MissBlanche 62e jaargang1 WOENSDAG 16 JULI binnenland feuilleton de groqte ondeugd karel i sigaren 5—5 Noïöö VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor VKssingen en gemeenten op Wal- -heren f 2.20 per drie maanden. Franco door hét geheele rijk: ƒ2.50. Week-ahon- nemenren 17 cent, alles bij vooruitbetalmg. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van i—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbil abonnement spe- riÜe nriizen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij TOoruitbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 1^6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. De Staatsbegrooting voor 1925. De Haagsche correspondent vat) „de Maasbode" verneemt, dat het bet ern stig streven der regeering is, om voor ■1925 met een sluitende begrooting te komen. Het is de bedoeling dit .resultaat be bereiken met het reeds bij de vorige be grooting ontwikkelde bezuinigings- en saneeringsplan. Het staat daarbij voor de regeering vast, dat, wil zij slagen, bedoeld program dan ook in zijn ge heel en (en volle moet worden uitge voerd. Reizen op Zondag. Op de vragen van den heer Kersten betreffende het des Zondags verstrek ken van retourbiljetten tegen goedkoop tarief tusschen Rotterdam en Hoek van Holland, luidt het antwoord van den heer Van Swaay, minister van wa terstaat, als volgt Het bericht, dat van 15 Juni 1924 af des Zondags goedkoope retourkaarten van Rotterdam naar Hoek van Holland verkrijgbaar zijn gesteld, is juist. Aangezien daardoor belangen van het publiek gediend en die van het spoorwegbedrijf tevens gebaat worden, bestaat geen aanleiding, om dergelijke maatregelen tegen te gaan. De Tariefwet. In tegenstelling met het bericht dat van Chr.-Hist. zijde^rnstige bedenkin gen tegen de nieuwe Tariefwet zouden zijn gerezen, staat een artikel in de Chr.jHist.' „Nederlander", -waarin o.m. wordt gezegd iDe ontwikkeling der feiten maakt de handhaving van het bestaande tarief onmogelijk zijn grondslag heeft ge faald. Het nieuwe tarief zal op anderen grondslag rusten. En deze grondslag lijkt ons niet ondeugdelijk. De minister van financiën beschouwt o.i. volkomen terecht het invoerrecht als 'n verbruiks- of verteringsbelasting. Dies worden be last de artikelen, gereed voor het ge bruik. Met de onderscheiding in half fabrikaten en afgewerkte fabrikaten is gebroken. De minister spreekt van het toonbankartikel, een ietwat vreemde uitdrukking (automobielen en vleugel piano's bijv. verkoopt men niet over de toonbank). Toch geeft het woord toonbankartikel den grondslag van het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De zekerheid 't allerbeste te ontvangen voor den laagsten prijs, is U gegarandeerd wan neer U zegt Geef Ml/ maar Vertaald door Mevrouw I. P. WESSELINK—VAN R0SSUM. HOOFDSTUK II Tone zij haar woning hadden bereikt, ging Nalda dadelijk naar haar kamer en riep Olive toe, dat zij naar bed ging. Natuurlijk was zij moe, maar zij ver langde er naar alleen te zijn met haar gedachten. Zij had een dag vol opwin ding beleefd en zij werd verontrust door de belangstelling, die Lindsay in haar had gewekt. Zij merkte tot haar verwondering, dat zij er naar verlangde om hem terug te zien een man, dien zij voor den eersten keer in haar leven had ontmoet. Een klop op de deur en Olive kwam binnen. „Heb je je geamuseerd, landelijke nicht „Ja, heel goed. Ik ben blij dat ik naar Londen ben gekomen." „Jeffery Lang ziet er heel goed uit." „Ik heb ternauwernood op hem gelet". (Daarvoor was je te veel met den heer Lindsay bezig. Wees voorzichtig, lieve." „Wat bedoel je vroeg Nalda snel. „je zult de mannen maar al te bereid vinden je het hof te maken. Heb je hart niet op de tong". nieuwe tarief vrij wel weer. Het in voerrecht zal zuiver zijn een verterings belasting. IDie veel verteert zal er veel in betalen. Die weinig verteert, of zich tevreden stelt met bescheiden binnen- landsche artikelen, zal er weinig in betalen. Er zullen ook hier grensgeval len en vragen niet uitblijven, toch springt in het oog, dat de eenige eisch „gereed voor het gebruik" minder on zekerheid biedt dan de drieledige on derscheiding „grondstof, half-fabrikaat en afgewerkt product". Dat de grond slag van het nieuwe ontw&rp niet zou deugen, althans dat hij minder deugde lijk zou zijn dan de grondslag van het bestaand tarief, schijnt ons niet vol te houden. De gewijzigde pensioenwetten. Volgens het orgaan van den R.