62e Jaargang DE GROOTE ONDEUGD GEMEENTEBESTUUR lUTO's EN FIETSEN uli uur 9.26 r%fo ;y N o A icelijltheden, Openbare ergaderingen enz. lederen avond bios. aanvang 8 uur ;rdag- en Zondagmis Dagelijks bioscoop- i avonds 8 uur. ;rdag- en Zondagmid. a. Dagelijks diner- —8 uur. uitzondering van den dansante van 8— van 3.305.30 uur-, 11.30 uur. Dagelijks concert >hrBekker. ndag van 3/26 uur. en Solisten-avond, rdags. Soirée dan- evard. Concert Maandag- en Woens- •11.30 uur. uur Matinée. Evertsen. Dins- en Zondag Matinée ïr. derdag en Zondag .30 uur. ij dag en Zaterdag an 811.30 uur. 3.305.30 uur Thé evard Evertsen. Soirée Dansante. VL1SS1NGSCHE COURANT NORB 3 Courant. OS, Steenenbeer 6, September een TBODE. ns plaatsgebrek, UTEN STOELEN. Walstraat 84, tus- NSTBODE tandig kunnende Quakkelaarstr. 148. gheden te koop te er druk TE ZAAK eelen, Ijzerwaren» ?rde ontvangst van week. 'Boeken enz. bekomen en brie- aan L. COHEN, reda. ENSTBODE tandig kunnende ette JSTBODE Nieuwstraat 19. lasiscligppij n naait !e!b.-Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. j. SÜJ. r. M T.a. sïi r.a KI 9 9 bekomen Transport- en Bzp in O. VOS, ïtl. ÏSNHOORK, Tel.JBS CEB HOOT, Tel. SS3 'EISHEK, Tol. 101- OINSD^O 29 a ULI ABONNEMENTS-PrajS Voor Vlissingen en gemeenten opwa- cheren ƒ2.20 P« Dementen vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTÏE-PRIJS T, regels I-K* I voor iedcre I on -L" bii abonnement spe- cUüe prijzen. Reclames VerimnrAtTerVerkooP,Dienst|nbje. SbTta.?ngnv"re'gels ƒ0.75, elke j iedere regel meer 26 cent -ssssst" VISSCHERS. Vorige opgave 8431.13 T. H., alhier Van ons drieën, „Bronbeek - B, E. V., Zwolle J. W. d. V., Den Haag - ■Sm v. E„ Maassluis - - -ol' P d. NV., Noordscharwoude - z. 1Tii. k!, Huizen E. R. W., Groningen - Mevr. D. v. L„ Beverwijk - 2.SU p. K., Leeuwarden - U r' Leeuwarden - J- Ds C W E. p. V. A., Sleeswijk - 5 Z. iH. H. R. de V., Leeuwarden - 3.— R., Den Haag - S., Den Haag J. E. G, Den Haag Mej. J. C., Den Haag- Letter G., Den Haag- -.3U H. A., Brussel Mevr. G. H., Amsterdam- m— A. J. M. G., Rotterdam - liXXJ. Door tusschenkomst van Ds. Voorhoeve, alhier -• N. N., alhier 1°-— N. N., alhier 25. H. V. T., Amsterdam - 15. V. W., Amsterdam - 25.- B. H. en A. H. D., Amsterdam - 5.50 J. v. d. G., Amsterdam - 11.50 G., Zeist 20. Mej. G., Zeist - 2. A. S., alhier - 50.— N. N., Oegstgeest- 2.50 A. A.' Gzn., Groningen - 5. G. Z., Leeuwarden- 3.26 de J. v. E., Rotterdam- 10. r. k., Urk - v 1.50 v. H., Wageningen- 10. H. C. v. K., Roermond - 2.50 Hr. Ms. „Schorpioen"- 55. Door tusschenkomst van de he.er.en Gebr. Krijger, make laars, Rotterdam - 1240. Door bemiddeling van de fam. C. v. Herk, opbrengst collecte tijdens een bruiloftsmaal in „Hotel Albion" alhier - 65.60 J. v. I., alhier - 2.50 G. B., Rilland - 2.50 Kinderen en Personeel Christ. School, Marken - 20. Stoomspinnerijen en Weverijen v!h. J. Spanjaard, Borne - 40. Mej. H. O., Beekbergen - 5. S. A. M., Den Haag - 20. Personeel Nijverheidsschool, Utrecht - 30.80 F. S., Valkenswaard - 2.50 W. C. L., Wissekerke- 2.50 M. v. V., Noordwijk aan Zee - 5. H. J. v. d. W., Uithoorn - 1.50 v. d. L., Laren - 5. Letters A. B., Hoorn - 2.50 W. d. G., Naarden- 5. M. A. v. D., Druten - 12.50 T. L. H., Rotterdam - 10. Mej. Th. v. d. W., Hallum (Fr.) - 10.