nrteiiiu WOENSDAG 23 JULI binnenland semiis 62Se Jaargang N» itvaart I FEUILLETON be GROOÏE ONDEUGD Stads= en Proviocienieuws pigheden over te ümeuwe Ie klas cIJWIELEN, f 67.50; dames Burgers Luxe. met garantie tot M Franco op zicht Br. fr. No. 673. Courant". Ihnnr, Koop en Ver&oop 1 DiensUanvragen, enr, Wlngf van 1-5 regel» el meer 15 cent WEGERS en MAKERS |et aanstaand seï— geschreven brie- Ier letters B. B. O., Iirant". JlSTBODE |sWilfielmina- 15 Aug. nette voning pin op goeden f27.50. A. B., Bureau B. S.boeken en 2e klas. r de Kerk 7. ername re, geboende ta- oelen, petroleum mluster, keuken- „Vliss. Courant" ielb. - Rotterdam egen plaatsen, PASSAGIERS N EN VEE. T, JHtf. T.B Kï T. HM. T,n. nr 8 8 t, blkomtn Transport- in Erp v«n 9. VOS, Ttl. SENHOOESf, T,1.153 iTESHOUT.T.!, 18Ï TS9HEK, Tol. 101 oop No. „Vli. 12". )S, Kalkhokstr.7. >ngen. jjewoud 76. gevraagd een rkmeisje, „Strandhuis", elden 's avonds gevraagd ruime ledenwoning P.G., Bureau voop P.K. 2 versn. Moet weg. JVERS, Brande- Co. vragen een leljuffrouw, I schrijven en re- ingen 's avonds ■<Iieiiwendi}k .27. Juffrouw verkoopkracht) ;No. G.K., 1812 -oui". igmeisje Mevr. DOM- Istraat 47. Jevraagd ZIT- en met pension, Ijd. ïr W., bureau Iflink nieuw ge- 1UIS \STERS, Bad- |nhuis der stad, voor- en electriciteit ïin. Terstond te Ibur. „Vliss. Ct." jraagd een flinke ■n net Kinder plein 3 SSIINGSCHE ABONNEMENTS-PRfJS Voor Vlissingen en genwent!j" 01Francó cheren ^-2» Per dne maanden Fran^ "''■'"'ÏÏvËotSKrU.!: ,_4 re»el«f 1.10 voor iedere 1 mlfr ">6 centbi; abonnemen. spe- regel meer 26 centL aal_e P"lz,en;rf^!ff ^eireflende Huur en Kleine Adverten Dienstaanbie- iedere regel meer 26 cent. VOOR DE NAGELATEN BETREKKINGEN V0° VAN DE VERONGELUKTE VISSCHERS. Reeds ontvangen 325.25 Van de N.V. „Fijnwerk" - 40.— M. Z., N.V. „Fijnwerk - 10- personeel N.V. „Fijnwerk - 47.25 Wed. Van B. Totaal ƒ423.50 Meerdere giften zullen door ons dankbaar worden aanvaard en in ons blad worden verantwoord. De verjaardag van H. M. de Koningin. Naar men aan „de Maasbode meldt zal binnenkort bekend worden gemaakt dat ter gelegenheid van den verjaardag van H M. de Koningin door de korpsen van het leger wederom parade zal ge houden worden, waarbij de korpsen zoo sterk mogelijk zullen moeten uit rukken. Personeel van den Vrywilligen Land storm (inbegrepen de korpsen motor- dienst, vaartuigendienst, spoorweg- en luchtvaartdienst) en van afdeelingen bijzondere vrijwilligers kunnen op ver zoek ook aan de parade deelnemen. De rijwielbelasting. In de „Staatscourant" is een bekend making vaiï den minister van financiën opgenomen, waaraan het volgende is ontleend „De rijwielbelasting treedt in wer king met ingang van 1 Augustus a.s. het belastingmerk moet, met de daarop voorkomende teekening naar buiten, naar alie zijden goed zichtbaar zijn hetzij aan de balhoofdbuis of aan één der buizen van het stuur hetzij, binnen 15 centimeter afstand van het stuur, aan de bovenhuis wi het rijwiel. De hoofden van gezinnen, die in de rijksinkomstenbelasting over het loo- pende belastingjaar niet zijn of worden aangeslagen en voor het rijwiel, dat zij voor hun beroep of bedrijf noodig heb ben, volgens arf. 1, laatste lid der wet, kosteloos een belastingmerk wenschen te ontvangen, moeten zich daartoe in persoon aanmelden ten kantore van den ontvanger der accijnzen over hunne woonplaats, ten einde aldaar een schriftelijke aanvraag te doen. Voor het jaar !924 kan deze aan vraag niet worden gedaan vóór 25 Juli a.s. Personen als hiervoren bedoeld, die binnen het rijk hun werk hebben, doch elders wonen, moeten hun aanvraag doen ten kantore van den ontvanger der accijnzen over de plaats, waar zij hun werk verrichten. Niet hier te lande wonende personen, die voor een tijdelijk verblijf binnen het rijk gebruik willen maken van de vrij stelling, volgens art. 4, letter g, der Vertaald door Mevrouw I. p. WESSELINK—VAN ROSSUM. 