MissBlanche Meiibiltn MAANDAG 22 SEPTEMBER gemeentebestuur Ikrtasiiiil feuilleton binnenland CENTS Fautsuilles, sjn, enz. enz, VAN WESTEN sciie Maatschappij Stoomvaart. BEGROOTE ONDEUGD Stads= en Provincienieuws N0 224 V M'Qll t m uur. Tlli- i VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco fZbét geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- menten 17 cent, alles bij vooruitbetaling, ffinderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS vn 4 regels: 1.10; voor iedere JpI meer 26 centbij abonnement spe- S prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- Leen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij woraitbetaliog van 1—5 regels ƒ0.75, elke „gel meer 15 Cent. Familieberichten van 1—6 regels: ƒ1.70, itiere regel meer 26 cent. 1 VOOR DE NAGELATEN BETREKKINGEN VAN DE VERONGELUKTE VISSCHERS. Totaal vorige opgave ƒ35781.12 Door tussclienkomst van den heer A. v. d. Sande van 0. B16.40 J K., Koog a/d. Zaan - 2.50 Diaconie Ned. Herv. Gem., Rotterdam - 1. Totaal ƒ35801.02 -is goed adres het maken of aken van Uw RAAT 49. nr cn Vortiucr, Koop en VerkOty lingen en Dlepstaanvrageo, «u orultbetaling, var. 1-5 ttftll Ike regel meer 15 cent I tegen 1 October gemeub. EN SLAAPKAMER enken. Casteelstraat 111. DE PIANOLESSEN onder motto „Klavier- bureau Vliss. Courant". gevraagd een net DIENSTMEISJE. Cleine Markt 13. lein gezin wordt degelijk PENSION mder letters A. R., bureau rant". TE KOOP: rtrek, 2 FAUTEUILS, J (moquette) met SPIEGEL alles nieuw. Boulevard de Ruyter tv, TE KOOP uden MEUBLEMENTJE EGEL. .Valstraat 44. een MEISJE orgenuren. tureau Vliss. Courant TE KOOP SCHE SETTER oom. gen bureau „VlissnV nt". OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VL1SSINGEN op Vrijdag 26 September 1924, des namiddags 2 uur. 'i. Onderzoek van den geloofsbrief en installatie van Mejuffrouw J. H. Gasille als lid van den Raad ter voorziening in de vacature J. G. van Niftrik Jr., die als zoodanig ontslag heeft genomen. II. Mededeelingen. III. Over te leggen, stukken. IV. Benoemingen, van wethouders a. ter voorziening in de vacature van den heer M. Laernoes b. idem van den heer J. G. van Nif trik Jr. en c. idem van den heer W. L. Hu son. V. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de raadsbesluiten betref- lende de vestiging van de O. U.L.O. school, de school A voor O. L. O. en het beschikbaar stellen van schoolloka len aan de vereeniging tot bevordering vinChr. lager onderwijs. 2. Idem tot het verhoogen van den doothet Burgerlijk Armbestuur te be talen kosten voor de verpleging van R.-K.patiënten in het St. Jozef zieken- Itais, met wijziging van het desbetref fende raadsbesluit. 3 Schrijven van Burg. ert Weth. be- teffehde de toekenning van presentie gelden aan de leden van het Burgerlijk Armbestuur. 4. Voorstel van Burg. err Weth. tot vaststelling van een instructie voor den chirurg van het Gasthuis. 5. Idem tot toekenning van een sub sidie van 1000 aan de afdeeling Viis- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Na een ongesteldheid waarbij de rooker zich alle genotmid delen heeft moeten, ontzeggen, is het eerste wat hij vraagt Geef MI] maar :T BOVENHUIS, k No. 43, is met Novem- - Middelb. - Rotterdam .engelegen plaatsen- VAN PASSAGIERS- DEREN EN VEE. HUM w ember 22 23 24 J25 mabien te bekomen- N.V. Transport- en ïï/rvfln G. V 0«i ebr Erven G. VOS, EENHOORN, Tf-S I OOSTERHOUT W-LI BUITENHEK ld-1 F Vertaald door Mevrouw