MI5SBLANCHE No tol- --02e jaargang 1924 - DONDGROM lO JULI BINNENLAND FEUILLETON VROUWENLIST VUSS1NGSCHE COURANT Ingezonden Mededeelingen Doorzitten, Stukloopen en Smetten der huid, verzacht en geneest men met PUROL. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-ahon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. -Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbii abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag. Uitlokking. Een veel te lang betoog heeft mr. Mendels noodig gehad om te bewijzen dat de Minister te weinig betoog had gehouden om te bewijzen dat de straf baarstelling van de mislukte uitlokking noodzakelijk is. Een uitbreiding van strafbepalingen eischt z.i. een stevige bewijsvoering 'en die is niet gegeven. Maar afgezien daarvan achtte hij de uitbreiding niet gewenscht. Bij uitlok king is liet effect het belangrijkst en juist daarmede houdt de Minister geen rekening meer omdat hij ook de uitlok king strafbaar wil stellen al is er geen enkel effect aan verbonden geweest. Op dien grond was ook mr. Rink tegen de strafbaarstelling van de mislukte po ging. Hij vreesde het gevaar van mein eed omdat al dergelijke pogingen zeer in het geheim zullen plaats hebben. iDe Minister betoogde dat er een leemte in het strafwetboek is gebleken o.a. bij het uitlokken tot het wegbren gen van schepen. En die leemte dient te worden aangevulld. Het ontwerp werd natuurlijk goedge keurd, zij het rechts tegen links. De Westerschelde. iDe Brusselsche correspondent van de ,JN. R. Ct." meldt Een medewerker van de „Indépen- dance Beige" heeft een onderhoud ge had met baron Ruzette, den minister van openbare werken, dat hoofdzake lijk liep over den toestand van de Westerschelde en den toegang tot de Antwerpsche haven. De minister zeide, dat het Scheldepro'bleem zeer ingewik keld is. Men vergeet te dikwijls, dat het voornaamste deel van de Schelde zich op Nederlandsch grondgebied bevindt, waar zij feitelijk geen rivier meer is, maar wel een zeearm en bloot staat aan de meest onverwachte wijzigingen. Te gen verzanding hebben wij gebaggerd, maar zal in de toekomst, nu de afme tingen der schepen nog steeds toene men, baggeren alleen volstaan Wil men schepen met meer dan dertig voet diepgang in de gelegenheid stellen de Schelde op te varen dan moet er iets anders op worden gevonden. In Neder land,waar Rijn en Maas te zamen vloei en, voor Amsterdam en in den Water weg heeft men groote werken uitge voerd en door middel van belangrijke indijkingen het vaarwater een grootere diepte verzekerd. Het voorbeeld op de Nederlandscitf stroomen verdient na volging. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Andere sigaretten mogen „evengoed zijn", en toch Geef MIJ maar Naar het Engelsch. 55) HOOFDSTUK XL. Door de blauwe schemering van den Juni-avond gleed een groote grijze limousine zacht over de fluweelen weg- oppervlakte. De maan scheen en het klotsen der golfjes was in de verte te hooren. Bij het omslaan van een hoek botste, de limousine bijna tegen een anderen auto, die en panne was. Een beer in avondtoilet hield een electrische lantaarn vast voor den chauffeur, die onder de kap van den motor keek. en naast hem stond een vrouw in 't zwart met een rooden mantel. „Kan ik soms helpen riep O'Reilly uit het raampje, terwijl zijn chauffeur zijn vaart verminderde. JNeen, dank u, we zijn dadelijk klaar", antwoordde de man met den lantaarn. Het licht scheen op zijn ge zicht, dat vreemd was voor O'Reilly, cn op dat der dame, dat hij tot zijn ^er°azing kende. „Je kan doorrijden", zeide hij zacht tegen zijn chauffeur. Ti, "!r- O'Reilly, het was mrs. He- ron riep CIo uit, die zich, na uit het AAinister Ruzette verklaarde verder, dat hierbij een moeilijkheid van inter nationalen aard opduikt daar de nood zakelijkste werken van indijking op Ne derlandsch grondgebied zouden moeten worden uitgevoerd en België zonder voorafgaand accoord en zonder toe stemming van Nederland niet het min ste initiatief aan den dag kan leggen. Hoewei» alle geulen op Nederlandsch gebied door de bewegingen van den stroom worden bedreigd, is op het oogenblik de toestand echter zoo bevre digend mogelijk. De diepte bij Valke- nisse en Bath is thans 8 