9"der naar huis rijden deelde Nalda aan Olive mee, wanneer zij zou gaan trouwen. „Je zult heel wat te doen hebben om klaar 10 komen in een maand en er zal niet veel tijd voor bridge overschieten" zeide de laatste. „Ik zal wel tijd weten te vinden voor een enkel „robbertje". „Wat ik zeggen wil, heb je Mark verteld, dat je tegenwoordig zoo mees terlijk kaartspeelt „Ik weet het niet zeker. Ik geloof het niet." ■'Het zou kunnen zijn, dat hij het niet goed vond Als hij je verbiedt te spelen, wat dan vroeg Olive terloops. (Natuurlijk zou ik doen, wat hij ver langt, maar zoo dom zal hij niet zijn er steeks immers geen kwaad in." .(Misschien niet", zei Olive. „Maar ik beken, dat het spel mij nogal verveelt. Het is te gerekt, ik houd van een beetje meer opwinding. Ik denk, dat ik van avond eens een goed oud dobbelspel zal spelen." „Wat dan of noS beter chemin de Met een beetje geluk kan men de oank tot honderden opvoeren en ik ge wet, moeten zich daartoe voorzien van een kaart, die op persoonlijke aanvraag verkrijgbaar is bij de ontvangers der invoerrechten aan de landgrens en op de losplaatsen. iHun aanspraak op de vrijstelling moeten zij voor den ontvanger aanne melijk maken." Het garantieverdrag. iHet antwoord der Nederlandsche re geering aan den Volkenbond betreffen de het garantieverdrag is gereed en zal vermoedelijk binnen enkele dagen aan den secreicris-generaal van den Vol kenbond worden toegezonden. Waar schijnlijk zal binnen enkele maanden het antwoord van de Nederlandsche re geering in een Oranjeboek verschijnen. Invaliditeits- en Ouderdomswet 1919. Op I Juli 1924 werden 3536 wedu- wenrenten en 5703 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 36.793 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week voorts genoien 6094 personen een in- validiteitsrer.te, als bedoeld in artikel 71 dier war. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 80.087 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per week. Opbrengst der P. T. en T. in Juni. De posterijen brachten in Juni ji. op 3.282.779 (v. j. 3.343.343) tele grafie 474.931 (v. j. 457.469) tele fonie 1.013.752 (v. j. 865.495). De opbrengst over de eerste 6 maan den bedroegen resp. 21.477.287 (v. j. 20.964.729) 3.368.746 (tegen v. j. 2.777.678) 9.766.409 (tegen v. j. 8.264.877). Georganiseerd overleg zeemacht. Op den 18en en 19en Juli jl. hiel den de commissiën A en B van het georganiseerd overleg zeemacht een gemeenschappelijke vergadering om de voorstellen van den minister van marine nopens de verlaging der bezoldigingen van het marinepersoneel, ingaande 1 Januari 1925, te bespreken, welke voor stellen door dien bewindsman aan de commissiën om advies waren toege zonden. Tegelijkertijd kwam in behan deling een voorstel, ingediend door de vertegenwoordigers van de organisaties van het marinepersoneel, beneden den rang van officier, voor zoover nog in het georganiseerd overleg zeemacht vertegenwoordigd, welk voorste! be oogde gelet op de omstandigheid dat de hierbedoelde organisaties zich in geenen deele met 's ministers voorstel konden vereenigen dat de vergade ring een commissie zou benoemen