." „De heer Shalton vertelde mij, dat Mark naar mij verlangt. -Hij heeft mij vergeven", zei Nalda heel kalm. „Onzin, Hij bedriegt, je. Apropos, ik wil je hier niet meer zien. De itóegang zal je in de toekomst geweigerd wor den. Je hebt geen geld meer over „Olive, wat zeg je „Het verveelt mij, me nog langer als je vriendin aan te stellen. Lk 'heb je gehaat, sinds je Mark van mij weg nam... Je had de opmerkingen moeten hooren, toen je de kamer met Shalton verliet, jc hebt geen greintje karakter meer Olive schreeuwde woedend, want zij had alle zelfbeheersching ver loren en in haar woede had zij niet ge- hooi; d, dat de deur geopend werd. „Ik denk, dat de opmerkingen alleen in uw verbeelding werden geuit", zei Shalton koel. „Indien ik er iets van hoor, zal men de gevolgen moeten dra gen. Mevrouw Lindsay, ik geloof, dat we goed doen, heen fe gaan." „Is Mark thuis vroeg zij. „Neen. Hij is juist uitgegaan. Het menden winter, die ongetwijfeld, gezien den economischen nood, ook aan zijn fondsen bijzondere eischen zal stellen, zijn werk zal -kunnen voortzetten. Bulten verantwoordelijkheid der redactie Do coplo wordt niet t STEMMING WETHOUDERS. Geachte Redactie, In antwoord op het onrlerchrift onder mijn ingezonden stuk slechts het vol gende Ik heb aangetoond, dat de Regeering in 1913, in aansluiting met het oordeel van prof. Oppenheim, art. 44 van ons Reglement van Orde niet in strijd met de wet achtte. Zoolang art. 44 niet is ingetrokken, geschorst of vernietigd moet de Raad het toepassen. Dit is de geheele zaak. Nu zegt U, ja maar er is een Kon. be sluit dat beslist heeft, dat de bepaling van art. 82 Prov. wet (overeenkomende met art. 44 van ons R. v. O.) niet mag worden -uitgestrekt tot de stemmingen- van gemeenteraden. Dit Kon. besluit is van 20 December 1880, reeds in het „Overzicht" genoemd, betreffende de toepassing van art. 48 der Gemeentewet door den Raad van Rheden. Het ging daar om de -betee- kenis van de woorden' „tegenwoordig zijnde leden". Met den inhoud van dit Kon. besluit niet alleen, maar met al de antwoor den op 'de door U uit de vakbladen aan gehaalde vragen kan ik mij geheel ver- eenlgEn. Natuurlijk, de volstrekte meerderheid der -stemmende leden beslist en de blanco biljetten worden ter bepaling van het cijfer der volstrekte meerder heid ingevolge art. 43 R. v. O. van het getal der leden,, die bij de stemming tegenwoordig zijn geweest, afgetrok ken. Maar alvorens wij dit doen moeten we nagaan, of de stemming ook nietig is in den zin van art. 44 Reglement van Orde. Nemen er 18 leden aan de stem ming deel en zijn er 1Ö blanco stem men uitgebracht, dan is de stemming nietig. Zijn er 14 leden tegenwoordig, die aan de stentminfe deelnemen en ko men' er 5 blanco uit de bus dan is de stemming geldig daar :9 groo.ter -is dan de helft van het getal (14) der tegen woordig zijnde leden. De volstrekte meerderheid is -dan 14 5 9:2 5. Verkrijgt iemand b.v. 7 stemmen dan is hij gekozen. De aangehaalde Koninklijke beslis sing en, de door U vermelde antwoor den slaan alle op gevallen waarbij van het bestaan van een artikel 44 geen s.prdke is. Daar zit de kneep Voorts zegt U, „door eene bepaling als in art. 44 R. v, O. wordt dan ook in stfijd gehandeld met Van Loenen". Neen, dit geschiedt niet, want Van Loe nen zegt in deel I van het standaard werk „De Gemeentewet en hare toe passing" „In verschillende Reglemen ten van, Orde komt een dergelijke be paling (als ons art. 44) voor en het is mij niet bekend, dat zij ooit door de Kroon,-wegens strijd met de wet, werd vernietigd". Dit is een ander geluid. Ten slotte nog een antwoord op de vraag, wat er gebeuren moet als beide partijen (rechts en links) voet bij stuk houden (10 blanco en 8 op X.). Het zelfde als in het geval de geheele lin ker partij de Raadzaal verlaat, zoodra 1 de stemming aan de orde komt. Ook v»or dit bijzondere geval bevat hef R. v. geen recept, daar art. 49 schijnt, dat -een dame hem juiêt heeft op geroepen." „Een dame", riep Nalda verbaasd. „Ja. Het was op dat oogenblik hoorden allen het doordringend gelui van een bel. „Dat is de alarmbel", riep Olive op gewonden, en zij liep de kamer uit. Shalton en Nakia volgden haar naar de hal, waar Jeffery Lang met heel bleek gelaat stond. „Wat is er gaande vroeg iemand. „Het is het teeken van -den portier, dat de politie hier is", antwoordde Lang heel kalm. Het