25 rulte s^l een GOEDE foto wssatï, 23 AUGUSTUS JUU een ongeluk. UUU voet of oog. 1UU een duim. 1UU "Eerste Blad sensationeel. CORN5 HENNiNG 62e Jaargang li 8.35 'fis fatssliappii w ïteonrari jjipdiïniB F. Ml DE VELDE Irjalstraal 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekenino 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen enn'"'ns do°" qnn1 *ïfrld" ""Iflfl MissBlanche Beursbeschouwingen FEUILLETON DE GROOTE ONDEUGD -Nol99 8.07 9.17 OR AUTO's EN7|K Augustus g 8.37 8.33 O E N D A Dagelijks hm des avonds i Zaterdag- en Zt lederen avond Zaterdag- en Zond^ Jpannia. j 6.308 uur. s^ïïr,'.- l atinée 8—1' van 3.30—5 3d •30 uur. Solisten-co„ J I Justus. Solisten-c, Britannia, 8|/2 uur ^h7-®rk8H| n Zondag van 3J4^. I pera- en Sdistensjfl onderdags. Soirée F kapel Maandag- en S" In 8—11.30 uur. [22 uur Matinée. evard Evertsen. dag en Zondag Mali 30 uur. Donderdag en Zont 11.30 uur. Woensdag, Vrijdag joirée-dansanle van van 3.30—5.30 uur Tl I Boulevard Evertsen. J sdag Soirée Dansantt Iuup en Verhanr, Koop cn Vcrk«j I ilngen en Dienstaanvragen, tai I orultbetaling, van !-5regtIi| 'Ike regel meer 15 cenl lANGEBODEN >ten LINNENKAST voor Jnvoudig, degelijk FOR- 1— prima VULKACHEL ^eikenhouten DRESSOIR leepersoons ijzeren LE01- MATRAS en VEERDi M— Te bezichtigen -l? vier uur Badhuisstr^ [ellen). TE KOOP jang 1.60 M., breed 95 cH l lang 1 M., breed 75 dij fellamypark 54. f-slaapkamer in een gezin zonde] [een beroepspension) ureau „Vliss. Courant" [gemeubileerde :n slaapkamer li der letters O.M., bur® I ant". aangeboden een "inedenhuis tand, 40.per maand. I ;en Kasteelstraat 111 :en jongen )or fiets en winkelwerk. I tusschen 7—6 uur, Noordstraat 70. October een nette baker Idres bureau „Vlissing-1 ee nette )stgangers bevragen bureau Courant". tegen 1 September een I ienstbode lam. melden Nieuwstr. 85. uwelijk der tegenwoor- ':e ERKVROUW •or Woensdag, Vrijdag (halve dag), fen bureau „Vlissing- I .raagd aankomend lAKKERSBEDfENDEV reau „Vliss. Courant"- Middelb.-Rotterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS SREN EN VEE. V. Mi |T.K 9 8 Lstus r. HU. Ir.n. iw 8 Ltiai t« bekomen: N.V. Transport- m ff Ervan G. VOS, IS. EENHOORN, T«l.»f OOSTEBHOUT, T«L J»> BDITllNHEK, Til. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reel. 52 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 75 ct. elke regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener ilj) aa Polis, zijn GRATIS verze- |§if If 1 kerd tegen ongelukken voor: luUU gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. 1 I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. pit nummer bestaat uit 2 bladen Voor de lezers van ons blad is het geen geheim, dat in den laatsten tijd in toenemende male sensationeele proces sen aan de orde van den dag zijn. In hoeverre de crimineele statistieken van de laatste jaren op een zekere afname der criminaliteit wijzen, laten we dit maal buiten beschouwing zeker in middels is, dat er allerminst gebrek- is aan geruchtmakende misdaden in de wereld, en waarvan ais betrouwbaar orgaan van wat er aan belangrijks ge schiedt, de vaderlandsche pers dan ook regelmatig gewag maakt. En dan moet het een ieder opvailen, hoe daarbij me nigmaal van beestachtige wreedheid, afschuwelijke degeneratie en mensch- onteerende dingen sprake is. Het heeft vaak dan wel den schijn alsof een menschenleven in de oogen van sommi gen als niets geldt en hoe de een den ander doodmaakt als gold het de een voudigste zaak ter