ï^fo 201 62e Jaargang; 1924s- DINSDAG 26 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON DE GROOTE ONDEUGD BINNENLAND IN EEN OOGENBLIK KLAAR PTMA1ZENA INCSCHE ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2 20 per drie maanden. Franco Sïor het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van j4 regels 1.10 voor iedere ,eeel meer 26 centbij abonnement spe- Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- rfineen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke reSel meer 15 Cent Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. VOOR DE NAGELATEN BETREKKINGEN VAN DE VERONGELUKTE VISSCHERS. Vorige opgave 30080.78 Collecte Propaganda-avond van de Amsterd. afd. der C. N. W. B- 40.50 Rotterdamsch Nieuwsblad", nagekomen giften - 5.50 A T., Oud-Beierland - 2.50 C. P.'R-. Soerabava - 10. H. B., Rotterdam - 3.50 Totaal ƒ30142.78- INGEKOMEN GIFTEN ADMINISTRATIE „VLISSINGSCHE COURANT". Reeds ontvangen 1703.65 - 10.— - 2.50 W. V. G. V. Totaal ƒ1716.15 VOOR HET GEZIN VAN HET SLACHT OFFER BRAND NEDPAM. Reeds ontvangen 72. A. M., Soerabaya - 1.90 Totaal 73.90 Meerdere giften zullen door ons dankbaar werden aanvaard en in ons blad worden verantwoord. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 29 Augustus 1924, des namiddags te 2 uur. I. Mededeelingen. II. Ingekomen stukken. III. Te benbemen 1. Een raadscommissie ad hoe, ten einde een onderzoek in te stellen naar de salarissen en loonen van de ambte naren en werklieden der gemeente. 2. Het tijdeliik personeel aan de Hoo- gere Handelsschool weder voor het tijd vak van 1 September 1924 t/m 31 Augustus 1925. 3. Het tijdelijk personeel aan de Han- delsiierhalingsschool weder voor het tijdvak van 1 September 1924 t/m 31 Augustus 1925. 4. Tot tijdelijk leeraar aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs, voor het tijdvak van 1 September 1924 t/in 31 Augustus 1925. De aanbevelingen luiden (Zie voor stel). Tot definitief leeraar in de natuur kunde, met ingang van 1 September 1924 t/m 31 Augustus 1925. De aanbevelingen luiden (Zie voor stel). Tot definitief leeraar in de natuur kunde, met ingang van 1 September 1924 den heer J. Spuyman en tot defi nitief leeraar in het handteekenen den heer D. Wagemaker, beide heeren zijn tijdelijk aan de school verbonden. IV. Te behandelen punten. 1. Voorstel van Burg. en Weth. tof Vertaald door Mevrouw I. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 32) ■•De hartstocht van het spel heeft haar leven vernietigd. Nalda, moet dat geen waarschuwing voor je zijn „I'k weet niet, waarover je spreekt. Verklaar je als je blief." Mark had heel wat meer gezegd, dan hij van plan was, en hij was ontstemd over zichzelf, want hij jvenschtc niet, dat zij (e weten komen zou, dat me vrouw Fortescüe haar moeder was. Daarom zweeg -hij. „Speelde mijn moeder Speelt zij nog "Laten wij er maar niet meer over spreken." "Ken je mijn moeder Waar is zij -Je doet beter naar bed te gaan Je z'et er moe uit." „Leeft mijn moeder onder een ande- len daam of noemt zij zich Gilchrist "Nalda, laten wij opnieuw beginnen, k houd werkelijk van je en ik heb mij oigduk'kig gevoeld. Ik had met je en 8erms aan wereldkennis reke- t»h m.oeten houden. Ik erken, dat ik al te hard geweest ben." Het waren de eerste vriendelijke tranl die hii sPra'k, en zij brachten tranen m haar oogen. gevoeld" 'k heb m'j 200 ramPzal'S aankoop van zijkanten aan den Vlis- singschen watergang en den Hoogeweg voor 0.25 per M'. 2. idem tot het geven van den naam van Bakkersdorplaan aan den weg tus- schen den Vrijdomweg en den Koude- kerkschen straatweg. 3. Idem tot het maken van een trap naar het strand aan den Boulevard De Ruyter en den Boulevard Bankert. 