DONDERDAG 17 JULI 62e Jaargang sijn sen I-SLAAPKAMER en SLAAPKAMER jscte Maatschappij no Stoomvaart ""TSiNLAND™"" Land= en Tuinbouw VRUCHTENWAFELS s-Noi67 lURANT-KELLNER gevraagd een Restau-I Zonder goede getuig-F boodanig onnoodig zich F lotel 'T- STRANDHUIS, l Tertsen. ÉüUMNAAISTER jiizen, ook voor verstel- |k aan huis. der letters P. C., bureau Int". ■erkkuizen. fEGELING's „Vraag en ordstraat 44, Vlissingen. j Jstus gevraagd in gezin rsonen een |ENSTBOD2, g'kan werken, e melden Dokkade 35, [inwoning lor werkman met 2 kin- I 1 en 6 jaar. Geref. Gods- I fen onder No. 851, bu-1 Courant". I door jongelui die wen-jl trouwen omstreeks half I eerder, een WONING, land. Huurprijs ongevev 1 ■en letters W. N., bureau j* lant". met volledig pension, u jl van de stad. Dnder letters X, bureau® hant". GDIENSTBODE iet beneden de 18 jaar. j Mevr. KRAHMER, Bao- 0. iRSATIE FRANSCH. iet prijsopgaaf onder Iet-1 Bureau „Middelburgsclie j Aiddelburg. vertrek ter overname MET LOGEMENT n, voorzien van electrisch 1 derne piano. I nder letters W. S. no. 75, iss. Courant". stond een MEISJE 's Zondags vrij. Verkuijl Quakkelaar- -Middelb.- Rotterdam hengelegen plaatsen. I VAN PASSAGIERS DEREN EN VEE. Juli T. MUI T.U. ÏM Ui |j| 9 gl7 18 19 21 ormatiaa fc® bekcman i: N.V. Transport- ®n E*P •.h. Erv®n G. VOS, Tti- g: B. EENHOORN, Til. 153 f. T. 003fERH00T, Ttl. >s' iM.BOITENHEK,I«l. 1 01 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENT lE-PRIJS Van 1-4 regels: MO; voor iedere repel meer 26 centbij abonnemem spe- JSte nriizen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbi^ dingen én Dienstaanvragen, enz pnjs, bij vooruitbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke meer 15 Cent. -1 _n Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent De rijksmiddelen. De opbrengst der rijksmiddelen be droeg over de maand juni ƒ34.538.615 tegen ƒ35.703.930 in juni 1923. .Over het eerste halfjaar 1924 wad ontvan gen ƒ208.963.163 tegen ƒ218.627.666 in 1923. M De bouw van de „Java". Door den heer Ter Hall zijn aan den minister van marine de volgende vra gen gesteld 1. Is liet juist, dal de te Vhssmgen in aanbouw zijnde kruiser „Java ge bouwd wordt naar plannen en ontwer pen van de Germaniawerf te Kiel 2. Zoo ja, sluit zulks dan ook in, dat die Duitsche werf zoodanig toezicht heeft over deh bouw, dat door haar di rectie beslist wordt, welke materialen voor 't schip mogen gebruikt worden en daardoor in de gelegenheid is de Duit sche fabrieken te bevoordeelen met cventueele uitsluiting van de Nederland- sche industrie 3. Is den minister het gevai bekend, waarover dezer dagen in de „Stan daard" is geklaagd door een Neder- landsch fabrikant, die al eerder leverin gen ten behoeve van onzen vlootbouw had verricht, dat, toen deze fabrikant zich wendde tot den Nederlandschen ingenieur, speciaal belast met het werk betreffende den aanbouw van de „Ja va", met eten sollicitatie naar de leve ring van zijn artikel ten behoeve van de „Java", de fabrikant van den inge nieur ten antwoord kreeg, dat hij bij hem niet terecht was, doch bij de Ger- mania-wert te Kiei offerte behoorde te maken en dat hij, ingenieur, trouwens wei met zekerheid kon zeggen, dat het door den fabrikant aangeboden artikel door dezen niet geleverd mocht wor den, doch de levering aan een Duitsche fabriek was opgedragen 4. Acht de minister het -oorbaar, dat de Germania-werf te Kiel, ook al wordt dan het schip gebouwd volgens haar plannen en ontwerpen, haar toezicht op den bouw gebruikt om de Nederland- sche nijverheid te weren of te bemoei lijken Het eind-diploma Hoogere Handels school. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter algcmee- ne kennis, dat aan het einddiploma der_ erkende hoogere handelsscholen de na volgende faciliteiten verbonden zijn ten opzifchte van verschillende functies a. het recht om mede te dingen riaar eene plaatsing bij de opleiding voor of ficier van administratie bij de Koninkl. marine b. het recht op toelating tot het ver gelijkend examen voor surnumerair der registratie en domeinen c. het recht op toelating tot het exa men A voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen d. het recht op toelating tot het exa men voor surnumerair der grondbelas ting e. het recht op toelating tot het exa men A voor adspirant-veriticateur der invoerrechten en accijnzen f. het recht tot toelating tot het nota rieel examen g. het recht op deelneming aan het schiftmgsonderzoek voor candidaat- ambtenaren voor Chineesche en lapan- sche zaken h. het recht op deelneming aan hel schiftingsonderzoek voor candidaat- ambtenaren bij den dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzen in Nederl.- Indië. i. het recht op deelneming aan het schiftingsonderzoek voor candidaat- gezaghebber bij het binneniandsch be stuur in Nederl.-Indië k. het recht op vrijstelling van de toelatings-examens voor een voorrang bij benoeming tot de navolgende be trekkingen bij de administratie van den dienst der posterijen, telegrafist, telefo nist, bureelambtenaar I. vrijstelling van het examen voor klerk bij de departementen van alge meen bestuur m. het recht op toelating tot het exa men voor 'klerk bij 's-rijks werf n. vrijstelling van het examen voor klerk der secretarie der gemeente Am- sterdamft o. vrijstelling van hef examen voor leerlingklerk bij de Nederlandsche spoorwegen p. vrijstelling van het examen voor tijdelijk klerk bij de rijkspostspaar bank. De arbeidswet voor de bedienden. iDe besturen van den Nederl. R. K. Bond van handels-, kantoor en winkel bedienden en van de Nederl. vereeni- ging van Christelijke kantoor- en han delsbedienden, hebben, in aansluiting op de bespreking, welke zij ter audiën tie met den minister van arbeid, handel en nijverheid hadden, een.schrijven ge zonden, waarin zij op deugdelijke gron den aanvoeren dat daardoor het amb tenarencorps voor de inspectie tot na leving van deze wet, in beteekenende mate behoeft te worden uitgebreid. Voorts deden zij in dat schrijven ver schillende middelen aan de hand,waar door 't alleszins mogelijk -wordt geacht de inspectie en controle goed te kunnen uitvoeren. Ten slotte spraken zij het vertrou wen uit dat de minister spoedig tot de uitvaardiging van de algemeene maat regelen van bestuur zal overgaan. Wij vernemen nog dat het in het voornemen van het bestuur van den R. K. Bond ligt. om deze belangijke aangelegenheid binnen niet al te langen tijd, op een vergadering van de voor zitters der afdeelingen te bespreken. De goede naam van Holland en van Amsterdam. Amsterdam staat dezer dagen door het Internationaal Eucharistisch Con gres in het midden van de belangstel ling der geheele wereld. Uit alle oor den der wereld komen kardinalen, bis schoppen, abten, lagere geestelijken en honderden Roomsch-Katholieken lee- ken naar Holland om het 27ste interna tionale Eucharistisch Congres bij te wonen. in geheel de katholieke wereld volgt dan ook ieder met aandacht hetgeen hier aan Amsteis boorden te gebeuren staat, maar ook.de niet-katholieken zullen niet nalaten hun aandacht aan dit grootsch congres te wijden. Voor ons Hollanders vooral is het van het grootste gewicht, dat dit congres goed georganiseerd is en goed slaagt. De namen van Holland en van Amsterdam Nstaan hier op het spel. Het blijkt al, dat lang niet zooveel buitenlanders het congres zullen bezoe ken als men wei verwacht had, om de eenvoudige