—notsQ' DINSDAG 8 JULI MIS5BLANCHE 62e Jaargang £924 "oEMiiNTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON VROUWENLIST ging' Stads= en Provincienieuws HEERLIJK. VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTS-PREJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f 2.20' Per drie maanden- Franco door hét geheele rijk: ƒ2.50. Week-ahon- nementen 7 17 cent, alles bij voorwtbetalmg. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs Van i4 regels ƒ1.10 voor iedere repel' meer 23 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bi| TOorStbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels: 1.70, iedere regel meer 28 cent. hinderwet. Bur« en Weth. van Vlissingen, gelet op art 8°der Hinderwet, brengen ter open bare kennis; dat bij hun besluit van 7 Juli 1904 aan M. E. de Bree, alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van een brood- en banketbakkerij en het plaatsen van een oven in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie D no. 167, plaatselijk gemerkt Hendrikstraat No. 44. Vlissingen, 7 Juli 1924. Burg. en Wetli. voornoemd, VAN V/GELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De reis der Koninklijke familie in Scandinavië. iDe Koninklijke familie heeft tijdens haar verblijf in Abisko steeds prachtig weer gehad. De Koningin maakte met haar gevolg dagelijks tochten in het omliggende fjeldgebied. Verleden Vrij dag bezocht de Koninklijke familie, met den heer Aurick, secretaris der toeris- tenvereeniging, als cicerone, het baan wachtershuisje van Vassijokk, vanwaar een lange tocht naar het nog met ijs bedekte hooggebergteiheer van Katter- joure ondernomen werd. Op den terug tocht werd liet noenmaal op een fjeld- helling gebruikt. Zaterdag werd een watertochtje dwars over het Torne- meer naar de kleine hut der toeristen- vere.eniging bij Jebrenjokk onderno men, en bezocht de Koningin ook het Laplandskamp van Palnoviken, waar zij met belangstelling het leven der Laplanders gadesloeg. Denzelfden dag deed de Prins met zijn broer hertog Friedrich von Meck lenburg, én gevolg een uitstapje naar Narvik, op Noorsch grondgebied, de haven waar een groot deel van het Laplandsche ijzererts veriaden wordt. Van daar werd een lange automobiel- tocht ondernomen. Het gezelschap keerde 's avonds weer naar Abisko terug. De gewezen Duitsche kroonprins. De „Welt am Montag", meldt dat de Nederlandsche gezant, baron Gevers, onlangs ter eere van den gewezen Duit- schen kroonprins een maaltijd heeft INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Wij bieden U de hoogste waarde voor Uw geld, daarom zegt de Rooker met vertrou wen Geef MIJ maar Naar het Engelsch. 53) „Het was een heele schrik en tegen slag voor mij de Herons te zien. Ik was van plan geweest te liegen en Louis te zeggen, dat ik meer van hem hield dan ik gedacht had. Maar om Dolores een verklaring te geven van mijn komst was een ander .geval. Zij en haar man dachten, dat ik op school was en om mijn dooden broeder treurde. Ik moest gauw een excuus verzinnen. Ik zeide, dat mijn betrekking was opgezegd, en hoopte, dat zij mij te Albuquerque wilden houden, tot ik een andere had. Zij konden mij dien nacht niet op straat zetten. Louis was toen weer vrij goed. Hij was blij mij te zien. En ik was aardig tegen hem ter wil le van Stephen. Ik moest slagen, begrijp je Ik schreef een briefje en stopte het Louis in de hand. Ik zinspeelde erop, dat ik hem iets bijzonders te zeggen had. Hij moest zoo gauw mogelijk naar zijn eigen kamer gaan hij had zijn eigen appartementen op de beneden verdieping. Ik zeide, dat ik daar met hem wilde spreken. En nu komt het vreeseiijkste gedeelte van mijn geschiedenis Roger, je zuit me wel haten, wanneer je de rest hebt gehoord Ik ging naar Louis' kamer. Hij liet mij binnen. Ik zeide hem, dat ik van idee veranderd was. Ik zou met gegeven, waartoe verschillende kop stukken van het oude regiem waren uitgenoodigd. maar geen officieele ver tegenwoordigers van de republiek aan wezig waren. Naar de Berlijnsche correspondent van de ,,N. R. Ct." verneemt, is het be richt van de „Welt am Montag" zake lijk juist. De „Maasbode" verneemt nog het volgende Ter beantwoording van een bezoek van eenige maanden geleden, heeft de Duitsche ex-kroonprins 'n tegenbezoek gebracht aan den Nederlandschen ge zant te Berlijn, die den prins een diner aanbood. Zulks geschiedde in overleg met den minister van buitenlandsche zaken Stresemann, die den prins als particulier persoon beschouwt en tegen diens bezoek geen enkel bezwaar bad. Bij navraag aan het gezantschap gat men bovengenoemde lezing en voegde eraan toe, dat o m. ook Von Maltzahn aan den maaltijd had deelgenomen en er dus niets staatsgevaarlijks plaats had gehad. De regeering blijkt dan ook allesbe halve tevreden te zijn over de lezing van het bezoek van den prins aan den gezant van het land, dat hem gedu rende een paar jaar geherbergd heeft. Ontslag van gehuwd vrouwelijk spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegper soneel heeft aan de directie der Neder landsche Spoorwegen een schrijven ge zonden, waarin aan de directie in over weging wordt gegeven om den maat regel van ontslag aan gehuwd vrouwe lijk personeel, niet toe te passen op de kleine categorie van ambtenaressen, die thans reeds gehuwd zijn. Indien de directie met dit advies niet instemt, dan stelt het hoofdbestuur voor om bij ontslag van de thans reeds gehuwde ambtenaressen voor ieder dienstjaar, vijftig maal het dagloon uit te keeren, terwijl aan de ambtenares, die na het vaststellen der nieuwe rege ling in het huwelijk treedt voor ieder dienstjaar dertig maal het dagloon zal worden uitgekeerd. Voorts stelt het hoofdbestuur voor om het maximum aantal dienstjaren, door de directie op tien gesteld, te doen vervallen, zoodat voor ieder dienstjaar, zonder beperking, zal worden uitge keerd. Werklieden in Overheidsdienst. Gisteren is te Utrecht de tweejaar- lijksche algemeene vergadering van den Ned. Bond van werklieden in Over heidsdienst aangevangen, onder voor zitterschap van den heer N. van Hinte uit Amsterdam. De bondsvoorzitter vestigde er in zijn openingswoord de aandacht op, dat Europa nog steeds de ellendige ge volgen ondervindt en dat de ontwape ningskwestie meer en meer de belang stelling der volken vraagt. Spr. behan delde vervolgens in den breede de be- zuinigings- en de loonpolitiek. Het ledental in de moderne vakbeweging gaat schrikbarend achteruit, in dezen bond liep het terug van 16.904 tot 14.449. Op 1 Juni bedroeg het bonds- vermogen ruim 470.000. De Engeische afgevaardigde de heer Tevanan schetste den economischen toestand in Engeland, in vergelijking met dien in Europa. De heer Stenhuis wees er op, dat het overheidspersoneel thans tal van vee- hem trouwen, als hij dat wilde, doch slechts onder één voorwaarde, ik zeide, dat ik van vrienden van Stephen had gehoord, dat mr. Heron papieren had, die betrekking hadden op mijn overle den vader, en dat zij met andere parti culiere documenten in het huis te Al buquerque bewaard werden. Als hij mij het geheele pak wilde geven om in te zien en eruit te kiezen wat ik eruit wil de nemen, zou ik, wanneer hij dat ook maar wilde, zijn vrouw worden. 'Hij probeerde mij in zijn armen te nemen, maar ik zeide, dat ik dadelijk zou weggaan, als hij zich niet kalm hield en deed wat ik zeide. Er was een pak papieren, erkende hij, maar hij be zwoer mij, dat het slechts zakenpapie- ren waren. Zij waren compromitteerend voor Heron en zouden hem veel kwaad kunnen doen meer kwaad dan ooit, nu hij juist zoo glansrijk zijn proces gewonnen had als zij in vijandelijke handen kwamen. Ik hield vol, dat er iets over mijn vader bij moest zijn. Er was geen twijfel mogelijk en als Louis ze mij niet wilde laten zien, zou ik niet met hem trouwen. Hij bleef bezwaren opperen en beweerde, dat alle papieren in één enveloppe zaten, verzegeld met ,drie zegels. Als die verbroken werden, zouden zijn zuster en haar man het hem nooit vergeven. Hij ging naar zijn schrijfbureau we waren in zijn zitkamer en liet mij tussehen twee laden een derde ge