4. Idem tot het overdragen van de huurovereenkomst met A. M. Kuypers Co. aan de Firma B. Stofkoper Co. van een stuk grond aan de Wijnberg- sche Kade, voor het hebben van een walhuisje. 5. Idem tot het goedkeuren van de rekening der Zeemans- en Visschers- beurs over 1923 en van de Gezond- heidscommisie. 6. Idem tot het voorloopig vaststellen van de rekening der gemeente over 1923. 7. Idem tot het handhaven van den aanslag in de zakelijke belasting op het bedrijf over 1924 van de Ned. Spoorwe gen wegens de werkplaats alhier, naar aanleiding van het bezwaarschrift'. 8. idem tot het vernietigen van den aanslag in de zakelijke bedrijfsbelasting van het R. Kafh. Parochiaal Arm- en Weesbestuur wegens het St. Joseph- Ziekenhuis, naar aanleiding van het be zwaarschrift. 9. Idem betreffende het verzoekschrift van M. Teerling, oud-leeraar aan de Zeevaartschool. 10. Motie van de raadsfractie der S. D. A. P. betreffende de houding van de wethouders M. Laernoes en W. L. Huson inzake punt 4 der overeenkomst aangegaan vóór de wethoudersbenoe ming. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge artikel 44, tweede lid van het Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat bij beschikking van den Minister van Oor log, d.d. 20 Augustus 1924. no. 230 V, aan Hendrik Cornelis Gerardus Piera, ingeschre vene voor den dienstplicht, lichting 1922 uit deze gemeente, met ingang van' 2 Oc tober 1924, voor den tijd van twee jaren vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap is verleend. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, eik der overige voor deze gemeente ingeschreven personen, of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Vlissingen, 26 Augustus 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De rijwielbelasting. Naar ,,de Standaard" verneemt, over treft het aantal rijwielen het oorsponke- lijk geschatte aantal van één millioen aanmerkelijk en heeft de Rijksmunt op dracht gekregen voor den aanmaak van een tweede millioen rijwielplaatjes. Militaire bezuiniging. De „Standaard" geeft toe dat groote besparing op de militaire uitgaven mo gelijk zou zijn. De grootste besparing zal moeten worden verkregen op het beroepspersoneel. In de begrooting voor 1924 is daar voor uitgetrokken ongeveer 18)4 „Wel, ik ben zoo hard geweest, ik had je toch lief Maar ik dacht aan het leven, dat voor'ons lag. Ik voelde, dat ik moest toonen, dat ik de meester was en (Dit eene woord verkilde haar hart en zij stond snel op. „Goeden nacht m'eester", zeide zij spottend en zij snelde de kamer uit, voordat hij haar kon tegenhouden. HOOFDSTUK XXI. Nalda was bang, dat Mark haar mocht volgen, en daarom sloeg zij, zoodra zij haar kamer had bereikt, de deur hard dicht en sloot ze. Maar gedu rende eenigen tijd vernam zij niets, daarna hoorde zij eenige beweging in zijn kleedkamer, waarop zij tot het be sluit kwam, dat hij naar bed was ge gaan. Zij was uitgeput naar lichaam en geest en spoedig viel zij in een diepen slaap, die duurde totdat het dienstmeis je met thee kwam. „ik zal mij dadelijk kleeden ik heb nog wat te doen, voordat wij naar Briscombe gaan", zei zij en even over negen uur was zij bij den directeur van haar Bank en gaf zij hem haar instruc ties omtrent het realiseeren van eenige barer geldswaardige papieren. „U wilt mij wel vergunnen de hoop uit te spreken, dat u niet weer heeft gespeeld zei hij bescheiden. „Bent u gewoon hen, die u hier be zoeken te vragen, waarvoor zij geld noodig hebben vroeg zij koel. De directeur had de beste bedoelin gen gehad toen hij sprak, maar hij wii- millioen aan traktementen enz. en 13% millioen aan pensioenen