IING !ANT is DONDERDA8 2 OCTOBER gemeentebestuur m|s5blanche feuilleton 'ON ist Sulden ing BINNENLAND DE GROOTE ONDEUGD Stads= en Provincienleiiws ,$oS233 «Ixrargaiifg ;n. :e su- /ij bij Bering ikoop bon, >N ingen tlburg ÏENEN I 5000, I 2500, I I 500, linnaar niet te :ans ge itje, één 'ie weet ;eschud. ineeuw- obliga- Ibetaling f 10.— |korting. DRIE naars, of aan- ISCHE &pel- iTOUN, 1. A. SOES: STEEL, :ken 10; Idoorn. yUSSlNGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Vaor Vlissingen en gemeenten op Wal- f2 20 per drie maanden. Franco jnnr hét getieele rijk: ƒ2.50. Week-abon- enten 17 cent, alfes bij vooruitbetaling. ffi&u&e nummers 5 cent! ADVERTENTIE-PRIJS V n i4 regels 1.10 voor iedere meer 25 centhij abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel Kléine Advertenties betreffende Huur en Verbuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke tegel meer 15 Cent. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. NOTA'S GEMEENTE. Burg. «n Weth. van Vlissingen maken bekend, dat ingevolge machtiging van Ge deputeerde Staten van Zeeland, de door de crediteuren aan de gemeente en hare be drijven en instellingen in te zenden nota's in den vervolge niet meer behoeven te zijn voorzien van de deugdelijke verklaring be doeld in de rekeningsvoorschriften 1924. Vlissingen, 1 October 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Ket debat SnijdersVan Embden. Naar wordt medegedeeld, is door de groep van Vrijzinnige Jongeren in den Vrijheidsbond tot generaal Snijders de uitnoodiging gericht om het vervolg zijner rede. dat hem door het tumult op den debat-avond van Dinsdag on mogelijk werd gemaakt, uit te spreken óp een door de Vrijzinnige Jongeren uit te schrijven nieuwe vergadering. De -correspondent van het ,,Hbl." verneemt, dat generaal Snijders talloo- ze uitnoodigingen heeft ontvangen voor een voortgezet nieuw debat over ontwapening. Hij zal echter geen dier uitnoodigingen meer aanvaarden, om dat hij van meening is Dinsdagavond aan zijn plicht tot beantwoording van degenen, wier actie hij onlangs had ge gispt, te hebben voldaan. Wel heeft de generaal Dinsdagavond geen gelegen heid tot repliek gehad, doch zijn repliek ui met zijn redevoering dezer dagen in o brochure worden openbaar ge- iiakt. De generaal had gaarne ge lui willen maken van de uifnoodi- ftg van de Haagsche groep van jon geren uit den Vrijheidsbond, om zijn repliek in een rustige^ergadering ver ter te uiten. Deze vergadering zal ech ter niet doorgaan, omdat de brochure met de rede en de repliek van den ge neraal reeds zoo spoedig verschijnen zal, dat er geen voldoende tijd meer is om haar te beleggen. De „Haagsche Courant" schrijft on der het opschrift „Een treurige hou ding" o.a. het volgende Wij mogen niet nalaten, ons leedwe zen uit te spreken over de houding, INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN. Gij hebt schoon gelijk als ge na een zware lichamelijke of geestelijke inspanning zegt Geef MI] maar Vertaald door Mevrouw J.P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Daarna keerde Mark naar zijn huis terug met de hoop, dat er een bood schap van mevrouw Forlescue zou zijn geweest. Maar hij werd teleurgesteld en besloot detectives aan het werk te zetten om Naida te vinden. Hij zou dit echter uitstellen tot den volgenden ™°rgen en eerst een lang gesprek heb ben met mevrouw Fortescue. Hij ont moette haar in het restaurant Carlton, waar zij dineerde. Mark zag dadelijk, dat Olive Delaire aan een tafel naast zat, en dat Jeffery Lang bij haar .