reden dat overal in het bui- land Holland bekend staat als een duur land, als een land waar de vreemdelin gen worden „gesneden". Groote groe pen buitenlanders, die zich al voor een bezoek aan Amsterdam hadden inge schreven hebben zich teruggetrokken nadat nogeens in het buitenland het verhaaltje van de enorme duurte zijn rondgang had gemaakt. Zoo ziet men hoe „het nemen van vreemdelingen" waartegen terecht door den Bond van Hotelhouders, de A.N.W. B. en door de vereenigiging Nederland in den Vreemde zoo dikwijls stelling is genomen, zich wreekt. De vreemdelingen die komen zijn nog •naar wij vernemen radiografisch ge rustgesteld over de prijzen en daarom is het te hopen voor onzen goeden naam, dat de buitenlandsche bezoekers die radiografische geruststelling mon deling kunnen bevestigen. Holland biedt den vreemdeling bui tengewoon veel moois, niet alleen door zijn landschappen, door zijn steden en dorpen, ook de organisatie van het con-r gres zal een machtigen indruk maken. Het stadion is het middelpunt van ver schillende grootsche bijeenkomsten en het is dank zij de uit organisatie-oog punt geniale gedachte van den heer H. Deelen, de eenigste, open ruimte in heel de wereld waar elk woord dat ge sproken zal worden tegelijkertijd door een loud-speaker aan 30.000 aanwezi gen verstaanbaar gemaakt zal worden. Als het weer de gasten gunstig is zullen door dit congres de namen van Holland en van Amsterdam in heei de wereld weer het eere genoemd worden. En ieder zal het congres weten te waardeeren, als een nationale zaak van groote beteekenis. ouderavond met amusementen organi seert, z'ch te voren er van vergewist of belasting verschuldigd is. Ouderavonden en publieke vermakelijk heden. Naar ,,de Kath. School" meedeelt heeft de heer Spisz, inspecteur der ge meentebelasting te Leiden, zich dezer dagen met een rondschrijven gewend tot de daar ter plaatse bestaande oudercommissiën, van den volgenden inhoud Het is mij gebleken, dat sommige oudercommissiën, bedoeld in art. 20 der Lager Onderwijswet 1920, ouderavon den organiseeren, welke, uit hoofde van de daaraan verbonden amusementen, kunnen vallen onder de bepalingen van de verordening.op de heffing eener be lasting op tooneelvertooningen en an dere vermakelijkheden. Mitsdien breng ik u bij dezen in her innering dat voor dergelijke avonden belasting verschuldigd kan zijn en dat in dat geval door uwe commissie aan gifte behoort te worden gedaan. Het verdient derhalve aanbeveling dat uwe commissie, bijaldien zij een De algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Betreffende de algemeene vergade ring gisterenmorgen te Sluis gehou den, dient nog te worden gemeld, dat de voorzitter, de heer mr. P. Dieleman bij den aanvang der vergadering bij zonder welkom heette het gemeentebe stuur van Sluis, waaraan hij dank bracht dat het ook voor deze vergade ring de raadszaal ter beschikking stel de. Verder den heer dr. Van de Zande, inspecteur van hei landbouwonderwijs den heer Pattist, inspecteur van het L. O. de vertegenwoordigers van ver schillende organisaties op landbouw gebied, de burgemeesters van verschil lende gemeenten in de streek en ook die van Vlissingen het lid der Tweede Kamer, den heer Fruijtier, de leden van Ged. Staten, de heeren Dusseldorp, van Rompu en van der Weijde, den regee- rings-commissaris, den heer de Vulder van Noorden,en de vertegenwoordigers der pers. De heer Leenhouts, voorzitter van den kring Oostburg,sprak ook woorden van welkom en wees er op dat nu 16 jaar geleden ook c-en tentoonstelling in den kring is gehouden, bezoekers van toen en nu zulien het verschil zeker zien. Spr. is overtuigd van het nut van het nuf van /de kringtentoonstellingen. Goedgekeurd