OP I DINSDAG 12 AUGUSTUS I&HONÏG'S Isatósppij tk maart BINNENLAND FEUILLETON DE GROOTE ONDEUGD OMELET PMAIZENA Stads= en Provincienieuws D A Dagelijks diner- uur. ondering van den insante van 8— -N0189! an 3.305.30 uur* 0 uur, Concert mevr Bredius, 8.15 uur] Dagelijks concert -Bekker. van 3V26 uur. Solisten-avond. Soirée dan ig igs. ard. Concert aandag- en Woens- 30 uur. ;ur Matinée. Bvertsen. Dins- Zondag Matinée rdag en Zondag 3 uur. lag en Zaterdag 8—11.30 uur. >.305.30 uur Thé us, Soirée dansante ard Evertsen. ioirée Dansante. URG. 16 Augustus. vburgloge, Nieuwe ie Ker- ht ver- op de ak dan de be- iij zult ngstige de ge- s, kink- uenza. 0, v. 550 verpakking. \OOP 5, SCHEMERLAM- le 2e hands HEE- ESFÏETSEN vanaf Koopjes. P. Bella mpark 34. >TBODE ig of dag en nacht. IS, Beursplein 5. Idelb. - Rotterdam legen plaatsen. t. m r. Een ».H. Hl vt tsr 9 8 9 8 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk': ƒ2.50. Week-abon- r.ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan i4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe- Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. VMR DE NAGELATEN BETREKKINGEN VAN DE VERONGELUKTE VISSCHERS. Vorige opgave ƒ22567.36 Hoofdwerktuigkundigen, Soes- terberg - 50-' N. La Lorraine - 20. H. H. S-, Amsterdam - 10. Opbrengst muzikale tournée door de heeren J. A. Ross, C. Ross, J. H. Tamminga enW. A. P. de Kramer - 315.47 Familie O., Amsterdam - 6. Mevr. D. v. T., Rotterdam - 2.50 v B., Den Haag - 10. Onbekende uit Zwolle - 2.50 Rotferdamsch Nieuwsblad", nagekomen giften - 3.03 J. H., Velp - 2.50 Dr. E. D., Amersfoort- 5. D., Rotterdam - 5. Opbrengst Speldjesverkoop op 20 Juli 1924 - 117.28 Collecte gemeente Brouwers haven - 330. M. J. A., Amsterdam - 6.- Vereeniging „Zeelandia", Rot terdam - 159.18 Totaal ƒ23611.82 INGEKOMEN GIFTEN ADMINISTRATIE „VLISSINGSCHE COURANT". Reeds ontvangen ƒ1538.15 Van de Soirée Soc. NederL Loodswezen, gegeven door de Ver, „Koningin WilheT mfna" - 70.— tonnes N. - 2.50 Totaal 1610.05 Meerdere giftea zullen door ons dankbaar werden aanvaard es in ons blad worden verantwoord. Koninklijke onderscheiding. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint De gouverneur van Antwerpen, ba ron Holvoet, die jl. Woensdag H. M. Koningin Wilhelmina op Haar Zeeuw- sche reis te Middelburg namens koning Albert is komen begroeten, is benoemd tot grootofficier in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De arbeiderswoningbouw. Naar „het Volk" verneemt zal binnen enkele dagen in de Staatscourant ver schijnen een ministerieele beschikking inzake het verleenen van 2e hypotheken voor arbeiderswoningbouw. Verstrekt zal kunnen worden een 2de hypotheek tot 20 van de verkoop waarde van de woning met dien ver stande, dat le en 2e hypotheek tezamen niet meer dan 85 van die waarde zullen mogen bedragen. De hypotheek zal voor Amsterdam verstrekt worden tot een maximum van 550 per woning op erfpachtsterrein voor woningen op eigen terrein is dit bedrag 600. E.*p Tal ti kiekomsn? Transport- en EJtj rv«n G. VOS, EENHOORN, T.l. 15£ BTERHOÜT, T«l. «81 lTERHEK,m 10! Vertaald door Mevrouw L P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. 