om een ibezoldigingsregeiing te ontwerpen, gebaseerd op door de voorstellers aan gegeven grondslagen. Dit voorstel werd het eerst in behan deling genomen, en hoewe! het van een enkele zijde werd bestreden, en door den voorzitter op verschillende gronaefi ten sterkste werd ontraden, werd het met een groote meerderheid aangeno men de commissie, die te Helder zal bijeenkomen zal met den meesten spoed haar voorstel indienen, waarna hierover door de gemeenschappelijke vergade ring ambtshalve advies aan den minis ter zal worden uitgebracht. Hierna werd 's ministers voorstel in loof, dat ik veine heb." „Ik ken het spel niet", zei Nalda. „Het is eenvoudig als A B C. Ik zal het je na den eten leeren." Zij gebruikten haar middagmaal in haar woning en Nalda merkte niet, dat haar glas telkens weer met champagne werd gevuid. Wijn had geen bekoring voor haar, maar zij had dorst en daar om dronk zij. Toen zij klaar waren, gingen zij naar de zitkamer en met be hulp van een spel kaarten legde Oiive haar uit, wat baccarat was. „Het is heel gemakkelijk. Wie het dichtst bij xle negen is, wint zeide Nalda. „Zoo is 't „Maar er is niet veel aan." „Het is hoofdzakelijk geluk. Maar het boeit buitengemeen. Je koopt de bank voor een shilling." Nalda gaf de kaarten en zij ontving achter elkaar drie „naturels" en won eiken slag, waardoor haar shilling ver achtvoudigd werd. „Ik zal de bank reclameeren", zeide Olive kalm. En weer won Nalda. ,jHet is inderdaad boeiend", zei zij levendig. „Waar ga je spelen „In Londen zijn een aantal geschikte plaatsen. Ik bedoel geen gewone clubs, maar andere, uiterlijk gewone woon huizen, waar men personen\van zijn eigen klasse ontmoet. De eigenaars der woningen ontvangen een zeker percen tage van de winsten. Zou je werkelijk mee willen vroeg Olive met goed behandeling'genomen en werden hier tegen vele en ernstige bezwaren inge bracht. in de eerste plaats werden de beginselen, die door den minister wer den aangegëven, als vormende de grondslagen voor zijn regeling, bespro ken de meerderheid der commissiën kon zich met die grondslagen niet ver eenigen. De bezoldigingsschalen I en II (zee-officieren en officieren van ge zondheid) werden in den breede behan deld door en namens belanghebbenden; de hierop voorkomende bedragen wer den zóódanig onvoldoende geacht, dat men zich verplicht achtte den minister te adviseeren die schalen niet in te voeren de vertegenwoordigers der A. V. v. M. O. meenden ter vervanging dezer schalen een hunnerzijds ontwor pen schaal met toelichting te mogen aanbevelen. Ook de bezoldigingsschalen voor het personeel beneden den rang van officier gaven naar het oordeel der commissiën onvoldoende bedragen,zoodat ook voor dat personeel ten sterkste bezwaar ge maakt werd tegen de uitvoering van het ministerieel voorstel de hooger bedoelde commissie zal een andere re geling voorstellen, waarover ambtshal ve uit te brengen advies den minister zal worden aangeboden tegelijk, met hef advies over diens voorstel. Voorts werden nog verschillende op merkingen gemaakt over de gewijzigde toelagen en over verdere bepalingen in 's ministers voorsteï. Het advies zal in een volgende ver gadering worden vastgesteld. Hierna werd een begin gemaakt met de bespreking der in te voeren gewij zigde geneeskundige behandeling voor de gezinnen der militairen den zee macht, waarover de minister van mari ne advies verlangt. Toen bleek, dat over de interpretatie van een onderdeel verschil van meening bleek te bestaan, dat tot verkeerde be slissingen