— N., Alphen a/d. Rijn - 2.50 M. V., Vlaardingen - 5. j. R., Rijswijk (Z.-H.)- 10. P. M. v. R., De Bilt- 10.— C. B., Utrecht- 5. P. J. C., Eindhoven - 2. P» A. v. R., Venlo- 2.50 M. Q. v. d. B., Breda- 5. Vertaald door Mevrouw 1- P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 11) Een taxi werd aangeroepen en Lind say stapte met haar in. j.I'k ga er niet meer heen. Het is een vrij onnoozele geschiedenis. Vind je ook niet vroeg Olive aan Nalda. „Het is niet precies een aardig spel en geen geschikte plaats voor da mes", zei Lindsay kalm. „Steekt er dan kwaad in, zoolang men niet hooger speelt dan men mag vroeg Olive. „Het is niet erger dan speculeeren op ^effectenbeurs", voegde Nalda er aan „Dat kan zijn, maar ik heb er een hekel aan, dat je in een „hol" als dat komt", antwoordde Lindsay streng. „Het schenen toch alleen heeren en dames." „Wijn lieve kind, je weet niets van et werkelijke leven. Ik ken verscheide- ".yan hen en wel, wij zouden er nnK aan Reiken hen in ons huis te ««a- Daar heb je bijvoorbeeld mevrouw Fortescue "n-ih!8hSar wel Miden" SDcipumT' mi)n kmd> het is S°ed, dat J'e znrvc' lemand zult hebben die voor je P Mi hij opgeruimd. 5ai toen zii haar wnnii 1 zij haar woning bereikten, D., Breda - 1.50 N. N., Dinxperlo - 5. J. T., Amsterdam - 10. J.. J. W., Den Haag - 2: P. A. M., Nijmegen - 10. J. N., Dubbeldam - 2.50 Mevr. B. P., Santpoort - 2.50 J. H. D., Rotterdam - 2. Mevr. B., Gorssel - 5. Letters v. d. B., Amsterdam - 2.50 Mevr. Wed. G. F. S., A'dam - 2. J. D., Amsterdam- 2.50 Mej. Th. R., Dutherade (L.) - 6. W., Amsterdam - 1. Mej. K., Amsterdam - 1. Gecollecteerd door den lieer J. P. van Krieken in het stoelen- terrein aan het strand - 26.75 Letters D. K., Amsterdam - 10. Personeel Oudkerk, Amsterdam - 9.69 A. R., Amsterdam- 5. Familie Visser, Groningen - 4. Ambtenaren Centraal Bureau Rotterdam - 25. Mevr. M. R., Amsterdam- 1. Personeel Chez Cadan, A'dam - 13. G. M., Groningen - 25. Mevr. v. EJ., Nijmegen- 20. G. M., Baarn - 10. E. K. W., Rotterdam - 1.— De W., Amersfoort - 3. v. d. P., Beegden bij Roermond - 7.50 N.V. Houthandel v.h. G. Alberts iLzn. Co., Middelburg - 100.- L. M. J. de K., Amsterdam - 10. C. M., Amsterdam- 5. v. M. v. O., Rotterdam - 3. Familie K., Arnhem - 25. Firma Koch Suermondt, Rot terdam - 50. J. C. J. Knegt, Prinsengracht 921, Amsterdam - 25. Mevr. Wed. M. S. P.geb. G., Hilversum - 5. Afd. Vlissingen Nationaal Ver bond Gemeente-Ambtenaren - 25. Mej. N. N., alhier- 1. Mej. R. S., alhier - 10. N., Schagen - 5. M. Jansen, Stellendam - 25.' Totaal ƒ11817.98 INGEKOMEN GIFTEN ADMINISTRATIE „VLISSINGSCHE COURANT". Vorige opgaaf 1037.76 N. N- 2.50 N. N. te A- 5.— Gebr. K., Rotterdam - 2. Collecte Anti-Kermisvergaderin- gen C. J. M. V- 21.41 P. J. de Boer, Leeuwarden- 2.50 Door tusschenkomst van L. P. G. uit Apeldoorn L. M. W- 0.45 I. R- 3.— M. E- 0.50 J. H. P. O., - 1.— J. P. V. en L. S. - 0.50 f. b. v- 1.— N. 't L- 0.60 L. V. v. J. M- 3.— i. t- 1.— J. J- 1 D. R. J- 1.— Mevr. C- 1. Margi- 0.50 Mevr. Sch- 2.50 Mevr. H- 1.— Mevr. G- 1. Totaal ƒ1090.22 Meerdere giften zullen door ons dankbaar worden aanvaard en in ons blad worden verantwoord. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeingen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 31 Juli, zoo noodig op 1 Augustus a.s., telkens om 8 uur n.m., schietproeven zullen worden ge houden ten Zuiden van het licht van Kaap duinen. Onveilig is een gedeelte van Galgeput, ging hij met haar mede naar de zitka mer, en sloot de deur wat een duide lijke wenk voor Oiive was, dat hij met Nalda alleen wenschte te zijn. „Wil je mij beioven niet meer naar een van die plaatsen te gaan zei hij ernstig. Nalda pruilde. „Mark, ben je niet een beetje erg puriteinsch „Je doet verstandig, ais je mij laat beoordeelen, v/at goed is en wat niet", zei hij vriendelijk. „Je reinheid en on schuld heb ik lief boven alies. Ik hoop je er voor te bewaren, dat de wereld je bezoedelt. Indien je met zulke lieden omgaat, dan moet je lijden zedelijk." „Ik vind je heel dom", antwoordde zij ongeduldig. „Het is toch niet te veel wat ik van je vraag alleen, dat je een dwaas amusement opgeeft." „De opwinding er van trekt mij aan." „Des te meer reden om er mee op te houden, voordat je er aan verslaafd raakt." „Misschien heb je gelijk", antwoord de zij. „Goeden nacht, beste jongen, ik ben moe." 'Hij kuste haar hartelijk en beproefde haar niet tegen te houden. Nalda ging regelrecht naar haar kamer en sloot de deur. „Voordat ik er aan verslaafd raak", zeide zij en voelde zich diep rampzalig. Met starende oogen bleef zij zitten en zij voelde, hoe het spel haar reeds in zijn macht had. Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Rflijnfrardt's Sanaperin-Tabletten. (Ingez. Mededeeling.) Oostgat en Deurloo van het strand en van de duinen, begrensd door den vierhoek waarvan de ligging der hoekpunten achter eenvolgens is 51° 30' 49" N.Br. en 1° 26' 45" W.L. 51° 29' 50" N.Br. en 1° 27' 42" W.L. 51° 28' 9" N.Br. en 1° 22' 13" W.L. 51° 28' 38" N.Br. en 1° 21' 45" W.L. Op de schietdagen zal bij de vurende bat terij om 5 uur n.m. een roode vlag halfstok waaien, die om 7 uur n.m. geheel voorge- heschen wordt en tot het einde der proeven blijft waaien. Vlissingen, 28 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. TIEN JAREN OORLOGSPOLITIEK. 1914 1 Augustus 1924. 11. Vanaf medio 1918 dateert de definitieve keer in de krijgsverrichtingen. Clémenceau was inmiddels aan 'het hoofd der regeering in Frankrijk gekomen met krachtige hand had hij een einde gemaakt aan het „dé faitisme" en elke uiting naar vrede onder drukt. Dank zij zijn optreden kwam er een heid in het opperbevelhebberschap en Foch werd de generalissimus, aangewezen om al de geallieerde strijdkrachten te beheer- schen. Engelschen, Amerikanen, Franschen konden kleine successen behalen eerst toen omstreeks Juli 1918 de Duitschers ten tweeden male poogden de Marne over te trekken, draaide de kans. Bij Soissons werd de eerste nederlaag geleden de Ame rikanen drongen voorwaarts, daarna viel aan het geducht voorbereide offensief der geallieerden niet meer te twijfelen. De on neembaar geachte Hindenburg- en Sieg- fried-linies werden genomen geleidelijk maar niet eens heel erg langzaam werden de Duitsche legers uit Noord-Frankrijk te ruggedrongen. Het oogenblik, waarop men op bevrijding van Antwerpen en Brussel rekende, was niet ver meer af. En tegelijkertijd stelde zich het Oostelijk leger vanuit Saloniki in beweging. Of er van Bulgaarsche zijde verraad in het spel is geweest, kan