ff DINSDAG IQ AUGUSTUS gemeentebestuur missblanche feuilleton binnenland 62e Jaargang DE GROOTE ONDEUGD HEERLIJK SCHEERZEEP ._.No195! 1924 i VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco Hoor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan i4 regels 1.10 voor iedere e-e'| meet 26 centbij abonnement spe- Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. VOOR DE NAGELATEN BETREKKINGEN VAN DE VERONGELUKTE VISSCHERS. Totaal der vorige opgave ƒ28633.12 Onbekende te Roermond - 1.-5 Door bemiddeling van Mevr. Soeters—v. B. BI giften uit Noord-Holland - 31. Bureau „Alkmaarsche Cou rant" 5. 11. v. d. G- 10.— A. v. d. L. Dzn., Maasland - 5. Wed. C. D. B. v. L., Zeven huizen - 10. Totaal ƒ28695.12 INGEKOMEN GIFTEN ADMINISTRATIE „VLISSINGSCHE COURANT". Reeds ontvangen 1643.15 V. V- 25 Familie W. <S T., Den Haag - 2.50 Totaal 1670.65 Meerdere giften zullen door ons dankbaar worden aanvaard en in ons blad worden verantwoord. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1925 voor deze gemeente zal plaats hebben te Vlissingen in het voorm. Militair Hospi taal (Korenstraat) op Maandag 1 Sepïïfm- ber 1924 te 9 uur v.m. voor hen wier na men beginnen met de letters A tot en met M op "Maandag den len September 1924, des voormiddags te 11 uur, voor hen wier namen beginnen met de letters N tot en met Z. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzon dering van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat zij a. bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitgeslo ten zijn b. zijn overleden c. hebben opgehouden Nederlander te wezen en ook geen ingezetene zijn d. a/s niet-Nederlander hebben opgehou den ingezetene te zijn e. als ingezetene, niet-Nederlander, be- ftooren tot een Staat, waar de Nederlan ders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zijn in geschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aan- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Er is maar één weg om aan een neerslachtige bui een eind te maken. Zeg terstond Geef MIJ maar Vertaald door Mevrouw I. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 27» „En als ik ongehoorzaam ben aan je bevelen vroeg zij heel bedaard. „Ik geloof niet, dat je zoo dwaas zult zijn maar indien je het doet „Indien ik het doe", zei zij spottend. jDan zal ik je moeten behandelen, zooals men een ongehoorzaam kind behandelt". „Mark, ik wist niet, dat je zoo dwaas was." „Is het je voornemen mij ongehoor zaam te zijn vroeg hij toornig. „Ik zai precies doen, wat ik wil dat is alles, wat ik je zal. zeggen. Ben je met de lunch thuis Ik zou het graag weten, daar ik iemand verwacht." do'chr6 'S vroeg ac,lter~ „Je hebt mij niet gewaarschuwd, dat ^lr Cyril Abchurch zou komen.Apropos, behoort hij tot de mannen, die men ge woonlijk aan zijn vrouw voorstelt „Wat weet je van hem „Ik vroeg je slechts een inlichting", zei zij luchtig. Hij keek haar toornig aan en was op "et punt te antwoorden, maar hij ver anderde van gedachte en verliet de Kamer zonder verder een woord t'e zeggen. gegeven plaatse aanwezig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den Lotingscommissaris. De ingeschreve nen worden in de volgorde van het alpha- betisch register afgeroepen, teneinde zelf 'n nummer te trekken. Blijkt niet, dat de afge roepen ingeschrevene aanwezig is, of is deze buiten staat of onwillig een nummer te trekken, dan wordt de wettige vertegen woordiger opgeroepen. Blijkt niet, dat deze aanwezig is of is deze buiten staat of on willig een nummer te trekken, of acht de Lotingscommissaris het niet aannemelijk, dat de verschijnende persoon de opgeroe- pene is, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het lid van den ge meenteraad of den ambtenaar der gemeen te. bij de loting