-K. Bond van post-, telegraaf- en telefoon personeel „St. Petrus", komen de wijzi gingen in de Pensionewet op het vol gende neer 1. los personeel heeft in het vervolg geen recht meer op pensioen 2. tijdelijke ambtenaren met minder dan 2 dienstjaren kunnen geen recht aan de pensioenwet ontleenen 3. ambtenaren met een inkomen be neden ƒ500 vallen buiten de pensioen wet 4. voor de berekening van het pen sioen zal voortaan 1% pet. van den grondslag gelden 5. het minimum pensioen van 30 pet. komt te vervallen 6. voortaan geven geen 35 maar 40 dienstjaren recht op een maximum pen sioen van 70 pet. 7. de termijn van 7 dienstjaren, waar na men aanspraak had op pensioen, wordt verlengd tot 10 dienstjaren 8. het recht op weduwen- en weezen- pensioen voor op wachtgeld gestelde ambtenaren wordt zoo gewijzigd, dat het kan worden behouden door voort gezette premiestorting naar een vast- gestelden grondslag (maximum premie 165) 9. personen, aangesteld op burger lijke arbeidsovereenkomst, hebben geen aanspraak op pensioen 10. van de inkoopsom komt voortaan de helft voor rekening van den ambte naar (in plaats van een kwart) te be talen in 15 jaren (in plaats van in 10 jaren) 11vervroegd ouderdomspensioen komt te vervallen 12. de minimale werkelijke diensttijd van 3 jaren wordt gewijzigd in 5 jaar 13. het z.g. wachtgeldpensioen (nl. dat hetwelk verleend werd na afloop van den wachtgeldtgrmijn) komt te ver vallen 14. jaren op wachtgeld doorgebracht tellen niet meer mee voor pensioen 15. wachtgeldjaren kunnen bij her plaatsing voor pensioen worden inge kocht 16. als een gepensionneerde inkom sten gaat genieten na zijn ontslag, mo gen die inkomsten plus het pensioen niet hooger zijn dan het laatste salaris (precies dus als bij wachtgeld), anders wordt dat pensioen met het meerdere verlaagd 17. de pensioenraad mag een ambte naar in observatie nemen en zelfs laten opereeren, als hij zich wil laten afkeu ren (bij weigering vervalt reeht op in validiteitspensioen) 18. de pensioenen worden voortaan weer 3-maandelijks betaald 19. een bezwaarschrift bij den Pen sioenraad zal voortaan 5 kosten 20. een beroep bij den Centralen „Mijnheer Lindsay heeft mij niet het hof gemaakt." „Jonge meisjes voelen zich dikwijls aangetrokken tot dat soort mannen. Hij is jaren ouder dan jij. Bovendien be hoort hij niet tot de soort, die aan trouwen denkt." „Het is heel vriendelijk van je, dat je me waarschuwt", antwoordde Nalda met kalme waardigheid, en spoedig daarop zei Olive „goeden nacht". Den volgenden morgen werd bij de naaister doorgebracht, want Nalda had gemerkt, dat haar kleeren niet naar de laatste mode waren. Na de lunch gaf Olive voor een afspraak te hebben en zij verliet haar. „Je kunt je tot etenstijd amuseeren", zei zij luchtig. Nalda had geen lust om uit te gaan en ging voor het vuur zitten, waar zij diep in gepeins verzonk, waaruit zij zich met kracht wekte, toen zij bemerk te dat haar gedachten met Mark Lind say bezig waren. De man had een bui tengewonen indruk op haar gemaakt, zoeais geen ander voor hem, want al kenden zij elkaar nog maar korten tijd, zij kon zich elke lijn van zijn gelaat met groofe scherpte voor den geest halen. Een hooge blos bedekte haar gelaat, toen de dienstbode het bezoek van den heer Lindsay aankondigde. „Heb je hem gezegd, dat juffrouw Delaire uit is vroeg Nalda zenuw achtig. „Ja, juffrouw, maar hij wil u bezoe- Doorzitten, Stukloopen en