ter zijde worden gelaten, maar plotseling, bijna voordat het verbaas de Europa het wist, had Bulgarije zich overgegeven en daarme&e Oostenrijk aan de geallieerden overgeleverd. Twee wapen stilstanden werden achtereen gesloten en legden Duitschland van Oostelijke zijde op nieuw open. Tegelijkertijd dat het Italiaan- sche leger door den met Oostenrijk beslo ten wapenstilstand vrijkwam'. Wat geen der deskundigen had verwachteen plotselin ge ineenzinking van een der beide partijen, was niet meer nabij, maar was een feit. Voor Duitschland, dat inmiddels Prins Max van Baden tot het Rijkskanselierschap had geroepen, bleef maar één uitweg open wapenstilstand en vrede. Men wendde zich tot President Wilson eindelijk kwam de wapenstilstand van 11 November 1918, in Foch's salonwagen in het bosch van Fon- tainebleau, tot stand. Een wapenstilstand gelijk er niet gemakkeliik een tweede van even harden aard in de geschiedenis zal zijn terug te vinden. Een wapenstilstand, die het Duitsche leger in België als voor ontbinding voorbestemde. Duitschland scheen plotseling ineen te zakken, innerlijk zoowel als uiterlijk. De geweldige inspanning, die zijn bevolking zich al deze oorlogsjaren had moeten ge troosten, was niet onbemerkt aan de inner lijke politieke verhoudingen voorbijgegaan. Steeds luider klonken de stemmen der meer linksche elementen steeds krachtiger werd gevraagd naar de waarheid omtrent den militairen en politieken toestand. Totdat op een oogenblik, dat men de uit barsting'niet verwachtte, plotseling de Re publiek werd geproclameerd de Keizer van zijn gezag vervallen werd verklaard, en in al de bijna dertig Staten het voorbeeld van het gansche Duitsche Keizerrijk werd gevolgd. Heftige tooneelen hebben zich in „Ik zal het opgeven en Mark zal te vreden zijn," prevelde zij toen zij in bed ging. Zoolang zij daar wakker lag, zag zij in haar verbeelding echter niets dan „banken" die tot ongelooflijke sommen werden opgevoerd en eindelijk viel zij in slaap en droomde van nooit falend geluk. HOOFDSTUK VII. ,ylk moet vanmorgen naar de naai ster. Ga je met mij mee?" vroeg Nalda aan Olive, toen zij 's morgens aan het ontbijt zaten. Olive beloofde met haar mede te gaan, maar voordat zij het huis verlie ten, kwam er een briefje van Lindsay, waarin hij mededeelde, dat hij voor een paar dagen de stad uit moest. „Ik ben onverwacht opgeroepen en moet gaan", schreef hij. „Maar spoedig, lieveling, zullen wij niet meer behoeven te scheiden dan zal ik je, waar ik ook heenga, kunnen meenemen,ik kan je niet zeggen, hoe ik naar dien dag verlang." (Daarna sprak hij haar van zijn liefde het was zoo veel gemakkelijker zijn "gevoelens op papier dan in woorden uit te drukken en een gelukkige glim lach zetelde op haar gelaat, terwijl zij las. Het was twee uur, voor dat zij aan lunchen konden denken, en Nalda was heel moe, want er is niets zoo vermoei ends dan het passen van kleeren. Toen zij het Carltonrestaurant be reikten, waren Lang en mevrouw For- die eerste dagen der Republiek afgespeeld tusschen sociaal-democraten en communis ten geheel het jaar 1919 en een deel van 1920 door hebben Ebert, Scheidemann e.a. zich vooral tegen de Spartacisten moeten verzetten. Berlijn is meer dan eens het too- neel van fel-gewelddadigen strijd