I- P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 53) - „Dan is Olive een leugenaarster Het wordt mij nu duidelijk, dat zij een dubbel spel speelde." „ik heb haar nooit vertrouwd", zei Lindsay en 'hij klemde zijn lippen vast °P elkaar. h uk" !?Ch Z0U )e 'haar b'ina getrouwd "ebben", vervolgde mevrouw Fortes- „en dit is haar wraak, omdat je het niet deed." Op dat oogenblik naderde Olive Delaire hen. „Ik ben juist klaar met pakken. Mark, een lach6* °ns 'erug vroe§ ziJ met ,"N«n. Ik ga met de volgende böot W mevrouw Fortescue", ant- I w°ordde hij koel. "n - we zu"en santen gaan." l... denk ik niet", was 't antwoord. I en nl ^'-n® 'an(?zaam naar het bureatt snelt? Zl)n vraaS hoorde hij, dat hij fet ri "aar *-or|den 'kon 'komen door J dair uauto naar Calais te gaan en I auto H?," „00t te nemen- Hij bestelde de I 3,^ dadelijk jegelen uw reistasch en ik zal maat- --oKar-p nem<;n, opdat uw zwaardere Kunt ?aar Boulogne wordt gezonden. B^oeghij IZ 1?" minutin klaar zijn aan mevrouw Fortescue. Olive sin-gen van „Het Groene Kruis" voor de benoeming van een tweede verpleegster. 6. Idem tot het toekennen van 721.07 aan het R.-K. parochiaal kerkbestuur voor het aanschaffen van schoolmeube- len en Teermiddelen ten behoeve van de R.-K. scholen. 7. idem tot verkoop van 141 M". bouwgrond, gelegen aan de Badhuis straat, a ƒ20.aan Joh. Loois q.q. 8. Idem tot het in, gebruik afstaan van een gedeelte van het van het Rijk in erfpacht verkregen terrein nabij de Marinehaven, aan het departement van "oorlog. 9. Idem tot wijziging van het raads besluit waarbij een stukje grond aan de Wijnbergsche kade werd verhuurd aan de firma B. Stofkoper Co. voor het hebben van een walhuisje. De Koningin naar de manoeuvres. De Koningin gaat Woensdagavond, 7 uur 43 min. per trein van 's-Graven- hage over Rotterdam en Eindhoven naar America aankomst aldaar 10 uur 50 min. In den trein wordt overnacht. Vrijdagmiddag 1 uur 57 nam. gaatiH.M. van America over Eindhoven naar Til burg aankomst aldaar 3 uur 50 min. vertrek 6 uur 25 min. over Den Bosch en Arnhem naar Het Loo aankomst aldaar 9 uur 15 min. Overgang van zomer- in zonnetijd. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft aan de gemeen tebesturen verzocht de tijd-aanwijzing op de openbare klokken met ingang van 5 October des morgens te drie uur weder in overeenstemming te brengen met de tijdregeiing van den middelba ren zonnetijd in Amsterdam, d.i. twee uur 's morgens. Toezicht op loterijen. De minister van justitie heeft opnieuw de aandacht der burgemeesters doen vestigen op de noodzakelijkheid van nauwkeurig en streng toezicht op de naleving der voorwaarden, gesteld bij vergunningen, door H. M. de Koningin tot 't aanleggen van loterijen verleend. De minister heeft met name het oog op het gemeentelijk bij elke vergunning gesteld voorschrift betreffende het per centage van de nominale waarde der geplaatste loten, dat voor het doel der loterij moet worden aangewend, en het verbod van aankoop van prijzen en premies bij leden van het bestuur. Arbeidstijd personeel in openbaren dienst. De Nederiandsche Federatieve Bond van Personeel in Openbaren Dienst heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt geprotesteerd, dat, „na de wijziging van de Arbeids wet van 45 op 48 uur per week, de re geering steeds doorgaat om de bepalin_ gen omtrent den arbeidstijd te verslech teren. „Na de verslechtering van de Ar beidswet heeft de bij algemeenen maat regel van bestuur toegelaten