„Mevrouw Fortescue, wat zoudt u jet grootste speelhuis noemen vroeg "'J Plotseling. ..Ongetwijfeld dat, waar jk bij geïn teresseerd geweest bên. Kijk ginds'naar tafel, die aan den rechterkant. Zij enijnen zich te goed te doen. Wat haat ,le vrouw Wat zou ik haar graag Bestraft zien." "^PSe'ijk, dat ge niet lang behoeft te wachten", zei hij bedaard. Mi keek hem met een snellen blik en maakte de juiste gevolgtrekking, ..Het zal vrij amusant zijn, ik zou er bi] willen zijn," ,J"aar plotseling boog zij zich naar door een groot deel van het publiek aangenomen bij het debat over het ontwapeningsvraagstuk, Dinsdagavond in de Dierentuinzaal tusschen de heeren Van Em.bden en Snijders gehouden.Wij bedoelen 't blijkbaar anti-militaristisch gezinde deel van het auditorium, dat prof. Van Embden, die ontwapening predikte, vrijwel ongestoord liet uit spreken, maar generaal Snijders, die dit standpunt bestreed, de grootste grof heden naar het hoofd slingerde en hem het spreken onmogelijk maakte. Dat men aan die zijde prof. Van Embden met heel wat meer genoegen hoorde dan generaal Snijders, ligt voor de hand Maar men had toch de be leefdheid moeten hebben; den tegen stander, die tot debat uitgenoodigd was door den vrijz.-dem. bond, behoorlijk te laten uitspreken en hem te behande len met het respect, dat ieder ernstig en achtbaar man toekomt. Evenals generaal Snijders waren de toehoorders gasten op dezen avond, maar een groot deel van hen heeft zich waarlijk niet ais zoodanig gedragen, en wij ver-moeden dat de heer Snijders niet den indruk zal hebben gekrègen, dat hem de behandeling is ten deel ge vallen, waarop hij als gast zal gere kend hebben Wij hebben eerbied voor de eerlijke overtuiging van de voorstanders van ontwapening, maar wij .betreuren het, dat zij zich door hun hartstochten heb ben laten verleiden tot een zoo onwaar dige en beleedigende houding tegen over den man, die in voor ons land zoo kritieke crisis-jaren de geweldige ver antwoordelijkheid heeft gedragen voor onze veiligheid. Wij betreuren het óók, dat zij een debat tusschen twee knappe en ernsti ge mannen, welk debat zooveel had' kunnen bijdragen tot verheldering van het inzicht in het belangrijke en moei lijke vraagstuk van al- of niet-ontwa- pening, deels hebben doen mislukken. Men kan over de mogelijkheid en wenschelijkheid van ontwapening ver schillend denken en toch beiderzijds te goeder trouw zijn. Doch wil men als eerlijke tegenstanders met elkaar van gedachten wisselen, dan moet men be ginnen met elkanders standpunt te eer biedigen. ook a! deelt men dit geens zins. De voorstanders van ontwapening eischen eerbiediging van hun stand punt. En terecht. Maar wie dit doet, moet' beginnen met andermans even eerlijke standpunt te eerbiedigen, hoe scherp men dit overigens ook bestrijden moge. Wie den vrede predikt, moet toch zeker het goede voorbeeld geven van de verdraagzaamheid, welke een allereerste voorwaarde voor den vrede is. Door echter een zoo hartstochtelij ken en redeloozen strijdlust te toonen, komt de praktijk der voorstanders van de ontwapening wel eenigszins in con flict met hun theorie en schaden zij ten slotte hun eigen zaak. Het nieuwe bezoldigingsbesluit. Naar het „Centrum" verneemt, zul len de bijlagen van het nieuwe Bezol digingsbesluit, welks verschijnen vóór 1 Januari a.s. kan verwacht worden, een .geheel ander