if.D.Q USS1NI0 M|S5BL.ANCHE ZATERDAG 6 Eerste Blad >CURSUS 62e Jaargang imiriastrr DNIGKOER Stoomvaart. Met volle kracht. FEUILLETON [DE GROOTE ONDEUGD Brieven uit de Hofstad Beursbeschouwïngen -avond COURANT Entree rAE¥35«Q 3c-Wo0[ Djt nummer bestaat uit 2 bladen i.s., van 3-5 ur at© zaaS*^ rs zeer populair, dank zij haar Liivere samenstelling. Hnnr en Verbaar, Koop en vertoe; I jledlngen en Dienstaatmagea, eat I vooruitbetaling, van 1-5 regcl«| elke regel meer 15 cent nkomende iLAGERSKNECHT Adres DE HAMER, Hen-| 40. gd tegen half September \MER, SLAAPKAMER n en slaapkamer 1 persoon,! ruik van keuken, voor l| waarschijnlijk langer onder No. 950, bureau] ourant": ich aan jongmensch, in heil oma boekhouden, voor heil )UDEN VAN BOEKEN len van andere adminislr- -kzaamheden in de avonö-J even onder letters D. A| Vliss. Courant". d gevraagd een aankomend! MEISJE. De Ruyterstraat 7 (t,0'| en- Middelb. - Rotterdamj ichengeiegen plaatsen. 'R VAN PASSAG^5 EDEREN EN VEE y Miifl. ptember T ln "l1, 6 Er mogen voor enkelen onzer nog eenige vrije dagen tegoed zijn, verre weg de meesten van ons hebben hun vacantietijd voor dit jaar achter den rug Er is gereisd en genoten, de opge spaarde reispenningen zijn verbruikt, we hebben de kleine wereld in de om geving onzer woonplaats bezocht, of hebben de groote wereld wat verder doorreisd en onze schreden ook over de vaderlandsche grenzen doen gaan, om het even, we zijn thans weder bin nen de muren van huis of kantoor terug gekeerd en hebben de dagelijksche taak hervat. Het is uit met de tijdelijke ge neugten, met de schóone vergezichten, met de weelde van eens volkomen naar lichaam en geest het stof der eindelooze lyslommeringen van zich af ie schud- S De ijzeren wet van den arbeid voor ^standhouding van individu en sa- ,5Fleving eischt ons weder op. Hoe staan wij tegenover die hervat-' i. vjg onzer dagelijksche plichten Ver- 1 itMlleird uiteraard. Immers al naar j slang van den aard van eik afzonder lijk' zullen wij het houweel van den ar beid weder opbeuren en neer doen ko- ./■rpn op het aambeeld waarop wij onze ■r 'ensplichten omsmeden tot levensge- Tvïn en -onderhoud. Niet iegelijk is het gegeven, het werktuig zijner krachten met juistheid te hanteeren. De een doet met veel minder inspanning vaak het .dubbele van den ander en In 's levens wedloop blijven de laatsten dan ook ten achter. Dan zijn er almede velen, die „liever lui dan moe" huldigen. Dat lizijn, gelijk de volksuitdrukking het zoo karakteristiek uitdrukt de lijntrekkers, jft/leent niet dat terwille van het gemeen zame van het woord, de „lijntrekkers" slechts zouden voorkomen in de rijen cnzer maatschappelijke „gemeenza- men", daar waar men zich aan een zoogenaamd hoog standpunt minder te buiten gaat. Geenszins, want de tragen en luien, die eigenlijk leven van de overvloedige werkkracht van anderen, men komt ze tegen tot op de hoogste sporten der maatschappelijke ladder. Zij zijn het die eigenlijk nooit genoeg vacantie hebben gehad, die nimmer zich verzadigd konden gevoelen en altoos weer om „meer'' roepen. Zij voorzeker zullen de dagtaak met weinig nieuwen lust hervatten na hun vacantietijd, lust en energie-benemers als zij zijn voor anderen. Waar de wereld het van hebben moet dat zijn die anderen. Dat zijn de, ge lukkig nog ver in de meerderheid zijnde nenschen, die dankbaar voor de geno- ten rust den arbeid er des te meer om ingezonden mededeelïngen. 