overschrij. ding reeds tot veel langeren arbeidstijd hier en daar geleid, zoodat zelfs voor continu-arbeid een 56-urige werkweek kon worden toegestaan. Nu stelt de regeering voor, dit bij wijziging van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen definitief te regelen." Adressante dringt ten slotte erop aan, deze nieuwe verslechtering niet door te voeren, maar in plaats daarvan negeerde hij geheel. „Mark, wat heb ik gedaan vroeg deze zacht. „ik wensch niet meer met u te spre ken en ik ben er zeker van, dat mijn vrouw dat ook niet wil", antwoordde hij en weer liep hij weg. „Wat is er gebeurd.Waarom spreekt hij zoo tegen mij vroeg Olive aan mevrouw For-escue. „Deedt ge niet beter, dat aan uw eigen geweten te vragen zei de oudere vrouw. „Je bent mij ook te veel." „'Ge durft met mij niet te twisten", antwoordde Olive. „Ik weet te veel." „Gij, arm schepsel. Denkt ge, dat ik bang ben voor iemand als gi.j. ik ben van plan den heer Lindsay te volgen. Vaarwel." Mevrouw Fortescue ging naar haat- kamer en toen zij weer beneden kwant, stond de auto gereed zij vertrokken dadelijk. Gelukkig was de zee kalm en hadden zij een aangenamen overtocht. Maar geen van beiden voelde zich'tot spreken gestemd. Mark was werkelijk ongerust en zou geen rust hebben, voordat hij Nalda weer in zijn rirmen -hield. „Weet gij waar zij is vroeg hij plotseling. „Ja", antwoordde de andere. „Maar het is volkomen nutteloos, er naar te vragen. Zij is in veilige handen en er is geen enkele reden om je te kwellen. A propos, je verlangt er nog steeds naar, dat ik die speelplaats opgeef „Natuurlijk, en mijn aanbod is nog de 42-urige werkweek voor het continu bedrijf vast te stellen. De pensioenactie van het spoorweg personeel. Op het petitionnement voor een spoe dige totstandkoming van de nieuwe pensioenregeling van het spoorwegper soneel zijn bijna 26.000 handteekenin- gen verzameld. -Dit komt vrijwel overeen met het totaal aantal leden van de Nederiand sche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, den Bond van Ambtena ren in dienst bij de Nederl. Spoorwegen en den Neutralen Bond van Spoorweg personeel, van welke organisaties het petitionnement uitging. De resultaten van deze pensioenactie zullen den minister van waterstaat, op een door hem te bepalen datum, wor den aangeboden door een delegatie uit de hoofdbesturen der drie genoemde vakbonden. Anti-oorlogdemonstraties. Gisteren werden in verschillende plaatsen van ons land anti-oorlogsde monstraties gehouden. Te 's-Gravenhage werd o.a. het woord gevoerd door den heer F. M.Wi- baut, die er op wees hoe 6 maanden ge leden in de internationale politiek een groote verwarring heerschte, hoe er nog geen sprake van was, -dat de Roer bezetting zou worden opgegeven en dat voor de grootste machthebbers de Vol kenbond niet in de grootste achting bleek te staan. Zes maanden later is de Volken-bond te Genève onder de be langstelling der geheele menschheid bijeengekometn. Npg is de internatio nale ontwapening er niet, doch wan neer de teeltenen niet bedriegen, zei spr., dan zal er een regeling komen, die den oorlog -door verplichte arbitra ge vrijwel onmogelijk zal maken. Ontzaglijke moeilijkheden zijn nog te overwinnen voor -een dergelijke rege ling is tot stand gekomen, maar in- ieder geval is het een stap in de richting der ontwapening. Spr. schetste vervolgens hoe MacDonald en Herriot door hun optreden dit hebben mogelijk gemaakt en stelde daartegenover het