heime lade zien. Hij haalde er een enve loppe uit je kent die. „Ik zal probee- ren de zegels er met een scherp mes af Ingezonden AI edecl eelingen Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende IVIijnhardt's Zenuwtabletten. ren moet laten. Het verweer tegen die reactie is niet sterk genoeg geweest, omdat de vakbeweging van dat perso neel nog te veel verdeeld is. De sociaal democratische wethouders te Amster dam hebben te veel vergeten, dat zij mandatarissen waren van de sociaal democratische arbeidersbeweging, toen het in de laatste weken ging om de ar beidsvoorwaarden van hef gemeente- personeel. Hij ontkende dat verder ge gaan moet worden dan het kleine beet je waarmee volstaan kan worden. Op dit standpunt moet ook de vakbewe ging staan, evenals de politieke bewe- Onze scheepsbouwindustrie. Naar wordt gemeld zal de order, welke de scheepswerf „de Nieuwe Wa terweg" te Rotterdam, kort geleden van de Engeische opdrachtgevers ont ving, niet tot de 9 pchepen welke thans gebouwd moeten worden, beperkt blij ven en zijn er onderhandelingen loo- pende over nieuwe contracten. Men begrijpt, dat deze opdrachten in Engeland eenige ontstemming hebben verwekt. De „Nieuwe Waterweg" heeft echter met haar lagere prijzen de En geische scheepswerven uitgeschakeld. Men bedenke echter, dat bij deze Ne derlandsche scheepswerf veel Engelsch kapitaal is geïnteresseerd. VLISSINGEN, 8 JULI. Onze haven. Wij hebben aan de Handelingen van de Eerste Kamer ontleend de rede van den minister van waterstaat en de re plieken van de heeren Smeenge en Wibaut. Wij zullen echter volledigheidshalve ook uit de Handelingen overnemen wat de verschillende sprekers voor of tegen onze haven hebben gezegd, voor dat minister Van Swaay aan het woord kwam. De heer Arntz - Thans kom ik tof het voornaamste punt, nl. de /havens te Vlissingen en te Dordrecht, van welke werken ik mij een absoluut tegenstander moet verklaren. Aangezien het niet mijn bedoeling is, andere werken in de plaats daarvan uitgevoerd te krijgen, maar slechts het voorkomen van onnoodige werken en het verkrijgen van bezuiniging bij inij op den voorgrond staat, zal ik niet spreken over overbruggen der rivieren bij Arnhem en Nijmegen, voor hoe ur gent ik deze werken ook overigens houd. Wat nu de haven in Vlissingen betreft, is de regeering er, naar het mij voorkomt, tot op heden niet in geslaagd om ook maar in een enkel opzicht het algemeen belang hiervan aan te loonen. Welk rijksbelang vordert thans, dat groote sommen worden uitgegeven om een haven te scheppen, welke noodza kelijkerwijze afbreuk zal doen aan onze grootste en beste haven Rotterdam Wanneer men bedenkt, boe Rotterdam zucht onder de malaise, speciaal in de scheepvaart, hoe daar zoo niet de mooiste, dan toch zeker een der mooiste en der belangrijkste haveninrichtingen van Europa voor een groot gedeelte zonder leven ligt, dan is het onbegrij- te snijden", zeide hij, ,,dan kan ik ze er weer op brengen". Terwijl hij het zei de, begon hij te zoeken naar het mes dat hij noodig had, en ik greep de en veloppe. Maar zijn vingers sloten er zich om heen. Hij lachte me in mijn ge zicht uit. „Zoo is dat je bedoeling zeide hij. „Ik ben niet zoo zwak als je dacht Maar ik worstelde met hetn. Ik was sterk hij was een invalide. Hij was juist ziek geweest. Toen hij be greep, dat ik hem de baas was, leek zijn gezicht dat van een duivel, ik kan het niet vergeten. ,;Dat zal ik je betaald zetten gilde hij zoo hard als hij kon. „Hulp Moord Boven ons was de salon. Ik wist, dat ze hem zouden hooren er zouden menschen komen. Ik rukte de enveloppe uit zijn handen en vloog naar het raam. Ik durfde niet naar de deur te gaan ik zou iemand kunnen tegenkomen en gepakt worden. Louis pakte me bij mijn japon en bleef gillen „Moord Toen scheen ik gek te worden. Ik gaf hem een duw en hij viel over een sfoel en bleef liggen. Ik vloog naar de deur, sloot die, haaide den sleutel uit het slot om een paar minuten voorsprong te krijgen. Dan sprong ik uit het raam en liep heel hard weg. ik zal je niet al