karakter dragen dan de bijlagen B. B en C, van het thans nog geldend Bezoldigingsbesluit 1920. In het nieuwe Bezoldigingsbesluit zullen alleen minimum en maximum normen worden aangegeven voor enke le bepaalde groepen van ambtenaren. De salarissen voor de ambtenaren, die niet vallen onder de norm_ of kern salarissen, zullen nader worden gere geld bij afzonderlijke Koninklijke be sluiten voor de verschillende takken van dienst. voren en greep zijn pols. „Stel je voor, dat Naida in hef huis is, als het gebeurt Afark bleef zwijgen, maar zijn gelaat stond barsch en streng, HOOFDSTUK XXXVII. iNalda verliet het speelhuis met slechts een paar shillings in haar zak want zij had alles verloren, wat zij had meegebracht en ook wat Lang haar had geleend. Het was vier uur, toen zij het pension bereikte en zij was moe, zoo wel naar lichaam als naar geest, waar door zij dadelijk in slaap viel. Maar voor negen uur was zij weer wakker en zij kleedde zich onmiddellijk, want het was haar duidelijk, dat er dadelijk wat gedaan moest worden. Het was niet gemakkelijk om het ten voile te beseffen, dat zij geld noodig had en het gevoel was niet aangenaam. Daarom maakte zij haast haar Bank te bereiken om het ergste te hooren. De directeur ontving haar dadelijk, Zij merkte dat hij haar ernstig aankeek. „Heb ik nog eenig geld vroeg zij zenuwachtig. „U hebt hier nog maar heel weinig crediet slechts een paar pond. ik weet niets van uw andere middelen." „Ik heb u gegeven al wat ik bezat", zei zij wanhopig. „De effecten heb ik volgens uw in structie verzilverd. Ik vermoed, dat u heeft gespeeld. Het gaat mij niet aan, wat u met uw geld doet, mevrouw De normsalarissen zullen tot leid draad strekken.en de verdere salarissen zullen niet mogen uitgaan buiten de grenzen, voor de normsalarissen ge steld. De rijwielplaatjes voor 1925. Wij vernemen, dat de nieuwe belas tingplaatjes voor 1925 slechts geringe wijzigingen zuilen ondergaan. De vleu gels van het plaatje met de daarin ge maakte gaatjes blijven onveranderd en op denzelfden afstand van elkaar. Be neden- en bovenrand krijgen 'n eenigs zins ander beloop, terwijl ook de kleur van het metaal anders zal zijn dan die van het thans geldende belastingmerk. Zooals bereids bekend is geworden, werd de geraamde opbrengst van de belasting met ruim lJ/2 millioen gulden overtroffen. Dit cijfer is nog niet defi nitief en zal vermoedelijk nog eenige verhooging ondergaan, daar de post directeuren pas in het begin van deze maand hun verantwoording inzenden van de nog verkochte plaatjes. Het getal rijwielen kan dus in Nederland veilig op ruim V/2 millioen gesteld worden. De Christ. Gereformeerden en de politiek. Betreffende de vergadering, welke te Utrecht is gehouden door de leden van de Christ. Geref. Kerk. welke vergade ring een strikt huishoudelijk karajcter droeg, wordt nog 't volgende gemeld De bijeenkomst werd geleid door ds. H. Janssen, leger- en vjootpredikant in algemeenen dienst, die allereerst liet zingen Psalm 66 vers 1, vervolgens den 99en Psalm las en daarna voorging in gebed.De voorzitter wees er met nadruk op dat deze samenkomst geen kerke lijke vergadering was, maar een verga dering van Christelijk Gereformeerde kiezers. Ds. G. van der Zaal, de secre taris, bracht hierna verslag uit over het verhandelde in de vorige vergadering. Vervolgens las hij het rapport van be zwaren, ingediend bij het Centraal Co mité van Anti-Revolutionaire kiesveree- nigingen