VRIJDAG 11 JULI --kam eroverzich t. ^TSnnenSnd" vruchtenwafels ssj BE mmmmu 7i IN Maatschappij ian Stoomvaart Stads- es Provindenleiiws ,vo©r ©e mum Mo tea- en 1 Augustus flinke- ENSTBODE. 's avonds na 8 uur, KOOP n een DAMESFIETS, ïieuw, en een goede 25.—. LIP, BeJlamypark 34. -60-85 46-49 50-55 -20-25 27-35 30 30-45 naf 24 125 50-80 57-80 ;oorten, 115 K 5 /IE HELPT persoon, 28 jaar en I ide storten, aan werk, wat. Verlangd loon 18 jer week. Brieven onder j au „Vliss. Courant". Middelb, - Rotterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS1 EREN EN VEE. T. ïlfli. SS». LH. Hl f.B K' 9 Juli 1 14 15 16 aatits ta b®k<ra«n: N.V. Transport- en Ervan G. VOS, W- B. EEKHOORN, W. 1® .OOSTERaOOT.Tvl. BUITSSHSK Tal 101 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vilssinger en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden Franco door het geheeie rijk ƒ2.50. W eek-abon nementen T17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ABVERTÏsNTIE-PRiJS Va- 1—4 regels 1.10 voor iedere revel" meer 26 cent J bil abonneméni spe ciale nriizen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbje- füaccr, én Dienstaanvragen, enz., prijs,, bij vooruitbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke regel meer !5 Cent. Familieberichten van 1o regels ƒ1.70, iedere, regel meer 26 cenL Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Dokkum. De Friezen hebben weer eens gehei- beld over Dokkum. Buurtpraatjes, waarvoor echter de.groölste aandacht in deze Kamer bestdnd en kopstukken in het vuur kwamen. En dit alles om het Bonifacius-putje en zeven huizen en een varkensstal in Aalsum. Aan zulk gepeuter werkt de Eerste Kamer met een ijver een betere zaak waardig. Van één zijde komt altijd ver zet tegen annexatie en als deze eenige jaren een feit is blijkt van al de bezwa ren niets te 'bestaan. Delft kan dit ge tuigen. Van de praatjes over de Katholieken in Dokkum wilde de Minister niets weten. Het ontwerp werd aangenomen met 26 tegen 11 stemmen. Nederland en Beigië. Bij de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken in de Belgi sche Kamer besprak de socialistische afgevaardigde Piérard de kwestie van de nationale veiligheid. Hij verklaarde dat hij niet begreep dat Nederland zich isoleert in een ,,pantoffel-neutraliteit", daar Nederland er evenveel belang bij heeft ais België, zich beschermt te we ten door garantieverdragen. Sprekende över den nationalisti- schen geest in Duitschland zinspeelde de ffeer Piérard 5p den maaltijd, dien de Nederlandsche gezant, baron Ge vers, den ex-kroonprins heeft aange boden. De discussies hierover zullen heden worden voortgezet. De Westerschelde. Uit Brussel meldt men aan de „N. R. Ct." Blijkens instructies van het Bel gische departement van openbare wer ken aan de betrokken autoriteiten, is besloten, met ingang op 1 Augustus den pas van Bath buiten gebruik te stellen voor de scheepvaart, welke voortaan door den pas van Rilland zal worden geleid. Dit besluit kon door minister Ruzette worden genomen, nadat hij van den Nederlandschen waterstaat bericht had ontvangen, dat deze bereid is de lichtboeien van Bath naar Rilland te verplaatsen. In Antwerpsche scheepvaartkringen is men zeer ingenomen met dit besluit, waarvan totaal herstel van de normale vaart op de Schcldehaven wordt ver wacht. In verband met de baggerwerken te Valkenisse wordt nog gemeld, dat de pas thans 280 meter breed is en 7 nie ter diep in het midden bedraagt de diepte 7.50 meter. De bedoeling is, na het bereiken van de reglementaire diepte van 8 nieter, met het baggeren bij Valkenisse op te houden en ook in de passen bij Bath en Krankeloon het baggerwerk stop te zetten. De bagger machines zullen dan naar Santvliet en de Perel vertrekken, waar de diepte in den laatsten tijd eveneens is afgenomen en nu weer op 8 meter moet worden gebracht. Gisteren is men er in geslaagd het wrak van het Zweedsche stoomschip ,.Yeddo", in den pas van Krankeloon gezonken, grootendeels leeg te pompen en bij hoog tij het voorste deel vlot te brengen. Vandaag wordt met dit werk