8 9 gil formatien te bekomen: I N.V. Transport w h. Erven G. VOo, jureB. EENHOORN,Td'Ji jW. v. OOSTERHOUT T«1 jj Gebr. BUITENHEK Wat er ook gebeuren moge, de eisch van een verstandig Roolter blijft immer Geef MIJ maar Vertaald door Mevrouw ill P. WESSELINKVAN ROSSUM. I4!) be spelers waren bijna alien Engel- schen van de nietsdoende klasse het I vertrek was er geheel mee gevuld. «Wij zullen op een plaats moeten wachten. Of zoudt u liever baccarat spelen fluisterde Shalton. I-. «Neen, ik geef de voorkeur aan che- fmi" de ter", antwoordde zij. Maar het duurde niet lang, of twee [spelers vertrokken en Shalton nam 1 "aast Natda plaats. «We zuilen vanavond niet tegen el- ar spelen. Ik herken hier een paar die bereid zijn voor elk bedrag •'«difómeeren. Ik vermoed, dat we ons Tuseeren zullen." HS tt Van p'an het hee' kalm aan' te j'uTp antwoordde zij. hen? werteelijk hield Nalda zich gedu- Izii «f een poos aan tlaar v°ornemen, en I.Mth er 'n een beetle te winnen. kranL ^venaIs vroeger miste zij de 2'c'1 te verzetten zoodra de ver- nS kwam om te spelen en recta- Ne zij banken van groote bedragen. heb i n hier c4lectu,es aannemen aan en! m'in gold verloren", vroeg zij 'm t°n. uó'rd!en',fr nloe4 Keld °P tefel gelegd en. Maar ik kan u zooveel geven,' waardeeren en hem met des te vuriger ijver om hervatten. Hen aan den herno men arbeid te zien terugkeeren, is het aanschouwen van wat de hoogste der menschelijke vreugden uitmaakt het geluk in onzen arbeid te vinden. Het moet een volk, het moet de maatschap pij voorspoedig gaan, wier leden de ware vreugde in het werk hunner han den, in den arbeid van hun geest zoe ken en vinden. En dan dien arbeid ver richten met volle kracht Het tijdstip van den afloop van den vacantietijd valt ditmaal samen met het tijdstip, waarop de wereld buiten de engere grenzen van ons persoonlijk bestaan aleven eens een nieuw begin van arbeid maakt. De jarenlang slee- pend gehouden en traag verloopen na- oorlogsche periode heeft een einde ge nomen. Met deOvereenkomst van Lon den mag worden verwacht, dat voor goed gebroken is met een tijdperk, dat door zijn alle samenwerking tusschen de voormalige vijanden onmogelijk ma kende achterdocht en heimelijk verzet, elke poging de wereld terug te voeren naar herstel en welvaart, al van te vo ren onmogelijk maakte, al die jaren door welke verliepen sedert de wape nen zijn neergelegd. Van nu af, het mag met redelijk vertrouwen worden ge zegd, zullen over en weer de handen ineen geslagen kunnen worden, om met vereende krachten aan het werk van het Europee'sch herstel te tijgen. Echter wij weten, dat ook die op bouw van de door de oorlogsjaren ver woeste, van de door de vredesjaren wel verre van herwonnen welvaart, zal stuiten op de verschillende wijzen, waarop individuen en volken hun ge meenschapsplichten opvatten.Ook hier bij zullen we ervaren, hoe er volijverï- gen en „lijntrekkers" zullen zijn, waar van de eersten met onverdroten ar- beidslust het groote werk van opbouw en herstel ter hand nemen, onderwijl de tweeden liefst zoo veel en zoo lang mo gelijk voordeelen trekken van anderer arbeid. Want het gaat weliswaar in de eerste instantie om hetgeen de drie grootste Europeesche mogendheden doen, maar, waarmede en hoe, de an dere aan het herstellingswerk mede- arbeiden is ongetwijfeld eveneens een belangrijke factor in het opbouwproces. Dat er moeilijkheden zullen komen, die even onverwacht als groot zijn, nie mand die de mogelijkheid daarvan ont kent. Om ze te overwinnen is, als bij alles, slechts dit eener artsenijmiddel het doeltreffendst wat ge nastreeft, doet het niet lauw en flauw, niet dra lend of krachteloos, maar doet het met al uw energie, doet het met voile kracht Zij dit dan het devies, waaronder^elk onzer afzonderlijk, en wij allen tezamen het belangrijke nieuwe tijdperk van onzen arbeid ingaan Koninginnedag. Op Koninginnedag is het