meter, doch wanneer met baggeren wordt opgehou den vermindert deze dadelijk tot 7)4 meter wat echter naar de meening van den minister evenals vroeger voldoen de is om den doorgang van de groot ste schepen te verzekeren. De invloed van de belastingen op de nijverheid. De Nijverheidsraad had eenigen tijd geleden besloten de werking van de be lastingwetten op de Nederlandsche nij verheid na te gaan. De uitkomst van dien arbeid heeft hij den minister van financiën aangeboden in een rapport, dat tevens als brochure het licht heeft gezien. De raad gaat daarin uit van de over weging, dat voor ons land de ontwikke ling van de nijverheid van het grootste belang is, de industrie daarvoor op rui me kapitaalsvoorziening moet rekenen en naarmate de industrialisatiën toe nemen, ook de kapitaalsbehoefte stijgt. De aanwezigheid van kapitaal is echter niet alleen voldoende, wanneer men het niet wil toevertrouwen aan de indu- strieele productie, hetzij wegens de eco nomische of sociale wetgeving, hetzij wegens de fiscale politiek. Alleen bij dif laatste staat het rap port stil, de sociale en economische po litiek blijft derhalve onbesproken. De Nijverheidsraad zet in zijn ver slag uiteen, hoe door de wijze van be lastingheffing, waarbij elke vergroo ting van inkomen tot zwaarder aanslag leidt, de vorming van voor de industrie beschikbaar kapitaal wordt tegenge gaan om vervolgens te komen tot de bezwaren tegen elke der belastingen afzonderlijk. Er wordt over geklaagd, dat wel voor winkels, niet voor kantoren gedeelte lijke vrijstelling van de personeele be lasting wordt verleend, wijders dat bij de heffing van de rijksinkomstenbelas ting niet afgetrokken mogen worden verliezen, geleden in het jaar vóór het aanslagjaar, zoodat terugkeer tot het driejaarlijksche stelsel der bedrijfsbe lasting aanbeveling verdient. Ook de in art. 12 der wet op de inkomstenbelas ting geregelde bronnentheorie geeft aanleiding tot moeilijkheden en ontdui kingen. De dividend- en tantièmebe lasting legt een bijzonderen last op de naamlooze vennootschappen, omdat zij feitelijk is een tweede belasting op het inkomen. De raad hoopt, dat onjuist is, dat men er over denkt haar door een winstbelasting te vervangen. De beide v.erdedigingsbelastingen lb en II be lemmeren door hun progressief karak ter de kapitaalvorming bovendien is het onjuist, dat er geen ontheffing van kan verleend worden. De plaatselijke belastingen moeten wijders beperkt worden wat betreft de opvoering der tarieven. De forensenbe lasting, waartegen in beginsel niets is in te brengen, werkt absoluut fout, ge lijk de feilen uit den laatsten tijd af doende hebben bewezen. Een verbeter de tekst is dus ten zeerste geboden. ■In een slothoofdstuk wijdt de Raad nog enkele beschouwingen aan het ge heele samenstel der belastingen en aan de wijze van uitvoering. Hij keurt het raampje gekeken te hebben, weer neer liet vallen op haar geïmproviseerd bed. „Air. O'Reilly, ja zeker Besef je niet, dat ik je man ben lachte Justin haar uit. „Ik was het vergeten. Het is ook pas sinds vanochtend en we hebben aan zoo'n boel dingen moeten denlren." „Ik heb alleen maar aan jou gedacht. En jij schijnt alleen maar aan je Engel en de Herons gedacht te hebben." „Ik denk nu aan de Herons", bekende Clo. „Waarom heb je aan je chauffeur gezegd, dat hij door moest rijden „Wel, ik mag den ouden John Heron graag, maar ik ben geen spelbreker." „Wat bedoel je „Ik bedoel, dat mrs. Heron en die andere naar het bal der Sands gaan. Wanneer Heron er geen bezwaar tegen heeft, dat zii van eikaars gezelschap genieten, wil ik geen facheux troisième zijn. „Mr. Heron zat in den auto", zeide CIo ernstig. „Het was donker van bin nen, maar ik heb zijn gezicht aan het raampje gezien." „Je moet scherpe oogen hebben" zei Justin. „Ik heb er niets van gezien." „Je denkt zeker, dat ik het me ver beeld. Maar ik ben er zeker van O, mr- er Justin, laten we teruggaan en hem waarschuwen. Ik heb een voor af, dat er geen centraal punt bestaat, vanwaar de economische werking der verschillende heffingen van staaf, pro vincie en gemeente gezamenlijk wordt nagegaan. Verder klaagt hij over de late uitreiking der belastingbiljetten. Ernstiger noemt hij het, dat men