voortgegaan. Slaagt men er in het schip, dat vol modder zit, geheel' vlot te krijgen, dan zal het met 29 voet diepgang naar de bocht Austruweel be noorden Antwerpen worden gesleept. Wèl korting op de pensioenen. Het „Vad." schrijft Wij vermoeden, dat de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's rijks dienst, waarvan we een bericht opna men, zich met een formeel kluitje in het riet heeft laten sturen, toen men tegen over de heeren ontkende, dat een wets ontwerp op de korting van pensioenen in de maak zou zijn. Van een nieuw ontwerp is inderdaad Reen sprake, maar van wijziging der Pensioenwet, door welke wijziging de korting op de pensioenen ontstaat. We kunnen er bijvoegen, dat de wijziging reeds bezig is de stations te doorloopen welke het, voor haar komst in de Ka mer, doorloopen moet. Inzake de geruchten omtrent verkor ting van den wachtgeldtijd, kunnen we meedeelen, dat ze, al staat er nog niets vast, niet van grond zijn ontbloot. Een wijziging in de Pensioenwet daartoe is medt te wachten. Rijkscommissie in zake werkverruiming De commissie voor de werkverrui ming vergaderde dezer dagen opnieuw. Van verschillende gemeentebesturen was bericht ingekomen, dat zij in de bestekken voor bouwwerken een bepa ling zullen opnemen met het oog op de belangen van de Nederlandsche nijver heid. Met een tweetal gemeenten wordt te dezer zake nader overleg gepleegd. Mededeeling werd gedaan van een groot aantal gevallen, waarin door openbare lichamen en particulieren overleg met de commissie werd ge pleegd betreffende opdrachten van werken of leveringen. Vastgesteld kon worden, dat dit overleg meestal tot het gewenschte resultaat had geleid. De aandacht der commissie was er op gevestigd, dat door enkele kleinere gemeenten bestellingen in het buiten land waren gedaan zonder dat ingevol ge de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw d-d, 14 Januari de commissie werd gehoord. Uit "de daarop gevolgde correspondentie bleek, dat deze opdrachten hadden plaats gehad op'grond van onjuiste of eenzijdige inlichtingen van de zijde van leveranciers. Getracht zal worden dit zooveel mogelijk te voorkomen. Besloten wordt een door de commis sie ontvangen schrijven betreffende de nadeelige gevolgen voor de werkgele genheid hier te lande, welke voort vloeien uit de invoerbelemmeringen in Duitschland, aan den minister van ar beid te zenden, met de opmerking, waartoe dit schrijven der commissie aanleiding gaf. Nederland in den vreemde. Het verslag over 1923 van de ver- eeniging „Nederland in den vreemde" is verschenen. Het constateert dat het be sef van de noodzakelijkheid van recla me voor Nederland en de Nederland sche cultuur in het buitenland steeds meer wordt gevoeld. Het ledental breidde zich dar. ook geleidelijk uit en daarmee het bedrag der jaarlijksche bijdragen. Evenwel de groote giften, die het kostbare werk mogelijk moeten maken, verminderden of bleven uit. In verband daarmee is het noodzakelijk, dat het bedrag der jaarlijksche bij dragen verder stijgt. Bij het uitblijven van groote giften moeten thans de re serves duchtig worden aangesproken. Bovendien is het toch al geringe regee- ringssubsidie nog aanzienlijk vermin derd. De steeds stijgende sympathie, waar in de vereeniging zich mag verheugen, weegt intusschen tegen deze tegensla gen op. Het verslag herinnert er aan, hoe door bemiddeling van de vereeniging handelsverbindingen zijn aangeknoopt en het wijst op de medewerking bij het uitleggen van nieuwe luchtlijnen van de K. L. M. Een uitgebreid onderzoek wordt van wege dg vereeniging ingesteld naar de wijze, waarop in het buitenland de ge schiedenis en de aardrijkskunde van Nederland op de lagere scholen wordt onderwezen. Het vele en belangrijke materiaal, dat naar aanleiding van dit onderéoek geleidelijk op het secretari aat binnenkomt, zal in een afzonderlijk rapport worden samengebracht. Het verslag memoreert de aangename en soms zeer levendige samenwerking met vele organisaties in binnen- en bui tenland en wijdt voorts uitvoerige en belangwekkende beschouwingen aan de