tegenwoordig. Het lotings- biljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is ge schied, bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin. Het be zwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, met redenen omkleed en onderteekend, binnen tien da gen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ont vangst worden ingeleverd bij den Burge meester. Van de uitspraak van den Com missaris der Koningin zal een afschrift ter gemeente-secretarie gedurende tien dagen ter inzage worden gelegd, waarvan open bare kennisgeving zal geschieden. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens bij persoonlijke kennisgeving worden be kendgemaakt aan hen, die de bezwaren in brachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingele verd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Vlissingen. 18 Augustus 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 12 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een aan Ged. Staten van Zeeland gericht verzoekschrift (in afschrift) van Abraham de Bruyne, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend aan logeer gasten voor de benedenzaal van het per ceel kadastraal bekend gemeente Vlissin gen sectie D 1403, gelegen aan het Droog dok no. 12 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen der gevraagde vergunning schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 18 Augustus 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. De Tarief wet. De „Nederlander" heeft een serie ar tikelen geschreven naar aanleiding van het voorloopig verslag van de afdeelin- gen der Tweede Kamer over hei 'veis- voorstel tot invoering van een tarief- wet. Het Christelijk-Historische hoofdor gaan zegt dat er niemand in Nederland is, die door deze tariefsverhooging ern stig wordt getroffen. Een opbrengst van veertien millioen gulden per jaar is 20 cents per gezin, per week. Maar een deel van die 14 millioen wordt zeker door den buitenlandschen importeur betaald bovendien zullen gezinnen, waar veel wordt verteerd, in deze ver- Nalda zat heel stil en de kleur week uit haar wangen. Het was bijna on danks haar zelf dat zij hem geantwoord bad, zooals zij deed. Iets scheen de bit tere woorden op de lippen te dringen en nu begon zij spijt te krijgen over het geen zij had gezegd. „Mark, ik heb je lief", riep zij ramp zalig. Tranen kwamen in haar oogen en gleden lang haar wangen. Snikken schokten haar lichaam, zij bedekte haar gelaat met haar handen. Haastig stond zij op en sloot de deur want zij zou het vreeselijk vinden, als hij zag, dat zij weende. Waarom was zij zoo dwaas geweest? Zij had verkeerd gehandeld, in de aller eerste plaats door te spelen als zij haar fout had erkend, zou hij haar ver geven hebben. Nu waren zij van elkaar vervreemd, en een muur was tusschen hen opge haald, die niet gemakkelijk neergehaald zou worden. „Ik heb je lief, Mark", zei zij heftig. Toevallig viei haar blik op haar goudtaschje, dat zij den vorigen mid dag bij zich had gehad. Zij opende het en de banknoten, de cheques, die haar winst uitmaakten, werden zichtbaar maar zij wierp er een blik vol afkeer op. Op dat oogenblik had de gedachte aan spelen niets aanlokkelijks voor haar. Alles, wat zij verlangde, was Mark en zijn liefde. En toch liet' haar trots haar niet toe, naar hem toe te gaan. hooging meer betalen dan 20 cents per week. Zoo zal voor den arbeider, den kleinen middenstander en den boer heel wat minder te betalen overblijven dan 20 cents per week. Bovendien ver- gete men niet, d-at velen der genoemde verbruiksartikelen (hoeden, petten, kleeding, bedden, meubelen) ook in Nederland worden vervaardigd. Door met eenige zorg zich toe te leggen op het -koopen en gebruiken van Neder- landsche fabrikaat, zij de vorm iets