DINSDAG 5 AUGUSTUS MissBlanche 62e Jaargang i GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON OE 0R00TE OMÖEÜGD BINNENLAND .j^O*83 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- j ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van j4 regels: MO; voor iedere revel meer 26 centbij abonnement spe- Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, D.enstaanbie- dinven én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vSbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke ^Familieberichten van 1—6 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. VOOR DE NAGELATEN BETREKKINGEN VAN DE VERONGELUKTE VISSCHERS. Vorige opgave 19129.14 N. N., Vlissingen 9 vroegere Vlissingers te Delft N. N., Den Haag ,0_ S. F., Domburg H. H. F.. Amsterdam jjgkn N, N., Eindhoven I. H. M., CadzandWÊgt C. L. Haarlem 'Fam. K., Utrecht - Zuster de M., Ziekenhuis Dor- drecht97' P. v. d. B„ Amsterdam - J. C. W., Hilversum - M de S., Sleewijk - Brigade Kon. Marechaussee, Venray P v. d. K., Rotterdam- 2.DU A. G—T., Ubbergen - l"-— Mej. N. v. T„ Amsterdam - L— J. O. v. D„ Ede 0.7o G. B., Voorburg - J-gJ Mevr. B., Haarlem - H. W. M., Baarn - ]JJ. B. v. D., Amsterdam- l0- H. G., Amsterdam - 4. T. L., Renesse- 2. J. L., Aalten - 2. R. v. D., Rotterdam - 32.80 A., Giessen N'kerk - 2.50 \V. V., Wageningen - 5. H. L., Amsterdam- 5. F. v. R., Meeuwen (N.-Br.) - 12.61 Totaal ƒ19414.30 INGEKOMEN GIFTEN ADMINISTRATIE „VLISSINGSCHE COURANT". Vorige opgaaf 13S6.92 Mej. J. P. B., te Velp (G.) - 10.— K. V., te L- 5.— N. N- 10.— J. B., opbrengst verzegelde kistje - 10.48 Comité Wilhelminastraat en om trek - 25.75 Opbrengst sigaren Leon de Groot - 2.50 Totaal ƒ1450.65 VOOR HET GEZIN VAN HET SLACHT OFFER BRAND NEDPAM. Reeds ontvangen 36.— Z-10.— Totaal ƒ46. Meerdere giften zullen door ons dankbaar werden aanvaard en in ons blad worden verantwoord. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenen uit, ter eere van het bezoek van H. M. de Koningin aan deze gemeente INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Daar blijf ik bij Geef MIJ maar Vertaald door Mevrouw I. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. ..En hoe staat het nu met je parle mentaire eerzucht. Natuurlijk zal ik stemmen voor je werven. Ik hoop, dat de verkiezing spoedig op handen is." „Vanavond werd mij een brief nage zonden. Ik zal morgen een samen komst hebben met een commissie ik vrees dus, dat ik je een dag alleen zal moeten laten." Zij brachten den avond te Bognor door zij liepen naar het open raam, dat op de zee uitzag. „Dat zal niet bijzonder vroolijk zijn- Kun je mij niet meenemen Het is de eerste keer, dat wij niet bij elkaar zullen zijn." „Ik vrees, dat je een beetje in den weg zult zitten, en het kan zijn, dat ik nogal eenigen tijd met de commissie vergaderen moet." .yHeei goed. Ik moet het een of ander amusement zoeken. Alisschien ga ik naar Goodwood „'Nalda Hij keek haar onderzoekend aan en kwam tot het besluit, dat zij schertste. „Ik ga naar bed ik zal vroeg op moeten", zei hij met een zucht. Den volgenden morgen verliet Nalda naar kamer niet, voordat hij vertrokken op Vrijdag 8 Augustus a.s., te vlaggen, in het bijzonder de bewoners der straten, wel ke door H. M. de Koningin zullen worden gevolg». Tevens deelt hij den ingezetenen mede, dat H. M. de Koningin den wensch te ken nen heeft gegeven geen versieringen aan te brengen. Vlissingen, 4 Augustus 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat heden is afgekon digd de Verordening tot wijziging der At- eemeene Politieverordening voor Vlissin gen (intrekking art. 49, colportageverbod) vastgesteld door den Raad in zijne vergade ring van 18 juli 1924, onder No. 9, welke verordening in werking treedt op 8 Augus tus a.s. Gedurende 3 maanden wordt de veror dening ter secretarie (3e afd.) voor een ieder Ier lezing nedergelegd en tegen beta ling der kosten verkrijgbaar gesteld. Vlissingen. 5 Augustus 1924. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. Prinses Juliana zijn giste renavond met gevolg per auto van Soestdijk aan het .Centraal Station te Utrecht aangekomen, om de reis naar Zeeland per trein voort te zetten. Een groote menigte had zich op het Stationsplein verzameld, die de vorste lijke personen levendig toejuichte. Met den trein van 7.59, waaraan de koninklijke salonrijtuigen waren ge haakt werd de reis naar Zeeland aan vaard. De Forensenbelasting. Naar „de A/laasbode" uit de beste bron verneemt, zal het wetsontwerp tot wijziging van de forensenbelasting een dezer dagen bij de Staten-Generaal worden ingediend. Georganiseerd overleg zeemacht De commissiën A en B van het geor ganiseerd overleg zeemacht vergader den gemeenschappelijk op Vrijdag 1 Augustus 1924, om allereerst de eind redactie vast te stellen van het advies, betreffende het voorstel van den minis ter van marine tot verlaging der bezol diging van het marinepersoneel, met ingang van 1 Januari a.s. Hierna kwam aan de orde de verdere bespreking van het ministerieel voor stel om wijziging te brengen in de voorschriften betreffende de gezinsver pleging van het marinepersoneel, welk voorstel reeds een punt van behande ling had uitgemaakt op de vergadering van 19 Juli j.l„ doch thans, na ont vangst van nadere toelichtingen van den minister kon worden afgehandeld. Met nteerderheid van stemmen werd 's ministers voorstel tót wijziging der specialistische behandeling der gezin nen verworpen, de gewijzigde verstrek king van genees- en verbandmiddelen met één stem blanco aanvaard, terwijl de korting voor hospitaalverpleging in speciale gevallen met meerderheid van stemmen werd aangenomen, daarente gen voor alle gevallen werd verworpen,, Hierna werd in behandeling genomen een bezoldigingsvoorstel voor het per soneel, beneden den rang van officier, samengesteld door de in de vorige ver gadering door de meerderheid benoem- \yas en toen zij in de hal kwam, hoorde zij iemand haar naam noemen. „Mevrouw Lindsay Welk een ver rassing." Het was mevrouw Fortescue er was nog een dame 'bij haar. „Hoe maakt u het zei Nalda be leefd. „Laat ik u voorstellen aan mevrouw Shalton. Ik veronderstel, dat u naar Goodwood gaat „Neen", antwoordde Nalda. „Mijn man is juist voor een dag uitgegaan en ik ben alleen." „Waarom gaat u niet met ons mee stelde mevrouw Fortescue voor, „Er is plaats in de auto." „U bent heel vriendelijk, maar „ik heb gisteren een goeden dag gehad en ik weet een paar dingen voor vandaag." „Ik ben er gisteren al geweest. Ik heb bijna duizend pond bij de twee eer ste rennen gewonnen", zeide Nalda lachend. „Gelukkig schepsel. Waarlijk ik ben blij, u te ontmoeten. Ik heb er op ge wacht, dat ik van uw terugkomst in Londen zou hooren, opdat ik u mijn klein huwelijksgeschenk zou kunnen zenden. Nu is dat niet noodig, daar ik het bij mij heb. Ik zal het gaan halen." Mevrouw Fortescue ging naar haar kamer en kwam met een klein étui terug. „Indien hij u niet past, kan hij ver anderd worden." Het was een mooie ring van een de commissie, welk voorstel door die commissie aan de vergadering in pleno werd voorgelegd. De meerderheid der commisiën be tuigde instemming met de in dat voor stel belichaamde bezoldigingsbeginse- ien en beveelt de invoering van dit voorstel aan, terwijl enkele afwijkende meeningen ten aanzien van sommige punten werden te berde gebracht. Gedurende de vergadering werden rondgedeeld de stukken voor de wijzi ging der pensioenwetten, waaromtrent de minister advies verlangt vóór 1 Sep tember a.s., weshalve werd besloten hiervoor te vergaderen op 22 en c.q. 23 Augustus a.s. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. De zoo lang verbeide dagen zijn Jan aangebroken. Deze week zal de Ko ninklijke familie een officieel bezoek aan onze provincie brengen, wat sinds 1907 niet meer heeft plaats gehad. We ken lang is men in verschillende ge meenten, welke de eer van 't Koninklijk bezoek ten deel valt, bezig geweest om alles in de puntjes in orde te maken, ten einde de Koninklijke familie het overtuigend bewijs te leveren van de aloude gehechtheid van de Zeeuwen aan het geliefde Oranjehuis. Ook hier ter stede zou, hoewel het bezoek slechts van korten duur zal zijn, dit zeker aan leiding zijn geweest voor een recht feestelijke ontvangst en de noodige voorbereidingen waren daarvoor dan ook reeds getroffen. 