werkzaamheden der vertegenwoor digers van de vereeniging in het bui tenland. Ned. R. Kafh. Vakbeweging. Aan het jaarboek van de Ned. R. K. vakbeweging over 1923 is het volgende ontleend Het ledental bedroeg op 31 December 1923 101.068 tegen 122.683 op 31 December 1922. Het hoogtepunt was bereikt in 1920, toen het ledental 158.052 bedroeg. Het ledental der vrou wen liep terug van 5816 tot 4398. Het aantal gesalarieerde bestuurders verminderde aanzienlijk in 1923. De totale inkomsten bedroegen 2.423.601 en de uitgaven 2.350.764. Op 31 De cember was het vermogen 1.165.182. Het aantal adspirantleden liep terug van 9916 op 5826. Waarschuwing aan landverhuizers. De directie van het Informatiebureau van de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing" acht het noodig, nog maals ernstig en nadrukkelijk te waar schuwen tegen valsche voorspiegelin gen of inlichtingen, dat het gemakkelij ker zou zijn om in de Vereenigde Staten van Amerika te worden toegelaten of op slinksche wijze in dat land binnen te komen van Canada of Mexico of Cuba uit. Men bereikt daarmede niets, maar stelt zich wel aan groote gevaren bioot, zooals o.a. blijkt uit een verhaal in een ingezonden stuk in „de Wach ter", een Nederlandsch blad in de Ver eenigde Staten, waarin de lotgevallen van twee Hollandsche gezinnen worden beschreven, die door autobestuurders afgezet werden en tenslotte in de ge vangenis belandden. VLISS1NGEN, 11 JULI. Oranjefeest op 8 Augustus. Nu de Koninklijke familie alvorens op Vrijdag 8 Augustus onze provincie te verlaten, nog een kort bezoek aan onze gemeente brengt, wil men dien dag, "als het kan, tot een feestdag maken. Er is een uitvoerend comité gevormd, bestaande uit de heeren C. A. van Woelderen, A. van de Sande en M. van der Beke Callenfels. Dit comité poogt nu gelden bijeen te brengen om op Vrijdag 8 Augustus een Oranjefeest te vieren. Het is allerminst de bedoeling daarvan een grootsch feest te maken en dat behoeft trouwens ook niet. Met betrekkelijk geringe kos ten kan men toch een recht gezeiligen dag hebben, bijv. door het geven van concerten, tractatie van de schoolkinde ren en des avonds tot sluiting der fees telijkheden een vuurwerk af te steken. Dat is altijd een pakkend nummer en nu hangt het geheel af van de giften die inkomen, of het een schitterend dan wel een eenvoudig vuurwerk zal zijn. De giften behoeven niet groot te zijn. doch het moeten er wel vele zijn en dat kan heel gemakkelijk. Wie het comité wil steunen in zijn plannen geve hiervan kennis aan den heer M. van der Beke Callenfels. De Koninklijke familie zal geduren de haar verblijf in deze gemeente in het Bellamypark -eenigen tijd vertoe ven, teneinde een zanghulde in ont vangst te nemen. In een gehouden vergadering van bewoners van het Bellamypark is nu besloten dit stadsgedeelte te versieren en hebben zich drie dames bereid ver klaard zich daarvoor bij de bewoners aan te melden tot het in ontvangst ne men van giften. De dames zullen zeker wel een gul onthaal vinden, teneinde het Bellamypark, dat zich daartoe zoo bij uitstek leent, een recht feestelijk aan zien te geven. Collecte huldeblijk Reddingmaat schappijen. Van Zaterdag 12 tot en met Donder dag 'i7 Juli a.s. (met uitzondering van den Zondag) wordt langs de huizen een collecte gehouden voor het aanbie den van een huldeblijk aan de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaat- schappij en de Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreuke lingen bij haar 100-jarig bestaan. De bedoeling is om van de in den lande verzamelde gelden aan elk der maatschappijen de helft te schenken, teneinde haar in staat te stellen uit de renten daarvan de steeds stijgende las ten te bestrijden. De maatschappijen zouden voorts meer willen doen voor de ouden van dagen, die zich voor het reddingswerk verdienstelijk hebben gemaakt en hulp noodig hebben. Niet onvermeld kan hier blijven, dat gisteren door de bemanning van het stoomschip „Emmapark" aan ons co mité een gift geschonken werd van ƒ39.50. Moge dit goede voorbeeld na volging vinden. Ouderavond school