voor het eerst na vele jaren parade geweest. Het is te begrijpen dat vele duizenden Ha genaars zich hebben opgemaakt om dit ouderwetsche schouwspel, waarover altijd zeer vele fantastische verhalen als u verlangt. Hoeveel „Vijf honderd, als 't u belieft." „Hier zijn ze. U zult later we! een cheque schrijven. Misschien zal het niet noodig zijn", zei hij met een glimlach. Shalton en Olive wonnen voortdurend maar Nalda bleef verliezen en spoedig werd het noodig, weer geld te leenen. „U kunt precies krijgen, wat u noo dig hebt. Maar ik zou het niet prettig vinden, dat u meer verloor, dan u kunt lijden", fluisterde hij, terwijl hij haar nog vijfhonderd pond gaf. Maar het geluk bleef haar ontwijken en zij verloor gestadig tot haar laatste bank, die zij tot zes honderd pond had opgevoerd. „Zal ik mijn bank overgeven vroeg zij Shalton. „Doe, zooals u wilt. Maar u heeft geen geluk vanavond." En zoo gat zij haar bank over en tot- haar verdriet won die eenigen tijd, „Ik zou een klein fortuin gemaakt hebben, als ik ze had gehouden", zeide zij met een zucht. „Ja, het was jammer. Maar iets heeft u terug van uw verliezen. Als het geluk tegen is, dan is het veel beter aan den veiligen kant te blijven." Shalton ging met haar mede tot aan het hotel, en Nalda drong er op aan, dat hij zou wachten, totdat zij haar cheque had geschreven. „Ik ben u vijftien honderd pond schuldig. Hier zijn vijf honderd in bank biljetten en ik zal u een cheque geven voor de duizend. Ik moet wat geld over mitsgaders vele „moppen" de rondte doen, weer eens te aanschouwen.Waar- schijnlijk zal het niet aan de verwach tingen hebben voldaan. Voor zeer velen is misschien een fraaie illusie verloren gegaan, want laten we het maar rond uit zeggen het was een poovere ver tooning. In de eerste plaats al was de omvang van de parade zeer gering en het imponeerende van de grootte was dus aanstonds verloren. Maar dat was niet het voornaamste. Wat het meest trof was het afwezig zijn van al dat gene dat cachet, kleur en fleur placht te geven aan'een parade. Het goud geschitter, het pluim-gewuif ontbrak. En dan de parade-pas Ook die is verdwenen. De parade was nu niet veel meer dan een gymnastiek-uitvoering in costuum. En dan die costuums Er was van alles te vinden, een compleet mu seum van de kleuren en soorten die de laatste vijf en twintig jaren zijn voor geschreven. Men kan nu eens goed zien wat een hopelooze verwarring dat is geworden. Niet minder dan zes kleuren van uniformen telden wij en stellig een dozijn soorten van snit en mode. Er stond' een groepje officieren bijeen, waarschijnlijk niet meer actief-dienend, en het leek alsof er een vergadering van bioscoop-portiers bijeen was in hun uniformen 1 Neen, de parade is geen parade meer. Ze is zoodanig veranderd en ver soberd, dat het eenigszins verbluffende en overweldigende dat voor duizenden de attractie placht te zijn er geheel en al af is. We willen niet zeggen dat het geheel sjofel was, maar dat het iets van vergulde armoede had vergeleken bij hetgeen vroeger een parade placht te zijn, is wel zeker. Voor de reputatie van het leger zal men wijs doen met dit schouwspel niet meer te herhalen. Het fascineerende is er af en daarmede vervalt dus het eigenlijke karakter. Trouwens de stemming van het publiek is in de laatste jaren zoozeer veranderd dat het misschien met het oog daarop ook maar beter is wanneer men deze militaire vertooning achterwege Iaat. De militaire politie bad ditmaal de taak om het terrein af te zetten. Ze 'oieek voor die taak allerminst berekend te zijn en geen flauwe notie te hebben van het werk dat zij had te doen. Ze had natuurlijk de verge'ijking te door