KWAAL MissBlanche Eerste Blad kid de beste 62e Jaargang Z4TERDAO 12 JULI W. V, Ho. Z3a, Rotterdam. Is MaatscAappij m Beter laat dan nooit. FEUILLETON VROUWENLIST Sinaasappel-llscowafels Brieven uit de Hofstad Beursbeschouwingen e-no 163 VL1SS1NGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ht dat ongemak van weer erger, nger als U het af- unt met een flacon 1.7S. bij elke vrouw potheker of Drogist Wehjk der tegenwoor- jdienstbode eenenbeer I p een flinke DAGMEID. ui Krugerstraat 22 (be- MEISJE 'v?T?^a.anlIieden, leeftijd evraagd bii een bej.tjr- I een flinke enstbode, lerdcS genege" a"e I gje Dekenstraat 73. ;en dienstbode é-werk. Hoog'loon Ji(DE VISSESR,Tore nend nkelmeisje een drogisterij inder letter btirm persknëchtèn 'ij' DPA°^rWerk fllhier H. PADDING, Cro- sschen 12—1 uur.' ciï wwaoentje 'n VValstraat 11. K gevraagd l)mend 'meisje end) voor de morgen- niet s middags aan te -estraat 4, Vlissiimen e koop": f' „^oz'jnen, deu- n, dakpannen enz. ,P^rb°'™ing van den IEER, Walstraat. 'en net MEISJE, «1 (3 en 5 jaar), van It en met Zondag d.a.v., Portier Grand Hotel Middelb. - Rotterdam hgeiegen plaatsen. R'AN PASSAGIERS REN EM VEE. Mi. I M Juli l'.B. Mill.» kil I 8 8 tiaa t> bakoawn: .V. Transport- sa Sur Srv.n 3. VOS, T«l. EENHXffiN.Tjl. 16S d03rbaaoor,t«i. mi JtfüsaEï. r«L ïoi In de komende weken en maanden zullen we, in dit tiende jaar na den aanvang der groote wereldworsteling, nog menige aanleiding te over vinden tot een smartelijke herdenking van veel, dat reeds zoo lang geleden schijnt en toch ook weer zoozeer ons nog nabij staat. Aanleidingen, even talrijk als er droevige gebeurtenissen zijn voorgeval len. Wie onzer zal hen tellen Wie zal er niet, hoe nauwkeurig nagegaan ook, er niet vele voorbijzien, ja zelfs bij op zet vergeten willen is wellicht dit laatste niet nog het beste Want de tijden gaan voort, zij eischen nieuwe vorderingen van ons, nieuwe krachten, nieuwe inspanning en volharding. En dan is het niet goed te zeer en te veel stil te staan bij wat vaak al te smarte lijk, al te pijnlijk is geweest al te onteerend bovenal voor de menschheid. Maar zoo er in een land als het onze, dat buiten de bloedige verschrikkingen dier wereldteistering mocht blijven, ve len zijn, die gelukkig maar, vergeten willen, er zijn er helaas ook talrijken die, ook al zouden zij het nog zoo gaarne willen, niet vergeten kunnen. Dat is een gansche categorie van ónze landgenooten, die door den oorlog hun bezit zoozeer zagen verminderen, dat zij nog maar weinig of niets overhiel den. En onder dezen zijn er zoovelen, die te oud zijn om met frissche krachten nog in te halen, wat de grillige fortuin hun ontnam. Wij woelen hierbij op de te onzent zoo talrijke verarmde bezit ters aan buitenlandsche papieren, die zoo goed als niets meer waard zijn en waarin vóór den oorlog hun opgespaar de penningen belegd zijn geweest. Vooral in Russische fondsen was dit, gelijk men weet, al zeer bijzonder het geval. Alle groepen onzer maatschappelijke samenleving waren daarbij betrokken. Immers, de .jRussen" golden voor zulk een veilige en waardevolle belegging, dat deze effecten toegelaten werden bij het beleggen van de kapitalen van of- ficieele en particuliere instellingen van liefdadigheid, van voogdijschappen en vereenigingen. Dank zij het groote cre- diet waarmede Frankrijk het Russische rijk steunde, kon dit laatste gemakkelijk den buidel der geldbeleggers open ma ken. In Frankrijk zelf zijn, meest door de Jkleine Iuyden", niet minder dan veertien milliard francs aan Rusland geleend in Engeland veel minder, en ingezonden mededeelingen. In de Stad en op 't Land, in den Trein en op de Boot, Thuis en op Kantoor, kortom, overal hoort men Geef MIJ maar Naar het Engelsch. 