22) HOOFDSTUK XV. Toen Mark haar had verlaten, viel Nalda terug in haar stoel met een 'zucht van afmatting er viel niet aan te twij felen hij was boos en had haar niet vergeven. Maar nu was het te Iaat, om hem de waarheid te zeggen. „Ik wilde, dat ik niet naar die ellen- O'ge plaats was gegaan", zeide zij moedeloos. Dat zij zooveel verloren had, kwelde haar niet want het geld op zich zelf had in haar oogen geen waarde maar 1 eensklaps viel het haar in, dat zij haar I 'ekening-courant met de bank toch eens moest inzien en zij slaakte een kreet t zag on's'e"en's> t°en z'i de getallen t is niet voldoende om de cheque betalen", riep zij vol schrik uit. I do en f'ld geleden had zij in Lon- I het ee" belangrii'< bedrag gestort, maar I wJ §r,0°teie deel van haar vermogen pn ,.Sd 'n de Bank te Whiteways, I »p„° i le 'n 'Londen had zij de cheque I an£ getrokken. I snr'pi m.?et den directeur dadelijk gaan Izil 7U.tniPreve'de zij en haastig ging Ide crm Sleeden. Deze ontving haar met g botste beleefdheid, want was zij De 2e hypotheek zal verstrekt wor den gedurende den looptijd van de eer ste hypotheek maar ten langste voor 10 jaar. De aflossing voor de le en 2e hypo theek moet totaal 2 per jaar zijn van de verkoopwaarden der perceelen. De rente zal 6 bedragen, terwijl de gemeente die met het rijk het ri sico draagt hier 1 mag opleggen. De inhoud der woningen mag bedra gen voor Amsterdam 200 kbM. voor buiten 260 kbM. voor alleenstaande woningen en 225 kbM. voor verdieping woningen. De rijwielbelasting. Bet is niet uitgesloten, dat hier of daar personen, die voorgeven, belast te zijn met de handhaving der rijwielbe lastingwet, zullen trachten zich meester te maken van rijwielen, onder hel voor wendsel, dat zij die wenschen in beslag te nemen wegens wetsovertreding, [n verband hiermede zij men Indachtig, dat uitsluitend de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie op de naleving der wet hebben toe te zien en dat eerstgenoem de ambtenaren voorzien moeten zijn van het bewijs hunner aanstelling, dat zij op verlangen moeten vertoonen. De „Zwarte Bende" bij de spoorwegen. Het „Haarl. Dbl." heeft een onder houd gehad met den heer P. J. Arnoldt, chef der treincontrole der Spoorwegen, meer bekend als „de Zwarte Bende", zooals de 12 conducteurs naar hun uni form genoemd worden. Ik zou boekdeelen kunnen vullen, bij wijze van spreken, aldus de heer Ar noldt, met verhalen betreffende de ver schillende manieren waarop men tracht de spoorwegambtenaren te bedotten en kan in ht algemedn zeggen, dat onze ervaringen treurig zijn. Het bedrog wordt waarlijk niet alleen door derde klas-reizigers gepleegd, maar ook door reizigers eerste en tweede klas. Men- schen uit alle rangen en standen doen er aan mee. Met dames is het soms ergerlijk. Meermalen worden die in hoogere klas sen dan waarop zij blijkens haar plaats bewijs recht hebben, aangetroffen en als zij betrapt worden hebben zij soms allerlei praatjes tegen den conducteur of controleur. Ook schamen sommigen zich niet een valschen naam op te geven. Maar ook advocaten, officieren, in genieurs... och, u kunt het u niet voor stellen, wie er al niet trachten met een onjuist plaatsbewijs, een vervalscht abonnement of alleen maar met een perronkaartje op een goedkoope manier te reizen De vernuftigste dingen wor den uitgedacht. En de treincontrole moet maar zorgen, dat zij nóg slimmer en vernuftiger is dan de sluwste be drieger. Het is ongelooflijk wat er gebeurt. Toen de werkmanskaarten nog be stonden, werd daar veel mee geknoeid en thans gebeurt dit nog wel met de abonnementen. De vervalschingen worden soms zoo prachtig aangebracht, dat je er voor staat. Van een kort traject wordt op de