C. Woensdagavond vergaderde de oudercommissie met de ouders en het onderwijzend personeel van bovenge noemde school. Mede waren op uitnoodiging aanwe zig de heeren Van Oorschot en De Hes, resp. voorzitter en secretaris van de centrale oudercommissie. Van den heer M. Laernoes, wethouder van onderwijs, was een schrijven ingekomen dat hij wegens bijzondere omstandigheden niet aan 'het verzoek kon voldoen. iDe voorzitter, de heer J. C. de Jonge, opende de vergadering en heette alien hartelijk welkom, in de eerste plaats het bestuur der centrale oudercommissie en het bestuur der oudercommissie van school D, dat ook uit belangstelling was opgekomen. Als hoofdschotel werd opgediend het opheffen der school op de Groote Markt (school D en C), die zou moeten vallen als offer van de be zuinigingswoede, die er ook heerscht voor het openbaar lager onderwijs. De voorzitter memoreerde in breede trekken wat het onderwijs was, hoe het in 1920 werd ingesteld en hoe het thans zal moeten worden. Tevens werd bekend gemaakt aan de ouders, in zooverre zij er niet bekend mee wa ren, wat de oudercommissie van school C en D, gesteund door de centrale oudercommissie van plan was en wat gedaan was. In de eerste plaats het combineeren van de commissies van school D en C was hier goed werk. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft geen va der of moeder verzuimd het verzoek schrift te teekenen om de school voor het O. L. onderwijs op de Groote Markt te bewaren, welk adres in de eerstko mende gemeenteraadszitting zai wor den overgelegd met het verzoek om de plannen tot opheffing dier schoolte doen vervallen. Hierna werd door den voorzitter der oudercommissie van school C een korte mededeeling gedaan omtrent het wer ken der centrale oudercommissie en noodigde hij den heer Van Oorschot uit hierover de ouders in te lichten. .'De rede door den heer Van Oorschot gehouden omtrent achterlijke kinderen, het verkrijgen van een bureau voor beroepskeuze en de uiteenzetting van de redevoering, gehouden door dr. Van Oord van Oegstgeest jl. winter, werd met een zeer dankbaar en verdiend applaus beloojid. Nadat enkele ouders nog eenige in lichtingen hadden verschaft, werd op de gebruikelijke wijzg door de dames thee rondgediend en sloot de voorzitter hierna met dank voor de opkomst de vergadering en werd overgegaan tot het bezichtigen van het schoolwerk. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor Vlissir.gen. Maand Juni 1924. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop cïer maand, op spaarbank boekjes ingelegd 31.744.19 en terugbetaald - 31.458.30 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 285.89 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 27. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal 750. cn afgeschreven - Derhalve meer in- dan afgeschreven 750- Aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant te 's Bosch is aanbesteed het vervangen van een grintsteenslagbaan door een kei bestrating op 'èen provinciaal wegvak te Roodevaart. Raming 19800. Inge schreven werd o.a. door den heer M. van der Ven alhier voor 26090 met Zweedsch graniet, ƒ23980 met porfier en voor f 23776 met doloriet. Geen verlenging sluitingsuur. Burg. en Weth. van Middelburg heb ben afwijzend beschikt op de tot hen gerichte verzoeken om gedurende het Koninklijk bezoek en ook met de kermis het sluitingsuur voor café's te verlen gen. De café's moeten op den gewonen tijd gesloten worden. Men schrijft ons uit Middelburg Het is. gisteren druk geweest in het gebouw der Industrie- en Huishoud school in de St. Pieterstraat. De aan leiding daartoe was, dat de deuren voor ieder die belang stelt in het werk der leerlingen, vrij open stonden, nu in de verschillende zalen een tentoonstel ling werd gehouden van hetgeen in het afgeloopen schooljaar werd vervaar digd. Ook wij hebben er een kijkje ge nomen en ons eerste bezoek gold de keuken, waar de lessen worden gege ven in koken enz., maar waar ons oog het eerst getroffen werd door de keurig gedekte tafel, maar niet minder door de smakelijk