eenvoudiger en de snit wat minder zwierig, zal ieder zijn aandeel in deze beiastingverhooging nog zeer kunnen beperken. De rijksmiddelen. Gedurende de maand Juli hebben de rijksmiddelen opgebracht 37.362.815 tegen 34.656.686.13 >/2 in Juli 1923 en sedert 1 Januari 246.325.978.60 tegen 253.284.353.09 in "dezelfde periode "van 1923. De opcenten, geheven ten bate van het ieeningsfonds 1914 hebben opge bracht 8.019.264.43 tegen een bedrag van 7.588.608.78 in 1923 en sedert 1 Januari 58.971.782.24 tegen een be drag van 64.234.470.79 f2 in dezelfde periode van 1923. De „Tel." geeft naar aanleiding van deze opbrengst de volgende beschou wing Naar aanleiding van de groote liquiditeit van 's-rijks kaspositie was een gunstige middeiens'.aat te verwach ten en deze verwachting is door den jongsten staat niet beschaamd. De to tale opbrengst bedroeg ruim 37.36 mil lioen, overtrof de raming met bijkans 43 (bijna 13 en de opbrengst van Juli met ruim 27 ton (8 Grond-, personeel en dividend- en tantième-belasting overtroffen de ra- mind met resp. -bijna 18 ton (115 bijna 17 ton (ruim 80 en rond 9 1/3 ton (rond 93 terwijl ze resp. bijna 6 (rond 22 bijna 10 (rond 36 en bijna 6 1/4 ton (rond 48 meer opbrachten dan in juli 1923. Een krach tige vervolging en invordering schijnt grooten invloed te hebben geoefend. Nu de O.W.-belasting tot het verleden behoort, heeft de administratie daartoe meer tijd. Vandaar waarschijnlijk ook, dat de inkomstenbelasting de raming bijna 3.5 ton (ruim 5 overtrof. In vergelijking mei Juli 19?3 bracht deze belangrijke bron bijna 1Ö3/4 ton (rond 13 minder op. De vermogensbe lasting bleef rond 6 1/4 ton (71 be neden de raming en bijna y2 ton (rond 14 beneden de toch reeds zeer lage opbrengst van Juli 1923. In laatstbe doelde cijfers komt de teruggang der inkomens en vermogens tot uiting, die ook in de toekomst helaas nog zal doorwerken. Dit blijkt ook uit de suc cessierechten die rond 4 1/4 ton (12%) beneden de opbrengst van Juli 1923 bleven. Suiker, wijn, gedistilleerd, zout, bier slacht- en tabaksaccijnzen brachten resp. ruim 1.5 ton (5 ruim 1500 (ruim 3 rond 6 2/3 ton (bijna 20 rond 1/3 ton (31 rond 4 1/3 ton (86 bijna 1/4 ton (3 en ruim 1 ton (8 meer op dan in Juli 1923. Jamfabricage (suiker), accijns- verhooging met ingang van 12 Mei j l. (bier), geruchten van een voorgenomen verhooging (tabak) hadden hier o.a. invloed. Zegel, registratie, invoer, statistiek rechten en loodsgelden brachten resp. rond 3.5 (rond 25 ruim y2 (3 ruim 3 (12 bijna 1 (rond 40 en ruim /2 ton (ruim 2 meer op dan in Juli 1920, wat op een verbetering van de konjunctuur kan duiden. Met uitzondering van de invoerrechten, die, Nalda zat daar nog, toen de huis knecht een bezoekster aandiende Sylvia Thornton. „Vraag haar hier te wachten. Ik kom dadelijk." Hierop ging zij naar haar kamer om haar oogen te betten en alle sporen i an tranen te doen verdwijnen. „Ik ben blij u te zien", zei Sylvia ge jaagd, toen zij weer beneden kwam. „Ik moet u nog danken, voor hetgeen u voor mij deed." „Ik deed niets", antwoordde Nalda kalm. „U heeft mij van dien vreeselijken man gered. Indien ik niet gewonnen had, zou ik zijn geld hebben moeten aannemen." „Ontzettend". ,,-U kunt het u niet voorstellen, u speelt alleen om li te amuseeren. Ik speelde echter om geld te krijgen, dat ik bitter noodig had." „Dan was u heel dwaas. Er is slechts één winner bij chemin de fer." „U bedoelt de eigenaar", zei Sylvia. „Ja. La cagnotte wint op den langen duur altijd, maar daar schijnen wij on der het spelen nooit aan te denken. Hoe lang speelt u dit spel al „Slechts een veertien dagen. Natuur lijk was ik dwaas en ik meende, dat het mogelijk was op deze wijze het geld te verkrijgen, dat ik noodig had. Het was niet voor mij zelf. Moeder