kaart een veel langer traject gemaakt. Ook wordt geknoeid met wat den tijd betreft. Op een abonnement, geldig van januari tot April, wordt bijv. April in Juli veranderd. En dan niet te vergeten het knoeien met de prijzen Door zgn. radeeren van abonnemen ten bedriegen kinderen hun ouders of voogden en reizigers hun patroons of firma's. Zoodra het bedrog ontdekt wordt, geeft de controle er onmiddellijk niet de vrouw van Mark Lindsay Hij luisterde, terwijl zij hem vertelde, wat er gebeurd was. „U zegt, dat u voldoende waarboTg in uw Bank te Whiteways hebt vroeg hij. „Ja", antwoordde zij levendig. „Dan is het voldoende, als u een cheque trekt op die Bank en daarmee uw deposito hier verhoogt." „Dat zal ik dadelijk doen. Ik heb het chequeboekje meegebracht." Zij slaakte een zucht van verlichting, toen de zaak was afgedaan, want zij had er zich buitengewoon bezorgd over gemaakt, dat de cheque niet zou wor den gehonoreerd. Daarna merkte zij, dat de directeur van de Bank haar nieuwsgierig gadesloeg. „Mevrouw Lindsay, ik hoop niet, dat u mij onbeschaamd vind, maar mijn po sitie stelt mij in staat achter de scher men te zien. Een groot aantal, voor het meerendeel dames, met wie onze Bank in relatie staat, hebben den laatsten tijd cheques voor groote bedragen afgege ven aan den heer dien u heeft genoemd. Mag ik u een enkel woord raad geven?" „Stellig, op den heer Lang is toch niets aan te merken „Ik weet, dat de cheques dienden om speelschulden te voldoen. Een geval was buitengewoon treurig. Ik hoop niet dat ik verveel", zei hij zich zelf plotse ling in de rede vallend. „Neen", antwoordde zij zacht. „Er is een dame, die ik groote ach ting toedraag. Zij is niet jong meer en kennis van aan de betrokken ouders of patroons. Kan de zaak in der minne geschikt worden door betaling van een schadevergoeding aan de Spoorwegen, dan volgt geen aangifte. Maar blijft de betrokkene ontkennen, dan wordt hij aangeklaagd wegens valschheid in ge schrifte en boet het bedrog in de ge vangenis. Bovendien wordt iemand, die eenmaal getracht heeft de maatschappij er in te laten loopen of een ander trein- misdrijf (er gebeurt in treinen heel wat, waarvan het groote publiek niets weet en waarvan slechts nu en dan eens iets uitlekt) heeft gepleegd en die daarbij is betrapt, nooit meen een abonnement verstrekt. Soms worden bedriegers wel eens door bona tide medereizigers aangewe zen, maar over het algemeen vinden de controleurs van het publiek niet veel medewerking en geen aangename be handeling. Ook de reizigers, die er niet aan denken zich aan bedrog schuldig te maken, treden maar al le dikwijls te genstrevend en soms opzettelijk óp. Het onderwijs op een kritiek punt. In het „Haagsch Maandblad" schrijft dr. J. H. Cunning Wz. over „de ouders en de school" en merkt op dat wij met ons geheele onderwijs op een kritiek punt, een keerpunt, zijn gekomen ten aanzien van de verhouding tusschen de ouders en de school. De eigenlijke taak der schooi is, opleiding geven voor het maatschappelijk leven en als zoodanig is zij, zegt dr. Gunning, absoluut on misbaar, maar dat neemt niet weg, dat de zelfstandigheid, die de school gaan deweg heeft weten te veroveren, haar „Selbstherrlichkeit" en levensvervreem ding, een onrecht en een aanmatiging zijn, waarmee de school ook zich zelf schaadt. De schrijver bespreekt ook de vraag, wat de ouders van de school verwach ten. 