wereld en als ware het niet veel meer dan het doodslaan van een of ander schadelijk of lastig insekt. Sedert kor) trekt in de wereld de weerzinwekkende strafzaak der twee nog zeer jeugdige Amerikaansche jon gelingen de aandacht, die eigenlijk „voor de aardigheid" een dertienjarig millionairskind vermoord hebben. Het is duidelijk, dat deze opzienbarende zaak een kolfje naar de hand is der Amerikaansche bladen, die echter hier bij niets anders doen, dan het publiek precies voorzetten, wat het hebben wil zoo uitvoerig mogelijk te worden ingelicht omtrent alles wat deze straf zaak tot een „cause célèbre" maakt. Hierbij wordt niet alleen van de meest volledige persverslagen gebruik ge maakt om de nieuwsgierigheid van het publiek te bevredigen, maar ook de draadlooze telefonie is daarbij in dienst gesteld, zoodat honderdduizenden in den Iande op hun gemak als het ware ingezonden mepedeelingen. Het is een uitgemaakte zaak, dat ieder Rooker, die waar voor zijn geld wii hebben, uit sluitend zegt Geef MIJ maar getuige kunnen zijn van ai hetgeen in de gerechtszaal verhandeld wordt. Blijkbaar echter is deze, de instinkten van het Amerikaansche publiek aan zettende wijze van reportage zelfs velen Amerikanen, die anders in dit opzicht voor geen klein geruchtje vervaard zijn, al te sterk en zijn inzonderheid tal van rechtsgeleerden zich komen verzetten tegen een verspreiding van het verhandelde op een wijze die haar zonder eenige beperking toegankelijk maakt voor tallooze jonge Acmerikanen. Het bederf van moreelen aard, dat daardoor in jeugdige gemoederen kan ontstaan, behoeft ongetwijfeld geen nader betoog. Hiermede is een vraagstuk aange roerd en aan de orde gesteld, dat zeer zeker ook voor Europa van groot be lang is te achten. Al is men hier nog niet zoover, dat elk jongmensch in het bezit van een draadloos telefonietoestel al hetgeen bij groote strafzaken voor de rechters behandeld, gemakkelijk en volledig volgen kan, de tijd is wellicht niet ver meer af, of ook dit staat te gebeuren. In afwachting daarvan kan, men intusschen de kolommen druks, die vooral de buitenlandsche bladen aan sensationeele processen wijden, verorberen, wat dan ook door duizen den en duizenden met de grootste aan dacht wordt gedaan. Wij achten dit een gevaarlijke ge- .woonte. Het is goed en begrijpelijk dat de pers hetgeen zij haar lezers voorzet, dit zoo smakelijk mogelijk doet. Maar niet goed, ja zelfs verderfelijk moet het heeten, wanneer bij verslagen van strafzaken voor alles, soms uitsluitend, op het sensationeele gelet wordt. Daar mede wordt de geest op een schrome lijke wijze geprikkeld, wordt als het ware het slechte in de menschen on- noodig sterk naar voren gehaald, wor den instinkten en hartstochten wakker gemaakt, wier prikkeling niet anders dan ten nadeeie van het individu en van de gemeenschap zijn kan. Het gaat met sommige verslagen gelijk het gaat met al te sensationeele filmwerken en romans van geenszins goeden hui ze ze leggen wellicht voor immer in daarvoor vatbare jeugdige gemoederen een kiem van verderf, te betreurens waardiger naarmate de argeloosheid en onschuld der slachtoffers tot dusver ongerept gebleven waren. <De vaderlandsche pers, gelijk verre weg het grootste deel onzer bioscopen, alsmede de hier te lande ten verkoop gestelde boeken maken zich aan die feilen in veel geringere mate schuldig. Geheel vrij nochtans gaan enkele dier organen van publieke verspreiding niet uit. Wanneer de overheid ingrijpt, is het veelal