luiden var. de bel had al de spe lers uit de kamer gedreven. ,Zij verza melden zich in het rond en spraken al len tegelijk in de grootste opgewon denheid. „Het is beter, dat ik hen binnen laat", zei Lang gejaagd. „Neen, misschien hebben zij geen volmacht", zei ëen welbekend raads heer van den koning. Eenige vrouwen begonnen te gillen en anderen lachten hysterisch. Een da me in avondtoilet liep wilde de trap op en sloot zich op in de badkamer. Een andere verborg zich achter de gordijnen en huilde deerniswaardig. Maar de meeste mannen bleven heel kalm. „Zij forceeren de deur met een breekijzer zij hebben dus een vol macht", zeide de raadsheer met een norschen glimlach. Een hoogadellijke gravin wendde zich der Gemeentewet hier geen hulp kan bieden, lk geloof niet, dat dit geval te verwachten is. Trouwens een wet of reglement kan toch niet in alle mogelijke gevallen voorzien. F. BISSCHOP. (In het onderschrift in ons vorig nummer zijn 'n paar woorden weggeval len. Er staat Want één van beiden: óf de blanco stemmen ais zij niet waar deloos zijn tellen mede óf tellen, niet mede. De gecursiveerde woorden waren weggevallen. M.a.w. daar de blanco stemmen waardeloos zijn, is in de zit ting van 26 September de heer Laer- noes met de volstrekte meerderheid van de 9 geldige stemmen gekozen en is o.i. op 3 October de heer Hensel eveneens met de volstrekte meerderheid van de uitgebrachte geldige stemmen gekozen. Het' verschil loopt alleen over de quaestie van art. 44 van het Reglement van Orde. Het voornaamste waar het hier om gaat is dit, dat met het regle ment van orde van onzen gemeenteraad in de hand, voor een bepaald geval nooit een oplossing gevonden zou kun nen worden. Nu zegt de heer Bisschop wel dat dit geval wel niet te verwach ten is, maar dit doet aan de hangende quaestie niets af. Als 10 leden blanco blijven stemmen en 8 andere leden op candidaat A„ zou het dus mogelijk zijn dat nooit een derde of zelfs een geheel college van wethouders gekozen zou kunnen, worden. Daarom zou dus op art. 44 een bepaling moeten volgen, als be doeld in het 2e en 3e lid van art. 49 der Gemeentewet De zaken moeten toch geregeld voortgang hebben. Want gesteld dat het hier nu een vacature gold ontstaan door overlijden of -vertrek uit de ge meenie, dan zouden er dus slechts twee wethouders zijn, waar de 'wet er drie voorschrijft De starre bepaling -van art. 44 van het reglement van orde is alleen het struikelblok en daarom mag wel eens wo-rden overwogen of dif reglement niet herzien móet-warden. Als in de volgende zitting een wet houder benoemd wordt, kan door bij Ged. Staten nietigverklaring van deze benoeming aan te vragen, uitgemaakt worden of de meerderheid van de hun plicht doende leden een beslissing kun nen nemen- ('geldige stemmen dus) of dat een. dergelijke beslissing kan be- Tusten bij de leden die hun plicht ver- Zaken (blanco stemmen uitbrengen). De „N. R. Ct." is van meening dat de verkiezing van den heer Hensel niet nietig is. Wij bevinden ons dus in goed gezelschap. De „N. R. Ct." schrijft Volgens de jurisprudentie is hier, sedert den ommekeer daarin door het Kon. besluit van 29 December 1880, strijd met de Gemeentewet te constatee- ren, zoodat volgens deze wet de stem ming niet nietig zou zijn. Men zie ook Oppenheim, Het Ned. Gemeenterecht bi. 310 e.v. v. Loenen, De Gemeentew. en hare toep. I, bi. 198. Red.) Geachte Redactie, De bedoeling van art. 44 R. v. O. schijnt mij toe te wijlen mogelijk te maken, dat, in een raadszitting als in art. 48 Gemeentewet bedoeld, het ne men van een besluit onmogelijk word* gemaakt,zonder dat de „tegenwoordig" zijnde leden zich behoeven te verwijde ren, uitsluitend derhalve een DEMON STRATIEF middel. Bestond bedoeld art. 44 niet, dan zou levendig tot hen. „Moet men zijn eigen naam opge ven vroeg zij zenuwachtig. „U kunt doen, wat u wilt. Het gaat niet onder eede het zal dus geen leu- gen zijn", antwoordde hij glimlachend. Het geluid van versplinterd hout werd vernomen, de deur werd openge rukt, en. drie net ge-kleede heeren kwa men -binnen. „Jeffery Lang", zei een hunner be daard. „Mijn naam is Lang", zei Jeffery naar vorend komen, >3k neem geheel en al leen de verantwoordelijkheid op mij 'De hoofdinspecteur begon de vol macht voor te lezen, en toen hij gereed was, keek hij de opgew,onden menigte in het gelaat. „Dames en heeren, ik