Smetten der huid, verzacht en geneest men met PUROL. (Ingez. Mededeeiing.) Raad van Beroep te Utrecht zal voort aan 10 kosten 21. gelegenheid zal worden gegeven bij salarisverlaging den grondslag te verlagen beneden dien van 1 Juli 1922; 22. tot 1 October 1924 tellen wacht geldjaren nog mee voor pensioen 23. wachtgeldpensioen, vastgesteld voor 1 October 1924, wordt slechts uit gekeerd gedurende een aantal jaren gelijkstaande met het aantal dienstja ren. Afscheid van dr. B. Reuter. iDe Duitsche coneul te Maastricht, dr. B. Reuter, heeft afscheid genomen we gens vertrek naar Duitschland. De „Limburger Koerier" brengt in zeer waardeerende woorden hulde aan de wijze waarop dr. Reuter zijn ambt heeft vervuld. Steeds heeft dr. Reuter, die ook eenige jaren consul te dezer stede is geweest zijn beste krachten gegeven om allen, die zich tot hem wendden, met raad en daad bij te staan. Wij hebben ook de aangenaamste herinneringen bewaard aan tiet verblijf van dr. Reuter te dezer stede en wij stemmen van harte in met den wensch van „de Limburger Koerier" dat het den scheidenden consul gegeven moge zijn nog vele jaren tot heil van zijn vaderland werkzaam te mogen zijn. Legaten. Door wijlen mevr. E. F. C. Mouton te Velp is aan het algemeen ziekenhuis ƒ50.000 gelegateerd, vrij van alle kosten en rechten en aan de diaconie der Ned. Herv< kerk aldaar 10.000. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Naar aanleiding van het in uwe ver gadering van 27 Juni jl. genomen Raadsbesluit betreffende de reorgani satie van het gewoon lager onderwijs in deze gemeente, waarbij naast in standhouding der scholen E, H en I werd besloten tot opheffing van de beL staande scholen A, 'a, C, D, F en G en tot oprichting van vier nieuwe scho len A, B, C en D van meer dan 24Cr leerlingen en waarvan de plaats van vestiging nader zou worden bepaald, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen. Zoowel het getal nieuw aangegeven leerlingen, als dat der overblijvende oude leerlingen blijkt minder te zijn, dan aanvankelijk was geraamd. Hoewel wij vermoed hadden, dat pl.m, 1650 leerlingen bij het begin van den nieuwen cursus aanwezig zouden zijn, moet dit aantal volgens de laatst ontvangen gegevens worden vastge steld op 1594 of 56 leerlingen minder. Dit aantal is niet voldoende voor 3 scholen van minstens 211 leerlingen en 4 scholen van minstens 241 leerlingen,, waarvoor te zamen 1597 leerlingen noodig zouden zijn en waaraan boven dien een surplus aan leerlingen voor elke school zou moeten worden toege voegd, voor eventueele afvloeiing van leerlingen. Derhalve stellen wij U de volgende indeeling voor School A (hoofd de heer C. de Jonge) pl.m. 248 leerlinegn. School B (hoofd de heer F. G. Lem- ken. Hij is in het salon, maar juffrouw Delaire ontvangt haar vrienden altijd hier." „Verzoek mijnheer Lindsay dan hier te komen." Toen Mark binnen kwam, stond Nal da op en stak hem haar hand toe, waarbij zij hem open aankeek. „Het spijt mij, dat mijn nicht niet thuis is." „Ik kwam u een bezoek brengen", antwoordde hij met eenvoudige op rechtheid, die de blos weer op haar wangen bracht. „Wilt u niet gaan zitten „Ik ben een eenvoudig man, maar ik weet, wat ik wil. Gisterenavond heb ik de vrouw ontmoet, waarnaar ik jaren heb uitgezien. Juffrouw Gilchrist, ik hoop, dat u eens mijn vrouw zult wil len zijn." Nalda stond op en keek hem met de grootste verbazing aan. „Maar u kent mij nog slechts een paar uur", zei zij in zwak verweer. „Dat doet er niets toe. Ik ben geen jonge man, die even gemakkelijk van liefde als van kleeren verwisselt. Ik heb nog nooit voor een vrouw gevoeld, wat ik voor li voel. ik ben niet zoo'n dwaas dat ik verwacht, dat u mij dadelijk een antwoord zult geven. Maar ik voelde, dat ik het u moest zeggen, zoodra ik van mijzelf zeker was." „Ik weet niet, wat ik moet zeggen", antwoordde Nalda zenuwachtig. „U hebt geen hekel aan mij „Neen, neen. Ik houd van u, maar