reeds te laat en is het onheil vaak in jfeugdige gemoederen al ge sticht. Beter en doeltreffender daarom is het, wanneer de publieke opinie zich zoo luid en duidelijk doet hooren, dat elk mogelijk vergrijp ten deze al van te voren de afkeuring erlangt, welke het in paedagogisch en maatschappe lijk opzicht ten volle verdient. Men versta ons goed. We willen al lerminst van pers, bioscoop of boek een „dood element" maken integendeel is en blijft een der eerste vereischten de zer organen zoo veel en zoo goed mo gelijk dienstbaar te zijn aan alles waf het maatschappelijke en individueele leven aangenaam, leerrijk en gelukkig maken kan. Op de pers rust bovendien de onafwijsbare plicht haar lezers zoo snel, zoo goed en vooral zoo volledig mogelijk in- en voor te lichten. Dat brengt weieens de noodzakelijkheid mede uitvoeriger te moeten zijn, dan zij zelf we! wil. Maar boven de vervul ling van dien plicht dient de verant woordelijkheid te gelden, zoowel aan pers, als aan boek en bioscoop gesteld, om onder de machtigste factoren die het cultureele leven en werken van een volk uitmaken, een vooraanstaande en geëerbiedigde plaats te blijven innemen. Het welslagen der Londensche conferentie niet van invloed op de beurs. Europeesche devi- sen lager, met name voor Francs. De beursbelasting in Juli. De Rijksmiddelen. Nederland's kaspositie. Een nieuwe Indische leuning De lage geldkoers. De vooruit zichten der rietsuikercultuur. De vrachtenmarkt in Juli. Amerika vast. Mr. Treub heeft eens in een brochure aan de beleggers van Nederland ge zegd, dat de beurs aan het euvel mank gaat uitsluitend te leven bij het heden, een bewering die toen wel in zijn kraam te pas kwam, maar absoluut niet strookt met de werkelijkheid. Een nieuw bewijs hiervan heeft de afgeloopen beursweek opgeleverd, waar zij zich door een lusteloosheid en een zaken- loosheid kenmerkte als sinds de laat ste weken niet voorkwam en zulks on danks het welslagen der Londensche conferentie. Ons vorig artike! was juist gedrukt toen de blijde mare van het compromis tusschen de Europeesche grootmachten door de wereld ging en velen hebben vermoedelijk met span ning de eerste koersen van de nieuwe week tegemoet gezien. Zij waren echter één groote teleurstelling, want het aan bod overtrof aanstonds de vraag, zoo dat de meeste fondsen lager verhan deld werden. Groote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit en wan neer de werkelijkheid komt, is de emotie voorbij. Het was merkbaar dat velen, die in afwachting van het resultaat der conferentie transacties hadden onder nomen, deze tegen de verhoogde koer sen afwikkelden en waar het publiek zich zoo goed als geheel van zaken onthoudt, zakten de meeste koersen in. Dit was ook het geval met de Devisen, welke de vorige week een hoogterecord hadden bereikt (Ponden waren te New- York tot 4.55.12, Francs tot 5.71 opge- loopen) maar nu tot 4.49, resp. 5.40 ge daald zijn, ook al wegens winstnemin gen voor speculatieve rekening, allicht ook onder den invloed van de slechte verwachtingen ten aanzien van het Fransche budget over 1924, waarvan men het tekort op 3700 millioen francs raamt. En ook is men nog niet geheel zeker van het succes der straks uit fe geven Duitsche leening ad Mk. 800 mil lioen en de daaruit voortvloeiende eco nomische en. financieele gevolgen. Dit neemt toch niet weg dat de Londensche conferentie een gelukkig keerpunt in de geschiedenis van ons werelddeel schijnt te zijn en de politieke constellatie