'Hij neemt aan, dat zij zelve het niet, maar dat schrijver zelf het wel weet „Wat de moderne ouder van de school verwacht, dat is feitelijk niet an ders dan rapporten en een diploma A, de rest is bijzaak." De schrijver ziet de eenige goede verhouding tusschen huisgezin en school aldus de school moet de ouders helpen hun kinderen op te voeden. Uit voerig en uitdrukkelijk betoogt de schrijver, dat het niét aankomt op schoolkennis. Hij zegt„Een mensch, die aanspraak mag maken op den eere naam van „persoonlijkheid" en „karak ter", heusch dat is heel iets anders dan een wezen met een diploma op zak en een goede cijferlijst. Wie zijn levens kansen op die kaarten zet, heelt veel kans het spel te verliezen, dat leert de ervaring van iederen dag om ons heen. Life-etficiency is zoo iets geheel anders dan een school-efficiency en uitmunten in het leven Schoolwijsheid is nog geen levenswijsheid, evenals school- domheid nog geen bewijs en prognose is van levensdomheid." Aan het slot van zijn artikel zegt de schrijver Ook de maatschappij zal er dus slechts bij winnen, wanneer de school weder leert het essentieele te laten zijn en het bijkomstige het bijkomstige. Maar nog eens en telkens weder de school is daartoe alleen in staat wan neer de ouders haar daartoe in slaat stellen of haar daartoe dwingen. En dit moeten de ouders doen, door zulks van de school te verwachten. Van de tegenwoordige ouders hangt het dus af, wat de moderne school zal worden. En daarmee voor een groot gedeelte ook, wat er van onze maatschappij nu nog terecht zal komen. haar man gaf haar een mooie toelage. Omstreeks Kerstmis ging hij voor eeni ge maanden naar het buitenland zij bleef thuis. Zij had hier toen een saldo van 6000 pond. Ongelukkig wijdden eenige kennissen haar in de geheimen van het chemin de ter in. Nu, om het kort te maken haar man keerde en kele weken geleden terug. De 6000 pond waren verdwenen zij had 100 pond van de Bank geleend al haar juweelen waren beleend, zij had de huishuur niet betaald en zij stond in de schuld bij de meeste eigenaars van speelgelegenheden." „Waarom vertelt u mij dit vroeg Nalda zenuwachtig. „JHet is mijn plicht te weten, wat er in de wereld omgaat. U bent een jonge vrouw u hebt alles wat een vrouw maar wenschen kan en toch heeft u zeer hoog gespeeld. Waarom houdt u er niet mee op U heeft het geld niet noodig. Indien dat het geval was, dan, daar ben ik zeker van, zou uw man u het geld geven Spelen is een ziekte, waar men niet gemakkelijk meer van verlost wordt. Ze heeft iemand gepakt, voordat hij het beseft. Ataar ik vrees, dat ik aan het preeken ben." „Ik ben overtuigd, dat u het goed bedoelt. Maar ik geloof niet, dat ik in gevaar verkeer", antwoordde Nalda luchtig. Zij begreep niet goed, waarom hij Lang in de zaak betrokken had, maar zij wilde geen vragen doen. Zij" dankte hem dus en nam afscheid maar toen Salarisregeling onderwijzers en administratie-ambtenaren. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt zal voor de onderwijzers de salarisrege ling als volgt zijn Onderwijzer, die niet de acte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet 1920, noch de acte bekwaamheid bedoeld in art. 77 der wet van 17 Augustus 1878, aan- vangswedde 1200. Maximumwedde voor gehuwden (te bereiken in 22 jaar) 2600, voor onge- huwden 2200, te bereiken in 14 jaar. Voor den onderwijzer, die niet de acte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet, doch in het bezit is van de acte bedoeld in art. 77 der wet van 17 Augustus 1878, aanvangswedde 1400. Maximum voor gehuwden 3100 (te bereiken in 22 jaar) en voor ongehuw- den 2700, te bereiken in 14 jaar. De U.L.O.