ik heb zoo weinig mannen ontmoet." mers) pl.m. 248 leerlingen. School C (hoofd de heer T. Hesse- lius) pl.m. 248 leerlingen. School D (hoofd de heer J. Q. Brand) pl.m. 196 leerlingen. School E (hoofd de heer A. de Mo!) pl.m. 218 leerlingen. School H (hoofd de heer M. M. Franke) pl.m. 218 leerlingen. School 1 (hoofd de heer E. Hoek) pl.m. 218 leerlingen. Totaal 1594 leerlingen. Aan de nieuwe school D zullen vijf leerkrachten noodig zijn, zoodat nu in uw vorige vergadering op zes leer krachten voor elke school is gerekend alsnog aan één leerkracht in verband met de reorganisatie eervol ontslag zal moeten worden verleend, waarvoor o.i. in aanmerking moet worden gebracht mevrouw W. G. StofkoperOp den Zieke, weshalve wij U voorstellen haar met ingang van 19 Augustus a.s. eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan school C. Door het bestuur van de afdeeling Vlissingen van den Bond van Nederl. onderwijzers is bij ons college een adres ingediend, waarbij ook om ie voorkomen, dat een leerkracht op wachtgeld zou worden gesteld in verband met het te verwachten getal leerlingen twee oplossingen worden aan de hand gedaan. Ie. door het aanstellen eener boven tallige leerkracht 2e. door school A te doen blijven val len onder de overgangsbepalingen. Zou de eerste oplossing aanvaard worden, dan wordt geheel in strijd ge handeld met het op 27 Juni jl. genomen raadsbesluit waarbij juist een reorga nisatie werd aangenomen, die geba- sêerd was op het voorkomen van een of meer boventalligs onderwijzers, die derhalve voor rekening der gemeente zouden komen en tengevolge zouden hebben, dat enkele bijzondere scholen terstond en binnen een korten tijd toch zeker een vijftal bijzondere scho len suppletoire onderwijzers voor gemeenterekening zouden krijgen en deze zouden behouden nog twee jaren, nadat de boventallige leerkracht van de openbare school zou zijn afgevoerd. Wij kunnen ons derhalve niet met de ze oplossing vereenigen. De door het afdeelingsbestuur van den Bond gegeven 2e oplossing kan evenmin door óns worden aangeno men. Wel is waar kan de tegenwoordige school A, wanneer er geen mutatie in het personeel plaats heeft, tot 31 De cember 1925 blijven bestaan met ruim 180 leerlingen en heeft dan tot dien datum recht op rijksvergoeding voor 6 leerkrachten. Maar zalxde school in 1926 voldoen aan de wet, dan moet het getal leer lingen in 1925 reeds gemiddeld boven 240 zijn, aan welke voorwaarde juist niet kan worden voldaan. Ook prefe reert het afdeelingsbestuur van den Bond deze oplossing evenmin. In de nieuwe school D zullen dus twee klassen gecombineerd moeten worden, hetgeen ook reeds op de scho len D en F heeft plaats gevonden den afgeloopen cursus, -zonder tot overwe gende bezwaren aanleiding te hebben gegeven één der te combineeren klas sen b.v. de zesde klasse, kan in dit geval, zoo klein mogelijk gemaakt wor den. „Ik heb den halven nacht wakker gelegen en aan u gedacht." „Het lijkt zoo vreemd. Vier en twin tig uur geleden wist ik nog niet, dat u bestond." „En", vervolgde hij, „bent u blij dat ik besta „Ja. Ik voelde, dat wij vrienden zijn moesten. Ik houd van u." ,jDaarmee kan ik niet tevreden zijn." „U is wreed" zei zij heftig. „Ik heb zoo weinig ondervinding van het leven. Ik begrijp mij zelf niet. U wilt den sluier van mijn hart wegrukken, terwijl ik den geheelen middag bang ben ge weest voor mijn gedachten voor mijzelf." „Nalda, je dacht aan mij... beken het", drong hij aan, toen zij niet ant woordde. „indien de liefde tot je is ge komen zooais fot mij, dan is er geen reden om je te schamen. Het is iets om trotsch op te zijn. Het is slechts een eisch van conventie, dat een man zijn aanstaande vrouw lang het hof zou moeten maken. Ik ken mijzelf ik weet dat ik je lief heb en Nalda" hij ging dichter naar haar foe, doch zij week terug „en Nalda, ik geloof, dat je mij ook liefhebt." Lindsay was altijd stoutmoedig ge weest en er was