werd de rekening over 1923 met 'n eindcijfer van 21.653. jOJ/2 en een goed slot van 566.79. Hierna deed de voorzitter medeu.ee- ling van het ontslag van den heer van Dijk als tweede secretaris en hoopte dat deze zijn groote bekwaamheid ook aan de school te Schoondijke zal geven. Vervolgens deed de voorzitter mede- deeling van de verschillende in de hoofdbestuursvergaatering genomen be sluiten en daar gedane mededeelingen. Onder die mededeelingen kwamen ter vergadering de minister van binnen- landsehe zaken en landbouw en de Commissaris der Koningin in Zeeland. De voorzitter heette den minister welkom en wees er op, dat slechts zel den de eer te beurt v»'lt dat een minister de vergadering der Z. L. M. bijwoont. 'Dank bracht spr. den minister, dat hij wel naar het meest Zuidwestelijk deel van het vaderland heeft willen komen om de vergadering en de tentoonstel bij te wonen, en hoopt dat hij te Sluis aangename dagen zal doorbrengen. Waar de minister zelf komt uit een der exentrisch gelegen provincies en daar Commissaris der Koningin is geweest, weet hij het best hoe die provincies vroeger verwaarloosd werden. Spr. hoopt steeds op den steun en de kracht van den minister te kunnen rekenen om dit verder te voorkomen. Welkom, heet spreker ook den Com missaris der Koningin, die reeds Zeeuw met de Zeeuwen is geworden en van wien bekend is, dat hij levendige be langstelling voelt voor alles wat Zee land betreft en in de eerste plaats voor de Zeeuwsche landbouw. Nog kwam ter vergadering Ridder van Rappart, voorzifter van het K. N! L. C. De heer van Dijk bracht met enkele woorden dank voor de tot hem ook nu weer gesproken woorden en uitte zijn beste wenschen voor den bloei der Z. L. M. Nadat de voorzitter en de heer van Dijk hunne reeds gisteren gemelde re devoeringen hadden uitgesproken, ver kreeg de minister, jhr. Ruysch de Bee- renbrouck het woord en zeide dat een tegenvaller soms ook een medevaller ten gevolge kan hebben. Was spreker niet verleden jaar op het laatste oogen- blik verhinderd geweest te Tholen te komen op de algemeene vergadering te komen, hij zou er nu niet geweest zijn. Gelukkig acht spr. zich nu te herstellen, wat verleden jaar bedorven werd Toen hij .Dinsdagavond van den Haag kwam en Woensdagmorgen zijn reis naar Sluis voortzette heeft spr. gelegenheid gehad de schoone velden te aanschou wen. Spr. heeft eens nagegaan hoe de verdeeling van den grond in Zeeland is en zag dat er 110.000 H.A. bouwland zijn, 34000 weiland en 4000 bestemd voor tuinbouw. Wijzende op de ver bouwde artikelen, zegt spr. dat de sui kerbieten de voornaamste plaats inne men en in de plaats zijn gekomen voor de vroeger zoö belangrijke meekrapcul tuur. Eerst was er wel wat tegenstand omdat men vreesde voor uitputting van den bodem en men meende te weinig van de fabrikanten te krijgen. Beter schap is er gekomen toen in Zeeland de eerste coöperatieve suikerfabrieken werden opgericht waarvan de oudste die te Sas van Gent, binnenkort 25 jaar zal 'bestaan. Die cultuur is zeker een zegen voor het schoone land. Oök. de Zeeuwsche tarwe en de Zeeuwsche aardappelen, de blauwe hebben een goeden naam. Ook hier heeft men echter te kampen met de aardappelziekte en 't is goed dat ook de maatschappij er den strijd tegen heeft Bij Huidjeuk en ook bij Muggenbeten geeft het inwrijven met - PUROL dadelijk verlichting. Bij Apolh. en Drogisten. (Ingez. Mededeeling.) aangebonden. Het weiland is in Zee land minder dan elders, maar pas heeft spr. in Dordrecht zich weer overtuigd, dat de oude Zeeuwsche roem wordt ■gehandhaafd. Spr. noemt twee namen, die van Van Dixhoorn en Aernauts, die namen zeggen alles. Het spijt spr. dat het rundvee