aan merkelijk heeft verbeterd, ook al blijft de Ruhrbezetting vooreerst gehand haafd. Wel heeft de Dawes-commissie het welslagen der leening van de ont ruiming afhankelijk gesteld en bestaat goede hoop dat die ontruiming kort na de emissie der leening een feit zal wor den. Het zal met de uitgifte ook wel niet zulk een vaart nemen. Men spreekt nu over October, de kans is groot dat er nog eenige maanden bijkomen en wanneer dan de ontruiming enkele maanden wordt vervroegd, komen de beide einden vrijwel bij elkaar. Wij ge- Iooven niet dat de beurs zich daarover thans muizenissen maakt. De inzinking is eerder uit een natuurlijke reactie op de groote activiteit der laatste weken te verklaren en voorloopig schijnt er ook geen reden de koersen der fondsen verder te doen monteeren. Dat de ef fectenzaken de vorige maand' inder daad levendiger geweest zijn, kan o.m. blijken uit de opbrengst van de beurs belasting. welke over Juli ƒ323.021 heeft bedragen tegen ƒ225.923 ini de maand Juni en 198.688 in de maand Juli van 1923. Ook over de eerste ze ven maanden des jaars is de opbrengst der Beursbelasting hooger dan in 1923, ill. ƒ2.168.483 tegen 1.862.259. Thans is het echter met den> beurshandel weer uit, er gaat vooral de laatste dagen bitter weinig om, waarvoor men ten deele ook de vacantie aansprakelijk stelt. Overigens zijn er geen bepaald I&8 ELK GENRE LEVERT 63 - Vertaald door Mevrouw I. P. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. 30 „is de heer Lang dan in staat haar er buiten te houden Mevrouw Fortescue was ontstemd over zichzelf, dat zij zoo onnadenkend had kunnen spreken, maar zij verloor haar tegenwoordigheid van geest niet. „O, hij heeft grooten invloed op den eigenaar", antwoordde zij luchtig. „Wie is de eigenaar vroeg Nalda nu. „Den naam van den man weet ik werkelijk niet. Hij geeft er de voorkeur aan op den achtergrond te blijven. In elk geval moet hij snel fortuin maken. Kellner nog een flesch wijn." Nalda verzette zich niet, toen haar glas nog eens gevuld werd. De wijn had haar hare gedachten verdreven zij voelde zich nu ellendig, als zij aan Mark dacht. Naar den klank van zijn stem te oordeelen, moest hij heel boos geweest zijn en zij wist, dat het er, wanneer zij hem weer ontmoette, stormachtig zou toe gaan. „Weet ge, dat uw man gedreigd heeft met een iiTval van de politie, indien gij er weer heengaat vroeg mevrouw hortescue eensklaps. „'Een inval van de politie Wat be doelt u r „Chemin dc 'er is een door de wet verboden spel. Hij heeft gedreigd de politie te zullen inlichten. Ik vrees ech ter dat hij te laat komt, want de gele genheid wordt vanavond gesloten. Het zal uw laatste kans zijn uw verliezen terug te krijgen." „Dan ben ik blij, dat ik het besluit nam om te gaan... Maar ik had nooit gedacht, dat de politie er zich .in zou kunnen mengen", zei Nalda nadenkend. „Ge behoeft niet zenuwachtig te zijn. Hun handen zijn vrij wel gebonden door een zeer begrijpelijke oorzaak. Het zou immers mogelijk zijn, dat zij er men schen aantroffen, waarmee ze zelf in verlegenheid konden geraken minis ters, leden van het Heerenhuis, en der- gelijken." /Er is niets verkeerds in het spel", hield Nalda vol. „Misschien niet, maar de wet wil, dat wij Engelschen het Kanaal moeten oversteken, indien wij het genot van een opwindend spel willen hebben", zei mevrouw Fortescue droogjes. Sigaretten werden opgestoken en likeuren besteld, maar Nalda was in gedachten verdiept, terwijl zij kleine teugjes uit haar