zou kunnen leiden, werd de beraadslaging geschorst, ten einde na dere inlichtingen te kunnen inwinnen en werd de vergadering gesloten. Het vrouwelijk spoorwegpersoneel. Naar „de Tel." verneemt heeft de minister van waterstaat een wijziging van het reglement dienstvoorwaarden goedgekeurd, waarbij de directie der Nederlandsche Spoorwegen gemach tigd wordt om vrouwe!ijk personeel dat in het huwelijk treedt, den dienst op te zeggen met een uitkeering van zeventig dagen loon. Een definitieve regeling van de uitkeering bij eventueel ontslag aan het thans reeds gehuwd zijnde vrouwelijk personeel, is nog niet vast gesteld. Aanklacht tegen het Kamerlid Duys. Naar wordt gemeld, heeft de heer H. Schilthuizen, lid van het Verbond van Actualisten, bij den officier van justitie een aanklacht ingediend tegen het Ka merlid Duys wegens 'beleediging hem in het openbaar door den heer Duys aangedaan in de vergadering, welke de S.D.A.P. in het Alhambra-theater te 's- Gravenhage heeft gehouden naar aan leiding, van den 'moord op Matteotti. Examen voor machinisten. De commissie voor de machinisten- examens, bedoeld in art. 8 der Schip perswet (Staatsbl. 1907, no. 244), zal, overeenkomstig de bepalingen, vervat in het reglement voor de machinisten examens en het sleepvaartreglement, aanvangende 19 Augustus a.s., zitting houden te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot die examens te worden toegelaten moeten den voorzit- geveinsde onverschilligheid. „ik ben natuurlijk niet van plan al leen te blijven. Het zal een nieuwe on dervinding zijn." „je zoudt goed doen je chèqueboekje mee te nemen. Mogelijk heb je het noo dig." Een half uur later waren zij klaar en voordat zij heengingen, haalde Olive uit de keuken een klein katje, dat geheel zwart was. „■Kitty zal mij geluk aanbrengen." ,;Neem je haar mee ts dat niet een beetje wreed ,Zij za! het heel warm hebben in mijn mof." Zij reden naar een huis in Mayfair de deur werd geopend door een huis knecht, die beiden s.cherp opnam. „Wordt er gespeeld V" vroeg Oiive snel. „Deze kant uit als het u blieft", antwoordde de knecht eerbiedig, want het onderzoek was bevredigend uitge vallen. Hij bracht haar naar de ont vangkamer waar een heer van aristo cratisch voorkomen aan een lessenaar zat. „Mijnheer Willouhly, dit is mijn vriendin, juffrouw Gilchrist. U kunt een chèque van haar tot elk willekeurig be drag honoreeren." Nalda neeg even en bemerkte da! zij door den eigenaar kalm werd opgeno men, maar er was niets beieedigends in zijn manier van doen. „Mag ik voor vijftig pond van u heb ben", zei Oiive tegen Willoughly, en ter der commissie (Molenstraat no. 15) vóór 2 Augustus tevoren bereikt heb ben. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen we naar Staatscourant no. 14. Loodsboot te water gelaten. Zaterdagmiddag had op 's rijks werf te Willemsoord de tewaterlating plaats van de loodsboot no. 17, de tweede, die geheel op 's rijks werf is gebouwd, met uitzondering van de machines en ketels die door de werf de Schelde te Vlissin gen zijn geleverd. De afmetingen van dit vaartuig zijn lengte over alles 46.5 m., grootste breedte 7.90 m„ holte 4.55 m., diepgang uitgerust 3.40 m., waferverpiaafsing 596.6 ton. Het schip is voorzien van een bronzen voortstuwer met 4 bladen. De keteiinstallatie omvat 2 cylintfrische ke tels, ingericht voor oliestoken, voorzien van Howden's geforceerden trek. gPHigMBBJUMWfJ*-" 111 VLISSINGEN, 23 JULI. Bezoek van H. M. de Koningin aan onze gemeente. De feestcommissie, het bestuur