56! De oudere man, die zich ziek en moe gevoeld had, sprong met een plotselin ge oplaaiing van levenslust uit de auto Dolores en HammersleyFisher ston den met hun ruggen naar de twee man nen toe. Heron's vrouw keek even om, maar liet hen, zonder iets te vragen, doorloopen. Zij flirtte prettig met haar gastheer en had juist over de Sands gepraat. „Ik kan mrs. Roger Sands niet uit staan", zeide zij. „En ik zou er dan ook niet over denken naar haar toe te gaan, als haar man indertijd den mijne in een proces niet een heel grooten dienst bewezen had. Ik praat niet dik wijls zoo over menschen, bij wie ik op bezoek ga. Maar als ik u vertellen kon wat die vrouw gedaan heeft, zoudt u het begrijpen." Onder het wandelen vroeg Heron weer aan O'Reilly „Je vrouw, zei je „Ja dat zei ik. Maar vóór ik verder vertel, moet ik je een paar vragen doen. Je hebt toch mijn telegram gekregen, waarin ik je aanraadde voorzichtig te zijn en er op zinspeelde, dat de oude bende weer aan het werk was „Ja. We waren den heelen middag «it. Toen we naar de villa van Ham mersleyFisher teruggingen, om ons te kleeden voor het bal bij de Sands, heb ik je telegram gevonden. En wil naar schatting ongeveer drie-vierde milliard gld. in ons land echter weder meer en naar verhouding van ons ff nancieel draagvermogen veel meer, na^ melijk ruim een milliard gld„ zijnde toenmaals ongeveer een-tiende van ons gansche nationale vermogen.. Een be drag inderdaad om van te duizelen en, voor een groot deel, ook hier geld van velen die, wat zij hadden, gulden na gulden in zorg en moeite hadden bijeengegaard. Thans, we weten het reeds verscheiden jaren, is van dit reus achtig bedrag zoo goed als niets meer aan waarde over, want het huidig offi cieele Russische rijk heeft de schulden van het Tsarenrijk niet erkend. Hoeve- len onzer zijn daardoor tot armoede vervallen Hoevelen zuchten, na al die jaren, nog steeds onder het leed van hun onverdiend lot Waarlijk deze al len hebben geen bijzondere aanleiding noodig om wat de oorlog hun bracht, te herdenken. Elke dag spreekt met zijn ontbering voor hen duidelijk genoeg. Moet dit dan maar zoo blijven Een rechtstreeks antwoord is moeilijk te ge ven, maar ontslaat niet van de verplich ting naar een zoo redelijk mogelijk te zoeken. Wij dienen dan naar elders te zien, en -dan blijkt dat bijvoorbeeld de Engelsche houders van Russische waar den het van hunne regeering gedaan hebben gekregen, dat de Sovjet-regee ring in beginsel de schulden van het oude Rusland heeft erkend. Nu hebben zij daarmede natuurlijk allerminst hun geld terug, maar er is tenminste erken ning van schuld en daarmede is onge twijfeld een stap in de goede richting gedaan. Te onzent is er indertijd een comité gevormd, en wel van makelaars, welk comité echter zoo weinig daad werkelijk resultaat heeft opgeleverd, dat het precies eender ware, zoo het er niet geweest was. Het komt dus op een actie van de gedupeerden zeiven aan. 'Deze nu moeten zich organiseeren, en op onze regeering genoegzamen drang oefenen om althans te verkrijgen wat anderen, in hun omstandigheden verkeerenden, wel degelijk verworven hebben. Wat organisatie en drang in deze vermag uit te oefenen, is nog zeer onlangs ten opzichte van Portugal ge bleken. De regeering van dat land achtte het eenige maanden geleden oorbaar, hare coupons slechts in de zeer gedeprecieerde Fransche francs betaalbaar te stellen en haar buiten landsche schuldeischers aldus ten zeer ste te benadeelen. Een aanzienlijke da ling