al! IMissBlanche VRIJDAG 15 AUGUSTUS MttONIG'S W Puddingen 62e Jaargang i BINNENLAND FEUILLETON DE GROOTF ONDEUGD Stads= en Provinciemeuws ^P)iol92 COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f2.20 per drie maanden. Fr-anco Snor hét geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- 6 enten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS: i4 regels 1.10 voer iedere 1 meer 26 centbij abonnement spe- violtie Advertenties betreffende Huur en verhuur KOP en Verkoop, Dienstaanbie- umsen én Dienstaanvragen, enzprijs, b.j voorfbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke re Fainil^berichten van 1—6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. vonR DE N AGELATEN BETREKKINGEN VAN DE VERONGELUKTE VISSCHERS. Vorige opgave t names D-. Rotterdam i Mohensche Pettenfabriek M Krahziener i Co s' en M. v. G„ Amsterdam Korporaals en Manschappen van Hr. Ms. „Java" noor tusschenkomst van den heer C. de Korte te Oude- ■Pekela Onbekende uit Weesp f 24249.51 1.— 5.— 7.50 47.71 18.50 9 Totaal ƒ24331.22 INGEKOMEN GIFTEN ADMINISTRATIE „VL1SSINGSCHE COURANT". Reeds ontvangen ƒ1618.65 R260 N N. 250 Zuster C. B- 2.50 Chr. Gem. Zangver. „Hoop op Zegen", alhier - 9-50 Totaal 1635.65 Meerdere giften zullen door ons dankbaar I worden aanvaard en in ons blad worden verantwoord. De Forensen-belasting. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsvoorstel, strekkende tot wijzi ging van de Gemeentewet met betrek- ging tot de plaatselijke belastingen. Een hiertoe strekkend wetsontwerp is ingediend. In de memorie van toe lichting merkt de regeering op. dat de betrekkelijk weinige jaren, welke zijn veilpopen sedert de tot standkoming van de wet van 30 December 1920, bekend als de wet tot verruiming van het plaatselijk belastinggebied, duide lijk aan het licht hebben gebracht, dat de bepalingen der Gemeentewet inzake de plaatselijke belastingen op enkele punten dringend herziening behoeven. Het voornaamste van deze punten is de zgn. forensen-regeling. Gelijk men weet bevatte het wetsontwerp, dat ten slotte tot de bovengenoemde wet heeft geleid, oorspronkelijk een voorstel tot ingrijpende wijziging van de regeling van het forensen-vraagstuk. Dit vraag stuk maakte onderwerp uit van een uit voerige gedachtenwisseling, welke leidde tot het opperen van verschillen de denkbeelden omtrent zijn oplossing. Na ampele bespreking van de ver schillende mogelijkheden heeft men zich intusschen aan een ingrijpende INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Overstelpend is het aantal dergenen, die bij het koopen van sigaretten hardnekkig herhalen Geef MI] maar Vertaald door Mevrouw 1 P. WESSELINK—VAN ROSSUM. |24 HOOFDSTUK XVI. Ofschqon het Augustus was en heel warm, was de groote kamer geheel ge- Vlild, maar voor Nalda was een plaats aan de tafel opengehouden. Zij ging zitten en toen zij haar blik liet rond dwalen, zag zij veel bekende gezichten. Het waren voornamelijk dames, allen yan middelbaren leeftijd ullgezon- oerd een jong meisje dat naast Nalda zat en ontzettend had verloren. „Met mijn geluk is het uit", zei zij vermoeid, toen zij de kaarten aan Nal da gaf. 'Deze opende een „bank" met tien 'ond en won „coup" na „coup", totdat 'J fien paar honderd was gestegen. „Banco", riep het meisje, maar Nal- dj1 zag, dat zij den inzet niet over de lijn schoof. De croupier wachtte een oogenblik cn keek haar onderzoekend aan, „Wilt u mij voor deze cheque hon- m vijftig geven vroeg zij hem. bp" m'j' maar wij hebben thans geen geld genoeg om te wisselen." „Ik zal uw cheque nemen", zei Nalda vriendelijk. De kaarten werden verdeeld en weer w°n de bank. wijziging van de geldende regeling des tijds niet gewaagd. De forensenbelas ting bleef onderdeel van de naar het volle inkomen geheven plaatselijke in komstenbelasting. De regeering is van meening, dat een bevredigende regeling van 't forensen- vraagstuk alleen mogelijk is indien