eerst na afloop van alle andere procedures in beroep kan komen bij Hoogen Raad of Kroon, wat langdurige onzekerheid ten gevolge heeft. Dan meent hij, dat er rente verschuldigd moet zijn bij terug betaling van onverschuldigde belasting. Ook wijst hij op het gevaar, dat belas tingambtenaren door te grooten dienst ijver hunne bevoegdheden overschrij den. De Raad eindigt met de regeering te verzoeken bij de voorbereiding eener algemeene herziening van het Neder landsch belastingstelsel voortdurend overleg met de vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven te plegen. Dit zou o.a. kunnen geschieden door een geregeld contact van de ambtenaren met de li chamen, die de verschillende groepen belanghebbenden uit het bedrijfsleven vertegenwoordigen. De kapitaalvlucht naar het buitenland. Onder de personen die ons land ver lieten, om zich in het buitenland te gaan vestigen, waren er ook die in gebreke bleven voor hun vertrek de door hen verschuldigde belastingen aan te zuiveren en die ter zake eveneens in gebreke bleven om aan hun verplichtin gen te voldoen nadat zij reeds buitens lands woonachtig waren geworden. Naar het „Centrum" verneemt zijn hiertegen door de regeering maatrege len genomen. Blijven dezulken in ge breke te voldoen aan de door de be lastingadministratie tot hen gerichte aanmaningen, dan zal worden overwo gen de hun verstrekte paspoorten in te trekken, waardoor hun het verblijf in het buitenland wellicht onmogelijk zal blijken en waardoor de belastingadmi nistratie bij terugkeer in Nederland in de gelegenheid zal komen hen tot na koming hunner verplichtingen te dwin gen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Naar aanleiding van het raadsbesluit d.d. 28 December 1923, no. 16, waarbij werd 'besloten tot den bouw van een muziektent in het Bellamypark, werd de gemeentebegrooting voor den dienst 1924 bij uw besluit d.d. 25 Januari 1924, no. 24, gewijzigd in dier voege, dat de desbetreffende posten op den gewonen dienst werden ingesteld. Bij schrijven d.d. 20 Juni jl. deelen Ged. Staten ons echter mede, dat naar hun meening de kosten van het bouwen van een muziektent een buitengewone uitgaaf betreffen en daarom op afdee- ling II der begrooting (kapitaaldienst) behooren te worden geraamd. Wijl de kosten van den bouw der tent, voor zoover deze niet kunnen worden bestreden uit de bijdrage van het betrekkelijke comité, uit de gewone middelen moeten worden gekweten, wil het ons voorkomen, dat het aanbeveling zou verdienen den kapitaaldienst er buiten te laten. Daar deze kwestie intusschen niet van overwegend belang is, hebben wij er geen bezwaar tegen aan den wensch van Ged. Staten gevolg te geven, wes halve wij de eer hebben U voor te stel len onder intrekking van uw besluit dd. 25 Januari 1924, no. 24, de gemeente- gevoel, dat het, als we het niet doen, te laat zal zijn. Cheffinsky's mannen zullen hem op de een of andere manier te pakken krijgen, ook al zal Chuff zelf in de gevangenis komen." „Wat jij voelt dat je doen moet zal gedaan worden", zeide Justin met een teederheid in zijn stem, waartoe slechts weinigen hem in staat geacht zouden hebben. „De dokter heeft je je zin ge geven en gezegd, dat ik dat ook moest doen vooruit dus En hij beval door de spreekbuis zijn chauffeur om te keeren. „Rijd terug tot op een twin tig yards van den auto, dien we daar even en panne gezien hebben." ,jHet is verwonderlijk zooveel-belang als jij in de Herons stelt", plaagde hij Clo, terwijl de limousine terugreed. „iNiet in hen. In hem. Mrs. Heron mag ik niet, geloof ik", legde zij uit. „Vanaf het oogenblik, dat je gisteren weer bijgekomen bent, heb je je onge rust over hem gemaakt. Maar het is zoo, ik ben eraan gewend, dat John Heron's leven bedreigd wordt. Dat is altijd eenmaal per week 'het geval ge weest en hij leeft nog." „Ik voel me verantwoordelijk", zeide CIo. „Ik heb Kit en Churn over het complot hooren praten, zie je, en hen hooren zeggen, dat Chuff na den dood van Pete een ander gevonden had." begrooting voor den dienst 1924 te wijzigen ais in een ontwerp-besluit is aangegeven. Het tarief der kosten van opneming en verpleging in het Gasthuis werd in 1920 opnieuw door uwen raad vastge steld. De