in Nederland en deed hij eeni ge mededeelingen omtrent het resultaar van het onderhoud, dat men met het Centraal Comité gehad heeft. In de middagvergadering, die even eens buitengewoon druk bezocht was, sprak minister Coiijn om de bezwaren, die in de Chr. Geici. kringen tegen de practische toepassing van de anti-rev. beginselen in de politiek bestaan, te bespreken en zoo mogelijk weg te ne men. Zijn uiteenzettingen werden met belangstelling gevolgd. Een achttal aanwezigen, speciaal predikanten, traden met den spreker in discussie. Zij stelden daarbij eenige vragen en verzochten op sommige pun ten nadere opheldering. De heer Coiijn slaagde er in eenige misvattingen wég te nemen. De bespre_ kingen droegen een gemoedelijk en in tiem karakter. Tot een bepaald be sluit kwam men niet wat ook niet de opzet was van deze bijeenkomst. Een douceurtje voor den Staat. Zooals men weet, was tijdens de te 's-Gravenhage gehouden internationale postzegel-tentoonstelling aldaar een tij delijk postkantoor ingericht ten gerieve van de bezoekers dier tentoonstelling. Aan dat postkantoor kon men o.m. ook postzegels koopen, zooals de spe ciale tentóonsteilingszegels van iO, 15 en 25 cent. de Indische postzegels en andere philatelistische merkwaardighe_ den, door onze posterijen uitgegeven. Deze verkoop nu heeft, naar „de Maasbode" meldt, voor den Staat het niet te versmaden voordeeltje opge- Lindsay. U zult u echter wel herinne ren, dat ik u gewaarschuwd heb." „Ik ben een dwaas geweest", zei zij kortaf. „Als gewoonlijk verstandig, als het te laat is. Maar ik kan mij niet voorstellen, dat u zich erg veel zorgen behoeft te maken. Uw man is rijk." „Ik moet dadelijk wat geld van mij zelf hebben", zei Naida. „ik bezit een landgoed in Devonshire White- ways." „Indien er geen hypotheek op is dan kunt u er een leening op sluiten of het verkoop en, als u wilt. Maar in dien u mij toestaat, u een raad te geven „Ik heb onmiddelijk geld noodig vandaag", zei zij beslist. „Dat kan gebeuren", antwoordde hij, „indien u de koopakten van het huis, waarover u spreekt wilt deponeeren". „Ik heb ze aan mijn man te bewaren gegeven." „Zonder die stukken kan er niets gedaan worden. Indien u in moeilijk heden verkeert, waarom neemt u uw man dan niet in uw vertrouwen Dat is verreweg het verstandigst." „Hoe groot is mijn crediet vroeg zjj. Hij kwam na een paar minuten te rug en zei, dat zij nog vijftien pond te goed had." „Daarop zal ik een wissel trekken", zei zij zenuwachtig, waarop hij haar een blanco cheque bracht, die zij in vulde, waarna haar het getd werd bracht van rond 54.000. Daaronder was de .geheele oplage van de speciale tentóonsteilingszegels ad 36.000 en voor 3000 van Indische postzegels. Internationaal Vrijhandelscongres. Op het Internationaal Vrijhandels congres, dat te Londen is gehouden, heeft prof. C. A. Verrijn Stuart betoogd dat internationale verplichtingen niet afgewikkeld kunnen worden door mid del van goud of goudvoorwaarden, doch slechts door middel van goederen en diensten. Prof. Verrijn Stuart noemde het een volstrekte dwaasheid om op hetzelfde oogenblik dat bijzondere internationale verplichtingen aan een debiteur-land worden opgelegd, aan de eenige mid delen om aan die verplichtingentte vol doen, groote belemmeringen in den weg worden gelegd. Hij gaf'ten slotte als zijn overtuiging te kennen, dat vrijhan del aan alle landen een bereikbaren grond van welstand zal verzekeren.ter wijl vrijhandel