optreden van ons land nu weer bij de Troonrede. Te midden van het ontzaglijk gebeu ren te Genève kondigde de Nederiand sche regeering de Vlootwet aan. Zij doet precies het tegenovergestelde van de vredesidee te versterken. Met veel poeha komt ons landje met zijn Vloot wet aan, waarover spr. scherpe critiek deed hooren. Het volk, aldus spr., moet Ruijs en zijn regeering aan het verstand bren gen, dat de vloot niet gebouwd moet worden. Een regeering, die niet anders dan in deze groote tijden, zoo besloot spr., met 'n vlootwet weet aan te ko nten, dient met schade en schande te worden weggejaagd. Te Amsterdam werd de meeting bij gewoond door ruim 20.0000 personen. Verschillende sprekers voerden het woord, die vurige redevoeringen hiel den voor den vrede en tegen den oorlog. Soidatenrelletjes. Onder de militairen te Ede heeft Vrijdag de grootste opgewondenheid geheerscht. Er hebben vechtpartijen plaats gehad, waartegen de militaire politie met kracht moest optreden. In den omtrek van de kazerne scholen groote groepen soldaten samen, die door de officieren tot kalmte werden aangespoord. Op het kazerneterrein zijn lantaarns vernield. van kracht." „Dan neem ik het aan en ik zal een d'oor en door achtenswaardig lid van de maatschappij worden. Natuurlijk zul je er niet tegen hebben, dat ik nu en dan een spelletje cbemin de fer speel vroeg zij met een guitigen lach. ,,'U bent oud genoeg, om te doen wat u wilt", zei hij. „Dat is niet heel complimenteus.Nog een ding moet ik je vragen. Toen ik Nalda vertelde, dat ik haar moeder was, wendde zij zich met walging van mij af. Het was, om wat ik vertelde van Fortescue en de scheiding. Maar ik heb het kind lief, en als ik haar liefde kan winnen, zult ge er dan tegen hebben, dat ik haar af en toe eens zie Ik weet, dat ik veel vraag van een man als gij zijt, maar ik zal haar geen kwaad doen. ik geloof te mogen zeggen, dat ik in den grond geen slechte vrouw ben." „Ik weet zeker, -dat gij het niet zijt", antwoordde hij hartelijk. „Wat Nalda betreft, ik zal er mij niet in mengen zij kan doen, wat zij wil." „Je wordt wijzer." „Ik zal haar niet verbieden chemin de fer te speien, maar ik zal er voor zorgen, mei haar mee te gaan. Natuur lijk sluit dat in, dat ik er mijn zetel aan geef, maar dat komt er niet op aan. Ik heb liever de liefde van mijn vrouw, dan een benoeming tot eerste minister." „Mark, je gaat vooruit. Je bent niet half zoo verwaand als je geweest bent". „Dank u. Ik kan zeggen, dat ik u ook met andere oogen aanzie." Een soldaat van de militaire politie is in den rug gestoken. De dader is niet bekend. De getroffen soldaat is met een mes gestoken en toen, hij door een troep militairen werd aangevallen, door de politie, die de aanvallers met den gum mistok -uiteendreef, ontzet. Op het kazerne-terrein, waar de rel letjes plaats vonden, hadden de militai ren behalve de lantaarns ook de ruiten vernield van de barak der militaire po litie. De oorzaak van de ontstemming wordt toegeschreven aan de ontstane antipathie der soldaten tegen de mili taire politie. Uit de metaalindustrie. Met ingang van Zaterdag is het 40 man sterk personeel van de Metaal- warenfabriek der firma Gebr. van Naa- ren te Apeldoorn ontslag aangezegd. Aanleiding is een verschil van meening tusschen de directie en het bestuur #an den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, over de invoering van de 48-urige .werkweek in plaats van de thans gel dende 53-urige bovendien