staan met de Haagsche politie die in dit opzicht zeer getraind is. Die vergeiij_ king kon ze niet in de verste verte doorstaan. Het was in één woord on handig, zoo- als ze optrad en men zal wijs doen dit werk voortaan aan de politie over te laten. We nemen het de militaire politie niet kwalijk dat zij te kort schoot maar van bijzonder talent getuigde haar optreden niet. Overigens is de Koninginnedag vrij onbelangrijk geweest. De scholen en de kantoren waren gesloten zoodat er nu eenmaal veel mensehen op de been konden zijn en gelet op het minder goe de weer was het aardig druk. 's Avonds was er overal verlichting en dat trekt altijd. Echter was het reeds vroeg in den avond heel stil in de stad, hetgeen wij voor een deel moeten wijten aan de vrees der kijkers dat zij later geen nlaats in de trams naar huis krijgen. Daarom gaan velen maar tijdig huis waarts. Volksfeesten schijnen tot het verleden te behooren. Daarvoor is de animo niet meer voldoende op te wekken. Wel doet zich dit eigenaardige verschijnsel voor dat in de diverse wijken der siad op meer of minder groote schaal feest jes op touw worden gezet. Misschien wijst dit er op dat Den Haag te groot is geworden voor één volksfeest en dat als gevolg daarvan de stad uiteen valt houden, om me te kunnen redden!" „Mag ik u met de auto na het dejeu ner komen halen vroeg hij en Nalda nam de uitnoodiging aan. Toen Nalda in haar slaapkamer was, kwam Olive bij haar. „Ik heb een goeden avond gehad. Ik heb meer dan twee honderd pond ge wonnen", zeide zij. „Dat doet mij veel genoegen." „Wat ik zeggen wil, vind je het wel verstandig zoo veel in gezelschap van Shalton te zijn Le Touciuet is een afschuwelijke plaats, wat babbelen be treft. Ik ben er zeker van, dat Mark er ontstemd over zou zijn." „Olive, ik zou het heel prettig vinden ais je je met je eigen zaken zoudt wil len bemoeien." „Ik zeg het alleen voor je bestwil", antwoordde de andere. Olive had de opmerking gemaakt in de hoop, dat Nalda er geen acht op zou slaan en het feit, dat het Lindsay zou ontstemmen haar nog meer Shaltons gezelschap zou doen zoeken. „Goeden nacht, lieve", zeide zij. „Ik hoop. dat je morgenavond meer geluk zult hebben." Ofschoon het laat was, begon Nalda niet zich te ontkleeden, maar ging in een leunstoel zitten, en dacht na over de gebeurtenissen van de laatste dagen. Ondanks haar toorn tegen Mark was" haar verlangen naar hem groot, en zij begon zich af te vragen, of zij niet dwaas had gehandeld, door heen te gaan. in kleine dorpen die een min of meer sterk ontwikkeld saamhoorigheidsge- voe! hebben. De groote feesten worden te veel van boven-af georganiseerd en de kleinere autoriteiten worden daar door uitgeschakeld. Het zijn de winke liers die gemeenschappelijke feestjes organiseeren met een etalagewedstrijd als uitgangspunt. Wij zagen dezer da gen een dergelijk feestje in één der straten en werkelijk 't was heel aardig. De 31e Augustus is ten slotte voor velen de dag waarop zij zeer hopen omdat de traditioneeie lintjesregen dan neerdaalt. Voor zeer velen een dag van blijde verrassing, voor nog meer een dag van teleurstelling. Hoe men die AKKER'S f KLOOSTERBALSEM f beroemd wrijf middel i bij rheumatiek,spit, i spierverrekkingen^ en stramheid beide op één dag kan doormaken, valt uit het volgende te leeren, een histori sche gebeurtenis van den 31n Augustus. Een ambtenaar in de subalterne ran gen leefde in blijde hoop op den 31en. Ten vorigen jare had zijn collega, gelijk in rang en jaren de ridderorde van Oranje-Nassau ontvangen en thans was a! zijn hoop gevestigd omdat het nu stellig wel zijn beurt was In den loop van den dag waarop de lange lijst ge publiceerd pleegt te worden, wordt ge woonlijk voor den gedecoreerde het groote feit wel bekend. En zoo werd dan onze vriend 's morgens verblijd met de mededeeling dat hij „er bij" was. Groote vreugde In minder dan géén tijd. was een lintje gehaald en het sierde reeds aanstonds het knoopsgat. Aan feli.citaties geen gebrek. 