men de forensenbelasting beschouwt als een afzonderlijke heffing, los van de ge meentelijke inkomstenbelasting. Deze afzonderlijke heffing behoort rekening te houden met het feit, dat men eerst dan forens is, wanneer men tot een gemeente in een regelmatig persoonlijk contact treedt. De omschrij ving van den subjectieven belasting plicht, zooals die in 1897 is gegeven, kan daarom ook bij een regeling der forensenbelasting, als afzonderlijk ge meentelijke heffing, behouden blijven. Deze heffing behoort van een ande ren grondslag dan het volle inkomen uit te gaan. Wat de bedrijfsforensen betreft, kan uitsluitend in het ter plaatse getrokken inkomen een logische basis voor de heffing worden gevonden. De belasting der bedrijfsforensen moet dus geregeld worden als een opbrengstbelasting. In zooverre heeft zij voorzoover de rege ling van den objectieven belastingplicht betreft, een min of meer zakelijk karak ter. dat bij haar uitwerking niet uit het oog mag worden verloren. Voor het verband dat het regeeringsvoorstel van 1908 legde tusschen den aanslag in de forensaal-gemeente en dien in de ge- meent van hoofdverblijf, is in het thans voorgedragen stelsel geen plaats. Aldus ontwijkt het huidige voorstel de bezwa ren tegen het met dit verband samen hangende systeem van splitsing in het inkomen van den belastingplichtige, die bij de behandeling van het ontwerp, dat leidde tot de wet van 30 December 1920, overwegend bleken. Bij de woonforensen moet de belas ting verband houden met den duur of den aard van hef verblijf fer plaatse. Maakt men de forensenbelasting los van de plaatselijke inkomstenbelasting, dan kan men haar heffing aan de ge meente overlaten. Men kan de gemeen te laten beoordeelen of zij forensenbe lasting meent te moeten heffen. Voor de rijksadministratie beteekent dat alles een zeer groote verbetering, aangezien zij wordt ontheven van een taak, waarvan de uitvoering in hooge mate belemmerend werkte op een goe de en snelle invordering van rijks- en gemeentelijke inkomstenbelasting. Dit laatste was ook niet in het voordeel der gemeenten. Wel beteekent voor deze de nieuwe regeling een vermeerdering van werk. Daar echter de gemeente over alle gegevens van het rijk kan be schikken en thans toch zelf een foren- sendienst moet aanhouden, kan deze vermeerdering niet zeer belangrijk ge acht worden. Air. Zimmerman Gouverneur-Generaal van Ned-Indië. Naar van betrouwbare zijde aan het „Hbld." gemeld wordt, zal rnr. D. Fock het volgend jaar als gouverneur- generaal van Ned.-Indië worden opge volgd door mr. A. R- Zimmerman, oud burgemeester van Rotterdam, thans als commissaris-generaal van den Volken bond te Weenen werkzaam. Verpachting van staatsgronden ouder Riiland Bath. De heer Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van fi nanciën de volgende vragen gesteld Acht Uw Excellentie het in het belang der te verpachten Staatsgronden in den „Vier honderd twintig pond in de bank", zei de croupier. Het meisje had een cheque geschre ven, die zij Nalda overhandigde deze keek er een oogenblik naar. „Ik zou liever gereed geld in de bank hebben", zei de croupier kalm. Lang, die in de buurt van Nalda was, kwam naar Nalda toe. „Indien u mij uw cheque wilt geven, zal ik die wisselen", fluisterde hij. Nalda wierp een blik op de cheque van het meisje, welke zij nog in de hand hield toen nam zij een besluit. „Ik geef mijn bank over", en haar winsten werden overhandigd. Toen zag zij dat een ouwelijk uit ziende man, wiens uiterlijk instinctma tig afkeer inboezemde, zich over het meisje heenboog en haar wat toefluis terde. „Wees niet dwaas ge kunt krijgen wat gij verlangt." „Ik wil uw geld niet hebben." Nalda verstond de woorden en be greep het. Zij keek snel naar de cheque en las de onderteekening Sylvia Thorntorn. „Juffrouw Thornton beproef hier mede uw geluk." Onder het spreken nam zij een paar bankbiljetten op en reikte ze het