-marge zal 300 bedragen, mits de betrokkenen in het bezit is van nader vast te stéllen acten. Voor het bezit van bij-acten zal 50 per acte worden betaald, tot een maximum van 200. Wat betreft de administratie, is het volgende vastgesteld Zij, die belast zijn met eenvoudigen, min of meer werktuigelijken arbeid (rang van schrijver) 10001500, met 5-jaarlijksche verhoogingen van 100. Gediplomeerde klerken en admini stratieve ambtenaren met vak-radicaal, die belast zijn met arbeid, welke ver standelijk oordeel vereischt en waar voor gevorderd wordt de kennis, wat den inhoud betreft van de regelingen, wetten en besluiten enz., waarvan de toepassing behoort tot het betrokken dienstvak, ƒ1100ƒ1800, met 2 twee- jaarlijksche verhoogingen van 200 en 3 drie-jaarlijksche verhoogingen, van 100. Adjunct-commiezen, die belast zijn met arbeid gelijk aan die van gediplo meerde klerken en ambtenaren met vak-radicaal, en bovendien bekwaam tot het voeren van meer belangrijke cor respondentie, tot interpretatie van een voudige wetsbepalingen e.d., 1500 2600, met 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van 200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 100. Commiezen, ïtie belast zijn met moeilijker redactioneelen arbeid en be kwaam leiding te geven, 2400—3400 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ200 en 4 tweejaarlijksche ver hoogingen van 100. Hoofdcommiezen, die belast zijn met wetgevenden arbeid en bovendien be kwaam om als hoofd eener onder-af- deeling of als plaatsvervangend chef op te treden, ƒ3400ƒ4400, met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ200 en 4 tweejaarlijksche verhoogin gen van 100. Referendarissen chefs van afdeelin- gen 4500ƒ5400 met 3 tweejaarlijk sche verhoogingen van ƒ300. Diploma's ziekenverpleging. Bij Kon. besluit is het besluit van 15 December 1923, tot aanwijzing van di ploma's, waaraan overeenkomstig het bepaalde in artikel 8 der wet van 2 Mei 1921 (Staatsblad no. 702) tot wette lijke bescherming van het diploma voor ziekenverpleging dezelfde rechtskracht is verbonden als aan overeenkomstige diploma's bedoeld in artikel 1 dier wet, aangevuld als volgt Voor diploma A e. de diploma's, er kend door den Gereformeerden Bond zij het privé kantoor verliet, noemde iemand haar naam, en zich omwenden de herkende -Nalda mevrouw Fortescue. „Wacht even, lieve, ik moet alleen even deze cheques afgeven", zei zij vriendelijk. „Ge waart gisterenavond al heel ongelukkig", vervolgde zij, toen zij bij haar terugkwam. „Ja en u „Het ging mij nog al goed. Waar gaat gij heen „Ik denk naar huis." „Ge deed beter met mij naar het Carltonrestaurant te gaan. Maar ge ziet er in het geheel niet goed uit en toch zijt gij gisteren niet zoo laat ge bleven", zei mevrouw Fortescue, terwijl zij haar scherp aankeek. „Ik ben niet heel wel ik voel mij niet op mijn gemak." „Toch niet over uw verliezen, hoop ik Indien dat zoo is, dan zal ik u gaarne leenen, wat gij noodig hebt elk bedrag, dat ik beschikbaar heb." „Dank u", antwoordde Nalda, „maar het is niet om het geld." ■„Kom mee naar binnen om te lunchen en vertel mij alles. Ik ben heel wat ouder dan gij en misschien kan ik u raad geven. Gij zijt toch eigenlijk niet veel meer dan een kind." Nalda aarzelde, maar slechts een oogenblik. Na