van de betreffende stukken te Londen en te Amsterdam was daarvan het gevolg en wel hier te lande van 90 tot 40 Maar de Engelschen hebben hun regeering laten protesteeren en het hielp. Bij ons is de zaak nog geenszins definitief geregeld en hoewel de koer sen wel eenigszins verbeterden, vis- schen, als er niet krachtig wordt ge werkt, onze landgenooten weder achter het net. Ons dunkt dit is een leerzaam voorbeeld, vooral ook voor de vele ge dupeerde houders van Russische papie ren. Nog is het niet te laat met het oog op de afwachtende houding door ons je me nu zeggen „Ik wil je wel zeggen, dat mijn mee ning over mrs. Sands veranderd is. Je zult dadelijk hooren waarom. En ik vermoed, dat het je pleizier zal doen de jouwe ook te veranderen, als je dat met een gerust geweten doen kunt. En wat Sands zelf betreft, ik ben te weten gekomen dat wij hem in verband met de gestolen papieren groot onrecht aangedaan hebben." „Hoe ben je dat te weten gekomen „Door dezelfde persoon, die wilde, dat ik je waarschuwde, dat ik je in Narrangansett opbelde en je seinde, toen ik je telefonisch niet bereiken 'kon." „Wie is die persoon „Mijn vrouw. En als je weten wilt wie zij is „Dat wil ik zeker i „Ik zou je binnen twee minuten aan haar kunnen voorstellen, als ik niet bang was, dat zij je een nieuwen schok zou geven." „Een nieuwen schok „Zooals zij op dien Zondagavond in het hotel gedaan heeft, toen je dien aanval van een flauwte had. Heron, ik ben met dat meisje getrouwd het is hef prachtigste meisje uit de heeie wereld." ,/Dat meisje 1 Jij bent met dat meisje getrouwd stamelde Heron, die staan bleef, „Ja", zeide Justin, „Ik ben vanoch tend met haar getrouwd. Zoodat, al wou je bezwaren ertegen inbrengen het toch te laat zijn zou." 'Een oogenblik bleef Heron zwijgen. Maar dan zeide hij heel vlug. „Wanneer Ingezonden Mededeelingen Minder fraaie handen door arbeid of weersinvloeden, weer zacht en blank door Purol ZONDAG A.S. IETS. FIJNS PROBEERT U ZE OOK EENS land jegens de Sovjetregeering aange nomen. Echter men dient wel te beden ken dat zoo thans geen krachtige orga nisatie tot stand komt, het allicht dan voorgoed te laat zal zijn. Daartoe met aandrang aan te sporen eischt niet al leen het welbegrepen belang dier tal- looze onverdiertd getroffenen onder ons, maar eischt-ook niet minder het belang van ons land in zijn geheel. Zoo ooit of ergens, dan geldt hier het ver manend Beter laat dan nooit. Verkeerswegen. Congres. Het is een grootsch plan dat dezer dagen in beginsel door de Volksverte genwoordiging is goedgekeurd, het plan van een nieuwen verkeersweg van Den Haag naar Rotterdam aan te leg gen. Waarschijnlijk zal het nog eenige jaren duren eer het is uitgevoerd maar het lijdt geen twijfel of de weg zal er komen en zal dan een verbetering zijn van zeer groote beteekenis. Het auto verkeer neemt gestadig toe en het is thans een ongelukkige weg. Van Rot terdam tot Overschie gaat het nog, maar in dit dorpje is het treurig ge steld. Het plaveisel was er berucht en het is niet zooveel jaren geleden dat de „Kampioen", het bekende orgaan van den A. N. ,W. B. deze opmerking maak te fietsrijders die de kunst verstaan om rijdende door Overschie in den za del te blijven, kunnen in Amsterdam wel van de derde verdieping de trap af fiet sen. Inderdaad, deze verzuchting was niet overdreven. Of er in de laatste ja ren eenige verbetering is aangebracht, weten we niet maar voortreffelijk zal de bestrating er we! niet zijn. De weg van Delft naar Den Haag is ongelukkig en ongeschikt voor druk verkeer. Alleen de weg RijswijkDen Haag is een moderne boulevard geworden. Bij