toenmalige prijzen der levens middelen vormden bij die herziening van het tarief de basis der verpleeggel- den. Waar bedoelde prijzen sedert zijn gedaald, kwam het regenten van het Gasthuis gewenscht voor het tarief aan een herziening te onderwerpen, te meer waar de nu en dan gerezen vraag, wie voor de betaling der verpleegkosten verantwoordelijk is, tot beantwoording daarvan noopte. Bij het opstellen van art. 5 van het tarief in zijn nieuwen vorm, is verschil gemaakt tusschen chirurgisch- en ge neeskundig-behandeld wordende pa tiënten, terwijl eveneens de mogelijk heid is geopend om enkele „klasse kamers" in te richten. Een der voornaamste wijzigingen van het tarief is de aan het bestuur van het Gasthuis te verleenen bevoegdheid om voortaan onvermogende patiënten in het ziekenhuis op te nemen, zoo noodig zonder betaling, of. tegen betaling van minder dan per dag. Regenten heb ben gemeend hierdoor tegemoet te ko men aan de bezwaren van hen, voor wie een gang naar het Burgerlijk Arm bestuur dikwijls uiterst moeilijk valt. In hoeverre de inkomsten van het Gasthuis door dezen maatregel zouden verminderen, is vooralsnog niet te over zien. Mocht echter dientengevolge min der worden ontvangen, dan zou zulks ten goede komen van het Burgerlijk Armbestuur en dus voor de gemeente geen practisch verschil van beteekenis opleveren. Voorts is door de Regenten na een conferentie met het bestuur van het Algemeen Afdeelingsziekenfonds „Wal cheren" de vraag overwogen, of voor de zaalpatiënten, die voor eigen rekening zijn opgenomen, naast de ge neeskundige en heelkundige hulp, ook de specialistische hulp in den verpleeg- prijs zou kunnen worden begrepen. Verschillende specialisten, die reeds meermalen aan patiënten in het Gast huis hulp hebben verleend, hebben zich bereid verklaard zaaipatiënten tegen een verminderd tarief fe behandelen en in het bijzonder die patiënten welke lid zijn en dat is de groote meerder heid van het ziekenfonds „Walche ren", indien nl. werd vastgesteld, dat deze diensten vanwege het Gasthuis werden gehonoreerd. Daar deze oplossing der kwestie al leszins- wenschelijk mocht worden ge acht, waardoor een einde wordt ge maakt aan allerlei misverstand over de vraag, wie de behandeling door de specialisten zal hebben te betalen, is door de regenten met verschillende specialisten een voorloopige regeling in den zooeven aangegeven zin, getroffen. Voor de patiënten, verpleegd voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur en het Burger Weeshuis is de verpieeg- prijs op 2.50 bepaald, overeenkomstig den minimum kostprijs, daar het niet juist is voor genoemde instellingen, die eveneens door de gemeente worden ge subsidieerd, het verouderd tarief van 1.85 per dag toe te passen en waar door de rekening van het Gasthuis steeds een onzuiver beeld vertoonde. Voor andere instellingen van weldadig heid, voor wier rekening de verpleging hoogst zelden voorkomt, is de oude prijs van 1.85 per dag gehandhaafd. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat, waar in het tarief de clausule is opge nomen, dat slechts eerste en tweede „Ik heb gisteren driemaal geprobeerd Heron intercommunaal op te bellen, en toen hij steeds uit was, heb ik geseind." „Je hebt het in het telegram niet duidelijk kunnen uitleggen." „Nou, als je hem werkelijk in den auto gezien hebt, leeft hij tenminste op het oogenblik. O, daar staat de auto nog. We zullen het nu wel gauw weten." „Wil je uitstappen en ernstig met mr. Heron spreken drong Clo aan. „Ja. als hij het is dien je gezien hebt, en niet zijn spookbeeld. Ik zal hem vTagen een eindje den weg met mij op te loopen, zoodat zijn vrouw ons niet hooren kan." De grijze limousine verminderde haar vaart en bleef dan voorzichtig stilstaan. De chauffeur had strenge instructies de auto niet te laten springen of rukken. Justin gaf zijn bruid van enkele uren voor enkele jninuten een afscheidskus en stapte uit. Terwijl Clo, bijna verlegen, haar hand zoende, omdat Justin die gezoend had, liep Justin zelf naar den anderen auto. „Jij riep Dolores Heron uit. „Dan heb jij dus daarnet je hulp aangebo den Typisch dat ik je stem niet her kend heb, maar de chauffeur maakte ook zoo'n lawaai klasse-patiënten zich