e.d., te zamén 32(4 millioen. Hieruit volgt reeds dadelijk, dat door een inkrimping van het beroepsperso neel tot op één derde a één vierde van de tegenwoordige sterkte, als men deze 'over de geheele linie doorzet, een enor me besparing is te verkrijgen. Van de 18(4 millioen traktementen van het tegenwoordige stelsel zijn er 12(4 bestemd voor het beroepsperso neel bij de wapens en 6 voor het overi ge. Aannemende, dat de laatste tot 3 millioen kunnen worden teruggebracht, terwijl de 12(4 millioen, door de be perking van het kader bij de wapens zullen dalen tot 3(4 millioen, kan men de traktementen van al het beroepsper soneel in het nieuwe stelsel op f 6(4 millioen stellen, waarbij dan hoogstens 3(4 miliioen aan pensioenen behoort. Saam derhalve 'hoogstens 10 millioen tegenover de ruim 32 van thans. Alleen uit dezen hoofde valt dus een besparing van ruim 22 millioen te be cijferen. Voorts wijst het blad nog de volgen de 'bezuinigingsmogelijkheden aan vermindering van de paardensterkte afschaffing van de vóóroefeningen bij den vrijwilligen landstorm afschaffing van de opleidingen van beroepskader opheffing van de militaire gymnastiek- en sportschool intrekking van premie voor reëngagement opheffing van den plaatselijken staf beperking van den geneeskundigen dienst beperking van de administratie en intendance bespa ring op magazijndienst van intendance en artillerie, en op bewakingskosten fortificatiën beperking burgerwerkiie- den beperking geniedienst, onder houdskosten, enzoovoorts gevolgen van de concentratie in de legering be perking op reis- en verblijfkosten, op kosten van verplaatsingen van personen en goederen, porto's en telegrammen opheffing van inspecties, vesting-com mando Holland enz. Het blad acht verder bezuiniging op de marine mogelijk tot een bedrag waardoor alles tezamen de beide mili taire begrootingen van 95 op 60 milli oen kunnen dalen, of, om heel veilig te gaan, op 65 millioen. Publieke vermakelijkheden te Amsterdam. Alle openbare vermakelijkheden too nen den laatsten tijd een teruggang aan, wat uit de officieele cijfers blijkt. De bioscopen werden gedurende het 2e kwartaal van dit jaar bezocht door 1.332.406 tegen 1.485.878 in 1923 de schouwburgen door 205.377 en 210.733 bezoekers variété's, sport enz. resp. 780.007 en 1.065.749 tentoonstellin gen 194.402 en 253.885. Totaal in het tweede 'kwartaal van dit jaar 2.512.192 tegen 3.076.245 in 1923, een verminde ring dus van 564.058 bezoekers of ge middeld ruim 6000 per dag. Patrimonium". Verschenen is de agenda van de 41e algemeene vergadering van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium", 24 en 25 September a.s. te Leeuwarden in hotel „Amicitia" te houden. De zittin gen zullen gehouden worden Woens dags van 14 uur en 's avonds van 7 10 uur en Donderdags van 912 uur en van 14 uur. In de eerste zitting komen de jaar verslagen em de verkiezingen aan de orde. in de avondvergadering zal dr. K. Dijk, Geref. predikant te 's-Gravenha- de zich niet beleedigd toonen over het bitse antwoord en zweeg dus. „Het spijt mij", zei zij impulsief, „maar ik voel mij vanmorgen wat gejaagd." „Ik vraag niet uit nieuwsgierigheid, maar ik zal niets meer zeggen." „Ik denk, dat ik nu voorgoed ophoud met spelen. Wij staan op het punt naar Briscombe te gaan", zei zij opgewekt. „ik ben heel blij, dat te hooren." Toen Nalda thuis kwam, wachtte Mark op thee en zijn groote reisauto stond voor de deur. „Ik hoop, dat ik je niet heb laten wachten. Ik heb mij gehaast zooveel als ik maar-kon", zei zij verontschuldigend. „Heb je je zaken behoorlijk kunnen regelen Zoo niet „Alles is geregeld dank je.'' Zij stapten in de auto en toen