bereide spijzen, waaron der ook verschillende vegetarische en ook speciaal voor zieken en herstellen den. In de andere zaal gelijkvloers wa ren weer een groot aantal artikelen ge- etaleerd als evenveel resultaten van een goede waschbehandeling en daar naast koperen en andere voorwerpen als bewijzen hoe men met eenvoudige middelen die voorwerpen als nieuw kan doen schijnen. In de vertrekken op de eerste verdie ping waren de talrijke voorwerpen uit de lessen in nuttige en fraaie handwer ken geëtaleerd. Men zal van ons als leek wel geen uitvoerige beschrijving verwachten, van al deze zaken. Moge het genoeg zijn als wij vermelden, dat de algeheele indruk een zeer goede was en wij uit den mond van verschillende bezoeksters loftuitingen over hetgeen op de school gepresteerd wordt, moch ten opvangen. Gisteren is hier aangekomen het Noorsche stoomschip „Stend" met een lading hout voor Middelburg. Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn benoemd tot buitenge woon opzichter bij rijkswaterstaats werken de volgende studenten van de Technische hoogeschool M. A. V. Noorden en J. C. Snelleman bij den bouw van de derde schutsluis in het kanaal door Zuid-Beveland te Wemel- dinge en bij de spoorwegen C. P. Gilde bij het uitbreiden van het empla cement te Goes. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waar de ds. C. van der Waa te Hoogvliet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ill 4l!il!illlllll!lill!llll!ililillll|[|l!l!li!lllllllllllllllllllll!l!i!l!!il WSRMËBfi®EN! Si 3.IHDg@90M B. VAK KOSSBSJRffi) iJSWi&lFilLS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend I MANB2RB MANB&RBNQ- v/afels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE ORIGINEELE FROU-FROU (nfet den Lindeboom) gevuld met slagroom. MOCCA-TRIC-TRAC, pikante koffiesmaak-wafel. juist geschikt voor 't warme seizoen. Gymnasium te Middelburg. Bij de overgangsexamen aan het gymnasium te Middelburg werden be vorderd tot klasse VI A P. van Breda, A. F. C. de Casembroot, A. Ma. J. van Deinse, W. H. H. Dieleman, J. I. van Doorninck, M. de Groot, C. J. Haartsen, H. Ea. Z. 'Heyse en M. L. Weijl. Aan L. H. Bouma werd herexamen in liet Grieksch opgelegd. Een leerling werd niet bevorderd. Van V B werd bevorderd tot VI B A. J. van Sluijs. Van klasse IV werden bevorderd tot klasse V P. Bakker Ezn. (met taak natuurkunde) en P. Vogelvanger. Twee leerlingen werden niet bevorderd. Van klasse 111 werden bevorderd tot klasse IV Ea. L. Boelen, P. van Em- pel, J. Franck, Mie. Hartog, I. Hes, H. W. Kroeze en L. Wortman. Aan W. Reilingh en G. H. van Willenswaard werd een herexamen in het Latijn op gelegd. Van klasse II werden bevorderd tof klasse 111 H. Boasson, Ja. A. Hacken- berg, J. A. Heyse, J. Minnaar (met taak Grieksch), M. L. Quarles van Ufford, J. Sipkes, R. Sterringa, Ea. J. L. Umbgro- ve, J. C. Voligraff, Ra. E. L. Weijl en G. B. W. Th. von Zitzewitz. Aan D. van Doorn werd een her examen in Latijn, aan D. J. van Door ninck in het Franseh opgelegd. Drie leerlingen werden niet bevor derd. Van klasse I werden bevorderd tot klasse II Th. Boesman, J. D. Carrière, Janna G. van Deinse, G. F. C. van den Ende, A. van Geuns, W. E. Heijboer en M. J. F. Robijns. Een leerling werd niet bevorderd. Eindexamens R. H. B. S. Voor het eindexamen der R. H. B. S. te Goes zijn geslaagd Ae. van Poel geest, Aa. B. Fret, C. G. A. von Lin- dern.'C. Bruijnzeel, I. Wisse, A. J. Kop- pe, J. A. Valk, L. J. van Dijk, R. M. v. d. Berge, J. J. Steketee, J. J. Klaasesz, ML P. de Nooyer, J. K. Klinkenberg, H. Gerretsen, P. M. Lindenbergh, C. N. v. d. Peijl, E. J. Poldermans, L. M. van Breen en E. M. Westplate. Voor de akte-examens lager on derwijs zijn te Rotterdam geslaagd de dames T. N. de Ridder en J. F. Nijssen te Oostburg, S. M. Suwijn te Zuidzan- de, K. J. van der Valk te Zierikzee, A. J. Moilema te Middelburg. RECHTSZAKEN. Verduistering door een gemeente secretaris. Voor de rechtbank te Haarlem heeft terecht gestaan C. B., gewezen ge meente-secretaris te iHaarlemmerliede

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1