waren nog enkele grieven van het personeel naar voren gebracht. De directie was van meening, dat het personeel met eventueele grieven zich direct tot haar had kunnen wenden en wilde de 53-urige werkweek niet laten varen. Tot ji. Woensdag kon het per soneel schriftelijk opgeven of men on der de bestaande voorwaarden aan het werk wenschte te blijven, anders volgde ontslag. Enkelen hebben .van deze ge legenheid gebruik gemaakt, zoodat voorloopig met beperkt personeel de arbeid kan worden voortgezet. De Nederiandsche scheepsbouw. De directeur der Seed Shipping Cy. te Newcastle, zeide'te Jarrow, naar aanleiding van ode beschuldiging van gebrek aan patriotisme wegens het la ten bouwen van drie schepen in Neder land en de bewering, als zouden de Hollanders slechte schepen bouwen, dat een -der bedoelde schepen een tweede reis had volbracht. Hij noodigde een vooraanstaand scheepsbouwer in Enge- ISnd tot inspectie uit en deze beschreef het schip als eep der fraaiste welke hij ooit gezien had. De bouw in Nederland had een besparing van 11.000 ge bracht en de schepen overtroffen alle verwachtingen. VLISSINGEN, 22 SEPTEMBER. De verbetering van de haven te Vlissingen. Het „Vad." heeft in een hoofdartikel onder het opschrift „Minister contra parlement" nog eens een uitvoerige uit eenzetting gegeven over de wijze waar op de minister van waterstaat handelt ten opzichte van de werken tot verbe tering van de haven te Vlissingen. De minister heeft bij de behandeling van zijn begrooling in de Eerste Kamer verklaard, dat hij zijn best zou doen om te voldoen aan den wensch van de Tweede Kamer, uitgedrukt in een motie welke werd aangenomen met 70 tegen 3 stemmen, dat de uitvoering van de werken tot verbetering van de haven te Vlissingen op den oorspronkelijk voor genomen voet regelmatig zal worden voortgezet. Inderdaad is in staatsrechterlijken zin, een door de Tweede Kamer aange nomen motie niet meer dan een wensch. De minister kan ze naast zich neerleg- „Dat is voldoende. Als we niet op passen, zullen we ons nog aan bewon dering voor elkaar vergapen", ant woordde zij luchtig. Dien avond was Mark op het punt op een laat uur den maaltijd te gaan gebruiken, toen hij aan de telefoon werd geroepen. „Ik heb vanavond niet veel pleizier in mijn eigen gezelschap. Neem mij mee naar de restauratie Ritz om te sotipeeren." Het was mevrouw Fortescue, die sprak en hoe vreemd het ook was, Mark begroette het plan met vreugde hij merkte, dat hij van deze vrouw be gon te houden, wier reputatie niet van de beste was. Van een ding was hij zeker dat zij lang zoo slecht niet was als zij werd afgeteekend. Bovendien was zij de eenige vrouw, met wie hij over Nalda kon spreken. Hij wist niet, dat zij meer dan moe was en er verre de voorkeur aan gegeven zou hebben, om naar bed te gaan, Maar mevrouw Fortescue begreep, hoe zijn gemoeds toestand was en zij was besloten hem door haar gezelschap te kalmeeren, tot dat hij naar Nald^i kon gaan. HOOFDSTUK XXXIII. De „Val'kyrie" zette rechtstreeks 'koers naar Weymouth en lady Shaiton besloot daar een paar dagen te biijven. Nalda bracht het grootste deel van den tijd in haar kajuit d.oor zij was weinig geneigd om te praten ja, zij was ziek naar lichaam en geest. Maar toen zij voor anker lagen, vermande zij zich INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. gen. Maar practisch gesproken is zoo'n, motie, vooral een met zoo groote meer derheid aangenomen motie, meer dan een wensch, want