door geneeshee- ren hunner keuze kunnen laten behande len, het den regenten uit de praktijk is gebleken, dat van de aan de patiënten verleende facultatieve vrijheid, nimmer gebruik is gemaakt, terwijl ook in an dere ziekenhuizen aan zaalpatiënten geen vrije artsenkeuze wordt toege staan. Dit heeft niet plaats omdat zulks, naar het oordeel der medici, tot veel te groote moeilijkheden aanleiding zou geven. Een ontwerp-raadsbesluit tot vast stelling van het gewijzigd art. 5 var, het tarief wordt ter goedkeuring aange boden. Artikel 5 van het tarief. (Zooals het is vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Augustus 1920 en gewijzigd bij raads besluit van 26 Augustus 1921). De verpleegden in de ziekenafdeeling worden onderscheiden in de volgende categorieën a. personen, die als beambte, bedien de of verpleegde behooren tot de inwo- nenden van het Gasthuis 'o. ingezetenen, verpleegd voor eigen rekening of voor rekening van andère particulieren c. ingezetenen, verpleegd voor reke ning van andere instellingen van wel dadigheid ('burgerlijke of kerkelijke) e. personen, verpleegd voor rekening der Rijksverzekeringsbank f. niet-ingezetenen die alleen worden opgenomen wanneer er geen gegronde vrees bestaat voor plaatsgebrek in de ziekenzalen. Als verpleegkosten worden in reke ning gebracht voor den patiënt van categorie a nihil idem categorie b per dag 4 idem categorie c per dag 1.85 idem categorie d per dag 1.85; idem categorie e per dag 4 idem categorie f per dag 6. Geneeskundige hulp en geneesmidde len zijn in de verpleegkosten begrepen, behalve wanneer het geldt patiënten, verpleegd voor rekening van het de partement van marine, het departement van ooriog de Rijksverzekeringsbank, den Raad van Arbeid en soortgelijke instellingen, dit laatste ter beoordeeling van regenten, waarvoor boven de sub e of f vermelde verpleegkosten, het honorarium van de behandelende ge- neesheeren volgens het tarief van de Rijksverzekeringsbank verschuldigd is voor de categorieën b. e en f wordt voor verbandmiddelen de kostende prijs en voor het gebruik der operatiekamer 5 afzgnderlijk in rekening gebracht. Evenzoo zullen op de patiënten der genoemde categorieën de kosten wor den verhaald van behandeling of on derzoek te hunnen behoeve buiten het gesticht. De verpleegkosten der patiënten van categorie b kunnen door regenten, ten behoeve van minvermogenden, worden verminderd, maar mogen niet lager worden gesteld dan 1 per dag. Bij het berekenen van het aantal verpleegdagen wordt de dag van op name zoowel als die van vertrek, mede- geteld. Geeft een verpleegde aan het bestuur van het Gasthuis zijn wensch te kennen om door een geneesheer te zijner keuze te worden behandeld, dan kan dit door regenten worden toegestaan. Het gewone tarief blijft dan van toe passing, maar voor het honorarium en eventueeie andere kosten, door den gekozen medicus in rekening te bren gen, alsmede voor de kosten van ge- nes en verbandmiddelen, zal alleen de patiënt aansprakelijk zijn. Voor poliklinische behandeling, zon der opname in het gesticht wordt 0.50 "a f 1 per keer berekend. O'Reilly stond op het punt naar He ron te vragen, toen Dolores hem voor stelde aan mr. HammersleyFisher. „Hij is onze gastheer te Narragansett en brengt ons in zijn auto naar Roger Sands. Jack zit in de auto. Ik geloof, dat hij in slaap gevallen is." ,;Neen, dat is hij niet", antwoordde Heron vrij gemelijk, want hij had er het land aan, dat Dolores hem steeds Jack noemde. „Hij wacht alleen maar op een gelegenheid om te spreken." O'Reilly ging naar het portier en drukte zijn vriend de hand. „Maar jij gaat toch zeker niet naar de Sands vroeg Heron. „[Diezelfde verwonderde vraag had ik jou een paar weken geleden ook kunnen doen", antwoordde O'Reilly. „Maar omstandigheden hebben de zaak voor ons beiden veranderd." „In mijn geval is mijn vrouw de oorzaak van de verandering", zeide Heron op den toon van iemand, die zich ongelukkig voelt. „De mijne ook antwoordde Justin met een opzettelijk geheimzinnige stem. „Je wat „Mijn vrouw. Maar laten we een eindje oploopen. De auto van je vriend zal het eerste kwartier nog wel niet in ordo zijn." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1