hetgeen gebeurd was, verlangde zij er niet naar Mark te ont moeten en zij was blij nu de gelegen heid te hebben om een paar uur na te denken. Diep in haar hart zetelde de overtuiging, dat het haar plicht was en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. en vele anderen gerechten worden nergens lekkerder mee bereid dan metHonig's Maize na, onovertroffen in zuiverheid en smaak. Voortref felijk als bindmiddel voor tailooze gerechten. De spijzen worden er smakelijker en voedzamer door. Let op de sluitzegels met Bijen korf. van Vereenigingen en Stichtingen van Barmhartigheid in Nederland f. de di ploma's, in de jaren 1888 tot 1903 uit gereikt namens het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis g. de diploma's, vóór 1 Januari 1921 uitge reikt namens de Christelijke Vereeni ging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. Voor diploma B d. de diploma's voor krankzinnigenverpleging, erkend door den Gereformeerden Bond van Vereenigingen en Stichtingen van Barmhartigheid in Nederland e. de diploma's voor krankzinnigenverple ging erkend door den Nederlandschen Bond voor ziekenverpleging. Redders beloond. De koning van Engeland heeft de zilveren medaille wegens dapperheid ter zee toegekend aan Dirk M. Schoo, le stuurman, H. Schipper, 4e stuurman, F. C. Kisscwater, bootsman, en K. Hop man en C. Beekhuijzen, matrozen van het stoomschip „Grootendijk", van Rotterdam, voor hun diensten bij het redden van de bemanning van den Newfoundlandschen schoener „Anny M. Parker", in den Atlantischen Oceaan, op 15 Januari jl. De regeering van Newfoundland heeft er nog belooningen aan toegevoegd, waaronder een som geids om nader onder de bemanning te verdeelen. VLISSINGEN, 12 AUGUSTUS. De visschersramp. Te Noordwijk^Binnen is voor enkele dagen een lijk aangespoeld. Dit is thans door de familieleden herkend als te zijn dat van het laatste slachtoffer van de ramp op 18 Juli, nl. van den zoon van L. de Nooijer. De zee heeft dus de lijken van a! de slachtoffers teruggegeven. Nederlandsche padvinders naar Engeland. De troep Nederlandsche padvinders, tellende 271 deelnemers, waaronder ook meerdere uit Zeeland, die Vrijdag ook het verstandigste wat zij doen kon zou zijn om hem alles te vertellen zijn liefde was sterk om zijn vergiffenis op te wekken. Onder het maal was zij zwijgzaam, mevrouw Fortescue daarentegen bab belde vroolijk en toen zij klaar waren, gingen zij naar den palmentuin. „IRook een sigaret en vertel mij al les", zei zij, toen zij plaats genomen hadden. „Ik ben van meening veranderd. Het betreft mijn man en Natuurlijk betreft het hem. Als een vrouw zorgen heeft, betreft het meestal haar man, totdat zij geleerd heeft, hoe zij met hem om moet gaan. Heeft de heer Lindsay ontdekt, dat gij gisteren avond hebt gespeeld „Neen", antwoordde Nalda zenuw achtig. „Ik zou graag uw vriendin zijn. Ge zijt zoo jong eu ik ben oud genoeg om uw moeder te zijn", zei ze met een lach. „Ik wilde dat ik mijn moeder kende. Zij zou mij kunnen helpen." „Stel mij op de proef als haar plaatsvervangster." Nalda aarzelde niet langer en vertel de van Langs brief, waarin hij vroeg om' de cheque en van het daarop ge volgde gesprek met Mark en van de houding, welke hij had aangenomen. „Ik weet, dat ik schuld heb, maar ik had er een hekel aan mijn man te ver tellen, dat ik had gespeeld", zei zij op een toon van vertwijfeling. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1