niet kan worden tentoon gesteld, en hij wil ook in dit opzicht een naam noemen namelijk die van Becu, die zooveel voor de controle- vereeniging heeft gedaan. Met den voorzitter noemt de minis ter de namen van Vorstevman v. Oiien en Hennequin, met welke heeren het hem een eer is geweest een tijdlang in de Tweede Kamer te zitten. Aan hun nagedachtenis brengt spr. hier gaarne hulde. Wat betreft de kwestie der uitmid- delrnatige deelen van het land, spr. kan verzekeren dat die zijn groote belang stelling hebben en hij zegt gaarne toe de juiste woorden hier gesproken gaar ne aan zijn ambtgenooten te zullen overbrengen en ze te zuilen onderstre pen ook. Waar nog veel te doen is wil spreker eindigen, om aan den officieeien maal tijd nog eens iets te zeggen, niet alleen tegen de landbouwers, maar tegen aüe Zeeuwen en hij eindigt met Gods on- misbaren zegen toe te wenschen aan de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij cn zijn hoop uit te spreken voor den bioei van het schoone Zeeuwsche gewest. De woorden van den minister werden herhaaldelijk door applaus onderbro ken. Vervolgens verkreeg het woord, de heer dr. van de Zande, inspecteur van het landbouwonderwijs, die er op wees, dat er moeilijke tijden voor het land bouwonderwijs aanbreken, omdat er een minimum aantal leerlingen wordt vastgesteld en omdat er schoolgeld wordt geheven. Dit maakt dat minder animo voor het onderwijs is, en het ligt op den weg der afdeelingen der Z. L. M. om er aan mede te werken, dat dit verbeterd. De commissaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, wees er op dat de Z. L. M. is de sehake! tusschen de landbouwers en het provinciaal bestuur. Spr. zet het groote nut van organisatie uiteen en vraagt of de landbouwers dit wel voldoende begrijpen. £r is niet vol doende sympathie voor de Z. L. M. Dit was er wel in de oorlogjaren toen men directe voordeelen zag, maar niet nu, daar men meent dat er alleen indi recte voordeelen zijn. Spr. roept vooral de ZeeuwschVlamingen toe in een heid kracht te zoeken en met den tijd mede te gaan, wat ook noodig is op landbouwgebied. Met de beste wen schen voor den bloei der Z. L. M. ein digde spreker. IDe voorzitter sloot de vergadering, nadat de heer de Vulder van Noorden nog had toegezegd hetgeen hij had wil len zeggen over de verkeersmiddelen met en in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren, nu in een kring vergadering te zullen mededeelen, met het oog op den tijd. De tentoonstelling. Reeds vroeg hedenmorgen werden de Sluizenaars en de vele gasten die bin nen de Oude Veste vertoeven, er aan herinnerd dat het een dag van feest en jolijt zou worden. Te half acht reeds wekte bazuingeschal de nog niet ont waakten. komende vanaf den indruk- wekkenden stadhuistoren. Spoedig werden dan ook de straten druk met wandelaars, die uog eens rustig de werkelijk fraaie versieringen wilden in oogenschouw nemen, er is bijna geen straat of groen, bloemen, manden enz. zijn er overveel, symbolen, dat heel Sluis met Z. L. M. en Chr. Boerenbond in deze dagen één is. Dat zelfs de bri gade der Kon. marechaussee haar ver blijf zoo netjes versierde, mag als een symbool worden aangemerkt van de goede verstandhouding onder de bur gers in deze dagen, bij alle verschil op maatschappelijk of'politiek terrein. Mochten er nog geweest zijn, die door het bazuingeschal heen sliepen, zou zullen zij door het tweede appel, het luiden der klókken van het stadhuis toch zeker wel aan Klaas Vaak zijn ontkomen. Tegen 10 uur begaven de eerste be zoekers zich door de eerepoort, opge richt aan den ingang van de Vleesch- houwerstraat op de Kade, en door ge noemde straat naar het zoo dicht mo gelijk bij de stad