zij plaats namen, zagen zij elkaar een oogenblik aan. „Het is een prachtige dag", zeide zij zenuwachtig. „(Dat is het", antwoordde hij opge ruimd daarna zwegen zij. Weldra hadden zij Londen achter zich, en de auto versnelde zijn vaart, hoewel hij niet sneller ging dan de ver ordening toeliet. „Ik ben zoo blij, .dat ik Londen uit kom", zei Nalda zacht. Hij keek haar snel aan en zij bloosde even. „Ik ook, Nalda heb je mij wat te zeggen „Er zijn veel dingen, die ik graag zou zeggen maar de -moed ontbreekt mij. ge, refereeren over „Het sociaal gezag op grond van Gods Woord", terwijl de heer J. N. van Munster van Arnhem, het rapport der commissie, inzake het verkrijgen vam contact met de corpora ties voor inwendige zending, nader zal toelichten. Donderdagsmorgens zal oud-minis ter mr. S. de Vries Czn., van Den Haag, refereeren over „inflatie", terwijl 's middags het rapport inzake de Chr. Besturenbonden zal behandeld worden. Tevens komen aan de orde niet min der dan 25 door diverse afdeelingen in gediende voorstellen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. is het volgende voorstel aan -den gemeenteraad ge daan Wij hebben de eer uwe vergadering hierbij ter voorloopige vaststelling aan te bieden de rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1923, sluitende in ontvangst met 2.308.026.34(4 en in uitgaaf met „2.122.394.09 alzoo met een batig slot van f 185.632.25(4 Een verantwoording van Burg. en Weth. en een ontwerp-raadsbesluit worden eveneens overgelegd. De buitengewone uitgaven bedroe gen in 1923 a. Verbouw openbare scholen 1.088.30 b. Aanleg begraafplaats -25.747.99 c. Aankoop garage Badhuisstr. - 4.298.37' d. Aankoop voormalig beurs gebouw -10.614.18 e. Aankoop van huizen - 993.60 f. Aankoop perceel Droogdok O.Z. no. 8 - 15.538.50 g. Aanleg van trottoirs - 1.090.98 Samen ƒ59.371.92' Te vermeerderen met het na- deelig verschil tusschen de buitengewone inkomsten en uitgaven over 1921, hetwelk nog door leeningsgeid ge dekt moet worden -16.183.95 Totaal ƒ75.555.87' De buitengewone, inkomsten bedroegen in 1923 a. Uitkeering door het grondbedrijf ter vermindering van de tegenover de waar de van den grond staande gemeentelijke schuld in verband met de ie 5-jaarlijk- sche schatting der gronden 76.466.89 b. Uitkeering door het grond bedrijf wegens voordeelig saldo der rekening van bui tengewone inkomsten en uitgaven van dat bedrijf over 1923 - 31.760.78 Totaal 108.227.67 Te verminderen met de bui tengewone uitgaven - 75.555.87' Blijft 32.671.79» welk bedrag in mindering komt op een te sluiten geidteening. Het batig slot van den gewonen dienst bedraagt dus 185.632.25' ƒ32.671.79' 152.960.46. Uit het volgende globale overzicht moge blijken, op welke wijze dit batig slot is ontstaan OntvangstenMeer. Minder Schoolgelden handeis- herhaiingsonderwijs 2000 Opcenten op de per- soneele belasting - 4.000 Opcenten op de divi dend- en tant. bel. - 3000 Plaatselijke inkomsten belasting - 106.000 Verhaal van pensioens bijdragen - 2.000 Zou je met een ding niet tevreden kun nen zijn Mark, ik heb je lief." Haar stem beefde en -hij nam haar hand in de zijne. „Ik ben een kleine dwaas geweest", vervolgde zij. ,,£n ik ben ruw geweest." „Ik heb je lief, Mark." „Ik aanbid je, Nalda. Wij hebben bei den een ellendigen tijd achter den rug. Laten wij alles vergeven. Laat ons terug gaan tot onze wittebroodsweken. Ik was de gelukkigste man ter wereld." Hij sloeg zijn arm om haar heen en hij voelde, dat zij beefde, toen hij haar dichter tegen zich aandrukte. „Wij waren beiden heel koppig en trotsoh maar wij zullen er niet meer over spreken", fluisterde hij. „Neen, laten wij alleen gelukkig