deze sluit dan ook de nieuw-ontworpen weg aan. Die weg zal dertig meter breed worden en bevatten een auto-weg, twee fietspaden, twee trambanen en twee voetpaden, alles dus wat men thans verlangen mag. De bedoeling is den weg van Rijswijk vrijwel kaarsrecht te maken tot midden op den weg van Rotterdam naar Overschie. Delft en Overschie komen daardoor geheel bui ten den weg te liggen en waarschijnlijk zullen die gemeenten zelf een zijtak aanleggen waardoor zij op den grooten weg kunnen komen. Het heeft een groot voordeel dat deze weg recht is en de nadeelen van een gekronkel door de kommen der gemeenten mist. Daarom is het gelukkig dat deze nieuwe weg wordt aangelegd vóór deze gemeenten zich zóóver mochten hebben uitge breid, dat zij op het terrein van dezen iij zoo iets zegt, O'Reilly, maak je geen 'gekheid. Je hebt er een bedoeling mee. Waar denk je aan „Misschien aan hetzelfde als jij, Heron." „Spreek duidelijker." „Ik wil dat niet doen zonder eenige aanmoediging. Zij en ik hebben beiden Iersch bloed in onze aderen, dus weet je even goed als ik, dat de fantasie bij ons Kelten wel eens op hol slaat. Ge woonlijk vleien we ons ermede profeti sche visioenen te zien, terwijl het per slot van rekening niets blijkt te zijn." „Ik geef je verlof te spreken." „Lang geleden, toen ik je het eerst leerde kennen en mijn vader nog leef de en vóór je met miss Moreno trouw de. heb je eens bij ons gelogeerd. Je was toen beroerd en ziek. Mijn vader dacht, dat wij je konden helpen. Op een goeden dag sprak je vrij openhartig over een incident in je vroeger leven. Daarna hebben we er nooit meer over gesproken en ik was ook niet van plan ooit weer over het onderwerp te begin nen. Maar gisteren heb ik een ander verhaal gehoord, dat er volkomen mee overeenstemde. Dat tweede incident be trof twee Iersche meisjes. Het eerste is jaren geleden gestorven. Het tweede is mijn vrouw." „iEn het eerste is de mijne geweest". „Dat heb ik ook gedacht. Kijk eens, dat flauw vallen op dien Zondagavond was in gewone omstandigheden niets voor jou. Er moest dus een reden voor zijn en dus „Heeft het meisje het je verteld „Zij heeft mij verteld, dat zij, toen zij voor mijn deur stond, een grooten man weg zijn uitgebouwd. Wij voorzien dat zeer spoedig langs den nieuwen weg huizen en vooral villa's zullen worden gebouwd, zoodat Delft en Overschie nieuwe wijken krijgen langs dezen weg waardoor een gansch nieuw deel aan deze stad en dit dorp wordt toege voegd- Het zal dan noodig zijn dezen weg niet onder het beheer te laten van die gemeentebesturen, maar dit te ver deden over Rotterdam en Den Haag, zoodat deze zich buiten deze gemeenten om elkaar zullen raken. Alleen op die wijze zal men voorkomen dat het een knoeiboel van bouwerij wordt. Wij voorzien dan ook in de naaste toekomst dat Rijswijk wordt geannexeerd bij Den Haag, dat daaraan een breede strook tot bij Delft wordt toegevoegd en dat Rotterdam van zijn kant een deel krijgt. Zóódoende zal men in de toe komst een onmiddellijk contact tus- schen Den Haag en Rotterdam krijgen. Ook aan de zeezijde naderen deze twee plaatsen elkaar en het is ook de vraag of het niet gewenscht was dat daar het contact werd gekregen. Mon ster en VGravenzande liggen er nog met hun ferrittoir tusschen en het zou voordeel hebben indien de zeekant aan het beheer van deze dorpen, waarvan vooral het eerste zeer achterlijk is, werd onttrokken. De verkeerswegen van Den Haag zijn in den laatsten tijd zeer veel verbeterd. Minister Lely heeft eens een wetsont werp ingdiend om een grooten ver keersweg door het Haagsche Bosch aan te leggen. Dat plan was zoo