geweest Munchen heeft een tijdlang onder den com- nrunistischen terreur verkeerd. Van Duitsch land 'heeft men maanden achtereen niet kunnen zeggen, welke richting het zou uit gaan. Slechts met moeite bleef de regeering meester van het gezag, in 1920 moest zij, zij het slechts gedurende enkele dagen, wijken voor het geweld der Kapp-Putsch, maar daarna scheen het gezag op meer. so- lieden grondslag gevestigd. Duitschland heeft ZAch inmiddels hersteld sneller dan eenig ander Europeesch land is het tot den arbeid teruggekeerd. Wat men reactionaire elementen noemt, begint in Duitschland op te leven de moorden op Erzberger, Rathe- nau e.a. zijn er het bewijs van. Beieren is de vuurhaard van het oude monarchale principe gebleven vandaar conflicten tus schen de radicale rijksregeering en het mo narchale Beieren. Men is erin geslaagd, zij het niet zonder moeite, ondanks het avon tuur der Rijnrepubliek, de Duitsche rijks eenheid te bewar-en, en ongetwijfeld heeft Duitschland daarmede een belangrijk voor deel verkregen. Duitschland intusschen, aanvankelijk ge dwongen tot den wapenstilstand, werd ge dwongen tot den vrede van Versailles, die het harde verplichtingen oplegde. West- Pruisen en een deel van Oost-Pruisen wer den aan Duitschland ontnomen Elzas- Lotharingen kwam natuurlijk aan Frankrijk terughet kolenrijke Saar-gebied werd mede aan Duitschland ontnomen. Polen en Bohemen leefden als nieuwe onafhan kelijke staten op Finland en de Rusissche randstaten insgelijks. Servië werd het groote land van den Balkan en Roemerfië kreeg slechts in geringe mate wat het be geerde. De geallieerde Vredesconferentie te Parijs, waartoe Duitschland geen toe gang had, stelde het vredesverdrag op en Duitschland had dit te onderteekenen, goedschiks of kwaadschiks van eigenlijk onderhandelen was geen sprake. Eerst de Raad van Tien, later de Raad van Vier, een oogenblik zeifs, toen Italië zich in de kwes tie van Fiume afscheidde, een Raad van Drie, besliste over het lot van Europa. Ter geallieerde Vredesconferentie werd ook de grondslag gelegd, op Wilson's aandringen, voor den Volkenbond. Deze is sedert den aanvang van 1920 in werking getreden tot dusverre behooren Duitschland, Rusland en Amerika daartoe nog niet. De Volkenbond is nog in het begin van zijn ontwikkeling heeft ongetwijfeld verdiensten op verschil lend gebied, maai is uiteraard nog niet toegerust met de politieke macht, waarover hij allereerst moet beschikken, wil hij rech ter kunnen zijn in de politieke vraagstuk ken. Wilson's persoonlijke politiek ver vreemdde Amerika van de Geallieerden en van den Volkenbond slechts indirect is tot dusver Amerika's 'hulp voor de oplossing der Europeesche vraagstukken verkregen de toekomst zal moeten leeren, hoever Amerika wil gaan. De jaren na 1919, zijn die van toepas sing van het vredesverdrag van Versailles, gevolgd door verdragen van de Entente met Oostenrijk, met Hongarije, met Bulga rije en met Turkije. Zij zijn de jaren ook van het herstelvraagstuk, waarin men Duitschland dwong of wilde dwingen om groote vergoedingen te betalen. Het aan tal conferenties, dat tusschen de Geallieer den onderling of tusschen de Geallieerden en Duitschland in die jaren heeft plaats ge had, is groot. Dat de uitvoering van het verdrag van Versailles