zijn. Laat ik je nog één ding zeggen. Mark, ik zal alles doen, wat je vraagt, maar probeer nooit mij te dwingen dat maakt mij gewoonweg krankzinnig." „Ik begrijp het, lieve Nalda, ik zou je graag een kus geven." Zij wendde haar gelaat naar hem toe en hun lippen ontmoetten elkaar in een langen kus. „Neen, niet meer de chauffeur kan ons zien", zei zij haastig. Maar zij glimlachte nu tevreden en haar hand bleef in de zijne rusten. Het was zoo'n groote vreugde te weten, dat Mark haar nog lief had en dat de slag boom weggenomen was.Liefde stroom de naar haar hart en zij voelde, dat zij moest beproeven excuses te maken. „Mark, ik heb spijt, dat ik je onge iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Behalve dat Honig's Maizena het fijnste en smakelijkste is voor de bereiding1 van tal van gerechten, heeft zij ook het voordeel spoedig gereed te zijn. Met water of melk aangemengdb ehoeft hetslechts een oogenblik te koken en is dan geheel gaar. Let op de sluitzegels met Bijenkorf. Vergoeding van andere gemeenten ingevolge art. 25 der Nijverheids- onderwijswet - 4.000 Rente van uitgezet kas geld - 9.500 Aanvulling der bijdrage van het Rijk in de kos ten van het lager on derwijs - 4000 Teruggaaf kosten her stelling straten enz. - 20.000 Teruggaaf door het grondbedrijf van de rente en aflossing van' diverse leeningen-19000 Voordeelig saldo van het woningbedrijf - 2.000 Vérkoop van roerende goederen - 3.500 Bijdrage van het Rijk ingevolge de Woning wet - 2000 Idem idem in de kosten der werkverschaffing - 9.000 Verschillende ontvang sten - 29.000 Samen ƒ189.000 30000 Af - 30.000 Blijft meer ƒ159.000 UitgavenAleer Minder Onderhoud enz. van het gemeentehuis 5.500 Verkiezingen - 2000 Jaarwedden inspecteurs en agenten van politie - 4000 Straatverlichting - 3.000 Gemeentereimging - 3000 Jaarwedden opzichters - 2.000 Onderhoud van wegen - 11.000 Onderhoud van riolen - 2.000 Werken voor derden - 15.000 Onderhoud van oever verdedigingen- 6000 Nadeelig saldo groente veiling - 3.000 Bijdragen aan andere gemeenten in de kos ten van gymnasia r 3.000 Onderhoud gebouwen middelbaar onderwijs - 3000 Idem lager onderwijs - 4000 Aanschaffing en onder houd van meubelen la ger onderwijs - 3000 Verlichting, verwarming enz. scholen lager on derwijs - 3000 Vergoeding bijzonder onderwijs (art. 101) - 4000 hoorzaam geweest ben", zei zij bevend. „Wjj zullen niet langer over het ver leden spreken, wij hebben de toekomst voor ons." „En het tegenwoordige. Ik ben zoo gelukkig." En toen zij Briscombe hadden bereikt en alleen waren, sloeg zij haar armen om zijn hals en weende deerniswek kend. In afgebroken woorden beproefde zij een verklaring te geven, maar hij kon niet luisteren en sloot haar lippen met vurige kussen. „Ik heb jou en jij hebt mij lief dat is alles, waar ik om geef", zei hij met ongewone aandoening. Het overige van den dag bleven zij dicht bij elkaar en beiden deden hun best om de herinnering aan de laatste weken uit te wisschen. Maar harde woorden kunnen niet in een oogenblik vergeten worden en bei den beseften, dat alles nooit weer zoo kon worden, als 'het geweest was. Hun liefde mocht in sterkte toenemen, toch zou de vrees altijd blijven dat wat was geweest, terugkeeren mocht. Maar nu konden zij elkaar weer toonen hoe lief zij elkander hadden en ieder begreep, wat hij gemist had. Een paar maal beproefde Nalda een. toespeling te maken op wat hen onge lukkig had gemaakt, maar telkens hield hij haar met beslistheid tegen. Toen zij echter na het diner dioht bij elkaar za ten, voelde zij zich gedrongen hem over wat haar geest bezig hield te onder vragen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1