meisje toe. „Maar u hebt mij reeds zooveel ge geven", zei Sylvia afwerend. „Daarvoor heb ik uw cheque mis schien keert het geluk." En zoo geschiedde, want beiden, nieuwen polder in het Kreekrak (ge meente Rilland-Bath) en in het belang der pachters strikt noodzakelijk, dat het zaaien van minimum hoeveelheden kunstmest wordt voorgeschreven, gelijk geschiedt in art. 21 der verpachtings- voorwaarden Is Uw Excellentie van oordeel, dat nieuw ingedijkte zeekleigronden derge lijke bemesting beslist behoeven Kan Uw Excellentie mededeelen op welke gronden Se berekening, in art. 21 gegeven, berust indien het bewijs voor de noodzake lijkheid van het zaaien van kunstmest op nieuwe gronden, als hier bedoeld, niet kan worden geleverd is Uw Excel lentie dan bereid alsnog het bepaalde in art. 21 der verpachtingsvoorwaarden in te trekken De rijwielbelasting. De heer Ebels, lid van de Tweede Kamer heeft aan den minister van fi nanciën de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat aan het voorschrift, volgens hetwelk men ter bekoming van een kosteloos rijwielmerk zich in persoon en op de gewone diensturen op een belasting kantoor moet vervoegen, door vele ar beiders ten plattelande wegens den grooten afstand tusschen hun woon plaats en 't belastingkantoor slechts met opoffering van een belangrijk deel van hun dagloon kan worden voldaan 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, zoodanige maatregelen te treffen, dat dit bezwaar, hetwelk voor deze arbei ders de bij de wet bedoelde tegemoet koming grootendeels weer verloren doet gaan, zooveel mogelijk worde op geheven Vermindering Raden van Arbeid. „De Grondwet" meldt, dat men tot vermindering van het aantal Raden van Arbeid zal geraken, vooral door de in voering van machinaal-administratie. Wil een bepaald ressort een zelfstan digen Raad van Arbeid bezitten, dan zal in dit ressort een bepaald aantal verze- keringsplichtigen moeten worden aan getroffen. iDaar vermoedelijk acht Ra den van Arbeid dit getal niet zullen behalen, zullen deze bij invoering van deze reorganisatie worden opgeheven en gecombineerd worden met Raden van Arbeid uit andere ru.'-c.'.en. Salarisregeling rijksambtenaren. Wij hebben aan de „N. Ct." ontleend de salarisregeling voor de onderwijzers en administratieve ambtenaren. Hoewel van officieuse zijde wordt gemeld dat de nieuwe salaris-regelingen nog niet Vaststaan, weet de „N. R. Ct." toch mede te deelen hoe de salaris-regelin gen voor de overige takken van dienst zullen zijn, nl. Ambtenaren directe belastingen, in voerrechten en accijnzen adjunst- commi.es 11002600 verificateur 24003800 ontvanger 3e klasse 3200f 4000 ontvanger Ie klasse 52005800 controleur grondbe lasting ƒ3000:5000; accountant 30005500 inspecteur 3800 5800. Ambtenaren technische dienst rijks waterstaat ambtenaar in algemeenen dienst f 11002900 bureelambte naar le'klasse 11002700 opzich ter 2e klasse 16003000 opzichter le klasse 28003800 technisch ambtenaar f 1.8004000 ingenieur 4200—5400. Ambtenaren rijkstoezicht op de spoorwegen teekenaar, nieuw inge voerd ambt, 10001800 opzichter 18004000 technisch ambtenaar Nalda en Sylvia wonnen coup na coup en toen het spelen was geëindigd, had Nalda een aanzienlijk deel teruggewon nen van hetgeen zij den vorigen avond verloren had. „Ik ben u 'heel dankbaar", zei Sylvia ernstig. „Wilt u eenige van deze bank biljetten nemen voor mijn cheque „Dank u." Zij kwamen samen in de hal, waar mevrouw Fortescue zich bij haar voegde. .