's Middags verschijnen de kranten met de otfioieele lijst. Natuurlijk wenschte de gedecoreerde de emotie te onder gaan dat zijn naam in de lange lijst prijkte. Hij zoekt iri 'zemiwachtige'haast maar vindt zijn naam niet. Anderen hel pen zoeken, doch zonder resultaat Zou nu heusch de krant juist zijn naam ver geten hebben De krant is middelerwijl in handen gekomen van één der klerken die rustig de lijst doorsnuffelt en plotse ling uitroept hier staat-ie De ont spanning is groot Allen grijpen naar het blad en zien inderdaad ter plaatse v/aar de klerk wijst, den naam staan. Maar toen Grooter teleurstelling was nauwelijks denkbaar. De onderscheiding was niet een ridderorde, maar slechts een eere medaille in zilver Het keurige lintje dat reeds eenige uren prijkte, waarnaar de gelukkige drager reeds honderdmaal zijn blik had geworpen, moest weer verdwijnen. De man had zóó een jaar lang in de vaste overtuiging geleefd dat het een ridder kruis zou zijn dat het niet in zijn hoofd was opgekomen dat het iets anders kon zijn. Slechter dag heeft wellicht nooit iemand gehad. Het geval heeft zich ver_ leden jaar afgespeeld, maar niemand heeft ooit het „blikje" van den teleurge stelde in diens knoopsgat zien prijken. Hij is er stil van geworden en wie weet hoe hij dit jaar de lijst heeft bekeken. De man was ditmaal met vacantie. EIBER. „Hij weet niet, waar ik ben en ik heb hem geen enkele kans gegeven", pre velde zij opgewonden. Misschien had hij op ditzelfde oogen- blik spijt over den brief, dien hij had geschreven en ais dat zoo was, had hij geen middel om haar te schrijven, want zij had geen adres achter gelaten. „ik zal hem schrijven", zeide zij bij zich zelf. „Dat is niet meer dan billijk." En daarom ging zij aan tafel zitten, maar gedurende geruimen tijd kon zij niet tot een besluit komen, wat zij hem zou zeggen. „Lieve Mark", schreef zij eindelijk. „Ik ben naar hier gegaan, maar voel mij heel eenzaam. Misschien hebben wij dom gehandeld. Maar ik ben er zeker vanj dat je liefde nog even sterk is als de mijne. Als ik dat niet meer zou mo gen gelooven, zou ik de meest rampza lige vrouw in de wereld zijn. Wil je mij als je blieft telegrafeeren, als je dezen ontvangt Je liefhebbende vrouw NALDA." Zij adresseerde haar brief naar hun woning in Londen en schreef er op „Belangrijk en spoed" en haar hart was lichter, nu zij dit gedaan had. Haar slaap was gezond en zonder droomen, en het was laat, toen zij wakker werd en zag, dat Olive naast haar bed stond. „Het is bijna tijd om te gaan lunchen. Sta je niet op Olive keek toevallig naar de tafel en zag den brief liggen werktuigelijk trad zij naderbij, om hei adres te lezen. De uitvoering der Dawes- plannen De toestand in de Ver. Staten. Vermindering der Spoörwegontvangsten. De acjiturendag in Duitschland. Beduidende koersstijging in aand. H. V. AFinancieele praktijken in de oude Donau- monarchie. De moeilijkheden der Nederlandsche Industrie. Het succes der nieuwe Indische Leening. Bij het sluiten der vorige beursweek bestond er nog onzekerheid ten aanzien van de houding der Duitsch-Nationalen inzake de Dawes-wetten, waarover de Rijksdag moest beslissen, we hadden toen echter reeds goede hoop, dat die wetten zouden worden aangenomen, Wat dan ook is geschied, zij het met een overschot van slechts enkele stem men. De effectenbeurs