moet li verzoe ken mij naar het politiebureau in Vine Street te volgen Sergeant, tel het aantal personen en zie, of wij taxi's genoeg hebben." Daarna richtte hij zich nog eens tot hen. „lk wil niets liever dan mijn op dracht zoo voorkomend mogelijk ten uitvoer te brengen ik hoop dus, dat niemand mij moeite veroorzaakt." Terwijl een der mannen de deur be waakte, stelde de hoofdinspecteur met een inspecteur een grondig onderzoek in het huis in. De badkamer werd open gebroken en de daar verborgen dame kwam vol schaamte voor den dag. Ein delijk waren zij allen in -de hal verza meld. „Mevrouw Lindsay, er is niéts, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het zekerste en eenvoudigste ge neesmiddel tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Foster's Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 met een „en bloc" afwezig -blijven van of zich verwijderen door de blanco stemmende leden, hetzelfde resultaat zijn bereikt, n.L een onvoltallige raad, in den zin van art. 48 Gemeentewet, alleen ware dan de bedoeling niet zóó duidelijk gedemonstreerd (gedwongen afwezigheid bijv.) M.i. kan óók dit middel slechts twee maal worden gebezigd, daar volgens mijn inzicht voor de derde vergadering art. 49, 2e en 3e lid Gemeentewet toe passelijk is. K. VISSER. AANRIJDING. Mijnheer de Redacteur, Zeer gaarne zou ondergeteekende even in de gelegenheid worden gesteld de aanrijding waarvan sprake is in ua' geëerd blad van gisteren, nader toe te lichten. Deze aanrijding was stellig voorko men, indien de agent die het proces gemaakt heeft niet had staan te soezen en inplaats van de Kleine Markt op tc gaan op het trottoir bij de firma Mans° was blijven staan en behoorlijk had gewaarschuwd. Curieus is het echter dat de agent in .kwestie geen proces wilde opmaken, doch daartoe door een zijner chefs ge noodzaakt werd. Om hierover nader uit fe weiden ho pen we op 14 October in Middelburg gelegenheid te vinden. Met dank voor de plaatsruimte, B. J. MEIJER. (Uit dit schrijven blijkt dus, dat de heer Meijer reeds een oproeping heeft ontvangen om voor den kantonrechter te Middelburg te verschijnen, die dan wel zal uitmaken wie in deze de schul dige is. De politie is wei verplicht steeds krachtiger op te treden, teneinde met het toenemend verkeer de veiligheid van den weg te waarborgen. Er is nog Steeds een gedeelte van het publiek dat zich maar niet aan de voorgeschreven bepalingen houdt en daarom is verbali- seerend optreden meermalen noodzake lijk. Red.) VLISSINGEN, 7 OCTOBER. Spreekuur wethouders. De wethouder van onderwijs, de heer Landsman, houdt eiken Woensdag, des middags half drie spreekuur in de wet houderskamer. De wethouder van openbare werken de heer M. Laernoes, is eiken werkdag te spreken op het bureau van gemeen tewerken om 11,30 uur. De heer M. Laernoes is aangewezen als waarnemend burgemeester. Orgelbespeling Groote Kerk. Gisterenavond gaf de heer A. P. Va rel wederom een orgelconcert in de St Jacobskerk en wij juichen het toe, dat men niet meer van uitzondering be- waarvoor u behoeft te vreezen", fluis terde Shalton. „Maar zij nemen ons mee naar het politiebureau", zei zij sidderend. „Het is niets dan een kwestie van vorm. Wij zullen er spoedig weer uit zijn. Geef niet uw goeden naam op. Noem u, hoe u wilt - mevrouw Sin clair. De bladen zullen er zich meester van maken en ik geloof niet, dat een onzer er naar verlangt op zoo'n manier geadverteerd te worden." „Ik denk, dat ik flauw zal vallen." „Onzin. Ik zai een glas water halen". Nalda was ontzet over hetgeen ge beurd was. Wat zou Mark zeggen Misschien zou hij zoo boos zijn, dat hij weigerde haar te vergeven. „Wij zijn klaar om te gaan", zei de hoofdinspecteur, waarna ze vier aan vier in taxi's werden geplaatst en naar het politiebureau reden. •Nalda hing aan den arm van Shalton en zij schrok terug voor de schimpende menigte, die zich voor het huis verza meld had want het nieuws van den inval was snel verbreid. Het was maar een korte rit en zij waren onder de laatst aankomenden ze werden met de grootste beleefdheid door den dienstdoenden inspecteur ont vangen. ,Hoe lang zuilen wij hier gehouden worden vroeg Nalda huiverend, maar zij was gedwongen te glimlachen, toen zij alle menschen namen en adres sen hoorde opgeven, die zij wist, dat vaisch waren.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1