„Ik ben blij, dat ge hebt gewonnen, lieve. Ik hoop, dat ik u spoedig weer zal zien, daar ik verlangend ben te hooren, wat er gebeurt, als ge thuis komt", zei zij tegen Nalda. „Ik zal het u melden. Vaarwel", zei Nalda kalm. „Laat mij als je blieft een eind met u gaan in uw auto. Die afschuwelijke man zal mij volgen", zei Sylvia zenuw achtig. „Kan ik u ergens afzetten T' vroeg Nalda, toen zij ingestapt waren. „Ik woon in Cadogan Gardens", ant woordde het meisje zenuwachtig. „Dan kan de auto u daarheen bren gen. Ik moet dadelijk naar huis, anders zou ik u er eerst heenbrengen." „Ik weet niet, waaraan ik zooveel vriendelijkheid te danken heb. Indien u mij niet had geholpen, zou ik diep rampzalig zijn geweest. Mevrouw Lind say, ik heb iets laags gedaan. Ik gaf u die cheque, hoewel ik wist, dat ik geen geld in de bank had. Kunt u mij ooit vergeven 2e klasse 18003400 technisch ambtenaar le klasse 3200f 4400 rijksinspecteur 4200—4500 rijks ingenieur 42005400. Technische functies, lagere technici 16003000 tot deze categorie kunnen worden gerekend de ambtena ren die verantwoordelijkheid dragen voor den arbeid van vakarbeiders. Middelbare technici 18004000; tot deze categorie zijn te rekenen de ambtenaren die de kennis bezitten noo- dig voor het verwerven van het eind diploma eener middelbare technische school technische ambtenaren die lei ding geven 40004800 (waaronder vier 2-jaarlijksche verhoogingen van 200) hoogere technici 2400 f 5400, waaronder te rekenen zijn de technici met universitaire of daarmede gelijk te stellen opleiding. De reorganisatie van het P. T. T. bedrijf. Naar aanleiding van het bericht uit de „Grondwet" over de vereenvoudi ging van het postwezen meldt men aan het .jHbld." dat alle mededeelingen over wijzigingen in den postdienst ab soluut voorbarig zijn. De zaak is, dat de zoogenaamde reorganisatiecommis sie, de commissieNolting, welke aan de regeering voorstellen omtrent reor ganisatie moet doen. nog geen rapport heeft uitgebracht. Zij zal dat vóór den derden Dinsdag in September doen. Maar dat rapport moet dan eerst nog in den ministerraad worden besproken. Eerst nadien zal komen vast te staan in welke richting de reorganisatie zal ge leid worden. Ned. Bond tot bescherming van Zuigelingen. Het dagelijksch bestuur van den Ne- derlandsehen Bond tot Bescherming van Zuigelingen heeft besloten weder een kort overzicht van den toestand der zuigelingenbescherming in ons land uit te geven. Dit overzicht kan beschouwd worden als een tweede vervolg op den „Gids voor de zuigelingenbescherming". die in het jaar 1917 het licht zag. Door deze uitgave hoopt het bestuur van den Bond een dienst te bewijzen aan hen, die op het gebied der zuigelingenbe scherming werkzaam zijn of daarin be lang stellen. Uit dit overzicht blijkt, dat de zuige lingenbescherming in 'ons land meer en meer veld gewonnen heeft, doch tevens dat er nog vele tekortkomingen zijn. VLISSINGEN, 15 AUGUSTUS. De maansverduistering. De maansverduistering was hier gis terenavond goed waar te nemen en zeer velen hebben dit merkwaardig natuurverschijnsel gadegeslagen. De totale verduistering duurde van 9.51 tot 11.30 (zomertijd). Tegen halt' negen kwam boven den horizon een nevelige, roodachtige vlek, die nauwelijks te onderscheiden was van den nog lichten zomeravondhemel. Deze vlek was de verduisterde maan. Volgens de officieele gegevens kwam de maan op om kwart over acht, ge deeltelijk verduisterd. De totale ver duistering begon om 8 uur 50 minuten. Voor'den gewonen mensch was de overgang van gedeeltelijke tot totale verduistering niet waar te nemen hij zag slechts; die vage rossige vlek. Naarmate het donkerder werd en de maan hooger aan de lucht k\yam, was „Waarom deed u het „Het is een lang verhaal. Mag ik u morgen bezoeken en u de verklaring geven f' „Wie was de man, die u geld wilde Ieenen „Sir Cyril Abchurch". Terwijl zij nog sprak, hield de auto stil, en Nalda maakte zich gereed om uit te stappen. „Hier woon ik. Indien u wilt, kom dan morgen bij mij lunchen „U wilt mij ontvangen, na hetgeen ik heb verteld „Ik wacht u om één uur. Vaarwel." Nalda wierp een snellen blik op haar horloge en zag, dat het bijna half zeven was daarom liep zij regelrecht naar haar kamer en begon zich te verklee- den. „Is mijnheer thuis vroeg zij aan haar kamenier. „Ja, mevrouw.. Hij is in zijn