gelegen tentoonstel lingsterrein. Alvorens mededeelingen te doen over de officieele opening, willen wij begin nen met er op te wijzen, dat het terrein bij uitstek geschikt is en dat de opstel ling van het geheel een bewijs is van den goeden kijk van hen, die met de leiding belast waren. Midden in de ring en rondom de gelegenheid voor het toonen der dieren zijn de verschil lende tenten voor andere tentoonge stelde zaken, terwijl op de tweede wei de een uitstekende gelegenheid is voor WARMEDAGEN! DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) ÊJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschendl MANDKI MANDARIN®- wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is, VOOR DE LWNCH een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) Sy DE AARDBEIEN smaakt verrukkelijk DE ORIGINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom, MOCCA-TRIC-TRAC, pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. de machines en dergelijke zaken. De afdeeling paarden omvat in het pro- grdamma 289 nummers en wij hebben de dieren maar niet nageteld dat ech ter hier een keurcollectie bijeen is, spreekt voor ieder kenner vanzelf. In het land van de Aernaudtsen, de Van Dixhoorn's, de Bruijckère's weet men reeds het neusje van den zalm te zui len aantreffen. Het feit dat de afdeelingen rundvee, varkens, schapen eit geiten, moesten vervallen, betreuren ook wij ten zeer ste, het maakt het ons in zooverre mak kelijk, dat wij nu kunnen overstappen naar de kleine afdeeling 'pluimvee en konijnen, die een 35-tal inzendingen van kippen en kuikens en een 9-tal van de langooren omvat, terwijl ook 4 in zendingen van watervogels aanwezig zijn. Hier inaakt echter de kwaliteit veel goed van hetgeen aan kwantiteit 'tekort schiet. Een kunstmoeder en een model kippenhok zijn beide een goede propa ganda voor goede verzorging van de gevederde diertjes. Wij komen nu tot een nog kleiner diersoort, ondergebracht in een der tenten, die betreffende de bijenteelt.Dat ook hier nog veel voor de bijenhouders te leeren staat, blijkt uit de 25 inzen dingen in deze rubriek. Maar nog meer is er te leeren bij de afdeelingen wetenschappen en ve.r- eenigingswezen. Het zijn hier de land- bouwdagschoo! te Schoondijke, de Z. L. M., de Bond van Gediplmeerden aan landbouwwinterscholen, en de vereeni- gingen van oud-leerlingen te Kloetinge en in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, die het nut van het onderwijs en het doel der genoemde organisaties demon- streeren, terwijl daarnaast tabetien aantoonen de ontwikkeling der coöpe ratieve en andere landbouwvereenigin- gen- in Westelijk Zeeuwsch-Vlaande ren, bijeengebracht door de tentoon stellingscommissie, niet minder leer zaam zijn. Voor de vrouwelijke bezoekers der tentoonstelling zal zeker de afdeeling zuivelbereiding en landbouwhuishoud- kunde veel aantrekkelijks hebben, maar ook voor de leden van het sterke ge slacht wekken de heerlijke boter en kaas, de zuiver gesteriliseerde groen ten en vruchten den eetlust op. Maar ook het behandelen van de wasch, die gedemonstreerd wordt, is een belang rijk onderdeel, als de bevordering van zindelijkheid er. hygiëne. Dat de jonge dames wafels bpkken, is een bewijs dat men ook in het vierde district begrijpt hoe men den weg naar hef hart van den man moet vinden. Nog een belangrijke afdeeling in het belang van de paardenfokkerij mag niet worden vergeten, en dan bedoelden wij die betreffende hoefbeslag. Op het eerste terrein willen wij nog wijzen op een demonstratie, die voor deze streek zeker nieuw mag worden genoemd, namelijk die van de firma Schipper Nauta uit Groede, die se-

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1