in menig opzicht te wenschen overliet, de Geallieerden ont veinsden het zich niet, maar ten aanzien van de middelen om Duitschland te dwin gen heerschte allesbehalve eensgezindheid. Toen Duitschland na de vaststelling van ■het totale schuldbedrag in 1921 niet wilde toegeven, 'kwam al heel spoedig de bezet- tescue daar reeds en Olive voegde zich dadelijk .bij hen. „Uw jongeman haalde u dus gister avond weg", zeide mevrouw Fortescue vroolijk. „De heer Lindsay vindt het niet goed, dat ik speel," antwoordde Nalda. „Dan deed u beter het er nog eens goed van te nemen, voor dat u zijn vrouw is." „Ik heb half beloofd niet meer te spelen." „Een halve belofte is geen belofte. Maar misschien is het verstandig om te doen, wat hij verlangt vóór het huwelijk", zeide mevrouw Fortescue spottend. „Ik wil altijd doen, wat hij verlangt." „Dan zult u een modelechtgenoote zijn wat hoe langer hoe zeldzamer wordt. Maar misschien heeft u gedjk, lieve." Onder het spreken opende mevrouw Fortescue een gouden étui, waaruit zij een cigarette nam, die zij op een wijze, die van haar ervaring getuigde, opstak. „Een vrouw moet niet toelaten, dat haar man zich als haar heer en meester beschouwt. Als dat gebeurt wordt hij gewoonlijk een tiran en het resultaat is ongeluk." „Ik kan geen eerbied voor mijn man voelen, als hij niet mijn meester is", antwoordde Nalda zacht. „Mijn kind, je bent nog heel jong." 'Het was over drieën, toen de lunch was afgeloopen en mevrouw Fortescue bleef bij haar. ting van Düsseldorf en andere Rijnplaatsen; deze^ werd opgeheven nadat Duitschland formeel had toegestemd. Maar gedurig re zen nieuwe moeilijkheden de Duitsche be talingen bleven achterwege, en Poincaré, in het begin van 1922, tengevolge van de mislukking der conferenties van Genua en Cannes, tot het gezag in Frankrijk geroe pen, voerde zijn eigen, in elk geval con sequent doorgezette politiek in. Deze moest wel leiden tot Frankrijk's afzonderlijk op treden, slechts door België .gesteund, ter zake van de Ruhrbezetting in de eerste da gen van 1923. Die Ruhrbezetting, zij heeft geheel het aspect van het herstelvraagstuk gewijzigd. Eerst in den loop van 1924 is zij, dank zij den arbeid der deskundigen, tot eenig resultaat gekomen, en men mag thans verwachten, dat wij op den weg naar het werkelijk Europeesch herstel zijn. Hetwelk echter niet bereikt is zonder dat de innerlijke politiek der verschillende lan den aanmerkelijke wijzigingen heeft onder gaan, Frankrijk, waar Clémenceau den zoo begeerden presidentszetel aan Dechanel moest overlaten, is bij de verkiezingen van 1924 plotseling links georiënteerd gewor den. Engeland is het met de regeering van Mac Donald voorgegaan.Heel wat innerlijke verwikkelingen heeft Engeland in de jaren na den oorlog doorgemaakt. Lloyd Geor ge's politiek, die eerst leidde tot het Ar- changel-front, gericht tegen de Russische Sovjet-republiek, later tot agressie tegen Angora, heeft tenslotte de conservatieven te paard geholpen, die evenwel hun macht spoedig aan de arbeiderspartij moesten overdragen. Frankrijk heeft zich tegen sa menwerking met Rusland het krachtigst verzet, en Rusland weet heel goed, dat het in Frankrijk den heftigsten tegenstander heeft van zijn Sovjet-regime, waarvan in tusschen. meer de naam dan de