en ik waren heel arm zij is ziek geweest en ik hoopte haar naar buiten te kunnen Ia- ten gaan. Ik had bijna genoeg gewon nen toen mijn geluk keerde. Eiken dag waarschijnlijk in verband met het terug- loopen van het invoersalvo. rond 1/4 millioen (9 beneden de raming ble ven, overtroffen alle deze middelen de raming en wel met resp. 2 3/4 (19 bijna 1.5 (10 ruim y2 (ruim 21 en ruim </2 (ruim 21 en ruim y2 ton (rond 13 Tot dusver bleef de opbrengst van de Rijksmiddelen in 1924 .bijna 14.78 milli oen (6 a 7 boven de raming, doch bijkans 5.96 millioen (2 a 3 beneden de opbrengst van het overeenkomstig tijdvak 1923. Ten slotte zij meegedeeld, dat de opbrengst der O.W.-belasting negatief was en wel minus ruim 108 mille, ter wijl de inkomsten ten -bate van het iee ningsfonds 1914 ruim 8 millioen belie pen, waarvan ruim 2 3/4 millioen aan de verdedigingsbelastingen is te dan ken. De Nederiandsche gezant te Londen. Reuter seint uit Londen, dat de Ne deriandsche gezant in Engeland, jhr. de Marees van Swinderen, op een auto. tocht bij Deal (aan het Kanaal, even ten Noorden van Dover) met zijn auto is omgeslagen, rnaar er gelukkig met slechts lichte kwetsuur aan een der schouders is afgekomen. De gezant is overgebracht naar het ziekenhuis te Dover, waar hij met Röntgenstralen is onderzocht. Het blijkt dat-hij zijn sleutelbeen heeft gebroken. De gezant heeft aan een correspon dent van de „Times" medegedeeld, dat het ongeluk Zaterdagmiddag gebeurd was op den weg nabij Deal. Behalve de chauffeur, waren er in den auto nog vier passagiers. Eensklaps kantelde de wagen, waardoor de inzittenden op den weg vielen. Allen kwamen met den schrik vrij, maar ik, zoo deelde de ge zant mede, -kreeg een schouderfractuur en wel, zooals later bleek, was het sleutelbeen gebroken. Het is gelukkig niet zoo erg, zei de heer van Swinderen en ik werd dadelijk door 'n plaatelijken geneesheer verbonden. Ik zhl dit kleine ongeval ongetwijfeld weer spoedig te boven zijn. De gezant schreef het ongeluk toe aan roekeloosheid van den chauffeur. iDe correspondent voegde aan dit be richt nog toe, dat de gezant zijn tele fonische mededeelingen op zeer opge- w ekten toon deed, zoodat men zich in Nederland geenszins ongerust behoeft te maken. N. Giinderman. f Op 80-jarigen leeftijd is te Bussutn overleden de heer iN. Giinderman, oud- rijkscntvanger, oud-lid van de Tweede Kamer, waarin hij als anti-revolutionair heeft zitting gehad voor het district Oostburg van Ï888 tot 1891, van de Provinciale Staten van Noord-Holland c-n van den gemeenteraad van Alkmaar Actie overheidspersoneel. A.s. Vrijdag komen de afdeelingsbe- sfuren van de bij het A. C. O. P. en N. C. O. P. aangesloten organisaties bijeen, ter bespreking van de salaris- actie. Uit de vergadering zal een comité van actie gevormd worden om de a.s. te houden openbare protestvergadering voor te bereiden. Tweede hypotheek voor arbeiders woningbouw. Bij Kon. besluit van 1 Augustus is bepaald Voor zoover de benoodigde gelden bij de wet beschikbaar zijn gesteld, kunnen onze ministers van arbeid, han del en nijverheid en van financiën, in verloor ik al mijn juweelen heb ik verpand. Ik had geen geld meer op de bank, toen ik-u die cheque gaf „Arm meisje", zei Nalda vriendelijk. „U speelde dus niet om u te amuseeren met het spel „Neen. Ik haat liet. Maar ik ben van plan er mee door te gaan. Wat ik heb, kan mij niet helpen. Als ik nog maar vijfhonderd pond win, zal ik tevreden zijn. Ik heb dikwijls genoeg met een bank zooveel zien winnen." „Menschen winnen nooit, als zij geld noodig hebben. Heeft u dat nog niet opgemerkt „Ja", antwoordde Sylvia met ge dempte stem. „Ik zou graag zien, dat ge mij be- loofdet niet meer te spelen." „Ik moet beproeven dit geld te krijgen." „Ik zal het