de avonturen vertellen, die ik gehad heb vóór het me lukte op het allerlaatste oogenblik in den trein te springen. Een maal in den trein begon ik te hopen, dat een ander spoor gevolgd zou zijn. Het zou waarschijnlijker geleken heb ben, als ik naar het Westen ging waar ik vrienden had, dan naar het Oosten, Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur wor den verkregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes heipen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij wer ken zeer zacht en hebben geen nadee- lige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 pelijk, dat de regeering die haven nog meermoeilijkheden in den weg wil gaan leggen, door op betrekkelijk kor ten afstand een nieuwe moderne groote haven te gaan bouwen, zonder dat het handelsverkeer zulks noodzakelijk of zelfs wenschelijk maakt. Laat ons toch waken, dat niet voor de tweede maal gelden, aan de haven van Vlissingen besteed, als totaal verloren beschouwd moeten worden. Ons landje kan immers met de havens Rotterdam en Amster dam goed bestaan. Een en ander geldt, gelijk vanzelf spreekt, in minstens even sterke mate voor de Dordsche plannen. Wat de haven van Vlissingen betreft zou ik den minister bovendien wiilen vragen, of Zijn Excellentie kan garan deeren, dat die haven technisch uitvoer baar is en niet ieder oogenblik zal drei gen te verzanden. Met mij zijn verschillende deskundi gen in dat opzicht nog lang niet gerust. Welk landsbelang is toch in vredes naam met deze twee havens gemoeid Zijn er bijzondere redenen, anders dan van economischen aard. de minister zegge het dan en make (ie noodzake lijkheid er van duidelijk. De heer De Veer Het laatste onder werp, dat door den vorigen geachten spreker is aangeroerd, wensch ook ik te bespreken, evenwel in een gansch anderen zin dan de heer Arntz het ge daan heeft. Het komt mij voor, dat de heer Arntz met hetgeen hij heeft ge zegd eigenlijk zich eenigszins heeft ge steld buiten de orde van een goed ge regeld staatsbestuur, want het gaat op dit oogenblik hier niet meer over de vraag of de haven van Vlissingen er moet komen. Wij zijn niet bezig aan de behandeling van een wetsontwerp tot verbetering van de haven van Vlissin gen. Die zaak is afgedaan het is een res judicata. Het gaat over de vraag wanneer zal die wet worden uitge voerd ik weet niet of de heer Arntz, toen dat wetsontwerp indertijd aan de orde is geweest, reeds 'lid van deze ver gadering was. Ik had dat genoegen nog niet. maar dan zal de heer Arntz des tijds zijn bezwaren wel hebben kenbaar gemaakt. Mocht dat niet gebeurd zijn, dan gaat het niet aan op dit oogenblik met allerlei bezwaren te komen, welke bij het oorspronkelijk wetsontwerp hadden moeten worden te berde ge bracht. Ik stel mij volkomen op het stand punt, dat de zaak is uitgemaakt. Ik kom nu informeeren bij den minister hoe het met de zaak zelf staat, hoever de uitvoering op dit oogenblik is ge vorderd. ik zou 'eigenlijk wel eens aan den minister willen vragen hoe staat het met dezen patiënt Het komt mij voor, dat het een patiënt is, die aan een slepende ziekte lijdt, een ziekte, waar aan de doctoren hem eigenlijk een beetje slepende houden, omdat zij hem liever vanwege de financiën niet beter willen hebben. De minister zal het mij waar ik niemand kende. Toen zag ik Justin O'Reilly. Zelfs toen had ik er geen flauw vermoeden van, dat Louis dood was. Een week later eerst, toen jij en ik al getrouwd waren, las ik in de couranten dat mrs. John Heron plotse ling haar broer door een hartziekte verloren had. Een datum werd ge noemd, de dag, dat ik de enveloppe stal. O, Roger, ik voelde dat ik de schuld was van zijn dood. Denk je, dat ik een moordenares ben Haat je me omdat ik je heb laten trouwen met een vrouw als ik ben Als dat zoo is, laat me dan los, dan zal ik het begrijpen. Je behoeft het me niet in woorden te zeggen." Tot antwoord drukte Roger haar dochter aan zijn borst. „Neen, lieve ling", zeide hij, „je hebt Louis Moreno niet gedood. Hij had niet lang meer kunnen leven. De dokter