een Kamer, die zich zelf respecteert, laat geen minister aan het bewind, die aan zulk een motie niet meer waarde hecht dan aan een vodje papier. Wij moeten echter betwijfelen of het den minister ernst was met die belofte om zijn best te zullen doen, want hij gaf tegelijk in de Eerste Kamer te kennen, dat hij niet aan de toekomst van de ha ven van Vlissingen geloofde. Wij staan dus voor het geval, dat als het den mi nister wèl ernst was met zijn belofte, de zaak nog veel bedenkelijker voor hem werd, want dan zou hij zijn best doen om een werk van ettelijke millioenen uit te voeren, waarin hij geen heil ziet, de Tweede Kamer heeft met de aanneming van de motie-Van der Voort van Zijp zoo goed als de heele pers achter zich gehad. De minister heeft het verder aangedurfd van de 8 ton op de begroo ting voor 1924 oorspronkelijk aange vraagd om met het hoofdwerk, den kademuur te beginnen, 7 ton te schrap pen, thans onder hef voorwendsel, dat eerst aan het oordeel van de Rijkscom missie voor werkverruiming moest on derworpen, worden, of het maken van den kademuur wel groote waarde had als werkverschaffing. Terwijl het ma ken daarvan bijna enkel grond- en metselwerk is en dus bij uitstek werk verschaffing. Maar dat voorwendsel werd: weer losgelaten, en op 6 Maart 1924 legde de minister in de Tweede Kamer de verklaring af, dat hij binnen kort in den ministerraad een voorstel aanhangig zou maken voor een supple- foire begrooting voor de havenverbe tering te Vlissingen. Maar op 19 Juni kwam eindelijk het woord uit zijn. mond, waarmee hij had moeten beginnen Toen verklaarde hij, dat hij persoonlijk een tegenstander was van de havenverbetering van Vlis singen. Waarom is ons niet duidelijk, want er is een communis opinio over het groote landsbelang dat de verbete ring van de haven van Vlissingen is, juist zooals de kalanisatie van de Maas. Het lijkt wel, aldus schrijft het Haag- sche blad, of deze minister zoo zijn liefde aan Limburg verpand heeft, dat het overige van het land daardoor met stiefmoederlijke bedeeling wordt afge scheept. en kwam op het dek. „Mijn arm kind je ziet er in het ge heel niet goed uit", zei mevrouw Shai ton deelnemend. „Ik wilde u zien zei Nalda. „Ik geloof dat ik naar Londen moest gaan. U bent heel vriendelijk voor mij ge weest en „Onzin. Ik ben van plan, je aa,n boord te houden, totdat je weer geheel in orde bent. De zeewind zal spoedig weer kleur op je wangen brengen." „Ik voel me zoo rampzalig ik heb geen kracht en ..Mijn kamenier vertelt mij, dat ge in het geheel niet eet. Ge hebt eenige op wekking noodig ik geloof, dat i'k en kele menschen zal teiegrafeeren, om hier te komen. Dat zal een eind maken aan je moedeloosheid." „Noodig als je blieft voor mij nie mand uit. i'k zou veel liever alleen zijn", zei Nalda haastig. „'Hoe is het met de kleeren „Ik kan de mijne niet laten komen. Ik zal naar Weymouth gaan zijn daar goede winkels „Laat ons gaan kijken, ik zal je hel pen kiezen", antwoordde Lady Shaiton, die veel hield van boodschappen doen. Nalda slaagde er in, te krijgen wat zij noodig Ihad het uitstapje deed haar goed, want zij scheen opgewekter. Dien avond dineerde zij in den salon met Lady Shaiton. Sir Frederick was aan land gegaan naar de jachtclub. Spoedig na den maaltijd ging Nalda onder het een of ander excuus naar haar hut. „Dit 'kan ik niet langer uithouden, ik moet naar Londen gaan", zei zij heftig. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1