iets in haar oogen, dat hem moed gaf. Zijn arm sloeg hij om haar heen een oogenblik slechts bood zij weerstand, maar spoedig be zweek zij en zijn gelaat naderde het hare. „Geef mij een kus, lieve", fluister- Forma Delgado S 8 cent Elegant10 cent Special S .12 cent Hoewel de kans klein is, blijft de mo gelijkheid bestaan, dat bij de indeeling der leerlingen op 19 Augustus a.s. zal blijken, dat door aangifte van nog nieuwe leerlingen en door het wellicht toch nog op school blijven van een deel van het aanzienlijk getal 12-jarige leerlingen, die zonder den cursus te hebben afgeloopen de school gaan ver laten, profiteerende van de gewijzigde leerplichtbepalingen toch nog ge noeg leerlingen zouden overblijven om vier scholen van meer dan 240 leerlin gen te vormen, waarbij echter zooals gezegd op een surplus per school moet gerekend worden. Om te voldoen aan den algemeen ge- uiten wensch om de schoolgebouwen aan de Groote Markt voor het gewoon lager onderwijs te behouden, stellen wij U voor daaraan tegemoet te komen en in de plaats van deze het schoolge bouw aan de Coosje Buskenstraat (dus de tegenwoordige scholen A en B) te ontruimen. Voorts stellen wij U voor dat de vier zesklassige scholen A, B, C en D. zul-, len zijn gevestigd als voigt Schooi A (aan de Groote Markt, westelijk gedeelte). School B (aan de Groote Markt, Oostelijk gedeelte). School C (aan de Joost de Moor- stiaat, ingang aldaar). School D (aan de Arsenaalstraat, ingang aldaar) en tevens om ais plaats van vestiging voor de openbare U.L.O.- school aan te wijzen zoodra de Rijks Hoogere Burgerschool de lokalen zal hebben ontruimd het oostelijk aeelte van het gebouwencomplex aan de Wagenaars.traat. Door het veranderen van de stand plaatsen der scholen A, B, C en D komt het ons gewenscht voor vanwege den regelmaat, dat de letters der scholen B, C en D, zooais die werden bepaald bij uw raadsbesluit van 27 Juni jl. onder ling worden verwisseld, terwijl het nu geheel overbodig zou zijn om nu de scholen aan de Groote Markt gehand haafd blijven het hoofd en het per soneel van de tegenwoordige school C aldaar over andere scholen fe verdee- len, om welke redenen wij U voorstel len het bepaalde sub IV van uw des betreffende raadsbesluit van 27 Juli jl. in te trekken en daarvoor de volgende bepaling in de plaats te stellen IV. Eveneens in verband met de re organisatie over te plaatsen a. naar school A den heer C. de Jonge als hoofd, den heer J. de Jonge als onderwijzer, den heer D. van Maris als onderwijzer. Mej. L. D. J. Sfeketee, als onderwijzeres Mej. J. J. Andriessen als onderwijzeres Mej. A. J. H. Braaf als onderwijzeres. b. naar school B den heer F. G. Lemmers als hoofd, den heer C. J. L. Sitsen als onderwijzer den heer J. Kareis als onderwijzer. Mej. C. Lagaaij als onderwijzeres. Mej. J. J. Pleune als onderwijzeres. Mej. M. C. Schuurkamp ais idem. de hij. Hij voelde, dat haar geheele lichaam beefde, en toen ontmoetten hun oogen elkaar. Wel was er voornamelijk eer bied in den kus, dien hij haar gaf; maar het gelaat bloosde hevig en zij trok snel terug. „Nalda, je hebt mij lief zeide hij zacht. „Ik schaam mij. Je zult mij nooit kunnen achten. Ik gaf mijzelf zoo da delijk, en Tranen waren in haar oogen hij kuste ze weg. „Voor preutschheid en valsche schaamte heb ik niet de minste waardeering. In mijn oogen sta je ver boven alle vrouwen, die ik heb ont moet, uitgezonderd mijn moeder. Het is je reinheid en onschuld, die ik aan bid en die mij eerbied afdwingt Nalda, lieve, als mijn vrouw kun je een beter man van mij maken." Een peinzende uitdrukking kwam in haar oogen zij legde haar hand op zijn schouder. „Denk niet te goed van mij. Ik 'oen zeer menschelijk en, zooals Olive zegt, heb ik nooit aan de verzoeking bloot gestaan." „Je wilt mijn vrouw worden „Ja", antwoordde zij verlegen. „In dien je denkt dat ik je gelukkig kan maken." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1