had John He ron gewaarschuwd. Ik heb je meer lief dan ooit voor alles wat je doorgemaakt hebt jij moest mij haten voor al mijn wreedheid en achterdocht. Maar er waren een paar dingen, die me erg hin derden. Waarom heb je me dit alles niet eerder verteld Je had er toch op kunnen vertrouwen, dat ik het geheim bewaren zou „Ja, ï;k had je zeker kunnen vertrou wen, zelfs al was het meer Stephen's geheim dan het mijne. Maar ik had een dubbelen eed gezworen het niet te zeg gen. In de eerste plaats had ik Stephen zelf, toen hij als hef ware uit den doode verrees, beloofd nooit op de waarheid te zinspelen. Later, toen hij ontvoerd v ineen de kinderen pap van HONIG'S MAÏZENA. Dit is niet te verwonderen. Ze is fijn van smaak, voedzaam en toch licht ver teerbaar. Geeft daarom uw kinderen pap van de echte HONIG'S MAÏ ZENA. Let op de sluitzegels met Bijenkorf. niet wel euvel duiden, dat ik naar de zaak informeer. ik moge herinneren aan de geschie denis van deze zaak, niet aan de uit voerige geschiedenis van de haven van Vlissingen, maar aan de allernieuwste geschiedenis van de zaak. Op 25 April van het vorige jaar heeft de minister nadat ik deze zaaik bij de algemeene beschouwingen over de waterstaatsbe- grooting had ter sprake gebracht, o.a. dit geantwoord „Maar de Tweede Kamer heeft bij motie uitgesproken, dat het werk moet worden voortgezet, en ik zal mijn best doen aan dien wensch te voldoen." Daarna is gekomen de behandeling van de zaak, toen de waterstaatsbe- grooting in de Tweede Kamer aan de orde was, en toen heeft de minister, waarschijnlijk naar aanleiding van den aandrang, die op hem was uitgeoefend, plotseling bij de openbare beraadsla ging over zijn begrooting, bij onderar- tikei 119, voordat een van de léden er over had gesproken, het woord geno men en gezegd „Ik wensch omtrent de haven van Vlissingen een zee'r korte mededeeling te doen. lik bgrijp, dat het bij vele leden groote teleurstelling gewekt heeft, dat niet bij nota van wijziging het bedrag weer is opgenomen, dat voor den bouw van het eerste gedeelte van den beken den muur noodig is. Er waren omstan digheden. die mij noopten daarvan voorloopig af te zien. Maar het ligt in mijn bedoeling binnenkort in den mi nisterraad een voorstel aanhangig te maken om zoo mogelijk bij suppletoire begropting daarin te voorzien." Het komt mij voor, dat,-toen na deze verklaring in de Tweede Kamer deze begrootingspost, zonder dat er een woord over werd gesproken, er door ging. de Tweede Kamer en ook ieder een, die daarbuiten stond, de opvatting moest hebben, dat de minister van plan was met bekwamen spoed deze zaak voort te zetten en dat hij alleen nog wachtte op de toestemming van den minister van financiën om over het be was, werd ik gedwongen een tweeden eed af te leggen op de nagedachtenis van mijn overleden ouders en mijn lief de voor mijn broeder, dat ik Gheffinsky en zijn kameraden niet bekend zou ma ken, zelfs niet aan den man, niët wien ik trouwde. Nu is alles anders. Zij heb ben mij verraden, Stephen is dood. Clo zou dat niet gemeld hebben als het niet waar was. Stephen moet dood geweest zijn vóór dien vreeselijken Zondag, waarop ons ongeluk het jouwe en het mijne begon. Om macht over mij te houden, zouden die mannen alles gedaan hebben om hem te redden tot zij de papieren hadden, die zij wilden hebben. Kort nadat je mij meegenomen had naar 'New-York, hoorden zij van mijn 'huwelijk en zetten ze advertenties in de couranten net ais in Californië met het opschrift .^Steve's Zuster". Zij wisten natuurlijk, dat linn man, die mij in Chicago afgehaald moest hebben, verhinderd geweest was te komen hij was gevangen genomen. Zij hadden nog macht over mij, hoewel ik jouw vrouw was, maar ik had ook een ze kere macht over hen. omdat ik de pa pieren had die zij hebben wilden. Ik beantwoordde de advertenties en wei gerde te geven wat ik had tenzij mijn broeder het kwam halen. Ik hoopt dat dit hem bij mij brengen zou. Doch hij schreef slechts een korten brief." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1