'De Viissingsche Oranjebond, bij wien dit in goede han den is, zou voor de regeling gezorgd hebben, doch ziet daar treft onze ge meente op Vrijdag 18 Juli een ramp, waardoor vele gezinnen in diepen rouw werden gedompeld. Geheel in overeen stemming met den wensch van H. M. moest alle feestbetoon vervallen en zelfs de zanghulde in het Bellamypark kan niet doorgaan. De andere deelen van onze provincie, die voldoende blijk hebben gegeven van hun deelneming met deze groote ramp, zullen de vorstelijke familie een spon tane hulde betuigen en wij zullen van deze gebeurtenissen 'n geregeld verslag opnemen. Toen verleden jaar het plan van H. M. de Koningin om ter gelegenheid van haar zilveren regeeringsjubileum een bezoek aan alle provinciale hoofdplaat sen te brengen, moest worden opgege ven, was dit vooral voor de Zeeuwen ook een groote teleurstelling. ■Deze teleurstelling maakte plaats voor een groote vreugde toen in het begin van dit jaar vernomen werd, dat H. M. de Koningin de herdenking van Middelburg's overgang naar de zijde van den Prins in 1574 met Haar tegen woordigheid wilde vereeren en dal H. M. daarbij tevens uitvoering zou geven aan Haar reeds langs bestaand voorne men om een officieel bezoek aan geheel Zeeland te brengen. Allerwegen heeft men in de provincie zorg gedragen voor een waardige ont vangst van de Koninklijke familie. THQLEN. Voor de bewoners van dit eiland is het een bijzondere verheugenis, dat H. M. de Koningin vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juli ana Haar tocht door Zeeland over hun eiland aanvangt. Alleen na den water snood van 12 Maart 1906 heeft H. M. van Haar belangstelling en medeleven blijk gegeven maar sedert 1862, toen Koning Willem 111 Zeeland en ook Tho- enkeien saffier, omringd door diaman ten en klaarblijkelijk van zeer groote waarde. „U kunt hem gerust aannemen, want hij heeft uw moeder toebehoord." „En zij heeft hem u gegeven „Ja." Nalda deed den ring aan een vinger van haar rechterhand en bracht hem aan haar lippen. „ik stel hem meer op prijs, dan al de juweelen, die ik bezit", zei zij eenvou dig. „Hoe kan ik u danken „Door met ons mee te gaan naar Goodwood", zei de ander. „Ik vind het heerlijk", antwoordde Nalda. ,,Ik zal dadelijk naar boven gaan om mij te kleeden." Zij verwijderde zich snel en lady Shalton keek haar met een vreemde uit drukking in de oogen na. „Dat is dus uw kind zeide zij droogjes. „Is zij niet bekoorlijk „Zij lijkt op u zeer veel op u en toch heeft zij heel andere gelaats trekken." „Zij lijkt precies op haar vader." „Hoe heeft u haar kunnen verlaten „Hij dwong er mij toe hij zei, dat hij niet kon toelaten, dat haar karakter door mij bedorven zou worden. Hij was in zijn soort een goed man, maar ik haatte hem." „Waarom zegt u dit meisje niet, dat u haar moeder is Mevrouw Fortescue antwoordde niet en lady Shalton lachte. len officieel bezocht, had zulk een be zoek aan het eiland niet meer plaats. Het is dus te begrijpen, dat juist hier de vreugde zeer groot was. Maar laten wij thans meer geregeld het gebeurde op hedenmorgen weer geven. H. M. de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana zijn gisterenavond per trein aan het station Wouw aangeko men en hebben aldaar in het Koninklijk rijtuig overnacht. Vandaar werd hedenmorgen met hof- auto's de tocht naar Zeeland aangevan gen. in het gevolg waren Gravin van Lynden van Sandenburg, geboren Ba ronesse van Nagel, grootmeesteresse Baronesse Sloet van Marxveid, eerste hofdame, belast met de opvoeding van H. K. H. Prinses Juliana vice-admiraal b. d. Bauduin, chef van het Militaire Huis van de Koningin Graaf du Mon- ceau, grootmeester Baron Bentinck, eerste stalmeester Baron van Geen, kamerheer en