glaasje nam. Misschien dacht Mark aan zichzelf, als hij zoo streng het spel veroordeelde. Kon het niet zijn. dat hij bang was voor hef schandaal, indien er een Inval gedaan werd. Zij kwam in verzoeking naar huis terug te gaan, toe te geven en vergiffe nis te vragen. Zij kon de verliezen dra gen. Het geld kwam er niet op aan en was de opwinding al de ellende waard, die het had gebracht KMBMaa—a „Geen likeur meer", zei zij haastig, maar haar glas was al weer opnieuw gevuld. „'Ik denk dat het toch beter is, als ik van plan verander en naar huis ga." Mevrouw Fortescue lachte minzaam. „Doe precies zooals ge wilt, lieve." Toen voegden Lang en Shalton zich bij haar, HOOFDSTUK XX. Mark Lindsday voelde zich diep el lendig, toen hij in het Lagerhuis zat en luisterde naar een vervelend maar be langrijk debat. Aan het gesprokene schonk hij slechts weinig aandacht, want zijn gedachten waren bij Nalda en wat hij noemde haar onverklaarbaar gedrag. Het kwam geen oogenblik bij hem op, dat hij zelf mede schuld had aan haar uittartende houding hij bedacht geen oogenblik dat hij vrij ruw was opgetreden, en dat er veel'vrouwen zijn, die gemakkelijk geleid kunnen worden, maar die zich niet laten drijven en dwingen en dat zijn vrouw een van haar was. Ondanks zijn koppigheid bezat hij een aangeboren gevoel,van billijkheid en nu dat zijn toorn voorbij was, begon hij haar te verontschuldigen. Wat haar hartstocht voor het spel betrof, dat was een ziekte, die zij van haar moeder had geërfd, maar hij meende, dat die als de meeste andere ziekten genezen kon worden. Had hij daartoe echter wel den juisten weg ingeslagen, zou gene zing bij deze behandeling wel waar schijnlijk zijn Weer herinnerde hij zich den raad van haar moeder dat zij niet te streng op den stang gereden moest worden. Hij moest.zich zelf be kennen, dat hij zich niet naar dezen raad gedragen had ja, hij was zeifs tot het uiterste vervallen. En dan, Nalda was heel jong. Tot een paar weken geleden was haar leven in zekeren zin zeer onnatuurlijk geweest. Zij had geen omgang gehad met lieden van haar eigen klasse. Veel vermaken waren haar'ontzegd was het eigenlijk wel te verwonderen, dat zij haar hoofd, had verloren „Misschien was ik te streng jegens haar", gaf hij eerlijk toe. Toen de zitting geschorst werd, ging hij naar de rookkamer en wierp zich daar in een leunstoel. Een ding was zeker, onmogelijk kon deze toestand langer bestendigd blijven, want dat zou ten slotte tot een absolute vervreemding leiden. Dit vooruitzicht verontrustte hem tot in zijn diepste wezen, want zijn liefde voor Nalda was echt. „,Ik ga dadelijk naar huis", zei hij eensklaps. Het was bijna zeven uur en hij twij felde er niet aan, of hij zou haar daar vinden. Maar hij werd teleurgesteld en nadat een half uur voorbij gegaan was, belde hij de woning van Olive op en vernam van de meid, dat Nalda eenige uren te voren uit was gegaan met Olive en mevrouw Fortescue. Toen hij dit vernam, twijfelde hij er niet aan, waar zij heen waren gegaan. Weer werd zijn toorn' opgewekt en al de vriendelijke gedachten verdwenen. ongunstige aanwijzingen voor den eco- nomischen toestand hier te lande. Onze handelscijfers over de maand Juli en over de eerste zeven maanden des jaars zijn niet onbelangrijk beter dan verle den jaar en de Rijksmiddelen hebben dusver bevredigende cijfers doen zien. Over de maand Juli was de opbrengst zelfs 2.7 millioen hooger dan het vo rig jaar, terwijl over zeven maanden slechts 7 millioen minder