onzinnig dat het spoedig van het tooneel ver dween. Het heeft het unicum verkregen dat geen enkel lid der Tweede Kamer dit kon goedkeuren, waarna het onmid dellijk is ingetrokken. Sedert zijn twee wegen naast het Bosch aangelegd. De eene geeft een korte verbinding tus schen den Leidschen straatweg en Scheveningen mitsgaders het Westland en de andere leidt het verkeer van dien straatweg naar Delft buiten de kom van Den Haag om. Het verkeer in het Bosch is daardoor aanmerkelijk ver minderd en het Bosch is er heel wat meer genietbaar door geworden. Zoo zoetjes-aan werd de wandeling in het Bosch onmogelijk door het auto-verkeer en de daaraan verbonden stofplaag. Geheel over is dit nog niet maar het is nu tenminste uit te houden. Wanneer de verkeersweg Den Haag-—Rotterdam gereed is zal het van Leiden uit een pracht-verbinding zijn met Rotterdam zonder dat men ergens door nauwe stadsstraten of dorpskeien wordt ver ontrust. We hebben dezer dagen bezoek ge had van het stedenbouwkundig congres welks leden opgetogen schijnen te zijn geweest over Den Haag. Zij hebben een langen tocht gemaakt door de re sidentie en overal nieuwe woningen bezichtigd en waren zeer voldaan over hetgeen zij zagen. Natuurlijk hebben zij het alleen van den buitenkant bekeken want als zij de bewoners eens hadden gevraagd hoe zij het wel in die ultra fraaie woningen vinden hadden zij mis schien wel iets anders dan opgetogen verhalen gehoord. Er zijn groote ge deelten die zoo ellendig-krotterig zijn gebouwd dat zij in later tijden stellig op de lijst der onbewoonbare woningen komen te staan. Het is iets heel merk- gezien heeft met roodachtig haar en buitengewone oogen, die haar door en door keken. Zij heeft mij verteld, dat zij, nadat zij op den steenen muurkap van mijn raam naar het jouwe geklom men W5(S „Groote hemel „Ik heb je al gezegd, dat zij het prachtigste meisje uit de heele wereld is. Later zal je de heeel geschiedenis hooren. Zij wist toen niet wie je was. Toen ze je naam hoorde, maakte, hoe wel zij zich niet bewust was dien vroe ger ooit gehoord te hebben, zich een vreemd gevoel van haar meester. Zij scheen dien te verbinden met slapelooze nachten in haar prille jeugd en het ge luid van vrouwensnikken in 't donker." „Scheid uit, Justin. Ik kan het niet langer meer uithouden. Het zien van haar dien Zondag in het hotel die spookachtige verschijning van haar in mijn afgesloten kamer „Zou je haar nog eens willen zien en zelf beoordeelen, of „Breng mij bij haar", viel Heron hem in de rede. Zij gingen terug naar de grijze li mousine, die enkele yards verder aan den kant van den weg stond maar vóór zij tien stappen gedaan hadden, trok Heron O'Reilly aan zijn mouw. „Weet zij het vroeg hij plotseling. „Ik heb haar niets gezegd", verzeker de Justin hem. ,Zij kan het niet weten. Maar toch geloof ik, dat wat je haar onderbewustzijn zoudt kunnen noemen beseft, dat er een band tusschen jullie bestaat. Zij is ook een Keltische Zij heeft geen oogenblik rust gehad sedert zij wist (hoe, zal je later wel hooren), waardigs dat bij het bouwen van huizen nog maar altijd wordt vergeten dat daarin menschen komen te wonen, die aan bepaalde kamers bepaalde eischen stellen Een aesthetische gevel is heel fraai maar als de deur van je slaapka mer niet open of dicht kan,- omdat er niet op gerekend is dat in een slaap kamer een ledikant pleegt te staan dan is het genot van dien aesthetischen ge vel voor den bewoner zelf twijfelachtig. Het Congres had zich wel eens meer met de inwendige structuur der huizen mogen bezig houden en niet alleen ge veltjes bekijken. Enfin dat zal altijd een strijd