kleed kamer. Ik geloof, dat hij een gast te dineeren wacht." Mark had de gewoonte in de kamer van mevrouw te komen, als hij zich ge kleed had, Toen het echter acht uur sloeg en Nalda de tusschendeur opende zag zij, dat hij reeds heen was gegaan. Zij wist, dat hij er een hekel aan had, als men niet stipt op tijd was bij de maaltijden, en daarom liep zij snel naar beneden naar het salon. „Zoo, je bent terug vroeg hij kalm. „Ja Mark, ik heb je veel te zeggen." „Dan vrees ik, dat het nog wat moet INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GOED en GOEDKOOP is vaak een moei lijke combinatie, welke echter in HONIG's PUDDINGEN, gefabriceerd met Honig's Maïzena, volkomen is bereikt. Men be reidt met die pnddingen goedkoop de heerlijkste nagerechten, die men zich denken kan - Vraagt Uw winkelier LET OP HET MERK de eclips duidelijk waar te nemen-Maar de grenzen van de verduisterde maan bleven wazig. Want, zeggen de geleer den, de rand van de schaduwkegel is niet scherp begrensd omdat de zon niet een lichtgevend punt maar een schijf is. Tot 10 uur 29 hield de totale ver duistering aan. Daarna kwam er licht in de duisternis. Een heel klein randje van de normale maan werd zichtbaar en heel langzaam werd dit randje groo- ter. Toen was de eclips op zijn mooist een scherp contrast van licht en donker. Na een half uur zagen we zoo iets als van een halve maan en weer een half uur later was de voor de ons waar neembare verduistering afgeloopen. De nachtvorstin stond weer in haar volle glorie aan den hemel en zond weer onbelemmerd haar stralen naar de aarde neer. Zondagochtendconcert. Het harmonie-gezelschap „St. Caeci- lia". directeur de heer André J. Geijsen, geeft Zor.dag a.s., bij gunstig weer, van 89 uur een uitvoering van gewijde muziek in het Villapark. Programma* 1. Gezang 259S. Landsman 2. „Gebed"E. Deneufbourg 3. „Het Tabernakel" V. Sambin 4. „Andante Religioso" S. Landsman 5. Koraal „O Heer, ik heb U hart'ijk lief" H. Kling 6. „Stille Overdenking" E. Deneufbourg 7. „Harmonie der Engelen" E.Migette 8. Koraal S. Landsman Vreemdelingen. Door de politie is aangehouden een Tjechisch meisje, wier landing in En geland was geweigerd, op grond dat zii onvoldoende middelen van bestaan had, waarom zij met de mailboot naar' hier was teruggekeerd. Het bleek aar. de politie dat zij in dienstbetrekking te Londen was aangenomen. Er zal nu door tusschenkomst van de politie ge tracht worden haar landing alsnog mo gelijk te maken. Nog werd aangehouden een Rus, die als stowaway, van ven schip, komende van Antwerpen, hier aan land was ge zet. Hij zal wederom over de grenzen des rijks worden gebracht. Ten slotte werd gearresteerd een 25- jarige Franschman, die zonder middelen van bestaan in de duinen hier rond- wachten", antwoordde hij, toen de livreiknecht op den drempel verscheen „een handelsvriend komt bij ons di neeren." „Sir Cyril Abchurch", werd aange diend. En de man, dien zij juist in het speelhuis had achtergelaten, trad binnen. „Abchurch, laat mij u aan mijn vrouw voorstellen." Terwijl Nalda neeg, merkte zij, dat hij haar herkende. „;Ik vrees, dat ik wat Iaat ben, maar ik werd in de City opgehouden", zei hij beleefd en wendde zich daarna fot Lindsay. Nalda betreurde het, dat hun eerste gast een man als Sir Cyril Abchurch was en zij vroeg zich af, waarom Mark hem had uitgenoodigd maar uit hun gesprek maakte zij snel op, dat het een zakelijke aangelegenheid betrof. „'Sir Cyril is bereid mijn zaken in de City over te nemen", zei Mark tegen haar, bij wijze van verklaring. „Mijnheer Lindsay is een gelukkig man op zoo jeugdigen leeftijd zich uit de zaken te kunnen terugtrekken", zei Abchurch vriendelijk. Gedurende het middagmaal gaf Nal da zich geen moeite zich in hun gesprek te mengen en het was met een gevoel van verlichting, dat zij hen bij hun si garen alleen liet. (Wordt vervolgd.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1