ontvangen is en de raming dusver nog met 15 millioen; wordt overschreden. Welis waar wijst de ontlading der cijfers uit dat de hoogere opbrengst aan nieuwe of verhoogde heffingen en vervroegde betaling van belasting te danken is, voor de schatkist blijft het van groot belang dat de middeienstaat geen de cepties oplevert. Langzamerhand komt de Minister van Financiën ten onzent in wat gemakkelijker conditie. Zoo blijkt b.v. uit den het laatst gepubliceerden staat van 's Rijks kas, dat weliswaar voor het Moederland nog een vlottende schuld uitstaat van; 520 millioen, maar dat hier ruim ƒ505 millioen vórderin gen tegenover staan, zoodat er voor loopig geen ngodzaak is tot verdere consolideering der staatsschuld. Anders staat het met de Koloniën, welker vlot tende schuld op 18 Augustus jl. per saldo nog circa 230 millioen bedraagt, zoodat er wel reden is aan de geruch ten over een nieuwe Indische leening geloof te hechten. Er is sprake van een uitgifte tegen 6 rente en een koers van 971/2, terwijl men het bedrag op ƒ40 a 75 millioen raamt. Er zal voor zulk een leening thans op de beleg- gingsmarkt vermoedelijk wel plaats zijn. De Geldmarkt biijft zeer ruim, voor Prolongatie wordt nauwelijks meer dan 2 betaald. Bij de jongste uitgifte van schatkistpapier door den Staat werden de driemaands promessen toegewezen a circa 2% een percen tage dat een half jaar geleden hooger was. Ook uit den weekstaat der Nederlandsche Bank kan men de slapte in zaken afleiden het bedrag der ver disconteerde binnenlandsche wissels is b.v. van 21 Juli tot 18 Augustus met 10 millioen, dat der Beleeningen met bijna 20 millioen, beide rekeningen derhalve met circa 30 millioen in één maand teruggegaan. Beleggingswaar den hebben dan ook doorgaans een prijshoudend verloop, alleen de ver wachte nieuwe Indische leening was oorzaak dat de oude stukken hier en daar meer waren aangeboden. Op de Locale markt waren de omzet ten uiterst gering. Voor Rubberwaar den bestond er nog eenige belangstel ling, zoodat sommige soorten zich iets konden verbeteren. Suikerwaarden hadden een prijshoudend verloop, zijn trouwens gedurende de laatste weken beduidend in prijs verbeterd. Zoo lie pen b.v. aandeelen H.V.A. sinds de uif- FOTOGRAAF - VLISSINGEN BADHUISSTRAAT 63 ,.lk wil baas zijn", zei hij woest. Hij belde dus het nummer van het speellokaal op en vroeg naar zijn vrouw. Terwijl hij wachtte, vroeg hij zich af, wat hij zeggen zou een oogenblik dacht hij er over haar vrien delijk toe te spreken, maar hij veran derde van gedachte en beval haar barsch thuis te komen. „Zij durft mij niet ongehoorzaam zijn", mompelde hij, toen hij den hoorn weer ophing. Maar het uur van het middagmaal kwam en hij wachtte haar nog steeds. Hij was genoodzaakt alleen te eten, want hij moest om negen uur weer in het Lagerhuis zijn. Voor hij vertrok liet hij een boodschap achter, dat hij half elf thuis zou zijn, en haar verzocht, niet weer uit te gaan. De tijd scheen hem eindeloos, terwijl hij naar vervelende redevoeringen luis terde maar eindelijk kon hij naar huis gaan, waar hij tot zijn verbazing en verslagenheid hoorde, dat zij nog niet terug gekeerd was. Zonder een oogen blik te aarzelen stapte hij weer in de auto en reed naar het speellokaal. De deur werd door den huisknecht geopend, die hem scherp aankeek. „Er wordt vanavond: niet gespeeld, mijnheer" zei hij eerbiedig. Maar Lindsay liep hem driftig voorbij en ging de hal door. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1