daad is overgebleven. Geheel de wereld is zoowel in haar algemeen aspect als in de politiek der verschillende landen, meer en meer gaan draaien om de beide uitersten com munisme en fascisme. Dit laatste een naam ontleend aan de Italiaansche fascistenpartij, die in 1922 onder aanvoering van Mussolini vastberaden naar het bewind greep en dit in bezit nam. Totdat de moord op Mateotti, meer een ongelukkig incident dan een ge beurtenis, aan het beginsel van het fascis me onverwachts afbreuk deed. Inmiddels v/as Spanje Italië op dien weg gevolgd, en ook in andere landen heeft het aanzien van het parlementarisme juist tengevolge van de voortwoekerende democratie met haar machteloos praten, geleden. Overal is de vraag naar den sterke^ man en overal blijft hij achterwege. In en buiten Europa is er veel, onnoeme lijk veel veranderd in deze jaren. Japan, dat tegenover Duitschland het juiste oogenblik koos om de schande van 1894 te wreken, is in de Oost-Aziatische quaestie de alles- beheerschende macht geworden, die nau welijks meer tegenstand ondervindt. Euro pa 'heeft in. de verhoudingen in Oost-Azië bijna niet meer mede te spreken. En de Turken, die aan het einde van den grooten oorlog, waarin zij op het verkeerde, het Duitsche, paard hadden gewed, uit Europa schenen verdrongen, zijn weer krachtïger dan ooit teVoren. De Kleine Entente, die zich onder leiding van Bohemen en tot be houd van de Balkanverhoudingen vestigde, had vooral met het geheel verminkte Hon garije te rekenen, en duchtte blijkbaar niets meer dan een hernieuwd bestijgen van den Hongaarschen troon door den ongelukkigen Keizer Karei, die daartoe een meer avon tuurlijke dan serieuse poging deed. De ver houdingen öp den Balkan zijn nog vaag en onbestemd de rol, aan Roemenië en Servië toebedeeld, is niet duidelijk. Griekenland, dat in 1920 Konstantijn terugriep en tege lijk zijn grooten staatsman Venizelos ver bande, is de rechtstreeksche aanleiding ge worden tot de debacle. Want de taak, die Griekenland in Klein-Azië tegenover Tur kije op zich had genomen, kon het niet vol brengen. Moestafe Kemal Pasja, opgeko men uit de stammen van het echte Turk- „Gaat u mee, juffrouw Delaire vroeg zij. „Ja, voor een paar uur. Ga jij terug naar de naaister vroeg Olive aan Nalda. „Neen, ik ben ziek van het kleeren passen." „Ik zal je zeker thuis vinden „Ja, dat denk ik wel." „Waarom ga je niet met ons mee Je behoeft toch 'niet te spelen, als je niet wilt." Nalda aarzelde een oogenblik en was verloren. „Ik ga mee", zei zij. „Het zou doode- lijk vervelend zijn alleen." Mevrouw Fortescue en Olive wissel den een zegevierenden blik. Maar zij waren teleurgesteld, toen er een uur voorbij ging en Nalda zich nog steeds met de rol van toeschouwster verge noegde. „Zij is sterker dan ik dacht", zeide Olive, die na^st mevrouw Fortescue zat. „Zie", riep ae ander eensklaps „zij speelt." Nalda had een muntbiljet van vijf pond over de lijn gelegd. De „bank" verloor en zij won het bedrag. Zij kon- den zien, dat zij nog altijd streed tegen de verzoeking, maar eindelijk ging -zij zitten en nam een bundel biljetten uit het goudzakje* dat zij bij zich droeg. „Arm kind, zij is wel echt mijn kind",* zei mevrouw Fortescue fluisterend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1