blijven en nimmer zal daarbij de vrede worden bereikt vóór dat er een groote malaise in de huizenbouwerij is ontstaan zoodat' de prullen weer in waarde dalen en men weer zal gaan vragen wat de bewoners graag willen "hebben. Er wordt eorm veel gebouwd in Den Haag en de prijzen zakken reeds aardig maar nog niet genoeg. Onze hoop is op de toekomst. EIBER. Nabetrachting over de Ro- baver. De weekstaat der Ne- derl. Bank. De daling van den Dollar. Meerdere belang stelling voor Nederlandsche Staatsschuld. De emissie der Hongaarsche leening in ons land mislukt. Geringe omzet ten en fluctuaties op de locale markt. Ruime geldmarkt. Dalende devisen. Het lag voor de hand dat men deze week nog wat over de Rotterdamsche Bankvereeniging zou napraten, ook al is er nu officieel geen vuiltje meer aan de lucht. De steen die in 't water is ge worpen heeft als altijd steeds grooter kringen om zich getrokken, zoodat na het aanbod uit de provincie deze week de buitenlandsche verkoopen den koers drukten en steunorders noodza kelijk maakten. Intusschen zijn ver schillende ongunstige geruchten door de directie pertinent tegengesproken de heeren Westerman en Van der Meu- len zijn niet uit het directorium getre den en van een afstempeling der aan- deelen tot op 50 is er nimmer sprake geweest, de positie der bank is volko men gezond en de garantie der Nederl. Bank moet uitsluitend als een voorbe hoedmiddel worden beschouwd. Gelijk uit ons vorig overzicht is gebleken, heb ben ook wij dat uit het communiqué van den heer Vissering gelezen en al kan er nu misschien over de betee kenis van de qualificatie „gezond" ver schil van meening zijn, men mag nu toch wel aannemen dat de crisis op de markt der bankaandeelen achter den rug is en het sanierungsproces verder achter de schermen kan worden voort gezet. De gedachte is geopperd dat de Nederlandsche Bank een d'eel der ver liezen van de Robaver voor haar reke ning zou nemen, evenals indertijd met Marx Co.'s Bank is geschied ver moedelijk is hiervan in het geheel geen sprake geweest. Het komt ons voor, dat dit echter ook een ontoelaatbare steun zou zijn, zoolang het aandeelenkapitaal der bank nog geheel of gedeeltelijk in- dat je leven in gevaar was. Ik ben er zeker van, dat iets hoogers dan louter Toeval ons drieën vanavond op dezen weg gebracht heeft. Ik heb je niet ge zien in de auto. Z ij wel. Zij wilde, dat we teruggingen." Zonder verder iets te zeggen, begon Heron hard te ioopen. Justin bleef naast hem, maar zeide niets voor zij vlak bij de limousine waren. Dan waarschuwde hij Heron vlug, dat het meisje een on geluk gehad had. „Dat wil zeggen, de leider van de bende, die het op jouw leven gemunt heeft, heeft een kogel in haar schouder geschoten. Als je haar dadelijk wilt zeggen wat je vermoedt, dat jullie van elkaar bent, dan heb ik daar geen bezwaar tegen. Gelukkig nieuws doet zelden kwaad. Het eenige wat ik je vraag is wind haar nie.t te veel op oMag ik voor jou met haar praten zooals ik wil „Ja. Maar hoe moet het met mrs. Heron „O, later zal ik het haar moeten ver tellen. Maar vanavond moet dit wonder tusschen ons blijven. Maar O'Reilly hoe kan ik nu met mijn vrouw en dien HammersleyFisher naar het bal van de Sands gaan Wat moet ik doen Denk jij voor mij. Ik kan maar aan één ding denken." „Als ik je voorgesteld heb aan mijn vrouw (telkens wanneer O'Reilly die twee woorden zeide, klonk er groote teederheid in zijn stem), zal ik naar de auto van HammersleyFisher gaan en voorstellen, dat hij mrs. Heron mede- naemt, terwijl wij later volgen." „Ja. doe dat".

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1