tegelijkertijd de beste garantie voor een blijvenden vrede is. Malversaties door gemeente ambtenaren. Burg. en Weth. van Hilversum heb ben aan Lwee ambtenaren, van wie de een bij publieke werken en de ander bij de gemeentereiniging werkzaam was, niet eervol ontslag verleend op grond van gepleegde malversaties. VLISSINGEN, 2 OCTOBER. De nieuwe dienstregeling op de spoorwegen. De nieuwe dienstregeling op de spoorwegen vangt Zondag 5 October aan. Volgens deze dienstregeling ver trekken de treinen van hier 5.45 (al leen 's Maandags), 5.59* 7.07*. 7.12 (alleen op Zon- en feestdagen) 9.02*, 11.35, 1.19, 3.58, 5.09 en 5.16 (mail- treinen alleen ie en 2e klasse), 6.49 en 7.22. De treinen konten aan 8.56*, 10.10 (alleen op Zon. en feestdagen), 11.03*, 12.50, 12.57 en 1.05 (mailtreinen alleen le en 2e klasse), 2.08, 3.58 (alleen Dinsdags), 6.14, 6.29*. 9.55 en 11.45. De met -een gemerkte treinen loc- pen niet op Zon-, en feestdagen. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Nieuw- straat alhier werden in de maand Sep tember 754 inlagen gedaan tot een be drag van 48.361 en 274 terugbetalin gen tot een bedrag van 47.768.32. Er werden in die maand 26 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaar ders steeg tot 4774 en hun tegoed tot 1.142.461.68. Ter lediging werden aangeboden 68 spaarbusje's. inhoudende 578.41 en met 3259 spaarzegels werd bespaard 163.21, welke bedragen op de spaar boekjes werden bijgeschreven. Een orgelconcert. Maandag 6 October, des avonds te kwart over acht, zal door den heer A. P. Varel een orgelconcert worden ge geven in de Groote Kerk. Scheepvaartberichten. Het motorschip „Wieringen" vertrok heden van hier naar Rotterdam. Het Engelsche stoomschip Inner- ton", komende van Antwerpen, is he den bij de Nollepiaat aan den grond gevaren en het Belgische stoomschip ,;Most", eveneens van Antwerpen ko mende, liep bij Dishoek aan den grond. verstrekt. iNalda keerde naar haar pension terug en toen was het, dat zij Olive opbelde. Daarna gebruikte zij de lunch en ging naar haar kamer, waar zij zich op bed wierp. Iets moest er gedaan worden en wel dadelijk, want vijftien pond zouden niet lang duren. Hoe zou zij in de toe komst leven. Allerlei dwaze plannen om in haar eigen levensonderhoud te voorzien, kwamen bij haar op, maar zij moest ze tenslotte alle verwerpen, daar ze onpractisch waren. Zij wist, dat Mark steeds bereid zou zijn, haar zoo veel geld te geven, als zij noodig heb ben mocht, maar zij zou liever van honger omkomen, dan naar hem te gaan. „Mijn ongeluk kan niet eeuwig du ren. Ik zal van avond gaan spelen", zei zij plotseling. Maar met vijftien pond zou de kans op geluk al heel klein zijn daarom verliet zij haar bed en liep naar het bijouterie-kistje. Gelukkig had haar va der haar een groot aantal kostbare ringen en sieraden gegeven en deze moesten een aanzienlijke som vertegen woordigen. Naida wist, dat er men- schen als lombardhouders bestonden, maar zij ha'd er niet het flauwste idee van, waar die te vinden waren of hoe die zaken gedaan moesten worden. Zou zij naar Olive gaan Neen,want zij begon haar te wantrouwen en toen herinnerde zij zich juffrouw Thornton, INGEZONDEN A1EDEDEELINGEN. De verzachtende, heelende en gene zende eigenschappen van Foster's Zalf verdrijven spoedig eczeem, huidschilve- ring en a|le jeukende huidziekten, in derdaad een probaat geneesmiddel. Per tube 1.6 Een jubileum. De heer L. Janse, machinist bij de Nederlandsche spoorwegen alhier, her dacht heden den dag waarop hij vóór 25 jaar bij dè Staatsspoorwegen in dienst trad. Gereformeerde Bond. De spreekbeurt van ds. Leenmans uit Delft voor den Gereformeerden Bond, in het Militair Tehuis alhier, wordt niet Vrijdag- maar Zaterdagavond gehou den. Een schoorsteenbrand. Gisteren is een schoorsteenbrand ontstaan in een pakhuis in de School straat, welke doorde politie gebluscht werd. De oorzaak was roetaanlading. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand September 1924. Brieven (binnenland) Blokhuis, ZwolleZeepfabr. „De Duif", Den Dolder Zijne ex. Minister van Marine, Den Haag N. N„ Rotterdam v. Reest, Schoten bij Haarlem C. Snoek, Breda; J. P. de Swart, Apeldoorn M. van Wees, Breskens. Briefkaarten (binnenland) T. Post, Appelscha J. Stecher, Amsterdam AL v. Zitert, Rotterdam. Brieven (buitenland): Ch. J. Duncan, London G. Pelzer, Detroit U.S.A. Briefkaarten (buitenland) C. Mud- de, Curacao Harvey, London. Een debatavond. Gisterenavond trad te Middelburg in het gebouw „Mercurius" voor de Da geraad op de heer J. Hoving als spre ker op, met als onderwerp „Geloof, ongeloof en misdaad". Spreker behan delde dit onderwerp naar aanleiding van het niet-goedkeuren door de regee ring der gewijzigde statuten van De Dageraad. Gedebatteerd werd door de heeren dr. J. P. Cannegieter en J. A. K. van Hasselt. Het debat, dat op hoog pei! stond, werd met volle aandacht door de drukbezochte vergadering tot het einde aangehoord. Een ernstig ongeluk. Gisterenavond had het 10-jarig zoon tje van W.. wonende aan den Noord- weg te Middelburg, de ook door ande de kinderen maar ai te dikwijls ge pleegde onvoorzichtigheid bij het hos pitaai'op de treeplank van de elect sche tram te springen. Vermoedt doordat hij een conducteur zag k< wilde de jongen afspringen,maar daarbij te vallen en werd doo laatsten wagen deerlijk aan het 1: beentje verwond. De knaap werd loopig in het hospitaal binnenge en na daar verbonden te zijn gasthuis vervoerd, waar h moest worden geamputeerd. Voor het tijdvak van 1 Oct: 1 October 1925 is wederom b, leeraar aan de Rijkslandbc schooi te Goes C. van Baak al Najaarszitting Prov. Stat Door Ged. Staten is de openi lr najaarszitting van de Provinciale Si fn van Zeeland bepaald op Dinsdag 25 November a.s.. des namiddags te 7% uur. die haar den vorigen avond haar adres had gegeven. Zij reed daar dus heen en was zoo gelukkig, het meisje thuis te treffen. „Kom binnen", riep Sylvia. „Ik ben bezig met mijn ontbijt, ik ben zooeven pas opgestaan. Dat is het ergste van 't chemin de fer 't verandert den mensch in een nachtvogel. Wilt u wat gebrui ken „Neen, dank u", antwoordde Naida. „Ik kom enkel raad vragen. Ik wil eenige van mijn juweelen verkoopen." Zij opende haar tasch en Sylvia slaakte een kreet van bewondering. „Zeldzaam prachtig. Denk er toch niet aan, dat te verkoopen. Het is veel beter het te beleenen uw man haalt het weer terug. Dat doen echtgenooten altijd." „Ik zou het liever verkoopen", zeide Naida koel. „Ik kan u een paar honderd leenen, als u dat wat kan helpen „Ik zou liever niet bedelen. Ik ben er niet zeker van, of ik het ooit zal kunnen terugbetalen." „Onzin. Ik waag het er op. U heeft mij een dienst bewezen, toen ik aan lager wal was. Indien u mij niet het zelfde voor u laat -doen,zal ik u eenvou dig haten." „Ik vind het niet prettig, iets van u aan te nemen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1