ging echter Zaterdag met vacantie en bleef tot Dinsdag gesloten, zoodat de uitwerking der belangrijke beslissing hier niet kon worden waargenomen. De Amerikaan- sche markt bleef er blijkens de koersen vrij ongevoelig voor en toen hier Dins dag de beurs werd heropend was er van een haussebeweging geen sprake, ook al was het merkbaar dat men met meer vertrouwen de ontwikkeling der politieke en economische verhoudingen tegemoet ziet. De uitvoering der Da- wes-plannen schijnt thans een vrij voorspoedig verloop te hebben, blijkens de berichten welke er omtrent de uit te ge\«en Duitsche leening inkomen. Nog' altijd verkeert men ten aanzien van de leeningsvoorwaarden in het onzekere. Vermoedelijk zal het rentetype tusschen 7 en 8 7 liggen en zal er van de leening 100 millioen in de Unie worden aan geboden, welk bedrag dan voor grondstoffenaankoop zal kunnen wor den gebezigd, met het óog waarop men ook aan de New-Yorksche beurs met betrekking tot de industrieele bedrijvig heid hoopvol gestemd is. Hoezeer overigens de economische toestand in de Vereenigde Staten achteruit gegaan is, blijkt duidelijk uit de ontvangstcijfers der Spoorwegen sinds Maart zijn de ontvangsten voortdurend verminderd in vergelijking met de overeenkomstige maanden van verleden jaar en wel wat de netto's betreft met achtereenvolgens 2.47 9.24 24.07 en voor Juni met 18.07 Over laatstgenoemde maand bedroegen de netto-ontvangsten 23 millioen minder dan een jaar geleden. De netto's van alle spoorwegen beliepen in de maand Juni jl. IOU/2 millioen tegen 124 millioen in die maand van 1923, maar zijn toch nog belangrijk hooger dan die van Juni 1922 en 1913. Waar thans de toestan den in de Westelijke staten beginnen op te klaren wegens de betere prijzen, welke voor de granen worden gemaakt, is het niet uitgesloten dat de ontvang sten der spoorwegen straks weer de opgaande lijn volgen. Men meent in de industrie ook teekenen van- redres te zien. De spoorwegen doen weer meer dere bestellingen zoodat de staalfabrie ken hier en daar hoogovens heropenen en men verwacht dat de Steeltrust haar capaciteit weer tot 60 zal hebben kunnen opvoeren. Ook al is het belang van ons publiek bij Amerikaansche Shares niet groot meer, optimisme aan de New-Yorksche beurs blijft altijd aanstekelijk werken en men is daarom ook hier de nieuwe week met meer vertrouwen begonnen. Dat Duitschland den eersten termijn van 20 mill, goud- „Mag ik hier een woordje op papier krabbelen Ik moet een boodschap aan mijn dienstmeisje sturen." Het briefje was spoedig geschreven en zij hield het in de hand, toen zij ops'tond. „Ik zal het op de post gaan doen. Zal ik die van jou meenemen vroeg zij als terloops. „Dat zou ik heel prettig vinden. Met een paar minuten ben ik bij je." Olive ging niet regelrecht naar bene den, maar bracht een bezoek aap haar slaapkamer, waar hij den brief van Nalda opensneed. „Dat dacht ik wel", zei zij boos aardig. En er werd maar één brief in de brie venbus gedaan. HOOFDSTUK XXVI. Toen Mark Lindsay den brief van Nalda las, die in de bibliotheek van Brisqombe Court op hem wachtte, werd zijn gelaat norsch en streng. „Zij heeft het gewaagd mij te tarten", prevelde hij, maar de eerste oogenblik- ken drong het toch niet tot hem door, dat zij hem verlaten had. Hij las den brief nog eens door, en het was of een gevoel van afgrijzen hem beving, toen hij begreep, dat zij op een scheiding voor goed aanstuurde. „Ik moet haar dadelijk opzoeken. Waar zou zij heen zijn gegaan." Het lag in zijn aard onmiddellijk te handelen en daarom reed hij dadelijk naar het huis van de Shaltons en vroeg

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1