particulier secretaris der Koningin kapitein ter zee jhr. Von Mühler, adjudant van Z. K. H. den Prins ritmeester jhr. De Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M. de Konin gin eerste luitenant jhr. Verheijen, or donnans-officier der Koningin, terwijl ook de directeur van het Kabinet der Koningin, jhr. mr. Van Tets de reis medema'akt. Van Wouw werd hedenmorgen naar Bergen op Zoom gereden, maar daar het niet een bezoek aan deze gemeente betrof, reden de auto's door de buiten wijken naar den Thooischen straatweg enreeds op dezen weg waren velen aan wezig om te toonen, dat de Noord Bra banders niet onder willen doen in aan hankelijkheid voor de Vorstin, al gun nen zij voor deze dagen gaarne Zee land de eer van het Koninklijk bezoek. Tegen kwart over negen werd het Veer bereikt, de eenige verbinding van Tholen met den wasten wal van Bra bant, niettegenstaande de vele en nu reeds tal van jaren durende pogingen om een brug over de toch niet breede Eendracht te krijgen. Van harte hoopt de bevolking, dat het volgende officieel bezoek van H. M. de Koningin, niet lang op zich laat wachten en men dan H. M. kan ontvangen op de brug, die het eiland uit zijn isolement zal ver lossen. Reeds van de overzijde van de Een dracht was het te zien. Tholen was in feestdosch, gereed om de Hooge be zoekers te ontvangen op de Haar toe komende wijze. iHet weer is ietwat druilig, 't motre gent. Dit kan echter het enthousiasme van de feestvierende bevolking niet verflauwen. Terwijl de Koninklijke familie zich op de veerpont begaf en daarmede over stak, klonken de w/oorden van het Zeeuwsche Volkslied „Geen dierder plek voor ons op aard. Geen oord ter wereld meer ons waard", gezongen door een 100-tal zangeressen en zan gers, die daarvoor plaats hadden geno men op visschersscheepjes, want de visschersvloot van Tholen had hier ten deele ligplaats genomen. Het was wel een aardig bedachte verwelkoming in Zeeland. Dit welkom werd voortgezet aan de andere zijde van liet water door het muziekgezelschap „Concordia", dat het Wilhelmus deed hooren. Het was ook aan deze zijde van het Veer, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die reeds aan de Brabantsche grens H. M. had ontvangen, woorden van welkom tot H. M. richtte en de „ik geloof, dat u het kind haat „Ik geloof ook dat ik het doe maar soms ben ik er niet zeker van ah daar is zij." Nalda werd gevolgd door een lang, aristocratisch uitziend heer, die haar werd voorgesteld als sir Frederik Shal ton, en spoedig daarop reed de auto voor. Het was een schitterende dag, en ieder was in de opgewektste stemming, nu zij een dag van 'goede sport voor zich hadden. Hoe vaak is het naar huis terugkeeren niet treurig Nalda had hoegenaamd geen ver stand van wedrennen of de kwaliteiten der paarden het toeval bepaalde haar keus en zij sloeg in 't geheel geen acht op den raad, dien Sir Frederik haar gaf. Hij zei haar, dat het eerste paard, waarop zij wilde wedden, geen kans had en toen zij er bij bleef, besloot hij de weddenschap zelf te aanvaarden het resultaat was, dat het paard won Hij vloekte binnensmonds, want hij had geen geld genoeg bij zich om haar te betalen. Maar hij was een man van geld en had geen moeite een cheque te gelde te maken bij een bookmaker, die hem kende. „U is op den weg van het geluk, mevrouw Lindsay", zei hij met een hof- felijken lach, toen hij haar de bankbil jetten overhandigde. Maar dit was tevens het eind van haar geluk, want bij elke volgende race koos zij een paard, dat verloor. En INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Ten zij .dit geregeld: geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpiilen genezen verstopping, rege len de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele ge stel. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 verzekering gaf, dat het bezoek op hoogen prijs wordt gesteld. Mede was hier ter begroeting aan wezig de heer jhr. W. Z. van Teijlin- gen, burgemeester van Oostkapelle en Serooskerke, kamerheer in buitengewo nen dienst, die zich bij het gevolg aansloot. Na het zingen van het Zeeuwsche Volkslied weerklonk een spontaan ..Lang zal zij leven .De zegetocht door Zeeland kon nu een aanvang nemen en reden de auto's nadat Christina de Rijke en Geesje La- ban, de eerste bloemen hadden aange boden resp. aan H. M. de Koningin en de Prinses, langs de eerewacht, be staande uit de leden van den bijzonde ren vrijwilligen landstorm van Tholen en St. Philipsiand. Na deze inspectie reed de Koninklijke stoet door 'n fraaie eerepoort, opgericht door de Thooische Visschersvereeniging, door enkele stra ten en door rijen opgestelde schoolkin deren naar het gemeentehuis, waar de wethouders, de heeren H. Goossen, waarnemend burgemeester, en Wage- makers, de Koninklijke familie ontving en voor ging naar de raadszaal, waar zij resp. H. M. de Koningin en Prins Hendrik aan de raadsleden voorstelden. Namens het gemeentebestuur hadden bij den ingang van het gemeentehuis de jonge dames Lien Goossen en Maddy Huvers bloemen aan Koningin en Prin ses aangeboden. Na deze voorstelling nam de waarne mende burgemeester het woord en sprak als volgt Mevrouw, Het is mij een voorrecht Uwe Majesteit, Haren Doorluchtigen Gemaal, Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Neder landen, en Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana, namens den raad en de burgerij eerbiedig welkom te mogen heeten in het gemeentehuis, maar ook bij het betreden van den Zeeuwschen bodem Welkom in Zeeland. ■Het lang verbeide oogenbiik is thans aangebroken, dat wij de eer hebben Uwe Majesteit en Haren Gemaal met Hare be minde dochter Prinses Juliana, in onze ge meente te mogen ontmoeten en begroeten. Het was de wensch van Uwe Atajesteit, dat in den tijd van economischen druk geen geld zou worden uitgegeven voor kostbare versieringen.Aan dien wensch is zoowel door het gemeentebestuur als door de burgerij voldaan en al ontbreken nu eerepoorten in al haar schittering en pracht, zoo zal toch heel het uiterlijk van het stadje met zijn viaggentooi. Uwe Majesteit met Haar Gemaal en Prinses Juliana, de korte oogen- blikken van verblijf in onze gemeente hebben doen zien de aanhankelijkheid en liefde aan Uwe Majesteit en Haar Huis. Toen Uwe Majesteit, achttien jaren ge leden, onze gemeente bezocht, toen Zee land geteisterd was door watersnood, waarin bij name onze naburige gemeente Oud-Vossemeer zoo ernstig was betrokken, was het Uwe Majesteit, die persoonlijk kwam om te aanschouwen en deel te ne men in die droeve omstandigheden, waar door een deel van Uw volk werd getroffen. De deelneming en belangstelling in die da gen heeft de banden van aanhankelijkheid aangehaald tusschen Oranje en de 'Zeeu- ae „wenken" die mevrouw Fortescue had gekregen, bleken zeer juist te zijn, zoodat deze dame zeer ingenomen was met zich zelf en het overige van de wereld, toen de terugreis naar Bognor ondernomen werd. Ofschoon zij het zich zelf niet wilde bekennen, voelde Nalda zich toch ver licht, dat Mark nog niet was terugge keerd zij ging snel naar haar kamer om zich te verkleeden. Maar hij kwam juist intijds voor het diner en was vol daan over het onderhoud met het be stuur van zijn kiesvereeniging. „Zij hebben mij candidaat gesteld en de verkiezing zal'binnen veertien dagen plaats hebben. Ik had nog tijd naar het huis te zien, waarover ik jé sprak, en als jij de plaats ook goed vindt, dan zullen wij ze in haar geheel koopen. Er staan oude eikenhouten meubelen en in denk, dat je er ingenomen mee zult zijn. Wij zullen er morgen vroeg heen gaan, en ik moet dadelijk beginnen, stemmen te werven." „Het doet mij pieizier, dat je tevreden bent", zei zij en ging toen vragen doen, in de hoop dat hij niet zou vragen, wat zij gedurende den dag had gedaan. Zij slaagde er een poos in en voelde zich ai heel veilig. „Je hebt werkelijk een kleur gekre gen je ziet er uit, of je in de zon bent geweest", zei hij. „Ja, het is een prachtige dag ge weest." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1