van den Oranjebond en een aantal buurt- vertegenwoordigers hielden gisteren avond, ten stadhuize alhier, onder lei ding van den burgemeester als voorzit ter, een gecombineerde vergadering, waarin met algemeene instemming der aanwezigen, werd besloten om, wegens de aan onze visschersvloot overkomen ramp, die, helaas zoovelen onder ons plotseling in rouw dompelde, geen ver dere uitvoering te geven aan de be staande plannen tot feestviering ter ge legenheid van het aanstaande bezoek van H, M. de Koningin aan onze ge meente. Tevens werd besloten, het netto be drag der gelden, die, ten behoeve der algemeene feestviering, reeds bij de feestcommissie inkwamen, aanstaanden Zaterdag ten bate van de door de ramp getroffenen, af te dragen aan het Vlis- singsch'Arnemuidsche Hulpcomité, waarmede ongetwijfeld alle gevers zich gaarne zullen vereenigen. Wie van hen echter onverhoopt daartegen 'bezwaar mocht hebben, wordt verzocht, daarvan vóór Zaterdag a.s. aan het adres van den penningmeester der feestcommissie, den heer A. van de Sande, Bellamyparlc alhier, te doen blijken. Enkele mededeelingen van het in de vergadering verder behandelde met be trekking tot het bezoek van H. M. de Koningin, hopen wij morgen in ons blad op te nemen. De ramp van onze visschersvloot. Tegen Vrijdagmiddag te 1 uur heeft de Commissaris der Koningin een ver gadering bijeengeroepen van het pro vinciaal comité voor rampen van alge- meenen aard. iHet bericht in verschillende bladen dat de Commissaris der Koningin van het bijeenroepen van dit comité had afgezien, is dus onjuist. Het te Arnemuiden gevormde comité heeft zich thans ook opgelost in het hulpcomité voor de VlissingschArne muidsche visschersramp en zal dus niet meer zelfstandig werken. Gisterenavond heeft de collecte bij Faveur opgebracht /53.16J4, weike mooie opbrengst voor een groot deel is te danken aan het opwekkend woord van Lou Bandy en de welwillende hou ding van het publiek, dat de attentie had te blijven zitten tot de dames ge- voor dat bedrag werden haar fiches overhandigd. ,,'Er wordt vanavond nog al hoog ge speeld", zeide hij. „Naida jij hebt geld genoeg bij je. Je moest maar voor vijfhonderd pond nemen. Als ik mijn geld verloren heb, kan ik bij je komen." „Is dat niet wat veel vroeg Nalda zenuwachtig. „Onzin. Je kunt het betalen. Als je wilt;winnen, dan moet je wat kapitaal 'achter de hand hebben." Nalda ging dus zitten en schreef een chèque, waarvoor zij een aantal fiches kreeg. Oiive ging haar voor naar een kamer en een oogenblik iater stonden zij te kijken bij een lange tafel bedekt met groen laken, dat in vierkanten was verdeeld. „Zij spelen chemin de ter", zeide Oiive. Rondom de tafel zaten naar de mode gekleede mannen en vrouwen, die allen strak hun oogen gevestigd hielden op den 'bankhouder, die de kaarten schud de. „Negen" riep de bankhouder en iiet en vijf en een vier zien. De croupier verzamelde al de fiches en biljetten, die ingezet waren en legde zij bij het kapitaal van de bank. „Twee honderd veertig pond is de in zet van de bank" zei de croupier. „Laten we gaan zitten. Je kent het spel nu. Ik ga tegen spelen vijf en twintig", zeide Oiive en Nalda nam een stoel naast haar. „Speel je niet mee „Dezen keer niet." ÏCrtM." eenpafbe in i&derpaAje ^^md^èltibpuddi^ collecteerd hadden, alvorens de pauze te doen ingaan. Door de onderofficieren, korporaals en dienstplichtigen der 5e comp. R.K.A. Bomvrije kazerne, benevens de vaste werklieden aldaar werkzaam, is bij wij ze van een Amerikaansche verkooping een bedrag bijeengebracht groot ƒ81.43. De Belgische senaat heeft besloten zijn leedwezen te betuigen bij de Neder landsche regeering over de ramp,^ wel ke de visschersbevolking van Vlissin gen en Arnemuiden trof. Extra reisgelegenheid bij het Koninklijk bezoek. Het was natuurlijk noodig, bij den te verwachten ontzaglijken stroom van bezoekers te zorgen voor extra reisge- iegenheden op Woensdag 6 Augustus a.s. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen laat in den mor gen twee extratreinen loepen van Roo sendaal naar Middelburg, welke stop pen aan alle plaatsen en in laatstgemel- de plaats aankomen tusschen negen uur en half tien. in deze treinen zullen af deelingen voor de ibetoogers gereser veerd zijn. In omgekeerde richting zullen extra- treinen rijden van Middelburg" des avonds omstreeks 6 uur en na afloop van het vuurwerk omstreeks 11 uur. 'De maatschappij heeft te Vlissingen in den morgen extra-treinen gereed staan om de per boot aangevoerde feestgangers naar Middelburg over te brengen. Zoolang het noodig is, zullen deze tusschen Vlissingen en Middel burg rijden. Dezeltde treinen doen des avonds dienst voor het wegbrengen van reizi gers de eerste rijdt om 5 50 van Mid delburg af, de laatste om 6.35. Op ai deze treinen gelden 'sterk ver laagde tarieven. De Provinciale stoombootdienst heeft naast de gewone diensten, ingelegd extra-booten in den morgen van Walz- oorden, van Sas van Gent, van Neuzen en van ZierikzeeKortgene. Al deze extra-booten varen door tot aan de Loskade te Middelburg. Des avonds vertrekken ze weder van daar naar de plaatsen, vanwaar ze des morgens af voeren. De prijs voor heen en terug be draagt voor al deze booten f 1. Eindelijk komt er een extra-boot van de Rotterdamsche Tramwegmaatschap pij uit Bruinisse. welke ook Stavenisse aandoet en feestgangers van die plaats en van andere plaatsen uit het eiland Thoien medevoert. Des avonds natuur lijk in omgekeerde richting. Huldeblijk reddingtr.aatschappijen. De collecte met inteekenlijsten heett hier opgebracht 1008.07. De speldjes verkoop op Zaterdag leverde een be drag op van 371.30 en de speldjesver koop op Zondag 137.28, waarvan 56.50 opgehaald werd door de roei- vereeniging „Luctor et Emergo". Na aftrek der noodzakelijke kosten is in deze gemeente in 't geheel 1506.60 bijeengebracht. Weer won de bank en de fiches van Oiive werden weggevaagd. ..ik heb Kitty in mijn mof laten zit ten", zeide zij en snel verliet zij de ka mer. Toen zij terug kwam, plaatste zij het poesje midden tusschen haar fiches, wat den meesten der aanwezigen een glimlach op het gelaat bracht. ..Vierhonderd vijf en zestig pond zet de bank in", zeide de croupier. Nalda's vingers beefden, toen zij voor honderd pond fiches afscheidde en over de streep schoof, die op de tafel was aangegeven. Het bedrag van de bank was niet geheel ingezet door de spelers en de croupier gaf de twee kaarten aan Nalda. Haar hart bonsde heftig, toen zij er naar keek. „Werp neer. Je hebt een negen. Wij winnen of Maar de bankhouder liet zijn kaarten zien hij had acht en de croupier be taalde zijn winst uit. Nalda streek haar fiches op, die nu twee honderd pond vertegenwoordigden. „Is het opwindend genoeg naar je zin fluisterde Oiive. „Ik vind het heerlijk", antwoordde Naida geestdriftig. „Dat dacht ik wel", antwoordde Oiive vroolijk. Maar er blonk een wreed licht in haar oogen toen zij haar nicht aankeek. „Het kind van haar moeder nu heb ik haar", dacht zij. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1