u geven betaal het mij terug, als ge ertoe in staat zijt." Ter wijl zij sprak, liep Nalda naar de tafel en nam geld uit haar taschje. „Ik neem het niet graag aan", zeide Sylvia aarzelend. „Onzin, ik kan het gemakkelijk missen." „Ik zal u terugbetalen. Ik zweer dat ik 't niet voor mij zélf zou nemen." „Dat begrijp ik", antwoordde Nalda en zij kuste haar hartelijk. „Het denk beeld alleen je in de klauwen van een man als Sir Cyril Abchurch te zien, boezemt mij al afschuw in." „Als ik u kan terugbetalen, dan zal ik het doen. Op een millioen vrouwen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. vinden de kinderen pap van HONIG'S MAÏZENA. Dit is niet te verwonderen. Ze is fijn van smaak, voedzaam en toch licht ver teerbaar. Geeft daarom uw kinderen jïap van de echte HONIG'S MAI- Let op de sluitzegels met Bijenkorf. 1REKT NIET, BIJT NIET, SCHUIMT OVERVIOEDIC samenwerking met de gemeenten, ten behoeve van den bouw van arbeiders woningen op nader door hen vast te stellen voorwaarden voorschot verlee nen onder verband van tweede hypo theek. De voorsohotten zullen in geen geval een bedrag van 600 per woning mogen overschrijden. Alleen voor de gemeente Amsterdam kan hierop een uitzondering worden gemaakt. Een leelijke vergissing van den fiscus. Bij den heer j. te Barger Oosterveen werd ongeveer 70 voor achterstallige belasting gevorderd. Bij niet-betaling zou execuiie-veikoop vai! den inboedel plaats vinden. De vrouw, alleen thuis zijnde, verzekerde, dat de belasting reeds betaald was, doch hiervan werd geen nota genomen en men ging tot verzegeling der goederen over. Bij de inventarisatie werden de kleinigheden als schilderijtjes, vaasjes en couranten- hanger niet vergeten. De heeren gingen na een uurtje weer heen, na nog ge vraagd te hebben wanneer de vrouw het liefst zag. dat de verkooping plaats had. Des avonds hoorde de heer J„ toen hij thuis kwam, het geval. Hij vervoegde zich onmiddellijk bij den fiscus met de betaalde kwitantie. De ontvanger maakte zijn excuses voor deze erger lijke fout in de administratie, welke niet diende te kunnen voorkomen. De groote weersverandering. De bekende weerkundige medewer ker van „het Vad." schrijft 't volgende: Terwijl gedurende de vorige week het weer een duidelijke neiging ver toonde mooi te zijn, kwam juist den laatsten dag een plotselinge ommekeer. Reeds Zaterdagnamiddag ontstonden binnen zeer korten tijd zware stapel wolken, die tegen 5 uur aangroeiden tot kleinen regenbuien. Daarna veran derde het weer snel in ongunstigen zin. De voortdurende dalende barometer was bovendien een slecht voorteeken. Wel was het weer Zondagmorgen nog is er niet een, die doet wat u gedaan hebt." „Kom mee lunchen. Ik wensch geen dank", antwoordde Nalda met eer lach. HOOFDSTUK XVIII. „Mark heeft je dus verboden tegee zijn vrouw te spreken", zei Olive De- iaire tegen Jeffery Lang, die haar in haar woning had opgezocht. „Ja, het is heel ongelukkig, dat hij ontdekt heeft, dat ik deel heb in het baccarathuis. Zou hij weten, dat Nalda daar gisterenmiddag was. Indien het zoo is, dan vrees ik, dat we in moeilijk heden komen, want hij is er de man niet naar om ijdele bedreigingen te uiten", zei Lang nadenkend. „Ik wilde, dat mevrouw Fortescue kwam zij is altijd Iaat." „Wat ik zeggen wil, heb je Mark en zijn vrouw vergeten „Ik wacht slechts mijn tijd af. Ik ben er de persoon niet naar te vergeven of te vergeten." „Je houdt dus nog steeds van Mark?" „Hij is de eenige man van wien ik ooit gehouden heb, en ik zal niet rusten voor ik hen heb gescheiden. Maar het zal niet zoo gemakkelijk gaan als ik meende." Terwijl Olive sprak, kwam een dienstmeisje binnen en diende mevrouw Fortescue aan, die dadelijk werd toe gelaten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1